Muzeum Kęty
Muzeum Kęty
  • 25
  • 25 973
Z wizytą w Muzeum Klasztornym (u Franciszkanów) w Kętach
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach odwiedziło z kamerą zaprzyjaźnione Muzeum Klasztorne w Kętach (mieści się w klasztorze Franciszkanów). To inicjatywa znanego w Kętach Rafała Piskorka, kolekcjonera i pasjonata, który od lat współpracuje z kęckimi franciszkanami. Na ekspozycji prezentowanych jest ponad 300 XIX-wiecznych figurek, 80 rzeźb, kilkanaście kadzielnic, z których najstarsze pochodzą z końca osiemnastego stulecia. Zwiedzający mogą tutaj zobaczyć także monstrancje, kielichy mszalne, obrazy a nawet organy! Muzeum zachwyca swoim bogactwem, tak samo jak godna podziwu była determinacja autora tej kolekcji!
Muzeum prezentuje polskie i europejskie dziedzictwo sakralne, trzon kolekcji stanowią figurki - przykład sztuki religijnej, użytkowej i ludowej. Pochodzą one z różnych stron Polskie, ale też spoza jej granic: Czech, Austrii, Niemiec, Francji czy Belgii.
Dodajmy, że niektóre z pięknych eksponatów Rafała Piskorka będzie można podziwiać także na nowej ekspozycji stałej Muzeum w kamienicy Rynek 16.
มุมมอง: 653

