- 210
- 64 451
Vypravěč Bunny
Czechia
เข้าร่วมเมื่อ 14 ธ.ค. 2017
Scabard program pro PJe
Seznámení s programem, který jsem začal používat. Třeba se vám bude taky hodit.
www.scabard.com
www.scabard.com
มุมมอง: 50
วีดีโอ
Kolik pravidel znáš, tolikrát jsi PJem
มุมมอง 154หลายเดือนก่อน
Aneb jak vám čtení různých pravidel vylepší homebrew a všeobecně herní dovednosti.
Neutrální hodnota v RPG
มุมมอง 732 หลายเดือนก่อน
Pravidla jako neutrální hodnota pro řešení situaci v RPG a jak s tim pracovat.
Pomněnka a zapomněnka v RPG
มุมมอง 292 หลายเดือนก่อน
Jak je důležité umět také zapomínat 😀 nejen jako pj.
Motivace a jak s ní pracovat nejen v RPG
มุมมอง 1612 หลายเดือนก่อน
Plus náborové video pro potenciální zájemce 😀.
Inspirace pro RPG
มุมมอง 642 หลายเดือนก่อน
Jak a kde hledat inspiraci ... a proč se toho nebát. A začít můžete třeba zde :) www.startovac.cz/projekty/kronika-velke-pouste
Vývoj postavy v RPG
มุมมอง 723 หลายเดือนก่อน
Inspirace klasickým character arcem při plánování a hraní postavy v RPG.
Poslouchání vs. vnímání ... Nejen v RPG.
มุมมอง 713 หลายเดือนก่อน
Jak je důležité si uvědomit rozdíl mezi posloucháním a skutečným vnímáním a jak to může pozitivně ovlivnit naši schopnost komunikovat u stolu a v životě.
Zločinecká organizace v RPG
มุมมอง 1023 หลายเดือนก่อน
Jak by asi měla fungovat organizace zločinců v jakémkoliv světě.
Letní pauza konci ...
มุมมอง 1003 หลายเดือนก่อน
Jaké přineslo léto zajímavé okamžiky a co se mnou a kanálem bude dál.
Implementace do stávající kampaně v RPG
มุมมอง 877 หลายเดือนก่อน
Aneb zamyšlení nad tím, jak vhodně zapojit do již probíhajíci hry nová pravidla nebo herní problémy ...
Rozdělena společnost aneb pravidlo dvou stran v RPG
มุมมอง 3759 หลายเดือนก่อน
Rozdělena společnost aneb pravidlo dvou stran v RPG
Znát víc pravidel je určitě dobré. Rozumět mechanikám a umět si je upravovat se také hodí. Ale "burza mechanik", kdy pro každou situaci vyberu z nějakého souboru mechanik je špatné řešení špatného designu původních pravidel. Tedy pokud jsou pravidla navržená tak, že pro každou situaci používají jiný druh mechaniky - typicky Dračák, s DnD v závěsu - může dávat smysl je namíchat jinak. V hraničních případech se jednotlivé mechaniky stejně rozsypou (třeba střelba na neživé objekty v Dračáku), tak je celkem jedno, zda se rozsype originální nebo skládaný systém. Vedle toho ale existují RPG, které mají jednu základní mechaniku, a nedává smysl k ní přilepovat mechaniky jiné. Místo toho je mnohem účelnější tu jednu mechaniku nastavit pro další potřebné situace. Některá RPG mají tyto modifikace popsané přímo v pravidlech, právě aby jejich modifikace byly snazší.
Zatím je to rozpracované, ale mně se líbí český projekt digi-jeskyně(tečka)cz. Ale i ten Scabard zní zajímavě.
@@archimedesfort1650 určitě kouknu taky.
Dobrý den, asi jste jediný kdo dělal video na SW Legion česky, budete prosím dělat další videa a reporty ze zápasu či family bitev? Navíc bych uvítal i nová pravidla, jejich změny a nové jednotky. Děkuji.
