MÁ CENU JÍT STUDOVAT PRÁVA? RADY ADVOKÁTA...

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 27 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 31

  • @oldrichmencik764
    @oldrichmencik764 วันที่ผ่านมา +1

    Díky za vaši práci. Moc mi vaše videa pomáhají.

  • @andrejsnajdr2673
    @andrejsnajdr2673 2 วันที่ผ่านมา +5

    No ta časová investice je hrozná. Ale obecně práce právníků mne fascinuje. Setkal jsem se z právníkem který si napsal špatně vlastní smlouvu o své odměně a pak metodami dost na hraně, řekl bych zneužitím svého postavení vymáhal platbu, která ve smlouvě nebyla uvedena. Nedávno jsem zase poznal činnost kde téměř celý proces byl zautomatizovaný, paní právnička jen doplnila dvě kolonky a podpis a za to si řekla o několik tisíc. Pak se mi stalo, že jsem po právníkovi opravoval smlouvu protože by se asi protistrana divila co jim tam jejich vlastní právník ponechal za nesplnitelnou podmínku ze sankcí 🙂. No a asi vrcholný zážitek s právem byl, když jednu slečnu její obhájce prakticky neobhajoval a nebýt toho, že ji pár lidí dokopalo ať si vezme jiného tak si kvůli němu šla sednout.

  • @ex1t595
    @ex1t595 2 วันที่ผ่านมา +3

    Díky za toto video!

  • @dlugi4198
    @dlugi4198 2 วันที่ผ่านมา +20

    video bohužel přišlo o pět let později, než bych ho potřeboval :D

  • @alesmarek2474
    @alesmarek2474 3 ชั่วโมงที่ผ่านมา

    Studium práv bylo mi pomohlo pochopit, že naše vysoké školství je na tom ještě o mnoho hůř, než bych si kdy dokázal představit.

  • @komentakom2967
    @komentakom2967 2 วันที่ผ่านมา +4

    Do dnes si pamatuju otázku na testu PCP, zda lísteček do šatny je inominátním cenným papírem a jaké a zda vůbec má šatní nějaké konkrétní povinnosti při jejich emitaci :DD

    • @matyasmed3721
      @matyasmed3721 2 วันที่ผ่านมา

      Tak tuhle otázku jsem dostal i před rokem na ústní z obchoda... :D

    • @michalkoziel4763
      @michalkoziel4763 2 วันที่ผ่านมา

      Kotásek? 😃

    • @davidkucera1695
      @davidkucera1695 วันที่ผ่านมา

      A je?

  • @michalkraus2351
    @michalkraus2351 2 วันที่ผ่านมา +6

    Opět výborně řečeno. Ještě bych jako pozitivum dodal, že při studiu můžete získat zajímavé kamarády/kontakty. Advokacii z větší části vnímám jako přehlídku sociální patologie, ale přijde mi ,že arogance advokátů pomalu ustupuje a s mladšími advokáty se docela nechá rozumně mluvit...

  • @ondrejhlavac4921
    @ondrejhlavac4921 วันที่ผ่านมา

    na tomhle přijde zajímavý, jak se to dá aplikovat skoro slovo od slova ve všech aspektech na medicínu. jenom ta časová náročnost je větší. min. 6 (spíš 7) let studia + 5 (spíš 8) let atestace

  • @Argenius79
    @Argenius79 2 วันที่ผ่านมา +7

    Advokátem být nechci a ani mě právo nezajímá... Ale je to video od Kirilla, takže ruličky do ručky a jde se dívat :D

  • @gallantstag
    @gallantstag 2 วันที่ผ่านมา +14

    Asi hlavná nevýhoda práva je to, že zákony sú sociálny konštrukt. Čiže naučíš sa niečo, kde si obmedzený teritoriálne. Svoje vedomosti teda vo všeobecnosti vieš využiť len v tej krajine. Napríklad v Česku. Aj keď sa naučíš, ako štát funguje, tak v skutočnosti to vieš len vo svojej krajine, keďže ide o systém, ktorý vytvorili ľudia v jednej konkrétnej krajine.
    Keď sa naučíš matematiku, fyziku, medicínu, biológiu, tak tam sa naučíš veci, ktoré platia viac menej univerzálne vo všade vo svete. Čiže aj vedomosti využiješ kdekoľvek. A keďže ide o pravidlá vytvorené zväčša prírodou, tak spravidla majú aj logickejší systém.
    To je v kontraste so zákonmi. Vlastne ak budeš chcieť ísť do zahraničia, tak s právom sa tam uplatníš ťažko a aj keď budeš chcieť zmeniť zameranie, tak ťažko prejdeš na niečo iné. V takom prípade si dovolím tvrdiť, že právo malo pre teba nulový význam.
    Ďalšia veľká nevýhoda je, ako už bolo povedané, to, že sa od teba očakáva veľká morálna flexibilita. Čiže to, že budeš ochotný zastupovať ak zlých ľudí a hájiť ich zlé úmysly. To človeku postupne začne ľahko v hlave vŕtať tak, že sa z neho stane celkom slušný nihilista. Hlavne keď uvidí, kde všade takýto ľudia sú.

