Studiowanie humanistyki | Q&A #1

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 177

  • @Farusia13
    @Farusia13 5 ปีที่แล้ว +195

    Ładnie mówisz, w taki "humanistyczny", elegancki sposób, już po tym można wyczuć, że jesteś na właściwym miejscu. :)

  • @anetastarmach1771
    @anetastarmach1771 5 ปีที่แล้ว +201

    Ale byłoby dobrze gdybyś miał również swój autorski podcast

    • @CykadaFilm
      @CykadaFilm 5 ปีที่แล้ว +16

      Jestem tego samego zdania. Przekazywanie pasji autora kanału o książkach, w formie podcastu byłoby cudowne!

    • @maciekterlecki94
      @maciekterlecki94 5 ปีที่แล้ว +2

      +1

  • @redykajn3701
    @redykajn3701 5 ปีที่แล้ว +69

    Chyba pierwsze q and a, jakie ogladam, w którym autor ani przez chwilę nie robi z siebie debila. W ogóle wypowiadasz się w inny sposób, niż współczesne pokolenie, tak normalnie. Szacun.

  • @paweldebowski98
    @paweldebowski98 5 ปีที่แล้ว +68

    Świetna sprawa. Powinienem wysyłać ten film wszystkim, którzy pytają mnie dlaczego nie poszedłem na studia humanistyczne jeśli mam kanał na booktube - na Twoim materiale widać pasję, chęć rozwoju i poszukiwania, analizowania kultury z ciekawością i otwartą głową u człowieka, który jest w tym mega autentyczny. A mi wystarcza tylko tyle (i aż tyle) co powiedziałeś, że "czytać zawsze można". Mega szanuję osoby, które udowadniają, że humaniści to o wiele więcej niż "ci, którzy nie lubili matmy". Pozdro :)

  • @kamilab140
    @kamilab140 5 ปีที่แล้ว +103

    Indywidualista z duszą romantyka😊 jesteś bardzo interesującym człowiekiem! z niecierpliwością czekam na kolejny filmik!!! miłych wakacji :)

  • @PinsleepeLYN
    @PinsleepeLYN 5 ปีที่แล้ว +48

    Romantyczna uprawa duszy ❤

  • @angelikasamoraj9097
    @angelikasamoraj9097 5 ปีที่แล้ว +58

    Spotkałam ostatnio znajomą z podstawówki, która, jak się okazało, po liceum plastycznym poszła na budownictwo. Jedno pytanie jej wystarczyło, żeby mnie upupić: "a to ty jednak nie dałaś sobie spokoju z tą humanistyką?" Już miałam ochotę zacząć się tłumaczyć z tego, że żyję, a nie przykładam się do wzrostu PKB. Dlatego dzięki, że bez większych kompleksów mówisz o swoich studiach - jest to pokrzepiające, serio ;)

    • @weronika2429
      @weronika2429 5 ปีที่แล้ว +7

      Mam identycznie! Niestety w świadomości wielu osób studia humanistyczne są bezsensowne i o ile posiadanie takiego poglądu jest ich indywidualną sprawą, o tyle to upupianie, o którym wspominałaś jest już zupełnie nie na miejscu. Wiele razy dałam się upupić i tłumaczyć, bo przecież jak to tak, nauczycielka polskiego? A właśnie, że tak! I bardzo się cieszę z tego, że tu jestem. I to niesamowicie pokrzepiające, że wiele osób czuje to samo. ❤

  • @miloczapkiewicz3599
    @miloczapkiewicz3599 5 ปีที่แล้ว +21

    Uwielbiam to jak mówisz i to co mówisz, chciałabym w przyszłości być tak wykształcona.

  • @habgelin9467
    @habgelin9467 5 ปีที่แล้ว +27

    Ja skończyłem prawo (też na UJ) i potem zacząłem studiować filozofię. Filozofię polecam każdemu humaniście. Chociaż "być humanistą" to nieprecyzyjne sformułowanie, bo na pewnym poziomie zdobywania wiedzy humanista zaczyna się interesować również i naukami ścisłymi oraz ich powiązaniami.