@@jbml3642 🤔 Pravda je, že už se tomu nevěnuju tak moc, ale asi bych mohl udělat zase nějaké video. Jen nemůžu slíbit, kdy se k tomu dostanu.
@@vypravecbunny486 bylo by moc fajn, protože u nás v čechách nikdo na to nenatáčí video a tedka akorat vycházej nová pravidla a jednotky. děkuji
Myšlenky to jsou opravdu zajímavé, ale hlavně se mi líbí nápad jít v RPG na zkušenou jako „důvod z minulosti“, proč jít na dobrodružství.
Svatá pravda
Díky za další povídání. Ono asi záleží i na tom, jak vážně se to hraní bere. Pokud je to "jen" pivo a chips, tak je to co říkáš hodně ulehčující věc,ale pokud se hraje opravdu často a všichni se tím zaobírají více do hloubky, tak pár zapomněnek si tam nechat a pracovat s nima na pozadí tu hru může vlastně i zlepšit.
@@tomasdolezal6306 Přesně, když máš hráče, kteří vnimaji a pamatuji si, tak je pomněnek víc než zapomněnek 😂. Díky.
Co takle video s legionu ? Po dlouhých letech ? 😅😅 Btw do Ostravy neprijedes asi na turnaj coz ? Vypadá to na 20 hráčů + ✌️😅
@@sonnsobek7633 sakra, teď mám víkendy zasekane na hradě. A navíc bych se musel kouknout na novy pravidla, ještě jsem je nehrál ... což je samozřejmě výzva 😂.
@@vypravecbunny486 hahah skoda naposledy jsme stebou hrál v praze staré pravidla :D tak bych si zahrál :D
moc děkuji jako začínající GM jsem moc rád za jakékoliv další teoretické průpravy
Inspirace, to je pro mě jakožto novopečeného PJ sakra problém, ale hlavně nějak sesumírovat ty myšlenky dohromady a tak, aby to dávalo smysl. V tomhle případě jsem neskutečně vděčný za ChatGPT. Právě skrze knížky, filmy, seriály tak mám vymyšlené zápletky, pohnutky záporáků, a i jak chci aby to dopadlo. Ale jak tomu dát nějakou poutavost a propojit to? Všechny svoje myšlenky sepíšu, a hodím to AI se slovy "Seřaď mi to tak, aby to mělo hlavu a patu" apod. A z toho už si vytrhám blbosti popřípadě do toho dopřidám to, co by mi tam chybělo popř. co by mi tam vyhovovalo víc. Jinak super video!
@@ChaossBVB taky ho používám čím dál víc 😀.
@@vypravecbunny486 Úplně skvělý při hře. Člověk zapomene na nějaký poklad pro hrdiny, okamžitě má v ruce nějaký svitek dle úrovně a školy podle toho jak potřebuje, i s barvitým popisem jak ten svitek vypadá :D A celou dobu to může vypadat, že to měl dokonale připravené :D
@@ChaossBVB přesně 😂, bestie už nevymýšlím jinak.
Když jsem poprvé viděl název tohoto videa, tak jsem se dost těšil, ale čekal jsem něco jiného. Třeba alternativní příběhové zlepšení postav, spíše než neustálé točení v kole o tom, zda si naplánovat dopředu mechanický vývoj postavy nebo ne. Ale abych přidal svůj názor. Z mého pohledu je dobré mít naplánovaný velice hrubý příběhový vývoj, ale jinak silně preferuji, aby mě ovlivňovaly prožitá dobrodružství, spíš než nějaký plán.
Zajímavé myšlenky.
Ahoj. Dělali jsme na stavbě to, aby nám sádra rychleji ztvrdla, tak jsme do ní zamýchali obyčejnou kuchyňskou sůl. Ale pozor extrémně rychle to zatvrdne. Vyzkoušej to jen tak, ze si dáš sůl do obycejne vody a rozmícháš a pak do toho namoč prsty v rukavicích a vymodeluj to. Nebo zkus jiné způsoby, jak to nanést. Houbičkou, nebo štětečkem. Ať se ti darí. Ahoj :)
@@kytrox3742 ty jo, to musím vyzkoušet ... hned mě napadlo to jednoduše po vymodelování posolit 😀
@@vypravecbunny486 Držím palce a dej vědět. :)
Zdravím, děkuji za další fajn poslech. Prvně bych chtěl říct, že ti to sluší. No v dnešní době kdy se kde kdo snaží ulovit tvou pozornost je umění se zastavit a být sám v tichu. A myslím si, že je to cesta, kterou bychom se měli ubírat. Zpomalit, více vnímat. Díky a hezký den všem.
