➡️➡️➡️ Máme velký cíl dosáhnout *do konce roku 100.000 odběratelů -- pomůžete nám* ? :-) Pokud se vám líbilo tohle nebo jiné naše video, *klikněte na tlačítko Odebírat* ! :-) Děkujeme ohromně! :-)
Líbí se vám přednáška? Šiřte radost dál, dejte palec nahoru a napište komentář, ať o tom víme! ;-) ❤︎ Pomozte nám rozsvěcet světlo v temnotě a staňte se Neurazitelným VIPatronem zde: patreon.com/neurazitelny 🔔 Chcete o našich akcích a videích vědět jako první? Přihlaste se k odběru novinek zde: bit.ly/Neurazitelny 🎧 Poslechněte si přednášku jako podcast nebo MP3 zde: bit.ly/NeurazitelnaAI
@@richiejohn5760 To určitě ne, ale mnoho lidí odděluje osobní život od profesního: v rámci profesního se vyjadřují technicistně, vidíce jen technický úhel pohledu (kde by se spíš hodil pohled filosofický, psychologický nebo zkrátka nějaký jiný) (teď mluvím o technicích, ale např. ekonomové to mají podobně, zase ve svém oboru a tak by se dalo pokračovat). Jak říkám, jsem překvapen a mile překvapen. Jsem asi mile překvapen i proto, že se nebál mluvit o skutečných hodnotách: ty jsou dnes často vysmívány (dle mého soudu).
Pan Doktor je evidentně velký fanoušek svojí práce a celé U.I. :D Predikovat budoucnost v IT je ošemetná věc, ale z historie víme, že každý vynález, který měl ulehčit lidské práci a člověka vlastně nahradit, zaměstnal více lidí než nahradil. Npř. Ruchadlo zaměstnalo místo sedláků truhláře, dřevorubce, kováře a tažné zvíře. Při vynálezu radaru také skončila služba vojáku u pobřeží s obrovským naslouchátkem otočeným k obloze, ale zas přibyla práce pro radisty, spojaře, stavitelé antén, údržbáře. Kameloti vymřeli, ale nově jsou trafikanti atd... No dobrá, příklady nejsou moc dobré, ale pointa je snad jasná. Optimismus přednášejícího nesdílím, nadšení jen okrajově. U.I. jako nastroj je tak dobrý nebo špatný jako npř. štěpení jádra, oheň nebo černý humor... záleží na tom, jak je použit. V závodu člověk vs. technika lidstvo jasně dominuje a dominovat bude. Koneckonců stačí jen vypojit zásuvku a svítit si svíčkou. Jak velice často zmiňoval autonomní řízení aut. V dohledné době cca 30 let bych asi vylučoval běžné soužití lidí a U.I. Byla by k tomu potřeba jedna věc...právě naučit U.I. to soužití. Bohužel to neumíme samy, tak nevím jak to učit počítač. A takhle okrajově asi poslední věc. Nesouhlasím s názorem, že se máme líp než v Číně. Ať se zajde podívat na vyšetřovací metody kriminálky nebo do civilní rozvědky. Ať má zhruba představu jak v praxi funguje anonymizace dat uživatelů a občanů... Ona by ho ta naivita přešla :)
jen k té číně: to, že jsou tady, na rozdíl od Číny, legislativní pokusy o rozdělení / zpřetrhání řetězců osobních dat snad popřít nemůžete. To, že se to nedodržuje a nevymáhá, je přece věc jiná.
Úkolem umělé inteligence je, souěžit s člověkem, kdo vytvoří toho druhého, lepším. Jinak zmíněný vývoj umělé inteligence, ztrácí smysl. Tento úkol je zvláště aktuální, v době kdy dochází k průměrnému poklesu inteligence lidské společnosti a k sestupnému procesu civilizace. To zajímavé je, že po předchozích vyspělých civilizacích, nezůstala umělá inteligence, která by pomohla ve zkráceném čase, vybudovat opět vyspělou civilizaci, která zmíněnou umělou inteligenci mohla vytvořit, a tak ji evolučně vylepšit.
Souhlasím s názorem pana Rompoltra, že humanoidní UI spojené s roboty by měla být stejně nepřijatelné, jako otroctví. (Pomineme, že člověk s hypotékou je na tom hůř jak otrok)
V čase 52:45 informace o Google Glass "že jsou společensky nepřijatelné" mi přijde jako zjednodušená. Mnohem pravděpodobnější je spíše kombinace různých technických faktorů jako velká hmotnost, možné zdravotní komplikace nositelů a konečně špatná obchodní strategie ;) Přijde mi to podobné, jako neslavný osud konzole Nintendo Virtual Boy.
Dobrý deň, bolo by celkom fajn, keby otázky, ktoré sa pýtajú ľudia po prednáške, boli aspoň prepísané titulkami, lebo niekedy prednášajúci iba odpovie, ale nie je počuť na akú otázku. Ďakujem
Zdravíme, bohužel nemáme nikoho, kdo by je v rychlosti v sále zapisoval a když nám i přes vyzvání někteří pokládají otázky bez mikrofonu, tak pak bohužel na záznamu chybí. - Marek
AI a riadenie finančných tokov v spoločnosti, každého jedného centu a jeho účinok v tvorbe nových hodnôt - nikde. Užitie AI v celospoločenskom záujme, na úrovni ústavného riadenia a rozhodovania politikov a štátnych správcov (hlavne, spoločne obyvatelstvom vygenerovaných hodnôt a ich monitor vo finančných tokov) sa nespomenulo. Vôbec sa opomenulo užitie AI na ústavné riadenie štátu a vyzdvyhoval sa záujem a potreby korporácií. Asi je v pláne zánik ústavnosti štátov. Skrytý progran NWO je asi "vedlajšia" možnosť ovládania ludí ?
Michal Pěchouček (cca 32:20): "Jsem rád, že žiju v Evropě, kde se to (potírání svobody obyvatel pomocí AI) nemůže nikdy stát." Odkud pramení tahle uklidňující jistota? Nepodpořená jediným argumentem. U vědce, kterého ve škole učili, že stroj nikdy nebude řídit auto a porážet velmistry v go. Jinak skvělá přednáška!
@@StaglyMusic Díky za reakci, ale podle toho, že to napojil na svůj nesouhlas s tímto využitím AI, jakým tónem to pronesl a že se nikdo nesmál, což on podle všeho ani neočekával, usuzuji, že to bohužel myslel nejspíš opravdu vážně.
Hehe, teď jsem skončil pokec s chatGPT3.4. Řešili jsme nějaký prográmek v PHP, který zpracovává, do myslím si celkem rozumné podoby data, day by day záznamy srážek. Vlastně jsem nikdy před tím neprogramoval, jen vymýšlel zadání pro programátory, jasné, mam jakési vykoukane znalosti, mohu se dihadovat. Dnes to, jasne ze ne bezbolestne a na první dobrou napíše AI. Tudíž pro programátory, tedy pro lidi, kteří vědí, to musí byt totálně radikální urychlení práce. No a kdyz si vezmeme, že se to "AI" dá specializovat, tak je to úplně neskutečnej nástroj. Třeba generování obrázků, vlastně jen záleží na představivosti - Photoshop už s tím pracuje. Videa? Jen se to nesmí dostat do zpravodajství. Už teď stačí zkreslení pravdy lidmi, ale AI vytvořená zpráva, realita, bude, pokud to bude možno po/zneužít, publikovat, jsme v deep prdeli
Ten člověk by se jako vizionář neuživil. Ani ne rok uběhl a policije již má zakázku na face recognition software, do všech mítných bran se přidaly kamery s face recognition, termokamery ve při vstupu do všech nemocnic na letištích a i jinde. Toliko co se v Evropě nemůžu stát. Co se týče sester a jejich práce, proč chce mít sestru. Víc mimo ten člověk ani být nemůže. Daleko radši bude doma u svých blízkých, kde mně přetočí ze zad na břicho inteligentní lůžko, kde mi utře zadek robot a nohu mi převáže automat, než ležet v nemocnici a čekat až si na mně vzpomene lidská, vyhořelá, sestra. To samé s odběry krve apod. Když mi bude stačit strčit ruku do přístroje, ten mi změří tlak, naočkuje mně, nebo nabere krev, bude to rychlejší a méně bolestivé než od sestry, okamžitě sestru vyměním za stroj. Co ocením je člověk, který si se mnou bude povídat a možná mně pohladí, ale to naprosto není zdravotní sestra, ta převazuje, odebírá krev, nabírá vzorky apod. ve všem může být robot lepší než sestra. A když bude levnější a rychlejší, tak ty sestřičky velmi rychle nahradí. Co se týče "počítání pojistek", sorry, to fakt nedělá člověk sám, to dělá už dnes stroj. AI tam může fungovat ve formě reklamního robota. Pojistkáři jsou lidi, kteří prodávají produkt, lidem nabízejí produkty a snaží se je ukecet, výpočet pojistky je v jejich práci naprosto marginální záležitost, co udělá stroj. Komunikace s lidmi je to podstatné, jsou to standardní obchodníci. Ano UI v tom může být lepší, pak ale nejde o pojistkáře, ale o všechnz obchodníky, že přijdou o práci.
Empatie se nedá naučit, vnutit, to je vrozená záležitost (Empatie k technologii? K AI? Empatie k něčemu, co nemá opravdové emoce, co uvnitř rozhoduje tak, že tomu ani tvůrce nerozumí?). Nesouhlasím s tím, že by měl každý umět programovat. Ale ano, lidé by měli dostat ve škole základ o tom jak věci fungují, aby pro ně technologie a jiné světské záležitosti nebyly kouzlem. Dnes tyto systémy dosáhly takové složitosti, že tomu detailně rozumí málokdo. Procesory mají miliardy tranzistorů, big data miliardy záznamů, fake news, sociální sítě, přemíra erotiky, mělkých informací atd atd. V školách by se mělo vážně uvažovat jak děti naučit zpracovávat tyhle záležitosti moderních technologií, mimo jiné samozřejmě. Já bych dodal podobně jako dr. Faust, že predikovat budoucnost (ne jen) v IT je ošemetná věc. Jakákoliv věc v běhu času může směr vývoje výrazně změnit, urychlit, zastavit. Například pandemie...Přednáška super, přestože s některými věcmi nesouhlasím, tak je to dobrý námět k přemýšlení, a o tom to je. Chválím!
Obavy o práci, kterou berou stroje, už tu jsou stovky let: www.mises.cz/clanky/berou-stroje-lidem-praci--1993.aspx A potřeba politické reprezentace pro příchod technologií? Bitcoin je důkaz, že není potřeba, naopak to spíš kazí...
Eh, Urza a jeho nedomyšlené utopie... Jasně že tu ty obavy vždycky byly. Taky často byly odůvodněné. Sice v důsledku automatizace vznikly nové oblasti, ale ten přechod vždy způsobil části společnosti dost velkou škodu. Znehodnocené potopené investice do vzdělávání, nástrojů, majetku, atp.. Navíc dnes jsme v porovnání s minulosti i bez dodatečné automatizace v dost extrémní situaci. Většina lidí už dnes pracuje v sektoru služeb, a ten není donekonečna nafukovací. Velká část práce je "jen jako, aby se neřeklo", taková zbytečná potěmkinova vesnice. A velká část práce která je potřeba se dá postupně automatizovat.. prostě problém to je, ne že ne..
Pěkná přednáška. Jen bych měl dvě vítky: za problém s Boeing opravdu může člověk - resp. management. A Čechy nejsou Česko. Jinak díky za pěkný přednes.
