„Jak wiara czyni cuda, czyli o działaniu placebo” - dr hab. Przemysław Bąbel

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 ก.ค. 2016
  • Wersja audio: soundcloud.com/swpspl/wyklad-...
    Dlaczego tabletka z cukru działa przeciwbólowo? Jak to możliwe, że antybiotyki działają na grypę, choć przecież nie zwalczają wirusów tylko bakterie? Skąd bierze się pobudzające działanie kawy bezkofeinowej? Dlaczego tabletka przeciwbólowa zaczyna działać zanim rozpocznie się wchłanianie zawartego w niej aktywnego składnika? Dlaczego przez wieki lekarze skutecznie nieśli pomoc chorym, choć do początków XX wieku dysponowali bardzo niewieloma aktywnymi metodami leczenia?
    Odpowiedzi na te i podobne pytania dostarczają rezultaty badań nad działaniem placebo. W ramach wykładu prezentowany jest współczesny stan wiedzy na temat natury i działania placebo. Omawiane są: szerokie rozumienie placebo, dalece wykraczające poza nieaktywną farmakologicznie substancję; zróżnicowane skutki działania placebo, zarówno pozytywne (efekt placebo), jak i negatywne (efekt nocebo); zastosowania placebo w praktyce lekarskiej; oraz dane dotyczące częstotliwości i okoliczności stosowania placebo w praktyce lekarskiej - zarówno w Polsce, jak i na świecie. Najwięcej miejsca prelegent poświęca prezentacji procedur wywoływania działania placebo oraz psychologicznych mechanizmów, które są przez te procedury wzbudzane i które są odpowiedzialne za uzyskiwane efekty. Prowadzący wykład formułuje również zalecenia dotyczące tego, w jaki sposób można wykorzystywać wiedzę na temat działania placebo w praktyce dla podniesienia skuteczności leczenia.
    O prelegencie:
    dr Przemysław Bąbel - jest psychologiem, adiunktem w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie kieruje Zespołem Badania Bólu. Prowadzi badania nad mechanizmami działania placebo, stosowaniem placebo w praktyce lekarskiej oraz pamięcią bólu. Zajmuje się także zastosowaniami terapii behawioralnej w leczeniu bólu przewlekłego oraz analizy zachowania i psychologii pamięci w edukacji. Autor przeszło 50 publikacji naukowych, w tym ośmiu książek, oraz ponad 100 publikacji popularnonaukowych. Jest członkiem Association for Psychological Science, International Association for the Study of Pain, Society for Interdisciplinary Placebo Studies, Association for Behavior Analysis International oraz Polskiego Towarzystwa Badania Bólu. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychologii Behawioralnej, którego w latach 2004-2011 był prezesem. Członek Rady Redakcyjnej czasopisma Psychologia w Szkole oraz współpracownik magazynu psychologicznego Charaktery, którego w latach 2007-2010 był redaktorem naukowym. Laureat Nagrody Prezesa PAN „Złoty Umysł - Mistrz Popularyzacji Wiedzy” 2008. Współautor m.in. takich książek jak: Analiza zachowania. Vademecum, Terapia behawioralna dzieci z autyzmem. Teoria, badania i praktyka stosowanej analizy zachowania, 12 zasad skutecznej edukacji czyli jak uczyć, żeby nauczyć.
    O projekcie:
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to nowatorskie przedsięwzięcie, którego celem jest popularyzowanie wiedzy psychologicznej na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywanie możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Chcemy ukazywać praktyczne zastosowanie wiedzy psychologicznej nie tylko w sferach oczywistych dla tej dziedziny nauki (np. pomocowym, terapeutycznym), ale również w sektorze biznesowym oraz zaawansowanych, nowoczesnych technologiach.
    Więcej o projekcie: www.swps.pl/strefa-psyche
    #placebo #psychologia #wiara

ความคิดเห็น • 69

  • @marthawojcik9973
    @marthawojcik9973 7 ปีที่แล้ว +23

    Świetny wykład! Od razu widać, że jest Pan Profesjonalistą, osobą wyedukowaną i z pasją. Życzę powodzenia w dalszym rozwoju i osiąganiu sukcesów :)

  • @noclegigdynia3691
    @noclegigdynia3691 6 ปีที่แล้ว +9

    Dr Joe Dispenza w USA zajmuje się tym tematem od wieeelu lat, cieszę się, że w Polsce zaczęliśmy się tym tematem zajmować i prowadzić własne badania. Uważam, że jest to nasza przyszłość i w tym kierunku powinna się ludzkość rozwijać.

  • @marta9245
    @marta9245 5 ปีที่แล้ว +5

    Kolejny świetny wykład Uniwersytetu.

