Dostali ogromny rachunek za prąd zaraz po założeniu paneli fotowoltaicznych

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 663

  • @Szwelx
    @Szwelx 4 ปีที่แล้ว +8

    Tak to jest, jak sprzedażą instalacji PV zajmują się ludzie, którzy wczoraj sprzedawali ziemniaki na targu, a jutro będą sprowadzać samochody z Niemiec...

  • @0AdamJankowski0
    @0AdamJankowski0 4 ปีที่แล้ว +10

    A i się leci za konkretne informacje bo jakoś pierwszy raz się z tym spotykam.

  • @Mi5tek
    @Mi5tek 4 ปีที่แล้ว +32

    Rozwiązanie tej ciekawostki najprawdopodobniej takie: firma miała stary licznik który nie liczył biernej. Założyli instalacje, wymieniono licznik na już liczący bierną i zaczęło szczytywać. Druga opcja ktoś mądry inaczej zaproponował zwiększenie mocy powyżej 40 kw bo klient zużywa np 35MW i żeby być samo wystarczalnym założymy Ci drogi kliencie 40 kw a przy okazji wcisnę ci więcej i zarobię. W ten sposób klient wszedł na taryfę c2 i zaczęło liczyć bierną bo przy okazji też mu musieli zmienić licznik. Oczywiście prócz biernej jeszcze ma dodatkowe koszty za przesył. Zawsze na taryfach b i c2 liczy bierną. Wydaje mi się że to taka sensacja dla sensacji, mało informacji stanu przed instalacją także tezy można mnożyć. Najważniejsze pytanie do właściciela jaki miał licznik przed montażem instalacji. Ps. rady typu żeby szukać firmy która pokryje koszty biernej w przyszłości to dla Janusza biznesu. Jak klient po montażu pv kupi maszynę która zacznie wytwarzać bierną albo założy oświetlenie led to też będziesz mu płacił bo mu bierną niby instalacja robi? A jakby ktoś chciał pomocy to zapraszam do kontaktu.

    • @lmklmk1759
      @lmklmk1759 4 ปีที่แล้ว +1

      Część. Właśnie po co o tym mówić w filmie. Lepiej robić sensację . Tak się składa że sam montuje i wiem że się opłaca. Pan Janusz mógł zostawić falownik włączony przed założeniem licznika. Lub założyli więcej. Takich głupich sensacji nie trzeba daleko szukać.

    • @marekjasinski7412
      @marekjasinski7412 3 ปีที่แล้ว

      Moim zdaniem, przy okazji instalacji PV zmienili też coś jeszcze, np: oświetlenie na ledowe, zasilanie na impulsowe, silniki "szczotkowe" na inwerterowe itp. - wszystko to generuje moc bierną pojemnościową. A tymczasem nie zmienili/dołożyli/ujęli kompensacji, a teraz szok i niedowierzanie a winne PV, no bo kto inny:) Przy okazji: możliwości kompensacyjne falownika też mają swoje limity i falownik nie załatwi wszystkiego.

  • @andruszyk76
    @andruszyk76 4 ปีที่แล้ว +38

    Super informacja. Dziękuje i życzę udanego tygodnia.

  • @marcina3546
    @marcina3546 4 ปีที่แล้ว

    Fajnie, że Pan to omówił dla przestrogi innych nieświadomych. Tak jest jak się kupuje w owczym pędzie.
    Ja nawet prywatnie nie zakładam. Instalacja zwróciłaby się po 15 latach i to przy optymistycznych wyliczeniach firmy. Oczywiście straszyli mnie wzrostem ceny prądu. Jak stwierdziłem, że opłatę stałą też można podnieść to Pan się zmarszczył i powiedział, że to nie możliwe bo ta opłata jest stała. Cześć i dzięki za taką instalację. Zyskuje tylko monter/sprzedawca i energetyka. A umowa z energetyką podpisywana jest na 15 lat (zgodnie z ustawą), a później to już może być wolna amerykanka. Energetyka zyskuje na braku ryzyka inwestycji, na pobieraniu 20% w rozliczeniu, na mniejszej ilości certyfikatów CO2 jakie muszą kupić. Powodzenia dla tych, którym instalacja paneli się opłaca.

    • @marekjasinski7412
      @marekjasinski7412 3 ปีที่แล้ว

      Głupich nie sieją.... Moja instalacja zwróci się po 4,5 roku (4,68kWp za 12.500zł), a u Marcinów zwraca się po 15 latach - tak już jest.

    • @marcina3546
      @marcina3546 3 ปีที่แล้ว

      @@marekjasinski7412 Marciny wydają na prąd o 1000 PLN mniej rocznie ze względu na optymalizację zurzycia energii, poza tym mają wystawę dachu wschód-zachód. Marciny zainwestowały w akcje firmy Columbus widząc owczy pęd na PV i spieniężyły 400% zysk co daje masę darmowego prądu z dużo mniejszej inwestycji i przesunięcie decyzji o ewentualnej invwestycji w PV na bliżej nieokreśloną przyszłość. Marciny zamierzają prywatnie postawić domek narzędziowy (bo i tak musi) z wystawą dachu na południe i zmieścić na nim 4 używane PV montowane samodzielnie off-grid w celu grzania CWU lub oświetlenia ogrodu itp. Tak, zgadzam się, głupich nie sieją. Każdy ma własny pomysł na oszczędność bardziej lub mniej wydajną 😁 Powodzenia.

  • @edo19722
    @edo19722 4 ปีที่แล้ว +10

    Podsumowując , trzeba być czujnym jak ważka. Świetny materiał. Pozdrawiam .

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +3

      Niestety musimy cały czas pilnować by nas o wszystkim informowano. Pozdrawiam

  • @jarosawmalinowski8130
    @jarosawmalinowski8130 3 ปีที่แล้ว +1

    Dla ludzi nie będących elektrykami: Traktujcie energię bierną jak rodzaj zanieczyszczenia, "zaśmiecasz" sieć energetyczną i płacisz karę za to. Tak samo jak przy zaśmiecaniu przestrzeni publicznej "nie wiedziałem że nie wolno" nie uchroni cie przed karą.
    Energia bierna to nie przynosi nikomu korzyści, nie można nią niczego napędzać i stosunkowo łatwo ją zredukować do zera, jeśli występuje powoduje realne straty po stronie dostawcy energii.
    Jak zrozumiecie że jest to kara, a nie zapłata za konkretny produkt, sprawa stanie się trochę łatwiejsza do zrozumienia, indywidualnych odbiorców nie karano za energię bierną, bo uświadomienie milionów odbiorców co robią źle i za co są karani pewnie przyniosło by więcej strat niż zysku, od dużego odbiorcy (firmy) albo prosumenta można wymagać żeby nie "zaśmiecał" sieci, żeby zatrudnił fachowców którzy to poprawią.

  • @pablobxl432
    @pablobxl432 4 ปีที่แล้ว +189

    W tym kraju nie może być nic jasne i klarowne,
    wszystko trzeba skomplikować.

    • @ostrymaciek3062
      @ostrymaciek3062 4 ปีที่แล้ว +6

      To nie jest skomplikowane, każdy mniej lub bardziej ogarnięty elektryk powinien to wiedzieć.

    • @pablobxl432
      @pablobxl432 4 ปีที่แล้ว +36

      @@ostrymaciek3062 tak jasne tylko o tym,że ktoś założył panele i płaci drożej słyszę już nie po raz pierwszy.
      Na zachodzie nie słyszałem.

    • @ostrymaciek3062
      @ostrymaciek3062 4 ปีที่แล้ว +3

      @@pablobxl432 Ew właściciel powinien przeczytać instrukcję obsługi takiego inwentera, cos fi na 1 i po kłopocie.

    • @pawelkujawski3550
      @pawelkujawski3550 4 ปีที่แล้ว +21

      @@ostrymaciek3062 tylko nie każdy jest ogarniętym elektrykiem, no chyba ze to jest tylko technologia dla elektryków 😂i normalny pleps nie może tego sobie fundnąć🤔

    • @janpis1091
      @janpis1091 4 ปีที่แล้ว +16

      @@pablobxl432 nie wiem jak to jest kraj np.hiszpania gdzie słońce świeci 320dni w roku nie za wiele widać tych wynalazków zwanych fv, a tu gdzie słońce jest może 120 dni bum fv i każdy jeszcze chce zarobić więcej niż włożył w przeciągu roku.

  • @sawomirlaskowski1294
    @sawomirlaskowski1294 3 ปีที่แล้ว +1

    Pamiętajmy jedno układ fotowoltaiczny który jest dobrze ustawiony daje do sieci tylko i wyłącznie energię czynną. Dlatego na przykład ktoś kto miał tangens 0.2 po założeniu paneli ma tangens 5.0 i płaci za bierną straszne pieniądze. Razem z układem fotowoltaicznym trzeba założyć baterie z regulatorem 4 kwadratowym tak jak licznik i to cała tajemnica. Tu nie ma naciągania tu nie ma czarów to jest tylko elektrotechnika. W taryfie G nie jest naliczana energia bierna dlatego w domach nie płacimy za energię bierną.

  • @PaneleFotowoltaiczne
    @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +3

    Kanały z produkcja na żywo:
    th-cam.com/video/ZTZ2FQMHINU/w-d-xo.html - wejdź i podyskutuj. Zawsze ktoś jest, kto pomoże i odpowie na pytanie
    Bardzo dokładna produkcja z poszczególnych modułów:
    smart.tigoenergy.com/p/panele
    Produkcja roczna z 3 lat instalacji:
    th-cam.com/video/TBDD_V7D76g/w-d-xo.html

    • @andrzejsura4954
      @andrzejsura4954 4 ปีที่แล้ว

      Bardzo wysoka produkcja jak na inwerter 5kw! Jakie szacuje Pan straty dotyczące tej instalacji ( na gruncie) w związku z obcinaniem przez falownik produkcji w szczytowych gogzinach? Z poważaniem

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว

      @@andrzejsura4954 Tracę maksymalnie 100 kWh czyli 50 zł rocznie

    • @andrzejsura4954
      @andrzejsura4954 4 ปีที่แล้ว

      @@PaneleFotowoltaiczne Polskie panele selfa rządzą! Ostatnie pytanko do Pana aby nie zawracać głowy! Miałem audyt na instalację, i tak: lokalizacja dachu wschód - zachód, 17 paneli reneled 360W ( 8 na wschód, 9 zachód) inwerter sofar 6.6 (6000W AC) obliczony roczny uzysk na 5814 kWh (95 procent). Co Pan sądzi o proponowanym sprzęcie i uzysku oraz czy warto przewymiarować instalację o 2 panele (720W tak proponował przedstawiciel)? Proszę o Panską opinię

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +1

      @@andrzejsura4954 Warto przewymiarować, bo to dużo nie kosztuje a dużo da. Selfa jest bardzo okey, Sofar tez ma dobra opinię

    • @andrzejsura4954
      @andrzejsura4954 4 ปีที่แล้ว

      @@PaneleFotowoltaiczne dzięki i życzę nadprodukcji!

