Ahoj fakt dobrá práce, tohle spolkne tolik času že si to nedokáže nikdo představit. Plánuješ potom až budeš mít finální výrobek to nějak rozjet vyrábět a prodávat, protože si myslím že to má potenciál tohle nikdo nenabízí. Určitě bych si jednu koupil.
@@abraxasivo Ahoj ona ani ta Čína nebude výhra a levná pokud to nebudou 10K kusú a tohle bude náchylné na kvalitu výroby. Myslím si pokud by se optimalizovala výroba + přípravky dají se vyrobit 10ky kusů za přijatelné peníze. Ten kdo to bude chtít koupit tak koupí. Ale hlavní je, že to TO220 baví a ukazuje nám reálné cesty kterými se dá vydat.
Veľmi pekná práca!🙂 Obdivujem takúto šikovnosť, vynaliezavosť a samozrejme skúsenosti, cieľavedomosť a trpezlivosť aj s ľudskou blbosťou! Ten plech z plechovice (napr. od riedidla) by mohol byť pravdepodobne pocínovaný - ak ide v pohode aj pájkovať.
Ahoj a díky .👍Presne, ten plech je od riedidla a teoreticky mohlo by to byť aj pocínované. Nenapadá ma žiadna chemická reakcia podľa ktorej by som to mohol zistiť, či je to cín alebo niečo inšie.
Možno kvapka HCl - kys. chlórovodiková (soľná) na ten plech. Ak je pozink, kvapka spení a po otretí ostane kovo čistý povrch pod kvapkou. A ak je potiahnutý Al, tak pravdepodobne sčerná, podobne ako Sn. Za dávnejšej doby sme ako modelári z takýchto pocínovaných plechov vyrábali palivové nádržky/výfuky k spaľovacím motorom a pod. Výborne sa tento plech pájkuje, takže ak sa cín na ňom dobre rozleje a drží, je zrejme pocínovaný. Na plech potiahnutý Al cín tak ľahko nechytá! To je len moja skúsenosť, nechcem byť za "múreho"...😁
Ahoj, pokud je potřeba 1F jaké kondenzárory prosím koupit a kde ? Proč nejsou vhodné superkapacitory když pominu cenu ? Koupil jsem si baterie Sony / Murata US18650VTC6 3120mAh - 30A a řeším, jakým páskem spojovat.
pěkný, týpek bude mít radost, že tě sere a bude i nadále prudit. Ta MOT bodovačka má málo závitů. takhle blbě mi to bodovalo, když jsem to postavil dle jednoho videa na YT, kde to udajně fungovalo. Boduji na 2-4 pulzy dle napětí v síti. Docela obdivuji tvuj investovaný čas do takové bodovačky
Áno investoval som do toho dosť času ale len preto, lebo ma už nebavilo stále zakaždým vyťahovať veľkú autobatériu (aby som mohol zabodovať hrubé čisté niklové pásiky). čo sa týka trollov tak viem ako sa s nimi vysporiadať. Pod každý jeho ďalší komentár budem dávať odkaz na video v ktorom ukážem čo je to za blbec a totálny idiot.
@@edepovazska6608 Teoretický z 900W MOTom a 3 závitmi 50mm2 možno to bude fungovať. Ale s takouto bodovačkou nechceš bodovať. 50 kábel je totálne hebedo, radšej si zožeň autobatériu a tranzistorový modul.
@@to220 Jelikož času málo koupil jsem si od Číňana 4.3KW MOT jediná nevýhoda musím bodovat v práci protože 1f 25B to neudrží 😀. Externí bodovací kleště naprd jak píšeš aspoň 50 drát a to se nedá držet, originál tipuji na 16. Pokud se používá přímo elektrody na bodovce je to mazec už jsem i udělal díru do baterky.
Dotaz....k elektronike treba dve trafa? Alebo stačí jedno?.. Mám jedno 220/9 voltov../pôvodne upravene na Ruské rádio, daroval už nebohy kamarat/ Ďakujem
Zatiaľ nemám podrobný návod ako to celé poskladať. Ako to vyrábam som postupne ukazoval v jednotlivých videách. V budúcnosti urobím komplexné video, kde to všetko zhrniem, ale momentálne intenzívne využívam tú bodovacku a nemôžem na nej ďalej pracovať.
Videl som už všeličo možne ale to čo dokážeš poskladať, odprezentovať a používať dokáže len málokto a ostatný čo to hejtuju len závidia :D Klobúk dole len tak ďalej veľmi rad pozerám a učím sa na videjkách :)
Pozdravujem. Vaše videá rád sledujem aj keď do elektroniky sa veľmi nevyznám. Rád by som si kúpil nejakú jednoduchú bodovačku, ktorou by som vedel opraviť batérie z náradia.Viete mi niečo poradiť, resp. zostrojiť? Viem , že pri oprave treba kúpiť úplne rovnaké batérie, ako sú pôvodné, aby to znovu fungovalo. Ďakujem.
Zdravím aké je presné označenie tých výkonových diód? 1500A ne a ne nájsť. A umiestnenie na plus či mínus? Nie som zbehlí, ale mám podobnú bodovačku a chcem ju napojiť z 61ah autobaterie
1500A dióda v takom púzdre neexistuje. Takže odporúčam hľadať to pod impulzným prúdom. Už si nepamätám že čo je to za typ, ale môžu sa použiť aj nejaké 500A viacej kusov paralelne, samozrejme impulzný prúd. Tá dióda bude maximálne tak na 50 až 80A trvalý prúd.
@@to220 Dióda: usmerňovacia; THT; 50V; 20A; Ammo Pack; Ifsm: 500A; P600 mohlo by byť? V tomto sa nevyznám, ta preto otázky. A máš moje uznanie, lebo pomáhať aj jednoduchým ako som ja
Áno môžu byť a daj ich tam paralelne niekoľko kusov a hlavne neskracuj zbytočne nožičky (kvôli rovnomernému zaťaženiu diód). a diódu môžeš použiť aj s vyšším napätím kľudne aj 200V
Respekt před tvým skillem. Uvažuji, že bych zkusil zbastlit kondíkovou bodovačku, ale nejdřív se chci zeptat jak moc je důležitý počet kondíků. Např. kdybych to poskládal z 50x 16V 22000 uF kondezátorů a chtěl z toho dostat řekněme 5kA, tak jednoduchým dělením to vychazí 100A na kondík, a to přece fyzicky ten kondík nemůže dát ne? A nebo to možné je díky rychlým impulsům? Bohužel si na tohle s mýma vědomostma nejsem schopen odpovědět.