วีดีโอ

Ziemianie wobec wojny - Wirtualne spotkanie z... odc. 4
มุมมอง 3063 ปีที่แล้ว
Po dłuższej przerwie wracamy z kolejną odsłoną naszego muzealnego cyklu „Wirtualne spotkania z prawdziwą historią”. Tym razem wybraliśmy się do krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, by porozmawiać z dr. Marcinem Chorązkim, autorem książki „Ziemianie wobec okupacji. Postawy właścicieli ziemskich województwa krakowskiego w latach 1939-1945”. W trakcie rozmowy poruszony został m.in. t...
Wirtualne spotkania odc. 3 Muzeum Matek Założycielek (u Sióstr Zmartwychwstanek w Kętach)
มุมมอง 4.8K4 ปีที่แล้ว
S. M. Sylwia Bekus ze Zgromadzania Sióstr Zmartwychwstanek w Kętach opowiada o bł. Celnie Borzęckiej i jej córce, Jadwidze, oprowadzając nas po Muzeum Matek Założycielek. Na trzeci odcinek cyklu zaprasza Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego oraz portale: Fakty Oświęcim, MamNewsa i Info Kęty.
Jak uczesać fryzurę stylizowaną na lata 40. XX w. (turorial)
มุมมอง 3.7K4 ปีที่แล้ว
Wolontariuszki Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, Kinga Kizner oraz Oliwia Cader pokazują, jak uczesać fryzurę stylizowaną na lata 40. XX w. Polecamy!
Wirtualne Spotkania z prawdziwą historią - odc. 2: Kęcka strzelnica
มุมมอง 8614 ปีที่แล้ว
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na drugą odsłonę cyklu „Wirtualne spotkania z prawdziwą historią”. Tym razem zajrzymy na kęcką strzelnicę, gdzie Grupa Operacyjna „Kęty”, prowadzi m.in. izbę pamięci. Gościem programu jest st. sierż. rezerwy Zbigniew Kurnik. Partnerami projektu są portale: Fakty Oświęcim, MamNewsa oraz INFO Kęty.
Wirtualne spotkania z prawdziwą historią - odc. 1: Ks. Stanisław Piątek. Gość: Łukasz Front
มุมมอง 3444 ปีที่แล้ว
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na cykl „Wirtualne spotkania z prawdziwą historią”. Gościem pierwszego odcinka serii będzie dr Łukasz Front, autor niedawno wydanej biografii dobrze znanego w Kętach ks. Stanisława Piątka. Partnerami projektu są portale: Fakty Oświęcim, MamNewsa oraz INFO Kęty. Łukasz Front jest absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, o...
Skrzynia cechu krawców
มุมมอง 1474 ปีที่แล้ว
W czasach epidemii, kiedy muzeum pozostaje zamknięte, postanowiliśmy przybliżyć Państwu coś z naszej kolekcji. Tu Janusz Kudłacik, historyk Muzeum w Kętach, opowiada o skrzyni cechu krawców i cechów pokrewnych, którą można oglądać na ekspozycji stałej. Polecamy materiał, tym bardziej, że zobaczycie rzeczy w tej skrzyni, których na co dzień nie widać, zwiedzając ekspozycję!
Wystrzałowe odkrycie
มุมมอง 644 ปีที่แล้ว
Janusz Kudłacik wyjaśnia tajemnicę kęckich armatek przechowywanych w muzeum! Co w sobie kryją? I jaka w tym wszystkim jest rola króla Jana III Sobieskiego? Zobaczcie sami!
Premiera monografii Kęt
มุมมอง 5175 ปีที่แล้ว
Redaktorzy monografii Kęt, dr Marta Tylza-Janosz (Muzeum w Kętach) oraz dr Konrad Meus (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) opowiadają o projekcie. Premiera dwutomowej książki "Kęty. Blaski i cienie miasta w minionych wiekach. Monografia historyczna" już w piątek 13 grudnia o godz. 18.00 w remizie OSP w Kętach (ul. Mickiewicza 10). Materiał został nagrany 6 grudnia.
Teatr Ognia - Noc Muzeum w Kętach 2019
มุมมอง 1215 ปีที่แล้ว
Teatr Ognia w wykonaniu członkiń Chorągwi Żywieckiej podczas Nocy Muzeów w Kętach 18 maja 2019 roku.
Album-książka, przewodnik, tablice i wystawy
มุมมอง 885 ปีที่แล้ว
Dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach Marta Tylza-Janosz o albumie-książce, przewodniku, tablicach i wystawach, jakie powstały w ramach projektu "Dziedzictwo historyczne Kęt i Turzovki".
Księstwo oświęcimskie wraca do Polski - Co za historia odc. 7
มุมมอง 1.2K5 ปีที่แล้ว
Janusz Kudłacik z Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach opowiada o sprzedaży księstwa oświęcimskiego królowi Kazimierzowi Jagiellończykowi. Jak do tego doszło? Dowiecie się, oglądając kolejny odcinek cyklu "Co za historia!" Zapraszamy!
Prezent na święta w muzeum
มุมมอง 806 ปีที่แล้ว
Zapraszamy do muzealnego sklepiku na świąteczne zakupy. Podpowiadamy doskonałe pomysły na prezenty. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach
Z Archiwum Kęt - lipiec 2018
มุมมอง 5136 ปีที่แล้ว
W drugim odcinku Z Archiwum Kęt Marta Tylza-Janosz i Łukasz Gieruszczak dyskutują o micie założycielskim Kęt, herbie Bulowic i tajemniczym Budinie. Justyna Majerska-Sznajder mówi o lipach, a Andrzej Małysa przytacza ciekawe przypadki z dawnej prasy.
Co za historia, odc. 6 - Konfederacja Barska
มุมมอง 6346 ปีที่แล้ว
Kolejny odcinek cyklu Co za historia, w którym dr Andrzej Małysa z Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach opowiada o konfederacji barskiej. Warto przypomnieć, że w tym roku mija 250 lat od utworzenia zbrojnego związku szlachty polskiej.
Z Archiwum Kęt - odc. 1
มุมมอง 2.2K6 ปีที่แล้ว
Z Archiwum Kęt - odc. 1
Noc Muzeów w Kętach 2018
มุมมอง 1066 ปีที่แล้ว
Noc Muzeów w Kętach 2018
Co za historia, odc. 5 - Klasztor Franciszkanów w Kętach
มุมมอง 2.9K6 ปีที่แล้ว
Co za historia, odc. 5 - Klasztor Franciszkanów w Kętach
Co za historia odc. 4 - Wiosenne porządki - wielkie pranie
มุมมอง 1.3K6 ปีที่แล้ว
Co za historia odc. 4 - Wiosenne porządki - wielkie pranie
Co za historia odc. 3 - Oswobodzenie Kęt spod okupacji hitlerowskiej
มุมมอง 2K6 ปีที่แล้ว
Co za historia odc. 3 - Oswobodzenie Kęt spod okupacji hitlerowskiej
Co za historia - odc. 2 Synagoga
มุมมอง 6746 ปีที่แล้ว
Co za historia - odc. 2 Synagoga
Pomysł na prezent - sklepik muzealny
มุมมอง 1957 ปีที่แล้ว
Pomysł na prezent - sklepik muzealny
Śladami kęckich burmistrzów - odc. 1 Henryk Dołkowski
มุมมอง 8647 ปีที่แล้ว
Śladami kęckich burmistrzów - odc. 1 Henryk Dołkowski
Co za historia - odc.1 Kęty. Średniowieczne początki miasta
มุมมอง 1.1K7 ปีที่แล้ว
Co za historia - odc.1 Kęty. Średniowieczne początki miasta
Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta
มุมมอง 7317 ปีที่แล้ว
Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta

