Nie wiem jak będzie na giełdzie ale to nie zmienia u mnie niczego. Inwestuję dywidendowo i dywidendy + oszczędności inwestuję w kolejne spółki. Szkoda czasu na przewidywanie, bo to przecież gdybanie i nic więcej.
Od kilku lat zajmuję się inwestycjami. Wybierając firmę zajmującą się inwestycjami alternatywnymi, trafiłem na warszawską Fin-Asi. Byłem na kilku spotkaniach. Zobaczymy
Klasycznie, krysztalowa kula mówi: "CHUJ WIE" :) Ostatnio kolega wszedł w obligacje, mysle nad tym, jakby co zminimalizowac straty, narazie mimo roku spadków ogromny plus u mnie, albo zrealizowac zyski i czekac z hajsem na usa bo tam w technologicznych trwa black friday. Oczywiscie poza dywidendówkami pzu i kęty rulez :) kto dobierał w miare w dołku?
Czyli jak inwestować w 2023? Skoro nie wiem, to proponuję usiąść twardo na łapkach, wyłączyć aktywację głosem, jeżeli taką macie i się przyglądać, a najlepiej to zapomnieć o rynkach 🙂. Dla Patryka proponuję tematykę, prognoza a prawdopodobieństwo, tym bardziej, że lubi czytać Nassima Taleba. Więc co jest bardziej prawdopodobne w przyszłym roku? Wzrosty na jakiejś fali entuzjazmu, inflacji i kolejnego QE, czy też spadki lub konsolidacja spowodowane wzrostem stóp procentowych i QT. Wzrosty i konsolidacja nie wyrządzą nam krzywdy, jeżeli portfel jest 'long' bo chyba o takim Patryk mówi, natomiast trzeba się przygotować na spadki szczególnie jeżeli gra się na instrumentach lewarowanych. Mnie jest wszystko jedno, czy będzie spadać, czy iść w górę, bo moje inwestowanie, sorry, spekulowanie jest oparte na momentum. Gdybym miał do wyboru to wolałbym wzrosty, bo spadki oznaczają depresję, nie tylko wsród inwestorów. Czy spadki są dobre dla długoterminowych inwestorów? Zdaje się, że Patryk sam wspominał o Japonii (w innym podcast'cie) ...wątpię, aby tamtejsi długoterminowi inwestorzy, szczególnie ci którzy pakowali się w giełdę podczas jej wspinaczki, sporo tam zarobili, chociaż od dołka sprzed ponad 30 lat indeks akcji japońskich spółek sporo się odbił, więc inwestorzy w wieku Patryka pewnie źle na tym nie wyszli, bo byli za młodzi, aby inwestować na górce. Wyobraźmy sobie, że twój portfel traci 70%, jak myślisz jak długo będziesz to odrabiał. Patryk, czy też raczej jego brat twierdzi, że im dłuższe spadki tym lepiej? (też inny podcast) Co na ten temat mówi może Daniel Kahneman. Czy będziesz wiernie dodawał pozycje przy 5 letnim spadku bo kiedyś przecież się odbije? Spadki na giełdach idą w parze z kryzysami. Jeżeli ciężko będzie przeżyć, to nie będzie co inwestować? I można by tak bez końca. A kto pamięta ostatni głęboki kryzys? Ile Patryk miał lat w latach 90 tych? Może coś jeszcze pamięta :-) Ten kryzys ludzie przeżyli, bo byli zahartowani w czasach komunizmu, nie mieli tak wielkich oczekiwań jak dzisiaj, nie musieli jeździć na wakacje do Egiptu, Chorwacji czy też droższych miejsc, a dzieciakom nie trzeba było kupować smartfonów po 1,000 zł (lekko licząc) bo bez nich nie mogły żyć. Dzisiejsze społeczeństwo jest dużo bardziej kruche i nikt nie wie jak zareaguje na poważny kryzys. Za mało optymistycznym scenariuszem również przemawia sytuacja w Chinach. Po zniesieniu lockdown'ów rusza nowa fala zakażeń, już podobno jest tragicznie. Społeczeństwo jest niezaszczepione, a służba zdrowia niewydolna. I nigdy nie wiadomo, czy Xi Jinping nie pójdzie w ślady Putina, aby utrzymać się przy władzy. Nie chodzi o to, aby straszyć, ale nie branie tych zagrożeń pod uwagę może wyrządzić sporo krzywd nie tylko twojemu portfelowi.