Neodporúčam používať kondenzátory s veľkou kapacitou. Treba si uvedomiť že už samostatné vývody na kondenzátore nie sú schopné preniesť 100A prúd. Maximálna rozumná kapacita je 4700 mikrofarad viac Určite nie.
Vyzerá to veľmi dobre. No mám otázku. Čo by sa stalo ak by som sekundárne vynutie na bodovacke z motu usmernil diódovím mostíkom ( výkonovými diódami) ?
Keď použiješ diódy, tak polovica energie sa ti stratí na diódach. Teoreticky to môže fungovať, keď použiješ vyššie napätie aspoň 7V (čiže viac závitov na mote) následne to usmerníš, použiješ vyhladzovacie kondenzátory aspoň 0.3F a budeš to celé spínať mosfet modulom na výstupe. Počiatočný prúd dodajú kondenzátory a zvyšný potrebný prúd ti dodá Mot transformátor. Takže praktický hybrid kondenzátorov a mot bodovačky. Na usmernenie by si musel použiť výkonné schottky diódy, veľa, veľa kusov, vinutie s vyvedenie stredom a možno by to aj fungovalo. Ale celé Je to taká hlúposť že nikto normálny sa do toho nepustí.
bratr mi přitáhl nějakej polotovar z MOTu a absolutně to nefachá... tenhle počin mne velice zajímá a asi bych taky šel do tohoto kondenzátorového šikuly... palec hore a při chvíli času nejspíš vyrobím taky ;)
Jaký máte názor na spojené dva mot trafa kde na každém jsou dva závity 50mm2 drátu sekundár a primár paralelně 230V , nebo jsem viděl že někdo svaří ze dvou kusů trafa jedno aby měl na sekundární vynutí více závitů?
Áno dá sa to, ale ja skôr odporúčam to napojiť na 400V, čiže vinutia do sérii. Na 230V sú to obrovské impulzy a nie každý istič si to nechá. Každopádne transformátorová bodovačka je dobrá na bodovanie hrubých plechov, ale nie na bodovanie niklových pásikov, na to je lepšia batériová a najlepšia je kondenzátorová bodovačka.
@@to220Takže to zvětšení trafa kdy zůstane jedno trafo kde se k sobě svaří dvě bude jednodušší? Myslím jak se rozřízne u spodní části a p.vynutí se jen sundá, a nasadí na vrchní část z druhého identického trafa . Kde se zvětší to tělo trafa jak se použije horní část trafa ve tvaru položeného "E" proti sobě a vznikne větší okénko pro sekundární vynutí a tím se může klidně natočit i ta 50mm2 s 4-5zavyty ? Dík za radu 👍
@@josefverner9653 Problém bude hliníkové primárne vinutie, odpor vinutia nedovolí dosahovať vysoké prúdy. Keď sa zväčší obsah sekundárneho vinutia, tak takisto sa musí zväčšiť obsah primárneho vinutia, aby to vôbec dávalo zmysel. Dvojica transformátorov zapojených sériovo je lepšia voľba, keďže je tam 2x hliníkové vinutie.
@@to220 Sehnal jsem tři trafa a všechny mají měď. Ale když tedy zapojím dvě do série tak mám dát na místo nuláku a fáze prostě fázi 1 proti fázi 2 ? Běžné zapojení co dělám je buď 230V nebo tří fázový většinou motor na těch 400V . A popřípadě které dvě fáze, ty běžné tři jsou vždy vůči sobě posunuté a to běžným multimetrem asi nepoznám.
Tak z jedného určite nie. Potrebuješ minimálne päť takých kondenzátorov, ale aj tak to nebude nič výkonové. Pre porovnanie ja mám kapacitu kondenzátorov viac ako 1000mF 16V
Nájs dyvájs .... Ten plech na kanystrech bývá nějak pocínovanej plech. Párkrát sem používal na nějaký rychloškatulky a cín na to se lepil líp, něž prstolep na prsty ... ( prstolep = fteřinový lepidlo )
Teraz keď som pozrel tak vlastne ta bodovacka z kondikov je najlepšia aj kvôli tomu že sa niako extrémne onu netreba starať (autobateriu treba nabiť) a celkovo je trafo zle keďže ma striedavý priebeh, 👍 za ukázanie alternatívi
Pekna bodovacka a tiez pekne spravene video. Aku vyslednu kapacitu ste dosiahli spojenim vsetkychy tych kondenzatorov? Pocitam, ze vsetky su spojene paralelne a z hodnot v grafe usudzujem, ze tam mate vyslednu kapacitu okolo 1 Farad?
Zdravím. Prosím, pokud jde o ty grafy a porovnávání těch bodovací, věřím ,že ta kondenzátorova bude zřejmě nejlepší k rychlosti vybíjení kondenzátoru a tak, ale proč ten poslední test s MOT-em není taky s měděných drátama? Ty bodovací kleště z aliku přece nefungovaly ani s tou kondenzátorovou bodovačkou? Takový test je pak na prd 🤔
Pozor je to medená zliatina a tá vodivosť je len niečo málo menšia ako pri médi. Každopádne je to len porovnanie hliníkový MOT vz kondenzátorová bodovačka plus slabý čínsky modul. Áno síce môžem použiť medený transformátor, ktorý bude mať odber zo siete 30 40A pri bodovaní a dvojnásobne prúdy, ale takisto aj pri kondenzátorovej bodovačke už používam výkonnejší spínací modul ktorý dáva prúd na úrovni 10 tisíc ampér. Čo je zase niekoľkonásobne viac. A tieto hroty pri kondenzátorovej bodovačke nefungovali preto lebo sa to zatavuje do bodovaného materiálu z dôvodu extrémne vysokého prúdu.
