Dziękuję za ten filmik :) Ja na Smienie8m zrobiłam niedawno jedną rolkę. W tym czasie miałam kilka aparatów załadowanych filmem i najwięcej nerwów napsuła mi Smina - wciąż powtarzałam, że się nie polubiłam z tym aparatem, bo go nie czuję i po tej rolce kończę przygodę z nią. Ale po wywołaniu tych wszystkich filmów (ze Starta, Lubitela, kompakta i nie pamiętam czego jeszcze) okazało się, że Smiena dała mi najlepsze zdjęcia - po prostu czapki z głów. Ubawiłam się niesamowicie oglądając te fotografie, jakościowo najlepsze, a niektóre nałożyły się na siebie i wyszły genialne cuda. Zwracam Smienie8m honor i teraz ją kocham niesamowicie :)
Moją Smienę 8M użyłem po raz pierwszy w plenerze pod Belwederem w czerwcu 1979 roku robiąc zdjęcia przejeżdżającemu papieżowi. Pierwsze zdjęcie zrobiłem z daleka, a drugie tuż po tym gdy papieski Star mnie minął bo nie zdążyłem ustawić aparatu do drugiego zdjęcia. Zdjęcia mam do dzisiaj.
Jestem pod wrażeniem. Pierwszy człowiek który ma pojęcie o tym aparacie. Zrobiłem na nim setki zdjęć korzystając zazwyczaj z negatywu FF a sporadycznie HL (wołał się na strasznie duże ziarno a moja wiedza na temat wykresu temperatura/czas była wówczas mocno ograniczona i sprowadzała się do stosowania zasad z instrukcji). Mam wrażenie że mogliśmy się kiedyś spotkać jako że pracowałem miedzy innymi na Nowym Świecie 44 jako operator pierwszego minilaba (Noritsu 1001) w Polsce. Wracając do tematu - super film, super wiedza.
Smena 8 to pierwszy aparat jaki pamiętam. Pierwsze zdjęcia w rodzinnym albumie (między innymi moje w wózku - początek lat 70) powstały tym aparatem. Ja też swoje pierwsze zdjęcia w latach 80 robiłem tym aparatem, wprawdzie bardzo nieświadomie, bo moje fotografowanie sprowadzało się do kadrowania i naciskania spustu migawki, sam nie dobierałem czasów i przysłony. Trzeba też było pamiętać o naciągu filmu, bo kilka razy zdarzyło się zrobić "podwójne" zdjęcie ;-) Nie pamiętałem jak (na jakiej zasadzie) się ustawiało przysłonę i czas. Świetny film, dzięki niemu już wiem dlaczego zdjęcia z tego aparatu wychodziły, jak się dobierało czas i przysłonę :-)
Kiedy ja zaczynalem fotografowanie w 5 lub 6 klasie podstawowki okolo 1974-1975 roku rolki filmu mialy jeszcze metalowe zapadki ze sprezynka do trzymania koncowki filmu. Potem film sie urywalo z zapadki i wyciagalo druga strona. Kasety tez byly wielorazowego uzytku ,otwierane ,cenilem zwlaszaca te z ORWO bo byly plastikowe i nie otwieraly sie przypadkowo w torbie . Film mozna bylo kupic w puszkach ,o ile pamietam 17 metrow i samemu ladowac do kaset ,a ORWO mozna bylo kupic 3 filmy w puszce juz ponacinane co odcinek 1.7m. Aparat Smiena 6 w ktorej byl zerwany zaczep migawki i po naciagnieciu trzeba bylo dzwignie trzymac w pozycji naciagnietej i puscic w momencie robienia zdjecia. Transport filmu z kasety do kasety ,a na koncu zrywalo sie film aby zwinac do konca i nie zaswietlic ostatniego zdjecia. Nie myslalem wtedy ze w ten sposob robie rysy na filmie. Pozniej byly pozyczane Zorkij ,w szkole sredniej szkolne Zenit E ,Pentagon Six ,w koncu moj wlasny nowy Zenit E ale..... no wlasnie ,z Industarem 50. Oczywiscie ciemnia w lazience :) Potem po 1986 mialem dluga przerwe ,tzn pstrykalem zdjecia ale juz kto inny je obrabial. No i wlasnie dzieki Tobie Pawel wracam do fotografi ,co prawda cyfrowej bo z chemia za duzo zabawy ,ale juz mam Canona T1I oraz 2000D i jak na razie 2 rozne obiektywy ,a na trzeci czekam. Swietny cykl ,z przyjemnoscia ogladam nawet odcinki o Smienie i Zenicie ,ktore doskonale znam :) Pozdrawiam Waldek P.S. A fotografowania cyfrowa lustrzanko to sie wlasnie z tych filmow ucze. Bardzo duzo sie zmienilo.
W mojej Smienie jest fabryczna rolka do zwijania, nie trzeba było nic kombinować. Natomiast najwygodniej było po prostu zwijać film do drugiej kasety, w zakładach fotograficznych leżały tego całe koszyki do wzięcia. Kasety zresztą otwierało się całkiem łatwo, bez żadnych kombinerek, jak Pan chyba przy wywoływaniu filmów mówił. Acz może metalowe tak mają, Foto 65 były OIDP plastikowe zakręcane. Co do zacinania się - u mnie czasem wyskakuje sama podziałka licznika, trzeba ją wcisnąć z powrotem. Ale licznik jest całkiem przyzwoity, może czasem odczyt "kiwnie się" o jeden, ale zaraz się to wyrównuje. Zresztą film ciągnęło się do oporu, na jednej rolce założonej po ciemku to i 40 zdjęć się dało zrobić. Licznik jest potrzebny do orientacji, nie do szczegółowego pomiaru.
Mam w Lednice dalej. SMIENA8 kupilem za butelki i makulature. Byl bardzo dobry. Robil czarno biale, a poznie DDR sleidy. Teraz Sleidy nikt mi nie chce wywolac. Teraz CYFRA. Dziekuje za film.
SMIENA 8M dała mi (jako fotoamatorowi) olbrzymią satysfakcję :) Jej konstrukcja (cały mechanizm i optyka aparatu mieściła się w łatwo wyjmowalnym obiektywie) pozwoliła mi na skonstruowanie taniego aparatu do zdjęć stereoskopowych. Pocięte i poklejone obudowy dały jeden dwuobiektywowy aparat. Oddzielnie naciągane migawki pozwoliły na łatwą synchronizacje przy pomocy wężyków spustowych. Co prawda mogłem robić raczej statyczne i nocne zdjęcia, ale za to były to obrazki "trójwymiarowe" . Fotografowałem na materiałach diapozytywowych OR-WO. Obrazki dało się oglądać w taniej (również poklejonej) przeglądarce :)
To był mój pierwszy aparat , miło go wspominam. Zrobiłem nim kilka filmów i został mi skradziony. Kupię chyba sobie teraz taki i zobaczę jak się fotografuje z wiedzą którą posiadam bo wówczas takiej nie miałem. Szkoda że Pan nie zrobił nią zdjęć bo bardzo bym chciał zobaczyć w Pana wykonaniu. Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję za ten film. Odszukałem swoją 8M, kupioną w 1981 r. Kupuję film i do dzieła! P.S. Na moim pierwszym filmie z 1981 r. z braku wiedzy o fotografowaniu na 36 klatek wyszły mi tylko 4. Odbitki mam do dzisiaj. Później było znacznie lepiej :) Pozdrawiam serdecznie!
