5kw 2 heaters . Will consume 10 units per hr. +30hp motor will consume 18units per hr at no load 25 amp current so total 28 unit + dryer say 12 units total 40 units per hr 320 units 8 hr shift. @ Rs 15 per unit ( higher slag rates) almost 4800 per day + labour 21000 pm + bonus = 1850 per day + supervisor n welder 1850 per day + 600 office stuff only one person + 2 person on dryer say 1850 per day total to 10800+ 1200 welding n maitainance as welding rods are costlier around 375 per rod. So total cost is 14000 per shift misc say 1000 rs . Total 15000 for 2500 kg . Hence mfg cost is 6 rs per kg excluding investment interest m marketing . The raw meter is bulky and contains moisture. And should be in vicinity of raw material. One truck t of rice husk is 4 mt. So the landing cost and cost after drying it comes to 7000 per ton. SO WHAT YOU SAY IS ABSURD😮😢
Thanks for watching and taking time for all this calculation. But you missed some important things. RPM of machine is reduced to 1/3 and glass heaters are in auto-cut arrangement that don't consume power all the time. So total electricity consumed in 1 hr. is about 8 units not 18
Complete combustion is the key. If it is used in power plants thenit will only emit co2(not so potent) but if burnt incompletly in open fields it emit poisonous CO (carbon monoxide ) and ch4 (methane) which is by far 80x more potent than co2 we want to reduce CO and CH4
Yes environment pollution is a serious concern, and you rightly said, burning Parali (stubble burning) is really a serious issue that can be controlled by use of these briquettes
Yeh wood pellets seh kaisa different hai aur original charcoal seh kitna jyada heat produce karegeh. Old product with outer layer burnt,yeh charcoal briquettes nahi hai
Sir ma aapko ye batana chahta hu, aap business jarur kro,pr kisi pr trust kr kr nhi, market me sb fraud hai 95, log isiliye,plz paihle aap kisi bhi, marketer se jud kr business kro,to usko bolo wo paihle aapko ,kisi area ka, jaha wo paihle se apni machinery, planted kiya ho, sale kiya ho,jana achha se working ho rahi ho, waha ja kr ek baar sahi se sari details jankari dekh kr aawo, tb aapko kisi bhi business ki sari reality dekh jayegi, kya sahi h,or kya galat, kitna sahi h, profitable h, ya nhi, phir aapko samjh aa jayegi to,aap puri confidential se business kr sakte ho, maine is liye bola kiyu ki mai khud fraud ka sikar ho chuka hu ab business krna chahta hu, phir,pr bahut drr sa lagta h, market me bahut scammer baithe h, scam krne k liye,
I’m into merchant export. Can I export and what special license will I require ? I will check with buyers in the meanwhile. I need samples for domestic and international markets.
Selling machines for factory in the name of profit but the costing for machines in reality can't be that much even when looking at maintainability. When business in picture quality pricing maintainance operations and selling are very important. If any month you are not producing or u r not getting money then operations is challenge. Now a days biomass coming in to picture but they are projecting very high cost for machinery ideally if I look at mechanically nd technically they should not be quoted more. Don't run the things with small machine as they will lead to more operational cost. Keep in mind our money already invested at high cost which actually should go under cost cutting. Machine manufacturers are pricing very high cost and mediators looting commissions more.
Everyone has its own experience, seems your past experience was not so good with machines. But rest assured, here you will get, what is told in this video.
@wellneze already did sir.... Machine capacity 300 per kg aur 8 hour shift 2400 kg Saw dust required more than 2400 Compression me material zada jaye ga To itna raw material mile ga nhi
Koi bhi person bina kahi use k bina dekhe koi bhi machine na khride, dukaan wale kharidte waqt usko bolo kahi practical kr kr dikhao, jaha aapki machine paihle se settle h,
Nice advice, you should first verify, see the running machine yourself in the plant, operate it yourself only then decide. No one will buy directly just by seeing 2-3 videos
But bro the whole point of pollution caused by burning parralli.. then using it and manufacturing abother product and then burning the parralli ?!!!! Why??? to generate pollution?
This technique evaporates moisture first, (that otherwise is the carrier of harmful gases if burnt) then abrupt heat causes complete combustion of volatile content (partial burning causes emission of harmful gases) . And final material i.e. briquettes produce negligible smoke on burning as usage site. That's why it is recommended and encouraged by government too
Complete combustion is the key. If it is used in power plants thenit will only emit co2(not so potent) but if burnt incompletly in open fields it emit poisonous CO (carbon monoxide ) and ch4 (methane) which is by far 80x more potent than co2 we want to reduce CO and CH4
We're cutting wood and getting 3600/- per ton and our cost cuts 2500/- per ton will get profit 1000/- per ton.whats the point doing all this Nonsense 😂
Ullu banane ka asan formula...rice husk ,bhoosa,wooden husk ka rate maloom nahi h kia market me jitne ye per kg sale ho raha h isse higer price market me raw material ka h 😮
In wholesale you can easily sell sawdust briquettes in ₹9/Kg with GCV = 3880 (Tested in Lab). Get the GCV checked for coal. And if feasible this is good business opportunity for both sides.
