Kolejny świetny tutorial, zrealizowany przez Pana Damianie. Osobiście, na szczęście mam ten egzamin już za sobą, dokładnie 3 miesiące temu zdany :) Udało się! Mimo to z ogromną przyjemnością obejrzałem ten film, wiedząc jaki wysoki poziom prezentują pańskie materiały (opinia wyrobiona na podstawie kursu z sieci komputerowych). Nie zawiodłem się, film bardzo fajnie zrealizowany, wszytko solidnie przerobione, jak tak na to patrzę to aż żałuje że rok temu gdy poszukiwałem informacji, jak zrobić backup niestety tego filmu jeszcze nie było :/ Gdyby ktoś się zastanawiał z młodych ludzi przystępujących do egzaminu e. 13 czy tego typu podejście, analiza i próba przerobienia materiału ma sens, odpowiem wam, że w moim przypadku miała i pomogła mi ona zdać egzamin z bardzo dobrym wynikiem, trzeba jedynie solidnie i rzetelnie przerobić materiały, doszukiwać się odpowiedzi na rzeczy których nie rozumiemy i będzie dobrze :) W szczególności polecam zeszłoroczny kurs z Sieci komputerowych, gdyż jest to świetne przygotowanie do egzaminu teoretycznego. Zapowiada się że tworzony owo kurs będzie świetny jeżeli chodzi o egzamin praktyczny :) Trzymam kciuki za pańską pracę, liczę na więcej materiałów które obejrzę na pewno choćby z ciekawości czy chęci pogłębienia wiedzy/ przypomnienia. Pozdrawiam gorąco ! Michał :)
Genialne. Jestem na początku drogi informatycznej. Właśnie bardzo brakowało mi takiego prostego wyjaśnienia jak działa maszyna wirtualna. Bardzo, bardzo dziękuję.
Czekam na koniec serii - serwery linux'a są ciekawsze :P Niemniej świetny odcinek, okienka mimo wszystko też trzeba znać. Co do programów do wirtualizacji bardzo dobrym jest VMware.
A jest jakiś darmowy program do wirtualizacji na którym bez żadnych przeszkód można zainstalować Mac OS? Na Virtualboxie jest kupa roboty przy CMD i nadal nie chce normalnie działać, a w przypadku VMware nie ma takiej nawet opcji, by zainstalować Mac'a, bo ten program nie ma Mac'a w swoich danych i ani automatycznie, ani ręcznie nie mogę wybrać, że instaluję na wirtualnej maszynie Mac OS.
Ahoj! Fajnie, że pojawił się nowy temat :) Moźna było jeszcze wspomnieć, o ew. konieczności włączenia wirtualizacji procesora w BIOS'ie w celu instalacji 64 bitowych systemów wirtualnych ;)
Dziękuję za dobry materiał i coś co szczerze podziwiam i coraz bardziej doceniam z każdym obejrzanym filmem a mianowicie godne pozazdroszczenia walory dydaktyczne.
wiem że minęło już dość sporo czasu od publikacji tego filmu ale może taka informacja się przyda dla innych. Generalnie nie jest dobrym pomysłem wyłączać zaporę systemu windows. Jest to najzwyczajniej niezbyt bezpieczne. Na VB w domu może i nie ma problemu ale watro wyrabiać sobie dobre przyzwyczajenia. Lepszą możliwość jest dodanie wyjątku dla ICMP w zaporze. A druga ciekawostka mimo że zapora ogniowa niby nie puszcza polecenia ping to jednak w programie Wireshark widać że "komputery" jak kto woli systemy się widzą. Generalnie i tak świetna robota. Pozdrawiam :)
Gdyby nie Pan to bym nic nie wiedział z SSO, własnie zaczeły mi się SK i SSO obiecuje solennie, że wszystkie odcinki oglądne i przepracuje tak mi dopomóż Panie Damianie.
jak komuś nie chce pingować serwera to trzeba odpalić cmd jako administrator i wpisac te komende advfirewall firewall add rule name="ICMP Allow incoming V4 echo request" protocol=icmpv4:8,any dir=in action-allow
Mamy sprzeczność, zwłaszcza w biedniejszej Polsce gdzie na egzaminy w "sponsorowanym" przez Ms szkolnictwie potrzebny windowsowy serwer podczas gdy rynek wymaga umiejętności obsługi linuksowych jako tańszych czy wręcz darmowych, ponadto na Linux żadne badziewie z rozszerzeniem *.exe szkód nie narobi bo zwyczajnie nie zadziała. To właśnie tylko dzięki takiemu mechanizmowi w edukacji (nie tylko polskiej) windowsowe serwery mają jeszcze spory udział w rynku. Technologicznie nie są od innych gorsze bo szybko asymilują najlepsze technologie od darmowej konkurencji i wszystko było by dobrze gdyby nie balast jakim jest popularność systemu i z tym związana ilość szkodliwego oprogramowania. Na Windowsa po prostu łatwej się włamać chociażby wykorzystując furtki jakie sam producent systemu poczynił dla siebie w celu "kontrolowania jakości usług" tfu.... ZWYKŁEGO SZPIEGOWANIA SWOICH KLIENTÓW.