Nevím, jak s Boeingem, ale Čechy určitě nejsou Česko. :-) Jsme moc rádi, že se přednáška (i přednes) líbily, už usilovně makáme na dalších. :-) Díky za komentář a bod za všímavost! :-)
Zajímavá přednáška. Dovolil bych si oponovat v názoru že právníci budou postupně nahrazeni nějakou verzí sofistikované UI (především koncipientská práce). V tom u přednášejícího cítím mírný rozpor v názorech. Nevěří že se dožije komplexní UI, ale věří tomu že za jeho života zákony v ČR (případně v EU) budou natolik průzračné že je zvládne uchopit sofistikované UI. Tady něco nesedí. Klidně bych svou dceru poslal na práva.
Taky mi připadá, že na právo a vlastně i to účetnictví a pojišťovnictví má dost zkreslený pohled. Na nahrazení právníka (i byť jenom té koncipientské práce) by v podstatě musela být vyvinuta právě až ta obecná inteligence. Nevím, kde přišel na to, že koncipientská práce spočívá právě v nějakém kontrolování, jestli jsou nějaké dva dokumenty stejné (nebo podobné). Když už právník kontroluje nějaké údaje, tak je zpravidla musí porovnávat se zdroji z mnoha různých databází, ke kterým taková umělá inteligence prakticky nikdy nebude mít přístup, protože je těch databází tak moc a jsou tak moc rozličné a malé, že by se prostě v nějakém smysluplném měřítku nevyplatilo je té umělé inteligenci zprostředkovávat. Spíš mluví možná tak o nějakém porovnávání faktur, nebo naprosto primitivních smluv, ale na takovéto primitivní věci ani není vůbec potřeba umělá inteligence a zvládne to i běžný program. A u čehokoliv, co nezvládne klasický program, už je najednou potřeba brát v potaz třeba 1000krát víc věcí ze stovek zdrojů. To už mi prostě připadá daleko reálnější, že budou nahrazení spíše soudci než právníci. Třeba by umělá inteligence mohla přispět ke spravedlnosti tím, že by se naučila z nějakých databází trestných činů podle důkazů to, jak závažné jsou jaké trestné činy a podle toho by na základě předložených důkazů sama vyhodnocovala, jaký trest by měl dotyčný dostat atd. Takovéto vyhodnocování důkazů a argumentů je o několik řádů jednodušší než jejich shromažďování ze strany právníka.
Jak se jmenoval ten Izraelský startup ? DID ? nejsem si jistý, jestli jsem rozuměl dobře a zrovna did se na Googlu hledá opravdu špatně. Neměl by někdo prosím nějaký odkaz, abych si o tom mohl zjistit více ?
Ani já jsem bohužel přes vydatné googlení a obměnu vyhledávacích dotazů neuspěl, je to pěkné poučení z hlediska výběru názvu firmy. :-) Zkusím se na to pana profesora doptat, až budeme natáčet Stůl pro tři. :-)
@@Neurazitelny Ten startup je D-ID - viz jejich web www.deidentification.co/ Ale taky mi dalo problém ho najít. Zkusil jsem do Googlu napsat D.I.D. startup a až pak mi našeptávač Googlu nabídl možnost vyhledat D-ID startup. :D
Ono to zní jakoby to mělo být už zítra a všechno každodenní součástí života lidí. A zní to skoro katastroficky... Až tak, že nebudou mít lidi na Zemi místo... Nevím. Ale jinak zajímavé.
V šedesátých letech byl natočen film Kam čert nemůže ( režisér Zdeněk Podskalský). Kromě jiného tam byla vyslovena slova - Stroje dostávají paměť a lidé, kteří je stvořili reagují podle stejných instinktů jako před desetitisíci lety. Není vývoj strojů rychlejší než vývoj náš?
Komusi jsem zde odpovídal na komentář mého komentáře. Sotva jsem se posunul o trochu dál, čtu koment Váš a nedá mi to, protože píšete o tom samém. Proto Vám zde zkopíruji, co jsem psal jedné paní o něco výše: Koho by nezajímala budoucnost. Ostatně mám za to, že jsem se narodil do úžasné doby, kdy ta budoucnost je současnosti blíž než kdy dřív mohli lidé zažívat. Přímo se dotýkáme zítřka. Všechny ty možnosti, kolik jich jen dnes máme... Jenomže nestíháme dnešek, ta budoucnost přichází nějak jakoby příliš rychle. Zvířátka, mohou-li, žijí zásadně jen v míru. Neuráží se na sebe, nepomlouvají se ze strachu, nezávidí, žijí přítomností. My jsme si tu přítomnost zaplácali technologiemi a ty možnosti nás dost válcují. Nemám nic proti vývoji technologií, ale vidím, jak si s nimi nevíme rady, protože je zavádíme příliš rychle. Když doletěli první lidé na Měsíc, byl to neskutečný poprask. Dneska se mladí ptají: Kdy už konečně někdo doletí na ten podělanej Mars, jak to, že tam ještě nejsme? Dneska se volá po technologiích, které ještě ani nejsou. Ve výsledku z toho vývoje jde strach. Ne kvůli technologiím, ale protože lidská srdce jsou nepřipravenosti na ně stále uzavřenější.
Sledování tohoto videa jsem věnoval 47 minut svého drahocenného času. Pan inženýr Pěchouček se mylně považuje za vědce, ale o vědě nemá ani základní ponětí. Jde o technického výzkumníka, který své okouzlení možnostmi moderní techniky staví na nereflektovaném (zdánlivě samozřejmém) pojmu "kognitivní schopnosti". Do vědce mu chybí pevné metodické, politické a morální zakotvení a sebepochopení. U lidského individua (a bojím se, že často ani u sebe) nedokáže odlišovat technické a morální rozhodování a uvažování. Je celkem dobře informován o stavu technického výzkumu, ale neorientuje se v hodnotách a historii mezilidských vztahů, bez kterých je jakákoli věda (kromě vědy genocidní) naprosto iluzorní. Je vlastně mluvčím amerických špionážních "firem", které již více než dvacet let v celém světě na divoko podrobně sledují miliardy soukromých osob a divoce nakupují naivní kolaboranty ochotné budovat zotročující systém ohlupujících lží. Nicméně pan inženýr celkem správně informuje o řadě dilemat své globální výzkumné komunity a i jeho hračičkovské nadšení může být nakažlivé v pozitivním slova smyslu, pokud máte vypěstovanou imunitu vůči jeho snaze hledat technické problémy i tam, kde se řeší otázky charakteru - například při vytváření jazykového překladu. To náš pan inženýr považuje za technický problém a například i tím se zcela odkopává. Dojemné je, že si před vámi na nic nehraje (za vědce se skutečně považuje), a přesto je ve svém profesním kolektivu tak nebezpečný. O odpovědnosti vědce mu jeho přirozená ba ani umělá inteligence neprozradila ani papír z bonboniéry. Ten snad nečet ani Krakatit. Kromě morálního argumentu je tu ještě argument metodický. Co je účelem jeho "vědy"? Posílit lidského jedince? Tak proč pracuje na tom, čeho může ještě lépe využít zotročovatel?
www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/avast-prodava-data-o-uzivatelich-maji-byt-anonymni-ale-lze-je-desifrovat.A200129_143350_firmy-trhy_ele To jsem si ani neuvědomil, když jsem to sem psal. Stačilo chvíli poslouchat to jeho chorobné nadšení z technického pokroku.
@@manygould3739 Michal Pěchouček je CTO Avastu od září 2019, JumpShot (dceřinná společnost Avastu, která měla údajně data prodávat) vznikl v roce 2015. To jen pro pořádek.
Díky za těch 47 minut! :-) Nevím, zda by měl mít vědec nezbytně politické ukotvení (spíš bych hlasoval pro opak), nicméně bezmezné nadšení nad možnostmi moderních technologií bez zapojení morálky, zodpovědnosti a etiky se mi taky vůbec nelíbí.
@@Neurazitelny Politickým ukotvením pochopitelně nemíním příslušnost k nějaké organizaci, která se prohlašuje za politickou, ale zaujmutí pevné pozice v historické konfrontaci zájmů. To mi tu chybí. Podívejte se například, jak pan Pěchouček prohlašuje, že zneužití technologie rozpoznávání obličejů v Evropské unii je zcela nemožné. Zde je dobře vidět ta politická naivita či politická neukotvenost. Díky za upřesnění k tomu JumpShotu. Nicméně není důležité, kdy byl založen JumpShot, ale kdy ta trestná činnost probíhala. A vy tu implicitně (možná nechtěně) tvrdíte, že s nástupem Pěchoučka to přestalo. Tomu já nevěřím a naopak si myslím, že si ho tam vzali přesně proto, že doufali, že tento typ jim v tom bránit nebude a že jim s tím dokonce bude pomáhat. A to právě kvůli těm jeho vlastnostem, které výše popisuji.
@@manygould3739 Aha, už rozumím a souhlasím! Určitě jsem nechtěl tvrdit, že s nástupem Michala Pěchoučka do Avastu celý problém přestal, byl bych nerad, aby to tak vyznělo -- k tomu rozhodně nemám relevantní informace. Jen jsem upřesňoval ten komentář, aby nevyzněl tak, že to s jeho nástupem naopak začalo. :-)
To je dost možné, Honzo. :-D Nicméně v jednom rozhovoru s panem profesorem jsem četl jeho názor, že místa v administrativě budou mizet jako první. Tak uvidíme...
Mně tahle přednáška dost znepokojila. Například argument "já jsem optimista", "já na to nevěřím, že se AI bude muset v autě rozhodovat mezi větším a menším zlem, to se nikdy nestalo" je taková blbost, že jsem dal asi pátý dislike v mém životě. To se přece děje pořád. Mám to při smyku stočit do protisměru, na chodník s lidma, nebo to naprat do auta přede mnou s dítětem v autosedačce? A že se nedožijeme obecné umělé inteligence? Cha. Ještě v roce 2015 si nikdo nemyslel, že AI porazí člověka v go. O rok později roztloukla AI Li Se Dola na prach. A pak další AI rozbila ten program, co vyhrál nad Li Se Dolem. A jak bude obecná AI hodnotit nás, když se podívá na to, jak iracionálně se chováme? Nebudeme pro ní náhodou největší hrozba? Jak se k tomu postaví? Optimismus je v tomhle případě dost brutální přístup. Doufám, že tenhle pán jenom přednáší a nerozhoduje. Jinak jsme pěkně v prdeli.
Dobrý den vím že sem píšu takzvaně s křížkem po funusu, ale bohužel mám potřebu se vyjádřit k útržkům tématu , přičemž v zásadě souhlasím s tímto komentářem: Dr.Faust . Sám jsem již "pár" dní na lůžku v nemocnici strávil - a opravdu bych nechtěl, aby se o mě staral robot - pravděpodobně budu za šovinistické prase (což je mi upřímně dost hluboce u místa kam slunce nesvítí) bohudík narodil jsem se jako CHLAP, ne jako jako karikatura vybavená samčími pohlavními orgány . prostě umím na přímo říct ženě že se mi líbí, a stejně tak že není můj tip a ani jedno nepovažuji za sexuální obtěžování, prostě jsem toho názoru, že je o dost rozumnější ženě říct, že ji považuji za hezkou chytrou, schopnou a tudíž pro mě zajímavou, než ji trápit hloupoučkými až dětinskými projevy pozornostmi a pokusy vetřít se do její přízně - pokud se najde žena(či hňup) , která mi chce mít za zlé že jsem chlap, je to její věc, nicméně ona už automaticky pak není můj tip! no a on - to bych se opakoval ( kastrovaný kozel už tu padl ! ) Nicméně chci zde hovořit z pozice bývalého pacienta s úrazem páteře a přeraženýma rukama (jo motorkář furt) .V mém případě tehdy došlo k poškození míchy, takže se o sexu ani ničem podobném nedalo nějakou dobu mluvit, prostě pár měsíců fakt nestartoval ten zvuk, který je i vidět , a kdo by taky měl náladu, když ho bolí záda jako přeražená . Osobně si k umytí citlivých partií radši vyberu hezkou , milou, schopnou sestřičku, než nejsofistikovanější stroj všech dob! Vzhledem k řečenému v přednášce na stranu získávání energie pro lidstvo i UI , nadále pak i k obrazu dnešní doby, doporučuji shlédnutí snímku Black Miror Fifteen Million Merits - asi budeme tedy muset všichni šlapat pro výrobu energii pro ten nádhernýj a spokojený život, který nám ta naše skvělá AI bude zajišťovat. Ovšem o proti přesvědčení komentujícího Dr.Faust , já z tohohle scénáře nemám strach, opravdu ne - jsme lidi doslova jsme dovedly z nástrahami této planety vyjebat už vícekrát a nakonec jistě vyjebeme z každým problémem i když si ho vyrobíme samy. Moc se mi líbí citát z jiné přednášky na tomto kanále - očekávejte to nejlepší, počítejte s tím nejhorším a nebuťte překvapení že vše vlastně dopadlo úplně jinak!