Lubie posluchac prognoz. A tymczasem wnioski z przemyśleń Daniela Kahnemana wynika że prawdopodobieństwo trafienia prognozami w 10 jest takie samo jak rzucanie lotkami do tarczy z zamkniętymi oczami....
2 ปีที่แล้ว +2
Czytaliśmy więc wiemy :) masz rację i nie masz racji. W książce wspomniane jest zjawisko stawiania na jeden konkretny scenariusz - a my w tym odcinku nie pokazujemy jednego scenariusza, a procesy które mają miejsce i ich możliwe implikacje. Wielokrotnie wspominamy w materiale, że trzeba będzie na bieżąco się dostosowywać do sytuacji rynkowej bo ta się będzie zmieniać. Kto uważnie przesłuchał ten materiał ten będzie z większą łatwością potrafił interpretować napływające informacje i się względem nich mądrzej zachowa. Więc to co wymieniane było w książce Kahnemanna dotyczy innego rodzaju prognoz niż ta w tym filmie. Gdybyśmy powiedzieli, że na bank stanie się to i tamto, to faktycznie statystycznie rzecz biorąc można rzucać na oślep i trafić lepszą przepowiednię
@ a to prawda. Macie tą przewagę że wskazujecie możliwe scenariusze zamiast zajmować uwielbiane przez ludzi jednoznaczne choć często błędne stanowisko. Dlatego Was oglądam. Niemniej przy tak trudnym do przewidzenia obszarze jakim jest ekonomia i rynki finansowe wysoko postawiona macie poprzeczkę 🙂
dużo tutaj tekstów nie rozumiem. a mysle ze na glupiego nie trafilo. Czy ksiazka tez jest tak napisana w ten sposob? czy prosciej? Jesli interesuje mnie inwestycja dlugoterminowa i zakupie akcje stabilnej spolki w spadkach(np alfabet), ktore załozmy ze jeszcze moga 1-2 lata sie poglebiac to rozumiem że musze tylko dzielnie poczekac na hosse zeby odrobilo i na niej zarobic?
ปีที่แล้ว
Książka jest dla początkujących i średnio-zaawansowanych ;). Odnośnie pytania do spółki - w tym filmie najważniejsze kruterium jakie każda inwestycja powinna spełnić, żeby było wysokie prawdopodobieństwo zysku m.th-cam.com/video/YZfk3J0zox0/w-d-xo.html&t ;)
@@kamilksiazek8019 jeśli jest zerowa prowizja to podobno sprzedają dane użytkowników i jakie mają np stop lossy itp podobnie było z maklerem Robinhood była afera też mieli zero procent zarabiali na sprzedaży danych użytkowników
@@tvndno6023 Robinhood to USA, a tam nikt o RODO nie słyszał, to nieporównywalne przypadki. Nie wiem w ogóle, na jakich zasadach RH działa, czy to ma w ogóle status domu maklerskiego, pewnie nie. XTB zarabia na CFD oraz na własnych inwestycjach, łatwo to sprawdzić w ich sprawozdaniach, więc zerowa prowizja na akcjach to rodzaj stałej promocji. Portal do inwestowania mają też w porządku, to i przyciągają ludzi.
Marty McFly przywiózł z przyszłości almanach wyników sportowych - powinien był raczej przywieźć statystyki giełdowe przyszłości :) To by było lepsze niż szklana kula :) Jak zwykle dobre wideo. Największy szacunek za szczerość i unikanie prób czarowania rzeczywistości.
To zdecydowanie najbardziej merytoryczny kanał inwestycyjny na polskim YT. Dziękuję za tą wiedzę! Odnośnie przewydywań - będzie lepiej, oby wojna się skończyła. Jakakolwiek forma pokoju, rozejmu lub wstrzymania działań pewnie spowoduje skrajną ekscytację.
jesteście jednym z kilku najbardziej wiarygodnych źródeł interpretacji i wiedzy w internecie. ... a wiem co mówię - przeczytałem go 2 razy EDIT: czy predykcja o spodziewanych spadkach na giełdach dotyczy w podobnym stopniu rynków rozwiniętych (głównie USA) czy również rozwijających się (Głównie pytam o rodzimą GPW) - czy korelacja się może nieco bardziej rozjechać? Możnaby przy okazji jakieś nawiązanie w którymś z najbliższych filmików do tej kwestii poprosić???