ความคิดเห็น

  • @mateusz20.4a
    @mateusz20.4a 11 หลายเดือนก่อน

    Mogiła przy upadku,nawet nie wiedziałem a mieszkam blisko.

  • @ewabiernatek6842
    @ewabiernatek6842 2 ปีที่แล้ว

    W tym roku choinki przed ołtarzem były za małe zawsze odkąd pamiętam były duże z lasu szkodą

  • @Szymon-ln6hf
    @Szymon-ln6hf 3 ปีที่แล้ว

    Panie Doktorze, czy wiadomo, w którym miejscu w Nowej Wsi znajdowało się getto?

  • @polopal2869
    @polopal2869 3 ปีที่แล้ว

    Nie można tego słuchać, taki warkot

  • @pokmew9999
    @pokmew9999 4 ปีที่แล้ว

    podoba mi się to

  • @krisifortnite6038
    @krisifortnite6038 4 ปีที่แล้ว

    na technike?

  • @krisifortnite6038
    @krisifortnite6038 4 ปีที่แล้ว

    siema nadia

  • @Szymon-ln6hf
    @Szymon-ln6hf 4 ปีที่แล้ว

    Wkradła się pomyłka - Wiktor Awtonomow, nie Awtomow.

  • @romekk3975
    @romekk3975 5 ปีที่แล้ว

    Rodzice prowadzili mnie tam już jako małego brzdąca. Dzisiaj, kiedy przyjeżdżam do Kęt, zawsze chętnie wracam do klasztoru.

  • @witoldwisniewski9750
    @witoldwisniewski9750 5 ปีที่แล้ว

    Film świetny, ale nazywanie tych terenów skrawkiem Śląska jest błędem. Oświęcim, Kęty, Biała Krakowska to Małopolska.

    • @muzeumkety8615
      @muzeumkety8615 5 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za zainteresowanie tematem. Faktycznie dziś nie można określić tego regionu jako Śląsk. Zwrot "skrawek Śląska" odnosi do sytuacji politycznej w XV wieku. Źródła jasno mówią, że przez ok. 300 lat tereny Księstwa oświęcimskiego rządzone były przez Piastów śląskich. Tak też księstwo było określane przez cały okres pierwszej Rzeczpospolitej (jako powiat śląski województwa krakowskiego). Zwrot ten miał podkreślić, że poza tym terenem, nie udało się odzyskać utraconych sto lat wcześniej ziem (z wyjątkiem Siewierza).