@@tomasdolezal6306 přesně, víc vnímat věci kolem nás. Stojí to za to.
Vítej zpátky Bunny! ;) Mám radost, konečně budou naše rána opět taková, jaká býti mají. :D Pár slov. Na tvých videích mám moc rád ten procházkový formát se zamyšlením nad určitým fantasy tématem. Proč? Asi v tom bude i špetka nostalgie, protože přesně tak to vždycky vypadalo dříve. Kamarádi se sebrali, šlo se do lesa na hrad a kecalo se o fantasy světech. A to je moc fajn. O:) Za mne tedy nemusíš řešit tolik přípravu. Spíše nám nasdílej své myšlenky a zajímavosti, při kterých si třeba narazil během svého aktuálního hraní - to bych přesně od takové procházky totiž čekal. O:)
Když jsem četl v upozorněních název videa, tak jsem myslel, že nabízíš prostory hradu pro hraní RPG, ale teď si nejsem jistý, zda to tak (mimo jiné) je. Nebo zda tu místnost nabízíš spíše za atmosférickými účely zmíněnými ve videu.
@@archimedesfort1650 no, já ji občas využívám na hraní RPG a od letoska máme v nabídce přespávání na hradě. Tak mě napadlo to nabídnout i už vytvořeným skupinám. Takže jo, pokud si chceš s kamarády udělat večer na hradě, můžeš 😀.
Já pod videem nevidím tlačítko s palci (ale to nebude problém tvého videa, už cca 2-3 dny se mi ty palce nezobrazují pod žádným videem, které jsem viděl), tak píšu komentář :-). Je skvělé, co děláš. Rád tě poslouchám, často poskytuješ otázky k zamyšlení, úvahám. Super! Zdraví Milosh z Vidlákova ;-)
@@miloslavzaoral1049 díky.
Zpětná vazba je důležitá, to ano. Já třeba u přednášek na GameConu nemám rád, když je ta zpětná vazba bez komentáře, hlavně ta negativní.
Chápu tvé myšlenky k palcům. Každopádně oceňuji nápad mluvit za procházek. Přijde mi to strašně krásné až poetické.
@@archimedesfort1650 Dík, je to i praktické. Doma už není moc klid 😂.
zdravím je možnost ještě někde ke stažení kartiček ?
Trochu jsem doufal, že to bude video, ve kterém se bude řešit problém: tohle jsem našel a chci to naroubovat na stávající svět... To se mi přesně stalo naštěstí na začátku dobrodružství, tak to ještě celkem šlo...
To je ale zajímavá věc k zamyšlení ... 🤔
Naprosto super téma. A užitečné. Já se pokouším stále posouvat mojí skupinu kmetů a učit je nové techniky.
Na kroužku zkoušíme všemožné systémy a během hry se navzájem učíme, někdy se stane že měníme fungivánú něčeho protože jsme to ze začátku pochopili jinam. Dobře učící systémy jsou Příšera týdne a Masky, protože je tam kupa příkladů, ukázek a rad i pro nové vypravěče. Deník si hráči vyplní sami, tahy s výsledky tam mají napsané a když dodám i nápovědní listy tak už po prvním sezení hráči ví co dělat a je to intuitivní.
Ty hrozby (zaútočej skřeti) skvěle zpracovává Fate Core jako aspekty nadcházející nebo současný hrozby, ale nevím, jak bys to implementoval do Gurpsů, který mechaniku fate pointů nepoužívaj. A ten strom rozvíjení příběhů přes uzlový body krásně zpracoval Matouš Ježek ve Střepech snů, tam se mi to moc líbí.
