Sprawny czy uszkodzony? cz.2 [RS Elektronika] #38

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 12 ก.ย. 2024
  • Druga część poradnika, jak testować elementy elektroniczne.
    Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do polubienia naszej strony na Facebook'u:
    / rselektronika
    Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tematyki videobloga lub sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
    reduktorszumu@gmail.com
    www.youtube.com... - RS Elektronika
    www.youtube.com...
    Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.

ความคิดเห็น • 68

  • @albertdamianciekot2581
    @albertdamianciekot2581 4 ปีที่แล้ว +3

    Witam. Najlepszee filmy elektroniki. Dykcja i podklad najlepsze az milo ogladac i uczyc się. Jak najwięcej takich filmow

  • @bolec123123123
    @bolec123123123 5 ปีที่แล้ว +5

    Nie ma jak piękne tranzystory typu BC211 BC107, 108, 177 etc. W obudowach TO, czy układy scalone. Piękno i klasa elementów.

  • @DoubleSuper8
    @DoubleSuper8 9 ปีที่แล้ว +2

    Wyprowadzenia tranzystora można znaleźć bez noty aplikacyjnej przy użyciu miernika. Na złączu E-B ma być większy spadek napięcia a na B-K nieco mniejszy ;)

  • @crisshadow693
    @crisshadow693 2 ปีที่แล้ว +1

    👍

  • @waldemarsobkowiak8974
    @waldemarsobkowiak8974 2 ปีที่แล้ว

    Do testowania tranzystorów bipolarnych mam od 25 lat tester na słuchawce W66. Sprawdza się doskonale! Zwłaszcza, że w większości przypadków nie potrzeba wylutowywać!
    Pozdrawiam!

  • @electronik4464
    @electronik4464 9 ปีที่แล้ว

    Tester tranzystorów jak najbardziej polecam. Poszedłem nawet krok dalej i zbudowałem drugi, z pomiarem indukcyjności i diod zenera. Wszystko jest w internecie.

  • @marekf.2905
    @marekf.2905 5 ปีที่แล้ว

    Dobry film z opisem ..naprawiałem dzięki niemu urządzenie z czasów PRL ...Pozdrawiam i oby tak dalej

  • @323bod
    @323bod 4 ปีที่แล้ว +2

    Mało się znam więc proszę o wyjaśnienie. Przy tranzystorach multimetr pokazuje wartość w voltach ale mówisz też o omach (6:09). Pozdrawiam.

  • @moflovki
    @moflovki 9 ปีที่แล้ว +7

    Kiedy zmienicie w końcu tą baterie w tym ogólnym testerze?:D Bo urządzenie odkąd go pokazujecie woła że bateria słaba:)

  • @paulusegersunder2029
    @paulusegersunder2029 10 หลายเดือนก่อน

    Pytanko. Przy testowaniu tranzystorów typu MOSFET mówił Pan o rezystancji podczas gdy miernik był ustawiony na pomiar diody i pokazywał symbol V co oznacza zapewne spadek napięcia, który jak rozumiem jest wynikiem stawianego oporu? Nie czepiam się oczywiście tylko próbuję dobrze zrozumieć 😊

  • @kek_9
    @kek_9 5 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za odcinek, serdecznie pozdrawiam ;]

  • @Filip95s
    @Filip95s 9 ปีที่แล้ว +4

    Czy podczas pomiaru w 6:08 nie chodzi czasem o spadek napięcia zamiast o rezystancję (15mV zamiast 15ohm)? W końcu multimetr jest ustawiony na badanie diody, a nie pomiar rezystancji.

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  9 ปีที่แล้ว

      Filip95s W tym przypadku to to samo, bo ten miernik daje 1V w czasie pomiaru.

    • @PajaczekWinniczek
      @PajaczekWinniczek 6 ปีที่แล้ว

      Co??