00:00 Tytułem wstępu, wersje systemu 02:39 Pobieranie systemu Windows Server 2008 R2 03:32 Pobieranie systemu Windows Server 2012 R2 04:07 Microsoft Dream Spark 04:48 Oprogramowanie do wirtualizacji 05:17 Pobieranie Virtualboxa 05:29 Wymagania sprzętowe systemów Windows Server 06:25 Tworzenie maszyny wirtualnej 09:22 Ustawienia kart sieciowych maszyny wirtualnej 12:10 Instalacja Windows Server 2008 R2 13:45 Instalacja Windows Server 2012 R2 14:48 Nadawanie hasła do konta administratora 15:20 Zmiana rozdzielczości wyświetlania 16:55 Omówienie konfiguracji systemu 17:27 Ustawienia IP 20:00 Zmiana nazwy administratora 21:43 Dodawanie klienta do wirtualnej sieci 23:04 Pulpit zdalny 25:50 Harmonogram kopii zapasowej serwera 29:39 Odzyskiwanie systemu 30:42 Podsumowanie
Uwielbiam Pana materiały. Mam pytanie: czy wyłączanie zapory sieciowej, żeby komputery się widziały to dobry pomysł? Nie da się tego zrobić w jakiś bardziej profesjonalny sposób?
Dziękuję 🙂 zaporę wyłącza się tylko przy labowaniu czy testowaniu. W środowisku produkcyjnym tworzymy reguły, które blokują lub przepuszczają to co potrzeba. Pozdrawiam, DS.
@@Pasjainformatyki bardzo dziękuję za odpowiedź i to tak szybko! Jak widać jestem na samym początku i nie wiem czy seria jest już oficjalnie zamknięta ale może rozważył by Pan nagranie odcinka o instalacji i konfiguracji WSUS oraz jakiś troubleshooting. Myślę, że wielu by skorzystało 🙂
Autorzy kanału nie przewdzieli że kurs będą oglądać ludzie za 4 lata kiedy na stanowiskach egzaminacyjnych pojawia się WS2016 a czasami nawet WS2019 :p
jakoś ja jestem na technik informatyk i jak rozmawiałem z nauczycielem od administrowania sieci to uczy nas na win server 2012 a mówił że nas będą obowiązywać 2008 i 2012 właśnie
@@mateko4880 Egzaminy zdaje się na sprzęcie i oprogramowaniu jaki zapewnia szkoła. U mnie na kierunku teleinformatyk pracujemy na WS2016 i takie będą na egzaminie
Witam nie wim dlaczego ale mam problem z połączeniem ze zdalnym pulpitem kod błędu "Wystąpił błąd uwierzytelniania. Żądana funkcja nie jest obsługiwana. Co może być nie tak ? Wszystko robie taka samo jak Pan.
Jak ja uczyłem się w technikum informatycznym w latach 2011-2015 to na szkolnym serverze był zainstalowany system windows server 2003R2 a teraz zakupiłem server Dell PowerEdge R905 w podstawowej konfiguracji 64GB ram ddr2 ecc i 4x(AMD opteron 8378 4x2.4GHz) bez dysków a dyski kupiłem używane wd red 2TB i dwa te dyski połączyłem w raid 1, dokupiłem 64GB ram czyli mam 128GB i kupiłem 4 procesory amd opteron 8435(6x2.6GHz) a że idą z zagranicy to muszę troche na nie poczekać ale maszyna posłuży mi do stawiania serverów do różnych gier więc powinna się zwrócić.
23:00 "Destination host unreachable", ten sam komunikat jeszcze przed wyłączeniem zapory. Sprawdziłem adresy maski i IP, wyglądają na poprawne. Jakaś sugestia?
Marcel jest to spowodowane złym ustawieniem kart sieciowych maszyn wirtualnych , muszą one być wszystkie czyli serwera oraz klienta w trybie sieć wewnętrzna. NA początku tez to przeoczyłem .
W poprzednich częściach był poruszany sposób podziału sieci na VLAN, w takim razie jak to ma się do Windows serwer, jeśli chcę udostępnić usługę AD w tych różnych podsieciach? Oraz jak dodać poszczególne VLANy do serwera?
Cześć, Zrobiłem taką akcję, że dodałem usera i nie dodałem do grupy adminów, wyłączyłem konto Administrator i po przelogowaniu mam konto usera bez żadnej mozliwości ingerencji w system. Konta admina nie da się włączyć... Tylko format? Dodam tylko, że mam to na VM w Proxmox i "boot from cd..." jest chyba nie możliwe w tym przypadku. Jak to możliwe, że udało mi się wyłączyć konto admina w ogóle?
ESXi działa wyłącznie na kompatybilnych sprzetach podane przez Firmę VMWare. Stąd często na laptopie czy kompie nie będzie działało coś np. karta sieciowa itd.
Ale tutaj jest mowa o hypervisorach typu drugiego, jakim jest VirtualBox prezentowany w tym odcinku. Jego odpowiednikiem od strony VMware jest darmowy Workstation Player, którego sam polecam, bo działa - według moich doświadczeń - o wiele stabilniej od VirtualBoxa. ESXi to hypervisor typu pierwszego, który nie wymaga już zainstalowanego i działającego systemu operacyjnego jako "podstawki".
Dla osób które w 24:11 mają błąd połączenia w RDP związany z CredSSP fix: windowstect.com/how-to-fix-credssp-authentication-for-rdp-error-and-solution/
Witam Muszę zrobić konfigurację zdalnego pulpitu, lecz przy ustawieniu wszystkiego nie da się spingować oraz "pulpit zdalny nie może połączyć się z komputerem". Co zrobić?
@Pasja Inforatyki po wykonani kopii zapasowej i przywróceniu serwera nie mogę stworzyć żadnego użytkownika, otrzymuje komunikat: "System Windows nie może utworzyć obiektu x ponieważ: Usługa katalogowa nie może przydzielić identyfikatora względnego." Jak sobie z tym poradzić?