  • @dariawojcieszak4528
    @dariawojcieszak4528 5 ปีที่แล้ว +24

    Ale masz fascynującą aparycję! Pozdrawiam :)

  • @biegiemdokultury7238
    @biegiemdokultury7238 3 ปีที่แล้ว +1

    Myślę, że istotnym aspektem zdobywania doświadczenia podczas studiów jest też wykorzystywanie wszelkich możliwości na aktywność akademicką i pozaakademicką. Ciekawe praktyki, projekty studenckie, wolontariat, festiwale. To wszystko procentuje w przyszłości, w każdym miejscu poznajemy nowych ludzi, którzy kiedyś mogą nam zaproponować współpracę. Od prowadzenia "artystycznych" urodzinek dla dzieciaczków do pracy na pełen etat w biurze szkoły artystycznej. Od roznoszenia ulotek w imieniu instytucji kultury do prowadzenia spotkań z artystami. Od wolontariatu na festiwalu do współorganizowania tegoż. Wystarczy mieć oczy szeroko otwarte i nie ignorować nadarzających się okazji :)))

  • @JuliaCzeszewska
    @JuliaCzeszewska 5 ปีที่แล้ว +25

    Jacku, bardzo dziękuję za ten odcinek. Szkoda, że nie dane mi jest usłyszeć tak mądrych i motywujących słów na żywo. Przez całe lata uczęszczania do liceum słyszałam, że jako humanistka nic nie osiągnę. Przejmowałam się tymi słowami i często uważałam siebie za bezużyteczną, ale teraz, kiedy stoję przed wyborem kierunku studiów (m.in. filmoznawstwo - spełnienie moich kinofilskich marzeń) wiem, że i tak wiele osób nie pracuje w wykształconym zawodzie i w ogóle mnie to nie razi. Chcę się intelektualnie rozwijać, móc cieszyć się swoim kierunkiem i nie uczyć się na niego z przymusu. Cieszy mnie, że Ty należysz do tego grona. Jeszcze raz bardzo Ci dziękuję i życzę miłych wakacji, czekam na kolejne odcinki!

  • @agatajasinska2878
    @agatajasinska2878 3 ปีที่แล้ว +2

    Studia z pasji, piękne i niesamowite doświadczenie, życzę każdemu.

  • @estherlucy105
    @estherlucy105 5 ปีที่แล้ว +35

    Śpij też od czasu do czasu. Można się nieźle zajechać, a szkoda by było takiego rozsądnego, inteligentnego, pełnego szacunku człowieka. Zwłaszcza w obecnych czasach.
    Dziękuję za ten film. Matura w przyszłym roku, ale szczerze nie mam zbyt pojęcia, co robić. Myślałam nad instrumentalistyką (gram na skrzypcach), ale słabnie mój zapał do grania. Rozglądam się. Patrzę, dokąd odlatują ptaki z mojego rocznika, ci co poszli do liceum. Obawiam się, bo przyszłość (pewność) niepewna.

    • @xx-lz1fh
      @xx-lz1fh 5 ปีที่แล้ว +5

      Może warto zrobić sobie rok przerwy?
      Wyjechać do pracy/na wolontariat, popodróżować.
      Pożyć trochę poza systemem szkolno-studenckim i przekonać się do czego naprawdę ma się smykałkę? :)

  • @sylvia3897
    @sylvia3897 5 ปีที่แล้ว +54

    Zamierzasz robić doktorat? Byłbyś świetnym wykładowcą! Zawsze po obejrzeniu Twojego odcinka chcę czytać i wiedzieć więcej.

    • @podnaporem
      @podnaporem  5 ปีที่แล้ว

      Dzięki, ale na razie nie planuję ;-)

  • @Chiswick-Edward
    @Chiswick-Edward 2 ปีที่แล้ว +1

    Jestem spełnionym londyńskim informatykiem i właśnie po latach wracam do swojej polskiej biblioteki, bo właśnie teraz mam na to czas, i nie żałuje, że humanistyka jest moim hobby. Uwielbiam też matematykę i przedmioty ścisłe. Jestem wiec nietypowo w rozkroku intelektualnym. Twoje filmiki są bardzo ciekawe, dla mnie to tak jakby do mnie kłoś mówil innym językiem, bez związku z realiami, co jest mi potrzebne.
    A co do wyboru studiów to ważne jest zapoznać się z programem nauczania, by nie wyładować na katorżniczym cyklu straty czasu, bo to boli i to bardzo. Idea wolnych wykładów, na które po prostu można przyjść lub prześledzić na yt wydaje się być pomocna. Sam po latach sledze wykłady uniwersytetów amerykańskich, zresztą bardzo ciekawe, a interesuje mnie właściwie wszystko. Wiec życzę powodzenia przy wyborze studiów, ale humanistyka dla mnie odpada, hobby jak najbardziej i to bardzo, oczywiście w wolnym czasie.