  • @lukaszqki7604
    @lukaszqki7604 4 ปีที่แล้ว

    Genialne 🙂

  • @andrzejgut-mostowy9047
    @andrzejgut-mostowy9047 9 ปีที่แล้ว +1

    U mnie najlepiej się sprawda Elpo P-508 - Pomiezy kilka/kilkanascie tysiecy roznych lamp

  • @krajes
    @krajes หลายเดือนก่อน

    Jak dojść co jest uszkodzone w jakimś układzie i w jakim czasie jak wszystko należałoby wylutować do pomiaru? :)

  • @radiokonstruktor5516
    @radiokonstruktor5516 9 ปีที่แล้ว +7

    Drogi RS, nie jest prawdą, że np. tranzystor bipolarny trzeba wylutować z płytki żeby go skutecznie sprawdzić. Dokładnie tak samo sprawdzisz go bez wylutowywania. Zwykle jest tak, że elementy, które go bocznikują niewiele wpłwają na wskazanie miernika. W rzadkich przypadkach, kiedy tranzystor wprost steruje wyprowadzeniami transformatora (np. W zasilaczach impulsowych) trzeba go wylutować bo tam uzwojenia bocznikujące mają małe wartości rezystancji co uniemożliwia ustalenie rzeczywistości co do sprawności elementu. Dokładnie tak samo z diodami, nie trzeba ich wylutowywać w 98% przypadków. Proszę wziąć jakąś płytkę z tranzystorami na pokładzie i samemu sprawdzić.
    Ponadto nie wspomniałeś o jednej ważnej sprawie. Mianowicie jak odróżnić kolektor od emitera za pomocą testu diody. Sprawa jest banalnie prosta zarówno dla tranzystorow NPN jaki PNP. Wystarczy porównać spadki napięć przy pomiarze testem diody w kierunku przewodzenia. Emiter będzie miał zawsze większą wartość spadku napięcia. Tak samo można to ustalić bez wyciągania tranzystora z PCB. Proszę sprawdzić, że to działa. Przykładowo dla złącza BC spadek będzie 0,53 V natomiast dla BE spadek będzie 0,54 V. Jest to powtarzalne i dotyczy 99 % tranzystorów.
    Pozdrawiam!

    • @RSElektronika
      @RSElektronika  9 ปีที่แล้ว +15

      RadioKonstruktor Drogi Panie. W swoim, długim już życiu, sprawdziłem setki tysiecy tranzystorów i oczywiście doswiadczony elektronik, taki jak Pan, szybko się zorientuje, czy wlutowany w płytkę tranzystor jest dobry, czy nie. Ale przecież nie mogę młodym, niedoswiadczonym elektronikom, proponować takiej metody, bo oni nie wiedzą tego co Pan, czy ja i kiedy napotkają na rezystor pomiędzy bazą a emiterem, to stwierdzą, że tranzystor jest uszkodzony i wtedy go niepotrzebnie z płytki wylutują. Czyż nie?

    • @radiokonstruktor5516
      @radiokonstruktor5516 9 ปีที่แล้ว +8

      RS Elektronika Ależ tak, zgadzam się. Jednak być może warto było wspomnieć o tym, że wylutowanie to ostateczność, gdyż jak wiemy obaj próba wylutowania tranzystora ze starych płyt często się skończy jej uszkodzeniem.
      Zatem w mojej ocenie z praktyki płynie taka rada: wpierw tranzystory mierzymy wprost na PCB a dopiero gdy wynik pomiaru nie zgadza się z tym co zaproponowałeś (czyli spadek napięcia przy teście diody ~0,6V) uwalniamy tranzystor czy diodę z PCB i sprawdzamy na stole.
      Tak będzie bezpieczniej, szybciej i wygodniej :)
      Pozdrawiam!

  • @Cashtaneck
    @Cashtaneck 7 ปีที่แล้ว +1

    witam, ciekawi mnie dlaczego nie ma nigdzie mowy o konduktancji? jest to odwrotność rezystancji, czyli mierzymy podatność na przepływ prądu elektrycznego. w układzie SI jest mierzona w simensach. dobrze byłoby o tym wspomnieć przy pomiarze ciągłości obwodu np na mosfecie albo na diodach. pozdrawiam

  • @przyjacielkuternogi
    @przyjacielkuternogi 9 ปีที่แล้ว

    Witam. Chciałbym zapytać. Czy planuje Pan poruszyć temat modulacji i demodulacji sygnałów ? Np z wytłumaczeniem działania modulatorów/demodulatorów AM i FM oraz modulacji cyfrowych ?