W tym roku to raczej kase będę odkładał na wkład własny na pierwsze mieszkanie, tańszy kredyt od rządu 2% plus marża sprawi że opłaci się dać w wynajem niż bić się z rynkiem.
Fajnie to wyjaśniłeś Brawo! Mój idol to bez wątpienia Trader21. Mistrz nad mistrzami. Geniusz ekonomi. Taki amerykański M Friedman. Nic a nic o nim nigdzie nie ma. Żadnych informacji a firm w Hiszpanii i na Majorce ma moc a pracownicy zdalnie pracują Hahaha. No bajerant dobry. Chodzi od programu do programu kity ciśnie i kasa fajna leci za darmo.
Czy mógłbyś coś opowiedzieć o sobie? Twój brat na bloga i tam są informacje o tym czym się zajmuje. O Tobie nie ma ani słowa ani w opisie kanału ani w odcinkach
2 ปีที่แล้ว +2
W ostatnim filmie pod koniec dokładniej powiedziałem czym się zajmuję zawodowo: m.th-cam.com/video/OBfHVr0IcH0/w-d-xo.html&t :)
Ja chciałabym zwrócić uwagę na to że Polska złotówka jest wyjątkowo mocna. W przyszłym roku podwyżki minimalnej krajowej, więc może w przyszłym roku się to zmieni. Wiem że jak jest kryzys, to dolar jest drogi, teraz tak nie jest. Też oczekuje spadków i szukam firm które by mnie interesowały na długoterminowe inwestycje. Interesują mnie raczej spółki wypłacające dywidendę. Zastanawiałam się nad sektorem cyberbezpieczenstwa i sztuczną inteligencją. Jednak tu ciężko wybrać jedną spółkę, więc raczej myślałam o ETF'ach
Jeśli ma Pani chęć zgłębienia tematu analizy fundamentalnej, mogę przesłać wiadomość na adres e-mail. TH-cam niestety blokuje komentarze ze szczegółami. Pozdrawiam.
nadal od 2010 roku niezmiennie kryptowaluty najlepsza inwestycja nawet małe kwoty w rok-dwa hossy dadza nam ogromne % porównując ile czekać trzeba na akcjach żeby miec zysk nawet 50% nie mówiąc o 100% zwykle kilka lat wiec nie wiem czemu ludzie dalej inwestuja w akcje itd
Zgadzam się! Osobiście w okolicy lat 2018-2020 trzymałem się tezy, że nie ma żadnego sensu się dywersyfikować, bo w najbliższych latach i tak nic nie da takiego zwrotu jak krypto. Może sobie jeszcze kiedyś dla rozrywki poszukam dyskusji w komentarzach z boomerskimi inwestorami z tamtego czasu mówiącymi, że jestem idiotą :D Aktualnie uważam, że sytuacja jest podobna, i wystarczy przetrzymać ewentualne turbulencje. 90% portfela nadal w krypto.
@@tyszq a czy w 2023 warto wchodzić w krypto? Jedni mówią, że na tym sie tylko traci a drudzy robią kwit i sie zastanawiam czy nie przekonać się na własnej skórze
@@heattwork4344 Ja na ten moment jestem na krypto do przodu około 150 tys zł (oczywiście było lepiej, bo jesteśmy po spadkach o 70%), więc masz już jeden przykład, że nie tylko się traci :D Moim zdaniem warto inwestować, co sam robie. Nie posiadanie żadnej ekspozycji na krypto to dla mnie głupota. Nawet jak ktoś nie jest przekonany i w ogóle nie rozumie krypto, warto po prostu ubezpieczyć się od sukcesu rynku, i mieć chociaż kilka % portfela w BTC i ETH.
dzięki za wartościowy materiał, chętnie bym wysłachał Waszych premyśleń na temat kryptowalut. Ten rynek może i jest jeszcze młody i nie tak duży, ale z pewnością potencjał ma moim zdaniem
Czy widać już na rynku efekt darmowych pracowników którzy są sztuczną inteligencją? Nie chodzi mi o to że spekulantów już nie ma bo nie mają szans z komputerem ale o te proste zawody typu, grafik, lektor, nauczyciel, psycholog, telemarketer, dziennikarz i tego typu zawody proste do zastąpienia.