Moim pierwszym aparatem była SMENA 6 [ wzbudza podziw na półce ] . W przeciwieństwie do omawianego aparatu wymagała wiedzy , ponieważ nie było "chmurek i postaci" do ustawiania ekspozycji.. Według instrukcji lampa błyskowa synchronizowała się z czasem 1/30 s. Moja SMENA posiada również samowyzwalacz , ale niestety wymaga dwóch kaset [ brak powrotu taśmy ]. Bardzo Panu dziękuję za to wspomnienie i powrót do mojego dzieciństwa. Pozostałe filmy uświadamiają mi , że fotografii uczymy się w ciągle i w każdym wieku. Pozdrawiam.B.S.
Moje pierwsze zdjęcia zrobiłem na Smienie 6. Nie mam jej już. Ale dzięki Panu wyciągnąłem wszystkie swoje aparaty z szafki. Kusi mnie żeby kupić kliszę..
Wychodzi na to, że zaczynałem moją przygodę z fotografią trochę wcześniej, bo ze Smieną 6. Tym aparatem można było robić dosłownie wszystko oprócz... wbijania gwoździ. Z prostej przyczyny. Korpus był plastikowy i po prostu by nie wytrzymał, hmmm... ;) POZDROWIONKA :) 4:30 ... tu się wdał mały lapsus słowny, film 35 mm a nie 135 mm.
Fajny film, ale nie ma filmu 135 mm (4:30). W podpisach pod filmem juz tego bledu nie ma. Format 135 to 35-cio milimetrowy film kinowy nawiniety na szpulke i w kasecie. Byl jeszcze format 635, taki sam film ale bez kasety i trzeba go bylo zaladowac do kasety wielokrotnego uzytku samemu. Film byl zabezpieczony papierowa tasma i mozna to bylo zrobic bez ciemni. W latach 70-tych Foton, producent polskich filmow Fotopan FF i HL robil kasety metalowe wielokrotnego uzytku.
@@FotografiajestFajna Kilka tygodni temu zacząłem swoją przygodę z fotografią analogową dzięki temu, że kolega pożyczył mi Pentaxa 67 z obiektywem 105 2.4. piękny sprzęt. Pana kanał jest dla mnie prawdziwą kopalnią wiedzy. Cyfrówkami fotografuję od ponad 10 lat, ale teraz cofam się trochę czasie . Świetnie przekazuje Pan informacje. Naprawdę każdy odcinek jest bardzo wartościowy i merytoryczny. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Kiedy miałem dziesięć lat Smeną robiłem zdjęcia na kolonii (mam je do dzisiaj), zatem z tym aparatem radziło sobie nawet dziecko. Wydaje mi się, że aparat kupowało się wówczas z rolką wewnątrz.
To nie ten typa aparatu. Z negatywem w środku kupowało się tzw. "idioten camery" :-) natomiast do SMENy kupowało się zwykłe filmy 35 mm niekiedy nawet bez kasetek które trzeba było w takiej sytuacji załadować do kasetki - zazwyczaj pod kołdrą.
Na prawdę świetny kanał, wiele informacji przekazanych w prosty i jasny sposób a także ciekawostek, tak jak w tym filmiku- subskrypcja już jest, będę zaglądać częściej :) Pozdrawiam!
Przyglądając się napisom na obiektywie i przyjętym założeniom co do ustawień ekspozycji w tym aparacie widać jak na dłoni, że odzwierciedlają one jak byk znaną regułę Sunny 16. Nic tylko załadować film o ISO 200, ustawić przysłonę na 16 i czas naświetlania w słoneczny bezchmurny dzień na 1/250s.
Dokładnie to mój pierwszy apart i niestety robiłem sporo nieostrych zdjęć, całe szczęście później przesiadłem się na Feeda 4 a jeszcze później na Zenita xp12.
@@FotografiajestFajna Fotografia jest Fajna opowiem panu historię, jak kupiłem tego Feed4 :) na grzybobraniu blisko baz radzieckich koło Duninowa od Sowieckiego żołnierza co stał na warcie, koledzy wiedzieli że fotografuję i w lesie mnie wołają , miałem może wtedy 13-14 lat, zapłaciłem grosze za nówkę sztukę w kratonie takim ze styropianu, jak to mi pięknie wówczas pachniało, a jaka była radość :) dziś poluję na takiego samego w bardzo dobrym stanie, bo niestety już go nie mam. Pozdrawiam.
A jak ustawić w 8M czułość filmu 100, 200 lub 400 ISO? Na obiektywie widzę zakres do 250 ASA. Czy chcąc ustawić wspomniane ISO 100 wystarczy umieścić wskaźnik w okolicy ASA 130? Z góry dziękuję za odpowiedź🙂
Pokrętło przysłon-czułości jest wyskalowane dla czułości filmów, które były produkowane w Związku Radzieckim, ale spora tolerancja negatywów czarno-białych na niedokładne naświetlenie nie przeszkadza w ustawieniu dla filmu 100 ISO przysłony odpowiadającej 130ASA, a dla filmu 200ISO przysłony odpowiadającej 250ASA. Film 400 ISO wymagałby przysłony 22, więc przy stosowaniu takiej czułości należy ustawiać pokrętło czasów naświetlania-pogody na pogodę o jedną działkę lepszą od istniejącej, a przysłonę na 250ASA.
czy mógłby pan coś o dalmierzu blik powiedzieć,odnośnie smieny 8M - chodzi o dalmierz blik,chciałbym,aby pan opublikował materiał wideo,jak używać dalmierza do smieny
@@FotografiajestFajna Super, super. Bardzo się cieszę. Będzie łapa w górę. Zresztą cały kanał, pomysł, prowadzenie. Rewelacja. Nie ma zbędnego gledzenia dookoła. Jest sama esencja. I to lubię. 🤓
Miałem Cmene 8 bez M ten wcześniejszy.Był problem z kliszami fotograficznymi brak.Były małoobrazkowe wąska klisza.Przewijało się aparat do rolki pokrętłem.Było pokrętło do przewijania z powrotem.Miałem wersję z liczbami bez obrazków.W moim był samozwalacz zegarek jakby sprężyna.Ta cmena uchodziła 8 m uchodziła za prościejszą łatwiejszą do obsługi ustawiało się czułość błony w moim coś trzeba było wiedzieć.8 m była uproszczona była przez pewien czas w sklepach.Ami Polski 2 miał szerokie klisze aparat.Polska warszawa zakłady potrafiła robić aparaty fotograficzne dobre na tamte czasy.56x56 12 zdjęć były dwie ostrości i regulacje przesłony 1/30 ,1/60, 1/120 i B obiektyw stały achromat 75 mm 1:8 zenit miał ustawienie ostrości matówka materiał 135 klisza.Był naciąg po prawej stronie po lewej mógł być samowyzwalacz czasowy w starszym modelu bez M .Patrz wikipedia encyklopedia jest dźwignia na dole sprawdzałem samowyzwalacz.Są zdjęcia obu w wikipedii.Brałem go czasem na wycieczki.