Zajímavá přednáška. Nicméně, pokud někdo o sobě co minuta říká "my vědci", tak se jen ošívám. Je to stejně obludné, jako říct "my intelektuálové" nebo jednoduše "my lepší". Doufám, že si pan Pěchouček nemyslí, že vědec je vědcem tehdy, když (jen) publikuje nebo přednáší, byť umně. Jinak obecně téma AI je skvělé a palec nahoru.
Ty dvě další kategorie jsou přece jen podstatně horší a myslím, že takový pohled na vědce pna Pěchouček nemá -- aspoň doufám. :-) Díky moc za palec nahoru a sledování! :-) Věřím, že zaujmou i naše další přednášky! :-)
Proč by osobě vědec neměl mluvit jako o vědci? Proč by to někomu jinému mělo vadit, že o sobě vědec mluví jako vědec? Doktor taky bude říkat my doktoři, řidič my řidiči, a politik my politici.
@@Neurazitelny já se dívám na všechny Vaše přednášky. Jsou úžasné, ale mě to taky tahá za uši. Vadí je asi moc expresívní, tahá za uši je lepší. A důvod? Mám podobný jako pán přede mnou.
@@antoninurbanek8060 Díky, Antoníne! :-) Jednak veliké za sledování všech našich přednášek, moc si toho vážíme, jednak i za slušné vyjádření názoru a důvodu k němu! :-)
32:02 ...téma rozpoznávanie obrazu...(vopred sa ospravedlnujem za nečeský pravopis pri citácii) ,,Sú zemne kde je zneužívan pro potíraní svobody obyvatel,,... ,,Som rád ,že žijem v Europe,kde sa to nemuže nikdy stat,, Stále sa neviem zbaviť pocitu,že ludia, ktorí sú múdri a vzdelaní zvačša žijú v bublinách naivity... Ak si niekto myslí opak, pozrite si toto video za 10 rokov a porovnajte s realitou.
nie je naivny ani hlupy, len by neskor nedostal grant ani projekt, toto je povinna hlaska ktoru musi povedat. svet este nikdy nebol tak globalne kontrolovany ako v dnesnej dobe!
Mně to naopak dost znepokojilo. Například argument "já jsem optimista", "já na to nevěřím, že se AI bude muset v autě rozhodovat mezi větším a menším zlem, to se nikdy nestalo" je taková blbost, že jsem dal asi pátý dislike v mém životě. To se přece děje pořád. Mám to při smyku stočit do protisměru, na chodník s lidma, nebo to naprat do auta přede mnou s dítětem v autosedačce? A že se nedožije obecné umělé inteligence? Cha. ještě v roce 2015 si nikdo nemyslel, že AI porazí člověka v go. O rok později roztloukla AI Li Se Dola na prach. A pak další AI rozbila ten program, co vyhrál nad Li Se Dolem. A jak bude obecná AI hodnotit nás, když se podívá na to, jak iacionálně se chováme? Nebudeme pro ní náhodou největší hrozba? Jak se k tomu postaví? Optimismus je v tomhle případě dost brutální přístup. Doufám, že tenhle pán jenom přednáší a nerozhoduje. Jinak jsme pěkně v prdeli.
Trochu bych se bál, kam se řítíme. Je to trochu strašák. Ale dokud lidem z fakulty půl přednášky bliká obraz, tak to zatím s tou budoucností ještě tak horké nebude 🙂 Pan Pěchouček by do toho strašení vnesl sebevědomě trochu důvěryhodného světla, ale že autonomní vozy se musí naučit chování lidí, aby obstály při najíždění přes dva jízdní pruhy, ponechá viset v prostoru jako drobný vtípek na okraj. Ale plyne z toho jediná věc - vozy řízené lidmi při odbočování obstojí, protože dokáží být agresivní - tedy programátory čeká vetknout softwaru agresivitu, drzost, odhodlání k riziku... Určitě to není neschůdné, jen autonomní vůz přestane dřív či později platit za zcela bezpečný. Najet do jiného jízdního pruhu ve štrůdlu aut znamená riskovat, hrát na strunu ochoty přijmout ohrožení. Pokud se v tomto ohledu začnou firmy předstihovat, kdo vyrobí vůz, který vás nenechá na nájezdu čekat na někoho zvláště ohleduplného. V situaci, kdy bude většina vozů autonomních, bude situace jiná - tam se dva vozy prostě předem dohodnou na přednastavených prioritách a ty budou ovlivněny cenou vozu a předplacenou cenou jeho provozu - ten, kdo zaplatí méně, bude více v těchto situacích čekat.
Nemám ráda auta, jelikož čtyři lidé jen z naší rodiny přišli o život. Proto respekt, před lidmi kteří se tímto zajímají z. I když je to možná mimo systém.
Zajímá mne budoucnost. A děkuji za Váš názor. Občas se divím. Občas si něco vyčítám. Stále věřím, že naše děti budou vědět, při kom kdy kde a jak stát. Občas se musím omluvit a už ani nevím kde. Každopádně chceme aby žili v míru. Děkuji za to, že to chce každý a zvířátka také.
@@evaplecerova8389 Koho by nezajímala budoucnost. Ostatně mám za to, že jsem se narodil do úžasné doby, kdy ta budoucnost je současnosti blíž než kdy dřív mohli lidé zažívat. Přímo se dotýkáme zítřka. Všechny ty možnosti, kolik jich jen dnes máme... Jenomže nestíháme dnešek, ta budoucnost přichází nějak jakoby příliš rychle. Zvířátka, mohou-li, žijí zásadně jen v míru. Neuráží se na sebe, nepomlouvají se ze strachu, nezávidí, žijí přítomností. My jsme si tu přítomnost zaplácali technologiemi a ty možnosti nás dost válcují. Nemám nic proti vývoji technologií, ale vidím, jak si s nimi nevíme rady, protože je zavádíme příliš rychle. Když doletěli první lidé na Měsíc, byl to neskutečný poprask. Dneska se mladí ptají: Kdy už konečně někdo doletí na ten podělanej Mars, jak to, že tam ještě nejsme? Dneska se volá po technologiích, které ještě ani nejsou. Ve výsledku z toho vývoje jde strach. Ne kvůli technologiím, ale protože lidská srdce jsou nepřipravenosti na ně stále uzavřenější.
Člověku s mikrofonem v ruce se bude příště snažit být trochu víc důraznější vůči dotazům bez mikrofonu a omlouvá se, že některé otázky slyšet nejsou. S trochou štěstí se podaří otázky rozluštit při tvorbě titulků, pak budou aspoň trochu dostupné. :-)
@@Neurazitelny Je fajn, když v takovém případě přednášející zopakuje otázku. :-) A k tomu školství (čas 1:09:00) - stačilo by, kdyby škola nechala děti žít a nelinkovala jim všechno. www.svobodauceni.cz/clanek/skola-bere-mladym-jejich-proc/?fbclid=IwAR0jYyTs52gVU8_kgy6tESXUW2Xd8xq4UgAGww7P9EdLGTtrnpEcJF-ze4k
@@janburdik1124 O to přednášející vždycky na začátku prosíme, ale zase na stranu druhou chápeme, že v adrenalinu plné posluchárny je snadné na to zapomenout. Máme co zlepšovat! :-)
Zabýváte se vším možným a pravý ŽIVOT vám uniká mezi prsty. Začněte už KONEČNĚ hledat BOHA. Jinak jste ve velkém průšvihu. A to doslova a do písmene. Myslím to vážně!!!
Budoucnost není současnosti blíž, než si myslíme. My, naše lidské společenství, si pomalinku uzavíráme cestu do budoucnosti. Ne, nepatřím, k pesimistům této doby. Patřím k pozorovatelům cesty dnešní doby.
pokud bude umělá inteligence aplikována v různých zařízeních, jak pan Pěchouček popsal, tak snad ubude "nepotřebných" inženýrů a magistrů, naopak přibude manuálně zručných pracovníků pro běžný život tolik potřebných. I když, barák asi může postavit inteligentní robot, komín může vyčistit inteligentní dron, apod. ... takže mám asi jen buranský názor. :-D Přednáška zajímavá, je to hezký výhled do budoucna a já jsem rád, že se masivního rozšíření nedožiji. :-D
myslím, že ide o zjavný pokus o lož. Žiadna umelá inteligencie nemôže vzniknúť, ide len o viac menej sofistikovaný spôsob automatického aplikovania inteligencie programátorov, a zadávateľov zadania. Nazývať AI inteligenciou je zmena obsahu pojmu inteligencia.... podobe ako sa dnes zamenil obsah pojmu poslušnosť za zodpovednosť. Kto verí na možnosť umelej inteligencie verí, že niekto iný má právo určovať iným čo majú a nemajú, a neskôr čo môžu a čo nemôžu. Zavádzať tento pojem globálne a univerzálne znamená zavádzať totalitu ktorej obsah a stupeň bude ešte len určený. Pojem inteligencia obsahuje aj zložku slobodnej vôle. A žiadny stroj nemá slobodnú vôľu a ani vedomie... Skôr by som to nazval prostriedok riadenia globálnej totality, teda nie AI alebo UI ale PRGT. :-(
je to umele inteligencia, ale dokaze napriklad rozpoznat vec ktoru pred tym nikdy nevidela, dokaze predikovat, ... ale tak netreba si to pliect s clovekom, aspon zatial, clovek ma vedomie, vie ze zije, je. stroje zatial len vedia predvidat, ucit sa a rozpoznavat, nadobudnutie vedomia nehrozi, to ani clovek poriadne nevie aky to ma presny mechanizmus a pri akej minimalnej strukture prepojenia v mozgu k tomu dojde
@@DrMaxPlank ...musel by si najskôr uviesť čo znamená "dokáže rozpoznať" Kto dokáže rozpoznať? Rozpoznať dokáže len ten čo má vedomie. môže to rozpoznať pomocou systému ale to neznamená že to rozpoznal systém ...rozpoznal to tvorca a prevádzkovateľ systému. Netreba si pliesť s človekom si napísal, ale nič iné ako toto nepíšeš. "stoje zatiaľ len vedia" stroje nič nevedia. vedia to ich tvorcovia alebo prevádzkovatelia. stroje nevedia predvídať, ... ..nie je to vec minimálneho množstva prepojení v mozgu. To je filozofia materializmu. Svet je v podstate založený duchovne a vyjadrený materiálne. Duch alebo redukovane povedané informácia.... to čo ke´d niečo povieš a to isté napíšeš a potom zničíš napísané a vymažeš povedané zostáva. Informácie bez konkrétneho nosiča. Niektorí tomu neveria že by také mohlo existovať ale radi veria že stroj niečo vie alebo dokáže... je to opak teda materializmus. pozor na to...Pozdr a dik za koment. :-)
@@janyakov7655 jasne, napisal som to abstraktne, ok, tak viac presne ide o to, ze mas data a tie sa nejak chovaju, najdes tu spravnu funkciu ktora bude popisovat tie data, pozor ale nie taku ktora data presne popise, aj to sa dal, ale potom taka siet (neuronova) nefunguje, ta funkcia sa hlada roznymi metodami, a ked sa najde ta spravna funkcia, tak dokazes predikovat co sa stane, ak su data takeho typu ze predstavuju nejaku casovu udalost, alebo vies rozpoznavat, ak su data typu ze reprezentuju tvary a k nim su priradene urcite pomenovania. cele je to pomerne zlozite ale nic magicke na tom nie je, su to len data a metody na najdenie takej funkcie ktora bude dobre popisovat tie data. tu vola alebo vedomie nema miesto, tych dat by muselo byt ovela viac a aj vrstiev (neuronova siet sa moze skladat z viacerych vrstiev) ale podla mna, problem je ze pocitac pracuje v binarnej sustave a hlavne pouziva diskretne (nespojite) hodnoty to ma vela nevyhod napriklad ze potrebuje velku pamat a prevadzanie analogovych velicin na digitalne trva urcity cas...