Program Ivona powstał 10 lat temu. Sam program odniósł sukces, ma wiele zastosowań, ale jakoś nie doprowadził do upadku zawodu lektora czy dubbingu. Śmiem też przypuszczać że roboczogodzina azjaty z rynku wschodzącego jest mniejsza dla firmy amerykańskiej niż koszt utrzymania programów sztucznej inteligencji do telemarketingu.
@@marcdzik ten program jest teraz w każdym androidzie i na każdym autobusie, pociągu i wszędzie tam gdzie jest komunikacja głosowa, już lektorzy mało takiej pracy wykonują. Tłumacze też prawie znikli nie licząc przysięgłych którym też stawki poszły w dół. Jedno stanowisko pracownika to koszt rocznie ok 160000€ licząc trzy zmiany. komputer może zastąpić 1000 takich pracowników i kosztuje tylko 2 miliony €, komputer zawsze będzie tańszy. Komputer potrzebuje ziemi na serwerownie więc warto teraz inwestować w grunty i sprzedać je komputerom kiedyś.
@@marcdzik Ten program jest teraz dostępny na większości urządzeń z Androidem oraz w miejscach z komunikacją głosową, takich jak autobusy czy pociągi. Dzięki niemu lektorzy oraz tłumacze, z wyjątkiem przysięgłych, tracą pracę. Jedno stanowisko pracownika kosztuje około 160000 euro rocznie przy trzech zmianach. Natomiast komputer, który jest w stanie zastąpić tysiąc takich pracowników, kosztuje tylko 2 miliony euro. Zawsze będzie tańszy niż ludzka praca. Warto zainwestować w grunty, by móc sprzedać je komputerom w przyszłości potrzebującym miejsca na serwerownie. >poprawione przez GPT
wszystko fajnie, wszystko przewidujecie powołując się na poprzednie przepowiednie itp, ale gdzie możemy zobaczyć wasze portfolio? :D
2 ปีที่แล้ว +5
Wystarczy śledzić social media, lub blog, lub notowania portfeli na giełdzie: Aktualny skład długoterminowego portfela: www.pamietnikgieldowy.pl/p/portfel-inwestycyjny.html
Jak ja Was szanuję. Myśleliście kiedyś zrobić cross z innymi kanałami? Ja osobiście lubię słuchać DNA Rynków :) książkę w tym tygodniu zamówię, bo jeszcze mam dwie zaległe :)
Jesli chodzi o czesc obligacyjna to jakie ETF polecacie? Czy TBSP na PL bedzie mialo sens? Ostatnio juz sporo odbilo. Moim zdaniem rynki zaczna odbijac dopiero w 2024, przyszly rok to bedzie faktyczna recesja i dopiero w 2024 bedzie jakies swiatelko w tunelu co rynki juz zaczna dyskontowac.
Moim zdaniem przyszły może być znakomity, jeśli ktoś inwestuje w metale szlachetne i w minersów :) same spółki to tak jak mówisz będzie mocna loteria i będą wymagały dużo umiejętności(i szczęścia), żeby wybrać odpowiednie
Nie wiem jak będzie na giełdzie ale to nie zmienia u mnie niczego. Inwestuję dywidendowo i dywidendy + oszczędności inwestuję w kolejne spółki. Szkoda czasu na przewidywanie, bo to przecież gdybanie i nic więcej.
Od kilku lat zajmuję się inwestycjami. Wybierając firmę zajmującą się inwestycjami alternatywnymi, trafiłem na warszawską Fin-Asi. Byłem na kilku spotkaniach. Zobaczymy
Klasycznie, krysztalowa kula mówi: "CHUJ WIE" :) Ostatnio kolega wszedł w obligacje, mysle nad tym, jakby co zminimalizowac straty, narazie mimo roku spadków ogromny plus u mnie, albo zrealizowac zyski i czekac z hajsem na usa bo tam w technologicznych trwa black friday. Oczywiscie poza dywidendówkami pzu i kęty rulez :) kto dobierał w miare w dołku?