  • @slawekmk9247
    @slawekmk9247 4 ปีที่แล้ว +35

    Ciekawa obserwacja. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, od banalnych, oczywistych błędów instalacyjnych po ustawienia istniejących urządzeń i falownika. Podaję moje podejrzenia:
    1. Współczynnik mocy cos fi falownika solarnego nie jest ustawiony na 1, a na okolo.-0.7 (w ustawieniach falownika "leading", czyli o charakterze czynno pojemnościowym).
    2. Przy okazji montowania elektrowni solarnej elektryk zakładowy zrobił przeróbkę w instniejącej instalacji i zostawił na stałe włączone kondensatory do kompensacji mocy biernej. Możliwe że to kompensator sterujący załączaniem tych kondensatorów przestał działać poprawnie ( na przykład z powodu zmian napięcia w sieci lokalnej).
    3. Przy okazji modernizacji zainstalowano falowniki do napędu wentylatorów, pomp które deformują napięcie w zakładzie i zwiększają pobór mocy biernej i deformacji. Liczniki energii biernej nie zawsze mierzą moc deformacji, więc nie koniecznie może to być przyczyną. Ten punkt to raczej teoretyczne rozważania.
    4. Proponuję zweryfikować, sprawdzić podłączenie falownika solarnego do sieci (przewodu fazowe, przewód neutralny, sprawdzić prąd w fazach no i jeśli to możliwe elektryk zakładowy ma odpowiedni przyrząd to i przesunięcie względem napięcia etc. - pozwoli to potwierdzić lub wykluczyć błąd firmy, która zainstalowała solary).
    5. Podejrzewam że wraz z instalacją PV zakład energetyczny wymienił licznik energii. Zatem obecna sytuacja może wynikać z innego (ciągłego, a nie comiesięcznego) pomiaru/rozliczenia mocy biernej. W takim przypadku należałoby przyjrzeć się kompensatorowi mocy biernej. Zainstalować układ nadąży, śledzący tg fi on-line i stosownie włączający kondensatory. Filtr aktywny byłby jeszcze lepszy, ale to duże koszty.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +4

      Dokładnie ze wszystkimi punktami się zgadzam. Pozdrawiam

    • @ib_z1Cko
      @ib_z1Cko 4 ปีที่แล้ว +2

      Filtr aktywny na takim zakładzie będzie kosztować od 15- 25tys euro

    • @oneferrdek3346
      @oneferrdek3346 4 ปีที่แล้ว +4

      Wszystko cacy ale od 1 października wchodzi opłata mocowa dla wszystkich nie tylko firm . Obecnie firma jest całość rachunku w plecy . Wygląda na to że opłaca się im teraz wogole nie oddawać energii do sieci. To jest kuriozalna sytuacja. Dlatego gorąco namawiam do własnego magazynu energii odetną się raz na zawsze od elektrowni i będą mieć wywalone na podwyżki prądu jak i nowe podatki za prąd z elektrowni.

    • @gogogun4151
      @gogogun4151 4 ปีที่แล้ว +1

      Ale to chyba o to chodzi żeby nie zatrudniać pseudo monterów i żeby oni brali odpowiedzialność za swoją pracę

    • @KirkNyrgios
      @KirkNyrgios 4 ปีที่แล้ว

      @@PaneleFotowoltaiczne A witam Pana kolegę ponownie, miło mi.
      Co do Punktów to ja także się zgadzam, choć nie hcem alęm muszem.

  • @ttvFairPlayerPL
    @ttvFairPlayerPL 4 ปีที่แล้ว +12

    PROMOCJA!!! Kup dwa w cenie trzech, czwarte dostaniesz gratis

    • @roberttata8104
      @roberttata8104 3 ปีที่แล้ว +1

      To proszę teraz dać mi te czwarte a te pierwsze do trzeciego kupię w innym czasie... 😂

  • @zestawsuperplus9803
    @zestawsuperplus9803 4 ปีที่แล้ว +1

    W zasadzie gdy się słyszy kVar/h to można już wyłączyć. Dużo przetwornic i falowników w elektromaszynach wystarczy do takiego rachunku. Sam silnik trójfazowy połączony uzwojeniami w trójkąt na biegu jałowym czy też mało obciążony wystarczy by współczynnik mocy cosy był na poziomie 0,3/04. A niedociążone lub nieobciążone przetwornice mają współczynnik mocy nawet 0,2, dopiero obciążenie ok. 70/80% Pn daje większy współczynnik mocy.

  • @bagsikboss
    @bagsikboss 4 ปีที่แล้ว +2

    Kiedyś rachunek za prąd obejmował koszt zużytej energii i opłatę za licznik. Pokwitowania miało rozmiar paska 4 cm x 30 cm! Z chwilą przejęcia naszej energetyki przez zagranicznych złodziei, rachunek zajmuje dwa arkusze formatu A4, zadrukowanym maczkiem, zawierającym określenia, o których zwykły Kowalski nic nie wie, a płacić musi, bo grozi odcięcie od sieci. A cała cywilizacja bazuje na energii elektrycznej. Płać i płacz!

  • @tomaszw2294
    @tomaszw2294 4 ปีที่แล้ว +83

    Bardzo ciekawy aspekt, jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +27

      Niestety bardzo często ukrywa się negatywne aspekty a podkreśla tylko pozytywne. Potem dostajemy fakturę i jest inaczej a winnego nie ma :)

    • @gavinhank4933
      @gavinhank4933 3 ปีที่แล้ว +1

      sorry to be so off topic but does any of you know a trick to log back into an Instagram account..?
      I stupidly lost my password. I love any help you can offer me.

    • @ahmedkenneth9982
      @ahmedkenneth9982 3 ปีที่แล้ว

      @Gavin Hank instablaster =)

  • @uniwersalnyhalo6000
    @uniwersalnyhalo6000 4 ปีที่แล้ว +28

    Licznik trzeba wymienić 😂

  • @leszekd.1216
    @leszekd.1216 4 ปีที่แล้ว +5

    Pewnie wcześniej przed założeniem pv produkowali moc bierną , a po założeniu pv myśleli że nic nie będą płacić a tu cyk moc bierna , a po za tym takie zakłady powinny mieć wyświetlacze które informują że jest coś nie tak z mocą bierną widziałem ktoś miał tak zrobione i wtedy jest szybka reakcja że coś jest nie tak.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +5

      Wystarczy kupić prywatnie liczni energii elektrycznej cena około 2 tys zł plus oprogramowanie monitorujące do niego (też około 2 tys zł) i mamy za 4 tys bardzo wysokiej klasy system monitorowania on-line. Pozdrawiam

    • @tommyeastwood4393
      @tommyeastwood4393 4 ปีที่แล้ว

      @@PaneleFotowoltaiczne polski Janusz woli zaoszczędzić, bo przecież jeśli ktoś sprzedaje tanio to jest to samo co konkurencja robi wg niego drogo. Mam ubaw z niektórych klientów, gdzie tylko cena, cena, cena xD

  • @PaneleFotowoltaiczne
    @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +16

    Zanim napiszesz, że falownik nie produkuje mocy biernej, zapoznaj się z instrukcją Fronius. Strona 121 i wyjaśnienie punktu 2 strona 126. Oczywiście można ten falownik ustawić by zawsze cos fi = 1 ale wtedy może nie osiagać pełnej mocy. www.selfa-pv.com/materials/pobierz_pliki_pdf/153.pdf

    • @Agro.Landia
      @Agro.Landia 4 ปีที่แล้ว +1

      Panie kolego ja mam taki problem ... Fotowoltaika została założona jakoś puzna jesienią tamtego roku oszczędności już było widać w postaci 200zl nadpłaty a tu nagle bach rachunek tysiak PLN do zapłaty firma która robiła instalację była wynajęta przez gminę bo to ich projekt ... Co mam robić ???

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +1

      @@Agro.Landia Proszę przysłać mi fakturę na bmo@bmo.pl oraz napisać jaka moc zainstalowanych paneli. Rzucę okiem czy to działa.

    • @rafallub
      @rafallub 4 ปีที่แล้ว +5

      Wg. tego pliku falownik moglby pracowac indukcyjnie i pojemnosciowy z cosPhi = 0,85 (ind/poj). Wg. rachunkow nie jestem zatem mozliwe zeby to byla wina falownika. Tutaj ewidentnie zawiodla automatyka wylaczajaca kondensatory. Wyzsze napiecie (zaleznosc kwadratowa) i brak odbiornikow mocy biernej indukcyjnej (np. w sloneczny weekend) spowodowaly taki stan rzeczy. Dlatego polecam na przyszlosc policzenie rozplywu mocy i rozkladu napiec w sieci, przed przylaczeniem paneli do sieci. Moze sie czepiam, ale ja rowniez nie mowil bym o wytwarzaniu albo generacji energii, poniewaz ta energia jest (ze slonca) i zostaje tylko przetworzona przez panele. Ale to jest tylko takie czepianie sie z mojej strony.

    • @listonoszpat233
      @listonoszpat233 4 ปีที่แล้ว +3

      @@rafallub A co se myślisz że słońca i powietrza nie da się opodatkować jak wodę już opodatkowali i to wielokrotnie .

    • @janpis1091
      @janpis1091 4 ปีที่แล้ว

      Należy pamiętać że każde urządzenie pracujące indukcyjnie wytwarza moce bierne. Falowniki żarówki Led silniki zasilacze.

  • @Kenny88
    @Kenny88 4 ปีที่แล้ว +7

    Dlatego idę w off-grida. Nie tylko panele tanieją, ale akumulatory również i są coraz wydajniejsze. Nawet gdyby mi się to miało nigdy nie zwrócić to gdzieś czuję satysfakcję, że jest jakaś niezależność. Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie bez prądu. Energetyka dobrze o tym wie i jaką mamy gwarancję ceny? Zadną! Może niedługo 1 kWh będzie po 1 PLN?

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +2

      Off-gride jest jednak nadal drogie i skomplikowane ale być może z czasem stanie się powszechne. Pozdrawiam

    • @Kenny88
      @Kenny88 4 ปีที่แล้ว

      @@PaneleFotowoltaiczne To prawda. Nasi zachodni sąsiedzi zaczynają mocno w to się bawić. Podobno mają jakieś dopłaty do akumulatorów. To jak u nich "boom" na instalacje zaczął się w latach 90, a u nas z dobre 20 lat później to może historia się powtórzy z off-gridem.

    • @mirekstecki9601
      @mirekstecki9601 4 ปีที่แล้ว

      Off-gride

    • @Ducati_desmosedici
      @Ducati_desmosedici 4 ปีที่แล้ว +1

      z braku możliwości podłączenia do sieci energetycznej, od 6 lat jesteśmy off-grid, i teraz doceniamy prąd z węgla, w pochmurne dni lub zimą jest bardzo ciężko wyprodukować prąd na domowe potrzeby, oczywiście nie używamy grzałek w pralce itp. to zużywało by cały prąd z aku.