@@to220 to ale vůbec neodpovídáte na dotaz. Tady jde o výchozí podmínky, pokud porovnávám něco s něčím, nastavím pokud možno stejné podmínky... vy tady vysvětlujete proč vám sračkovejma kleštěma z aliku nezabodovala kondenzátorová bodovačka stejně blbě, jako s nima blbě boduje MOT. Buď záměrně šíříte bludy nebo nechápete podstatu...
Zdravím, chci se zeptat: Už jste vyrobil svůj modul bodovačky, nebo zatím používáte ten čínský modul? Děkuji za odpověď a za skvělá videa, která vydáváte ;-)
Super video. Zaujala mě část kde mluvíte o tom bočníku . Zájímalo by mne jak se měří takto vysoké proudy osciloskopem. Jde to bez proudových kleští. Rád bych si změřil proud na své bodovačce ale nevím jak na to. Osciloskop mám ale proudové kleště k osciloskopu ne a klešťák jen do 400A
Pane TO220, na škarohlídy se vykašlete. Pro mne osobně je důležité, že děláte poctivou elektrotechniku a šetříte mi čas s experimentováním. Navíc, nás bastlířů pomalu ubývá a to je pro Česko a Slovensko velká škoda.
Ehm :D Ono totiž v stroboskopech, pane, jsou speciální kondenzátory, konstruované pro takový provoz, pokud se o nich chcete něco naučit, vyhledejte si photoflash capactitor. Používají se často při konstrukcích railgun, lidé co se kolem toho pohybují ví co dělají, narozdíl od autora zde.
@Matusek Petr Odporúčam ti počkať si na moje video v ktorom urobím test parametrov kondenzátorov pred zaťažením a po zaťažení niekoľko desiatok tisíc impulzov. Uvedom si že v živote nikto nedokáže urobiť na tejto bodovačke niekoľko desaťtisíc spojov a preto platí to čo som povedal že tie kondenzátory prežijú majiteľa bodovačky!
@@matusekpetr7806 už som ich zopár vyrobil a mali čo to nablikané a nič extra špeciálne som tam nedával. To je prax a realita. Keby sme sa začali baviť teoreticky, tak buď by nič nefungovalo, alebo by fungovalo všetko. Ja nežijem iba v teórii a datašitoch.
To je mazec, skvělá práce. Jak máš výkonnou pájku? Říkám si, že pájení tranzistorů na pásovinu bude docela problematické z důvodu odvodu tepla. Alespoň ta moje by to určitě nedala
žiadna ani ta najvýkonnejšia spájkovačka nedokáže prispájkovať tranzistory na pásovinu a to z dôvodu že tie tranzistory zničí vysokou teplotou. Jediný správny postup je použiť predohrev pásoviny na kritickú teplotu (ktorá je o niečo nižšia ako tavný bod cínu) a tú zvyšnú teplotu dohnať teplovzduškou. V jednom zo starších videí som opravoval veľký LED modul na hliníkovom plošnom spoji th-cam.com/video/YV8iHTPYeyQ/w-d-xo.html
Asi to doma pohladam kondenzatory, ku ktorym som prisiel pred 20 rokmi, ze co z nich este zostalo... Mal som par kusov 650.000uF/6.3V :) Boli to ozaj masivne mordy, a po nabiti to "zralo" srobovaky :D Dik za inspiraciu.
Bodovacka pekna, ale ten "merak" na kondenzatory, to je skor taka usmevna krabicka... Poriadny LCR mostik by asi prevetral tie kondenzatory a dali by sa ich parametre sledovat v case. Kapacita a ESR nie je vsetko. Okrem toho, presnost tej krabicky pri takych kapacitach sa bude blizit hadaniu zo sklenenej gule...
Nezaujímam sa o túto tému ale nedá mi reagovať na istého "odborníka" ktorého si spomínal v súvislosti s jeho tvrdením, že cyklické nabíjanie a vybíjanie el. kondenzátorov ich rýchlo zničí. Veľmi dávno ešte za socíku som postavil niekoľko stroboskopov v ktorých sa vybíjali el. kondenzátory (TESLA) priamo do výbojky. Tieto stroboskopy spoľahlivo pracovali rokmi a netrúfam si ani odhadnúť koľkokrát prešli nabitím a vybitím.
Mohl bych mít amaterskou prosbu ohledně osciloskopu ? Potřeboval bych měřit rozběhové proudy kompresorů. Což kleštákem ani klasickým bočníkovým ampermetrem prostě nedám. I když mám pamět min/max prostě to nestihne. Vy měříte proud u bodovačky osciloskopem. Ten bohužel nevlastním Zakoupil bych, ale jde o to zdali to bude umět třeba i nějaká levná čína popřípadě jakou by jste doporučil. Co kupuju měřáky od Uni-T tak tam začíná osciloskop na 7000 kč a to je na mě bohužel moc. Taky by se mi hodil k měření čistoty fází u FVE. Často s emi u zákazníků stává, že když přejde elektrárna na backup blikají zářivky. Mám tedy pocit, že některé střídače nehodí čistý sinus a hodilo by s emi měřid od jaké zátěže začne křivka kolabovat. tedy by se mi hodil kousek mobilní (nemusí být na vestavěný aku) udělal bych si přechodku na aku od parksidu. Ale prostě něco by bylo super. Ideální by bylo aby šel koupit s dokladem v ČR abych si jej mohl dát do nákladů. Nikoliv tedy ali atd. Jo a ještě se zeptám jak se jmenuje tato funkce kdy to na bočníku změří napětí od startu automaticky. Děkuji moc
Pre vás by bol asi najvhodnejší nejaký ten Owon ručný osciloskop. Dá sa to kúpiť aj v TME. www.tme.eu/sk/katalog/prenosne-osciloskopy-skopometre_112666/?productListOrderBy=1000014 Osciloskopy majú funkciu auto - hold na zastavenie priebehu. Automatický sa to aktivuje buď nabžnou, alebo klesajúcou hranou signálu.