Fajny film, tylko mam pytanie do innych użytkowników smieny 8m czy mają taki mały problem z ustawieniem czasu, bo w mojej smienie odczuwam (dla mnie) zbyt wielki opór, ale oprócz tego to wszystko chodzi, jak potrzeba.
Mi tak film strzelił jak wyciągałam z vilji. Wiedzialam ze go jeszcze sporo bylo wiec ciagnelam. A on sie zaciał i zerwał. Takich nerwów dawno nie mialam.
Bardzo proszę o doprezyzowanie. Przedostatni aparat - zintegrowany naciąg. Czyli nie odbywa się to ręcznie tylko automatycznie klisza skacze od kadru do kadru? Szukam aparatu umożliwiającego wielokrotną ekspozycję, chcę nakładac zdjęcia na siebie przesuwając po kawałeczku. Rozumiem że ten przedostatni niestety mi tego nie umożliwi? dziękuję za film
Jeśli założeniem ma być wykonywanie zdjeć nakładanych na siebie z przesunięciem o trochę to polecam aparaty średnioformatowe jak nasz Start, ruski Lubitiel albo takie proste jak Druh. W nich przesuwamy film jak chcemy (za wyjątkiem cofania) i napinamy migawkę ile razy nam się spodoba.
Świetny film mógłbyś poruszyc temat ustawiania przysłony i czasu naświetlania w aparatach pozbawionych światłomierza wbudowanego jak i zewnętrznego? Chyba że cos ominąłem na tym kanale😉
Ustawianie parametrów ekspozycji bez światłomierza jest w poruszone w filmie o Smene 8m, ale planuję zrobić osobny film poświęcony temu tematowi. Pozdrawiam
Naprawdę rewelacyjny kanał, idealny dla początkujących takich jak ja, dlatego tez szybko poleciała subskrypcja :D Mam tylko 2 pytania do Aparatu Smiena Symbol. Jak wyglada fotografowanie nim w nocy? Domyślam się, ze w takiej sytuacji jest konieczna lampa, lecz jaki wtedy ustawić czas naświetlania ? Oraz, jaki użyć film do niego by zejść do przysłony wartości 4?
Do fotografowania w nocy trzeba znacznie wydłużyć czas naświetlania - będzie to kilkanaście sekund do kilku minut, w Smenie 8M i Smenie Symbol jest możliwość ustawienia pierścienia czasów na B co oznacza, że aparat tak długo ma otwartą migawkę jak długo będziemy trzymać wciśnięty przycisk spustu (w Smene 8M możemy podłączyć wężyk spustowy, w Smenie Symbol niestety nie - ale spust jest tak "miękki", że da się go utrzymać ręcznie) oczywiście aparat musi być zamocowany na statywie. Co do użycia lampy błyskowej w takich warunkach to jest to sposób bardzo skomplikowany i na osobny film lub artykuł. Co do filmu to musiałby być bardzo czuły by można było fotografować z ręki przy przysłonie 4 i czasie 1/30s - ale tu warto by było jednak użyć aparatu z wymiennymi obiektywami i jasnym, w miarę szerokim obiektywem.
Czy czułość musi zostać ustawiona na stałe? Mam film 200 ISO, czy wszystkie 36 klatek muszę wypstrukać na tym samym ustawieniu dinów niezaleNie od warunków oświetleniowych?
Witam , Jeżeli zatnie mi się film i próbuję lekko przewijać rolkę to tyłu i nic to nie daję ale jak nacisnę spust migawki to mogę przewijać dalej czy ta praktyka jest dobra czy raczej nie
Znalazłam dziś ten aparat u taty w gararzu zawsze tam wisiał ale dziś mnie zainteresował zdjęłam go i jest tylko zardzewiały przy napisach CMEHA SMENA 8M a tak to wydaje się być chyba dobry ale nie wiem czy dziala
Korbka jest odkręcana, trzeba tylko ją zablokować, żeby się nie obracała, np. za pomocą śrubokręta włożonego od strony gdzie powinna być kaseta z filmem i później z umiarem ale dosyć silnie ręką odkręcić, obracając normalnie - czyli w lewo.
Film małoobrazkowy typu 135, 36 klatek, jest to najpopularniejszy film dostępny na rynku. Proponuje obejrzeć film: th-cam.com/video/W1PaumnBjag/w-d-xo.html - który pomoże wybrać Pani film do aparatu. Pozdrawiam
Mam ten aparacik ale nie działa kompletnie licznik zdjęć. Blokował przewijanie filmu na dobre i musiałem się go pozbyć, albo pozbyć się aparatu. Tylko teraz nie wiem ile kręcić, żeby wiedzieć czy przesunąłem wystarczająco dużo filmu :( Jest na to patent?
Jaki to aparat dla mas jak nawet taki profesjonalista ma problem ze zwinięciem filmu :D Czy wciśnięcie spustu przy 2-3 pierwszych zdjęciach czemuś służy, skoro nie jest naciągana migawka? To kliknięcie daje tylko tyle, że pozwala na przewinięcie kliszy na kolejną klatkę?
Czy po zrobieniu zdjęcia pokrętło powinno samo się odblokować żeby móc przewinąć film do następnej klatki? W mojej Smienie muszę przytrzymać spust migawki żeby odblokować pokrętło i film ruszył dalej, ale mam wrażenie, że nie powinno tak być.
Nieodblokowywanie się pokrętła przewijania filmu jest podstawową usterką tych Smen. W jednej z moich - po zrobieniu zdjęcia trzeba pokrętło przewijania najpierw cofnąć, przy wciśniętym spuście, a następnie przewinąć film (przeważnie się udaje). Prosty mechanizm - może zbyt prosty i się psuje.
Zawsze przekładałem z poprzedniego filmu ale za pierwszym razem? Może poprosić w jakimś zakładzie fotograficznym, na pewno maja stare rolki, może dadzą?