    • @Kenny88
      @Kenny88 4 ปีที่แล้ว +1

      @@Ducati_desmosedici Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja hybrydowa. Niedobory prądowe pobiera z sieci. Przy braku podłączenia do zakład energetycznego sytuacja się komplikuje. Wtedy może dodatkowo agregat. Można też próbować zwiększyć instalacje i korzystać z niej tylko w czasie niedoboru. Drogie rozwiązanie i niekoniecznie wydajne. Kiedyś interesowałem się mikro elektrownia wodną. Nawet gdyby miała moc 200W to przez 24 godziny robi ładny wynik. Niestety trzeba mieć sprzyjające warunki

  • @biuromegadesign
    @biuromegadesign 3 ปีที่แล้ว

    Jeśli chodzi o pojęcie mocy czynnej i biernej ciężko jest to wyjaśnić w 3 słowach. Moc czynna to ta bardziej "naturalna". czyli moc zużywana na nagrzewanie się grzałki lub wywołanie momentu obrotowego w wiertarce. To jest takie namacalne. Natomiast moc bierna w bardzo dużym skrócie to moc zużywana na wytworzenie pola elektrycznego w kondensatorze lub magnetyczne w cewce (uzwojeniu). Te moce są o tyle specyficzne, że same się wzajemnie znoszą. Czyli jeśli mamy fabrykę z ogromną ilością silników indukcyjnych, czy elektromagnesów to wystarczy, ze do rozdzielni podłączy się układ kondensatorów (proporcjonalnie duży do tych silników i elektromagnesów) by kondensatory "zużywając" moc bierną pojemnościową kompensowały moc bierną indukcyjną z tych maszyn. Można więc powiedzieć, że kondensatory są źródłem mocy biernej indukcyjnej, a cewki są źródłem mocy biernej pojemnościowej. Na powyższym rozliczeniu zakład energetyczny doliczył do faktury pobór zużycie energii biernej pojemnościowej, czego nie robił wcześniej. Jak lektor wspomina może to wynikać ze zmiany taryfy lub zmiany licznika przy okazji montażu paneli.
    Ciężko stwierdzić, czy ekipa, która to montowała nie poinformowała klienta o konieczności kompensacji mocy biernej, czy klient sam wybrał tańszy pakiet i uparł się przy swoim mimo ostrzeżeń. Jednak falownik w tej instalacji spowodował duży pobór mocy biernej pojemnościowej z sieci. A wystarczyło podłączyć baterię dławików (cewek), najlepiej ze sterownikiem, który na bieżąco dopasowuje poziom kompensacji do poziomu zużycia i nie byłoby tej ogromnej nadpłaty za energię bierną.
    To w takim na prawdę telegraficznym skrócie możliwie najprostszym językiem.
    I to jest pułapka praktycznie tylko na większych firmowych instalacjach

    • @recenzentki4086
      @recenzentki4086 3 ปีที่แล้ว

      A czy przy małej instalacji 4-5 kw i prowadzonej działalności gospodarczej tez mnie czeka dopłata za bierna energię ?

  • @igor3005
    @igor3005 3 ปีที่แล้ว +2

    Jest to układ pomiarowy prawidłowy. Otóż pobierasz z sieci energie indukcyjną - następuje kompensacja pojemnościowa przez kondensatory. Energetyka /sieć energetyczna/ musi utrzymać tgfi czyli swoją częstotliwość 50Hz.Gdyby nie było kompensacji mocy biernej - to system energetyczny by się" rozchwiał". Wyższe harmoniczne itd.Opomiarowana jest energia która w rzeczywistości nie bierze udziału w bezpośrednim użyciu dla celów gospodarczych. Jedyną metodą jest zmniejszenie udziały energii biernej indukcyjnej. W pokazanym filmiku nie ma warunków technicznych wyd.przez ZE - jest napewno podana wartość KVar-moc bierna ind. W tym wypadku jest pan uwiązany z umową z ZE. Co by pan nie zrobił to nie zmienią opomiarowania - chyba ,że pan "wytnie' odbiory energii biernej ind.Proszę zajrzeć do ustaleń/warunkami technicznymi podaną sumą mocy czynnej , biernej itd/ z zakładem energetycznym. Instalator który wypełniał zestawienie urządzeń i mocy wiedział o opomiarowaniu gdyż musiał wyposażyć w urządzenia do pomiarów i utrzymania tg fi.

  • @daro3717
    @daro3717 4 ปีที่แล้ว +74

    Czyli jak zwykle trzeba zrobić w c..la zwykłego człowieka 😭

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +34

      Ciagle słyszymy, że nieznajomość prawa szkodzi, ale z drugiej strony trudno znać się na wszystkim. Jeżeli zamawiamy instalację PV to liczymy na kompleksową opiekę związaną z tematem.

    • @przemkolama
      @przemkolama 4 ปีที่แล้ว +25

      @@PaneleFotowoltaiczne poszedłbym dalej i wprowadził przepis nakazujący informowania o takiej pozycji i obowiązku przeprowadzeniu symulacji rachunków na podstawie okresu poprzedniego.
      Masz s banku obecnie obowiązek reklamowanych produktów tzw RRSO czyli realna roczna stopa oprocentowania.
      Można ? Można !

    • @jackscott8642
      @jackscott8642 3 ปีที่แล้ว

      @@PaneleFotowoltaiczne Masz instalację PV, opowiadałeś że się zwrócą za ileś lat. Jeśli sie zwrócą to znaczy że nie jesteś w plecy mając PV a jesteś na plusie - rachunki niższe. Zobacz jak tym filmem wystraszyłeś ludzi :) Na twoim przykładzie wychodzi że zabawa z fotowoltaiką jest opłacalna, jeśli nie to czemu ją zainstalowałeś u siebie ? Czemu zniechęcasz ludzi do instalowania PV ?

  • @22Yugo
    @22Yugo 4 ปีที่แล้ว +3

    Moc bierna pojemnościowa czy indukcyjna- jest pomijana do czasu aż zaczniemy ją mierzyć, otaxowanie zależy od jej wiekości.
    Należy mieć świadomość że jest to energia stratna nie pracująca, ale infrastruktura energetyczna musi ją wytrzymać.
    Każda instalacja PV produkuje energię bierną, ile jest jej już w sieci nie wiem. Czy u odbiorcy indywidualnego będzie mierzona? czas pokaże. A materiał w prosty sposób zwraca uwagę na energię bierną o której wszyscy wiedzą, szkoda że nie końcowy użytkownik. Ale faktura ma magiczną moc! przyspieszonej nauki. Energetyka to dużo fajna dziedzina! Dzięki

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว

      Witam, tak, faktura ma magiczną moc :)
      Pozdrawiam

    • @rghost1647
      @rghost1647 4 ปีที่แล้ว

      @@PaneleFotowoltaiczne a co użytkownika końcowego interesuje moc bierna?
      Jako użytkownika interesuje mnie cena 1kW a nie , moc zmienna, słała, przesył i jeszcze posiadana moc na Umowie.

    • @DanielSkwierawski
      @DanielSkwierawski 4 ปีที่แล้ว +2

      @@rghost1647 to tak jakbyś powiedział że co użytkownika końcowego obchodzą opony, klocki i amortyzatory w jego samochodzie. To są istotne rzeczy.

  • @berkus2703
    @berkus2703 4 ปีที่แล้ว +1

    I bardzo dobrze, ludzie nigdy się nie nauczą, że jeżeli jest okazja to zawsze jest drugie dno. Skoro sama Energa promuje fotowoltaike, a przecież wtedy odchodzi od klienta część sprzedawcy - Energa obrót, a zostaje sam operator - Energa operator, to musi by coś nie tak. Czyli Energa już traci 40% wysokości rachunku ze zużycia.
    Będą promować nowa firmę zastępująca ZUS, to też się ludzie przeniosą, będą promować gówno na głowie, to tez ludzie kupią. Wcale mi nie żal

  • @kobicobi9278
    @kobicobi9278 4 ปีที่แล้ว +13

    Chodzą po domach jak jechowe tfu naciągacze

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +3

      Niestety, psują rynek i opinie tym naprawdę dobrym firmą. Pozdrawiam

  • @bagsikboss
    @bagsikboss 4 ปีที่แล้ว +17

    Mój kolega miał identyczną sytuację. Ale później okazało się, że chciał się wycwanić i uruchomił instalację bez zgłaszania w ZE. Myślał,że w ten sposób cofnie licznik energii elektrycznej. I tutaj się przeliczył ,bo licznik zaakceptował instalację PV jako odbiornik i 12000 zł poszło w piz....u. Chciwy dwa razy traci. A głupi i chciwy x4 !

    • @tekstyliaabc24
      @tekstyliaabc24 2 ปีที่แล้ว

      to, o czym jest ten film, to zupełnie inny problem

  • @krzysztofkrawczyk1500
    @krzysztofkrawczyk1500 4 ปีที่แล้ว +10

    Czyżby słońce wystawiło rachunek?😀

  • @darekbis8711
    @darekbis8711 4 ปีที่แล้ว +60

    fotowoltaika i zakłady energetyczne- zapomnijcie o korzyściach-nie w tym kraju

    • @olo1299
      @olo1299 4 ปีที่แล้ว +13

      Dlatego trzeba robić wszystko by mieć niezależne od sieci źródło energii. Standardowa instalacja jaka zakładają ci teraz po domach nie da ci ani wata energii bez podłączenia do sieci. Dlatego ja teraz jestem w trakcie projektowania i kompletowania sprzętu przed budową domu. Instalacja musi być podwójna. Na codzień jedna oddaje prąd do sieci i kozystasz z niej w gniazdkach jednocześnie druga zasila niezależne ogrzewanie itp. Poza tym warto mieć zwykle małe kolektory wodne które poza grzanie wody mogą ogrzewać dom. Ja akurat będę budował dom z płyty warstwowej więc wiele energii nie potrzebuje. Ale pomimo tego wszystkiego w podłodze i tak będę miał instalacje przystosowana do podłączenia w prosty sposób pod zwykły piec węglowy. Cemu? Bo różnie może być a ja nie lubię nie mieć planu awaryjnego.
      Zbudowalem sobie niedawno całkiem wydajny wiatrak pionowy. Przy średnim wietrze według googla 15km/h za 10h wyprodukował prawie 1kWh nie dużo? Tak naprawdę 5 takich malenstw i masz prądu aż nadto dzień i noc. Niestety bez sieci, nie mamy za bardzo tanio i wydajnie tego akumulowac samodzielnie.

    • @jarosawmalinowski8130
      @jarosawmalinowski8130 3 ปีที่แล้ว +5

      Dla ludzi nie będących elektrykami: Traktujcie energię bierną jak rodzaj zanieczyszczenia, "zaśmiecasz" sieć energetyczną i płacisz karę za to.

    • @alans3792
      @alans3792 3 ปีที่แล้ว +7

      To nie jest kwestia kraju to jest kwestia praw fizyki, moc bierna pojawia się nawet w elektrowniach jądrowych i tam do jej poskromienia używa się kompensatorów synchronicznych, to jest taki gigantyczny à la "silnik bez szczotkowy" działający na zasadzie indukcji zamieniający moc bierną w energię kinetyczną. Tak na prawdę ta cała fotowoltaika i elektrownie wiatrowe to jest nabijanie ludzi bez wiedzy o energetyce i fizyce w butelkę.

    • @Stefatabor
      @Stefatabor 3 ปีที่แล้ว +4

      @@olo1299 U syna w nowym domu hydraulik nie umiał wykonać instalacji CO w systemie otwartym tz grawitacyjnym .to są fachowcy . Mam w domu drugi piec na węgiel i drewno pracuje bez prądu .
      Instalacja jest droższa bo są użyte rury o większym przekroju ale mam spokój z elektrownią przy świecy ale w ciepełku będę siedział .