Vacuumschmelze vyrábí proudové trafo i proudové snímače AC, ale i DC-200kHz. Jen je dělají hlavně jako součást zařízení, takže ne jako klešťák.. pokud Ti stačí AC, tak pro běžné proudy jej vyrábí i BV Elektronik v Holicích. Opět jako prstýnek, ale pro běžné proudy ta cena je tak nízká, že je tam můžeš nechat na pevno. . .
Ještě jedna věc :-) mámlvný osciloscop z aliexpress .. od Hantek a vůbec nevím jestli jde nastavit na měření amper. mohl by jste prosím ukázat jak nastavujete svůj ? děkuji 🙂
Akú kapacitu použiť, tak to záleží od viacerých faktorov. Hlavne na tom aké sú to typy kondenzátorov a na aké napätie v mojom prípade mám približne1.2F a 16V.
ťažko odpovedať, lebo neviem aký máš osciloskop, ale keď to je normálny stolný osciloskop, tak sa to dá prepnúť na ampére. Ale samozrejme aby si meral ampere potrebuješ buď bočník, alebo kliešťový ampérmeter. Sám o sebe osciloskop nedokáže merať prúd, len cez nejaké prídavné zariadenie.
Môže to byť ďalší pokus, ale obávam sa že všetky tie pomocné systémy v aute stihnú ten kondenzátor ešte pred naštartovaním celkom vybiť. A auto už nebude mať z čoho štartovať.
Zdravím TO220 měl bych na tebe otázku mají tebou použité kondenzátory nízkou impedanci? Low esr, mám v plánu si také postavit kondenzátorovou bodovačku s tím že bych použival bodovací kleště které si ukazoval ve videu, tak by mě zajímalo jestli by to fungovalo s použitím low esr kondenzatoru? Díky za odpoved
Bodovačka BIFRC funguje úplne v pohode. Kondenzátorová batéria 0,3F (20ks rôznych Frolyt TGL historické zásoby), napätie 18V, vodiče priemer 4mm, prierez 12mm2, 7AWG. pulz dlhý 10ms. Varí to 0,158 poniklovaný oceľový pásik. Elektródy meď 4mm, drôt kúpený v Hagarde. Podrobná schéma, kompletné merania nájdete na th-cam.com/video/tD-3K8ue6p4/w-d-xo.html
Tak funguje v rámci svojich možností! 0,15 ponikel nepovažujem sa nejakú výzvu. Skús zabodovať 0,2 čistý nikel, poprípade meď a až potom napíš či naozaj táto bodovačka funguje.
A kde si chalan zobral že tam pretečie taký obrovský prúd?? Pre bodovačku je dôležitý tavný výkon, a teda napätia okolo 2V, kvôli veľkým prechodových odporom, ale 3000A? Si sa s koňom zrazil?!
No nič moc. Bodované spoje majú malý prierez a teda aj veľký prechodový odpor. Však iste, že kondenzátor vypáli dierky, to s bodovaním nemá moc spoločné...
V tomto videu som použil na bodovanie ešte nejaký čínsky slabý modul, ale táto bodovačka už dostala výkonné tranzistorový a ten výkon je už mnohonásobne vyšší. Nie je problém dosahovať 10000A. Dokáže to zabodovať aj čistú meď, poprípade 0.3 čistý nikel. th-cam.com/users/shortsd66YyktHz5c
10000A... hmm... snívajte s nami, orig bodovačky na oceľ aj pritláčajú materiál k sebe. Prechodový odpor je sviňa.Čistá meď ako čistá. Za studena ťahaná je niečo celkom iné ako bežné vodiče.
Ahoj fakt dobrá práce, tohle spolkne tolik času že si to nedokáže nikdo představit. Plánuješ potom až budeš mít finální výrobek to nějak rozjet vyrábět a prodávat, protože si myslím že to má potenciál tohle nikdo nenabízí. Určitě bych si jednu koupil.
@@abraxasivo Ahoj ona ani ta Čína nebude výhra a levná pokud to nebudou 10K kusú a tohle bude náchylné na kvalitu výroby. Myslím si pokud by se optimalizovala výroba + přípravky dají se vyrobit 10ky kusů za přijatelné peníze. Ten kdo to bude chtít koupit tak koupí. Ale hlavní je, že to TO220 baví a ukazuje nám reálné cesty kterými se dá vydat.
@@czgif jako kus pravdy na tom bude jen představa dát např 5 tis za to a ročně udělat 10 spoju mi přijde trošku mimo ale každého názor se počítá
Vyzerá to ako z iného sveta,je to dokonalé 👌
Veľmi pekná práca!🙂 Obdivujem takúto šikovnosť, vynaliezavosť a samozrejme skúsenosti, cieľavedomosť a trpezlivosť aj s ľudskou blbosťou! Ten plech z plechovice (napr. od riedidla) by mohol byť pravdepodobne pocínovaný - ak ide v pohode aj pájkovať.
Ahoj a díky .👍Presne, ten plech je od riedidla a teoreticky mohlo by to byť aj pocínované. Nenapadá ma žiadna chemická reakcia podľa ktorej by som to mohol zistiť, či je to cín alebo niečo inšie.
Možno kvapka HCl - kys. chlórovodiková (soľná) na ten plech. Ak je pozink, kvapka spení a po otretí ostane kovo čistý povrch pod kvapkou. A ak je potiahnutý Al, tak pravdepodobne sčerná, podobne ako Sn. Za dávnejšej doby sme ako modelári z takýchto pocínovaných plechov vyrábali palivové nádržky/výfuky k spaľovacím motorom a pod. Výborne sa tento plech pájkuje, takže ak sa cín na ňom dobre rozleje a drží, je zrejme pocínovaný. Na plech potiahnutý Al cín tak ľahko nechytá! To je len moja skúsenosť, nechcem byť za "múreho"...😁
@@danieln.1466 ani ja nechcem byť, ale pohliníkované sú klampiarske plechy na dymovody k plynu a autovýfuky "základnej" kategórie, bude to cín ;)
@@to220 je to pocínovaný plech.
Díky za objasnenie. V tom momente ma to absolútne nenapadlo že je to pocínované.
Ahoj, tvoje video mě inspirovalo a momentálně mám svou vlastní a podobnou.