Tak, ten aparat ma czas B, trzeba tylko spojrzeć na niego od prawej strony tam są czasy i ustawić pokrętłem czas B, i jak długo trzymamy wciśnięty spust tak długo otwarta jest migawka. Pozdrawiam
czy mógłby mi pan pomóc ? - zdjęcia z aparatu Smena Symbol - wyszły mi na niebiesko,są one wyraźne,ale niebieskie,użyłem kliszy o naświetleniu ISO 400 - teraz nie wiem,czy to nie był mój błąd,czy powinienem tylko użyć kliszy o naświetleniu ISO 200 - Kodak Gold 200.
Filmy są do światła dziennego (5500K) lub do światła sztucznego (2400K) jaki to był film? Bo czułość to nie ma nic z barwą wspólnego. Druga rzecz - to błąd przy skanowaniu. Ale wszystko można nadrobić w oprogramowaniu - poprzez zmianę balansu bieli w komputerze.
Jestem totalnie zielona w aparatach analogowych, dostałam od wujka ten aparat i zastanawiam się w jaki sposób mam poznać, że w filmie jest już następna klatka i zdjęcia się nie nałóżą? Wiem że muszę przewijać ręcznie ale zupełnie nie wiem ile razy,czy za każdym razem musi to być do oporu? Proszę o pomoc :)
Aparat nadal jest tani. Śmiało za 5-20 zł można kupić sprawna Smenę. A tu ciekawostka: th-cam.com/video/A3NBhRO43lU/w-d-xo.html - Obiektyw Smeny w aparacie cyfrowym. 🙂
Miałem taki okres, że wszystko podłączałem do cyfry, nawet jakieś badziewne obiektywy z kompaktów 😨 - teraz wolę włożyć film do analoga i nim zrobić zdjęcia. 😋
@@FotografiajestFajna Dla mnie na razie fotografia analogowa za droga jest. Za dużo wydatków na szpitale a wzrok nie ten i zwyczajnie pół kliszy do kosza więc jaki w tym sens?
I ten moment kiedy drżącymi rękami otwierało się kopertę ze swoimi pierwszymi fotkami a tam... pasek od aparatu , palec , chomik z którego widać tylko błyszczące oczy. Trzeba się było bardziej przyłożyć żeby mieć jakaś pamiątkę ...
Świetny kanał, bardzo dużo się można od Pana nauczyć. Chciałbym zacząć swoją przygodę z lomografią i myślałem właśnie o niedrogiej Smienie 8m. Powiedział Pan, że są do tego lepsze aparaty. Czy mógłby Pan jakieś polecić? Pozdrawiam
Polecam aparat Druch - prosty, tani, niezawodny i produkowany u nas. Mam przygotowany film o łomografii i będzie on emitowany za tydzień czyli 13 czerwca. Zapraszam i pozdrawiam.
Jeśli mechanizm w środku zardzewiał to raczej aparat wyłącznie do postawienia na półce, ale za 20zł można kupić Smene w ładnym stanie, prawdopodobnie sprawną. Pozdrawiam
Oj, prawda z tą uciekającą oryginalną rolką, na którą należy ściśle nawinąć film. Idealnie sprawdza się wycięcie na kliszy języczka pasującego do rolki po wykorzystanym filmie i zrobienie dziurkaczem dziurki pasującej do ząbka w trzpieniu. Na pewno nie puści, przy dobrym wykonaniu film trzeba wyrywać z rolki na siłę! Ile to ja mam tych smienek hehe?
Nie wiem kim Pan jest ale wydaje się Pan być wspaniałym człowiekiem :)
I'm Czech and I understand it. Thank you! Great video!
I am glad that you like my film.
Dziękuję za ten filmik :) Ja na Smienie8m zrobiłam niedawno jedną rolkę. W tym czasie miałam kilka aparatów załadowanych filmem i najwięcej nerwów napsuła mi Smina - wciąż powtarzałam, że się nie polubiłam z tym aparatem, bo go nie czuję i po tej rolce kończę przygodę z nią. Ale po wywołaniu tych wszystkich filmów (ze Starta, Lubitela, kompakta i nie pamiętam czego jeszcze) okazało się, że Smiena dała mi najlepsze zdjęcia - po prostu czapki z głów. Ubawiłam się niesamowicie oglądając te fotografie, jakościowo najlepsze, a niektóre nałożyły się na siebie i wyszły genialne cuda. Zwracam Smienie8m honor i teraz ją kocham niesamowicie :)
Moją Smienę 8M użyłem po raz pierwszy w plenerze pod Belwederem w czerwcu 1979 roku robiąc zdjęcia przejeżdżającemu papieżowi. Pierwsze zdjęcie zrobiłem z daleka, a drugie tuż po tym gdy papieski Star mnie minął bo nie zdążyłem ustawić aparatu do drugiego zdjęcia. Zdjęcia mam do dzisiaj.
Jestem pod wrażeniem. Pierwszy człowiek który ma pojęcie o tym aparacie. Zrobiłem na nim setki zdjęć korzystając zazwyczaj z negatywu FF a sporadycznie HL (wołał się na strasznie duże ziarno a moja wiedza na temat wykresu temperatura/czas była wówczas mocno ograniczona i sprowadzała się do stosowania zasad z instrukcji). Mam wrażenie że mogliśmy się kiedyś spotkać jako że pracowałem miedzy innymi na Nowym Świecie 44 jako operator pierwszego minilaba (Noritsu 1001) w Polsce. Wracając do tematu - super film, super wiedza.
Super filmik, bardzo ciekawie opowiedziany. Z przyjemnością wysłuchałam do końca
Smena 8 to pierwszy aparat jaki pamiętam. Pierwsze zdjęcia w rodzinnym albumie (między innymi moje w wózku - początek lat 70) powstały tym aparatem. Ja też swoje pierwsze zdjęcia w latach 80 robiłem tym aparatem, wprawdzie bardzo nieświadomie, bo moje fotografowanie sprowadzało się do kadrowania i naciskania spustu migawki, sam nie dobierałem czasów i przysłony. Trzeba też było pamiętać o naciągu filmu, bo kilka razy zdarzyło się zrobić "podwójne" zdjęcie ;-) Nie pamiętałem jak (na jakiej zasadzie) się ustawiało przysłonę i czas. Świetny film, dzięki niemu już wiem dlaczego zdjęcia z tego aparatu wychodziły, jak się dobierało czas i przysłonę :-)
Kiedy ja zaczynalem fotografowanie w 5 lub 6 klasie podstawowki okolo 1974-1975 roku rolki filmu mialy jeszcze metalowe zapadki ze sprezynka do trzymania koncowki filmu.
Potem film sie urywalo z zapadki i wyciagalo druga strona.
Kasety tez byly wielorazowego uzytku ,otwierane ,cenilem zwlaszaca te z ORWO bo byly plastikowe i nie otwieraly sie przypadkowo w torbie .