5kw 2 heaters . Will consume 10 units per hr. +30hp motor will consume 18units per hr at no load 25 amp current so total 28 unit + dryer say 12 units total 40 units per hr 320 units 8 hr shift. @ Rs 15 per unit ( higher slag rates) almost 4800 per day + labour 21000 pm + bonus = 1850 per day + supervisor n welder 1850 per day + 600 office stuff only one person + 2 person on dryer say 1850 per day total to 10800+ 1200 welding n maitainance as welding rods are costlier around 375 per rod. So total cost is 14000 per shift misc say 1000 rs . Total 15000 for 2500 kg . Hence mfg cost is 6 rs per kg excluding investment interest m marketing . The raw meter is bulky and contains moisture. And should be in vicinity of raw material. One truck t of rice husk is 4 mt. So the landing cost and cost after drying it comes to 7000 per ton. SO WHAT YOU SAY IS ABSURD😮😢
Great Calculation
Thanks for watching and taking time for all this calculation. But you missed some important things. RPM of machine is reduced to 1/3 and glass heaters are in auto-cut arrangement that don't consume power all the time. So total electricity consumed in 1 hr. is about 8 units not 18
Maine 2018 me lagaya tha aur barbaad ho gaya jabke humari khudki rice mill h.
@@ShazaibPatel Kaise barbaad hue. Kya kaaran tha ?? Pura batao ki kya dikkat aati hai jo shuru shuru mein nhi pata chalta
@@ShazaibPatel kya problem huvi? Me bhi ye start karne ki soch raha hu to kripa kar bata dijiye..
Good explanation and profitable business
Thankyou for appreciation 😊
@wellneze sir can I get full details about that I'm interested to do this business so my question is you provide any training
Very Good Explanation 👌
Thank you for appreciating the effort!
Can we use coconut husk as a raw material...its calorific value may be high as compared to saw dust
Vv good sir ❤❤❤❤
Thankyou 😊
Good video ❤❤❤❤❤
Thankyou
Please send me details project report, machineries, what paper needed
Loding un loding kis trah kerte hai ? Kitna toot ta hai ye bhi btaye our sath dekhte loding ker k ki tootta kitna hai ?
Packing can be done in sacks and broken pieces burn equally well as big pieces
Ultimate business idia and future fuel
Yes 😊👍
FAIL H YE BUSINESS I HAVE ALREADY DONE THAT
@@GathwalaX Mera dairy farm hai parali ke sath gobar mix karke kaise rahega pure saal material rahega please reply can be successful
❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤ good luck 💯🤞😊👍😀😄
Thankyou 😊
Does it work with Pineapple waste (Fiber, Peel, Crown)?
After shredding and drying can process any plant waste with lignin content
Complete combustion is the key. If it is used in power plants thenit will only emit co2(not so potent) but if burnt incompletly in open fields it emit poisonous CO (carbon monoxide ) and ch4 (methane) which is by far 80x more potent than co2 we want to reduce CO and CH4
Yes environment pollution is a serious concern, and you rightly said, burning Parali (stubble burning) is really a serious issue that can be controlled by use of these briquettes
Does the cost of 4.5 lac include dryer machine??
Dryer is separate, for ₹60,000/- + GST 18% currently
Very good information, I am interested in this field but problem is technical know how
Thankyou.
You may message on WhatsApp number given in the description of this video for further information
Sir howz it different from pellets. Can it be used for home purposes
1. Size
2. Shape
3. Smoke and Ash content is less
Yes it can be used for home purpose
Hello sir how to contact to purchase the machines and where can I get please inform me
Please message on WhatsApp number given in the description of this video
Sir I am interested this buissnes.How much kost
Current rate is 4.5L + 18% GST
Interested N Biomass i need to understand better. Could you pl explain n English
For information in English, you may read the article published on wellneze.com. Link is given in the description of this video
Yeh wood pellets seh kaisa different hai aur original charcoal seh kitna jyada heat produce karegeh.
Old product with outer layer burnt,yeh charcoal briquettes nahi hai
This is not Charcoal, It is explained in this video.