    • @olo1299
      @olo1299 3 ปีที่แล้ว

      @@Stefatabor grawitacyjne układ to podstawa jeśli mamy możliwość zamontować pięć poniżej poziomu domu. Tym bardziej że na codzień można go używać z pompka dla szybszego nagrza domu. Sam u rodziców robiłem instalacje jakieś 15lat temu. Niestety z powodu ograniczeń których nie mogłem przeskoczyć czyli domu na jednym poziomie a obniżanie pieca zbytnio nie wchodziło w grę zastosowałem mała sztuczkę z wysokością rozprowadzonych rur itp. Stara szkoła znana w Polsce od wielu lat. Co prawda nie można palić w piecu na maksa bez pompki żeby szybko zagrażać wodę ale spokojnie można zapomnieć włączyć sterownik i będzie w domu i tak ciepło. Nie jest idealnie ale wystarczająco. Żeby latem zagrażać wodę w boilerze wystarczy kilka małych kawałków drewna i rozpalka. Nawet nie włączam sterownika do tego. Kolejna sprawa to boiler własnej roboty bo kupne raz ze rdzewialy w kilka lat i były do wyrzucenia to tak naprawdę słabo grzaly wodę. Fabryczne boiler w większości maja wezownice z 4 rur stalowych mój ma 10 sztuk albo 8 już nie pamiętam. 2 calowe nierdzewne rury. A sam boiler stalowy ścianka 8mm. Przed pospawaniem do kupy przygotowany pod malowanie emalia epoksydowa i spawany na poduszce argonowej. 10lat bezproblemowej pracy. Grzeje wodę w momencie a wcale nie mała ilość bo bez wężownic miał 200litrow pojemności. Więc mniej więcej po ich odliczeniu zostało około 120litrow na ciepła wodę.

  • @tekstyliaabc24
    @tekstyliaabc24 2 ปีที่แล้ว +1

    panele dla firm to przekręt stulecia. miałam tak samo. zainwestowałam w fotowoltaikę, i zaczęłam płacić rachunki większe więcej niż gdy nie miałam paneli.

  • @januszgorski5532
    @januszgorski5532 4 ปีที่แล้ว +12

    Dziękuję za bardzo pożyteczny Film, dziękuję przynajmniej nie dam się im nabrać.

    • @wojciechkieras7462
      @wojciechkieras7462 4 ปีที่แล้ว +6

      Janusz nie zrozumiałeś. Fotowoltaiki nie jest oszustwem. Źle dobrana instalacja już tak. Niestety każdy klient zazwyczaj patrzy na cenę a nie jakość dobranego sprzętu i jego zasadność

    • @januszgorski5532
      @januszgorski5532 4 ปีที่แล้ว +3

      @@wojciechkieras7462 A czy Pan wie że jest nadmiar prądu i niema komu sprzedać. ? Poza tym mamy tylko 100 dni słonecznych, w lecie gdy prądu wiele nie potrzeba. Jeżeli ja płacę za prąd 200 zł miesięcznie, to by mi to się nie opłaciło. Dziękuję za komentarz pozdrawiam serdecznie 🙋

    • @bartekhudini5522
      @bartekhudini5522 3 ปีที่แล้ว

      @@wojciechkieras7462 dodaj jeszcze serwis ew tego gówna itp -wielu moich znajomych sie na to nabrało -jak wszystko policzysz to chuj im w dupe taka prawda

    • @Adasko91
      @Adasko91 3 ปีที่แล้ว

      @@januszgorski5532 chyba mylisz panele solarne z fotowoltaiką. Inaczej nie przytaczałbyś argumentu o stu słonecznych dniach. Chociaż może to ja źle myślę. Wtedy mnie oświeć

    • @_rudolf
      @_rudolf 3 ปีที่แล้ว

      @@Adasko91 No a jak tam produkcja prądu w tym zachmurzonym i ciągle deszczowym roku? Może i panele fotowoltaiczne wykazują działanie przy większym zachmurzeniu niż kolektory słoneczne, ale jak nie ma słońca to na cuda bym nie liczył

  • @piotrrossudowski2758
    @piotrrossudowski2758 3 ปีที่แล้ว +1

    O tym już była mowa w którymś filmie. I zwrócona była na to uwagę.

  • @makromikro273
    @makromikro273 2 ปีที่แล้ว +1

    Czyli jednak offgrid ma sens - nie ma oddawania energii do sieci, nie ma durnych umów a jeśli jest moc bierna to zostaje po naszej 0ff-gridowej stronie.

  • @janjanowski2891
    @janjanowski2891 4 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo ciekawy temat ! Dzięki POZDROWIENIA !

  • @papricakorps1878
    @papricakorps1878 3 ปีที่แล้ว +1

    Jakich przywódców ludziska sobie wybrali w tym kraju, tak mają.

  • @Marek_Bogdanowicz
    @Marek_Bogdanowicz 4 ปีที่แล้ว +5

    Czy zgodnie z prawem można sobie zainstalować samemu i na własny koszt panele fotowoltaiczne nie podłączajac się do sieci tylko np na potrzeby budynku gospodarczego? Pytam bo czytałem sprzeczne opinie na ten temat.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +2

      Można np. wiele domków poza miastami tak ma. Tak samo jak można mieć agregat prądotwórczy i produkować sobie nim prąd. Jedyny warunek nie można się wpiąć do ogólnej sieci energetycznej ani sprzedawać komukolwiek tej energii. Można przecież też kupić sobie lampy ogrodowe solarne do oświetlenie drogi a czym różni się taka lampa od paneli i żarówki w mieszkaniu. Taki sam sens działania, czyli własne światło ze słońca. Pozdrawiam

    • @Marek_Bogdanowicz
      @Marek_Bogdanowicz 4 ปีที่แล้ว +1

      @@PaneleFotowoltaiczne dziękuję za odpowiedź. Czytałem gdzieś, że na tego typu instalacje nakładane są jakieś podatki...

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +1

      @@Marek_Bogdanowicz Była do niedawna akcyza za prąd ale to już nieaktualne a podatek jest od zysku a tu zysku nie ma

    • @rafakoodziejczak8796
      @rafakoodziejczak8796 3 ปีที่แล้ว

      @@PaneleFotowoltaiczne zysk jest.załóżmy że przy podłączeniu do sieci płaciłbyś 300zł a tak nie płacisz nic więc zysk to 300zl minus koszty zakupu i serwisu itp.w przypadku firmy powinno to być opodatkowane na 100% .osoby fizyczne nie wiem.

  • @nietypowerozwiazania1659
    @nietypowerozwiazania1659 4 ปีที่แล้ว +1

    Nie jest prawdą że energie bierna pojemnościową generuje falownik , to generuja rózne urządzenia w firmie we współpracy z falownikiem , gdyby był sam falownik i napędzany fotowltaiką to nie bylo by energii biernej ani pojemnościowej ani indukcyjnej , jak sie pojawia ten problem to
    a.kupuje się droższy falownik z kompensacją
    b.buduje się układy kompensacji
    c.mało kto ma pojęcie o kompensacji mocy biernych

  • @koliber_cb
    @koliber_cb 4 ปีที่แล้ว +3

    Dziękuję 😉

  • @rafa_rr4523
    @rafa_rr4523 4 ปีที่แล้ว +5

    Według mnie w tym przypadku po prostu w złym miejscu przyłączono falownik do instalacji a w obiekcie istnieje kompensacja mocy bierniej indukcyjnej...

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +3

      Witam, częstym błędem jest wpinanie falownika przed samym licznikiem z pominięciem całego systemu kompensacji mocy biernych. Dlatego warto mieć osobę, która na to zwróci uwagę a nie dowiadywać się dopiero po 2 miesiącach z faktury. Pozdrawiam

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita 4 ปีที่แล้ว +5

    Na jutubie koles pokazuje swoja instalacje of-grid. pokazuje m.i. swoje dlawiki.🤨🌌🌃

  • @griszon
    @griszon 4 ปีที่แล้ว +3

    Autorowi radzę wziąć do ręki podręcznik z elektrotechniki i przyswoić co to jest prąd, moc pozorna, czynna i bierna, no i przy okazji współczynnik mocy cos(fi), i ten nieszczęsny tg(fi) nie gorszy niż 0,4

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +9

      Autor dziękuję za radę ale siedzę w tym naprawdę od 25 lat. Zdjęcia baterii kondensatorów i dławików robiłem u siebie w zakładzie. Kiedyś robiłem tez już film o sposobach monitorowania sieci itp. Zdaję sobie sprawę z moich skrótów myślowych ale to nie jest przecież wykład akademicki tylko informacja na co uważać bo potem ma się spory rachunek za prąd. Pozdrawiam

    • @griszon
      @griszon 4 ปีที่แล้ว +8

      @@PaneleFotowoltaiczne Nie kwestionuję Pana doświadczenia, tylko zwracam uwagę, że przeciętny Kowalski zrozumie z tego, że to PV spowodowała większe rachunku, co nie jest prawdą, bo przed założeniem instalacji PV pewnie było podobnie, tylko nie było opomiarowane. Wytłuszczona informacja, że po założeniu PV cena za 1 kWh wynosi 5,87 zł to dezinformacja bo lwia część tej kwoty dotyczy energii biernej.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +7

      @@griszon Mogę się zgodzić z tą argumentacją :) Na moją obronę dodam, że gdyby tytuł był nieciekawy, to nie dotarł by do zainteresowanych a tak jest szansa, że Kowalski mający firmę zapyta się elektryka o prąd bierny i dzięki temu będzie miał od razu oszczędności oraz, że jak kiedys zakład energetyczny wpadnie na pomysł by nas obywateli ze to rozliczać, to świadome społeczeństwo powie głośne i donośne nie, bo będą znać temat tak jak kiedyś z ACTA bo tzw. ACTA2 wprowadzono po cichu :( Pozdrawiam

    • @griszon
      @griszon 4 ปีที่แล้ว +5

      @@PaneleFotowoltaiczne Tak czy śmak prędzej czy później rządzący i tak zaczną łupać prosumentów na dużą skalę. Póki co motywują ludzi do PV wzrostami cen energii, ale jak punkt przegięcia ilości instalacji zostanie osiągnięty, to się zacznie wymyślanie, i całe nasze wyliczenia dot. czasu zwrotu instalacji będzie można sobie między bajki włożyć.
      Pewnie energię bierną zostawią w spokoju, bo w gosp. domowych za dużo by nie ugrali, ale dostaniemy jakąś genialną opłatą, np. stałą od kWp zainstalowanej mocy

  • @coveragecoverage9306
    @coveragecoverage9306 4 ปีที่แล้ว +2

    Hehe prad z PV jest jednak szkodliwy😉

    • @danutakulik9557
      @danutakulik9557 4 ปีที่แล้ว +2

      Sąsiadka założyła blisko mojego płotu i domu w upalne dni pievze mi w nosie gardle i oczach..nie bylam nigdy na nic uczelnia.sami siedzą w domu nie wychodzą..prosze o odpowiedź na moj komentarz bo bardzo cierpię. Czt to jest możliwe..dziękuję

  • @87muerte
    @87muerte 3 ปีที่แล้ว +3

    Właśnie ja dzwoniłem i mi powiedzieli że mam za 1 kWh 0,93 grosze za ile Pan ma ?