Film mozna bylo kupic w puszkach ,o ile pamietam 17 metrow i samemu ladowac do kaset ,a ORWO mozna bylo kupic 3 filmy w puszce juz ponacinane co odcinek 1.7m.
Aparat Smiena 6 w ktorej byl zerwany zaczep migawki i po naciagnieciu trzeba bylo dzwignie trzymac w pozycji naciagnietej i puscic w momencie robienia zdjecia.
Transport filmu z kasety do kasety ,a na koncu zrywalo sie film aby zwinac do konca i nie zaswietlic ostatniego zdjecia.
Nie myslalem wtedy ze w ten sposob robie rysy na filmie.
Pozniej byly pozyczane Zorkij ,w szkole sredniej szkolne Zenit E ,Pentagon Six ,w koncu moj wlasny nowy Zenit E ale..... no wlasnie ,z Industarem 50.
Oczywiscie ciemnia w lazience :)
Potem po 1986 mialem dluga przerwe ,tzn pstrykalem zdjecia ale juz kto inny je obrabial.
No i wlasnie dzieki Tobie Pawel wracam do fotografi ,co prawda cyfrowej bo z chemia za duzo zabawy ,ale juz mam Canona T1I oraz 2000D i jak na razie 2 rozne obiektywy ,a na trzeci czekam.
Swietny cykl ,z przyjemnoscia ogladam nawet odcinki o Smienie i Zenicie ,ktore doskonale znam :)
Pozdrawiam
Waldek
P.S.
A fotografowania cyfrowa lustrzanko to sie wlasnie z tych filmow ucze.
Bardzo duzo sie zmienilo.
W mojej Smienie jest fabryczna rolka do zwijania, nie trzeba było nic kombinować. Natomiast najwygodniej było po prostu zwijać film do drugiej kasety, w zakładach fotograficznych leżały tego całe koszyki do wzięcia. Kasety zresztą otwierało się całkiem łatwo, bez żadnych kombinerek, jak Pan chyba przy wywoływaniu filmów mówił. Acz może metalowe tak mają, Foto 65 były OIDP plastikowe zakręcane.
Co do zacinania się - u mnie czasem wyskakuje sama podziałka licznika, trzeba ją wcisnąć z powrotem. Ale licznik jest całkiem przyzwoity, może czasem odczyt "kiwnie się" o jeden, ale zaraz się to wyrównuje. Zresztą film ciągnęło się do oporu, na jednej rolce założonej po ciemku to i 40 zdjęć się dało zrobić. Licznik jest potrzebny do orientacji, nie do szczegółowego pomiaru.
Mam w Lednice dalej. SMIENA8 kupilem za butelki i makulature. Byl bardzo dobry. Robil czarno biale, a poznie DDR sleidy. Teraz Sleidy nikt mi nie chce wywolac. Teraz CYFRA. Dziekuje za film.
SMIENA 8M dała mi (jako fotoamatorowi) olbrzymią satysfakcję :)
Jej konstrukcja (cały mechanizm i optyka aparatu mieściła się w łatwo wyjmowalnym obiektywie) pozwoliła mi na skonstruowanie taniego aparatu do zdjęć stereoskopowych. Pocięte i poklejone obudowy dały jeden dwuobiektywowy aparat. Oddzielnie naciągane migawki pozwoliły na łatwą synchronizacje przy pomocy wężyków spustowych. Co prawda mogłem robić raczej statyczne i nocne zdjęcia, ale za to były to obrazki "trójwymiarowe" . Fotografowałem na materiałach diapozytywowych OR-WO. Obrazki dało się oglądać w taniej (również poklejonej) przeglądarce :)
Dokładnie tak samo zrobiłem swój pierwszy stereoskopowy aparat ;)
super filmik, bardzo mi pomógł przy obsłudze mojej pierwszej smeny!
To był mój pierwszy aparat , miło go wspominam. Zrobiłem nim kilka filmów i został mi skradziony. Kupię chyba sobie teraz taki i zobaczę jak się fotografuje z wiedzą którą posiadam bo wówczas takiej nie miałem. Szkoda że Pan nie zrobił nią zdjęć bo bardzo bym chciał zobaczyć w Pana wykonaniu. Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję za ten film. Odszukałem swoją 8M, kupioną w 1981 r. Kupuję film i do dzieła! P.S. Na moim pierwszym filmie z 1981 r. z braku wiedzy o fotografowaniu na 36 klatek wyszły mi tylko 4. Odbitki mam do dzisiaj. Później było znacznie lepiej :) Pozdrawiam serdecznie!
Bardzo się cieszę. Pozdrawiam 😀
Moim pierwszym aparatem była SMENA 6 [ wzbudza podziw na półce ] . W przeciwieństwie do omawianego aparatu wymagała wiedzy , ponieważ nie było "chmurek i postaci" do ustawiania ekspozycji.. Według instrukcji lampa błyskowa synchronizowała się z czasem 1/30 s. Moja SMENA posiada również samowyzwalacz , ale niestety wymaga dwóch kaset [ brak powrotu taśmy ]. Bardzo Panu dziękuję za to wspomnienie i powrót do mojego dzieciństwa. Pozostałe filmy uświadamiają mi , że fotografii uczymy się w ciągle i w każdym wieku. Pozdrawiam.B.S.
Wczoraj wyjąłem film z pierwszego modelu Smeny i o niej będzie film ale w przyszłości i Smena 6 doczeka się filmu 😀
@@FotografiajestFajna Dziękuję. Czekam.
Moje pierwsze zdjęcia zrobiłem na Smienie 6. Nie mam jej już. Ale dzięki Panu wyciągnąłem wszystkie swoje aparaty z szafki. Kusi mnie żeby kupić kliszę..
Nie ma wyjścia - prędzej czy później kupi Pan film 😀.
Wychodzi na to, że zaczynałem moją przygodę z fotografią trochę wcześniej, bo ze Smieną 6. Tym aparatem można było robić dosłownie wszystko oprócz... wbijania gwoździ. Z prostej przyczyny. Korpus był plastikowy i po prostu by nie wytrzymał, hmmm... ;)
POZDROWIONKA :)
4:30
... tu się wdał mały lapsus słowny, film 35 mm a nie 135 mm.
Fajny film, ale nie ma filmu 135 mm (4:30). W podpisach pod filmem juz tego bledu nie ma. Format 135 to 35-cio milimetrowy film kinowy nawiniety na szpulke i w kasecie. Byl jeszcze format 635, taki sam film ale bez kasety i trzeba go bylo zaladowac do kasety wielokrotnego uzytku samemu. Film byl zabezpieczony papierowa tasma i mozna to bylo zrobic bez ciemni. W latach 70-tych Foton, producent polskich filmow Fotopan FF i HL robil kasety metalowe wielokrotnego uzytku.
