Reč struke ep. 205 20.09.2018. - Proizvodnja dunje

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 10

  • @cyametak5830
    @cyametak5830 2 ปีที่แล้ว

    kupio sam 30 kom leskovacke sorte
    zemljiste je kiselo
    sta treba da uradim pre sadnje?

  • @TheRanko75
    @TheRanko75 2 ปีที่แล้ว

    Kako se moze obratiti gospodinu Dejanu Marinkovicu za konsultaciju oko zasada, platio bih?

  • @goranvladev1868
    @goranvladev1868 4 ปีที่แล้ว

    Da li je dobro prihranjivati dunju slavolom vvl, da li nece da izazove napad ervinije?

    • @agrotvsrbija3053
      @agrotvsrbija3053  4 ปีที่แล้ว +1

      Gorane, Slavol VVL je mikrobiološki preparat koji je u praksi pokazao brojne pozitivne efekte pri upotrebi u voćarstvu. Istina je da u sastav preparata ulaze bakterije, ali nemojte da vas to zbuni - to nisu iste bakterije kao one koje izazivaju bakterioznu plamenjaču, već potpuno druga vrsta. Mikroorganizmi iz ovog preparata produkuju indol-3-sirćetnu kiselinu, koja je izuzetno važan biljni hormon rasta. Ova kiselina potpomaže diferencijaciju pupoljaka, usporava starenje biljke, podstiče aktivnost enzima i brojne druge pozitivne procese u biljnim tkivima. Plodovi su ujednačeniji, prinosi veći, a biljka generalno otpornija. Tako da, nemojte brinuti, mikrobiološki preparati ne da ne mogu da izazovu pojavu Ervinije, već upravo suprotno - brojna istraživanja i praksa na terenu su pokazali da se baš ovi preparati vrlo uspešno koriste za suzbijanje Ervinije.

    • @goranvladev1868
      @goranvladev1868 4 ปีที่แล้ว

      @@agrotvsrbija3053 Jos jedno pitanje dali mogu da kombinujem slavol vvl i everest (bakar-hidroksid). Pitanje je da li moze da se mesa.

    • @agrotvsrbija3053
      @agrotvsrbija3053  4 ปีที่แล้ว +1

      @@goranvladev1868 ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo, ali verovatno ne bi trebalo mešati preparat na bazi živih bakterija i bakar-hidroksid, jer bakar ima baktericidna svojstva.

  • @radisaristovic1969
    @radisaristovic1969 5 ปีที่แล้ว +1

    Koliko kalcijuma po hektaru treba prskati posle cvetanja

    • @agrotvsrbija3053
      @agrotvsrbija3053  5 ปีที่แล้ว +2

      Poštovani Radiša,
      Prosledili smo gospodinu Dejanu Marinkoviću vaše pitanje. Njegov odgovor prenosimo u celosti:
      Nedostatak kalcijuma u zasadima dunje obično je posledica manjka ili odsustva kalcijuma u zemljištu, kao što se nedostatak javlja i na kiselim, peskovitim i suvim zemljištima, tokom vegetacionih perioda kada je malo padavina u voćnjacima tretiranim u uslovima suvog voćarenja, itd. Ispoljavanje simptoma nedostatka kalcijuma manifestuje se obično na plodovima dunje, u smislu pojave gorkih pega.

      Iako postoje podaci o godišnjem utrošku kalcijuma za izgradnju ploda dunje (oko 50 kg/ha, u zasadima 5 x 5 m), oni samo delimično odražavaju stvarno stanje stvari u smislu obezbeđenja potrebnih količina kalcijuma.

      Generalno, nedostatak kalcijuma u dunjicima nadoknađuje se kalcifikacijom kiselih zemljišta sa 2-5 t/ha čistog hraniva kalcijuma (u zavisnosti od nivoa kiselosti zemljišta), upotrebom azotnih đubriva koja sadrže kalcijum prilikom prihrane zasada (npr. KAN, kalcijum-cijanamid, kalcijum nitrat), u količini koja obezbeđuje okvirno oko 130 kg/ha čistog hraniva azota. Primena folijarnih đubriva koja sadrže kalcijum i bor u vremenskom periodu precvetavanje-veličina ploda u prečniku od oko 2 cm (veličina omanjeg oraha) u više navrata i u količinama koje je sam proizvođač đubriva istakao na deklaraciji rešava trenutni nedostatak kalcijuma u plodu, i to samo u navedenom periodu tretiranja.

    • @radisaristovic1969
      @radisaristovic1969 5 ปีที่แล้ว

      @@agrotvsrbija3053 hvalaa