Ahoj Bunny, díky za inspiraci, líbí se mi tvůj způsob, který vyplývá z logiky a ukazuje, jak se na cestování člověk v RPG může dívat. Můj přístup: cestování nehrajeme den po dnu, ale spíš si s hráči vyjasníme, jak chtějí cestovat (popíšou to, zda rozdělávají oheň, hlídky, spěchají....) + popíšu jim obecně jak cestování probíhá, terén, počasí, zda něco potkávají a pak odehráváme jen jednotlivé části setkání, kt nějak vyčnívají př. spadlí most, potkali jste člověka na cestě, kde moc lidí není, něco tě probudilo během hlídky, postav si chtějí něco popovídat, přepad bandity apod... + velmi se mi líbli princip tzv. "Náhodné setkání", kt. byly ve hře Fallout 1 a 2 a člověk si připraví něco opravdu zajímavého, co jim "zkříží cestu" př. opuštěný vůz s bečkami plných vína, kostra draka, opuštěný hostinec, hadánkář kt postavám za uhodnutí hádanky daruje něco cenného, ale chce na oplátku něco, když neuhodnou apod...
Souhlasím s tím, že každá věc v RPG by měla mít širší spektrum vlastností (které pro jednoduchost můžeme dělit na pozitivní a negativní), nicméně by bylo dobré rozlišovat věci, které se nelíbí hráčům, a věci, které se nelíbí postavám. Protože PJ může stejně dobře vytvořit kováře, který chce slavné skupině prodávat dráž, když je bohatá, jako může vytvořit kováře, který jim meč prodá levněji, když bude moct říkat, že ta slavná skupina nakupuje u něj. PJ, který do hry tlačí věci, které se nelíbí HRÁČŮM, buď neudělal nulté sezení, nebo to dělá špatně. Názor jednoho hráče by neměl převážit nad názorem ostatních, byť by ten jeden vedl hru, zejména když jde o věci, které lze snadno změnit. I na začátku hry by PJ neměl ostatním OZNAMOVAT, jak věci budou, ale DOMLUVIT se s nimi. Říct, že by chtěl hrát na měsíční výdaje, daně, vlastnictví magických zbraní a poškozování zbrojí. Protože se může ukázat, že žádný z hráčů na tyhle věci hrát nechce - a pak zjevně hrajou s nekompatibilním PJjem - a nebo můžou říct, že je otravuje vést účetnictví a evidovat poškození u každé věci, ale jednou za čas by bylo zajímavé mít zápletku o tom, že jejich magický meč má majitele nebo na mostě chtějí nesmyslně vysoké mýtné. Ve filmech, seriálech i románech taky neřeší opakované - a proto nudné - věci pořád dokola. A pokud je cílem hráčů přestat platit daně, PJ jim řekne, že na to se musí stát šlechtici, a až když se jimi stanou, tak jim oznámí, že musí platit daně králi (byť se to bude snažit okecat), tak je to úplně prosté "jebání hráčů do ucha". A rozhodně bych to nikomu nedoporučoval.
Se vším souhlasím, většinou učím nové hráče co jsou to RPG hry. V současné době pomocí AI dodělávám vlastní systém - přidávám tam ty jen věci co jsme za ty dvě dekády opravdu používali.
Asi takhle: hrajeme mausritter a hlídáme si pravidla tak nějak navzájem... Taky už se mě jako PJ i stalo: Já vím, že na tohle je pravidlo, ale nemůžu ho teď najít... A hráč mi řekl: To je na straně 16 a řeší se to takhle... Ale osobně zapomínám odečítat čas... Což je smutné, když mám místo, kde je čas poměrně důležitá součást hry.
❤❤❤❤❤❤❤
super video :)
příště sednout ke stolu nebo nějakou stabilizaci, prosím
Současná celosvětová společná řeč angličtina není kvůli Anglii, ale že je to mezinárodní obchodní jazyk posledních 300 let díky Americe a jejím čilým obchodním stykům. Konec konců v EU je taky společná angličtina, a ofiko se jí mluví jen na Maltě.
