Pamięć o bitwie pod Grunwaldem

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 13 เม.ย. 2021
  • 15 lipca 1410 r. - datę bitwy zwycięskiej dla wojsk polskich i litewskich stoczonej z Zakonem Krzyżackim zna w Polsce chyba każdy. Prof. Krzysztof Bracha przybliża słuchaczom, w jaki sposób bitwa pod Grunwaldem była upamiętniana już krótko po tym, jak się rozegrała. Wyjaśnia, jaką rolę w upowszechnieniu pamięci o niej odegrały kalendarz liturgiczny oraz sztuka kaznodziejska.
    Prof. Krzysztof Bracha - historyk, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, specjalizuje się w dziejach kultury średniowiecza.
    Historia dla każdego. Wykłady” to cykl, w którym najlepsi historycy przybliżają wybrane fragmenty dziejów Polski. Wykłady nie tylko pomogą uczniom i studentom w utrwaleniu wiedzy, lecz także pozwolą wszystkim odbiorcom na świeże, szersze spojrzenie na powszechnie znane wydarzenia i zjawiska. Wystąpienia trwają około 30 minut i są wzbogacone ilustracjami.
    Znajdziesz nas na:
    Facebooku / muzeumhistoriipolski
    Instagramie / muzeumhistoriipolski
    Stronie internetowej muzhp.pl/
    Subskrybuj nasz kanał, by być zawsze na bieżąco!
    #matura #powtórkizhistorii #maturazhistorii
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 4

  • @tadeuszmorgan4173
    @tadeuszmorgan4173 2 ปีที่แล้ว +4

    By nie uchybić ścisłości. Odnotowania wymagają rasy koni których używali w boju rycerze z epoki w której stoczono ,,Bitwę pod Grunwaldem, : Žemaitukas , Rottaler , Boulonnais, Percheron, Noriker , Fries paard , Shire horse , Breton cheval , Yomut Atı . Należy mieć na uwadze , że wygląd współczesny koni wymienionych ras w niewielkim stopniu ale jednak trochę się zmienił na przestrzeni stuleci z różnych względów. Mimo wszystko rasy te najwierniej odwzorowują wygląd bojowych koni średniowiecznego rycerstwa. I współcześnie rasy te winny być używane w rekonstrukcjach i widowiskach historycznych. Jeśli mają oddawać jak najwierniej wygląd konnych rycerzy z tego okresu. Dla przykładu materiał filmowy . Licząca ponad 1000 lat rasa Percheron . W średniowieczu konie te były niższe , lżejsze o mniejszym kalibrze. Na przestrzeni stuleci zmieniło się też ich zastosowanie w armii i gospodarce. th-cam.com/video/Xfa_w9Ny-Hk/w-d-xo.html

  • @witoldmikoajczak4713
    @witoldmikoajczak4713 13 วันที่ผ่านมา

    Zainteresowanych tematem zachęcam do odsłuchania podcastu th-cam.com/video/MuuQpwC1Fe4/w-d-xo.html

  • @krzysztofwozniak7432
    @krzysztofwozniak7432 3 ปีที่แล้ว +5

    Gdyby kaznodzieje mówili o tym wydarzeniu w tak nudny sposób jak tu to nikt by tego nie pamiętał

  • @indusand3720
    @indusand3720 ปีที่แล้ว

    Kto w końcu tam zwyciężył? I czy to zwycięstwo trwa do dziś?