Taki problem może się pojawić jeśli był to jedyny serwer AD w sieci. Spróbuj rozwiązań zaproponowanych tutaj: support.microsoft.com/pl-pl/help/839879/event-id-16650-the-account-identifier-allocator-failed-to-initialize-i
@@Pasjainformatyki hej, dzięki, nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi. Mam 2 kontrolery domeny, ten na którym nie mogłem stworzyć obiektów był pierwszym utworzonym. Po zalogowaniu się na drugi kontroler domeny okazało się że mogę tworzyć na nim obiekty po czym odblokowała mi się możliwość tworzenia też na tym pierwszym. W konsoli wpisałem jedynie repadmin /showreps bo nie za bardzo zrozumiałem co wpisać według wzorca z tej strony w dalszej części, więc stwierdziłem, że zobaczę jak ma się sytuacja na drugim kontrolerze - o dziwo zadziałało. Nie rozumiem trochę mechanizmu działania tego co się stało. "Taki problem może się pojawić jeśli był to jedyny serwer AD w sieci." - Czy serwer mam rozumieć jako kontroler domeny? Bo jeśli tak to były 2, dlaczego więc zaszła taka sytuacja? Pozdrawiam
Wgrałem na VB windows server 2016 i po ustanowieniu hasła mam kolorowy ekran z opcją Ctrl+Alt+Del to unlock i przenosi mnie do opcji zabezpieczeń, menu Zablokuj, Przełącz Użytkownika, Wyloguj, Zmien hasło ---Anuluj. Co z tym fantem zrobić?
1) Jakie typy pliku dysku pojawiły się na filmie? 2) Opisz tryby pracy kart sieciowych, które pojawiły się na filmie. 3) Jak dodatek należy zainstalować, aby wymieniać pliki pomiędzy wirtualną maszyną a pulpitem fizycznym? 5) Jakie działania powinna zawierać podstawowa konfiguracja? 6) Jak domyślnie nazywa się użytkownik pełniący rolę administratora systemu? 7) Czy w serwerach Windowsowych mamy wbudowane narzędzie do tworzenia kopii zapasowych? 8) Jak nazywa się narzędzie do tworzenia kopii zapasowych użyte w filmie? Niech mi ktoś pomoże odpowiedzieć na te pytania dotyczące filmu błagam XD
Jeśli jesteś pewien, że zrobiłeś wszystko tak samo to być może problem leży po stronie wirtualnych maszyn - czasem bywa, że Virtual Box świruje. Mimo wszystko sprawdź jeszcze raz czy wszystko jest tak jak na video, czasem rutyna powoduje, że coś przeoczymy. Mówię to z własnego doświadczenia :) Pozdrawiam, DS.
Może głupie pytanie. Czy serwer i komputer klienta jest zainstalowany na jednym fizycznym komputerze z uruchomionymi dwoma maszynami wirtualnymi czy też to są dwa różne fizyczne komputery i dwie maszyny wirtualne
Wiem, że komentarz z przed 3 lat i że nowszy to teoretycznie lepszy, ale od razu piszę, że niekoniecznie musi tak być, że nowszy znaczy lepszy. Zapytajcie użytkowników Windowsa, czy Windows 10 jest lepszy od Windows 7 czy Windows XP, albo czy Windows ME ( Millenium Edition ) jest lepszy od Windows 98. Odpowiedź brzmi w obu przykładach: Nie, bo nawet gorszy, pomimo że nowszy.
Hej, czy moglibyście podpowiedzieć powód, dlaczego Win7 nie jest w stanie połączyć się zdalnie do serwera 2012R2, pomimo, że maszyny się pingują? Dzięki
A nie lepszy byłby vmware player? 20:07 - co daje zmiana nazwy admina? Przecież nadal pracujemy na koncie admina. Że niby bezpieczniej jest jak admin nie nazywa się admin? Nie można zmienić nazwy zamiast wyłączania konta admina?
Mógłby mi ktoś wyjaśnić, na czym polegają te licencje CAL? Bo bez problemu podłączyłem klienta do serwera bez żadnej licencji i nie wiem do czego są one tak naprawdę potrzebne.
Po zainstalowaniu rozszerzenia gościa i resecie znika kursor myszy i touch pada, pozostaje tylko poruszanie się klawiatura, błąd wierzytelności certyfikatu 52
Witam mam problem gdy próbuję się połączyć zdalnie z serwerem wyskakuje błąd, że funkcja nie jest wspierana. Normalnie pinguje w cmd. Nie pokazuje mi domeny jak u ciebie.
win serwer zainstalowalem na drugim kompie, klient to moj laptop z win 7, komputery sa wpiete w router i maja IP na sztywno wpisane, niestety mam problem zeby polaczyc sie z pulpitem zdalnym , wystepuje problem z uwierzytelnianiem
Czy windows server 2012 moze byc zainstalowany na komputerze gdzie jest juz system operacyjny np win 8.1jako drugi system operacyjny? Instalacja bez uzycia wirtualnych maszyn. Drugie pytanie czemu majac juz zainstalowany program do wirtualizacji virtualbox nie moge uruchomic Hyper-v w windowsie 2012? Tzn ze te dwa programy nie moga pracowac jednoczesnie? Virtualbox w win 8.1 i hyper-v w wirtualnej maszynie z win serverem 2012?