Czyli jak inwestować w 2023? Skoro nie wiem, to proponuję usiąść twardo na łapkach, wyłączyć aktywację głosem, jeżeli taką macie i się przyglądać, a najlepiej to zapomnieć o rynkach 🙂. Dla Patryka proponuję tematykę, prognoza a prawdopodobieństwo, tym bardziej, że lubi czytać Nassima Taleba. Więc co jest bardziej prawdopodobne w przyszłym roku? Wzrosty na jakiejś fali entuzjazmu, inflacji i kolejnego QE, czy też spadki lub konsolidacja spowodowane wzrostem stóp procentowych i QT. Wzrosty i konsolidacja nie wyrządzą nam krzywdy, jeżeli portfel jest 'long' bo chyba o takim Patryk mówi, natomiast trzeba się przygotować na spadki szczególnie jeżeli gra się na instrumentach lewarowanych. Mnie jest wszystko jedno, czy będzie spadać, czy iść w górę, bo moje inwestowanie, sorry, spekulowanie jest oparte na momentum. Gdybym miał do wyboru to wolałbym wzrosty, bo spadki oznaczają depresję, nie tylko wsród inwestorów.
Czy spadki są dobre dla długoterminowych inwestorów? Zdaje się, że Patryk sam wspominał o Japonii (w innym podcast'cie) ...wątpię, aby tamtejsi długoterminowi inwestorzy, szczególnie ci którzy pakowali się w giełdę podczas jej wspinaczki, sporo tam zarobili, chociaż od dołka sprzed ponad 30 lat indeks akcji japońskich spółek sporo się odbił, więc inwestorzy w wieku Patryka pewnie źle na tym nie wyszli, bo byli za młodzi, aby inwestować na górce. Wyobraźmy sobie, że twój portfel traci 70%, jak myślisz jak długo będziesz to odrabiał. Patryk, czy też raczej jego brat twierdzi, że im dłuższe spadki tym lepiej? (też inny podcast) Co na ten temat mówi może Daniel Kahneman. Czy będziesz wiernie dodawał pozycje przy 5 letnim spadku bo kiedyś przecież się odbije? Spadki na giełdach idą w parze z kryzysami. Jeżeli ciężko będzie przeżyć, to nie będzie co inwestować? I można by tak bez końca. A kto pamięta ostatni głęboki kryzys? Ile Patryk miał lat w latach 90 tych? Może coś jeszcze pamięta :-) Ten kryzys ludzie przeżyli, bo byli zahartowani w czasach komunizmu, nie mieli tak wielkich oczekiwań jak dzisiaj, nie musieli jeździć na wakacje do Egiptu, Chorwacji czy też droższych miejsc, a dzieciakom nie trzeba było kupować smartfonów po 1,000 zł (lekko licząc) bo bez nich nie mogły żyć. Dzisiejsze społeczeństwo jest dużo bardziej kruche i nikt nie wie jak zareaguje na poważny kryzys.
Za mało optymistycznym scenariuszem również przemawia sytuacja w Chinach. Po zniesieniu lockdown'ów rusza nowa fala zakażeń, już podobno jest tragicznie. Społeczeństwo jest niezaszczepione, a służba zdrowia niewydolna. I nigdy nie wiadomo, czy Xi Jinping nie pójdzie w ślady Putina, aby utrzymać się przy władzy. Nie chodzi o to, aby straszyć, ale nie branie tych zagrożeń pod uwagę może wyrządzić sporo krzywd nie tylko twojemu portfelowi.
Deflacja moim zdaniem jest dobra, a jak ktoś opiera swój biznes o dług, to jest to jego problem
Lubie posluchac prognoz. A tymczasem wnioski z przemyśleń Daniela Kahnemana wynika że prawdopodobieństwo trafienia prognozami w 10 jest takie samo jak rzucanie lotkami do tarczy z zamkniętymi oczami....