A mohl bych se zeptat kde jste sehnal schéma? Chtěl bych si něco podobného také udělat ale nevím přesně jak jsou zapojené ty kondenzátory?
Върши добра работа, браво🙂
Thanks, TH-cam friend 👍
Ahoj, pokud je potřeba 1F jaké kondenzárory prosím koupit a kde ? Proč nejsou vhodné superkapacitory když pominu cenu ? Koupil jsem si baterie Sony / Murata US18650VTC6 3120mAh - 30A a řeším, jakým páskem spojovat.
pěkný, týpek bude mít radost, že tě sere a bude i nadále prudit.
Ta MOT bodovačka má málo závitů. takhle blbě mi to bodovalo, když jsem to postavil dle jednoho videa na YT, kde to udajně fungovalo.
Boduji na 2-4 pulzy dle napětí v síti.
Docela obdivuji tvuj investovaný čas do takové bodovačky
Áno investoval som do toho dosť času ale len preto, lebo ma už nebavilo stále zakaždým vyťahovať veľkú autobatériu (aby som mohol zabodovať hrubé čisté niklové pásiky).
čo sa týka trollov tak viem ako sa s nimi vysporiadať. Pod každý jeho ďalší komentár budem dávať odkaz na video v ktorom ukážem čo je to za blbec a totálny idiot.
@@to220 takže 0.2 čistý nikel s motom je bez šance?
@@edepovazska6608 Teoretický z 900W MOTom a 3 závitmi 50mm2 možno to bude fungovať. Ale s takouto bodovačkou nechceš bodovať. 50 kábel je totálne hebedo, radšej si zožeň autobatériu a tranzistorový modul.
@@abraxasivo áno aj to je možnosť, ale na hrubšie plechy je predsa len lepší transformátor napájaný 400V napätím.
@@to220 Jelikož času málo koupil jsem si od Číňana 4.3KW MOT jediná nevýhoda musím bodovat v práci protože 1f 25B to neudrží 😀. Externí bodovací kleště naprd jak píšeš aspoň 50 drát a to se nedá držet, originál tipuji na 16. Pokud se používá přímo elektrody na bodovce je to mazec už jsem i udělal díru do baterky.
Zase super video.👍 Díky.
Nevím, jestli už jsem zrovna pod tohle video psal... Právě jsem to viděl celé asi popáté a mám k tomu jedinou poznámku: Děkuju. :)
No perfektní spousta práce ale myslím že vysledek stojí za to.Jen tak dál 👍
zdravim, chcem sa opytat, nie je lepsia konstrukcia so superkondenzatormi?Dakujem.
Dotaz....k elektronike treba dve trafa? Alebo stačí jedno?..
Mám jedno 220/9 voltov../pôvodne upravene na Ruské rádio, daroval už nebohy kamarat/
Ďakujem
Kde sa dá nájsť nejaký zákres, ako tie kondenzátory poskladať + parametre súčiastok (kondíky, tranzily, diody)?
Zatiaľ nemám podrobný návod ako to celé poskladať.
Ako to vyrábam som postupne ukazoval v jednotlivých videách.
V budúcnosti urobím komplexné video, kde to všetko zhrniem, ale momentálne intenzívne využívam tú bodovacku a nemôžem na nej ďalej pracovať.
Videl som už všeličo možne ale to čo dokážeš poskladať, odprezentovať a používať dokáže len málokto a ostatný čo to hejtuju len závidia :D Klobúk dole len tak ďalej veľmi rad pozerám a učím sa na videjkách :)
Paráda hned zítra se dám do pájení kondíků k sobě :)
To je bomba. 👍 Seš machr, klobouk dolů ✌
Můžeš zkusit přibodovat hliník na hliník nebo měď na hliník?
Pozdravujem. Vaše videá rád sledujem aj keď do elektroniky sa veľmi nevyznám. Rád by som si kúpil nejakú jednoduchú bodovačku, ktorou by som vedel opraviť batérie z náradia.Viete mi niečo poradiť, resp. zostrojiť? Viem , že pri oprave treba kúpiť úplne rovnaké batérie, ako sú pôvodné, aby to znovu fungovalo. Ďakujem.
Zdravím aké je presné označenie tých výkonových diód? 1500A ne a ne nájsť. A umiestnenie na plus či mínus? Nie som zbehlí, ale mám podobnú bodovačku a chcem ju napojiť z 61ah autobaterie
1500A dióda v takom púzdre neexistuje. Takže odporúčam hľadať to pod impulzným prúdom. Už si nepamätám že čo je to za typ, ale môžu sa použiť aj nejaké 500A viacej kusov paralelne, samozrejme impulzný prúd.
Tá dióda bude maximálne tak na 50 až 80A trvalý prúd.
@@to220 Dióda: usmerňovacia; THT; 50V; 20A; Ammo Pack; Ifsm: 500A; P600 mohlo by byť? V tomto sa nevyznám, ta preto otázky. A máš moje uznanie, lebo pomáhať aj jednoduchým ako som ja
Áno môžu byť a daj ich tam paralelne niekoľko kusov a hlavne neskracuj zbytočne nožičky (kvôli rovnomernému zaťaženiu diód). a diódu môžeš použiť aj s vyšším napätím kľudne aj 200V
@@to220 ďakujem veľmi pekne za radu 4-5 bude stačiť?
Respekt před tvým skillem. Uvažuji, že bych zkusil zbastlit kondíkovou bodovačku, ale nejdřív se chci zeptat jak moc je důležitý počet kondíků. Např. kdybych to poskládal z 50x 16V 22000 uF kondezátorů a chtěl z toho dostat řekněme 5kA, tak jednoduchým dělením to vychazí 100A na kondík, a to přece fyzicky ten kondík nemůže dát ne? A nebo to možné je díky rychlým impulsům? Bohužel si na tohle s mýma vědomostma nejsem schopen odpovědět.
Neodporúčam používať kondenzátory s veľkou kapacitou.
Treba si uvedomiť že už samostatné vývody na kondenzátore nie sú schopné preniesť 100A prúd. Maximálna rozumná kapacita je 4700 mikrofarad viac Určite nie.