@@DrMaxPlank"... ktorá bude popisovať tie data, ....ale nie takú ktorá data presne popisuje...." " ...nájdeš tú správnu funkciu ktorá bude popisovať tie data ...ale nie takú ktorá data presne popisuje..." ...ak dobre chápem, že nejde len o obrátený slovosled, chceš vyjadriť že budeš robiť tzv. fundamentálnu alebo nejakú podobnú analýzu ako sú burzové programy a podľa vzorcov čo boli nájdeš čo bude... To nefunguje, teda funguje to nie viac ako nefunguje....:-) chýba ti v tom niečo... a tak nikdy nebudeš vedieť je to nedokázateľné, či si došiel k správnemu výsledku lebo to funguje alebo preto že si mal šťastie, teda čistá náhoda... lebo náhoda môže byť aj to aj 18 krát za sebou padne napr. čierna v rulete... pozor. Samozrejme veda pokročila ale numerické metódy sme mali na škole už pred 30 rokmi. Ale to nie je UI ...Vzdialil si sa od témy. Nie je to problém pamäte ani množstva dat, to si vraj mysleli tvorcovia googlu... ale zatiaľ vedomie neskrslo...iba si niekto uvedomil, že to dobre sype a je to mocenský nástroj... nič viac... a teraz chce túto moc automatizovať...aby to nevyzeralo že človek ovláda človeka... Nič nové si neuviedol oproti skoršiemu komentu. a ani sa nedá. Niečo ti tam v tom systéme chýba...čo? svetlo ktoré ti svieti v hlave hoci do hlavy nemáš ani dieru a ani okno...:-) a očný nerv tkanivo svetlo z vonku nevedie... A to v žiadnom systéme teda hardveri ani softveri nie je prítomné. Takže tak.
@@janyakov7655 1. neda sa par vetami napisat nejaka oblast. 2. to popisovanie asi som sa zle vyjadril, alebo si to nepochopil. mas data pre jednoduchost zoberme ze ich pocet je 10 a ze su v 2d rovine, nech su to body a maju svoje xy suradnice, tvojou ulohou je najst funkciu ktora prechadza co najblizsie tymito bodmi a tu som napisal ze ak najdes funkciu ktora bude presne prechadzat tymito bodmi tak to nemusi byt ta najvhodnejsia - a preco? lebo dat nikdy nie je dos a keby si doplnil dalsie mozno by ta funkcia bola celkom ina. 3. pamata je naozaj malo, vzhladom k tomu ze data musis digitalizovat - to je z nieco spojiteho vytvorit diskretne a to ti vzdy navysi data, mozno az exponencialne. a to iste je casova zlozitost pre narabanie s tymito datami - zase, data nie su spojite su diskretne. ja ti to takto vysvetlit neviem aspon aktualne. svet nie je digitalny, je analogovi aspon na prvy pohlad, mozog je tiez analogovy a hlavne mozog nepouziva jazyk matematiky. matematiku si osvojili ludia je to formalizmus pomocou ktoreho vieme vytvarat abstraktne modely a tie potom prisposobime a modelujeme realny svet nejak, a niekedy sa aj dari, ved ludia aj nieco uz dokazali ...
Zaujalo mě, že výtěžek půjde na konto člověka v tísni. Jak vlastně pomáhají? Podle nich "Neposkytujeme finanční hotovost ani jiné hmotné statky, chráněné bydlení, psychologickou pomoc, či pečovatelské služby." Je to test vaší inteligence, napište co mohou pro vás udělat...
Ta věta je součástí informací "S čím vám bohužel nemůžeme pomoci" týkajících se pomoci v ČR, přičemž informace "Můžeme vám pomoci" se nacházejí o odstavec výš -- tolik k testu inteligence. :-) Obecně je činnost ČvT popsána zde: www.clovekvtisni.cz/kdo-jsme/o-nas Výtěžek akce navíc putoval konkrétně na projekt ČvT Jeden svět na školách, kde jsou o něco méně "kryptičtí". :-) www.jsns.cz/o-jsns/o-nas
@@Neurazitelny Když se podíváte ještě jednou a srovnáte s čím vám nemohou pomoci, co dostanete? Inzerují pomoc v oblastech, které má plnit státní správa, tu si platíme z našich daní *s problémy s dluhy, exekucemi (napište nebo zavolejte na naši helplinku) Víte, že existuje na prvních místech ve vyhledavačích www.dluhovaporadna.cz/ Dluhová poradna ta vznikla v roce 2014, protože v ČR nebyla žádná organizace, která je schopna komplexně pomáhat lidem z dluhů. Problém s exekucemi mají lidé, na které bylo vydáno podle práva usnesení o nařízení exekuce Pokud by došlo k porušení práva, jedná se o případ pro ombudsmana. *v kontaktu s úřady a jinými subjekty státní správy To chcete říct, že naše úřady jsou tak komplikované, že potřebují obyčejní občané prostředníky? Pokud tomu tak je, je chyba ve státní správě. *se sháněním přijatelného bydlení či zaměstnání Jak vypadá taková pomoc, když máte dostupnou nabídku na internetu? Chcete říct, že existují takoví chudáci, přitom svéprávní, kteří mají problém něco takového najít na internetu nebo úřadu práce? *s předškolní přípravou Vašeho dítěte Nejsou místa ve školkách nebo jeslích? *se vším, co souvisí s přestupem na střední školu Co to je? Každý, kdo přestupoval, dostal jasné instrukce jak se takový přestup děje přímo od školy na kterou přestupoval. S tímto má pomáhat nějaká třetí strana? *s tím, aby vaše dítě mělo možnost trávit smysluplně svůj volný čas neposkytují psychologickou pomoc, či pečovatelské služby. To svěří někdo své dítě cizím lidem, kteří mu stejně pomoc neposkytnou? na stránkách, kam jste poslali peníze mají: "přispíváme k výchově zodpovědných mladých lidí, kteří se orientují v současném světě, otevřeně a kriticky přistupují k informacím, nejsou lhostejní, chtějí ovlivňovat a také skutečně ovlivňují dění kolem sebe." To asi moc práce nemají, ukažte mi zodpovědného mladého orientovaného, kriticky myslícího člověka, který se nechá vychovávat organizací na výběr peněz. Nevyhodili jste, jako "kriticky myslící", spíš peníze oknem?
@@abcdefqwerty2678 Otázky jsou to zajímavé, ale spíš na Člověka v tísni, než na nás. :-) Zda jsme nevyhodili peníze oknem... nemyslím, že bychom se s přednášejícím měli přít o to, kam chce poslat výtěžek ze své vlastní přednášky.
@@xplanet7704 Bohužel spousta lidí o práci přišlo a nejspíše ještě přijde. Ale některých oborů se to dotklo minimálně. A myslím si, že zrovna IT odvětví je jedno z těch, pro které ten zásah není tak silný. - Marek
Bavit se v prvnich stoletich tohoto tisicileti o AI, kdyz ani netusime kde vzit material s kterym by slo aspon uvazovat o HW pro AI je tak absurdni, jako reci z padesatych let o letajicich autech roku 200x. A to se bavime jen o hardweru stran toho, ze sw bude asi tak milion krate tezsi a nikdo nema ani poneti kudy se vydat a kde zacit. Takze sorry, ale zadne AI neni a v nejblizsich stoletich ani nebude jestli vubec kdy. Nejvic me rozciluje, kdyz to nevi ten, jehoz studia staly mraky penez a mel by to dobre vedet. Ale chapu, ze cim lepsi pamet, tim horsi mysleni o kreativite nemluve. Pak je otazkou, jestli postdok a vubec VS studia jsou pro kazdeho, tady vidim, ze urcite ne.
➡️➡️➡️ Máme velký cíl dosáhnout *do konce roku 100.000 odběratelů -- pomůžete nám* ? :-) Pokud se vám líbilo tohle nebo jiné naše video, *klikněte na tlačítko Odebírat* ! :-) Děkujeme ohromně! :-)
Líbí se vám přednáška? Šiřte radost dál, dejte palec nahoru a napište komentář, ať o tom víme! ;-)
❤︎ Pomozte nám rozsvěcet světlo v temnotě a staňte se Neurazitelným VIPatronem zde: patreon.com/neurazitelny
🔔 Chcete o našich akcích a videích vědět jako první? Přihlaste se k odběru novinek zde: bit.ly/Neurazitelny
🎧 Poslechněte si přednášku jako podcast nebo MP3 zde: bit.ly/NeurazitelnaAI
TOP
spatny zvuk ..
Děkuji, vážím si Vaší práce. A opravdu velmi mne zajímá Váš názor.. S úctou Eva Plecerová
Vynikající a hutná přednáška-díky. 👀
Super videa! Díky!
Super stand up... Ani nevim, co mě víc pobavilo... Namátkou, 18 měsíců ČVUT. OMG, už teď by se tam mělo kejsnout jednou tak dlouho. :D
Vést děti k empatii a zodpovědnosti, mile mě překvapuje, že tak hluboká slova zaznívají na technické přednášce ČVUT.
Předpokládáte, že mají všichni inženýři srdce z ocele a nemají city ? Nechápu proč vás to tak zaráží. Vysvětlení prosím.
@@richiejohn5760 To určitě ne, ale mnoho lidí odděluje osobní život od profesního: v rámci profesního se vyjadřují technicistně, vidíce jen technický úhel pohledu (kde by se spíš hodil pohled filosofický, psychologický nebo zkrátka nějaký jiný) (teď mluvím o technicích, ale např. ekonomové to mají podobně, zase ve svém oboru a tak by se dalo pokračovat). Jak říkám, jsem překvapen a mile překvapen. Jsem asi mile překvapen i proto, že se nebál mluvit o skutečných hodnotách: ty jsou dnes často vysmívány (dle mého soudu).
@@vitezslavstemberafemCalc Díky za odpověď. Momochodem tolik závorek v krátkém odstavečku jsem ještě neviděl. Bez urážky.
@@richiejohn5760 Já teď čtu Kanta a jeho texty jsou závorkami poseté, tak možná proto :-).