Czytaliśmy więc wiemy :) masz rację i nie masz racji. W książce wspomniane jest zjawisko stawiania na jeden konkretny scenariusz - a my w tym odcinku nie pokazujemy jednego scenariusza, a procesy które mają miejsce i ich możliwe implikacje. Wielokrotnie wspominamy w materiale, że trzeba będzie na bieżąco się dostosowywać do sytuacji rynkowej bo ta się będzie zmieniać. Kto uważnie przesłuchał ten materiał ten będzie z większą łatwością potrafił interpretować napływające informacje i się względem nich mądrzej zachowa. Więc to co wymieniane było w książce Kahnemanna dotyczy innego rodzaju prognoz niż ta w tym filmie. Gdybyśmy powiedzieli, że na bank stanie się to i tamto, to faktycznie statystycznie rzecz biorąc można rzucać na oślep i trafić lepszą przepowiednię
@ a to prawda. Macie tą przewagę że wskazujecie możliwe scenariusze zamiast zajmować uwielbiane przez ludzi jednoznaczne choć często błędne stanowisko. Dlatego Was oglądam. Niemniej przy tak trudnym do przewidzenia obszarze jakim jest ekonomia i rynki finansowe wysoko postawiona macie poprzeczkę 🙂
dużo tutaj tekstów nie rozumiem. a mysle ze na glupiego nie trafilo. Czy ksiazka tez jest tak napisana w ten sposob? czy prosciej?
Jesli interesuje mnie inwestycja dlugoterminowa i zakupie akcje stabilnej spolki w spadkach(np alfabet), ktore załozmy ze jeszcze moga 1-2 lata sie poglebiac to rozumiem że musze tylko dzielnie poczekac na hosse zeby odrobilo i na niej zarobic?
Książka jest dla początkujących i średnio-zaawansowanych ;).
Odnośnie pytania do spółki - w tym filmie najważniejsze kruterium jakie każda inwestycja powinna spełnić, żeby było wysokie prawdopodobieństwo zysku m.th-cam.com/video/YZfk3J0zox0/w-d-xo.html&t ;)
Zaorski mówił że XTB oszukuje
To nie miał racji, bo na akcjach są jak najbardziej uczciwi, a zerowa prowizja wgniata konkurencję w ziemię. Na CFD słyszałem, że mieli jakieś sprawy.
@@kamilksiazek8019 jeśli jest zerowa prowizja to podobno sprzedają dane użytkowników i jakie mają np stop lossy itp podobnie było z maklerem Robinhood była afera też mieli zero procent zarabiali na sprzedaży danych użytkowników
@@tvndno6023 Robinhood to USA, a tam nikt o RODO nie słyszał, to nieporównywalne przypadki. Nie wiem w ogóle, na jakich zasadach RH działa, czy to ma w ogóle status domu maklerskiego, pewnie nie.
XTB zarabia na CFD oraz na własnych inwestycjach, łatwo to sprawdzić w ich sprawozdaniach, więc zerowa prowizja na akcjach to rodzaj stałej promocji. Portal do inwestowania mają też w porządku, to i przyciągają ludzi.
Marty McFly przywiózł z przyszłości almanach wyników sportowych - powinien był raczej przywieźć statystyki giełdowe przyszłości :) To by było lepsze niż szklana kula :)
Jak zwykle dobre wideo. Największy szacunek za szczerość i unikanie prób czarowania rzeczywistości.
To zdecydowanie najbardziej merytoryczny kanał inwestycyjny na polskim YT. Dziękuję za tą wiedzę!
Odnośnie przewydywań - będzie lepiej, oby wojna się skończyła. Jakakolwiek forma pokoju, rozejmu lub wstrzymania działań pewnie spowoduje skrajną ekscytację.
Czyli nie wiem, ale się wypowiem.
Pożycz :) tej kuli :) Pozdrawiam
jesteście jednym z kilku najbardziej wiarygodnych źródeł interpretacji i wiedzy w internecie. ... a wiem co mówię - przeczytałem go 2 razy
EDIT: czy predykcja o spodziewanych spadkach na giełdach dotyczy w podobnym stopniu rynków rozwiniętych (głównie USA) czy również rozwijających się (Głównie pytam o rodzimą GPW) - czy korelacja się może nieco bardziej rozjechać? Możnaby przy okazji jakieś nawiązanie w którymś z najbliższych filmików do tej kwestii poprosić???
W tym roku to raczej kase będę odkładał na wkład własny na pierwsze mieszkanie, tańszy kredyt od rządu 2% plus marża sprawi że opłaci się dać w wynajem niż bić się z rynkiem.
To tylko na swoje pierwsze mieszkanie.
@@RtoipKa tak wiem to będzie pierwsze mieszkanie
świetnie prowadzicie ten kanał i przekazujecie wiedzę. Brawo!
Fajnie to wyjaśniłeś Brawo!
Mój idol to bez wątpienia Trader21. Mistrz nad mistrzami. Geniusz ekonomi. Taki amerykański M Friedman.