@@to220 ok, díky
Musim souhlasit mam stejny modul akorat s kapacitorem do autak zesiku v nouzi sem pouzival startovaci rele
Vyzerá to veľmi dobre. No mám otázku. Čo by sa stalo ak by som sekundárne vynutie na bodovacke z motu usmernil diódovím mostíkom ( výkonovými diódami) ?
Keď použiješ diódy, tak polovica energie sa ti stratí na diódach.
Teoreticky to môže fungovať, keď použiješ vyššie napätie aspoň 7V (čiže viac závitov na mote) následne to usmerníš, použiješ vyhladzovacie kondenzátory aspoň 0.3F a budeš to celé spínať mosfet modulom na výstupe.
Počiatočný prúd dodajú kondenzátory a zvyšný potrebný prúd ti dodá Mot transformátor. Takže praktický hybrid kondenzátorov a mot bodovačky.
Na usmernenie by si musel použiť výkonné schottky diódy, veľa, veľa kusov, vinutie s vyvedenie stredom a možno by to aj fungovalo. Ale celé Je to taká hlúposť že nikto normálny sa do toho nepustí.
@@to220 ok vďaka za radu. Ostanem pri obyčajnom mote.
uff, neskutočne dobre to vypadá, normálne lepší pocit jak z hole. bab. :D 👌
bratr mi přitáhl nějakej polotovar z MOTu a absolutně to nefachá... tenhle počin mne velice zajímá a asi bych taky šel do tohoto kondenzátorového šikuly... palec hore a při chvíli času nejspíš vyrobím taky ;)
Jaký máte názor na spojené dva mot trafa kde na každém jsou dva závity 50mm2 drátu sekundár a primár paralelně 230V , nebo jsem viděl že někdo svaří ze dvou kusů trafa jedno aby měl na sekundární vynutí více závitů?
Áno dá sa to, ale ja skôr odporúčam to napojiť na 400V, čiže vinutia do sérii.
Na 230V sú to obrovské impulzy a nie každý istič si to nechá.
Každopádne transformátorová bodovačka je dobrá na bodovanie hrubých plechov, ale nie na bodovanie niklových pásikov, na to je lepšia batériová a najlepšia je kondenzátorová bodovačka.
@@to220Takže to zvětšení trafa kdy zůstane jedno trafo kde se k sobě svaří dvě bude jednodušší? Myslím jak se rozřízne u spodní části a p.vynutí se jen sundá, a nasadí na vrchní část z druhého identického trafa . Kde se zvětší to tělo trafa jak se použije horní část trafa ve tvaru položeného "E" proti sobě a vznikne větší okénko pro sekundární vynutí a tím se může klidně natočit i ta 50mm2 s 4-5zavyty ? Dík za radu 👍
@@josefverner9653 Problém bude hliníkové primárne vinutie, odpor vinutia nedovolí dosahovať vysoké prúdy.
Keď sa zväčší obsah sekundárneho vinutia, tak takisto sa musí zväčšiť obsah primárneho vinutia, aby to vôbec dávalo zmysel. Dvojica transformátorov zapojených sériovo je lepšia voľba, keďže je tam 2x hliníkové vinutie.
@@to220 Sehnal jsem tři trafa a všechny mají měď. Ale když tedy zapojím dvě do série tak mám dát na místo nuláku a fáze prostě fázi 1 proti fázi 2 ? Běžné zapojení co dělám je buď 230V nebo tří fázový většinou motor na těch 400V . A popřípadě které dvě fáze, ty běžné tři jsou vždy vůči sobě posunuté a to běžným multimetrem asi nepoznám.
@@to220 Tady odkaz na toto řešení th-cam.com/video/dghic5oojZU/w-d-xo.html
Ahoj, Našel jsem doma kondenázory 10V 100mF s připojením na šroub (m4) mysliš si pujde to z toho udělat nebo boužel ?
Tak z jedného určite nie. Potrebuješ minimálne päť takých kondenzátorov, ale aj tak to nebude nič výkonové.
Pre porovnanie ja mám kapacitu kondenzátorov viac ako 1000mF 16V
Dobrý večer.Nepredávate kondenzátorovú bodovačku.Díky za info.
Nájs dyvájs .... Ten plech na kanystrech bývá nějak pocínovanej plech. Párkrát sem používal na nějaký rychloškatulky a cín na to se lepil líp, něž prstolep na prsty ... ( prstolep = fteřinový lepidlo )
da sa pouzit bodovacka aj na nastartovanie auta? ked by si pouzil 16v kondiky tak nevidim v tom problem. vies urobit pokus? dik za info
@@abraxasivo kolko treba?
@@abraxasivo nasiel som na ALI 2,85v a 3400f .... 3,84 wattov...takze na auto treba 5 kusov...jeden stoji 28euro plus preprava a plus vypalne
Suprová práce 👍
Teraz keď som pozrel tak vlastne ta bodovacka z kondikov je najlepšia aj kvôli tomu že sa niako extrémne onu netreba starať (autobateriu treba nabiť) a celkovo je trafo zle keďže ma striedavý priebeh, 👍 za ukázanie alternatívi
Pekna bodovacka a tiez pekne spravene video. Aku vyslednu kapacitu ste dosiahli spojenim vsetkychy tych kondenzatorov?
Pocitam, ze vsetky su spojene paralelne a z hodnot v grafe usudzujem, ze tam mate vyslednu kapacitu okolo 1 Farad?
Tuším že je to okolo 1,2F 16V maximum.
Pěkně udělané.
Zdravím. Prosím, pokud jde o ty grafy a porovnávání těch bodovací, věřím ,že ta kondenzátorova bude zřejmě nejlepší k rychlosti vybíjení kondenzátoru a tak, ale proč ten poslední test s MOT-em není taky s měděných drátama? Ty bodovací kleště z aliku přece nefungovaly ani s tou kondenzátorovou bodovačkou? Takový test je pak na prd 🤔
Pozor je to medená zliatina a tá vodivosť je len niečo málo menšia ako pri médi.
Každopádne je to len porovnanie hliníkový MOT vz kondenzátorová bodovačka plus slabý čínsky modul.