Oczywiście że można zainstalować dowolną liczbę różnych systemów i jedynym ograniczeniem jest pojemność dysków, jednak przy instalacji więcej niż jednego systemu Windows istnieje ryzyko nieprzewidzianych konfliktów chociażby z partycji startowej (zastrzeżonej przez system) . Windows ma "archaiczną" potrzebę tworzenia na każdym dysku ukrytych folderów *:/System Volume Information, oraz *:/$RECYCLE.BIN, do tego dochodzą jakieś śmieszne "thumbs-y" oczywiście i *:/pagefile.sys gdzie najlepiej aby *=C i jeszcze kilka podobnych "kwiatków" z których przy nieznajomości techniki bootowania oraz struktury systemu mogą wynikać nieprzewidziane zachowania. Zatem Windowsy można na jednej maszynie fizycznej, ale wymagana dodatkowa wiedza. Co do drugiego pytania to jedynie mogę wskazać na ograniczenia wydajności ogólnej, przypadkowe konflikty między sterownikami używanymi do wirtualizacji ale tutaj nie jestem ekspertem bo Windows nie jest moją specjalnością i dla mnie właśnie nauka windowsowych serwerów potrzebna gdy przyjdzie u kogo taki konfigurować. Z tego co widzę to ani jeden router z prezentowanych w materiałach nie używał innego systemu niż Linux jako swój wewnętrzny.
[PYTANIE] Twierdzisz, że nie ma potrzeby statycznego ustawiania bramy w ustawieniach sieciowych. Problem polega na tym, że jak ustawię sam adres IP i maskę, to nie mam dostępu do Internetu. Tym samym wówczas nie można ściągnąć aktualizacji. Dostęp do Internetu mam jedynie gdy dodatkowo ustawię bramę i DNS.
+Paweł Bytniewski nie trzeba na tym etapie kursu, w kolejnych odcinkach, kiedy dostęp do Internetu dla serwera będzie potrzebny, ustwione zostaną adresy bramy i dns, ale na drugim interfejsie (karcie) sieciowym. Pozdrawiam.
2:39 Instalacja
6:30 Tworzenie maszyny wirtualnej
12:12 Uruchamianie maszyny
15:30 Dodatki gościa
17:28 Konfiguracja karty sieciowej
20:00 Tworzenie użytkownika z funkcjami administratora
23:04 Pulpit zdalny
25:50 Tworzenie harmonogramu tworzenia kopii zapasowych
29:39 Odzyskiwanie systemu
30:42 Podsumowanie
Dzięki
Kolejny świetny tutorial, zrealizowany przez Pana Damianie. Osobiście, na szczęście mam ten egzamin już za sobą, dokładnie 3 miesiące temu zdany :) Udało się! Mimo to z ogromną przyjemnością obejrzałem ten film, wiedząc jaki wysoki poziom prezentują pańskie materiały (opinia wyrobiona na podstawie kursu z sieci komputerowych). Nie zawiodłem się, film bardzo fajnie zrealizowany, wszytko solidnie przerobione, jak tak na to patrzę to aż żałuje że rok temu gdy poszukiwałem informacji, jak zrobić backup niestety tego filmu jeszcze nie było :/ Gdyby ktoś się zastanawiał z młodych ludzi przystępujących do egzaminu e. 13 czy tego typu podejście, analiza i próba przerobienia materiału ma sens, odpowiem wam, że w moim przypadku miała i pomogła mi ona zdać egzamin z bardzo dobrym wynikiem, trzeba jedynie solidnie i rzetelnie przerobić materiały, doszukiwać się odpowiedzi na rzeczy których nie rozumiemy i będzie dobrze :) W szczególności polecam zeszłoroczny kurs z Sieci komputerowych, gdyż jest to świetne przygotowanie do egzaminu teoretycznego. Zapowiada się że tworzony owo kurs będzie świetny jeżeli chodzi o egzamin praktyczny :) Trzymam kciuki za pańską pracę, liczę na więcej materiałów które obejrzę na pewno choćby z ciekawości czy chęci pogłębienia wiedzy/ przypomnienia. Pozdrawiam gorąco ! Michał :)
Genialne. Jestem na początku drogi informatycznej. Właśnie bardzo brakowało mi takiego prostego wyjaśnienia jak działa maszyna wirtualna. Bardzo, bardzo dziękuję.
Super, tego mi było trzeba. Nie mogę się doczekać następnych filmów.
Czekam na koniec serii - serwery linux'a są ciekawsze :P Niemniej świetny odcinek, okienka mimo wszystko też trzeba znać. Co do programów do wirtualizacji bardzo dobrym jest VMware.
Wczoraj posypała mi się partycja FAT na dysku zewnętrznym USB. Windowsy nie widzą dysku, a Debian mount i dane skopiowane. Magia?
Hyper-v też dobry program virtualizacji jest.
XCP-ng ;-) ...polecam
A jest jakiś darmowy program do wirtualizacji na którym bez żadnych przeszkód można zainstalować Mac OS? Na Virtualboxie jest kupa roboty przy CMD i nadal nie chce normalnie działać, a w przypadku VMware nie ma takiej nawet opcji, by zainstalować Mac'a, bo ten program nie ma Mac'a w swoich danych i ani automatycznie, ani ręcznie nie mogę wybrać, że instaluję na wirtualnej maszynie Mac OS.
Ahoj!
Fajnie, że pojawił się nowy temat :)
Moźna było jeszcze wspomnieć, o ew. konieczności włączenia wirtualizacji procesora w BIOS'ie w celu instalacji 64 bitowych systemów wirtualnych ;)
+Kamil Wróblewski w 6:44 jest o tym mowa :) Pozdrawiamy
A sorrki chyba łyka kawki robiłem wtedy :)
W takim razie czekam na odcinki z GPO i DAC :)
Dziękuję za dobry materiał i coś co szczerze podziwiam i coraz bardziej doceniam z każdym obejrzanym filmem a mianowicie godne pozazdroszczenia walory dydaktyczne.