  • @kacperczerkawski6647
    @kacperczerkawski6647 6 ปีที่แล้ว +1

    A warystor? Jestem amatorem i chcę się dowiedzieć. Pozdrawiam

  • @piotrf7648
    @piotrf7648 8 ปีที่แล้ว +2

    MOSFET----> Jak to jest z tym pomiarem tego mosfetu bo troche mnie zmieszało po tym pomiarze poniewaz multimetr był ustawiony na zakresie dioda i pojemnosc a wynik podawany jest w rezystancji 15ohm.

    • @PajaczekWinniczek
      @PajaczekWinniczek 6 ปีที่แล้ว +1

      To że powiedział 15 ohm, nie znaczy że miernik pokazał 15 ohm. Zwróć uwagę na symbol "V" na wyświetlaczu... miernik pokazał 15 mV.
      I tak... to się bardzo rzuciło w oczy przy oglądaniu filmiku, aż byłem ciekaw czy ktoś jeszcze wyłapał ten błąd.

  • @jacekd2752
    @jacekd2752 8 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie zarówno do -RS Elektronika-, jak i do -RadioKonstruktora-
    A mianowicie w jaki sposób powinno się robić pomiary(dobry czy niesprawny) elementów smd, np, tranzystorów 2F i diod typu C3, B3...Podałem taki przykład ponieważ próbuje sprawdzić w/w elementy wlutowane na płytkę inwertera i nie mogę dojść do konkretnego stwierdzenia, czy dobry czy zły.
    Jestem kompletnym amatorem i to co oferują mi w pomocy koledzy na forum Elektroda, nie do końca przekonuje mnie co do tego jak sprawdzać elementy smd i czy są sprawne.

  • @Arteko77
    @Arteko77 9 ปีที่แล้ว +7

    Można jakiś link do tego testera co Pan pokazał?

    • @kamil004
      @kamil004 9 ปีที่แล้ว

      ***** ja wlasnie zamowilem kilka dni temu i czekam na paczuche www.ebay.com/itm/171495076752?_trksid=p2057872.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

    • @przemekt24
      @przemekt24 9 ปีที่แล้ว

      ***** a tutaj masz projekcik do własnoręcznego wykonania takiego testera, który sam wykonałem i jestem bardzo z niego zadwowlony :)
      mdiy.pl/uniwersalny-tester-elementow-na-avr/

    • @kamil004
      @kamil004 9 ปีที่แล้ว

      mati ! tak jak zwykle 2tygodnie i jest. ja non stop cos zamawiam z jebaja jak nie przetwornice to inne rzeczy.
      A czas dostawy aktualnie tego testera jest planowany najwczesniej na 12 sierpien teraz wiec lada moment ;)

    • @kamil004
      @kamil004 9 ปีที่แล้ว

      mati ! wlasnie wrocilem z pracy i tester w skrzynce byl ;) tak wiec nawet 2 dni przed czasem paczucha przyszla, zjem obiad i zabieram sie za ogledziny sprzetu ;)

    • @kamil004
      @kamil004 9 ปีที่แล้ว

      bardzo fajnie, i brak zastrzezen. wlasnie szukam opisu zlacza ISP aby sobie zgrac firmware ew. wgrac inny z ciekawosci. bo sa rozne modowane z roznymi opcjami dodatkowo.