Latina je starověk. Oficiální řečí Svaté říše římské a států na ni navázaných (tj. i Království české) byla němčina.
Velice pěkné video. Děkuji za nęj.
Za mě ukončení hraní postavy by mělo být "něco elegantního" .. zkrátka ať člověk po letech může zavzpomínat, čím si postava prošla a hlavně jak zkončila .. když jsme před víc jak 20 lety v DrD došli na 17 uroveň tak jsme se shodli, že to jsou už tak mocné postavy, že klasický dobrodružství (kampaň) nám nevyhovuje .. PJ si s každým sedl a odvyprávěli si jak ta jeho postava "dožila zbytek svého života" .. .. jindy se stalo, že přišel PJ a že ho to s aktuálníma postavama už niják nebaví a vzhledem k jejich síle se mu do náročných příprav již nechce a že buď ať někdo převezme skupinu, nebo by to rád ukončil .. hrával jsem za zloděje, tak jsem se s nim dohodl jestli by mi připravil nějákej "jednoduchej" ukol, kde bych mohl získat dost peněz .. abych buď umřel nebo elegantně dožil a tak sem si solo odehrál bludiště plný pastí a magických strážců, abych získal dračí vejce, na které jsem měl kupce .. zkrátka postava co hráči přiroste k srdci si nezaslouží jen tak přestat být hraná .. na hodinku si s každým hráčem sednou a společně odvyprávět konec .. má to i výhody .. například když po letech takovou postavu vytáhnu a použiji jako CP :)
Tohle je super a v další kampaní to tak rozhodně udělám 😀
U RPG her bez levlování je často hra omezená věkem postavy, kdy při překročení určitého roku staty postav klesají až nakonec zemře sama. Jinak Dungeons Dragons BECMI hra končí po 36 levelu a postavy odcházejí do božstev pro která jsou pravidla.
Když nebudeš hrát hry s nuceným levelováním a rozvojem postav jako DrD nebo GURPS, tak s postavou nemusíš končit vůbec. A když přijmeš myšlenku, že v kampani a speciálně v sandboxové kampani vytváří motivaci postav HRÁČI a nikoliv GM, ušetříš si hodně práce a vymýšlením :-) Ostatně motivace postav vymyšlená hráči se hodí i do běžného dobrodružství, dokonce i když jim do cesty dáváš různé zadavatele úkolů.
6:40 Barbar Schwarzejaeger chce zabíjet! :D
GURPS se čte "gr:ps"
Druhá věc, kterou zopakuju. Pokud GM utopí hráče v množství možností, deka sandbox špatně. Pokud má nějakou představu o příběhu a hráči dělají něco jiného, než si představil, a zejména pokud mu to narušuje hru, tak nehraje sandbox.
Hezky jsi popsal, jak to v mnoha RPG funguje. Jen si ve shodě s miliony hráčů řekl zavádějící věc. HRÁČI se totiž zlepšovat nechtějí. Do toho je tlačí HRA. Pokud hráči dostanou možnost udělat si postavu podle svého přání, většina z nich si udělá rozumně silnou postavu, a nemá potřebu ji neustále zlepšovat až do absurdna. Z tohoto pohledu je řada RPG udělaná špatně, protože postupně zničí zábavu hráčů, aniž s tím GM může něco dělat.
Díky za video! :)
A situace,kdy se hráčům nelíbí bažina zarostlá stromy zcela určitě nemá původ v pravidlech.Tady by bylo dobré znát vic detailů.
Nemůžu souhlasit s tím, že už ve chvíli usednutí ke stolu souhlasím s použitím daných pravidel, a hlavně s jejich interpretací GMmem. To bych ta pravidla musel dobře znát a hlavně by GM musel říct, jak bude vyhodnocovat různé situace,což se dopředu říct nedá, když - zejména méně časté - situace ani dopředu znát nemůže. GM nemusí být a často by ani neměl být jediným arbiterem reality herní fikce. Druhá věc - nejde o realističnost, ale o uvěřitelnost a konzistentnost v rámci herní fikce. Hráči v řadě případů neprotestujou kvůli tomu,ze situace neodpovídá realitě, ale kvůli tomu, ze si GM její vyhodnocení cucá z prstu tak, jak se mu zrovna hodí.