@wellneze wood briquettes,not even Biocoal ,so it releases smoke when burnt under normal conditions but not coal.so the product is misleading
Is it possible to prepare bamboo or napier grass
Yes
Pollution ka kya ratio hai pl guide sir,is it certified products
Government itself is promoting use of Bio-coal briquettes
Sir i'm interested in this business please guide & share the proper details asap.
Please message on WhatsApp number given in the description of this video for complete details
Sir ma aapko ye batana chahta hu, aap business jarur kro,pr kisi pr trust kr kr nhi, market me sb fraud hai 95, log isiliye,plz paihle aap kisi bhi, marketer se jud kr business kro,to usko bolo wo paihle aapko ,kisi area ka, jaha wo paihle se apni machinery, planted kiya ho, sale kiya ho,jana achha se working ho rahi ho, waha ja kr ek baar sahi se sari details jankari dekh kr aawo, tb aapko kisi bhi business ki sari reality dekh jayegi, kya sahi h,or kya galat, kitna sahi h, profitable h, ya nhi, phir aapko samjh aa jayegi to,aap puri confidential se business kr sakte ho, maine is liye bola kiyu ki mai khud fraud ka sikar ho chuka hu ab business krna chahta hu, phir,pr bahut drr sa lagta h, market me bahut scammer baithe h, scam krne k liye,
How is it possible...??
Where are the electricity charges...??
30 KW power required for it...?? And what's the production in an hour...??
Electricity 8 units / hr.
Production 300 to 500 Kg / hr. (for 50mm)
Production 500 to 700 Kg / hr. (for 70mm)
Calorific value of this as compared to coal?
Depends on raw material
e.g. saw dust: 3850
Rice husk: 3780
Cow dung: 3200
Namaskar
We can't get free raw material. If we make with napier grass, how much output will come. Napier is having moisture.
1. Crushing
2. Dewatering
3. Drying
4. Briquetting
Shall i set up in Telangana town what sart of marketing i will get.
Yes you can. Contact on WhatsApp Number given in the description of this video to get samples for initial marketing
OK👌💯✅
Thanks for appreciation
Is it used biogas salary as a raw meterial?
Briquette can be made but using this material will not produce good quality product
BHAE SB
CHOTE COL WALI MACHINE ONE . I . PHSE PER CHEL SAGHTE HE YA NAHE .
Nahi, 3 phase 30KW is required
@wellneze
THANKS .
Single phase k sth machine banao 3kw
1kg coal ka price in india?
Varies a lot as per quality and quantity (Wholesale / Retail) as well as area of supply
Kya ye Torrefied process hai??
Yes, it creates a torrefied matrix, but please note its not charcoal
Hi I wanna start this
Please WhatsApp message on number given in the description of this video for details
Sr myri cyti m lg rhkhi h masain but tyar mall bikta hi nhi h
Kaunsi city me ho description me diye gaye number pe contact karo, shayad kuch help ho jaye
Bhai banana aasan hai bechna mushkil 😅😅😅
Iska costumer kon he. Or kaha beche.
Isi video me bataya hai ki kaha kaha use kar sakte hai
Sir i am interested this business
Please message on WhatsApp number given in the description of this video for further guidance
I’m into merchant export. Can I export and what special license will I require ? I will check with buyers in the meanwhile. I need samples for domestic and international markets.
Few more are targeting overseas market.
For samples message on WhatsApp number provided in the description of this video
Iski uper layer burne karne ka kya logic hai plz reply?
To avoid moisture penetration from surface
What's the profit per kg? Monthly profit?
Approx ₹2 per Kg in wholesale and retail can be up to ₹ 7 per Kg
Selling machines for factory in the name of profit but the costing for machines in reality can't be that much even when looking at maintainability. When business in picture quality pricing maintainance operations and selling are very important. If any month you are not producing or u r not getting money then operations is challenge. Now a days biomass coming in to picture but they are projecting very high cost for machinery ideally if I look at mechanically nd technically they should not be quoted more. Don't run the things with small machine as they will lead to more operational cost. Keep in mind our money already invested at high cost which actually should go under cost cutting. Machine manufacturers are pricing very high cost and mediators looting commissions more.
Everyone has its own experience, seems your past experience was not so good with machines. But rest assured, here you will get, what is told in this video.
Fayda kya hua jab iske uper poly use kr rahe ho to
Sirf pakadne ke liye lapeta hai, kuki camera and other sensitive equipment handle karne the
अगर रो मटेरियल की कॉस्ट 3 रुपए है तो कॉल क्या रेट पड़ेगा
₹ 5:30 approx
Raw material ko ikatha karna bahut tough kaam hai
Explore, if you want to do this business, raaste ban jaate hai.
