Zapomniane Opactwo Benedyktynów - nie w Tyńcu, a w woj. mazowieckim

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 22

  • @jadwigapapierok9568
    @jadwigapapierok9568 10 หลายเดือนก่อน +2

    Witajcie Piekny Zabytek Dziekuje Pozdrawiam Serdecznie ❤😇🙏👍

  • @Agynesskye
    @Agynesskye 11 หลายเดือนก่อน +4

    Odkryłam tą perelkę kikka lat temu, a że mieszkamy ok 20 km od Opactwa to dosyc często tam bywamy. Fajnie pokazaliście, to jest niezwykłe miejsce. Nie zwróciliscie uwagi, ale figura przed kosciołem ( pokazujecie 1:00) to Madonna Tańcząca, jedna z dwoch w calej Polsce, jest ta i tarnopolska. Ksiadz Jacenty jest swietny jako przewodnik ale też przepięknie spiewa, gdybyscie mieli mozliwosc woasc kiedys na nabozenstwo to polecam. Odpust jest zdaje się 15 sierpnia, w Matki Boskiej Zielnej. Arcyciekawe miejsce, o ktorym malo kto wie. Dzięki! U mnie jest filmik " Matka Boska Tancząca na Wielkanoc" i kilka innych o Opactwie, w zeszłym roku stal jeszcze starozytny mur przed Palacem Opata, ale runąl i rozebrali. Pozdrawiam

    • @eurospacery
      @eurospacery  11 หลายเดือนก่อน +1

      Faktycznie, o Madonnie Tańczącej nie wiedzieliśmy :) Naszą uwagę przykuł napis pod figurą. Potwierdzam też, że ksiądz Jacenty bardzo fajnie opowiada. Dziękuję za zaproszenie.

  • @tamik7168
    @tamik7168 11 หลายเดือนก่อน +1

    Benedyktynów do Opactwa (Sieciechów) sprowadził Sieciech będącym palatynem księcia Władysława Hermana. Wspomniany Bolesław Krzywousty (młodszy syn Hermana) NIE BYŁ królem lecz księciem. Zaś król Bolesław Chrobry żył na przełomie wieku X i XI ( ur. ok.967r., zm. w 1025 r.). Proszę się douczyć.

    • @eurospacery
      @eurospacery  11 หลายเดือนก่อน

      Jan Długosz twierdził, że mnichów sprowadził w 1010 r. Bolesław Chrobry. Są jednak różne wersje dotyczące przybycia zakonników do Sieciechowa, a ta z Sieciechem jest jedną z trzech możliwych. Trochę więcej na temat historii klasztoru piszemy w artykule: eurospacery.pl/czy-znasz-opactwo-benedyktynow-na-mazowszu/

    • @tamik7168
      @tamik7168 11 หลายเดือนก่อน

      @@eurospacery Bezkrytycznie przyjmowanie tego co napisał Długosz odnośnie najdawniejszych dziejów Polski, grozi popadnięciem w bajkowość w stylu Kadłubka. Przykładem jest twierdzenie Długosza o założeniu opactwa na św. Krzyżu w 1006 roku, podczas gdy historycy są zgodni co do faktu, że zostało ono założone w I połowie XII w. przez Bolesława Krzywoustego. NIE MA obecnie żadnych mocnych argumentów przeciwnych łączeniu opactwa z Sieciechem.

    • @tamik7168
      @tamik7168 11 หลายเดือนก่อน

      @@eurospacery Bezrefleksyjne opieranie się na Długoszu odnośnie najdawniejszych dziejów Polski grozi popadnięciem w bajkowość w stylu Kadłubka. Przykładem jest twierdzenie Długosza o założeniu opactwa na św. Krzyżu w 1006 r., podczas gdy historycy są zgodni co do faktu, że zostało ono założone w I połowie XII w. przez Bolesława Krzywoustego. Co do opactwa (w Opactwie) nie ma ŻADNYCH mocnych przesłanek, które łączyły by jego założenie z inną osobą aniżeli z palatynem Sieciechem należącym do rodu Toporczyków, czyli prawdopodobnie najstarszego rodu małopolskiego (!).

    • @tamik7168
      @tamik7168 11 หลายเดือนก่อน

      @@eurospacery Czy moja odpowiedź dot. Jana Długosza tak bardzo była nieakceptowalna, że została przez Pana wykasowana:)?

    • @eurospacery
      @eurospacery  11 หลายเดือนก่อน

      Niczego nie kasowałem. Nawet nie widziałem Pana drugiej odpowiedzi. Nie wiem dlaczego się nie wyświetla. Dopiero po wejściu na konto administratora widzę, że taka jest i nie jest ani zablokowana ani skasowana. W każdym razie - o Długoszu w tekście wspominamy, podobnie jak o dwóch innych wersjach. Wspomniałem, że istnieją 3 wersje, bo tak jest. Więc zarzucanie mi niedouczenia jest zupełnie nieuzasadnione. Natomiast co do tego, która wersja jest najbardziej prawdopodobna, to o tym już faktycznie nie zamierzam przesądzać.

  • @kb870201
    @kb870201 5 หลายเดือนก่อน +1

    Trzeba dodać, że te wąskie korytarze znajdują się w bardzo grubych murach kościoła. Po prawej stronie kościoła ( od strony plebanii) zachował się wbity w mur moździerz z czasów I wojny światowej

  • @marciecorda5209
    @marciecorda5209 11 หลายเดือนก่อน +4

    Nie ZAPOMNIMY o tym opactwie, ani o tym, ze to MARYJA JEST KROLOWA POLSKI oraz REFUGIUM PECATORIUM( ucieczka grzesznikow) . Odmawiajmy codziennie ROZANIEC tak jak prosila Maryja wiele razy i wiele osob w roznych czasach ( swiety Dominik, Fatim itd). Od tego zalezy nasze ZBAWIENIE.
    " Ave Maria, Gratia Plena, Dominus Tecum."

  • @qubic72
    @qubic72 11 หลายเดือนก่อน +4

    Jakie to Mazowsze? To jest MALOPOLSKA!!!

    • @Agynesskye
      @Agynesskye 11 หลายเดือนก่อน

      Od kiedy powiat kozienicki to Małopolska :)) Jedyne co sieciechowskie Opactwo ma wspólnego z Małopolska, to fakt, że w czasach świetności od ok XIII wieku do jego ogromnych dóbr należał także Kościól Św Andrzeja w Krakowie :))

    • @eurospacery
      @eurospacery  11 หลายเดือนก่อน

      Patrząc historycznie, to Sieciechów był mniej więcej na granicy Mazowsza i Małopolski, ponieważ granica przebiegała gdzieś między Żelechowem a Radomiem.

    • @tamik7168
      @tamik7168 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@Agynesskye Historycznie, od zawsze. Jako część ziemi sandomierskiej będącej ZAWSZE (!) składową Małopolski. Najpierw jako część księstwa sandomierskiego, a następnie województwa sandomierskiego. Częścią Mazowsza stał się sztucznie dopiero od 1 stycznia 1999 r.

    • @Agynesskye
      @Agynesskye 11 หลายเดือนก่อน

      @@tamik7168 Tamten Pan napisał " to JEST Małopolska" :) W swoim wywodzie historycznym nie uwzględnil Pan, że ziemia ta BYLA na przestrzeni stuleci także województwem kieleckim, zaborem austriackim i rosyjskim, nie tylko wojewodztwem sandomierskim:) Taki tam szczegół

    • @Agynesskye
      @Agynesskye 11 หลายเดือนก่อน

      @@tamik7168 O państwie Wiślan nawet nie wspominając :))