ЯК ПОКРАЩИТИ роботу алмазів. Скляний притир. Карбід кремнію як варіант суспензії

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ส.ค. 2024

ความคิดเห็น • 19

  • @dokazatochka
    @dokazatochka  7 หลายเดือนก่อน +2

    Шановні глядачі! Крім навчання заточуванню на цьому каналі, я також пропоную послуги заточника для всілякого ріжучого інструменту. Професійно заточу небезпечну бритву, будь-який ніж (крім холодної зброї), ножиці побутові та кравецькі, столярний інструмент, та садовий інвентар (професійні секатори, ножі, садові пилки тощо). Звертайтеся! за тел: +38 050 1070215 (Вайбер, ватсап, телеграм), з 8.00 до 20.00 щоденно.

  • @1980Sowa
    @1980Sowa 7 หลายเดือนก่อน +4

    Сколько смотрю Ваши видео, не перестою удивляться, умениям Вашим объяснять рассказывать, вашим знаниям, опыту. Доброе, ламповое, как деда слушаю открыв рот, пересматриваю по много раз ваши видео. Удачи и добра вам!

  • @ormrsmolandus433
    @ormrsmolandus433 7 หลายเดือนก่อน +2

    Дякую! Дуже цікавий гайд. Хай щастить і Вам!

  • @user-ct3bn6bw5z
    @user-ct3bn6bw5z 7 หลายเดือนก่อน +2

    Полезное видео. Благодарю.Лайк

  • @cvebraho
    @cvebraho 7 หลายเดือนก่อน +3

    Ігор Леонідович, велике дякую за теорію і практику і відео реалізацію. Ідея цікава і дійсно підвищений ізнос алмазного бруска це мінус особливо при використанні не в ручному режимі а на точілці оскільки 2 см з кожного краю бруска не використовуються і вирівнювати такий брусок доведеться частіше. А використання бодрідів мабудь буде більш цікавим методом. І так дійсно швидкість алмазів та ельборів на мо зв'язці мене теж не влаштовує. Дякую вам за ваші практики.

  • @pancheser
    @pancheser 7 หลายเดือนก่อน +1

    Дякую!

  • @Korneliy_Shnaps
    @Korneliy_Shnaps 7 หลายเดือนก่อน +3

    Шановний Ігор Леонідович, не розраховував на такий відгук що до цієї ідеї. Дякую, що приділили свій час висвітленню усіх нюансів такого способу.
    Від себе ще хочу додати конкретні данні з свого досвіду, може кому буде цікаво.
    1. Пасту роблю в пропорції 1/1 по вазі порошок КК/літол. Чому саме паста? Бо її можна засунути в звичайний одноразовий шприц, і потім з нього потроху дозувати.
    2. Перед нанесенням пасти вкриваю поверхню бруска вазеліновою олією.
    3. Розмір зерна в пасті в двічі менший чим розмір зерен самого бруска, з того міркування, що зерно з бруска навряд може стирчати з поверхні бруска більше чим на половину свого розміру.
    4. Самої пасти додаю небагато - розміром з сірникову голівку і розмазую її одночасно перемішуючи з вазеліновим маслом по поверхні бруска.
    5. Така суспензія, на мій погляд краще працює на брусках від 63/50 і дрібніших. На брусках із грубим зерном її робота мені не сподобалась.
    Додам, що користуюсь цим методом для заточування недорогих кухарських ножів з нержавіючої сталі (Полкарси, Емпайєрси, Трамонтіни...). При заточуванні намагаюсь використовувати усю поверхню бруска наскільки це можливо. Якогось прискореного зносу брусків не помітив, хоча доводиться точити 250-350 ножів на місяць.