  • @MaroX885
    @MaroX885 7 ปีที่แล้ว

    Czy ten testowany na końcu tranzystor typu JFET był z kanałem typu N czy P ? Pytam, bo nie wiem czy ta niewielka wartość rezystancji pomiędzy drenem a źródłem powinna występować przykładając np. dla tranzystora JFET z kanałem typu N czerwoną końcówkę miernika do drenu a czarną do źródła czy też na odwrót - po odwróceniu końcówek miernika czarna do drenu a czerwona do źródła, w tym przypadku przy zwykłych mosfetach wystąpiłaby rewersyjnie dioda, a jak jest w tych JFET-ach ? Byłbym bardzo wdzięczny za wyczerpującą odpowiedź w tym temacie.
    Byłoby też super gdyby ukazał się na tym kanale podobny filmik o sprawdzaniu i testowaniu pod kątem sprawności tranzystorów unipolarnych z kanałem zubożonym, tych co rzadziej występują oraz tyrystorów, triaków, dynistorów, warystorów, stabizatorów napięcia itp. , itd..Interesuje mnie filmik dokładnie w takiej formie jak ten powyżej tylko na temat tych elementów elektronicznych co wymieniłem wcześniej.Jestem bardzo zainteresowany takim wideo ponieważ bardzo dobrze tłumaczysz gdzie co i jak zrobić, dla mnie po prostu zrozumiale, a taka dodatkowa wiedza jeszcze oprócz tego co już pokazałeś dotychczas w swoich filmach bardzo by mi się przydała.Pozdrawiam.

  • @ukaszcwr913
    @ukaszcwr913 4 ปีที่แล้ว

    Jeśli chodzi o tranzystor NPN Bipolarny, to dlaczego sprawdzając złącza baza-emiter, baza-kolektor sondę czerwoną przykładamy do bazy? Skoro "dioda" wewnątrz skierowana jest od bazy w stronę emitera i kolektora.

  • @parallelhighway4191
    @parallelhighway4191 8 ปีที่แล้ว

    jaki jest wsad do tego mikro kontrolera z 2 testera

  • @GrzesSt-uc7ro
    @GrzesSt-uc7ro 11 หลายเดือนก่อน

    A co jeśli dotkne bazy i emitera a miernik zaczyna Piszczeć

  • @fx465
    @fx465 9 ปีที่แล้ว +2

    BC 546 klasyka

    • @mateuszryba7424
      @mateuszryba7424 4 ปีที่แล้ว

      a ile sie tego spaliło na pracowni XD ale tak jest by sie nauczyć coś trzeba zepsuć taka branża

  • @rafanamyso8489
    @rafanamyso8489 3 ปีที่แล้ว +1

    Jak zmierzyć czy jest sprawny układ TL431?

    • @Arti128
      @Arti128 2 ปีที่แล้ว

      Też nigdzie tego nie znalazłem, w końcu kupiłem sprawny TL431 i porównując z tym co podejrzewałem, że robi problem pomierzyć na zakresie testowania diod. Wtedy łatwo możemy rozkminić, który sprawny a który nie.

  • @klawiszowiecPL
    @klawiszowiecPL 9 ปีที่แล้ว +9

    JAK TO! NIE MA ZAGADKI?

    • @dawro8
      @dawro8 9 ปีที่แล้ว +1

      Kamil Bartczak ośmielę się w tym przypadku wyręczyć Panów z RS Elektronika i zadam zagadkę zamiast nich. (myślę, że nie będą mieć nic przeciwko). Pytanie zagadki brzmi: Co łączy kondensator elektrolityczny i mostek prostowniczy "Graetza"? Według mojej skromnej wiedzy mają coś wspólnego, a nie każdy o tym wie.

    • @LexanderStudio
      @LexanderStudio 9 ปีที่แล้ว

      dawro8 według mojej skromniejszej wiedzy oba są obowiązkowymi elementami każdego zasilacza.

    • @dawro8
      @dawro8 9 ปีที่แล้ว +1

      LexanderStudio mała podpowiedź - Karol Franciszek Pollak.

  • @ZawaDii97
    @ZawaDii97 3 ปีที่แล้ว

    Cóż to za Brymen? Można poprosić o model?

  • @MrLion-uh7ot
    @MrLion-uh7ot 4 ปีที่แล้ว

    jak rozpoznać czy jest to npn czy pnp ?

  • @banandg
    @banandg 9 ปีที่แล้ว

    witam ;-) mam takie pytanie jesli chodzi o mosfety, to jesli mierzymy taki tranzystor i po zasterowaniu miernikiem pokazuje na wyprowadzeniach źródło-dren np 50 czy nawet 100 om to moze swiadczyc o ich uszkodzeniu czy zużyciu ?