Pan Doktor je evidentně velký fanoušek svojí práce a celé U.I. :D Predikovat budoucnost v IT je ošemetná věc, ale z historie víme, že každý vynález, který měl ulehčit lidské práci a člověka vlastně nahradit, zaměstnal více lidí než nahradil. Npř. Ruchadlo zaměstnalo místo sedláků truhláře, dřevorubce, kováře a tažné zvíře. Při vynálezu radaru také skončila služba vojáku u pobřeží s obrovským naslouchátkem otočeným k obloze, ale zas přibyla práce pro radisty, spojaře, stavitelé antén, údržbáře. Kameloti vymřeli, ale nově jsou trafikanti atd... No dobrá, příklady nejsou moc dobré, ale pointa je snad jasná. Optimismus přednášejícího nesdílím, nadšení jen okrajově. U.I. jako nastroj je tak dobrý nebo špatný jako npř. štěpení jádra, oheň nebo černý humor... záleží na tom, jak je použit. V závodu člověk vs. technika lidstvo jasně dominuje a dominovat bude. Koneckonců stačí jen vypojit zásuvku a svítit si svíčkou. Jak velice často zmiňoval autonomní řízení aut. V dohledné době cca 30 let bych asi vylučoval běžné soužití lidí a U.I. Byla by k tomu potřeba jedna věc...právě naučit U.I. to soužití. Bohužel to neumíme samy, tak nevím jak to učit počítač. A takhle okrajově asi poslední věc. Nesouhlasím s názorem, že se máme líp než v Číně. Ať se zajde podívat na vyšetřovací metody kriminálky nebo do civilní rozvědky. Ať má zhruba představu jak v praxi funguje anonymizace dat uživatelů a občanů... Ona by ho ta naivita přešla :)
Díky za cenné náměty k zamyšlení! :-) S tím bezuzdným optimismem máme taky trošičku problém... :-)
jen k té číně: to, že jsou tady, na rozdíl od Číny, legislativní pokusy o rozdělení / zpřetrhání řetězců osobních dat snad popřít nemůžete. To, že se to nedodržuje a nevymáhá, je přece věc jiná.
@@jzdstudio Ta druhá část komentáře je věru smutná. :-(
Úkolem umělé inteligence je, souěžit s člověkem, kdo vytvoří toho druhého, lepším. Jinak zmíněný vývoj umělé inteligence, ztrácí smysl. Tento úkol je zvláště aktuální, v době kdy dochází k průměrnému poklesu inteligence lidské společnosti a k sestupnému procesu civilizace. To zajímavé je, že po předchozích vyspělých civilizacích, nezůstala umělá inteligence, která by pomohla ve zkráceném čase, vybudovat opět vyspělou civilizaci, která zmíněnou umělou inteligenci mohla vytvořit, a tak ji evolučně vylepšit.
Souhlasím s názorem pana Rompoltra, že humanoidní UI spojené s roboty by měla být stejně nepřijatelné, jako otroctví. (Pomineme, že člověk s hypotékou je na tom hůř jak otrok)
V čase 52:45 informace o Google Glass "že jsou společensky nepřijatelné" mi přijde jako zjednodušená. Mnohem pravděpodobnější je spíše kombinace různých technických faktorů jako velká hmotnost, možné zdravotní komplikace nositelů a konečně špatná obchodní strategie ;) Přijde mi to podobné, jako neslavný osud konzole Nintendo Virtual Boy.
Zabývá se někdo tím, jak by mohla AI pomoci při testování látek, ke kterým se využívají zvířata?
Dobrý deň, bolo by celkom fajn, keby otázky, ktoré sa pýtajú ľudia po prednáške, boli aspoň prepísané titulkami, lebo niekedy prednášajúci iba odpovie, ale nie je počuť na akú otázku. Ďakujem
Zdravíme, bohužel nemáme nikoho, kdo by je v rychlosti v sále zapisoval a když nám i přes vyzvání někteří pokládají otázky bez mikrofonu, tak pak bohužel na záznamu chybí.
- Marek
@@Neurazitelnymohli by ste prosim zapnúť moznost automaticky vygenerovanych tituliek ? Vopred dakujem
AI a riadenie finančných tokov v spoločnosti, každého jedného centu a jeho účinok v tvorbe nových hodnôt - nikde.
Užitie AI v celospoločenskom záujme, na úrovni ústavného riadenia a rozhodovania politikov a štátnych správcov (hlavne, spoločne obyvatelstvom vygenerovaných hodnôt a ich monitor vo finančných tokov) sa nespomenulo.
Vôbec sa opomenulo užitie AI na ústavné riadenie štátu a vyzdvyhoval sa záujem a potreby korporácií.
Asi je v pláne zánik ústavnosti štátov.
Skrytý progran NWO je asi "vedlajšia" možnosť ovládania ludí ?
Michal Pěchouček (cca 32:20): "Jsem rád, že žiju v Evropě, kde se to (potírání svobody obyvatel pomocí AI) nemůže nikdy stát." Odkud pramení tahle uklidňující jistota? Nepodpořená jediným argumentem. U vědce, kterého ve škole učili, že stroj nikdy nebude řídit auto a porážet velmistry v go. Jinak skvělá přednáška!
Velký souhlas i za mě a bod navíc za skvělé podchycení paradoxu s řízením auta a hrou go! :-) Kéž by takhle vypadalo víc komentářů. :-)
Já jsem to pochopil tak, že to myslí ironicky "ještě že tady se to stát nemůže".
@@StaglyMusic Díky za reakci, ale podle toho, že to napojil na svůj nesouhlas s tímto využitím AI, jakým tónem to pronesl a že se nikdo nesmál, což on podle všeho ani neočekával, usuzuji, že to bohužel myslel nejspíš opravdu vážně.
Tato přednáška by možná byla zajímavá v 50tých létech, kdy byli lidé ještě hloupí a Honza chodil po světě.
Hehe,
teď jsem skončil pokec s chatGPT3.4. Řešili jsme nějaký prográmek v PHP, který zpracovává, do myslím si celkem rozumné podoby data, day by day záznamy srážek.
Vlastně jsem nikdy před tím neprogramoval, jen vymýšlel zadání pro programátory, jasné, mam jakési vykoukane znalosti, mohu se dihadovat. Dnes to, jasne ze ne bezbolestne a na první dobrou napíše AI. Tudíž pro programátory, tedy pro lidi, kteří vědí, to musí byt totálně radikální urychlení práce. No a kdyz si vezmeme, že se to "AI" dá specializovat, tak je to úplně neskutečnej nástroj. Třeba generování obrázků, vlastně jen záleží na představivosti - Photoshop už s tím pracuje. Videa?
Jen se to nesmí dostat do zpravodajství. Už teď stačí zkreslení pravdy lidmi, ale AI vytvořená zpráva, realita, bude, pokud to bude možno po/zneužít, publikovat, jsme v deep prdeli
Ten člověk by se jako vizionář neuživil. Ani ne rok uběhl a policije již má zakázku na face recognition software, do všech mítných bran se přidaly kamery s face recognition, termokamery ve při vstupu do všech nemocnic na letištích a i jinde. Toliko co se v Evropě nemůžu stát.
Co se týče sester a jejich práce, proč chce mít sestru. Víc mimo ten člověk ani být nemůže. Daleko radši bude doma u svých blízkých, kde mně přetočí ze zad na břicho inteligentní lůžko, kde mi utře zadek robot a nohu mi převáže automat, než ležet v nemocnici a čekat až si na mně vzpomene lidská, vyhořelá, sestra. To samé s odběry krve apod. Když mi bude stačit strčit ruku do přístroje, ten mi změří tlak, naočkuje mně, nebo nabere krev, bude to rychlejší a méně bolestivé než od sestry, okamžitě sestru vyměním za stroj. Co ocením je člověk, který si se mnou bude povídat a možná mně pohladí, ale to naprosto není zdravotní sestra, ta převazuje, odebírá krev, nabírá vzorky apod. ve všem může být robot lepší než sestra. A když bude levnější a rychlejší, tak ty sestřičky velmi rychle nahradí.
Co se týče "počítání pojistek", sorry, to fakt nedělá člověk sám, to dělá už dnes stroj. AI tam může fungovat ve formě reklamního robota. Pojistkáři jsou lidi, kteří prodávají produkt, lidem nabízejí produkty a snaží se je ukecet, výpočet pojistky je v jejich práci naprosto marginální záležitost, co udělá stroj. Komunikace s lidmi je to podstatné, jsou to standardní obchodníci. Ano UI v tom může být lepší, pak ale nejde o pojistkáře, ale o všechnz obchodníky, že přijdou o práci.
Empatie se nedá naučit, vnutit, to je vrozená záležitost (Empatie k technologii? K AI? Empatie k něčemu, co nemá opravdové emoce, co uvnitř rozhoduje tak, že tomu ani tvůrce nerozumí?). Nesouhlasím s tím, že by měl každý umět programovat. Ale ano, lidé by měli dostat ve škole základ o tom jak věci fungují, aby pro ně technologie a jiné světské záležitosti nebyly kouzlem. Dnes tyto systémy dosáhly takové složitosti, že tomu detailně rozumí málokdo. Procesory mají miliardy tranzistorů, big data miliardy záznamů, fake news, sociální sítě, přemíra erotiky, mělkých informací atd atd. V školách by se mělo vážně uvažovat jak děti naučit zpracovávat tyhle záležitosti moderních technologií, mimo jiné samozřejmě. Já bych dodal podobně jako dr. Faust, že predikovat budoucnost (ne jen) v IT je ošemetná věc. Jakákoliv věc v běhu času může směr vývoje výrazně změnit, urychlit, zastavit. Například pandemie...Přednáška super, přestože s některými věcmi nesouhlasím, tak je to dobrý námět k přemýšlení, a o tom to je. Chválím!
Obavy o práci, kterou berou stroje, už tu jsou stovky let:
www.mises.cz/clanky/berou-stroje-lidem-praci--1993.aspx
A potřeba politické reprezentace pro příchod technologií? Bitcoin je důkaz, že není potřeba, naopak to spíš kazí...
Tak uvidíme, jak to dopadne tentokrát... :-)
Eh, Urza a jeho nedomyšlené utopie...
Jasně že tu ty obavy vždycky byly. Taky často byly odůvodněné. Sice v důsledku automatizace vznikly nové oblasti, ale ten přechod vždy způsobil části společnosti dost velkou škodu. Znehodnocené potopené investice do vzdělávání, nástrojů, majetku, atp.. Navíc dnes jsme v porovnání s minulosti i bez dodatečné automatizace v dost extrémní situaci. Většina lidí už dnes pracuje v sektoru služeb, a ten není donekonečna nafukovací. Velká část práce je "jen jako, aby se neřeklo", taková zbytečná potěmkinova vesnice. A velká část práce která je potřeba se dá postupně automatizovat.. prostě problém to je, ne že ne..
Pěkná přednáška. Jen bych měl dvě vítky: za problém s Boeing opravdu může člověk - resp. management. A Čechy nejsou Česko. Jinak díky za pěkný přednes.
Nevím, jak s Boeingem, ale Čechy určitě nejsou Česko. :-) Jsme moc rádi, že se přednáška (i přednes) líbily, už usilovně makáme na dalších. :-) Díky za komentář a bod za všímavost! :-)
@@Neurazitelny Ale na ty dva Vítky byla vaše všímavost krátká!
@@mulatokudzava7797 Na dva Vítky? :-O
@@Neurazitelny No dobře, jsou tam (v komentu pana Vanhary) dvě vítky, ale koho dneska zajímá ten trapnej konstrukt gender...
@@mulatokudzava7797 Ach jo, já jsem taky slepej. :-) Mea culpa, díky! :-D
Zajímavá přednáška. Dovolil bych si oponovat v názoru že právníci budou postupně nahrazeni nějakou verzí sofistikované UI (především koncipientská práce). V tom u přednášejícího cítím mírný rozpor v názorech. Nevěří že se dožije komplexní UI, ale věří tomu že za jeho života zákony v ČR (případně v EU) budou natolik průzračné že je zvládne uchopit sofistikované UI. Tady něco nesedí. Klidně bych svou dceru poslal na práva.