    • @witoldwisniewski9750
      @witoldwisniewski9750 5 ปีที่แล้ว

      @@muzeumkety8615 Dzięki za odpowiedź. Tak, rzeczywiście - w kontekście sytuacji w XV wieku ten zwrot ma sens. Pozdrawiam serdecznie Witold

  • @19gooral69
    @19gooral69 5 ปีที่แล้ว

    materiał nie przywołuje genezy ziem oświęcimskich, a jest nią pierwotna przynależność kasztelanii oświęcimskiej do Ziemi Krakowskiej i dzielnicy senioralnej. Nazywanie tych terenów "skrawkiem Śląska" jest nadużyciem, ponieważ sam akt przekazania przez Kazimierza Sprawiedliwego tych ziem swojemu bratankowi łamiąc przy tym zakaz podziału dzielnicy senioralnej, nie uczyniła z ziem krakowskiej kasztelanii oświęcimskiej Śląska. Niezmienną pozostała również przynależność do diecezji krakowskiej, pomimo pozostawania ziem księstwa oświęcimskiego w strukturach księstw czeskich. Rok powrotu Księstwa Oświęcimskiego do Polski należy uznać również za powrót tych ziem do Ziemi Krakowskiej i dalej współtworzenie Małopolski. Granicą Małopolski jest nadal na zachodzie rzeka Biała, a również obecnie nie wolno zamykać określenia Małopolska w granicach województwa Małopolskiego, ponieważ zarówno Żywiecczyzna jak i połowa powiatu bielskiego i miasta Bielsko-Biała to tereny Małopolski

    • @muzeumkety8615
      @muzeumkety8615 5 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za zainteresowanie tematem. Materiał faktycznie nie przywołuje genezy ziemi oświęcimskiej, bo - jak zapowiada tytuł odcinka - film został poświęcony sprzedaży Księstwa oświęcimskiego. Zgadzamy się, że powrót tych ziem do Polski był również powrotem do Małopolski. Zwrot "skrawek Ślaska" odnosi się do sytuacji politycznej w XV wieku. Miał on przy tym podkreślić, że współczesna tożsamość mieszkańców tych terenów ma swoje źródła w wydarzeniach z 1457 roku. W innym wypadku uważalibyśmy się za Ślązaków. W komentarzu wspomniano także o przekazaniu zachodnich terenów Małopolski przez Kazimierza Sprawiedliwego - oprócz kasztelanii oświęcimskiej przekazano także kasztelanię bytomską, która dziś stanowi część Śląska. Pozdrawiam

  • @tadeuszdryja3097
    @tadeuszdryja3097 5 ปีที่แล้ว

    Baaardzo fajnie.New star is born ! Chciałbym tylko o robójnikach dodać kilka nazwisk,które Januszowi umkneły.Jako to Szaweł z Gieruszczakowa, Mustafa Malysowicz -grasujący od kresów watażka tatarski, no i słynny zbój z Piekielnicy -stojącej, a dziś już bez śladu warowni - Grzebysław Plieszywyj Czaniecki Mały.Oj, bywali rycerze...

  • @Mosquito10sq
    @Mosquito10sq 5 ปีที่แล้ว

    Świetna inicjatywa. Więcej zdjęć i dźwięk nagrywany do mikrofonu na dyktafon i będzie jeszcze lepiej.

  • @Mosquito10sq
    @Mosquito10sq 5 ปีที่แล้ว

    Super inicjatywa. Życzę pomysłów na nowe odcinki. Młode pokolenie już tylko na YT zdobywa nowe informacje.

  • @sebass2882
    @sebass2882 6 ปีที่แล้ว

    super informacje

  • @sebass2882
    @sebass2882 6 ปีที่แล้ว

    super

  • @qbens_tzr4571
    @qbens_tzr4571 7 ปีที่แล้ว

    Jestem z Kęt. Pozdrawiam

  • @basiu1234
    @basiu1234 7 ปีที่แล้ว

    Czekamy na kolejne odcinki

  • @tadeuszdryja1238
    @tadeuszdryja1238 7 ปีที่แล้ว

    Gratuluję.Pan Andrzej -prezbiter Muzeum pod światłymi skrzydłami Alma Mater Marty,prowadzony pewna ręką Łukasza ewangelisty i uduchowioną radą Justyny, a i doświadczeniem Estery opublikowali pierwszą,prawdziwie kęcką telewizję.Bez abonamentu i pasków. Cóż za radość.Czekam na dalsze audycje.A tak serio-naprawdę sympatycznie to robicie.I mądrze.