Bardzo ciekawy film. Aby więcej było takich filmów. Nie mogę się doczekać kolejnego odcinka.
wiem że minęło już dość sporo czasu od publikacji tego filmu ale może taka informacja się przyda dla innych.
Generalnie nie jest dobrym pomysłem wyłączać zaporę systemu windows. Jest to najzwyczajniej niezbyt bezpieczne. Na VB w domu może i nie ma problemu ale watro wyrabiać sobie dobre przyzwyczajenia. Lepszą możliwość jest dodanie wyjątku dla ICMP w zaporze. A druga ciekawostka mimo że zapora ogniowa niby nie puszcza polecenia ping to jednak w programie Wireshark widać że "komputery" jak kto woli systemy się widzą. Generalnie i tak świetna robota. Pozdrawiam :)
Uwielbiam ten kanał! Jak zwykle profesjonalne filmy :D
Super, dzięki za wyjaśnienie VB i ustawień karty sieciowej!
Prosimy o kurs unity 😀 świetne filmy robicie🎬 dziękujemy ❤️
Wszystko dobrze pokazane i wyjaśnione. Bardzo dziękuję za film!
Gdyby nie Pan to bym nic nie wiedział z SSO, własnie zaczeły mi się SK i SSO obiecuje solennie, że wszystkie odcinki oglądne i przepracuje tak mi dopomóż Panie Damianie.
Dzięki Panowie za film :) Pomocny nawet na studiach :)
Chcemy więcej!!! Dzięki:)
Dziękuje za ten materiał,pozdrawiam :))
Jak zwykle super :)
jak komuś nie chce pingować serwera to trzeba odpalić cmd jako administrator i wpisac te komende advfirewall firewall add rule name="ICMP Allow incoming V4 echo request" protocol=icmpv4:8,any dir=in action-allow
zajebisty odcinek, nic dodać nic ująć :D
super odcinek. Bardzo czytelny
Świetny materiał
Mamy sprzeczność, zwłaszcza w biedniejszej Polsce gdzie na egzaminy w "sponsorowanym" przez Ms szkolnictwie potrzebny windowsowy serwer podczas gdy rynek wymaga umiejętności obsługi linuksowych jako tańszych czy wręcz darmowych, ponadto na Linux żadne badziewie z rozszerzeniem *.exe szkód nie narobi bo zwyczajnie nie zadziała.
To właśnie tylko dzięki takiemu mechanizmowi w edukacji (nie tylko polskiej) windowsowe serwery mają jeszcze spory udział w rynku. Technologicznie nie są od innych gorsze bo szybko asymilują najlepsze technologie od darmowej konkurencji i wszystko było by dobrze gdyby nie balast jakim jest popularność systemu i z tym związana ilość szkodliwego oprogramowania. Na Windowsa po prostu łatwej się włamać chociażby wykorzystując furtki jakie sam producent systemu poczynił dla siebie w celu "kontrolowania jakości usług" tfu.... ZWYKŁEGO SZPIEGOWANIA SWOICH KLIENTÓW.
00:00 Tytułem wstępu, wersje systemu
02:39 Pobieranie systemu Windows Server 2008 R2
03:32 Pobieranie systemu Windows Server 2012 R2
04:07 Microsoft Dream Spark
04:48 Oprogramowanie do wirtualizacji
05:17 Pobieranie Virtualboxa
05:29 Wymagania sprzętowe systemów Windows Server
06:25 Tworzenie maszyny wirtualnej
09:22 Ustawienia kart sieciowych maszyny wirtualnej
12:10 Instalacja Windows Server 2008 R2
13:45 Instalacja Windows Server 2012 R2
14:48 Nadawanie hasła do konta administratora
15:20 Zmiana rozdzielczości wyświetlania
16:55 Omówienie konfiguracji systemu
17:27 Ustawienia IP
20:00 Zmiana nazwy administratora
21:43 Dodawanie klienta do wirtualnej sieci
23:04 Pulpit zdalny
25:50 Harmonogram kopii zapasowej serwera
29:39 Odzyskiwanie systemu
30:42 Podsumowanie
Super dzięki 😀
Zapowiada się pięknie :D
Rewelacja jak zawsze :-)
Lece te poradniki i jutro zdaje praktykę normlanie na czilku
Super odcinek!
Fajnie, że wracacie do nagrywania! PS: Pierwszy film 1080p na kanale? :)
Fajny odcinek !!!!
Super odcinek ❤️
wiecej takich dobrych ludzi!
23:35 Nie wiedziałem, że w 2008 R2 są ukryte, niewidzialne opcje XD
Takie sa najbezpieczniejsze :)
Uwielbiam Pana materiały. Mam pytanie: czy wyłączanie zapory sieciowej, żeby komputery się widziały to dobry pomysł? Nie da się tego zrobić w jakiś bardziej profesjonalny sposób?
Dziękuję 🙂 zaporę wyłącza się tylko przy labowaniu czy testowaniu. W środowisku produkcyjnym tworzymy reguły, które blokują lub przepuszczają to co potrzeba. Pozdrawiam, DS.