Good point, Martine, díky za komentář! :-) Jsme taky zvědaví, jak se to celé vyvine, nejen po stránce práva.
Taky mi připadá, že na právo a vlastně i to účetnictví a pojišťovnictví má dost zkreslený pohled. Na nahrazení právníka (i byť jenom té koncipientské práce) by v podstatě musela být vyvinuta právě až ta obecná inteligence. Nevím, kde přišel na to, že koncipientská práce spočívá právě v nějakém kontrolování, jestli jsou nějaké dva dokumenty stejné (nebo podobné).
Když už právník kontroluje nějaké údaje, tak je zpravidla musí porovnávat se zdroji z mnoha různých databází, ke kterým taková umělá inteligence prakticky nikdy nebude mít přístup, protože je těch databází tak moc a jsou tak moc rozličné a malé, že by se prostě v nějakém smysluplném měřítku nevyplatilo je té umělé inteligenci zprostředkovávat.
Spíš mluví možná tak o nějakém porovnávání faktur, nebo naprosto primitivních smluv, ale na takovéto primitivní věci ani není vůbec potřeba umělá inteligence a zvládne to i běžný program. A u čehokoliv, co nezvládne klasický program, už je najednou potřeba brát v potaz třeba 1000krát víc věcí ze stovek zdrojů.
To už mi prostě připadá daleko reálnější, že budou nahrazení spíše soudci než právníci. Třeba by umělá inteligence mohla přispět ke spravedlnosti tím, že by se naučila z nějakých databází trestných činů podle důkazů to, jak závažné jsou jaké trestné činy a podle toho by na základě předložených důkazů sama vyhodnocovala, jaký trest by měl dotyčný dostat atd. Takovéto vyhodnocování důkazů a argumentů je o několik řádů jednodušší než jejich shromažďování ze strany právníka.
Jak se jmenoval ten Izraelský startup ? DID ? nejsem si jistý, jestli jsem rozuměl dobře a zrovna did se na Googlu hledá opravdu špatně. Neměl by někdo prosím nějaký odkaz, abych si o tom mohl zjistit více ?
Ani já jsem bohužel přes vydatné googlení a obměnu vyhledávacích dotazů neuspěl, je to pěkné poučení z hlediska výběru názvu firmy. :-) Zkusím se na to pana profesora doptat, až budeme natáčet Stůl pro tři. :-)
@@Neurazitelny díky, berete to velmi zodpovědně :)
@@IcMichal Snažíme se. :-) Navíc je to malá záhada a záhady my rádi! :-)
@@Neurazitelny Ten startup je D-ID - viz jejich web www.deidentification.co/
Ale taky mi dalo problém ho najít. Zkusil jsem do Googlu napsat D.I.D. startup a až pak mi našeptávač Googlu nabídl možnost vyhledat D-ID startup. :D
Ono to zní jakoby to mělo být už zítra a všechno každodenní součástí života lidí. A zní to skoro katastroficky... Až tak, že nebudou mít lidi na Zemi místo... Nevím. Ale jinak zajímavé.
V šedesátých letech byl natočen film Kam čert nemůže ( režisér Zdeněk Podskalský). Kromě jiného tam byla vyslovena slova - Stroje dostávají paměť a lidé, kteří je stvořili reagují podle stejných instinktů jako před desetitisíci lety. Není vývoj strojů rychlejší než vývoj náš?
Komusi jsem zde odpovídal na komentář mého komentáře. Sotva jsem se posunul o trochu dál, čtu koment Váš a nedá mi to, protože píšete o tom samém. Proto Vám zde zkopíruji, co jsem psal jedné paní o něco výše:
Koho by nezajímala budoucnost. Ostatně mám za to, že jsem se narodil do úžasné doby, kdy ta budoucnost je současnosti blíž než kdy dřív mohli lidé zažívat. Přímo se dotýkáme zítřka. Všechny ty možnosti, kolik jich jen dnes máme... Jenomže nestíháme dnešek, ta budoucnost přichází nějak jakoby příliš rychle. Zvířátka, mohou-li, žijí zásadně jen v míru. Neuráží se na sebe, nepomlouvají se ze strachu, nezávidí, žijí přítomností. My jsme si tu přítomnost zaplácali technologiemi a ty možnosti nás dost válcují.
Nemám nic proti vývoji technologií, ale vidím, jak si s nimi nevíme rady, protože je zavádíme příliš rychle. Když doletěli první lidé na Měsíc, byl to neskutečný poprask. Dneska se mladí ptají: Kdy už konečně někdo doletí na ten podělanej Mars, jak to, že tam ještě nejsme? Dneska se volá po technologiích, které ještě ani nejsou. Ve výsledku z toho vývoje jde strach. Ne kvůli technologiím, ale protože lidská srdce jsou nepřipravenosti na ně stále uzavřenější.
Sledování tohoto videa jsem věnoval 47 minut svého drahocenného času. Pan inženýr Pěchouček se mylně považuje za vědce, ale o vědě nemá ani základní ponětí. Jde o technického výzkumníka, který své okouzlení možnostmi moderní techniky staví na nereflektovaném (zdánlivě samozřejmém) pojmu "kognitivní schopnosti". Do vědce mu chybí pevné metodické, politické a morální zakotvení a sebepochopení. U lidského individua (a bojím se, že často ani u sebe) nedokáže odlišovat technické a morální rozhodování a uvažování. Je celkem dobře informován o stavu technického výzkumu, ale neorientuje se v hodnotách a historii mezilidských vztahů, bez kterých je jakákoli věda (kromě vědy genocidní) naprosto iluzorní. Je vlastně mluvčím amerických špionážních "firem", které již více než dvacet let v celém světě na divoko podrobně sledují miliardy soukromých osob a divoce nakupují naivní kolaboranty ochotné budovat zotročující systém ohlupujících lží. Nicméně pan inženýr celkem správně informuje o řadě dilemat své globální výzkumné komunity a i jeho hračičkovské nadšení může být nakažlivé v pozitivním slova smyslu, pokud máte vypěstovanou imunitu vůči jeho snaze hledat technické problémy i tam, kde se řeší otázky charakteru - například při vytváření jazykového překladu. To náš pan inženýr považuje za technický problém a například i tím se zcela odkopává. Dojemné je, že si před vámi na nic nehraje (za vědce se skutečně považuje), a přesto je ve svém profesním kolektivu tak nebezpečný. O odpovědnosti vědce mu jeho přirozená ba ani umělá inteligence neprozradila ani papír z bonboniéry. Ten snad nečet ani Krakatit. Kromě morálního argumentu je tu ještě argument metodický. Co je účelem jeho "vědy"? Posílit lidského jedince? Tak proč pracuje na tom, čeho může ještě lépe využít zotročovatel?
www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/avast-prodava-data-o-uzivatelich-maji-byt-anonymni-ale-lze-je-desifrovat.A200129_143350_firmy-trhy_ele
To jsem si ani neuvědomil, když jsem to sem psal. Stačilo chvíli poslouchat to jeho chorobné nadšení z technického pokroku.
@@manygould3739 Michal Pěchouček je CTO Avastu od září 2019, JumpShot (dceřinná společnost Avastu, která měla údajně data prodávat) vznikl v roce 2015. To jen pro pořádek.
Díky za těch 47 minut! :-) Nevím, zda by měl mít vědec nezbytně politické ukotvení (spíš bych hlasoval pro opak), nicméně bezmezné nadšení nad možnostmi moderních technologií bez zapojení morálky, zodpovědnosti a etiky se mi taky vůbec nelíbí.
@@Neurazitelny Politickým ukotvením pochopitelně nemíním příslušnost k nějaké organizaci, která se prohlašuje za politickou, ale zaujmutí pevné pozice v historické konfrontaci zájmů. To mi tu chybí. Podívejte se například, jak pan Pěchouček prohlašuje, že zneužití technologie rozpoznávání obličejů v Evropské unii je zcela nemožné. Zde je dobře vidět ta politická naivita či politická neukotvenost.
Díky za upřesnění k tomu JumpShotu. Nicméně není důležité, kdy byl založen JumpShot, ale kdy ta trestná činnost probíhala. A vy tu implicitně (možná nechtěně) tvrdíte, že s nástupem Pěchoučka to přestalo. Tomu já nevěřím a naopak si myslím, že si ho tam vzali přesně proto, že doufali, že tento typ jim v tom bránit nebude a že jim s tím dokonce bude pomáhat. A to právě kvůli těm jeho vlastnostem, které výše popisuji.
@@manygould3739 Aha, už rozumím a souhlasím!
Určitě jsem nechtěl tvrdit, že s nástupem Michala Pěchoučka do Avastu celý problém přestal, byl bych nerad, aby to tak vyznělo -- k tomu rozhodně nemám relevantní informace. Jen jsem upřesňoval ten komentář, aby nevyzněl tak, že to s jeho nástupem naopak začalo. :-)
Zajímavé, že nepadlo ani slovo o tom, že by AI mohla výrazně zefektivnit státní správu.. Že by na ní i AI byla krátká? :)
To je dost možné, Honzo. :-D Nicméně v jednom rozhovoru s panem profesorem jsem četl jeho názor, že místa v administrativě budou mizet jako první. Tak uvidíme...
Mně tahle přednáška dost znepokojila. Například argument "já jsem optimista", "já na to nevěřím, že se AI bude muset v autě rozhodovat mezi větším a menším zlem, to se nikdy nestalo" je taková blbost, že jsem dal asi pátý dislike v mém životě. To se přece děje pořád. Mám to při smyku stočit do protisměru, na chodník s lidma, nebo to naprat do auta přede mnou s dítětem v autosedačce? A že se nedožijeme obecné umělé inteligence? Cha. Ještě v roce 2015 si nikdo nemyslel, že AI porazí člověka v go. O rok později roztloukla AI Li Se Dola na prach. A pak další AI rozbila ten program, co vyhrál nad Li Se Dolem.
A jak bude obecná AI hodnotit nás, když se podívá na to, jak iracionálně se chováme? Nebudeme pro ní náhodou největší hrozba? Jak se k tomu postaví? Optimismus je v tomhle případě dost brutální přístup.
Doufám, že tenhle pán jenom přednáší a nerozhoduje. Jinak jsme pěkně v prdeli.
Dobrý den vím že sem píšu takzvaně s křížkem po funusu, ale bohužel mám potřebu se vyjádřit k útržkům tématu , přičemž v zásadě souhlasím s tímto komentářem:
Dr.Faust
.
Sám jsem již "pár" dní na lůžku v nemocnici strávil - a opravdu bych nechtěl, aby se o mě staral robot - pravděpodobně budu za šovinistické prase (což je mi upřímně dost hluboce u místa kam slunce nesvítí) bohudík narodil jsem se jako CHLAP, ne jako jako karikatura vybavená samčími pohlavními orgány . prostě umím na přímo říct ženě že se mi líbí, a stejně tak že není můj tip a ani jedno nepovažuji za sexuální obtěžování, prostě jsem toho názoru, že je o dost rozumnější ženě říct, že ji považuji za hezkou chytrou, schopnou a tudíž pro mě zajímavou, než ji trápit hloupoučkými až dětinskými projevy pozornostmi a pokusy vetřít se do její přízně - pokud se najde žena(či hňup) , která mi chce mít za zlé že jsem chlap, je to její věc, nicméně ona už automaticky pak není můj tip! no a on - to bych se opakoval ( kastrovaný kozel už tu padl ! )
Nicméně chci zde hovořit z pozice bývalého pacienta s úrazem páteře a přeraženýma rukama (jo motorkář furt) .V mém případě tehdy došlo k poškození míchy, takže se o sexu ani ničem podobném nedalo nějakou dobu mluvit, prostě pár měsíců fakt nestartoval ten zvuk, který je i vidět , a kdo by taky měl náladu, když ho bolí záda jako přeražená . Osobně si k umytí citlivých partií radši vyberu hezkou , milou, schopnou sestřičku, než nejsofistikovanější stroj všech dob!
