OGRANICZNIK PRZEPIĘĆ - CZY ZAWSZE JEST SKUTECZNY??

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ต.ค. 2024
  • Film omawia często pomijany aspekt związany z odległościa od ogranicznika przepięć przy jakiej zapewniona jest skuteczna ochrona przeciwprzepieciowa.
    Film też pośrednio porusza kwestie związana z lokalizacja rozdzielnic.
    Zacznij wspierać ten kanał, a dostaniesz te bonusy:
    / @jacekh07elektryk
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 29

  • @youtubeyoutube8663
    @youtubeyoutube8663 2 ปีที่แล้ว +3

    Moim zdaniem za mało konkretów.

  • @prostownikdwupoowkowy2420
    @prostownikdwupoowkowy2420 ปีที่แล้ว +1

    Czyli warto montować dodatkowe ograniczniki przepięć blisko odbiorników. Widziałem takie dopuszkowe.

  • @KABELEK69
    @KABELEK69 2 ปีที่แล้ว +4

    powiedzmy sobie szczerze 99 % domow ma zla ochrone ..zazwyczaj obwody sa dluzsze niz 10m...to oczywiste i nikt posrednio nie stosuje ogranicznikow na trasie obwodu bo to bylby absurd. W mieszkaniu w bloku gdzie rozdzielnica z ogranicznikiem OBO jest posrodu mieszkania a i tak obwody sa w wiekszosci ponad 10 m...czasem trzeba po skosach ukladac przewody na suficie /kiedy jest podwieszany sufit/ ...poniewaz maja byc jak najkrotsze odcinki przewodu. Tak sobie mysle ze prawdziwa ochrona jest tylko w roznych specjalizowanych firmach i instytucjach a u nas w domach i mieszkaniach to taka fikcja

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 ปีที่แล้ว

      Gorzej, 99% prywatnych mieszkań, zwłaszcza w budownictwie zbiorowym, nie ma po prostu żadnej ochrony przeciwprzepięciowej, a jak już jest, to istnieje ona jedynie w formie jednostkowej i potencjalnej, dająca co najwyżej jakąś, ale nie właściwą ochronę przed tym szkodliwym zjawiskiem. Dla tego jak ktoś ubezpieczy sobie mieszkanie od tego zjawiska, to potem będzie wielce zdziwiony, gdy występując z roszczeniem o odszkodowanie, spotka się z gorzkim zawodem. Wejdzie rzeczoznawca, popatrzy trzy minuty na instalację i porządzi właściwą ekspertyzę, po której ubezpieczony zobaczy co najwyżej bardzo porządną figę, ale nie ubezpieczenie.

  • @krism3151
    @krism3151 2 ปีที่แล้ว +3

    Witam a z czym to jest związane że powyżej 10 metrów obwodu spada skuteczność ograniczników przepięć. Bardzo czekam na film o instalacjach odgromowych bo to bardzo grząski temat. Pozdrawiam

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 ปีที่แล้ว

      Tu pewnie chodzi o profilaktykę. Na pewno na danym torze zasilania, czy innego obwodu, który ma być właściwie, a nie jedynie potencjalnie chroniony, założenie na nim na przykład dwóch, czy trzech, następujących po sobie szeregowo, a równolegle i niezależnie podłączonych do chronionych żył obwodu, urządzeń służących do ochrony przed przepięciami, da większą gwarancję ochrony przed nimi, niż tylko jedno, a tym bardziej, ich zupełny brak. Bo tutaj występujesz wobec żywiołu, którego po prostu nie na się przewidzieć. Dla tego na jego drodze, jeśli postawisz nie jednego, a dwóch, trzech, albo więcej strażników i wojowników, to masz tym większą gwarancję ochrony przed nim, niźli byłby to tylko jeden. Oczywiście, jeśli są dobrane i rozmieszczone właściwie, z odpowiednią gradacją i czułością ochrony oraz zdolnością przenoszenia stosownego impulsu energii.

  • @radekzmazur3389
    @radekzmazur3389 4 หลายเดือนก่อน

    Poproszę o bardziej płynną mowę. Bo sposób mówienia i akcentowania jak ksiądz na ambonie.

  • @Kruszonmocny
    @Kruszonmocny 2 ปีที่แล้ว +3

    Jacku jak powinno się zabezpieczać instalację antenową przed uderzeniem pioruna i czy do tego koniecznie wymagana jest instalacja odgromowa?