@@Pasjainformatyki bardzo dziękuję za odpowiedź i to tak szybko! Jak widać jestem na samym początku i nie wiem czy seria jest już oficjalnie zamknięta ale może rozważył by Pan nagranie odcinka o instalacji i konfiguracji WSUS oraz jakiś troubleshooting. Myślę, że wielu by skorzystało 🙂
Super filmik!! :D
Autorzy kanału nie przewdzieli że kurs będą oglądać ludzie za 4 lata kiedy na stanowiskach egzaminacyjnych pojawia się WS2016 a czasami nawet WS2019 :p
@@xSamsung7 Ja mówię że teraz się pojawiają
jakoś ja jestem na technik informatyk i jak rozmawiałem z nauczycielem od administrowania sieci to uczy nas na win server 2012 a mówił że nas będą obowiązywać 2008 i 2012 właśnie
@@mateko4880 Egzaminy zdaje się na sprzęcie i oprogramowaniu jaki zapewnia szkoła. U mnie na kierunku teleinformatyk pracujemy na WS2016 i takie będą na egzaminie
Mega!
No to oglądamy :)
świetny poradnik
W sumie fajnie by było coś na temat serwera wydruku
super :)
Czy powyższy kurst jest aktualny dla WS 2019? Pozdrawiam i dziękuję za waszą ciężką pracę!
Spokojnie możesz przerabiać. Zakres kursu jest dość podstawowy, a w podstawach WS niewiele się zmieniło od lat 🙂
Witam nie wim dlaczego ale mam problem z połączeniem ze zdalnym pulpitem kod błędu "Wystąpił błąd uwierzytelniania. Żądana funkcja nie jest obsługiwana. Co może być nie tak ?
Wszystko robie taka samo jak Pan.
^
Jak ja uczyłem się w technikum informatycznym w latach 2011-2015 to na szkolnym serverze był zainstalowany system windows server 2003R2 a teraz zakupiłem server Dell PowerEdge R905 w podstawowej konfiguracji 64GB ram ddr2 ecc i 4x(AMD opteron 8378 4x2.4GHz) bez dysków a dyski kupiłem używane wd red 2TB i dwa te dyski połączyłem w raid 1, dokupiłem 64GB ram czyli mam 128GB i kupiłem 4 procesory amd opteron 8435(6x2.6GHz) a że idą z zagranicy to muszę troche na nie poczekać ale maszyna posłuży mi do stawiania serverów do różnych gier więc powinna się zwrócić.
mistrzostwo :)
Bardzo pomocne
Super odcinek
Proponowałbym na następną serię jakiś framework javascript, np angularJS , Node.js itp? ;-)
fajny odcinek czekam na kontynuacje. Pytanie odnośnie backupów, w jaki sposób konfiguruje się aby dane były zapisywane na taśmach lto ?
23:00 "Destination host unreachable", ten sam komunikat jeszcze przed wyłączeniem zapory. Sprawdziłem adresy maski i IP, wyglądają na poprawne. Jakaś sugestia?
Marcel jest to spowodowane złym ustawieniem kart sieciowych maszyn wirtualnych , muszą one być wszystkie czyli serwera oraz klienta w trybie sieć wewnętrzna. NA początku tez to przeoczyłem .
@@oskarkufel1099 mam ten sam problem co marcel jak mogę przestawić ten tryb sieci. Jestem początkujący
Dzięki :)
wiem ze dawno, ale VM mozna stawiac na HyperV wbudowany w system (trzeba dociągnąć z dodatkowych funkcji)
Coż przy takim samym skonfigurowaniu i wyłącznej zaporze ping nie działa ,, Host nie osiągalny,, a maszyny dwie odpalone
przydalo sie :))
Jesli chodzi o instalowanie aktualizacji na prawdziwych firmowych serwerach nie pot4rebny jest najpierw backup systemu?
1080p jest nieźle ;)
Daję łapkę w ciemno
W poprzednich częściach był poruszany sposób podziału sieci na VLAN, w takim razie jak to ma się do Windows serwer, jeśli chcę udostępnić usługę AD w tych różnych podsieciach? Oraz jak dodać poszczególne VLANy do serwera?
Cześć, Zrobiłem taką akcję, że dodałem usera i nie dodałem do grupy adminów, wyłączyłem konto Administrator i po przelogowaniu mam konto usera bez żadnej mozliwości ingerencji w system. Konta admina nie da się włączyć... Tylko format? Dodam tylko, że mam to na VM w Proxmox i "boot from cd..." jest chyba nie możliwe w tym przypadku. Jak to możliwe, że udało mi się wyłączyć konto admina w ogóle?
Super odcinek, ale z niecierpliwością czekam na Linux-a :)
swietnie
Dla osób mających problem w 24:11 z CreedSSP th-cam.com/video/Mp9vPS4Efto/w-d-xo.html
A w kwestii bezpieczeństwa: lepszy jest wirtualny pulpit czy Team Wievier?
Team Wievier
Profesjonalizm
Kiedy pojawią się nowe odcinki? Niesamowicie oglądało się ten film i czekam na więcej!
21:50 - jak ?
Tak samo jak server, tylko, że z obrazem win 7
5:20 a co o vmware?
ESXi działa wyłącznie na kompatybilnych sprzetach podane przez Firmę VMWare. Stąd często na laptopie czy kompie nie będzie działało coś np. karta sieciowa itd.
Ale tutaj jest mowa o hypervisorach typu drugiego, jakim jest VirtualBox prezentowany w tym odcinku. Jego odpowiednikiem od strony VMware jest darmowy Workstation Player, którego sam polecam, bo działa - według moich doświadczeń - o wiele stabilniej od VirtualBoxa. ESXi to hypervisor typu pierwszego, który nie wymaga już zainstalowanego i działającego systemu operacyjnego jako "podstawki".