  • @waldekkaszubski2149
    @waldekkaszubski2149 3 ปีที่แล้ว

    Zamowilem instalację 3.7kW w domu letniskowym . Instalacja została wykonana w połowie listopada 2020 . Stary , mechaniczny licznik energii "wisiał " do 27 grudnia . Po instalacji aż do Wielkanocy ( początek kwietnia 2021 ) nikogo w domu nie było, a w czasie Wielkanocy czteroosobowa rodzina spędziła tam weekend ( bez nadmiernego korzystania z energii ) .
    Otrzymałem z Enea faktury : Jedną za okres od założenia instalacji do wymiany licznika na dwukierunkowy - 1500 kWh zużycia ( nikogo w domu , chodziły jedynie dekoder i zasilacz TV Set oraz ... Falownik fotowoltaiki.
    W tym roku otrzymałem już informację o wystawieniu trzech kolejnych faktur prognozowanych do ... września b.r. To jakaś paranoja bo dostęp do wskazań licznika Enea ma przecież zdalny . Za bardzo To wszystko jest skomplikowane jak na moją głowę . Wszystkim odradzam fotowoltaikę . To tylko wrzód na tyłku

  • @adamboniek9367
    @adamboniek9367 4 ปีที่แล้ว +36

    zapłacili 10tys zamiast 5tys, czyli o 100% więcej

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +4

      Racja :) Przesadziłem. Pozdrawiam

    • @oneferrdek3346
      @oneferrdek3346 4 ปีที่แล้ว +10

      Lub mają 200% ceny bazowego rachunku na jedno wychodzi . Mają 2x drożej teraz masakra

    • @grazynakastor9538
      @grazynakastor9538 3 ปีที่แล้ว +2

      rechot diabła - czy Wy tego nie słyszycie?

  • @ukaszjan2620
    @ukaszjan2620 3 ปีที่แล้ว +1

    Czy prosumenci indywidualni do 10 kw też bedą płacić za energie berną ? były już takie przypadki ??

  • @karkikark
    @karkikark 4 ปีที่แล้ว +7

    I właśnie tak się dzieje kiedy załatwia się instalacje od firmy krzak której brakuje profesjonalnego podejścia do całej sprawy. Lepiej dopłacić te 3 tys złotych więcej firmie która profesjonalnie do tego podchodzi i spać spokojnie.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +3

      I tu aż prosi się napisać "Mądry Polak po szkodzie" 3 tys zł więcej za instalację wydaje się że to drogo, ale jak się poniesie koszty kar to człowiek żałuje, że nie zapłacił więcej. Pozdrawiam

    • @tedtomorrow2326
      @tedtomorrow2326 4 ปีที่แล้ว +1

      No nie wiem, ode mnie chcieli za sam montaż 20 KWp 30 tys zł, a nie było nic mowy o kompensatorach.

    • @Wieslaw1973
      @Wieslaw1973 4 ปีที่แล้ว

      A jak dopłaci te 3 tys i siedzi w bagnie to co taki polak myśli?

    • @jerzycieslar1471
      @jerzycieslar1471 4 ปีที่แล้ว

      Taak masz rację, znajomemu taka znana ogólnopolska firma niemal nie spaliła fabryki, powód w każdej ekipie jest tylko jeden elektryk, dopilnuj wszystkiego wykonując instalację 50kWp w 1 dzień w 3 osoby. Po pożarze byłem na miejscu i słyszałem dyskusję innej ekipy która przyjechała posprzątać po kolegach „tych ch.... i partaczy szef powinien dawno wypie...” więc pomyśl jak wydajesz osąd na małe firmy, są to często pasjonaci nastawi na jakość i dobrą opinię, działając na lokalnym rynku gdzie trudno o anonimowość. Z racji zawodu często widzę instalacje PV i są wykonane raz lepiej raz gorzej z naciskiem wyższej jakości w wykonaniu małych firm. Dla ścisłości nie jestem instalatorem PV. Odnośnie tematu filmu to we wspomnianej firmie też był problem z przekompensowaniem i okazało się że po włączeniu instalacji PV regulator trzeba było przeprogramować. Uchronił przed podobnym rachunkiem tylko wcześniej zainstalowany licznik z podglądem on-line i czytaniem jego wskazań ze zrozumieniem, ten problem wychwycił sobie akurat sam klient.

  • @biuromegadesign
    @biuromegadesign 3 ปีที่แล้ว +1

    W większości przypadków, opłaty za moc bierną pojawiają się po wymianie licznika przez ZE. Starsze liczniki u niektórych klientów nie zliczały w sposób ciągły zużycia mocy biernej pojemnościowej i indukcyjnej. Wniosek, to nie PV generuje takie opłaty, a pełne zliczanie wartości prądowych jak kvar przez nowe liczniki. Zawsze zużywamy moc bierną, tylko w taryfach G koszty mocy biernej szacowane są w cenie EE albo w cenie dystrybucji przez dostawcę. C i B mają obowiązek płacenia za bierną bo są to o wiele większe wartości niż w G, dlatego istnieje taka branża jak kompensacja mocy biernych. Generalnie, dopiero teraz gościu zaczął płacić za to co wcześniej zużywał za free. Pogrążył go nowy licznik a nie PV. Takie same akcje były z klientami detalicznym gdzie PGE w białymstoku zaczęła dowalać opłaty po wymianie liczników pod PV za moc bierną w tar. G. Powiedzieli, że w sumie mają do tego prawo www.gramwzielone.pl/trendy/23005/energia-bierna-pojemnosciowa-nowym-kosztem-prosumentow

  • @romanr374
    @romanr374 3 ปีที่แล้ว

    Z tymi bateriami kondensatorów i dławików jest jeden problem, trzeba dobrać odpowiednio parametry bo zaindukowana energia w kondensatorach może sie powielić wielokrotnie i kabuum. Regulator mocy biernej tez trzeba było ręcznie sterować (odłączać sekcje kondensatorów) w sobotę i niedzielę bo bierna pojemnościowa szalała a ta jest kilkukrotnie droższa od indukcyjnej. Tutaj jak dawno temu coś takiego skleciłem od podstaw roman-66.pl.tl/LAST-JOB-5.htm

  • @AG-jw5tr
    @AG-jw5tr 4 ปีที่แล้ว +3

    Dobrze ze ja mam zajebiście

  • @drab2000
    @drab2000 4 ปีที่แล้ว +3

    Widze, ze wiekszosc komentujacych ma ubaw, jak to Polacy sa glupi, jak sie nia znaja itd. jednoczesnie widac, ze komentujacy sami nie zrozumieli, o co chodzilo w tym filmiku. W mysl zasady: "Nie wiem, nie znam sie, ale skomentuje tak, zeby nasrac do wlasnego gniazda."

    • @p.a.1675
      @p.a.1675 4 ปีที่แล้ว

      Niestety, moje spostrzeżenie jest podobne.

    • @janpis1091
      @janpis1091 4 ปีที่แล้ว +1

      Większość nie zna się ale piszą to prawda ale też jest prawdą iż ci co instalują fv również prawdy nie mówią gdyż 3/4 instalujących firm sami nie wiedzą połączyć kilka paneli i falownik to nie trzeba dużej wiedzy ale jak to wszystko działa i o co w tym chodzi to wie tylko ta 1/4 instalujących. Amen.

    • @JanuszChuuj
      @JanuszChuuj 3 ปีที่แล้ว

      Nie do swojego, do czyjegoś gniazda

  • @Ghost-ev6ov
    @Ghost-ev6ov 4 ปีที่แล้ว +3

    Na litość boska 2000 zł rocznie za prąd po założeniu 3.35KW idelanie pod południe 63zł za pół roku

    • @erykdiy5321
      @erykdiy5321 3 ปีที่แล้ว

      Koszt inwestycji?

    • @Ghost-ev6ov
      @Ghost-ev6ov 3 ปีที่แล้ว

      @@erykdiy5321
      10360 zł dofinansowanie z gminy do tego odliczylem 1700zl więc około 8600zł

  • @jannowak2352
    @jannowak2352 4 ปีที่แล้ว +14

    Jak zwykle w PL : Wszędzie złodzieje bo jak inaczej to nazwać? Nie dość, że nie zużywam to jeszcze dostarczam i jeszcze mam płacić więcej??? Jeśli zużywam energię to płacę ale jeśli ją produkuję to ktoś ma mi zapłacić a nie żebym ja płacił 10 razy więcej za to że dostarczam energię... Co to za przekręt?

    • @marcinja6290
      @marcinja6290 4 ปีที่แล้ว +3

      Gdybyś oglądał do końca filmu to może byś zrozumiał o co chodzi.

  • @piterg32
    @piterg32 3 ปีที่แล้ว

    Witam. W tym Roku założyłem instalację fotowoltaiczną . Był serwisant wymienił licznik (Energa). Ostatni rachunek płaciłem za okres 2 miesięcy czyli marzec-kwiecień. Przez okres 4 miesięcy czyli od 1 maja do 30 sierpnia nie było rachunku. Ostatnio przyszedł na maila i moje zdziwienie. Za okres od 1 do 27 maja na rachunku wykazało zużycie energii na 763 kWh. W ciągu 27 dni. średnie zużycie prądu w moim domu wynosi ok 163 kWh. jestem przekonany że inkasent pomylił 1 z 7. Co mogę zrobić oprócz złożenia reklamacji. Pozostałe miesiące czyli od 28 maja do 30 Sierpnia są ok.

  • @adamszykowny7891
    @adamszykowny7891 4 ปีที่แล้ว

    jeżeli to firma produkcujna a zakładam że tak jest więc powinna mieć kompesacje mocy jeżeli silniki nie pobierają nie kompensują pojemnościowej to powina być dodana odpowiednia bateria dławików dlateo też albo projektant fotowoltaiki dał ciała albo firma w swoim zakresie powinna zlecić doprojektowanie odpowiedniej bateri komepnsującej moc bierną w instalacji

  • @marekmitonski6498
    @marekmitonski6498 4 ปีที่แล้ว

    Szukam bo chce założyć instalacje właśnie około 25...30kw
    - Jaki sprzęt wybrać by uniknąć takich problemów?
    - Czy te kondensatory czy falownik może załatwić sprawę?
    - Kiedy najlepiej starać się o montaż (październik listopad jak teraz czy czekać do wiosny chodzi o tek okres rozliczeniowy po wymianie licznika)
    - Przez dach będzie przechodzi cień. Czy Solaredge z optymalizatorami będzie dobry czy coś lepszego innego?
    Dziękuje za podpowiedzi.

    • @witekstachowiak117
      @witekstachowiak117 4 ปีที่แล้ว

      Bateria z dławikami.100 % skuteczności.Jak bym widział Pana fakturę to już bym coś wiedział i może doradził. Pisałem pod Pana Postem na FB.Zapraszam do kontaktu

    • @marekmitonski6498
      @marekmitonski6498 4 ปีที่แล้ว

      @@witekstachowiak117 Dziękuję. :) wrzuciłem fv na fb. Obecnie jeszcze nie mam instalacji. Zwyczajnie nie chciałbym sytuacji jak na filmie.

    • @witekstachowiak117
      @witekstachowiak117 4 ปีที่แล้ว

      @@marekmitonski6498 To oczywiste.Nikt by nie chciał takiej sytuacji.Wykonawca instalacji też nie.Podejrzewam,że to OSD PGE.U Pana na Tauronie nie powinno być takich sytuacji.Kwestia tylko diagnozy sytuacji u Pana. Jak by co w 2 połowie nadchodzącego tygodnia będę gdzieś w pana okolicach może uda sie doradzić.W branży energetycznej siedzę już blisko 15 lat.Generalnie coś tam wiem....