Nic a nic o nim nigdzie nie ma.
Żadnych informacji a firm w Hiszpanii i na Majorce ma moc a pracownicy zdalnie pracują Hahaha. No bajerant dobry. Chodzi od programu do programu kity ciśnie i kasa fajna leci za darmo.
Już chyba przesada , firmy genialne , przyszłościowe są w promocji -50%
Dziękuję
Super 👍 informacje wasze filmy zawsze na poziomie pozdrawiam serdecznie
Jesteś niesamowity z tym gadaniem bez zająknięcia 👍Jesteś młody chłopak a już taka wiedzą! Można gdzieś zobaczyć wasze portfolio? Pozdrawiam
@Krzychu55555 Aktualny skład długoterminowego portfela: www.pamietnikgieldowy.pl/p/portfel-inwestycyjny.html
Czy mógłbyś coś opowiedzieć o sobie? Twój brat na bloga i tam są informacje o tym czym się zajmuje. O Tobie nie ma ani słowa ani w opisie kanału ani w odcinkach
W ostatnim filmie pod koniec dokładniej powiedziałem czym się zajmuję zawodowo: m.th-cam.com/video/OBfHVr0IcH0/w-d-xo.html&t :)
Ja chciałabym zwrócić uwagę na to że Polska złotówka jest wyjątkowo mocna. W przyszłym roku podwyżki minimalnej krajowej, więc może w przyszłym roku się to zmieni.
Wiem że jak jest kryzys, to dolar jest drogi, teraz tak nie jest. Też oczekuje spadków i szukam firm które by mnie interesowały na długoterminowe inwestycje. Interesują mnie raczej spółki wypłacające dywidendę. Zastanawiałam się nad sektorem cyberbezpieczenstwa i sztuczną inteligencją. Jednak tu ciężko wybrać jedną spółkę, więc raczej myślałam o ETF'ach
Wcale nie musi być ciężko 🙂
Jeśli ma Pani chęć zgłębienia tematu analizy fundamentalnej, mogę przesłać wiadomość na adres e-mail. TH-cam niestety blokuje komentarze ze szczegółami. Pozdrawiam.
nadal od 2010 roku niezmiennie kryptowaluty najlepsza inwestycja nawet małe kwoty w rok-dwa hossy dadza nam ogromne % porównując ile czekać trzeba na akcjach żeby miec zysk nawet 50% nie mówiąc o 100% zwykle kilka lat wiec nie wiem czemu ludzie dalej inwestuja w akcje itd
Zgadzam się! Osobiście w okolicy lat 2018-2020 trzymałem się tezy, że nie ma żadnego sensu się dywersyfikować, bo w najbliższych latach i tak nic nie da takiego zwrotu jak krypto. Może sobie jeszcze kiedyś dla rozrywki poszukam dyskusji w komentarzach z boomerskimi inwestorami z tamtego czasu mówiącymi, że jestem idiotą :D
Aktualnie uważam, że sytuacja jest podobna, i wystarczy przetrzymać ewentualne turbulencje. 90% portfela nadal w krypto.
@@tyszq a czy w 2023 warto wchodzić w krypto? Jedni mówią, że na tym sie tylko traci a drudzy robią kwit i sie zastanawiam czy nie przekonać się na własnej skórze
@@heattwork4344 Ja na ten moment jestem na krypto do przodu około 150 tys zł (oczywiście było lepiej, bo jesteśmy po spadkach o 70%), więc masz już jeden przykład, że nie tylko się traci :D Moim zdaniem warto inwestować, co sam robie. Nie posiadanie żadnej ekspozycji na krypto to dla mnie głupota. Nawet jak ktoś nie jest przekonany i w ogóle nie rozumie krypto, warto po prostu ubezpieczyć się od sukcesu rynku, i mieć chociaż kilka % portfela w BTC i ETH.
@@tyszq jest widoczny spadek, wejście teraz i sprzedaż za rok lub dwa nie byłoby głupie
dzięki za wartościowy materiał, chętnie bym wysłachał Waszych premyśleń na temat kryptowalut. Ten rynek może i jest jeszcze młody i nie tak duży, ale z pewnością potencjał ma moim zdaniem
mega
Sp500 na 3200 "to uczciwa cena" :)
Nasi! :)
Czym sa spolki growth i value? Przyklady?