Vzhledem k řečenému v přednášce na stranu získávání energie pro lidstvo i UI , nadále pak i k obrazu dnešní doby, doporučuji shlédnutí snímku Black Miror Fifteen Million Merits - asi budeme tedy muset všichni šlapat pro výrobu energii pro ten nádhernýj a spokojený život, který nám ta naše skvělá AI bude zajišťovat.
Ovšem o proti přesvědčení komentujícího Dr.Faust , já z tohohle scénáře nemám strach, opravdu ne - jsme lidi doslova jsme dovedly z nástrahami této planety vyjebat už vícekrát a nakonec jistě vyjebeme z každým problémem i když si ho vyrobíme samy.
Moc se mi líbí citát z jiné přednášky na tomto kanále - očekávejte to nejlepší, počítejte s tím nejhorším a nebuťte překvapení že vše vlastně dopadlo úplně jinak!
Zajímavá přednáška. Nicméně, pokud někdo o sobě co minuta říká "my vědci", tak se jen ošívám. Je to stejně obludné, jako říct "my intelektuálové" nebo jednoduše "my lepší".
Doufám, že si pan Pěchouček nemyslí, že vědec je vědcem tehdy, když (jen) publikuje nebo přednáší, byť umně.
Jinak obecně téma AI je skvělé a palec nahoru.
Ty dvě další kategorie jsou přece jen podstatně horší a myslím, že takový pohled na vědce pna Pěchouček nemá -- aspoň doufám. :-) Díky moc za palec nahoru a sledování! :-) Věřím, že zaujmou i naše další přednášky! :-)
Proč by osobě vědec neměl mluvit jako o vědci? Proč by to někomu jinému mělo vadit, že o sobě vědec mluví jako vědec? Doktor taky bude říkat my doktoři, řidič my řidiči, a politik my politici.
@@FannyMov01 Souhlas, Ondřeji. Je nicméně zajímavé vidět, že to někomu vadit může, i zjistit důvody, proč tomu tak je.
@@Neurazitelny já se dívám na všechny Vaše přednášky. Jsou úžasné, ale mě to taky tahá za uši. Vadí je asi moc expresívní, tahá za uši je lepší. A důvod? Mám podobný jako pán přede mnou.
@@antoninurbanek8060 Díky, Antoníne! :-) Jednak veliké za sledování všech našich přednášek, moc si toho vážíme, jednak i za slušné vyjádření názoru a důvodu k němu! :-)
32:02 ...téma rozpoznávanie obrazu...(vopred sa ospravedlnujem za nečeský pravopis pri citácii) ,,Sú zemne kde je zneužívan pro potíraní svobody obyvatel,,... ,,Som rád ,že žijem v Europe,kde sa to nemuže nikdy stat,, Stále sa neviem zbaviť pocitu,že ludia, ktorí sú múdri a vzdelaní zvačša žijú v bublinách naivity... Ak si niekto myslí opak, pozrite si toto video za 10 rokov a porovnajte s realitou.
nie je naivny ani hlupy, len by neskor nedostal grant ani projekt, toto je povinna hlaska ktoru musi povedat. svet este nikdy nebol tak globalne kontrolovany ako v dnesnej dobe!
Docela mě to uklidnilo. AI rovnající se nebo překonávající lidský mozek, je v nedohlednu.
Mně to naopak dost znepokojilo. Například argument "já jsem optimista", "já na to nevěřím, že se AI bude muset v autě rozhodovat mezi větším a menším zlem, to se nikdy nestalo" je taková blbost, že jsem dal asi pátý dislike v mém životě. To se přece děje pořád. Mám to při smyku stočit do protisměru, na chodník s lidma, nebo to naprat do auta přede mnou s dítětem v autosedačce? A že se nedožije obecné umělé inteligence? Cha. ještě v roce 2015 si nikdo nemyslel, že AI porazí člověka v go. O rok později roztloukla AI Li Se Dola na prach. A pak další AI rozbila ten program, co vyhrál nad Li Se Dolem.
A jak bude obecná AI hodnotit nás, když se podívá na to, jak iacionálně se chováme? Nebudeme pro ní náhodou největší hrozba? Jak se k tomu postaví? Optimismus je v tomhle případě dost brutální přístup.
Doufám, že tenhle pán jenom přednáší a nerozhoduje. Jinak jsme pěkně v prdeli.
Poslechněte si Elona Muska 😉
Trochu bych se bál, kam se řítíme. Je to trochu strašák. Ale dokud lidem z fakulty půl přednášky bliká obraz, tak to zatím s tou budoucností ještě tak horké nebude 🙂
Pan Pěchouček by do toho strašení vnesl sebevědomě trochu důvěryhodného světla, ale že autonomní vozy se musí naučit chování lidí, aby obstály při najíždění přes dva jízdní pruhy, ponechá viset v prostoru jako drobný vtípek na okraj. Ale plyne z toho jediná věc - vozy řízené lidmi při odbočování obstojí, protože dokáží být agresivní - tedy programátory čeká vetknout softwaru agresivitu, drzost, odhodlání k riziku...
Určitě to není neschůdné, jen autonomní vůz přestane dřív či později platit za zcela bezpečný. Najet do jiného jízdního pruhu ve štrůdlu aut znamená riskovat, hrát na strunu ochoty přijmout ohrožení. Pokud se v tomto ohledu začnou firmy předstihovat, kdo vyrobí vůz, který vás nenechá na nájezdu čekat na někoho zvláště ohleduplného. V situaci, kdy bude většina vozů autonomních, bude situace jiná - tam se dva vozy prostě předem dohodnou na přednastavených prioritách a ty budou ovlivněny cenou vozu a předplacenou cenou jeho provozu - ten, kdo zaplatí méně, bude více v těchto situacích čekat.
Nemám ráda auta, jelikož čtyři lidé jen z naší rodiny přišli o život. Proto respekt, před lidmi kteří se tímto zajímají z. I když je to možná mimo systém.
@@evaplecerova8389 no a jak Vy s takovými ponurými zkušenostmi vnímáte budoucnost a bezpečnost autonomních vozů?
Zajímá mne budoucnost. A děkuji za Váš názor. Občas se divím. Občas si něco vyčítám. Stále věřím, že naše děti budou vědět, při kom kdy kde a jak stát. Občas se musím omluvit a už ani nevím kde. Každopádně chceme aby žili v míru. Děkuji za to, že to chce každý a zvířátka také.
Pane prazidente, zé nadí republiky, co kdybychom se zamysleli
@@evaplecerova8389 Koho by nezajímala budoucnost. Ostatně mám za to, že jsem se narodil do úžasné doby, kdy ta budoucnost je současnosti blíž než kdy dřív mohli lidé zažívat. Přímo se dotýkáme zítřka. Všechny ty možnosti, kolik jich jen dnes máme... Jenomže nestíháme dnešek, ta budoucnost přichází nějak jakoby příliš rychle. Zvířátka, mohou-li, žijí zásadně jen v míru. Neuráží se na sebe, nepomlouvají se ze strachu, nezávidí, žijí přítomností. My jsme si tu přítomnost zaplácali technologiemi a ty možnosti nás dost válcují.
Nemám nic proti vývoji technologií, ale vidím, jak si s nimi nevíme rady, protože je zavádíme příliš rychle. Když doletěli první lidé na Měsíc, byl to neskutečný poprask. Dneska se mladí ptají: Kdy už konečně někdo doletí na ten podělanej Mars, jak to, že tam ještě nejsme? Dneska se volá po technologiích, které ještě ani nejsou. Ve výsledku z toho vývoje jde strach. Ne kvůli technologiím, ale protože lidská srdce jsou nepřipravenosti na ně stále uzavřenější.
Super přednáška, ale v diskuzi nejsou slyšet otázky, protože ten člověk s mikrofonem v ruce zcela nepochopitelně stojí v koutě :-(
Člověku s mikrofonem v ruce se bude příště snažit být trochu víc důraznější vůči dotazům bez mikrofonu a omlouvá se, že některé otázky slyšet nejsou. S trochou štěstí se podaří otázky rozluštit při tvorbě titulků, pak budou aspoň trochu dostupné. :-)
@@Neurazitelny Je fajn, když v takovém případě přednášející zopakuje otázku. :-)
A k tomu školství (čas 1:09:00) - stačilo by, kdyby škola nechala děti žít a nelinkovala jim všechno.
www.svobodauceni.cz/clanek/skola-bere-mladym-jejich-proc/?fbclid=IwAR0jYyTs52gVU8_kgy6tESXUW2Xd8xq4UgAGww7P9EdLGTtrnpEcJF-ze4k
@@janburdik1124 O to přednášející vždycky na začátku prosíme, ale zase na stranu druhou chápeme, že v adrenalinu plné posluchárny je snadné na to zapomenout. Máme co zlepšovat! :-)
to je kdo ! Lektor kokta ?
Zabýváte se vším možným a pravý ŽIVOT vám uniká mezi prsty. Začněte už KONEČNĚ hledat BOHA. Jinak jste ve velkém průšvihu. A to doslova a do písmene. Myslím to vážně!!!
Pravda, starejme se o Boha a napřed každý sám o sebe.
Nestarejme se o to, o co se starají ostatní. O tom Bůh není.
Budoucnost není současnosti blíž, než si myslíme. My, naše lidské společenství, si pomalinku uzavíráme cestu do budoucnosti. Ne, nepatřím, k pesimistům této doby. Patřím k pozorovatelům cesty dnešní doby.
Co říkal ten pán z publika, že mu nabízí ten nabízeč reklamy?
pokud bude umělá inteligence aplikována v různých zařízeních, jak pan Pěchouček popsal, tak snad ubude "nepotřebných" inženýrů a magistrů, naopak přibude manuálně zručných pracovníků pro běžný život tolik potřebných. I když, barák asi může postavit inteligentní robot, komín může vyčistit inteligentní dron, apod. ... takže mám asi jen buranský názor. :-D Přednáška zajímavá, je to hezký výhled do budoucna a já jsem rád, že se masivního rozšíření nedožiji. :-D
Žasnu nad dnešním světem - tato přednáška cca 12 tis. zhlédnutí a více než 1 100 000 na tomhle: th-cam.com/video/-bjOAjjUlfg/w-d-xo.html
Na druhou stranu, buďte rád, že patříte mezi těch 12k 😊
Istotne vedec?