  • @piotrskalny8141
    @piotrskalny8141 3 ปีที่แล้ว

    W tym roku czyli w 2021 zmieniło się rozliczenie mocy biernej wcześniej było liczone od 40kw przyłączenia teraz jest liczone od 16 kW . Nawet domy jednorodzinne .
    Teraz podczas montażu pv ustawiam falownik na 0.98 w indukcyjności lub jeśli się nie da dokładam dlawiki

    • @artstarz1
      @artstarz1 2 ปีที่แล้ว

      w taryfach G nie jest w ogóle liczona, skąd informacje o tych "domach jednorodzinnych" ?

  • @tomekagent2583
    @tomekagent2583 4 ปีที่แล้ว +12

    Moim zdaniem. To przed PV nie mieli liczonej mocy biernej ( może mieli inną taryf) a po PV moc bierna była liczona. Może zmienili taryfę?

    •  3 ปีที่แล้ว

      Mogę się mylić, ale przedsiębiorstwa chyba zawsze płaci za energię bierną

    • @ireneuszkoczar2287
      @ireneuszkoczar2287 3 ปีที่แล้ว

      @ pl) o o

    • @ireneuszkoczar2287
      @ireneuszkoczar2287 3 ปีที่แล้ว

      Lp

    •  3 ปีที่แล้ว

      @@ireneuszkoczar2287?

  • @przemkolama
    @przemkolama 4 ปีที่แล้ว +1

    To znaczy że przed założeniem pv firma nie płaciła opłaty kondensacyjnej i pojemnościowej ? Bo nie rozumiem szczerze mówiąc.
    Rozumiem też że w gospodarstwie domowym nie posiadamy nawet takich urządzeń wymagających aż tak dużej kondensacji energii.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว

      Witam, firma nie płaciła. Gdyby płaciła to założyliby sobie wcześniej urządzenie do kompensacji, bo jest tańsze niż ta dodatkowa opłata za 2 miesiące.

    • @przemkolama
      @przemkolama 4 ปีที่แล้ว

      @@PaneleFotowoltaiczne w moim mniemaniu to ewidentna reklamacja w stronę ZE za zaproponowana ofertę i rezygnacja z umowy .

    • @marcinkwapisz7752
      @marcinkwapisz7752 4 ปีที่แล้ว +2

      @@PaneleFotowoltaiczne no proszę i sytuacja się wyjaśniła. Tu nie jest winna instalacja pv, tylko zmiana licznika i nowa pozycja w fakturze. Czyli już wcześniej pobierał sobie dużo mocy biernej, tylko za to po prostu nie płacili.

  • @user-kw9zk2yt7d
    @user-kw9zk2yt7d 3 ปีที่แล้ว

    Witam, mam pytanie czy komuś z obecnych tutaj prosumentów indywidualnych zakład energetyczny naliczył już opłaty za prąd bierny/pojemnościowy? Jak to jest że u większości osób montuje się liczniki zwykłe liczące prąd czynny, a u niektórych (prosumentów) liczniki liczące prąd czynny + bierny/pojemnościowy? Czy można żądać założenie licznika dwukierunkowego liczącego tylko prąd czynny tak jak to było przed założeniem fotowoltaiki?

  • @tymowoj5135
    @tymowoj5135 4 ปีที่แล้ว +2

    Wytłumaczył Pan to dla znawców tematu. Ale proszę to teraz wyjaśnić dla zwykłego Kowalskiego, który paneli fotowoltaicznych nie ma.

    • @martingorbush2944
      @martingorbush2944 4 ปีที่แล้ว

      Współczynnik mocy w instalacji tej firmy jest niski. :). Poszukaj czym jest. Generalnie to przyczyn może być wiele. Ale falowniki instalacji PV mogą być jedną z nich.

    • @arturmarcinkowski7893
      @arturmarcinkowski7893 4 ปีที่แล้ว +2

      Zwykły Kowalski, jak ja korzysta z fotowoltaiki i płaci 10 zł miesięcznie za prąd. Polecam zakładać, jeszcze 5 tys można dostać zwrotu z programu mój prąd, też nam się udało. Po roku użytkowania jestem bardzo zadowolony, jeszcze 4 lata i instalacja mi się zwróci 😉

  • @maszyelektryk7278
    @maszyelektryk7278 4 ปีที่แล้ว

    Czyli jeszcze z rok, dwa - montażu fotowoltaiki a potem nowelizacja ustawy i strzyżemy za 1/5 obecnej wartości mocy biernej - to przecież promocja.
    Tak na poważnie - mieszkam 100m od trafostacji i mam napięcie w gniazdku ok 250V a na osiedlu instalacje fotowoltaiczne powstają jak grzyby po deszczu.
    W dzień wg wskaźnika w rodzielnicy jest masakra bo napięcie skacze w przedziale 230-250V. Po południu pokazuje ok 250V
    Moc bierna zacznie stanowić poważny problem za kilka lat.

  • @rk-em3lx
    @rk-em3lx 3 ปีที่แล้ว

    Jestem inżynierem elektrykiem choć pracuję jako konstruktor elektronik. Słyszę różne dość podzielone opinie na ten temat. Sam nie zamierzam założyć u siebie takiej instalacji z powodów technicznych które powodują takie instalacje oraz z powodu braku opłacalności (w moim przypadku). Obecnie na takie instalacje stać w Polsce bardziej zamożne rodziny. Ceny są jeszcze zdecydowanie zbyt duże aby to stało się popularne. Dodatkowo, produkcja energii elektrycznej przez zwykłego Kowalskiego raczej nie jest na rękę rządom państw, które chcą na tym zarabiać więc sądzę że jeszcze sporo będzie z tym problemów ekonomicznych.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  3 ปีที่แล้ว

      Witam, rząd ma jeden plus z fotowoltaiki. Mieszkańcy zrzucili się już w kwocie 10 mld zł i każdy u siebie ale jednak zbudowali dość sporej mocy elektrownię. Gdyby nie oni, to rząd musiałby zbudować kolejną elektrownię a tak zaoszczędził 10 mld zł, które może wydać inaczej. Pozdrawiam

    • @rk-em3lx
      @rk-em3lx 3 ปีที่แล้ว

      @@PaneleFotowoltaiczne Rząd i tak musi zbudować kolejne elektrownie bo te instalacje nie wystarczą do pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną. Prąd z inwerterów jest zużywany głównie w obrębie sieci lokalnej (po stronie wtórnej transformatorów osiedlowych). Tej energii nie da się "wepchnąć" do sieci wysokiego napięcia (jeśli już to w niewielkim stopniu). W Australii jest już poważny problem z wyłączaniem się wielu inwerterów ze względu na wzrost napięcia ponad normę (tam jest sporo takich instalacji). Sąsiad produkuje prąd "na maxa" a moja elektrownia wyłącza się...
      Pojawiają się pomysły wprowadzenia zdalnego wyłączania instalacji przez operatorów gdy wprowadzany jest nadmiar energii.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  3 ปีที่แล้ว

      @@rk-em3lx Dostawca energetyki w ramach działania na rzecz obywateli, bo przecież my naród stworzyliśmy państwo by nam służyło i np. zbudowało nam sieć energetyczną. To powstało dla naszego wspólnego dobra a teraz mówi nam się, że to państwowa ale prywatna firma i ma na nas zarabiać. ??? Wracając do wątku. Powinno się budować w obrębie sieci, przy transformatorach magazyny energii. oczywiście tylko wtedy gdy energii z lokalnej fotowoltaiki nie da się skonsumować u "sąsiadów". Najłatwiej w formie akumulatorów tak jak w Australii ale można w inny sposób np. wykorzystując liczne, nie używane wierze ciśnień lub budując takowe. Swoją drogą wszędzie wodociągi mają lub budują zbiornik wodne, w których przez cały dzień zbierana jest wodociągowa woda by zapewnić odpowiednie ciśnienie w wieczornych godzinach szczytu. Potencjał jest tylko państwo nasze musi znowu pomyśleć o obywatelach i zrobić coś dla nas a nie dla zysku. Starożytni Rzymianie budowali drogi w całym swoim imperium i nikomu nie przyszło u nich do głowy by na tym zarabiać. Po prostu byłoto by państwo mogło lepiej funkcjonować. Pozdrawiam

  • @lukaszgsm
    @lukaszgsm 2 ปีที่แล้ว

    Co to był za falownik, że nie miał kompensacji mocy biernej? Może zmienili też oświetlenie na ledowe?

  • @eloelo332
    @eloelo332 4 ปีที่แล้ว +1

    W między czasie wszedł w życie rynek mocy to dla firm zmiana opłat z mocy biernej

  • @piotrm9381
    @piotrm9381 4 ปีที่แล้ว +1

    Witam mam pytanie. Mam falownik Fronius symo 10 kW. On praktycznie 95% czasu pracuje ze współczynnikiem mocy równy 1. Czyli to jest poprawne? Ale nie zmienia to faktu że urządzenia w domu energię bierną mogą pobierać? Czy falownik Fronius symo ma możliwośc komprensacji mocy biernej tylko w falowniku czy też w urządzeniach domowych? Przepraszam ale nie jestem elektrykiem a temat mnie interesuje przez to że mam mikroinstalację. Pozdrawiam.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +1

      Niestety nie jestem w stanie pomóc. Bez dodatkowego licznika nie, bo nie zna cosinusa fi w domu, ale ja mam dodatkowy licznik i chyba Fronius po prostu robi tylko swoje, czyli "wpycha" prąd do sieci i pilnuje by jego prąd spełniał parametry. Pozdrawiam

  • @kris19911
    @kris19911 4 ปีที่แล้ว +6

    Czy w przypadku gospodarstwa domowego przy taryfie G może zdarzyć się taka sama sytuacja jak przedstawiona na filmiku?

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +2

      NIE, musiałoby się prawo zmienić co niestety jest możliwe ale wtedy będzie się działo oj bedzie.

    • @83ldamian
      @83ldamian 4 ปีที่แล้ว +3

      Nie ponieważ jest inna dla gospodarstw domowych taryfa G11 lub G12 tu jest firma i taryfa C gdzie liczone są inne współczynniki

    • @piotrthe1
      @piotrthe1 4 ปีที่แล้ว +5

      Ciekawe jednak chyba tak www.gramwzielone.pl/trendy/23005/energia-bierna-pojemnosciowa-nowym-kosztem-prosumentow potem będą podateki dla producentów prądu i inne opłaty np. ładowania samochodów elektrycznych i nigdy się ta inwestycja nie zwróci, a za 4 lata panele będą 2 razy tańsze i wydajniejsze!

    • @83ldamian
      @83ldamian 4 ปีที่แล้ว +2

      @@piotrthe1 jak myśleć jak Pan to nie kupię auta bo za 2 lata kupię nowsze i tańsze :) owszem byś może tak będzie ale równie dobrze może być inaczej sam mam panele nikomu nie mówię że by je instalował bo dla rodziny płacącej 200 lub 300 zł owszem jest to wątpliwą inwestycja ale przy wyższych to już jest to jakaś sensowna alternatywa

    • @alberdellbruegge7901
      @alberdellbruegge7901 4 ปีที่แล้ว +22

      @@piotrthe1 hehe, za 2 lata to nie będzie nikogo stac na panele, hehehe będzie dobrze jak będziesz miał co żreć

  • @elWieslaw
    @elWieslaw 3 ปีที่แล้ว

    Tak słucham i słucham i nic nie rozumiem.... Tak jakby gadał do mnie jakiś polityk albo ksiądz. Dużo okrągłych słów i cyferek, wiele tego a jakoby nic nie było... Jestem facetem oderwanym granatem od pługa, i doktoryzowanie sie aby zrozumieć rachunek, to chyba raczej nie o to chodzi.... Zwłaszcza że wszyscy narzekają ze drogo i się nie opłaca, ale montują te solary na potęgę. O co więc chodzi ?