Dla osób które w 24:11 mają błąd połączenia w RDP związany z CredSSP fix:
windowstect.com/how-to-fix-credssp-authentication-for-rdp-error-and-solution/
Nie działa to u mnie
@@bradcasper4823 A gdzie masz problem?
Nie miałem tego Oracle czy coś, podlinkowałem link do filmu który mi proszę pomógł.
23:35 co to za czary
XDDD no typowo, myślałem, że mi coś odjebało i zwidy mam
Witam
Muszę zrobić konfigurację zdalnego pulpitu, lecz przy ustawieniu wszystkiego nie da się spingować oraz "pulpit zdalny nie może połączyć się z komputerem". Co zrobić?
19:40 konfiguracja ip na 2012 - trochę za szybko wygląda jakby ucięte
@Pasja Inforatyki po wykonani kopii zapasowej i przywróceniu serwera nie mogę stworzyć żadnego użytkownika, otrzymuje komunikat: "System Windows nie może utworzyć obiektu x ponieważ: Usługa katalogowa nie może przydzielić identyfikatora względnego." Jak sobie z tym poradzić?
Taki problem może się pojawić jeśli był to jedyny serwer AD w sieci. Spróbuj rozwiązań zaproponowanych tutaj:
support.microsoft.com/pl-pl/help/839879/event-id-16650-the-account-identifier-allocator-failed-to-initialize-i
@@Pasjainformatyki hej, dzięki, nie spodziewałem się tak szybkiej odpowiedzi. Mam 2 kontrolery domeny, ten na którym nie mogłem stworzyć obiektów był pierwszym utworzonym. Po zalogowaniu się na drugi kontroler domeny okazało się że mogę tworzyć na nim obiekty po czym odblokowała mi się możliwość tworzenia też na tym pierwszym. W konsoli wpisałem jedynie repadmin /showreps bo nie za bardzo zrozumiałem co wpisać według wzorca z tej strony w dalszej części, więc stwierdziłem, że zobaczę jak ma się sytuacja na drugim kontrolerze - o dziwo zadziałało.
Nie rozumiem trochę mechanizmu działania tego co się stało. "Taki problem może się pojawić jeśli był to jedyny serwer AD w sieci." - Czy serwer mam rozumieć jako kontroler domeny? Bo jeśli tak to były 2, dlaczego więc zaszła taka sytuacja?
Pozdrawiam
Wgrałem na VB windows server 2016 i po ustanowieniu hasła mam kolorowy ekran z opcją Ctrl+Alt+Del to unlock i przenosi mnie do opcji zabezpieczeń, menu Zablokuj, Przełącz Użytkownika, Wyloguj, Zmien hasło ---Anuluj. Co z tym fantem zrobić?
1) Jakie typy pliku dysku pojawiły się na filmie?
2) Opisz tryby pracy kart sieciowych, które pojawiły się na filmie.
3) Jak dodatek należy zainstalować, aby wymieniać pliki pomiędzy wirtualną maszyną a pulpitem fizycznym?
5) Jakie działania powinna zawierać podstawowa konfiguracja?
6) Jak domyślnie nazywa się użytkownik pełniący rolę administratora systemu?
7) Czy w serwerach Windowsowych mamy wbudowane narzędzie do tworzenia kopii zapasowych?
8) Jak nazywa się narzędzie do tworzenia kopii zapasowych użyte w filmie?
Niech mi ktoś pomoże odpowiedzieć na te pytania dotyczące filmu błagam XD
Co może być przyczyną jeżeli nie ma komunikacji, a wszystko zostało skonfigurowane identycznie jak w tutorialu?
Jeśli jesteś pewien, że zrobiłeś wszystko tak samo to być może problem leży po stronie wirtualnych maszyn - czasem bywa, że Virtual Box świruje. Mimo wszystko sprawdź jeszcze raz czy wszystko jest tak jak na video, czasem rutyna powoduje, że coś przeoczymy. Mówię to z własnego doświadczenia :) Pozdrawiam, DS.
Już ogarnąłem, wina leżała po stronie virtual boxa. Ustawienia karty sieciowej same się przestawiły. Dzięki za odpowiedź.
Może głupie pytanie. Czy serwer i komputer klienta jest zainstalowany na jednym fizycznym komputerze z uruchomionymi dwoma maszynami wirtualnymi czy też to są dwa różne fizyczne komputery i dwie maszyny wirtualne
Jedna fizyczna maszyna, na niej dwie wirtualne. Pozdrawiamy.
czy nie lepszym wyborem byłby 2016? materiał byłby dłużej aktualny a i sam system ze względu na to iż jest nowszy zapewne lepszy?
Wiem, że komentarz z przed 3 lat i że nowszy to teoretycznie lepszy, ale od razu piszę, że niekoniecznie musi tak być, że nowszy znaczy lepszy. Zapytajcie użytkowników Windowsa, czy Windows 10 jest lepszy od Windows 7 czy Windows XP, albo czy Windows ME ( Millenium Edition ) jest lepszy od Windows 98. Odpowiedź brzmi w obu przykładach: Nie, bo nawet gorszy, pomimo że nowszy.
Hej, czy moglibyście podpowiedzieć powód, dlaczego Win7 nie jest w stanie połączyć się zdalnie do serwera 2012R2, pomimo, że maszyny się pingują? Dzięki
Napisz może jaka wersja win7
A nie lepszy byłby vmware player?
20:07 - co daje zmiana nazwy admina? Przecież nadal pracujemy na koncie admina. Że niby bezpieczniej jest jak admin nie nazywa się admin? Nie można zmienić nazwy zamiast wyłączania konta admina?