Świetny, konkretny materiał. Rewelacyjny kanał, prawdziwa perła na Youtubie.
Dziękuję bardzo i zapraszam na mój kanał "analogowy": th-cam.com/users/analogi
@@FotografiajestFajna Kilka tygodni temu zacząłem swoją przygodę z fotografią analogową dzięki temu, że kolega pożyczył mi Pentaxa 67 z obiektywem 105 2.4. piękny sprzęt. Pana kanał jest dla mnie prawdziwą kopalnią wiedzy. Cyfrówkami fotografuję od ponad 10 lat, ale teraz cofam się trochę czasie . Świetnie przekazuje Pan informacje. Naprawdę każdy odcinek jest bardzo wartościowy i merytoryczny. Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
komentarz statystyczny bo materiał o wysokiej jakości jakich bardzo mało na yt
like już po minucie dałem nie czekając na koniec
Kiedy miałem dziesięć lat Smeną robiłem zdjęcia na kolonii (mam je do dzisiaj), zatem z tym aparatem radziło sobie nawet dziecko. Wydaje mi się, że aparat kupowało się wówczas z rolką wewnątrz.
To nie ten typa aparatu. Z negatywem w środku kupowało się tzw. "idioten camery" :-) natomiast do SMENy kupowało się zwykłe filmy 35 mm niekiedy nawet bez kasetek które trzeba było w takiej sytuacji załadować do kasetki - zazwyczaj pod kołdrą.
@@gallusanoniums2579 Nie miałem na myśli negatywu, tylko pustą rolkę, na którą nawijało się kliszę/film.
Na prawdę świetny kanał, wiele informacji przekazanych w prosty i jasny sposób a także ciekawostek, tak jak w tym filmiku- subskrypcja już jest, będę zaglądać częściej :)
Pozdrawiam!
Dziękuję i pozdrawiam 😀
Bardzo przydatny i przyjemny film! Przesyłam całuski
O matulu... mój aparat! :) Smena 8 (bez m), drugi na stole, z czarnym obiektywem. Działa do dziś i ma samowyzwalacz. Wspomnień czar...
Przyglądając się napisom na obiektywie i przyjętym założeniom co do ustawień ekspozycji w tym aparacie widać jak na dłoni, że odzwierciedlają one jak byk znaną regułę Sunny 16. Nic tylko załadować film o ISO 200, ustawić przysłonę na 16 i czas naświetlania w słoneczny bezchmurny dzień na 1/250s.
Dokładnie to mój pierwszy apart i niestety robiłem sporo nieostrych zdjęć, całe szczęście później przesiadłem się na Feeda 4 a jeszcze później na Zenita xp12.
😀 - moja droga była podobna - Smena 8m > Fed 5 > Zenit TTL.
@@FotografiajestFajna Fotografia jest Fajna opowiem panu historię, jak kupiłem tego Feed4 :) na grzybobraniu blisko baz radzieckich koło Duninowa od Sowieckiego żołnierza co stał na warcie, koledzy wiedzieli że fotografuję i w lesie mnie wołają , miałem może wtedy 13-14 lat, zapłaciłem grosze za nówkę sztukę w kratonie takim ze styropianu, jak to mi pięknie wówczas pachniało, a jaka była radość :) dziś poluję na takiego samego w bardzo dobrym stanie, bo niestety już go nie mam. Pozdrawiam.
Życzę powodzenia w poszukiwaniach, ja szukałem Zenita TTL z konkretnego roku i z konkretnej fabryki - po dwóch latach mi się udało 😀.
A jak ustawić w 8M czułość filmu 100, 200 lub 400 ISO? Na obiektywie widzę zakres do 250 ASA. Czy chcąc ustawić wspomniane ISO 100 wystarczy umieścić wskaźnik w okolicy ASA 130? Z góry dziękuję za odpowiedź🙂
Pokrętło przysłon-czułości jest wyskalowane dla czułości filmów, które były produkowane w Związku Radzieckim, ale spora tolerancja negatywów czarno-białych na niedokładne naświetlenie nie przeszkadza w ustawieniu dla filmu 100 ISO przysłony odpowiadającej 130ASA, a dla filmu 200ISO przysłony odpowiadającej 250ASA. Film 400 ISO wymagałby przysłony 22, więc przy stosowaniu takiej czułości należy ustawiać pokrętło czasów naświetlania-pogody na pogodę o jedną działkę lepszą od istniejącej, a przysłonę na 250ASA.
O! To się mi przyda, co dopiero załadowałem Mkę filmem :)
Bardzo się cieszę 😀.
czekam na recenzję aparatu Zenit-B
czy mógłby pan coś o dalmierzu blik powiedzieć,odnośnie smieny 8M - chodzi o dalmierz blik,chciałbym,aby pan opublikował materiał wideo,jak używać dalmierza do smieny
Bardzo przyjemnie ogląda się ten kanał. Czy można prosić cos na temat Olympusów? 🤓
Bardzo dziękuję 😀 - mam przygotowany film o Olympusie, ale jeszcze trochę musi poczekać (kolejka jest długa)
@@FotografiajestFajna Super, super. Bardzo się cieszę. Będzie łapa w górę. Zresztą cały kanał, pomysł, prowadzenie. Rewelacja. Nie ma zbędnego gledzenia dookoła. Jest sama esencja. I to lubię. 🤓
DZIĘKUJĘ !!!
Miałem Cmene 8 bez M ten wcześniejszy.Był problem z kliszami fotograficznymi brak.Były małoobrazkowe wąska klisza.Przewijało się aparat do rolki pokrętłem.Było pokrętło do przewijania z powrotem.Miałem wersję z liczbami bez obrazków.W moim był samozwalacz zegarek jakby sprężyna.Ta cmena uchodziła 8 m uchodziła za prościejszą łatwiejszą do obsługi ustawiało się czułość błony w moim coś trzeba było wiedzieć.8 m była uproszczona była przez pewien czas w sklepach.Ami Polski 2 miał szerokie klisze aparat.Polska warszawa zakłady potrafiła robić aparaty fotograficzne dobre na tamte czasy.56x56 12 zdjęć były dwie ostrości i regulacje przesłony 1/30 ,1/60, 1/120 i B obiektyw stały achromat 75 mm 1:8 zenit miał ustawienie ostrości matówka materiał 135 klisza.Był naciąg po prawej stronie po lewej mógł być samowyzwalacz czasowy w starszym modelu bez M .Patrz wikipedia encyklopedia jest dźwignia na dole sprawdzałem samowyzwalacz.Są zdjęcia obu w wikipedii.Brałem go czasem na wycieczki.