  • @andr5215
    @andr5215 3 ปีที่แล้ว

    Czy trzeba podłączyć się do sieci ? Nie można mieć na własny użytek i odciąć się od zasilania z zewnątrz. Wspomagać się elektrownia wiatrową a także generatorem na magnesach stałych który jest wykorzystywany dziś w Austrii w małej wiosce. Jest film na TH-cam.

  • @TheBszach
    @TheBszach 3 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry, a mam pytanie a ten problem dot. wszystkich tzn. konsumentów indywidualnych czy tylko firm ? A jeśli wszystkich to na co mam zwrócić uwagę przed założeniem paneli ? Bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem temat, dziękuje za informacje

  • @roberttata8104
    @roberttata8104 3 ปีที่แล้ว

    A ja zrobię sobie instalację wyspową i będę miał w dupie dostawców energii...
    Wiem, że stacja akumulatorowa (w moim przypadku co najmniej kilkanaście akumulatorów o poj. ok. 200Ah każdy) sporo kosztuje, ale będę niezależny od dostawcy, awarii, przepięć i innych problemów...
    Somsiad nie będzie miał światła a ja w tym czasie włączę sobie wszystkie żarówki, aby bardziej klął na brak prądu! 😂😂😂
    Porządne akumulatory żelowe typu deep cycle o dużych pojemnościach wystarczą na bardzo dłuuugi okres eksploatacji (przy prawidłowym użytkowaniu).
    Miesięcznie zużywam nie więcej niż 70 - 100 kW energii elektrycznej, więc taka instalacja (a w szczególności stacja akumulatorowa) nie będzie duża (oczywiście z co najmniej 100 % zapasem, bo wiadomo, że sprawność ogniw fotowoltaicznych jest bardzo niska, zwłaszcza poza okresem letnim). No. 😂

  • @oneferrdek3346
    @oneferrdek3346 4 ปีที่แล้ว +8

    Chory kraj . Niech ta firma całą energię magazynuje w grawitacyjnych magazynach energii wtedy nic nie odda do sieci

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +3

      Dobry pomysł. Podpowiem im :) Pozdrawiam

    • @oneferrdek3346
      @oneferrdek3346 4 ปีที่แล้ว +4

      @@PaneleFotowoltaiczne
      Opcje magazynowania
      A) sprężone powietrze
      B) grawitacyjny magazyn energii (np. Stalowy blok podnoszony jak winda przy magazynowaniu i oddaje energię przy opuszczaniu ) lub szczytowo pompowy . Proste i długowieczne
      C) baterie lub superkondensatory (może być drogie)
      D) kinetyczny magazyn energii
      . Ta firma ma olbrzymie koszty . Przy dużym magazynie energii można się całkowicie odłączyć od elektrowni. Bo dołożenie elektrowni wiatrowej pionowego obrotu w zimę będzie doskonale się sprawdzać wtedy kiedy nie ma dużo słońca.

    • @kamilk2288
      @kamilk2288 4 ปีที่แล้ว +4

      @@oneferrdek3346 a- mała sprawność, b- drogie wymaga serwisowania, c- drogie, d- to samo co b).
      Najtaniej wyjdzie przechowywać w sieci z 30% stratą, kompensując poprawnie moc bierną.

    • @oneferrdek3346
      @oneferrdek3346 4 ปีที่แล้ว +4

      @@kamilk2288 a co tu można serwisować w grawitacyjnym magazynie energii? Widziałeś jakie oni mają rachunki . Kupili panele i mają drożej . Wywalili ogromne ilość pieniędzy za instalacje fotowoltaiczna i jeszcze muszą płacić 2x tyle. Masz rację ale pod warunkiem że by mieli jak w taryfie G11 a nie jakieś chore opłaty . Ja na nich miejscu wcale bym się nie zastanawiał bo za te pieniądze co płacą to by już magazyn energii postawili swój . W Niemczech właśnie idą w tą stronę że każdy ma sobie produkować i mieć swój magazyn aby jak najmniej trafiało do sieci. Co za chory kraj z panelami powinni mieć zerowe rachunki a mają 2x droższe XD. I niech mi ktoś powie że nie ma lobby węglowego. Od 1 października wchodzi nowa opłata mocowa dla gospodarstw domowych ...

    • @listonoszpat233
      @listonoszpat233 4 ปีที่แล้ว

      @@oneferrdek3346 Jakaś zajezdnia autobusowa postawiła sobie powerbanki ładowane z paneli do ładowania autobusów elektrycznych w nocy .Prąd dokupują tylko w nocy gdy im brakuje.

  • @Stefatabor
    @Stefatabor 3 ปีที่แล้ว

    Od dwóch miesięcy czekam na fakturę rozliczeniową PV za II półrocze 2020 r z zakładu energetycznego .
    Ciekawe ile zapłacę .
    Z moich wyliczeń wynika że jeśli założył bym instalację PV 4 kWp bez dotacji to by się nigdy nie zwróciła .
    Tłumaczę dzieciakom żeby buty zbierali bo przyjdzie czas kiedy będą wszystkim palić aby ogrzać dom .
    Przy budowie nowego domu syna , sam komin kosztuje więcej niż moja stara cała kotłownia z ekologicznym piecem na drewno .

  • @zbigniewrozek8687
    @zbigniewrozek8687 4 ปีที่แล้ว

    Ciekawy przypadek. Nie wiedziałem, że firmy psują prąd Energetyce, korzystając z "przywileju" starych liczników, a kiedy im się montuje nowe i przysyła realne rachunki do zapłacenia, to robi się "krzyk pod Niebiosa", że "biznesmenów" karają :)))
    Dziękuję niektórym za mądre komentarze z elektro-techniki :))

  • @jackbujak7842
    @jackbujak7842 4 ปีที่แล้ว +1

    Super 👌

  • @suanek8353
    @suanek8353 3 ปีที่แล้ว +1

    Po założeniu paneli jak się rozliczacie z ENEA? Przysłali mi cykl rozliczeń co dwa miesiące (jak dotychczas), ale to się chyba nie opłaca, bo zimą będę ich kredytował. Podpowiedzcie mi, jak najlepiej?

    • @suanek8353
      @suanek8353 3 ปีที่แล้ว

      Mogę dodać do własnego wpisu, że rozmawiałem z ENEA i powiedzieli mi, że zazwyczaj proponują normalnie, ale można złożyć wniosek o zmianę okresu rozliczenia. No to złożyłem na 1 rok. No to złożyłem i jest w rozpatrywaniu. (w sumie to kredytowanie jest chyba tylko w pierwszym roku. Później nadwyżka z danego roku przechodzi na rozliczenie w kolejnym).
      Ale na razie jak widzę produkcja energii rośnie z dnia na dzień. Szacuję, że w marcu zrobię tyle co grudzień, styczeń i luty razem, a i tak to chyba jest połowa wydajności letniej. No, wygląda na razie fajnie.

  • @witstwosz1612
    @witstwosz1612 4 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo mnie Pan zainrygował tym materiałem. Z tego co zrozumiałem, jeśli w pobliskim otoczeniu bedzie więcej posesji z instalacją fotowoltaniczną może powstać poważny problem. Wystąpić może brak możliwości przekazywania energii el. do sieci. Czy jest na to jakieś sensowne rozwiązanie?

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +2

      Witam, na szczęście wystarczy by energetyka obniżyła napięcie na transformatorze lub podzieliła rejon na dwie części lub wymieniła przewody energetyczne. Ważne by coś chcieli zrobić.

  • @marekdziechciarz3041
    @marekdziechciarz3041 4 ปีที่แล้ว +1

    Z tego co sprawdzaliśmy to falownik tą moc powinien kompensować w czasie pracy a produkuje ją w nocy, więc dobrym rozwiązaniem mogłoby być dorobienie sterowania aby na noc odłączało go od sieci

  • @grzegorzpiasecki6051
    @grzegorzpiasecki6051 3 ปีที่แล้ว +11

    Dobrze że się nie nabrałem się fotowoltanike

    • @jackscott8642
      @jackscott8642 3 ปีที่แล้ว +4

      Tak szybko uwierzyłeś w to co tu przeczytałeś. Piszą o tym ludzie którzy nie mają styczności z instalacją PV :) Posłuchaj tych co mają PV, idż do kogoś kto ma i zobacz jak to wszystko działa. Nie łykaj wszystkiego jak pelikan.

  • @notoco1199
    @notoco1199 3 ปีที่แล้ว

    Czy to nie jest po prostu wina zbyt taniego falownika? Mam na myśli że standardem jest ze te odpowiednie maja dławiki tych zakłóceń w standardzie?

  • @paulm5928
    @paulm5928 3 ปีที่แล้ว

    Czy w instalacjach prywatnych też może to wystąpić, czy tylko montowanych na firmę?

  • @tomtom4686
    @tomtom4686 3 ปีที่แล้ว

    Dlatego codziennie mam jeden telefon z ofertą. Gdyby byłoby tak pięknie to sami by nie dzwonili. Samo mówi z siebie

  • @tadeuszkopytko4925
    @tadeuszkopytko4925 4 ปีที่แล้ว

    Tak dyplomatycznie bym nie opowiedział to Ale też liczyłem że za panele w ratach płacił bym 16 lat. dopiero za tyle lat był bym na czysto .

    • @sawomiraugustyn7999
      @sawomiraugustyn7999 3 ปีที่แล้ว

      Po 16 latach prawdopodobnie cały ten sprzęt, jeśli kiepskiej jakości będzie nadawał się do kosza. Ludzie kupują panele a nie czytają o usterkach tych instalacji a to duży błąd. Ważna jest jakość tego sprzętu a firmy obecnie wciskają wszystko.

  • @waldemarhamera8548
    @waldemarhamera8548 4 ปีที่แล้ว +4

    Tak jest za dom zapłaciłem w systemie półrocznym niecałe 100zł a za małą firmę prowadzę niewielki warsztat samochodowy pracuje sam 520 zł 5.3kw inatalacja

  • @janbrodowski9189
    @janbrodowski9189 3 ปีที่แล้ว +5

    Dlatego.ja.mam..w.głembokim.powarzaniu

  • @marcomek1
    @marcomek1 4 ปีที่แล้ว

    Napisałem Panu na FB że trzeba zastosować kompensacje mocy biernej z zastosowaniem baterii kondensatorów. Na YT jest film z instalacji off-grid jednego Polaka, jaki ma takie baterie zamontowane. Warto do niego napisać o poradę

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว

      Dziękuję, chętnie popatrzę i skorzystam

    • @marcomek1
      @marcomek1 4 ปีที่แล้ว

      @@PaneleFotowoltaiczne Pan Krzysiek umie liczyć baterie kondensatorów, zadeklarował pomoc: facebook.com/chamzjasla?hc_location=ufi Prosze do niego napisac

  • @arturp4191
    @arturp4191 4 ปีที่แล้ว

    Porównałem 3 oferty na instalację. Koszt około 25 tys. Dotacja 5 tys. Przy rachunkach na poziomie 200 PLN instalacja zwraca się po 8-9 latach. Gdzie tu sens? Za 3 lata może być nowsza technologia. Poza tym z tego co się zorientowałem im więcej będzie tych instalacji tym mniej prądu będę mógł oddawać do sieci bo będą lokalne nadwyżki a nie ma gdzie tego magazynować.