@wellneze already did sir.... Machine capacity 300 per kg aur 8 hour shift 2400 kg
Saw dust required more than 2400
Compression me material zada jaye ga
To itna raw material mile ga nhi
Sir mujhe ye machine purchase karni hai, your contact number
Aur delivery kitne fin me de do ge haryana me
Please message on WhatsApp number given in description of this video
Koi bhi person bina kahi use k bina dekhe koi bhi machine na khride, dukaan wale kharidte waqt usko bolo kahi practical kr kr dikhao, jaha aapki machine paihle se settle h,
Nice advice, you should first verify, see the running machine yourself in the plant, operate it yourself only then decide. No one will buy directly just by seeing 2-3 videos
Sir coal 35 rs per kg hai ye pehli baar pata chala
Delhi NCR me hai, baaki jagha ka pata nai
GVC around 6,000 and retail sale in Delhi NCR is in this price range
6000 per metric ton hoga
But bro the whole point of pollution caused by burning parralli.. then using it and manufacturing abother product and then burning the parralli ?!!!! Why??? to generate pollution?
This technique evaporates moisture first, (that otherwise is the carrier of harmful gases if burnt) then abrupt heat causes complete combustion of volatile content (partial burning causes emission of harmful gases) .
And final material i.e. briquettes produce negligible smoke on burning as usage site.
That's why it is recommended and encouraged by government too
Complete combustion is the key. If it is used in power plants thenit will only emit co2(not so potent) but if burnt incompletly in open fields it emit poisonous CO (carbon monoxide ) and ch4 (methane) which is by far 80x more potent than co2 we want to reduce CO and CH4
Agar buyer aap dedo to mai bhi bihar me laga sakta hu mujhe sirf trusted buyer chahiye bas
You please explore your local market, we will try to share some contact if we get in your area
Bombay me govt. Ne ye sab band kardia hai latest
Residential area me allowed nahi hota. It has to be in outskirts or industrial area
Myry aha 6/7 masan lg chuki h but sb fyl ho gyi h sr pta nhi kya karan h
Kaha lagi hai bato, sab kaam pe lag jayegi
@@vedprakash1577 kaha lagi hai machine
@@vedprakash1577 apka ghar kaha hai adress aur number
Koyle ka rate 7000 sha 11000 rupee ton h aaj kha time
Depends upon quantity, quality and area of supply
Raw material cost aapne free boldiya ,
Jisko free mai nahi milta uska kiya
Matlab cost kiya aayega
Yes, the price of raw material varies depending on the location and availability.
KISI M KARO ISME KCAL VALUE NAHI H 2500 SE JYADA NAHI JATA OR ISME ASS CONTENT JYADA H
ISKA PRICE AAPNE 531000 DIA H WEBSITE YE MACHINE HI 125000 KI LI H MAINE
@@GathwalaX kidhar se?
@@GathwalaXkaha se li
Oh my god solah rupey solah rupey
Yes Delhi NCR me, in Retail
do customers pay in advance
You need to check your market
Chinese made 20k me miltahe bhai
This is Made in India solid performance machine
We're cutting wood and getting 3600/- per ton and our cost cuts 2500/- per ton will get profit 1000/- per ton.whats the point doing all this Nonsense 😂
It's not possible that everything makes sense for everyone.
Which doesn't makes sense for you might be very meaningful for someone else 😊
Sir I'm interested in this busines
Good, Please connect on WhatsApp number provided in the description
👏👌👌👌😍😍🤎🍃
Thankyou
Ullu banane ka asan formula...rice husk ,bhoosa,wooden husk ka rate maloom nahi h kia market me jitne ye per kg sale ho raha h isse higer price market me raw material ka h 😮
Thoda market explore Karo, jo rate bataya hai mil jayega. Bahot se log already kaam start kar chuke hai aur achha profit kama rahe hai.
Don't use plastic wraping
Good, you noticed it.
It's just to hold while shoot as camera and other sensitive electronic equipment were there
Mera friend ka Bhatta hai friend ka bhatta per 11 rupaye kg aata Hai Koyla
In wholesale you can easily sell sawdust briquettes in ₹9/Kg with GCV = 3880 (Tested in Lab). Get the GCV checked for coal. And if feasible this is good business opportunity for both sides.
Don’t waste time on such useless things….only profitable for video makers
Its your opinion, and we welcome this too :)
Sare machinery wale fake and kafi jhuth bolte hai video me
Aapko sach janna hai to you are welcome to our plant and get all things verified yourself
toh tuhi kama na bhai hume kyu bta rhe ho
Saare kaam Mai to nahi kar sakta na. Mera jo kaam hai kar raha hu, kisi ko karna hai ye kaam to uski marzi.
😢बकवास
Pasand apni apni 😊
how to contact you
WhatsApp message on number given in the description of this video