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 ปีที่แล้ว +1

      A poczytaj sobie na początek literaturę. Nawet w starych książkach dotyczących anten, na przykład z dawnych lat, p. M. Zarembińskiego, J. Batora, czy też Z. Bieńkowskiego, wydania z początku lat 60-tych do początku 80-tych, nawet tam wszystko jest pięknie opisane, łącznie z przykładami praktycznymi, co i jak zrobić, by było jak należy. Do tego, tak, jest potrzebna instalacja odgromowa, chociażby dla samej tylko anteny. Inaczej wyładowania do ziemii nie sprowadzisz, w kieszeń się go wsadzić nie da.

  • @kamilpasiciel3898
    @kamilpasiciel3898 2 ปีที่แล้ว +1

    Czy ma sens stosowanie dwóch ograniczników przepięć DC na obwodzie moduły fotowoltaiczne - falownik gdy długość wynosi np 20m? Czy wystarczające jest zastosowanie ogranicznika bezpośrednio przy falowniku? Oczywiście w przypadku gdy przewody DC idą bezpośrednio do falownika

  • @ajnat8956
    @ajnat8956 2 ปีที่แล้ว

    Jaki ogranicznik przepięć powinienem zastosować w sieci jednofazowej bez uziemienia? Mieszkam w starym bloku, gdzie do mieszkania wchodzi mi tyko dwa przewody L i N.

  • @SzYmon8908
    @SzYmon8908 ปีที่แล้ว

    Majster a ja mam pytanie .ogranicznik przepięć 3 fazy oraz z możliwością podłączenia uziemnia fundamentowego. Czy takie podłączenie będzie ok.????zasilanie główne na przepieciówkę z przepienciówki mostek na efera no i z efera dalej ???????Dom jednorodzinny

  • @AC400V
    @AC400V ปีที่แล้ว

    Od którego roku budynki muszą mieć ochronę przepięciową? Chodzi mi o wymóg prawny czy wg normy, że budynek np. oddany do użytku w 2002 musiał lub nie musiał mieć ograniczników przepięć?

  • @stanisawjurkowski1912
    @stanisawjurkowski1912 2 ปีที่แล้ว +1

    Panie Jacku a w podstawowej instalacji w domu bez fotowoltaiki w układzie tncs tez się stosuje?

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 ปีที่แล้ว

      W każdej, jeśli chcesz mieć ochronę przeciw przepięciami. Przepięcie może się pojawić wszędzie.

    • @Phaeton85
      @Phaeton85 2 ปีที่แล้ว

      @@MrOprawca1978 nie

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 ปีที่แล้ว

      @@Phaeton85 Jak nie jak tak?

    • @ajnat8956
      @ajnat8956 2 ปีที่แล้ว

      @@MrOprawca1978 a w instalacji jednofazowej bez uziemienia? Jak wtedy podłączyć taki ogranicznik?

  • @fcku4196
    @fcku4196 2 ปีที่แล้ว

    siema naoisalem do ciebie e maila tam masz zdjęcia 2a tylko że sąsiad wychodzi i mówi ze nie ma prądu

  • @skowronskyy
    @skowronskyy 2 ปีที่แล้ว

    witam panie Jacku, co zastosować w instalacji garażowej w przypadku gdzie przy dzialaniu spawarki są skoki napięcia i gaśnie na sekundę telewizor?

    • @JacekH07elektryk
      @JacekH07elektryk  2 ปีที่แล้ว

      A jakie są przekroje przewodów i moc spawarki?

    • @skowronskyy
      @skowronskyy 2 ปีที่แล้ว

      @@JacekH07elektryk obwod gniazdek na spawarki 3x4mm2 a na tv 3x1.5
      spawarka:
      power supply AC 230V ± 10% 50Hz
      Maximum power consumption MMA 5.7 kVA TIG 4.1 kVA
      Rated welding current / cycle MMA: 180 A / 60% TIG 200 A / 60%
      Rated voltage of no-load condition 67 V
      Maximum current consumption MMA: 26.6 A, 19.6 A TIG

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 ปีที่แล้ว

      ​@@skowronskyy Trochę bida, bo 25A to prawie maksimum dla przewodu 4 mm^2, a im on dłuższy jest od miejsca podłączenia do gniazda spawarki, to tym gorzej. Zauważ też, że spawarka nie dość, że daje sieci obciążenie o charakterze indukcyjno-pojemnościowym (rozumiem, że jest to spawarka przetwornicowa, a nie klasyczna transformatorowa), to jeszcze jest ono przy początku jej pracy skokowe. Na początek proponowałbym sprawdzić wszystkie złącza przewodu podającego zasilanie do spawarki i wszystko porządnie podociągać, a przed tym najlepiej jeszcze wszystkie styki poczyścić. Ale i tak toto wszystko kusiłoby się na wymianę na przewód minimum 6 mm^2.