Príliš mnoho nepresností a aj zopár nepravdivých tvrdení.
myslím, že ide o zjavný pokus o lož. Žiadna umelá inteligencie nemôže vzniknúť, ide len o viac menej sofistikovaný spôsob automatického aplikovania inteligencie programátorov, a zadávateľov zadania. Nazývať AI inteligenciou je zmena obsahu pojmu inteligencia.... podobe ako sa dnes zamenil obsah pojmu poslušnosť za zodpovednosť. Kto verí na možnosť umelej inteligencie verí, že niekto iný má právo určovať iným čo majú a nemajú, a neskôr čo môžu a čo nemôžu. Zavádzať tento pojem globálne a univerzálne znamená zavádzať totalitu ktorej obsah a stupeň bude ešte len určený. Pojem inteligencia obsahuje aj zložku slobodnej vôle. A žiadny stroj nemá slobodnú vôľu a ani vedomie... Skôr by som to nazval prostriedok riadenia globálnej totality, teda nie AI alebo UI ale PRGT. :-(
je to umele inteligencia, ale dokaze napriklad rozpoznat vec ktoru pred tym nikdy nevidela, dokaze predikovat, ... ale tak netreba si to pliect s clovekom, aspon zatial, clovek ma vedomie, vie ze zije, je. stroje zatial len vedia predvidat, ucit sa a rozpoznavat, nadobudnutie vedomia nehrozi, to ani clovek poriadne nevie aky to ma presny mechanizmus a pri akej minimalnej strukture prepojenia v mozgu k tomu dojde
@@DrMaxPlank ...musel by si najskôr uviesť čo znamená "dokáže rozpoznať" Kto dokáže rozpoznať? Rozpoznať dokáže len ten čo má vedomie. môže to rozpoznať pomocou systému ale to neznamená že to rozpoznal systém ...rozpoznal to tvorca a prevádzkovateľ systému. Netreba si pliesť s človekom si napísal, ale nič iné ako toto nepíšeš. "stoje zatiaľ len vedia" stroje nič nevedia. vedia to ich tvorcovia alebo prevádzkovatelia. stroje nevedia predvídať, ... ..nie je to vec minimálneho množstva prepojení v mozgu. To je filozofia materializmu. Svet je v podstate založený duchovne a vyjadrený materiálne. Duch alebo redukovane povedané informácia.... to čo ke´d niečo povieš a to isté napíšeš a potom zničíš napísané a vymažeš povedané zostáva. Informácie bez konkrétneho nosiča. Niektorí tomu neveria že by také mohlo existovať ale radi veria že stroj niečo vie alebo dokáže... je to opak teda materializmus. pozor na to...Pozdr a dik za koment. :-)
@@janyakov7655 jasne, napisal som to abstraktne, ok, tak viac presne ide o to, ze mas data a tie sa nejak chovaju, najdes tu spravnu funkciu ktora bude popisovat tie data, pozor ale nie taku ktora data presne popise, aj to sa dal, ale potom taka siet (neuronova) nefunguje, ta funkcia sa hlada roznymi metodami, a ked sa najde ta spravna funkcia, tak dokazes predikovat co sa stane, ak su data takeho typu ze predstavuju nejaku casovu udalost, alebo vies rozpoznavat, ak su data typu ze reprezentuju tvary a k nim su priradene urcite pomenovania.
cele je to pomerne zlozite ale nic magicke na tom nie je, su to len data a metody na najdenie takej funkcie ktora bude dobre popisovat tie data. tu vola alebo vedomie nema miesto, tych dat by muselo byt ovela viac a aj vrstiev (neuronova siet sa moze skladat z viacerych vrstiev) ale podla mna, problem je ze pocitac pracuje v binarnej sustave a hlavne pouziva diskretne (nespojite) hodnoty to ma vela nevyhod napriklad ze potrebuje velku pamat a prevadzanie analogovych velicin na digitalne trva urcity cas...
@@DrMaxPlank"... ktorá bude popisovať tie data, ....ale nie takú ktorá data presne popisuje...." " ...nájdeš tú správnu funkciu ktorá bude popisovať tie data ...ale nie takú ktorá data presne popisuje..." ...ak dobre chápem, že nejde len o obrátený slovosled, chceš vyjadriť že budeš robiť tzv. fundamentálnu alebo nejakú podobnú analýzu ako sú burzové programy a podľa vzorcov čo boli nájdeš čo bude... To nefunguje, teda funguje to nie viac ako nefunguje....:-) chýba ti v tom niečo... a tak nikdy nebudeš vedieť je to nedokázateľné, či si došiel k správnemu výsledku lebo to funguje alebo preto že si mal šťastie, teda čistá náhoda... lebo náhoda môže byť aj to aj 18 krát za sebou padne napr. čierna v rulete... pozor. Samozrejme veda pokročila ale numerické metódy sme mali na škole už pred 30 rokmi. Ale to nie je UI ...Vzdialil si sa od témy. Nie je to problém pamäte ani množstva dat, to si vraj mysleli tvorcovia googlu... ale zatiaľ vedomie neskrslo...iba si niekto uvedomil, že to dobre sype a je to mocenský nástroj... nič viac... a teraz chce túto moc automatizovať...aby to nevyzeralo že človek ovláda človeka... Nič nové si neuviedol oproti skoršiemu komentu. a ani sa nedá. Niečo ti tam v tom systéme chýba...čo? svetlo ktoré ti svieti v hlave hoci do hlavy nemáš ani dieru a ani okno...:-) a očný nerv tkanivo svetlo z vonku nevedie... A to v žiadnom systéme teda hardveri ani softveri nie je prítomné. Takže tak.
@@janyakov7655 1. neda sa par vetami napisat nejaka oblast. 2. to popisovanie asi som sa zle vyjadril, alebo si to nepochopil.
mas data pre jednoduchost zoberme ze ich pocet je 10 a ze su v 2d rovine, nech su to body a maju svoje xy suradnice, tvojou ulohou je najst funkciu ktora prechadza co najblizsie tymito bodmi a tu som napisal ze ak najdes funkciu ktora bude presne prechadzat tymito bodmi tak to nemusi byt ta najvhodnejsia - a preco? lebo dat nikdy nie je dos a keby si doplnil dalsie mozno by ta funkcia bola celkom ina.
3. pamata je naozaj malo, vzhladom k tomu ze data musis digitalizovat - to je z nieco spojiteho vytvorit diskretne a to ti vzdy navysi data, mozno az exponencialne. a to iste je casova zlozitost pre narabanie s tymito datami - zase, data nie su spojite su diskretne. ja ti to takto vysvetlit neviem aspon aktualne. svet nie je digitalny, je analogovi aspon na prvy pohlad, mozog je tiez analogovy a hlavne mozog nepouziva jazyk matematiky. matematiku si osvojili ludia je to formalizmus pomocou ktoreho vieme vytvarat abstraktne modely a tie potom prisposobime a modelujeme realny svet nejak, a niekedy sa aj dari, ved ludia aj nieco uz dokazali ...
Zaujalo mě, že výtěžek půjde na konto člověka v tísni. Jak vlastně pomáhají? Podle nich "Neposkytujeme finanční hotovost ani jiné hmotné statky, chráněné bydlení, psychologickou pomoc, či pečovatelské služby."
Je to test vaší inteligence, napište co mohou pro vás udělat...
Ta věta je součástí informací "S čím vám bohužel nemůžeme pomoci" týkajících se pomoci v ČR, přičemž informace "Můžeme vám pomoci" se nacházejí o odstavec výš -- tolik k testu inteligence. :-) Obecně je činnost ČvT popsána zde: www.clovekvtisni.cz/kdo-jsme/o-nas
Výtěžek akce navíc putoval konkrétně na projekt ČvT Jeden svět na školách, kde jsou o něco méně "kryptičtí". :-) www.jsns.cz/o-jsns/o-nas
@@Neurazitelny Když se podíváte ještě jednou a srovnáte s čím vám nemohou pomoci, co dostanete? Inzerují pomoc v oblastech, které má plnit státní správa, tu si platíme z našich daní
*s problémy s dluhy, exekucemi (napište nebo zavolejte na naši helplinku)
Víte, že existuje na prvních místech ve vyhledavačích www.dluhovaporadna.cz/
Dluhová poradna ta vznikla v roce 2014, protože v ČR nebyla žádná organizace,
která je schopna komplexně pomáhat lidem z dluhů.
Problém s exekucemi mají lidé, na které bylo vydáno podle práva usnesení o nařízení exekuce
Pokud by došlo k porušení práva, jedná se o případ pro ombudsmana.
*v kontaktu s úřady a jinými subjekty státní správy
To chcete říct, že naše úřady jsou tak komplikované, že potřebují obyčejní občané prostředníky? Pokud tomu tak je, je chyba ve státní správě.
*se sháněním přijatelného bydlení či zaměstnání
Jak vypadá taková pomoc, když máte dostupnou nabídku na internetu?
Chcete říct, že existují takoví chudáci, přitom svéprávní, kteří mají problém něco takového najít na internetu nebo úřadu práce?
*s předškolní přípravou Vašeho dítěte
Nejsou místa ve školkách nebo jeslích?
*se vším, co souvisí s přestupem na střední školu
Co to je? Každý, kdo přestupoval, dostal jasné instrukce jak se takový přestup děje přímo od školy na kterou přestupoval. S tímto má pomáhat nějaká třetí strana?
*s tím, aby vaše dítě mělo možnost trávit smysluplně svůj volný čas
neposkytují psychologickou pomoc, či pečovatelské služby.
To svěří někdo své dítě cizím lidem, kteří mu stejně pomoc neposkytnou?
na stránkách, kam jste poslali peníze mají:
"přispíváme k výchově zodpovědných mladých lidí, kteří se orientují v současném světě, otevřeně a kriticky přistupují k informacím, nejsou lhostejní, chtějí ovlivňovat a také skutečně ovlivňují dění kolem sebe."
To asi moc práce nemají, ukažte mi zodpovědného mladého orientovaného, kriticky myslícího člověka, který se nechá vychovávat organizací na výběr peněz.
Nevyhodili jste, jako "kriticky myslící", spíš peníze oknem?
@@abcdefqwerty2678 Otázky jsou to zajímavé, ale spíš na Člověka v tísni, než na nás. :-)
Zda jsme nevyhodili peníze oknem... nemyslím, že bychom se s přednášejícím měli přít o to, kam chce poslat výtěžek ze své vlastní přednášky.
@@Neurazitelny OK, beru, férová odpověď v rámci možností. Držím vám palce a těším se na další vaše videa.
@@abcdefqwerty2678 Díky, Milane, těšíme se na další komentáře na zamyšlenou! :-)
Umělá inteligence je spousta ifů a špatných návyků.
Doporučuji přečíst xkcd na téma vzpoury strojů.
what-if.xkcd.com/5/
:-D Tak to se mi moc líbilo, hlavně útok na Sarah Connorovou. :-D Díky za sdílení, Pavle! :-)
❤️ 43 ❤️ 69 ❤️ 44 ❤️
na jednu stranu tvrdí že se full AI nedožije, pak straší tím, že děti co se rozhodují studovat dál, přijdou o práci :)) jinak všechno dobrý :)
No, je bohužel otázka, zda k tomu, aby někdo přišel o práci, potřebujeme full AI... :-(
@@xplanet7704 Bohužel spousta lidí o práci přišlo a nejspíše ještě přijde. Ale některých oborů se to dotklo minimálně. A myslím si, že zrovna IT odvětví je jedno z těch, pro které ten zásah není tak silný.
- Marek
k čemu by vůbec byla umělá inteligence dobrá ?
tebe a mne nie je dobrá k ničomu.
Nás dvoch a daľších 90% tieto IT výskumy budú postupne eliminovať ako nežiadúce prvky :-(
Předpokládám, že používáte internetové vyhledávače jako seznam a google. Bez AI se může stát, že nenajdete co hledáte.
Bavit se v prvnich stoletich tohoto tisicileti o AI, kdyz ani netusime kde vzit material s kterym by slo aspon uvazovat o HW pro AI je tak absurdni, jako reci z padesatych let o letajicich autech roku 200x. A to se bavime jen o hardweru stran toho, ze sw bude asi tak milion krate tezsi a nikdo nema ani poneti kudy se vydat a kde zacit. Takze sorry, ale zadne AI neni a v nejblizsich stoletich ani nebude jestli vubec kdy. Nejvic me rozciluje, kdyz to nevi ten, jehoz studia staly mraky penez a mel by to dobre vedet. Ale chapu, ze cim lepsi pamet, tim horsi mysleni o kreativite nemluve. Pak je otazkou, jestli postdok a vubec VS studia jsou pro kazdeho, tady vidim, ze urcite ne.
Ale ta létající auta byla hezká myšlenka... :-)
"ani netusime kde vzit material s kterym by slo aspon uvazovat o HW pro AI" ... A co je podle vás AI?
Brzy dorazí AI z celého světa i do Havířova, když už tam mají internety.