Áno síce môžem použiť medený transformátor, ktorý bude mať odber zo siete 30 40A pri bodovaní a dvojnásobne prúdy, ale takisto aj pri kondenzátorovej bodovačke už používam výkonnejší spínací modul ktorý dáva prúd na úrovni 10 tisíc ampér. Čo je zase niekoľkonásobne viac.
A tieto hroty pri kondenzátorovej bodovačke nefungovali preto lebo sa to zatavuje do bodovaného materiálu z dôvodu extrémne vysokého prúdu.
@@to220 to ale vůbec neodpovídáte na dotaz. Tady jde o výchozí podmínky, pokud porovnávám něco s něčím, nastavím pokud možno stejné podmínky... vy tady vysvětlujete proč vám sračkovejma kleštěma z aliku nezabodovala kondenzátorová bodovačka stejně blbě, jako s nima blbě boduje MOT. Buď záměrně šíříte bludy nebo nechápete podstatu...
Zdravím, chci se zeptat: Už jste vyrobil svůj modul bodovačky, nebo zatím používáte ten čínský modul? Děkuji za odpověď a za skvělá videa, která vydáváte ;-)
Nie už používam vlastný modul, sú to výkonové tranzistory mnohonásobne výkonnejšie ako táto Čína. th-cam.com/users/shortsd66YyktHz5c
Jaká je aktualně nejlepší bodovačka která už je hotová a jde koupit a používat
Super video. Zaujala mě část kde mluvíte o tom bočníku . Zájímalo by mne jak se měří takto vysoké proudy osciloskopem. Jde to bez proudových kleští. Rád bych si změřil proud na své bodovačce ale nevím jak na to. Osciloskop mám ale proudové kleště k osciloskopu ne a klešťák jen do 400A
elegantna C bodovacka.
Pane TO220, na škarohlídy se vykašlete. Pro mne osobně je důležité, že děláte poctivou elektrotechniku a šetříte mi čas s experimentováním. Navíc, nás bastlířů pomalu ubývá a to je pro Česko a Slovensko velká škoda.
👍🧐 Chtěl jsem též napsat komentář, ale všiml jsem si, že o atomce už tady v komentech byla řeč ... Súúúúper!
Bojim se, aby u dalsi verze bodovacky uz nevznikla mala atomova elektrarna... :D Ale jinak klobouk dolu.
Ak sa ničia takto kondenzátory, tak potom koľko by vydržali kondíky v stroboskopoch, kde sa väčšinou opotrebuje výbojka.
Ehm :D Ono totiž v stroboskopech, pane, jsou speciální kondenzátory, konstruované pro takový provoz, pokud se o nich chcete něco naučit, vyhledejte si photoflash capactitor. Používají se často při konstrukcích railgun, lidé co se kolem toho pohybují ví co dělají, narozdíl od autora zde.
@Matusek Petr Odporúčam ti počkať si na moje video v ktorom urobím test parametrov kondenzátorov pred zaťažením a po zaťažení niekoľko desiatok tisíc impulzov. Uvedom si že v živote nikto nedokáže urobiť na tejto bodovačke niekoľko desaťtisíc spojov a preto platí to čo som povedal že tie kondenzátory prežijú majiteľa bodovačky!
@@matusekpetr7806 už som ich zopár vyrobil a mali čo to nablikané a nič extra špeciálne som tam nedával. To je prax a realita. Keby sme sa začali baviť teoreticky, tak buď by nič nefungovalo, alebo by fungovalo všetko. Ja nežijem iba v teórii a datašitoch.
To je mazec, skvělá práce. Jak máš výkonnou pájku? Říkám si, že pájení tranzistorů na pásovinu bude docela problematické z důvodu odvodu tepla. Alespoň ta moje by to určitě nedala
Horkovzduch + pájka na okapy alespoň 200W a nasázet tam tranzistory rychlostí blesku dle připravenýho přípravku... ;)
žiadna ani ta najvýkonnejšia spájkovačka nedokáže prispájkovať tranzistory na pásovinu a to z dôvodu že tie tranzistory zničí vysokou teplotou.
Jediný správny postup je použiť predohrev pásoviny na kritickú teplotu (ktorá je o niečo nižšia ako tavný bod cínu) a tú zvyšnú teplotu dohnať teplovzduškou.
V jednom zo starších videí som opravoval veľký LED modul na hliníkovom plošnom spoji th-cam.com/video/YV8iHTPYeyQ/w-d-xo.html
Asi to doma pohladam kondenzatory, ku ktorym som prisiel pred 20 rokmi, ze co z nich este zostalo... Mal som par kusov 650.000uF/6.3V :) Boli to ozaj masivne mordy, a po nabiti to "zralo" srobovaky :D Dik za inspiraciu.
Bodovacka pekna, ale ten "merak" na kondenzatory, to je skor taka usmevna krabicka... Poriadny LCR mostik by asi prevetral tie kondenzatory a dali by sa ich parametre sledovat v case. Kapacita a ESR nie je vsetko. Okrem toho, presnost tej krabicky pri takych kapacitach sa bude blizit hadaniu zo sklenenej gule...
Nezaujímam sa o túto tému ale nedá mi reagovať na istého "odborníka" ktorého si spomínal v súvislosti s jeho tvrdením, že cyklické nabíjanie a vybíjanie el. kondenzátorov ich rýchlo zničí. Veľmi dávno ešte za socíku som postavil niekoľko stroboskopov v ktorých sa vybíjali el. kondenzátory (TESLA) priamo do výbojky. Tieto stroboskopy spoľahlivo pracovali rokmi a netrúfam si ani odhadnúť koľkokrát prešli nabitím a vybitím.