Spoko. Prosty aparacie, ale chyba fajny.👍
Fajny film, tylko mam pytanie do innych użytkowników smieny 8m czy mają taki mały problem z ustawieniem czasu, bo w mojej smienie odczuwam (dla mnie) zbyt wielki opór, ale oprócz tego to wszystko chodzi, jak potrzeba.
Pozdrawiam serdecznie ciekawe
Miło mi 😀
bardzo fajny film
Dzięki 😀
Mi tak film strzelił jak wyciągałam z vilji. Wiedzialam ze go jeszcze sporo bylo wiec ciagnelam. A on sie zaciał i zerwał. Takich nerwów dawno nie mialam.
Bardzo proszę o doprezyzowanie. Przedostatni aparat - zintegrowany naciąg. Czyli nie odbywa się to ręcznie tylko automatycznie klisza skacze od kadru do kadru? Szukam aparatu umożliwiającego wielokrotną ekspozycję, chcę nakładac zdjęcia na siebie przesuwając po kawałeczku. Rozumiem że ten przedostatni niestety mi tego nie umożliwi? dziękuję za film
Jeśli założeniem ma być wykonywanie zdjeć nakładanych na siebie z przesunięciem o trochę to polecam aparaty średnioformatowe jak nasz Start, ruski Lubitiel albo takie proste jak Druh. W nich przesuwamy film jak chcemy (za wyjątkiem cofania) i napinamy migawkę ile razy nam się spodoba.
Miałem nie oglądać, ale to był pierwszy aparacik otrzymany na komunię św. w 72-gim. Zaraziłem się wtedy fotografią i ta choroba trwa po dziś dzień.
Wiele osób ma miłe wspomnienia z dzieciństwa właśnie ze Smeną, takim aparatem się po prostu wtedy fotografowało 😀. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna Kilka lat później w czasie tak zwanej zimy stulecia 78/79 tato kupił mi Praktica LTL2 i smenka poszła na półkę.
Czekamy na film o smienie symbol :)
Bedzie, ale na moim kanale "analogowym" - th-cam.com/users/analogi
Świetny film mógłbyś poruszyc temat ustawiania przysłony i czasu naświetlania w aparatach pozbawionych światłomierza wbudowanego jak i zewnętrznego?
Chyba że cos ominąłem na tym kanale😉
Ustawianie parametrów ekspozycji bez światłomierza jest w poruszone w filmie o Smene 8m, ale planuję zrobić osobny film poświęcony temu tematowi. Pozdrawiam
Przed chwilą wytarlam ten aparat mojego taty i Jersey w nim zakochana!
A jak ustawiać czasy-przesłonę robiąc zdjecia w pokoju bez lampy błyskowej?
Trzeba zmierzyć światło, fotografowanie w pomieszczeniach to wyższa szkoła jazdy fotograficznej.
Fajny materiał. Dla mnie najciekawsza była część historyczna.
Dzięki, to właśnie cześć historyczna zabiera czas przy przygotowaniu filmu, bo obsługa aparatu - to z marszu mogę gadać o wielu modelach 😀.
@@FotografiajestFajna hihi, a już myślałem, że tak z głowy tymi historiami sypiesz ;-)
Naprawdę rewelacyjny kanał, idealny dla początkujących takich jak ja, dlatego tez szybko poleciała subskrypcja :D Mam tylko 2 pytania do Aparatu Smiena Symbol. Jak wyglada fotografowanie nim w nocy? Domyślam się, ze w takiej sytuacji jest konieczna lampa, lecz jaki wtedy ustawić czas naświetlania ? Oraz, jaki użyć film do niego by zejść do przysłony wartości 4?
Do fotografowania w nocy trzeba znacznie wydłużyć czas naświetlania - będzie to kilkanaście sekund do kilku minut, w Smenie 8M i Smenie Symbol jest możliwość ustawienia pierścienia czasów na B co oznacza, że aparat tak długo ma otwartą migawkę jak długo będziemy trzymać wciśnięty przycisk spustu (w Smene 8M możemy podłączyć wężyk spustowy, w Smenie Symbol niestety nie - ale spust jest tak "miękki", że da się go utrzymać ręcznie) oczywiście aparat musi być zamocowany na statywie.
Co do użycia lampy błyskowej w takich warunkach to jest to sposób bardzo skomplikowany i na osobny film lub artykuł.
Co do filmu to musiałby być bardzo czuły by można było fotografować z ręki przy przysłonie 4 i czasie 1/30s - ale tu warto by było jednak użyć aparatu z wymiennymi obiektywami i jasnym, w miarę szerokim obiektywem.
@@FotografiajestFajna Bardzo dziękuje za odpowiedź :D
Czy czułość musi zostać ustawiona na stałe? Mam film 200 ISO, czy wszystkie 36 klatek muszę wypstrukać na tym samym ustawieniu dinów niezaleNie od warunków oświetleniowych?
Czułość negatywu jest niezmienna, niestety 🙁
Witam , Jeżeli zatnie mi się film i próbuję lekko przewijać rolkę to tyłu i nic to nie daję ale jak nacisnę spust migawki to mogę przewijać dalej czy ta praktyka jest dobra czy raczej nie
Te filmy w papierku katastrofa musialem jezdzic do założenia do fotografa 😂
Znalazłam dziś ten aparat u taty w gararzu zawsze tam wisiał ale dziś mnie zainteresował zdjęłam go i jest tylko zardzewiały przy napisach CMEHA SMENA 8M a tak to wydaje się być chyba dobry ale nie wiem czy dziala
Jaką lampę błyskową kupić do tego aparatu?
Lubitel 166 U? Rolleiflex? Mamiya?
jak w tej smene odkręcić górny panel? są dwie śrubki ale blokuje korbka... jak się wyjmuje korbkę? :)
Korbka jest odkręcana, trzeba tylko ją zablokować, żeby się nie obracała, np. za pomocą śrubokręta włożonego od strony gdzie powinna być kaseta z filmem i później z umiarem ale dosyć silnie ręką odkręcić, obracając normalnie - czyli w lewo.
Jaki rozmiar negatywu na rolce jest potrzebny do smeny? :)
Film małoobrazkowy typu 135, 36 klatek, jest to najpopularniejszy film dostępny na rynku. Proponuje obejrzeć film: th-cam.com/video/W1PaumnBjag/w-d-xo.html - który pomoże wybrać Pani film do aparatu. Pozdrawiam
może głupie pytanie ale film do niego ma być czarnobiały czy może być kolor.
Może być i taki i taki 😀
Ile Pan ma aparatow foto ? czy prezentowane tu fotoaparaty sa Pana ? moim pierwszym aparatem byl chyba ,,druh,, . . . jako malolat . . . thx !!! . . .
Mam pytanie czy po każdym zrobionym zdjęciu przewijamy film do oporu ?