    • @soso325e
      @soso325e 2 ปีที่แล้ว

      @@MrOprawca1978 Ale się kolega lubi wcinać...

    • @totomek_elektryk
      @totomek_elektryk ปีที่แล้ว

      @@soso325e widzisz w tym coś złego że @MrOprawca1978 chce pomóc tym bardziej, że zwrócił słuszną uwagę?

  • @AmatorElektronik
    @AmatorElektronik 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam. A gdyby zastosować w chronionym obwodzie (przykladem jest piec gazowy w piwnicy) w gniezdzie oprawkę na bezpiecznik szklany plus warystor np 20N431 czyli dokladnie tak jak w listwach zasilajacych komputery? Nie majac zadnej innej ochrony? Można do takiedo pieca dac bezpiecznik zwloczny 2A i warystor. Czy to nie wystarczy? Zadnych innych ograniczników przepięć w rozdzielnicach nie ma i nie bedzie.

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 ปีที่แล้ว +2

      Warystor ochroni przed przepięciami o charakterze technicznym, czyli praktyczne w 100% pochodzącymi z sieci zasilającej. Ale od wyładowania atmosferycznego już nie do końca, bo choć nawet warystor życie swoje odda i przy tym zjawisku po prostu ulegnie spektakularnej dematerializacji, nie da gwarancji, że impuls nie przeleci dalej. Dla tego właściwa ochrona przeciwprzepięciowa powinna polegać na zapewnieniu ochrony przed przepięciami zarówno o pochodzeniu przemysłowym, jak i żywiołowym. A i tak, mimo tego, nigdy nie masz 100% pewności, że te urządzenia spełnią swoją rolę, gdyż w przypadku przepięć o pochodzeniu naturalnym, nic nie da się przewidzieć, czy walnie gdzieś obok, czy bezpośrednio, a jak bezpośrednio, to gdzie, czy w jeden z przewodów sieci, czy w sam obiekt, a jak w niego, to gdzie, no i jaki impuls mocy wyładowania i w jakiej skali zostanie przekazany instalacji w obiekcie, a jaki do ziemi, itd.. itp... Ograniczniki przepięć to nie są jakieś magiczne panacea na zagwarantowanie sobie pełnej ochrony przeciwprzepięciowej, ale ich obecność w instalacji daje o wiele większe prawo podobieństwo zapobieżenia negatywnym skutkom przepięć, niż wtedy, gdyby ich nie było, albo był zastosowany niewłaściwy ich rodzaj. No i ma to merkantylny sens, bo jeśli ubezpieczasz sobie domek od wyładowań, a w instalacji ograniczników nie ma, to jak walnie, przyjedzie rzeczoznawca od ubezpieczyciela, to już po paru minutach będzie wiedział, co i jak i z ubezpieczenia będą nici, choćbyś na głowie stanął. Obrona przed przepięciami nie polega też tylko na instalacji ograniczników, to jest zagadnienie znacznie szersze, bo dotyczy też i obiektów jak i sieci zasilającej. Gdy np. zasilanie idzie ci do obiektu od transformatora przewodami gołymi na słupach, to masz większe prawdopodobieństwo szkód od wyładowania, niż wtedy, gdy zasilanie szło by przewodem samonośnym izolowanym, a zwłaszcza kablem ziemnym. Do tego, gdy obiekt ma porządnie wykonane uziemienie oraz instalację odgromową, jest mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia szkód od wyładowania, niżby takiej instalacji a zwłaszcza uziemienia nie miał. I tak dalej..

  • @lojken85
    @lojken85 2 ปีที่แล้ว +1

    Utopia?

    • @MrOprawca1978
      @MrOprawca1978 2 ปีที่แล้ว +3

      Samą utopią jest radosna twórczość leśnych dziadziów z SEP, którzy są już takimi Einsteinami, że już nawet wzory matematyczne na wyładowania atmosferyczne stworzyli. Ja zupełnie się nie zdziwię, jak niedługo opublikują w normach wzór na powstanie Wszechświata.