  • @siprontosipronto
    @siprontosipronto 4 ปีที่แล้ว +3

    Piękny wykład o sile umysłu. DZIĘKUJĘ.

  • @kasiabanas8881
    @kasiabanas8881 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dobrze wytłumaczone
    Dziękuję 🌞🌞🌞

  • @ewafriedrich4652
    @ewafriedrich4652 3 ปีที่แล้ว +1

    Piękny wykład .Dziękuję

  • @victoriahanei
    @victoriahanei 3 ปีที่แล้ว +2

    Polecam przeczytać "Samoleczenie" Margaret Bellis, dostępne na google books po polsku i angielsku. Są tam ujęte badania dr. Bąbla nt. placebo i wiele cennych spostrzeżeń samej autorki.

  • @F000ks
    @F000ks 3 ปีที่แล้ว +2

    dzięki

  • @gwegrzynski
    @gwegrzynski 8 ปีที่แล้ว +9

    AC Milan ma barwy czerwone i czarne :) Inter (Internazionale) Milano ma kolory niebieskie i czarne :)

  • @pati8223
    @pati8223 8 ปีที่แล้ว +2

    Michal Pozdal najlepszej opowiada 😍

  • @LukaszSkyWalker
    @LukaszSkyWalker 3 ปีที่แล้ว

    Suuuper wiedza!

  • @mariaw.9480
    @mariaw.9480 5 ปีที่แล้ว +1

    Nawet dopisanie specjalizacji na pieczątce podnosi prestiż 😊 pracownik NFZ widząc mój wypis z kliniki i wniosek na ortezę,zakwestionowala czy orteza jest konieczna😆 bo lekarz na pieczątce nie miał specjalizacji.

  • @zasada78
    @zasada78 3 ปีที่แล้ว

    Dzięki za fajny wykład

  • @marlenakostrzejowska4148
    @marlenakostrzejowska4148 2 ปีที่แล้ว

    Zdanie że mężczyźni są bardziej odporni na ból dobrze się nie zestarzało, ale teraz na co innego zwraca się już uwagę. Wykład super dla nie wtajemniczonych takich jak ja 😊

  • @przemysawrudz8547
    @przemysawrudz8547 3 ปีที่แล้ว +1

    Jeśli kawa bezkofeinowa pobudza szybciej niż kofeinowa, to dlaczego efekt placebo nie działa w przypadku kawy kofeinowej i też nie powoduje pobudzenia w czasie zgodnym z oczekiwaniami?
    Przecież też wtedy wiem, że piję kawę?

  • @dziewczynaogrodnika
    @dziewczynaogrodnika 4 ปีที่แล้ว

    Na przykładzie prozaku właśnie uświadomiłam sobie jak podatna na efekt placebo jestem , leczyłam się przez kilka lat tym lekiem w Polsce znany jako fluoksetyna. Dowiedziałam się że efekt leczniczy może wystąpić dopiero po czterech tygodniach , tak też się stało i w moim przypadku , depresja minęła jak za dotknięciem magicznej różdżki , któregoś dnia wzięłam do ręki ulotkę i wyczytałam ,że lek ten stosuje się również w leczeniu bulimii a wśród efektów ubocznych stosowania leku wymieniono np. utratę masy ciała i jadłowstręt , co mnie niezmiernie ucieszyło , na efekty nie musiałam długo czekać , straciłam apetyt i schudłam w jeden miesiąc 13 kg. Podobnych sytuacji było więcej, gdy podejrzewano u mnie wirusowe zapalenie wątroby ,wystąpiły wręcz wszystkie objawy żółtaczki z niewydolnością wątroby włącznie do odebrania wyników badań krwi oczywiście, gdy okazało się że jestem zdrowa , objawy cofneły się niemal natychmiast 😂 Takich sytuacji miałam w życiu o wiele więcej i wiem jedno siła ludzkiego umysłu jest potężna a moc samoleczenia naszego organizmu jeszcze większa .

  • @gwegrzynski
    @gwegrzynski 8 ปีที่แล้ว

    Wykład bardzo ciekawy, przydałoby się nieco więcej przekładania tej wiedzy na aspekt praktyczny - tzn. gdzie podana przez prelegenta wiedza może być wykorzystana :)

  • @motiondude
    @motiondude 8 ปีที่แล้ว +7

    Wow, trochę otwiera oczy ten wykład.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +3

      Cieszymy się, że wykład jest dla Ciebie wartościowy :)

    • @sru6767
      @sru6767 3 ปีที่แล้ว +1

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS k9025i

  • @WikiRosePlblog
    @WikiRosePlblog 8 ปีที่แล้ว +3

    ludzki organizm posiada wiele mechanizmów samonaprawy, trzeba je tylko pobudzac. placebo jest dobrym tego przykladem, a skoro działa i nie ma skutków ubocznych, powinno się jak najczęściej go stosować :)

  • @orzel1985
    @orzel1985 7 ปีที่แล้ว

    jak może być wódka placebo?

