Bardzo dobrze wytlumaczyla pani kolo kwintowe i chyba nikt nie powinien miec wiekszych problemow aby zrozumiec o co w nim chodzi. Co prawda osobiscie nie musze znac calego kola kwintowego na pamiec, poniewaz nie ukonczylem szkoly muzycznej ale mam go w domu pod reka, poniewaz zdarza sie ze w DAW tworze sobie swoje proste melodyjki bez pomocy skali i jak cos wyjdzie co ma muzyczny sens to wiadomo ze trzeba pozniej poznac tonacje aby dobrac odpowiednie akordy, zeby ta melodie zharmonizowac. Oczywiscie ja sobie moge kazda melodie w DAW latwo przetransportowac do C-Dur albo a-moll ale mimo ze bedzie to ta samo to jednak brzmienie bedzie zupelnie inne i czasami melodie z krzyzykami lub bemolami moga brzmiec po prostu przyjemniej dla ucha niz bez nich. Odczuwalne jest to zwlaszcza jak uzywa sie syntezatorow, gdzie te dzwieki potrafia byc bardzo dziwaczne. Mialbym pytanie z zakresu teorii muzyki. Czy moze pani napisac o chodzi dokladnie z gama ktora sie nazywa Gis-dur? Wedlug wikipedii jest to gama praktycznie nieuzywana i jako zamiennika uzywa sie As-Dur. W internecie nic innego nie mozna o tej gamie znalezc. A chcialbym sie dowiedziec dlaczego jest nieuzywana. Byc moze chodzi o to ze jest tam podwojny krzyzyk i tez nie wiem za bardzo co on oznacza i w tej gamie jest zapisany jako ''fisis''. Dla mnie podwojny krzyzyk czy bemol, to tak jakby mial oznaczac cwiert ton ktory normalnie w zachodniej muzyce nie wystepuje. Pozdrawiam. pl.wikipedia.org/wiki/Gis-dur
Dziękuję za komentarz :) Faktycznie - gama Gis-dur występuje niezwykle rzadko i jest raczej tworem teoretycznym. Gama Gis-dur to gama G-dur z podwyższonymi wszystkimi dźwiękami - stąd fisis (zapisywany znakiem x w nutach). Gama może występować we fragmentach utworów, które wykorzystują tonacje jednoimienne. Np. w utworze w tonacji gis-moll może się pojawić fragment w tonacji Gis-dur, które jest bliższe tonacji gis-moll (3 kwinty w kole kwintowym) niż tonacja As-dur (7 kwint w kole kwintowym)...
Świetny sposób na zapamiętanie ilości krzyrzyków no i zegar ma Pani śwoetny! Dziękuję za te lekcje wcześniej nie moglam zapamiętać nigdy koła kwintowego dzieki Pani to mie sie udało.
Dzięki za informacje Chociaż dużo luźnych własnych spostrzerzen no i małe lapsusiki a jak wiemy mały lapsusiki może nam sporo namieszać w kompozycji ... Ogólnie ok...
bardzo dziękuję za Pani pracę włożoną w te filmy. Szkoda, ze nie miałem takich nauczycieli jak bylem mały :)
Bardzo dobrze wytlumaczyla pani kolo kwintowe i chyba nikt nie powinien miec wiekszych problemow aby zrozumiec o co w nim chodzi.
Co prawda osobiscie nie musze znac calego kola kwintowego na pamiec, poniewaz nie ukonczylem szkoly muzycznej ale mam go w domu pod reka, poniewaz zdarza sie ze w DAW tworze sobie swoje proste melodyjki bez pomocy skali i jak cos wyjdzie co ma muzyczny sens to wiadomo ze trzeba pozniej poznac tonacje aby dobrac odpowiednie akordy, zeby ta melodie zharmonizowac.
Oczywiscie ja sobie moge kazda melodie w DAW latwo przetransportowac do C-Dur albo a-moll ale mimo ze bedzie to ta samo to jednak brzmienie bedzie zupelnie inne i czasami melodie z krzyzykami lub bemolami moga brzmiec po prostu przyjemniej dla ucha niz bez nich. Odczuwalne jest to zwlaszcza jak uzywa sie syntezatorow, gdzie te dzwieki potrafia byc bardzo dziwaczne.
Mialbym pytanie z zakresu teorii muzyki. Czy moze pani napisac o chodzi dokladnie z gama ktora sie nazywa Gis-dur? Wedlug wikipedii jest to gama praktycznie nieuzywana i jako zamiennika uzywa sie As-Dur.
W internecie nic innego nie mozna o tej gamie znalezc. A chcialbym sie dowiedziec dlaczego jest nieuzywana. Byc moze chodzi o to ze jest tam podwojny krzyzyk i tez nie wiem za bardzo co on oznacza i w tej gamie jest zapisany jako ''fisis''.
Dla mnie podwojny krzyzyk czy bemol, to tak jakby mial oznaczac cwiert ton ktory normalnie w zachodniej muzyce nie wystepuje. Pozdrawiam.
pl.wikipedia.org/wiki/Gis-dur
Dziękuję za komentarz :)
Faktycznie - gama Gis-dur występuje niezwykle rzadko i jest raczej tworem teoretycznym. Gama Gis-dur to gama G-dur z podwyższonymi wszystkimi dźwiękami - stąd fisis (zapisywany znakiem x w nutach). Gama może występować we fragmentach utworów, które wykorzystują tonacje jednoimienne. Np. w utworze w tonacji gis-moll może się pojawić fragment w tonacji Gis-dur, które jest bliższe tonacji gis-moll (3 kwinty w kole kwintowym) niż tonacja As-dur (7 kwint w kole kwintowym)...
Dziekuje. Teraz juz wiem dlaczego jest to gama bardziej teoretyczna. Czlowiek znowu sie czegos nowego dowiedzial :)
To Jest genialny sposób!
Świetny sposób na zapamiętanie ilości krzyrzyków no i zegar ma Pani śwoetny! Dziękuję za te lekcje wcześniej nie moglam zapamiętać nigdy koła kwintowego dzieki Pani to mie sie udało.
4:18 Gdzie Pani kupiła taki zegar???... jest świetny (też bym taki chciała mieć)^-^
To akurat prezent - ponoć zamówiony przez internet :)
Dzięki za informacje
Chociaż dużo luźnych własnych spostrzerzen no i małe lapsusiki a jak wiemy mały lapsusiki może nam sporo namieszać w kompozycji ...
Ogólnie ok...
bez koła kwintowego ani rusz w muzyce. Dobre wyjaśnienie jak szukać znaków w tonacji.