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว

      Witam, instalacja powinna zwrócić się w tym momencie (rok 2020) w góra 6 lat. Podejrzewam, że masz oferty na zbyt dużą moc a nie realnie na to co zużywasz. Do sieci zawsze będziemy oddać nadwyżkę swojego prądu. Dzieje się to automatycznie na zasadach praw fizyki. 200 zł rachunek to zużycie prądu około 300 kWh miesięcznie 3.600 kWh rocznie czyli potrzebna jest instalacja 4 kWp x 4 tys zł = 16 tys + VAT8% - 5 tys zł dotacji = 12,5 tys zł dzielone przez 200 zł = 62 miesiące zwrotu (5,1 lat) czyli realnie 6 lat :) Pozdrawiam

  • @kajojzdw
    @kajojzdw 4 ปีที่แล้ว +9

    Zapłać mi to Ci to naprawie ;) tak to jest jak się bierze firmy krzak do wykonania takiej instalacji a wystarczy zabezpieczyć jedna rzecz i takie cuda nie będą się działy ;)

    • @marekkiller9972
      @marekkiller9972 4 ปีที่แล้ว

      Zajmujesz się tym ? Szukam dla.siebie na wiosnę? Odezwij się na maila marekkiller666@gmail.com pozdrawiam

  • @teodormorawski4022
    @teodormorawski4022 4 ปีที่แล้ว

    Falownik źle skonfigurowany, zamiast kompensować moc bierną pojemnościową to chyba jeszcze ją generował. Być może monter sądził, że firma generuje moc bierną indukcyjną i postanowił ją skompensować, albo zupełnie przypadkowe ustawienie. Odbiorcy indywidualni nie powinni się tym martwić, bo nie płacą za moc bierną pojemnościową lub indukcyjną.

  • @tomaszpazdan6457
    @tomaszpazdan6457 ปีที่แล้ว

    Czy naprawdę falownik może 'zjeść' aż tyle mocy biernej pojemnościowej??? Sprawny nie. Mam w firmie falownik 5 kWp. Ilość pobranej mocy biernej pojemnościowej nie zwiększyła się po jego uruchomieniu w zauważalny sposób. Odsyłam do p. Macieja Łukasika kilka wpisów niżej.

  • @radzikradzik2547
    @radzikradzik2547 4 ปีที่แล้ว

    Trzeba było zmienić licznik na dwukierunkowy Bo w takim wypadku fotowoltaika bije na główny licznik. Też tak miałem ale na szczęście krótko u mnie to chodziło.

    • @MrTexuss
      @MrTexuss 4 ปีที่แล้ว

      tu nie chodzi o zły licznik tylko o to, że firmy płacą też za moc bierną którą trzeba kompensować w przeciwnym wypadku się za nią płaci jak widać na filmie

  • @tlumaczy1507
    @tlumaczy1507 4 ปีที่แล้ว

    A co z tym prądem biernym przy małym domku ? Czy też jast takie wyliczenie na rachunku? Koleg ma od 4 lat i chwali sobie.

    • @marcinmarcin2768
      @marcinmarcin2768 3 ปีที่แล้ว

      W domkach nie występuje moc bierna, to dotyczy zakładów produkcyjnych które mają różnego rodzaju silniki elektryczne czy mocne lapmy ledowe.

  • @porosty
    @porosty 4 ปีที่แล้ว +6

    Czy ten problem opłat występuje też w mikroinsralacjach domowych?

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +4

      Nie i na szczęście długo nie wystąpi.

    • @Arkk10
      @Arkk10 4 ปีที่แล้ว

      @@PaneleFotowoltaiczne proszę o wyjaśnienie dlaczego

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +2

      @@Arkk10 Umowa jaką zawieramy z zakładem energetycznym na szczęście nie pozwala mu obciążać nas za prąd bierny a w omawianym filmie właśnie prąd bierny pojemnościowy spowodował tak dużą karę.

    • @Arkk10
      @Arkk10 4 ปีที่แล้ว

      @@PaneleFotowoltaiczne bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, rozumiem że osoby fizyczne nie mogą zostać obciążone? Czy zależy to od mocy instalacji?

    • @Arkk10
      @Arkk10 4 ปีที่แล้ว

      Będę wdzięczny za odpowiedź

  • @WadcaWymiaru
    @WadcaWymiaru 4 ปีที่แล้ว +5

    W Niemczech ceny prądu się podwoiły...

    • @grzeniu9972
      @grzeniu9972 3 ปีที่แล้ว +1

      A w danii nie. A w ameryce murzynow bija

  • @piotrpiersa5459
    @piotrpiersa5459 4 ปีที่แล้ว +1

    Zastanawia mnie tylko takie pytanie. Dlaczego falownik wypchnoł energię bierną pojemnosciową ? Czy to nie wina ustawień?

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว

      Fronius ma w menu serwisowym ustawienie by cos fi był zawsze równy 1. Wtedy pracuje niestety mniejszą mocą. Druga sprawa to jakość instalacji w obiekcie itp. Dlatego monter powinien najpierw zrobić audyt a potem proponować inwestycje, która "się szybko zwróci"/ Pozdrawiam

    • @piotrpiersa5459
      @piotrpiersa5459 4 ปีที่แล้ว +5

      @@PaneleFotowoltaiczne Tak jeszcze popatrzyłem na ten rachunek i jeżeli dobrze patrzę to tam energia bierna jest pobrana, zatem wcześniej też musieli tak mieć i PV im tego nie zmieniło prócz licznika który to teraz zmierzył i muszą zapłacić.

    • @andrzejpapon2602
      @andrzejpapon2602 4 ปีที่แล้ว

      @@piotrpiersa5459 dokładnie tak, to nie falownik wypchnął moc bierną tak jak piszą niektórzy, tylko to wina (charakterystyk) urządzeń pobierających energię. Przed założeniem PV moc bierna pewnie była taka sama ale nie była opomiarowana i dlatego powstał zonk. Zamiast grzebać w ustawieniach falownika lepiej zastosować baterie dławików w celu kompensacji mocy biernej pojemnościowej. Do tego stosując automatykę sterującą kompensacją, ponieważ moc bierna pojemnościowa w zakładzie zmienia się w czasie. Jeżeli się mylę to proszę o sprostowanie, człowiek się uczy przecież cale życie, a błędów nie popełniają tylko ci co nic nie robią.

  • @poetapiotrrysiewski5775
    @poetapiotrrysiewski5775 3 ปีที่แล้ว

    425 [ Chcę fotowoltaikę ]
    Pytanie pierwsze , czy Pan, Pani
    chcieliby mieć elektryczny piec,
    tak, oczywiście ,
    to dodrze , no to z tematem możemy dalej biec.
    Pytanie drugie , jakie rachunki
    ma Pan, Pani za prąd,
    do tej chwili, tyle , i tyle , ale to już historia ,
    problem dzięki fotowoltaice pójdzie w kąt.
    Pytanie trzecie , proszę Pana , Pani,
    gdzie montujemy przyszłość elektryki,
    u mnie można na dachu, w ogródku, zapraszam waszego konsultanta ,
    niech obliczy najopłacalniejsze wyniki.

  • @jansaddam3829
    @jansaddam3829 4 ปีที่แล้ว +8

    Jednak kumuchy z panstwowych zakladów dalej mają się dobrze i cyckaja ludzi ...:D
    A za sluby nie płacą ...

    • @fiszhop1
      @fiszhop1 4 ปีที่แล้ว

      @Ignacy Sandal Czyli Pis obstawił swoimi?

  • @marianpazdzioch5331
    @marianpazdzioch5331 4 ปีที่แล้ว +8

    O co chodzi z mocą bierna?przecież z tego tłumaczenia nic nie wiadomo

    • @martingorbush2944
      @martingorbush2944 4 ปีที่แล้ว +2

      Energia elektryczna oparta na prądzie przemiennym jest opisana wieloma parametrami. Generalnie moc czynna to która wykonuje pracę. Gdy współczynnik mocy w sieci wynosi 100%, wtedy prąd płynący w instalacji jest w dokładnie tej samej fazie co napięcie i jest możliwe wykorzystanie 100% mocy potencjalnej z sieci. Gdy następuje przesunięcie fazy prądu w stosunku do napięcia to powoduje, że przy tej samej mocy odbieranej potrzebne są większe przepływy prądu. To uniemożliwia wykorzystanie pełnej mocy potencjalnej z sieci przesyłowej (maksymalny prąd jest fizycznie ograniczony przez opór kabli) i ta różnica jest właśnie określana jako moc bierna.

    • @msciciel14therope
      @msciciel14therope 3 ปีที่แล้ว +1

      najprosciej mowiac to moc"siedzaca"w sieci kiedy jest niepotrzebana...oczywiscie nie"siedzi"sobie bez strat a ze te tez ktos musi placic...i ztad te tricki ktore drenuja zwyklemu czlowiekowi kieszen...

    • @marianpazdzioch5331
      @marianpazdzioch5331 3 ปีที่แล้ว

      @@msciciel14therope dzięki

  • @ksmamona1781
    @ksmamona1781 4 ปีที่แล้ว +10

    Nikt normalny w tym kraju tego nie zakłada!

    • @a2589364
      @a2589364 4 ปีที่แล้ว

      ale coraz więcej jest nienormalnych XD,u teściowej na ulicy pozakładali pare lat temu dzisiaj są pozasłaniane lub zdemontowane chyba sie to sypało

  • @DomoweAkwarium
    @DomoweAkwarium 4 ปีที่แล้ว +2

    Są jakieś firmy które byś polecił do zamontowania instalacji ? Szukam już od jakiegoś czasu i ciężko wybrać albo nie ma o firmie informacji niezależnej albo są podkupione komentarze :-\

    • @ariel9931
      @ariel9931 4 ปีที่แล้ว

      Jakie województwo ?

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว

      Ja nie polecę, ale inni powinni pomóc.

    • @DomoweAkwarium
      @DomoweAkwarium 4 ปีที่แล้ว

      @@PaneleFotowoltaiczne śląskie, okolice Zawiercia

  • @rafciorendar4269
    @rafciorendar4269 4 ปีที่แล้ว +13

    Chcieli ludzie hameryki? a to dopiero poczatek.😄

    • @PaneleFotowoltaiczne
      @PaneleFotowoltaiczne  4 ปีที่แล้ว +1

      Pozdrawiam :)

    • @niaczelnikmordoru
      @niaczelnikmordoru 3 ปีที่แล้ว

      w tym kraju nie ma zadnego planu na przyszłość i dlatego jest jak jest, jakiś idiota w rządzie rzuci hasło i wszyscy krzykną ze robimy ale czy to ma sens, patrz, przekop mierzei, ostatnio jakieś słupy wyburzali w elektrowni węglowej bo mieli postawić nowe bloki ale plan się zmienił, nie ich pieniądze i odpowiedzialnośc no nie