Tutaj wyjaśnienie: m.th-cam.com/video/yeuxbL5ve38/w-d-xo.html ;)
Czy widać już na rynku efekt darmowych pracowników którzy są sztuczną inteligencją? Nie chodzi mi o to że spekulantów już nie ma bo nie mają szans z komputerem ale o te proste zawody typu, grafik, lektor, nauczyciel, psycholog, telemarketer, dziennikarz i tego typu zawody proste do zastąpienia.
Program Ivona powstał 10 lat temu. Sam program odniósł sukces, ma wiele zastosowań, ale jakoś nie doprowadził do upadku zawodu lektora czy dubbingu.
Śmiem też przypuszczać że roboczogodzina azjaty z rynku wschodzącego jest mniejsza dla firmy amerykańskiej niż koszt utrzymania programów sztucznej inteligencji do telemarketingu.
@@marcdzik ten program jest teraz w każdym androidzie i na każdym autobusie, pociągu i wszędzie tam gdzie jest komunikacja głosowa, już lektorzy mało takiej pracy wykonują. Tłumacze też prawie znikli nie licząc przysięgłych którym też stawki poszły w dół.
Jedno stanowisko pracownika to koszt rocznie ok 160000€ licząc trzy zmiany. komputer może zastąpić 1000 takich pracowników i kosztuje tylko 2 miliony €, komputer zawsze będzie tańszy. Komputer potrzebuje ziemi na serwerownie więc warto teraz inwestować w grunty i sprzedać je komputerom kiedyś.
@@marcdzik Ten program jest teraz dostępny na większości urządzeń z Androidem oraz w miejscach z komunikacją głosową, takich jak autobusy czy pociągi. Dzięki niemu lektorzy oraz tłumacze, z wyjątkiem przysięgłych, tracą pracę. Jedno stanowisko pracownika kosztuje około 160000 euro rocznie przy trzech zmianach. Natomiast komputer, który jest w stanie zastąpić tysiąc takich pracowników, kosztuje tylko 2 miliony euro. Zawsze będzie tańszy niż ludzka praca. Warto zainwestować w grunty, by móc sprzedać je komputerom w przyszłości potrzebującym miejsca na serwerownie. >poprawione przez GPT
wszystko fajnie, wszystko przewidujecie powołując się na poprzednie przepowiednie itp, ale gdzie możemy zobaczyć wasze portfolio? :D
Wystarczy śledzić social media, lub blog, lub notowania portfeli na giełdzie:
Aktualny skład długoterminowego portfela: www.pamietnikgieldowy.pl/p/portfel-inwestycyjny.html
Patrik ale o jakich obligacjach mowisz ? korporacyjnych ?
Jak ja Was szanuję. Myśleliście kiedyś zrobić cross z innymi kanałami? Ja osobiście lubię słuchać DNA Rynków :) książkę w tym tygodniu zamówię, bo jeszcze mam dwie zaległe :)
Patryk pięknie mówiłeś w przeszłości, o teraźniejszości :D th-cam.com/video/-IVzySv4efE/w-d-xo.html
Świetny film!
Super film
Może coś kiedyś wspomnisz o inwestowaniu BTC itp
Pozdrawiam
Ale to nie jest inwestowanie
@@piotrdrazkowski6797 Szkoda !
Filmy twoje na bardzo dobrym poziomie
Jesli chodzi o czesc obligacyjna to jakie ETF polecacie? Czy TBSP na PL bedzie mialo sens? Ostatnio juz sporo odbilo. Moim zdaniem rynki zaczna odbijac dopiero w 2024, przyszly rok to bedzie faktyczna recesja i dopiero w 2024 bedzie jakies swiatelko w tunelu co rynki juz zaczna dyskontowac.
Taki młody jesteś, a już taki mądry... Gratulujemy z mężem! Patryk, a kiedy czas na szaleństwa? Zerwane filmy itp?
S&P 500 na 3200 , to jeszcze sporo. Materiał super, pozdrawiam
3200? Czyżby kryształowa kula, tylko trochę mniej porysowana niż Patryka i lepiej w niej widać? 🙂
Moim zdaniem przyszły może być znakomity, jeśli ktoś inwestuje w metale szlachetne i w minersów :) same spółki to tak jak mówisz będzie mocna loteria i będą wymagały dużo umiejętności(i szczęścia), żeby wybrać odpowiednie