Tak
Mam ten aparacik ale nie działa kompletnie licznik zdjęć. Blokował przewijanie filmu na dobre i musiałem się go pozbyć, albo pozbyć się aparatu. Tylko teraz nie wiem ile kręcić, żeby wiedzieć czy przesunąłem wystarczająco dużo filmu :( Jest na to patent?
Da się kupić film do tego aparatu jeszcze?
Bez problemu (Google: filmy fotograficzne)
Jaki to aparat dla mas jak nawet taki profesjonalista ma problem ze zwinięciem filmu :D Czy wciśnięcie spustu przy 2-3 pierwszych zdjęciach czemuś służy, skoro nie jest naciągana migawka? To kliknięcie daje tylko tyle, że pozwala na przewinięcie kliszy na kolejną klatkę?
Czy po zrobieniu zdjęcia pokrętło powinno samo się odblokować żeby móc przewinąć film do następnej klatki? W mojej Smienie muszę przytrzymać spust migawki żeby odblokować pokrętło i film ruszył dalej, ale mam wrażenie, że nie powinno tak być.
Nieodblokowywanie się pokrętła przewijania filmu jest podstawową usterką tych Smen. W jednej z moich - po zrobieniu zdjęcia trzeba pokrętło przewijania najpierw cofnąć, przy wciśniętym spuście, a następnie przewinąć film (przeważnie się udaje). Prosty mechanizm - może zbyt prosty i się psuje.
Moj prezent komunijny plus zegarek czajka.
A skąd wziąć tą rolkę żeby nawinąć film?
Zawsze przekładałem z poprzedniego filmu ale za pierwszym razem? Może poprosić w jakimś zakładzie fotograficznym, na pewno maja stare rolki, może dadzą?
Pytanie bo mam 35. Na tym apracie mozna z tego co pamietam trzymac przycisk migawki i naświetlać ile sie chce. Prawda?
Tak, ten aparat ma czas B, trzeba tylko spojrzeć na niego od prawej strony tam są czasy i ustawić pokrętłem czas B, i jak długo trzymamy wciśnięty spust tak długo otwarta jest migawka. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna dziekuje za odpowiedz :)
czy mógłby mi pan pomóc ? - zdjęcia z aparatu Smena Symbol - wyszły mi na niebiesko,są one wyraźne,ale niebieskie,użyłem kliszy o naświetleniu ISO 400 - teraz nie wiem,czy to nie był mój błąd,czy powinienem tylko użyć kliszy o naświetleniu ISO 200 - Kodak Gold 200.
Filmy są do światła dziennego (5500K) lub do światła sztucznego (2400K) jaki to był film? Bo czułość to nie ma nic z barwą wspólnego. Druga rzecz - to błąd przy skanowaniu. Ale wszystko można nadrobić w oprogramowaniu - poprzez zmianę balansu bieli w komputerze.
@@FotografiajestFajna to był: Kodak UltraMax 400
Kupiłam klisze i nie pasuje, czy ma ktoś ten aparat i mógłby mi dać link do panującej kliszy? Będę bardzo wdzięczna
www.ceneo.pl/20261047#cid=40047&crid=430414&pid=23293
Jestem totalnie zielona w aparatach analogowych, dostałam od wujka ten aparat i zastanawiam się w jaki sposób mam poznać, że w filmie jest już następna klatka i zdjęcia się nie nałóżą? Wiem że muszę przewijać ręcznie ale zupełnie nie wiem ile razy,czy za każdym razem musi to być do oporu? Proszę o pomoc :)
Aby przewinąć film do następnej klatki należy obracać pokrętłem do oporu. Życzę udanych zdjęć i pozdrawiam.
@@FotografiajestFajna dziękuję bardzo za szybką odpowiedź :)
Aparat nadal jest tani. Śmiało za 5-20 zł można kupić sprawna Smenę. A tu ciekawostka: th-cam.com/video/A3NBhRO43lU/w-d-xo.html - Obiektyw Smeny w aparacie cyfrowym. 🙂
Miałem taki okres, że wszystko podłączałem do cyfry, nawet jakieś badziewne obiektywy z kompaktów 😨 - teraz wolę włożyć film do analoga i nim zrobić zdjęcia. 😋
@@FotografiajestFajna Dla mnie na razie fotografia analogowa za droga jest. Za dużo wydatków na szpitale a wzrok nie ten i zwyczajnie pół kliszy do kosza więc jaki w tym sens?
Film 15/20zl czy to zaraz az tak drogo? No nie wiem kwestia wywolania juz inna ale odbitki zrobic mozna zawsze a na samo wywolanie tez jest czas
... może jakieś sample?
Będą, trochę później - teraz wywoływałem film min. z Smeny - pierwszy model 😀.
I ten moment kiedy drżącymi rękami otwierało się kopertę ze swoimi pierwszymi fotkami a tam... pasek od aparatu , palec , chomik z którego widać tylko błyszczące oczy. Trzeba się było bardziej przyłożyć żeby mieć jakaś pamiątkę ...
😀😀😀
Jaka klisza wchodzi w ten aparat?
Standardowy film małoobrazkowy.
Smiena 8, bez M, ma samowyzwalacz na chyba 10 lub 15 sekund. Używałem.
😀
Świetny kanał, bardzo dużo się można od Pana nauczyć. Chciałbym zacząć swoją przygodę z lomografią i myślałem właśnie o niedrogiej Smienie 8m. Powiedział Pan, że są do tego lepsze aparaty. Czy mógłby Pan jakieś polecić? Pozdrawiam
Polecam aparat Druch - prosty, tani, niezawodny i produkowany u nas. Mam przygotowany film o łomografii i będzie on emitowany za tydzień czyli 13 czerwca. Zapraszam i pozdrawiam.
Znalazłam taki aparat w starych gratach ale jest troszkę zardzewialy
Jeśli mechanizm w środku zardzewiał to raczej aparat wyłącznie do postawienia na półce, ale za 20zł można kupić Smene w ładnym stanie, prawdopodobnie sprawną. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna dziękuję pozdrawiam
Nigdy nie oddam kolekcji moich analogów, hej!
Zgadzam się -nigdy.
Szkoda ze tak mało o smenie symbol:(
Smena Symbol zasługuje na własny odcinek 😀. Pozdrawiam
@@FotografiajestFajna tylko u kogo obejrzeć jak nie u Pana :))
Jedyny aparat jaki rosjanie umieli wtedy robić dobrze to był aparat ucisku i terroru ;)
Oj, prawda z tą uciekającą oryginalną rolką, na którą należy ściśle nawinąć film. Idealnie sprawdza się wycięcie na kliszy języczka pasującego do rolki po wykorzystanym filmie i zrobienie dziurkaczem dziurki pasującej do ząbka w trzpieniu. Na pewno nie puści, przy dobrym wykonaniu film trzeba wyrywać z rolki na siłę! Ile to ja mam tych smienek hehe?