Mohl bych mít amaterskou prosbu ohledně osciloskopu ? Potřeboval bych měřit rozběhové proudy kompresorů. Což kleštákem ani klasickým bočníkovým ampermetrem prostě nedám. I když mám pamět min/max prostě to nestihne. Vy měříte proud u bodovačky osciloskopem. Ten bohužel nevlastním Zakoupil bych, ale jde o to zdali to bude umět třeba i nějaká levná čína popřípadě jakou by jste doporučil. Co kupuju měřáky od Uni-T tak tam začíná osciloskop na 7000 kč a to je na mě bohužel moc. Taky by se mi hodil k měření čistoty fází u FVE. Často s emi u zákazníků stává, že když přejde elektrárna na backup blikají zářivky. Mám tedy pocit, že některé střídače nehodí čistý sinus a hodilo by s emi měřid od jaké zátěže začne křivka kolabovat. tedy by se mi hodil kousek mobilní (nemusí být na vestavěný aku) udělal bych si přechodku na aku od parksidu. Ale prostě něco by bylo super. Ideální by bylo aby šel koupit s dokladem v ČR abych si jej mohl dát do nákladů. Nikoliv tedy ali atd. Jo a ještě se zeptám jak se jmenuje tato funkce kdy to na bočníku změří napětí od startu automaticky. Děkuji moc
Pre vás by bol asi najvhodnejší nejaký ten Owon ručný osciloskop. Dá sa to kúpiť aj v TME. www.tme.eu/sk/katalog/prenosne-osciloskopy-skopometre_112666/?productListOrderBy=1000014
Osciloskopy majú funkciu auto - hold na zastavenie priebehu. Automatický sa to aktivuje buď nabžnou, alebo klesajúcou hranou signálu.
Vacuumschmelze vyrábí proudové trafo i proudové snímače AC, ale i DC-200kHz. Jen je dělají hlavně jako součást zařízení, takže ne jako klešťák.. pokud Ti stačí AC, tak pro běžné proudy jej vyrábí i BV Elektronik v Holicích. Opět jako prstýnek, ale pro běžné proudy ta cena je tak nízká, že je tam můžeš nechat na pevno. . .
bodovačka se mi moc líbí.. Rád bych si nějakou obdobu postavil. Jen jsem nezaslechl jakou máte celkovou kapacitu kondenzátorů. 🙂
Ještě jedna věc :-) mámlvný osciloscop z aliexpress .. od Hantek a vůbec nevím jestli jde nastavit na měření amper. mohl by jste prosím ukázat jak nastavujete svůj ? děkuji 🙂
Akú kapacitu použiť, tak to záleží od viacerých faktorov. Hlavne na tom aké sú to typy kondenzátorov a na aké napätie v mojom prípade mám približne1.2F a 16V.
ťažko odpovedať, lebo neviem aký máš osciloskop, ale keď to je normálny stolný osciloskop, tak sa to dá prepnúť na ampére. Ale samozrejme aby si meral ampere potrebuješ buď bočník, alebo kliešťový ampérmeter.
Sám o sebe osciloskop nedokáže merať prúd, len cez nejaké prídavné zariadenie.
To je ale brutal len auto treba naštartovať snou
Môže to byť ďalší pokus, ale obávam sa že všetky tie pomocné systémy v aute stihnú ten kondenzátor ešte pred naštartovaním celkom vybiť. A auto už nebude mať z čoho štartovať.
@@to220 sice si ukradnu nápad ze svého videa, ale mužeš to připojit paralerně k akumulátoru, který startérem už neotočí
Zdravím TO220 měl bych na tebe otázku mají tebou použité kondenzátory nízkou impedanci? Low esr, mám v plánu si také postavit kondenzátorovou bodovačku s tím že bych použival bodovací kleště které si ukazoval ve videu, tak by mě zajímalo jestli by to fungovalo s použitím low esr kondenzatoru? Díky za odpoved
Bodovačka BIFRC funguje úplne v pohode. Kondenzátorová batéria 0,3F (20ks rôznych Frolyt TGL historické zásoby), napätie 18V, vodiče priemer 4mm, prierez 12mm2, 7AWG. pulz dlhý 10ms. Varí to 0,158 poniklovaný oceľový pásik. Elektródy meď 4mm, drôt kúpený v Hagarde. Podrobná schéma, kompletné merania nájdete na th-cam.com/video/tD-3K8ue6p4/w-d-xo.html
Tak funguje v rámci svojich možností! 0,15 ponikel nepovažujem sa nejakú výzvu. Skús zabodovať 0,2 čistý nikel, poprípade meď a až potom napíš či naozaj táto bodovačka funguje.
@@to220 žiaľ zatiaľ nemám, skúsim zohnať. Kúpil som aj pásik čo bol čisto oceľový. Privarili sme aj ten, viac prskal.
@@jurajgrossmann8154 čistý nikel má o polovicu nižší odpor, tak preto potrebuješ dvakrát také vysoké prúdy.
A kde si chalan zobral že tam pretečie taký obrovský prúd?? Pre bodovačku je dôležitý tavný výkon, a teda napätia okolo 2V, kvôli veľkým prechodových odporom, ale 3000A? Si sa s koňom zrazil?!
Táto bodovačka je schopná dať viac ako 10 000A. Bolo to merané pomocou kliešťového ampérmetra osciloskopu a bočníka.
11V x 2300A??? Keby aj len 1ms, čo je sakra krátko, vychádza ti výkonový impulz cez 23W, a časy cez 10 ms sú cez 230W, čo by roztavilo tie pliešiky.
Keby si ovládal obyčajný ohmov zákon a vedel aký má odpor bodovaný materiál a kde všade vzniká úbytok napätia, tak by si tu nepísal takéto nezmysly.
Nedělejte si z komentářů nic protože ten pan vám závidí.
ten plech je 0,3 mm pocínovaný
Som totalny amater
No nič moc. Bodované spoje majú malý prierez a teda aj veľký prechodový odpor. Však iste, že kondenzátor vypáli dierky, to s bodovaním nemá moc spoločné...
V tomto videu som použil na bodovanie ešte nejaký čínsky slabý modul, ale táto bodovačka už dostala výkonné tranzistorový a ten výkon je už mnohonásobne vyšší. Nie je problém dosahovať 10000A. Dokáže to zabodovať aj čistú meď, poprípade 0.3 čistý nikel. th-cam.com/users/shortsd66YyktHz5c
10000A... hmm... snívajte s nami, orig bodovačky na oceľ aj pritláčajú materiál k sebe. Prechodový odpor je sviňa.Čistá meď ako čistá. Za studena ťahaná je niečo celkom iné ako bežné vodiče.