  • @marcinkarville5733
    @marcinkarville5733 7 ปีที่แล้ว +1

    ta, super temat znany od wielu lat. Jak ktoś nie ma żadnej wiedzy w tym zakresie to jest to dla niego ok, jak dla mnie nic to nie wnosi

  • @leoviridis1475
    @leoviridis1475 6 ปีที่แล้ว +4

    mężczyźni bardziej odporni na ból?

    • @marlonb9119
      @marlonb9119 2 ปีที่แล้ว +1

      Bo nie rodzą dzieci

  • @michalstolarczykKRK
    @michalstolarczykKRK 7 ปีที่แล้ว +3

    Czy kot p doktora wyzdrowiał?

  • @dominikkurek1155
    @dominikkurek1155 8 ปีที่แล้ว +1

    ciekawy wykład, ale nie został wyjaśniony fizjologiczny mechanizm wpływu placebo na symptomy czy przyczyny choroby

  • @43romantyk
    @43romantyk 6 ปีที่แล้ว +3

    Nazywanie wiary jedynie w Boga, jest ujmą dla wiary, bo Jezus to wyjaśnił mówiąc:"gdybyście mieli wiarę i rzekli górze przenieś się tak by się stało" te słowa nie mają nic wspólnego z Bogiem. Wiara jest mocą człowieka, nie wykorzystana się marnotrawi, i nikogo nie zbawi.

  • @iwa6728
    @iwa6728 2 ปีที่แล้ว

    Efekt Placebo porownuję do celebracji/celebrytów. Rzeczy które są znane z tego, że są znane, do niczego nie potrzebne, niczego do naszego życia nie wnoszą.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว

      Czy ta myśl pojawiła się w trakcie wykładu?

    • @iwa6728
      @iwa6728 2 ปีที่แล้ว

      Tak, tak mi się skojarzyło juz na samym początku, podczas próby zdefiniowania tego zjawiska.

  • @tentyppecz
    @tentyppecz 5 ปีที่แล้ว

    Viagra to placebo??

  • @jarekchec
    @jarekchec 7 ปีที่แล้ว +4

    Placebo to Wiara tylko nazwa inna dla zmylenia tłumu.

  • @podkowalesna
    @podkowalesna 4 ปีที่แล้ว +1

    nie wierzę w homeopatię, ale psom czasem pomaga

  • @ewasiedlecka333
    @ewasiedlecka333 8 ปีที่แล้ว +1

    to na pewno działa, ta sugestia i prestiż, kolory tabletek itp. Ja mam tzw. zespół "białego fartucha" czyli lęk i nieufność wobec lekarza i procedur medycznych tych naszych z powodu złej organizacji służby zdrowia i małej indywidualizacji podejścia do pacjenta . Liczy sie ekonomia a nie pacjent. Pan w wykładzie wziął pod uwagę tylko reakcje fizyczne na substancje i reakcje na autorytet lekarza czy miejsca. Na tych mechanizmach żeruje reklama leków. Dlaczego nasza nauka uparcie nie wierzy w to, co przez tysiące lat mówi do nas medycyna chińska, ajurweda, homeopatia i inne stare metody, które w inny sposób postrzegają ciało i psychikę człowieka Zgodnie z prostą definicją homeostazy nasz organizm ma zdolność samoregeneracji i przez wytwarzanie własnych neuroprzekaźników i substancji czynnych tudzież reakcji biofizycznych, które nasz organizm sam wytwarza, potrafi leczyć sie sam. Najprostszym dowodem są dzieci, które zwykle chorują gdy w rodzinie lub otoczeniu jest coś co je głęboko stresuje i zdrowieją niemal natychmiast .pod wpływem radości. Może zamiast zatruwać organizm substancjami lepiej sie nie śmiać z tego, co dała Natura jakkolwiek ją pojmujemy. Dobrze, że w rozpoznanie tych procesów angażują sie inne nauki np fizyka kwantowa.Jako dietetyk nie protestuje przed propagowaniem informacji ze witaminy nie sa potrzebne, chyba ze sztuczne, syntetyczne, kiepskiej jakości. Wiele jest wiedzy na temat skutków niedoborów witamin i minerałów, które ustępują pod wpływem zmiany diety. Zaangażowanie pacjenta w proces lecznia nie powinno być traktowane jako placebo tylko jako nieodłączny element terapii. Pracowałam kiedyś jeszcze jako masażystka na oddziale rehabilitacji i prosiliśmy pacjentów by skupiali sie na robionych ćwiczeniach i podchodzili do nich pozytywnie a ie jak do obowiązku. Czyli efekt placebo czymkolwiek by nie był jest narzędziem, które powinno sie jak najlepiej wykorzystać z porzytkiem dla ludzi