    • @MrSeed0t
      @MrSeed0t 2 วันที่ผ่านมา

      Neplatí to už úplně univerzálně, zvlášť pokud člověk dělá tzv. "velkou advokacii" v nějakém "advokátním korporátu" (rozuměj velké lokální nebo mezinárodní advokátní kanceláři, kde je třeba 50+ právníků).
      Určité zaměření, např. Banking & Finance je z velké části unifikované, respektive to know-how, principy a dokumentace se z velké části přejímá z praxe Londýna, New Yorku, Frankfurtu a dalších finančních center. Takže to co se takto při práci naučíš můžeš dost dobře zužitkovat i v zahraničí, byť samozřejmě stát se advokátem v nějaké významné londýnské kanceláří, pokud máš vystudované jen česká práva, je běh na dlouhou trať a chce to opravdu velký zápal a hodně snahy, vzhledem k tomu, že tvoji konkurenci budou tvořit zejména rodilý mluvčí angličtiny co mají vystudovaný Oxford/Cambridge.
      Pointa ale je, že určitě typy právního zaměření (dále např. mezinárodní arbitráže, specializace co vychází zejména z práva EU - např. GDPR apod.) se dají uplatnit i za hranicemi a člověk tak opravdu není vázán jen na ČR.
      Ale jasně, medicína, technické obory a přírodní vědy obecně jsou v tomhle ohledu bezpochyby lepší volba, o tom žádná.

    • @gallantstag
      @gallantstag วันที่ผ่านมา

      @ a je vôbec niečo na svete, čo platí absolútne a bez vínimiek.
      Áno máš tu aj AML, M&A a podobne kde sú prvky dosť podobné a hypoteticky by si vedel robiť advokácii v týchto oblastiach aj inde. Problém je, že prakticky na to potrebuješ ešte viac ako zlých zmienených 8 rokov a ine nedostatky. Napríklad treba byt úprimný, koľko ľudí sa takto dokáže v takto regulovanom odvetví presadiť. V podstate sa ide tou najťažšiu možnou cestou a pri rovnakom úsilí v inej oblasti by si asi dosiahol väčšie úspechy.
      Ale áno máš pravdu. Ani toto čo som napísal, tak ako všetko vo svete, neplatí absolultne a vyskytujú sa výnimky.

  • @deekay5034
    @deekay5034 2 วันที่ผ่านมา +2

    Algo

  • @nickfasfasd
    @nickfasfasd 2 วันที่ผ่านมา +4

    Co se týče studia, ve stručnosti bych řekl, že je takové, jaké si ho uděláte. Mimo jiné, protože si lze hodně vybírat své učitele díky paralelním skupinám. Lze jít nejjednodušší cestou, ale potom si člověk jde hlavně pro titul a nic moc se nenaučí ani prakticky nenatrénuje. A na druhou stranu jsou na školách kvalitní učitelé, kteří mají vysokou přidanou hodnotu.
    Hodně to také souvisí se zaměřením. Když se řekne právník nebo advokát, lidé si většinou představí zastupování před soudem, obhájce, soudce, státní zástupce, tedy takovou "justiční" variantu advokáta, která je v protikladu k té byznysové. Neznám nikoho (v mojí bublině), kdo si na právech představoval, že bude revidovat smlouvy nebo psát GDPR dokumentaci, vlastně mě až do samotné právní praxe nenapadlo, že by s tímto někdo za advokáty šel (a brzy snad už chodit přestanou, protože je to šílená nuda). Fakulta připravuje poměrně dobře na tu "justiční" variantu právničiny, přičemž při psaní žaloby skutečně jde i o to, jak se věci mají dělat "správně". V té byznysové advokacii je to dle popisu ve videu, nicméně taková klasická náplň byznysového koncipienta prostě z mého pohledu ani právo není a je v pořádku, že ho na to fakulta netrénuje, spíše mi to přijde jenom jako přechodné evoluční meziobdobí, než tuto agendu plně převezmou jazykové modely, a role advokáta se vrátí více k sofistikovanějším operacím nebo právě k soudu.

    • @petrlastovic466
      @petrlastovic466 2 วันที่ผ่านมา

      Nevidím do toho, ale obecně se mi v právních věcech bude lépe věřit člověku než AI. Nehledě na to, že věci trochu na hraně bude mít AI prostě zakázané.

  • @nickfasfasd
    @nickfasfasd 2 วันที่ผ่านมา +3

    Proč by při koncipientuře nebylo možné podnikat? V tomto směru podle mě žádné omezení není, je to i běžné. Nebo myslíš už podnikání ve smyslu poskytování právních služeb?

    • @husa908
      @husa908 2 วันที่ผ่านมา +1

      ano, myslí podnikání ve smyslu právních služeb

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  วันที่ผ่านมา

      Jj právní služby, sry jestli jsem řekl nepřesně

  •  2 วันที่ผ่านมา +2

    Pracuji v IT, a asi nejvíce by mi vadil ten agenturní byznys. Produkt se člověk naučí jednou, zaběhne se, a pak to třeba 5 let běží tak nějak s nízkými kognitivními nároky, někdy i déle, u agentury se člověk furt dostává do nových věcí, což je vysoký kognitivní nápor i nápor na plánování času. Jsem rád, když kognitivní energii můžu využít i ve svém osobním životě a štvalo by mě, že bych v něm pak už neměl energii uvažovat na svými problémy.

    • @KirillJuran
      @KirillJuran  วันที่ผ่านมา +1

      Je to tak jak píšete. Mam podobný pocit.