  • @GBM13
    @GBM13 7 หลายเดือนก่อน +1

    Як завжди цікаве відео) Як на мене, то цей метод дуже непоганий для тимчасового використання з метою саме підбадьорити алмази. На постійній основі особисто я наврядчи став використовувати. Дякую, Ігор Леонідович за проведену роботу, гумор і економічну складову))) Олексію окреме Дякую - ідея чудова))

    • @dokazatochka
      @dokazatochka  7 หลายเดือนก่อน

      І Вам дякую Миколо Андрійович за оцінку нашої праці)))

  • @user-qs3pr9ge7n
    @user-qs3pr9ge7n 7 หลายเดือนก่อน +2

    36:53 Ігоре Леонідовичу дякую Вам що проанонсували про вихід на ринок провідних китайських технологій, я вже починаю заощаджувати 30-40 гривень, незнаю може у сусідів позичу або кредити візьму😂.
    А якщо серйозно дякую Вам Ігоре Леонідовичу за нове відео.
    На початку відео промайнув ніж зроблений з клинкової бритви, мабуть Ви його використовуєте для прививки пагонів плодових дерев?.

    • @user-bp9ki6hh4n
      @user-bp9ki6hh4n 7 หลายเดือนก่อน +1

      Китайские системы контроля за 30-40 гр, относительно недорогие, можно накопить меньше чем за год, даже работая в стране, а вот на алмазные заточные бруски - под вопросом.

  • @oleg3428
    @oleg3428 7 หลายเดือนก่อน +2

    П ідбадьорити алмазний брусок😊😊😊😊😊😊!

  • @kostyadziuba8662
    @kostyadziuba8662 7 หลายเดือนก่อน +2

    Дякую за відео.
    Розминка для теоретиків: якщо на брусок алмаз/ельбор МО додавати сусперзію значно мешного зерна (наприклад на 63/50 додати суспензію КК 14/10 або меншу) чи можна добитись підтримання бруска в "бадьорому" стані без викришування основного абразиву і пришвидшення роботи? Адже мілке зерно суспензії повинно перекочуватись між вершинами значно крупнішого суперабразиву та поверхні заточування і сточувати в основному МОзв'язку.

  • @Iwojima.
    @Iwojima. 7 หลายเดือนก่อน +1

    Цікаво, особливо про лінзу.
    Хочу уточнит, тобто зубці на ножі умовно 28/20, сигарету не поріжуть,але тримати заточку буде краще. А якщо зробити фініш 7/5, сигарету ріже, але тримає таку супергостроту не довго. Це поширються не лише на конвекс? Дякую.
    Класний гумор 😂

    • @dokazatochka
      @dokazatochka  7 หลายเดือนก่อน

      Простої відповіді на ваше запитання не має, тому що дуже багато факторів впливає на результат

  • @mechwarlord64
    @mechwarlord64 7 หลายเดือนก่อน +1

    Не самий економний варіант використовувати досить дорогі алмазні бланки у якості "каменю"-основи. На ютубі бачив як декілька заточників взагалі брали максимально дешеві картонні бланки з пастами принципово одноразово(очевидно, від зерна). Якщо не помиляюсь, то за інструкцією підбадьорювання брусків на мідно-олов'яній зв'язці звичайно відбувається хімічним шляхом, розчин хлористого заліза або кислоти.

  • @cvebraho
    @cvebraho 7 หลายเดือนก่อน +1

    В мене також є така ідея. Створити алмазний брусок на мо зв'язці наприклад 200/160 і добавити в нього зерно 63/50 щоб це все змішати в якійсь пропорції в одному бруску і теоретично продуктивність повинна вирости як на мій погляд. А як ви думаєте?

    • @dokazatochka
      @dokazatochka  7 หลายเดือนก่อน

      Деякі виробники так і роблять, але конкретеі результати треба тільки спробувати самому, аби ж хто такі зробив, ми б спробували))

  • @user-ku8dl2fn4n
    @user-ku8dl2fn4n 7 หลายเดือนก่อน

    Здравствуйте, каждому свое но смысл вымазывать алмазный брусок? Веневский после не отмоешь. Также карбид кремния будет дробиться от такой работы соответственно уменьшится зерно. Если есть такое желание то проще алмазную пасту добавить. Последний фрагмент расставил все на свои места лучше алмазную пасту на стекло и все. Я применял пасту и на гальванической связке и на китайских абразивах из серии агат рубин и И так далее результаты интересные. Но вымазывать брусок в солидоле это мягко говоря не совсем понятно. Не хочу задевать чьих то чувств, но идея на мой взгляд хорошая только в случае с алмазной пастой