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +2

      Ewa, pewne choroby mają podłoże czysto psychologiczne, ale tylko pewne... Chorób o innym podłożu nie wyleczymy własną wolą, czy sprzyjającym otoczeniem :)

    • @ewasiedlecka333
      @ewasiedlecka333 8 ปีที่แล้ว +1

      ale leczymy człowieka a nie naprawiamy traktor a medycyna zachowuje sie często jakby naprawiała traktor Może lepiej by było uczyć organizm prawidłowych reakcji a nie je zastępować, Może by było lepiej spojrzeć bardziej na człowieka jako na osobę a nie na wyniki analiz Lekarz często nawet nie badają, a nawet spojrzą na pacjenta Oczywiście jest grupa ludzi którym to odpowiada, dla mnie jest to odczłowieczenie Nauka jest dobra lub zła w zależności intencji osoby która sie nią posługuje

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  8 ปีที่แล้ว +1

      Nie badają? :)

    • @michalstolarczykKRK
      @michalstolarczykKRK 7 ปีที่แล้ว

      Proszę poszukać takich lekarzy lub znachorów, którzy w większym stopniu zaspokoją Pani potrzeby. Niestety jest to jedyne praktyczne wyjście z sytuacji

    • @michalstolarczykKRK
      @michalstolarczykKRK 7 ปีที่แล้ว +2

      Wykładowca mówił o tym, że efekt placebo jest czasami wykorzystywany świadomie wtedy, gdy brak skuteczniejsze procedury medycznej.
      Akurat dzieci nie są dobrym dowodem na potęgę ludzkiego ciała. Przez powszechny dostępem do antybiotyków, szczepień oraz higieny szpitalnej dzieci umierały na potęgę. Obecnie praktycznie nie umierają (praktycznie w porównanie z tym, co się działo 100-200 lat temu).
      Organizm dzieci nie jest zbyt potężny, bo dopiero się "uczy" walczyć z chorobami i buduje swoją siłę.

  • @mariuszjastrzebski3394
    @mariuszjastrzebski3394 8 ปีที่แล้ว +7

    Tylko patrzeć jak dr Bąbel zostanie pozwany do sądu przez jakiś koncern farmaceutyczny

  • @JR-gm5nr
    @JR-gm5nr 4 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo wyniosłe wnioski wysuwa Pan Doktor z próby obejmującej 182 osoby... To raczej nie przystoi.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  4 ปีที่แล้ว +1

      Jeżeli badania są replikowalne, a wyniki dość jednoznaczne może to stanowić podstawę do wyciągania wniosków prowadzących do kolejnych, wartych sprawdzenia hipotez :)

  • @jestemslodkadajeniebo
    @jestemslodkadajeniebo 4 ปีที่แล้ว

    Dobrze pan mówi ale te przerywniki "eeee" " ammm" " yyyeeee"... Koszmar

    • @andrzejzarycki5399
      @andrzejzarycki5399 3 ปีที่แล้ว

      "Nie som"... "stosujom"... "jest wódkom"... "z jednom różnicom"... "Som"... Koszmar.

  • @oleknikitin7436
    @oleknikitin7436 2 ปีที่แล้ว

    Odwołuje się Pan do badań nie podają źródła , w stosunku do badań nad psychoterapią brakuje Panu wiedzy, żenujące

  • @damianbaron813
    @damianbaron813 7 ปีที่แล้ว

    wielki mi doktorek,podejmuje sie tematu a zapomnial powiedziec o wierze w boga,swietych i oczywiscie modlitwie ,przeciez to najwiekszy efekt Placebo.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  7 ปีที่แล้ว +1

      Damian, zawsze możesz coś dodać od siebie ;)

    • @damianbaron813
      @damianbaron813 7 ปีที่แล้ว

      To po co komu taki wyklad skoro trzeba sobie cos dodawac od siebie,to tak jak by ktos wykladal na temat antykoncepcji i przez godzine nawijal jak prowadzic kalendarzyk,jak gosciu ma ograniczenia w tym temacie to powinien wykladac na inne tematy.Przeciez to Uniwersytet SWPS a nie przedszkole a poza tym bardzo mnie ciekawi dlaczego pomina tak wazny temat :(

    • @bohemat
      @bohemat 7 ปีที่แล้ว +5

      Jakby jeden wykład miał poruszyć wszystkie zagadnienia dotyczące Placebo, trwał by zbyt długo i na to też byś narzekał. Dr porusza przede wszystkim stronę medyczną i nie ma w tym nic nieprofesjonalnego i trzeba też pamiętać, iż odniósł się do antropologi kulturowej czyli pośrednio również do wierzeń i religii.