Witam, mam problem, robię wszystko jak na filmie i wyskakuje mi błąd:
'No bootable medium found! System halted.'
Dla zainteresowanych bezpieczeństwem wbudowanego konta Administrator: docs.microsoft.com/en-us/windows-server/identity/ad-ds/plan/security-best-practices/appendix-h--securing-local-administrator-accounts-and-groups
Przypadkiem brata pokerzysty nie masz ?
Mógłby mi ktoś wyjaśnić, na czym polegają te licencje CAL? Bo bez problemu podłączyłem klienta do serwera bez żadnej licencji i nie wiem do czego są one tak naprawdę potrzebne.
może będzie windows serwer na egzmainie
dziękuje
Można na tym czymś serwery do minecrafta ? XD
@不気味な悪魔 jak?
Jeszcze jak jak najbardziej można
Do MC znacznie lepszy jest IMHO Debian ;)
@@en71koszalin oj oj już za późno xD
ty dwie maszyny masz włączone na raz ? Bo u mnie na jednej zawsze wyrzuca błąd i automatycznie się wyłącza :/
Czy zainstaluje Windows Server na komputerze aby stworzyć z niego fizyczny serwer ?
Po zainstalowaniu rozszerzenia gościa i resecie znika kursor myszy i touch pada, pozostaje tylko poruszanie się klawiatura, błąd wierzytelności certyfikatu 52
Co robić? Musiałem zrobić reset windowsa i wrócić do ustawien fabryczbych żeby mysz i touch pada znowu dzialal
Witam mam problem gdy próbuję się połączyć zdalnie z serwerem wyskakuje błąd, że funkcja nie jest wspierana. Normalnie pinguje w cmd. Nie pokazuje mi domeny jak u ciebie.
Jest jeszcze VMware Player - za darmo do celów niekomercyjnych
Ja wole i używam vmware 12 jest darmowe
😀
The Bug też wole i używam vmware12 :D
też mam, tylko mam problem z konfiguracją karty sieciowej, są spore różnice w opcjach względem virtual boxa
win serwer zainstalowalem na drugim kompie, klient to moj laptop z win 7, komputery sa wpiete w router i maja IP na sztywno wpisane, niestety mam problem zeby polaczyc sie z pulpitem zdalnym , wystepuje problem z uwierzytelnianiem
Wyczułem coś większego po nowym intrze :D
Czy windows server 2012 moze byc zainstalowany na komputerze gdzie jest juz system operacyjny np win 8.1jako drugi system operacyjny? Instalacja bez uzycia wirtualnych maszyn. Drugie pytanie czemu majac juz zainstalowany program do wirtualizacji virtualbox nie moge uruchomic Hyper-v w windowsie 2012? Tzn ze te dwa programy nie moga pracowac jednoczesnie? Virtualbox w win 8.1 i hyper-v w wirtualnej maszynie z win serverem 2012?
Oczywiście że można zainstalować dowolną liczbę różnych systemów i jedynym ograniczeniem jest pojemność dysków, jednak przy instalacji więcej niż jednego systemu Windows istnieje ryzyko nieprzewidzianych konfliktów chociażby z partycji startowej (zastrzeżonej przez system) . Windows ma "archaiczną" potrzebę tworzenia na każdym dysku ukrytych folderów *:/System Volume Information, oraz *:/$RECYCLE.BIN, do tego dochodzą jakieś śmieszne "thumbs-y" oczywiście i *:/pagefile.sys gdzie najlepiej aby *=C i jeszcze kilka podobnych "kwiatków" z których przy nieznajomości techniki bootowania oraz struktury systemu mogą wynikać nieprzewidziane zachowania. Zatem Windowsy można na jednej maszynie fizycznej, ale wymagana dodatkowa wiedza.
Co do drugiego pytania to jedynie mogę wskazać na ograniczenia wydajności ogólnej, przypadkowe konflikty między sterownikami używanymi do wirtualizacji ale tutaj nie jestem ekspertem bo Windows nie jest moją specjalnością i dla mnie właśnie nauka windowsowych serwerów potrzebna gdy przyjdzie u kogo taki konfigurować.
Z tego co widzę to ani jeden router z prezentowanych w materiałach nie używał innego systemu niż Linux jako swój wewnętrzny.
Nie wiem co robię źle, ale próbuje na vm boxie zainstalować windows server 2019 i mi go nie znajduje...
Proszę o pomoc. Czy mogę odtworzyć w Windows Server 2008 R2 kopię systemu zrobioną w Windows Server 2008 bez R2.
Czy DreamSpark jest płatny ze strony szkoły?
+VMAJSTER tak, szkoła płaci za to "abonament". Pozdrawiamy :)
dziękuję za odpowiedz :D
Czy jest szansa, że w serii pojawi się coś na temat konfiguracji sieci VPN?
[PYTANIE]
Twierdzisz, że nie ma potrzeby statycznego ustawiania bramy w ustawieniach sieciowych. Problem polega na tym, że jak ustawię sam adres IP i maskę, to nie mam dostępu do Internetu. Tym samym wówczas nie można ściągnąć aktualizacji. Dostęp do Internetu mam jedynie gdy dodatkowo ustawię bramę i DNS.
+Paweł Bytniewski nie trzeba na tym etapie kursu, w kolejnych odcinkach, kiedy dostęp do Internetu dla serwera będzie potrzebny, ustwione zostaną adresy bramy i dns, ale na drugim interfejsie (karcie) sieciowym. Pozdrawiam.