  • @krzysztofwiter4832
    @krzysztofwiter4832 4 ปีที่แล้ว

    Fajny film i super przekaz... ale jak mam płytę z 1000 elementów to wylutowywanie każdego do testów to porażka... czy istnieje inny sposób testu który element może robić np. Zwarcie

  • @roberturbanski2797
    @roberturbanski2797 8 ปีที่แล้ว

    A co z testowaniem różnego rodzajów czujników? Czujnik dźwięku, światła, zbliżeniowe itp.

  • @MegaTom5555
    @MegaTom5555 9 ปีที่แล้ว

    A co z tranzystorami w układzie Darlingtona? Wypadało by o nich wspomnieć przy okazji testowania tranzystorów.

    • @zenonpompka
      @zenonpompka 2 ปีที่แล้ว

      Dzięki że wspomniałeś zaciekawiło mnie.

  • @superbuster11
    @superbuster11 5 ปีที่แล้ว

    A co, jeśli w Triaku BTB15-700BAK jest przejście między końcówką T2 a metalowym "radiatorem" w obudowie?

  • @sebastianb3135
    @sebastianb3135 7 ปีที่แล้ว

    Co do tranzystorów bipolarnych, to nie tracił bym czasu na szukanie noty katalogowej. Korzystając z miernika można bardzo szybko sprawdzić czy jest on sprawny, gdzie jest baza i jaki to typ tranzystora PNP, czy NPN. Wystarczy jedynie informacja, że przewodzi on tylko po między baza, a kolektorem oraz emiterem i to tylko w jedną stronę. Sprawdzamy taki tranzystor w dowolny sposób i jeśli jest sprawny, to szybko wyjdzie którym wyprowadzeniem jest baza.

  • @jacekw77
    @jacekw77 6 ปีที่แล้ว

    Witam serdecznie fajny odcinek tylko nie jest nic powiedziane jak przeprowadzac taki pomiar na gotowym urzadzeniu kiedy trzeba szukac co jest uszkodzone lub po zachowaniu co moze byc uszkodzone moze ktos cos na ten temat cos napisze lub moze sa jakies filmiki w tym temaie pozdrawiam.

  • @TheXAlienx
    @TheXAlienx 7 ปีที่แล้ว

    A np jeśli tranzystor NPN miedzy bazą a emiterem jest 742 a miedzy bazą a kolektorem jest 732 to znaczy że jest uszkodzony??

  • @stef3118
    @stef3118 9 ปีที่แล้ว

    Szkoda że nie został poruszony temat diod zenera

    • @kamil004
      @kamil004 9 ปีที่แล้ว

      Stef 311 moze bedzie w cz.3

  • @waldemarsobkowiak8974
    @waldemarsobkowiak8974 2 ปีที่แล้ว

    Czy producenci nie mogliby się umówić, że baza jest pośrodku? Na łeb idzie dostać, jak trzeba za każdym razem latać po katalogach!

  • @camilloTHC
    @camilloTHC 3 ปีที่แล้ว

    a jak sprawdzić hallotron ??

  • @plarek1
    @plarek1 9 ปีที่แล้ว +1

    Pierwszy like!

  • @norboelargusson3354
    @norboelargusson3354 8 ปีที่แล้ว

    Jesli chodzi o pomiar tranzystorów bipolarnych , to ja bym wcale ich nie wylutowywał ( przynajmniej przy wstępnych pomiarach ) tylko ustawił na buzzer i sprawdził czy nie ma przebicia .. Oczywiscie nie dałoby to wyniku czy jest sprawny , ale jak buzzer działa to wiemy od razu ze jest uszkodzony .. TAk czy nie ? .. Rozumiem ze rezystora na buzzerze nie sprawdzę w ten sposób

  • @maciejciemborowicz
    @maciejciemborowicz 3 ปีที่แล้ว

    Test prostownika selenowego by się przydał...

  • @selok3230
    @selok3230 3 ปีที่แล้ว

    Pomocy! JA Z ELEKCJI

    • @mefjv
      @mefjv 3 ปีที่แล้ว

      iks de