Podmětné přemýšlení nahlas... časem jsem došel k podobnému, ale i přesto jsem ve videu objevil několik tipů. Když to shrnu: NPC nemusí jen čekat, než na jednom místě. Celý den se nevěnuje svému řemeslu, může být i jinde než v hospodě - přemýšlej logicky. díky
Bunny, zkoušel jsi to ve hře? Vidím dva problémy - jednak musí GM vymýšlet hromadu schopností pro hromadu povolání a ještě určovat jejích úroveň, a pak tom hráče akorát tak naštve, protože si schopnosti a úroveň NPC bude cucat u prstu a hráči nebudou mit jak určit, jsk je jejích oponent schopný. Nehledě na to,ze pokud hráče překvapí informace, že NPC mají vlastní povolání a levely (což se stane přesně jednou), tak se GM 1) snaží ojebat hráče 2) posral nulté sezení (Obě vyjádření bez pardonu) Jako mnohem jednodušší a efektivnější řešení mi přijde hrát dovednostní systémy.
Už na začátku nepopisuješ railroad, ale lineární hru, což není to samé. Railroad je styl hry, ve kterém Vypravěč zamítá a potlačuje volby a rozhodnutí hráčů, které nesedí do jeho představy vývoje děje. Dokonce ani není nutné, aby hra byla připravená dopředu, railroadovat se dá i v improvizované hře. Taky není pravda, že railroad je jednoduchý na vedení hry, protože Vypravěč musí tlačit hráče do své představy, kdykoliv vymyslí něco, s čím nepočítal. A to všechno by měl ideálně dělat tak, aby hráče nerozladil. Někteří to dokonce zkouší dělat tak,aby to hráči nepoznali, což je extrémně obtížné. Naproti tomu menší sandbox může být na vedení hry poměrně snadný. A netuším, kde se bere myšlenka, ze méně přípravy znamená "víc sandbox". Ano, existují i sandbox generované během hry, ale i ty vyžadují přípravu. Sandbox může mít mnohem větší komplexitu než jiný styl vedení hry. A vzhledem k tomu, že poslední čtyři roky hraju sandboxovou kampaň, ve které se vyskytla asi stovka hráčů, tak jsem si jist, že sandboxová (multi)kampaň je určitě možná a v jistém směru "samohybná". Jak mám tvoje videa rád, tak tohle je dost zavádějící.
Rasismus je už to, když o černochovi řeknu, že je černoch. Nebo když o něm řeknu, že to je Afroaneričan, a to aniž vím, zda je to vůbec Američan a zda jeho předkové dsswr generací zpět pochází z Afriky. Rasismus je i říct "asiaté jsou pracovití." Rasismus je jakrkoliv hodnocení člověka (ve fantasy i jiného tvora) na základě předpokládané rasy.
Nechal bych aby se mýto vybíralo jen od obchodníků s povozy. Nemá smysl vybírat peníze od tuláků kteří nemají peníze.
No, tím se ale kontroluje pohyb tuláků a pustit vagabundi na své území chce málokdo. Pokud nemají peníze 😅
@@vypravecbunny486 Ok, to je rozumný argument
Inspirativní video. Díky!
Víc takových témat na zamyšlení
Taky si to myslím, no, ale kdysi nebyli atomovky třeba plus jako nějaké skupiny lidí mají často oprávněný pocit, že jsou poškozeny a ono to tvoří zlo, mě třeba fascinuje prolnutí např. jsem jakože levicovost a pravicovost pro jednotlivce může mít stejný výsledek nebo chci financovat postižené nebo něco a jenom to když budou velké daně bude se platit vše, pokud budou daně nízké můžu pak poslat úměrnou část aniž bych financoval např. přes daně rakety(teď nekomentuju nic jen konstatuju)