  • @Kubikaj43
    @Kubikaj43 3 ปีที่แล้ว +1

    Z jednej strony nie mogę się doczekać studiowania "na wydziale humanistycznym", z drugiej głęboko we mnie wibruje głos otoczenia, że niewiele mi to da. Dziękuję za słowa otuchy :)

  • @_mayow_9028
    @_mayow_9028 5 ปีที่แล้ว +5

    Fantastycznie powiedziane! Sama studiuję kulturoznawstwo i to jedna z najlepszych rzeczy, która mi się przytrafiła :) nowe perspektywy, uświadomienie w wielu kwestiach, interesujące i rozwijające pojęcia.. a jeszcze tyle przede mną :) polecam wszystkim!

  • @zosiazotko939
    @zosiazotko939 5 ปีที่แล้ว +4

    Mój znajomy, który zdążył już zakosztować paru kierunków studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, powiedział mi kiedyś, że studia są jak rama, w którą jesteś wpychany i twoją sprawą jest jedynie wybór, w którą ramę chcesz się dać wepchnąć. Bardzo mnie to zbiło z tropu, bo myślałam zawsze, że studia raczej powinny otwierać głowę, uczyć wrażliwości, rozmowy i samodzielnego myślenia.
    Poznałam też parę osób z komparatystyki, teatrologii, filozofii i portugalskiego i to wszystko co mówili było dla mnie rozczarowujące, bo mijało się z moją (być może utopijną) wizją uczenia humanistyki.
    W przyszłym roku ląduje w świecie studenckim i bardzo dobrze, że akurat teraz obejrzałam Twój materiał. Przywróciłeś moją nadzieję składaną niegdyś w UJ-ocie. Dzięki.
    Ps. A może specjalnie nie wspominałeś o ciemnej stronie księżyca?

    • @podnaporem
      @podnaporem  5 ปีที่แล้ว +1

      Wiadomo, ramuje się, ale przynajmniej ja zakładałem, szczególnie na początku, że od tego są, żeby kierować. Powodzenia!

  • @aleksandros926
    @aleksandros926 5 ปีที่แล้ว +4

    Jakże wspaniale się Ciebie słucha. Posiadasz niezwykły dar pięknego opowiadania! W dodatku jesteś bardzo przystojny co razem sprawia, że Twoje filmy zawsze bardzo chętnie oglądam! Zacny z Ciebie człowiek! Pozdrawiam!
    Ps. Z tym przystojnym wyszło płytko, ale po prostu chciałem zakomunikować, że jesteś, haha! ;)

  • @dzizzz
    @dzizzz 5 ปีที่แล้ว +11

    Bardzo się cieszę, że poruszyłeś temat studiów. Ja idąc na studia miałam taką prechę właśnie na to, żeby później znaleźć pracę, że całkowicie zrezygnowałam z tego co tak naprawdę mnie interesowało. Było to właśnie kulturoznawstwo. Wylądowałam na pedagogice wczesnoszkolnej i przedszkolnej, przez 3 tygodnie pracowałam w zawodzie. Totalna porażka. Szkoda, że nie było Cię wtedy Jacku. Choć nigdy nie wiadomo, może jeszcze spełnię swoje marzenie.

  • @kasiawisniewska5935
    @kasiawisniewska5935 5 ปีที่แล้ว +14

    Jestem kulturoznawcą z teatrologicznymi i folklorystycznymi zapędami. A pracuję w branży IT ;) Czyli jak się chce, to można. A jak się nie ma pomysłu na siebie, to można ukończyć Harvard i potem smażyć frytki w maku. Ktoś poniżej napisał, że studia humanistyczne dają szereg umiejętności miękkich - podpisuję się pod tym wszystkimi kończynami!
    Z mojego doświadczenia takie studia dają tę wspaniałą możliwość posiadania własnego świata, do którego można wrócić zawsze, gdy zmęczy np. kulturowa ignorancja otoczenia, czy otoczenie per se. Jest piękna pasja, dzięki której można jednocześnie odpoczywać i wciąż rozwijać się umysłowo czy duchowo. No i ta wspomniana przez Ciebie umiejętność czytania świata, ach! Jak się przydaje! Żaden zabobon mi nie straszny, a i innym chętnie zawsze objaśnię co z czego wynika i z czym co się je ;) Najfajniej mi się opowiada o znaczeniu i genezie popularnych bajek w oparciu o bajki ludowe. W kręgach niektórych znajomych funkcjonuję jako childhood destroyer, muahaha!

  • @marcinwojak8563
    @marcinwojak8563 5 ปีที่แล้ว +4

    Ja akurat jestem fanem Petersona i chętnie zobaczyłbym odcinek o nim właśnie.

  • @olgax.
    @olgax. 5 ปีที่แล้ว +14

    dziękuję za ten film!! właśnie dostałam się na kulturoznawstwo - teksty kultury na uj i aż nie mogę się doczekać października! :)

  • @StefanTheSniper
    @StefanTheSniper 5 ปีที่แล้ว +4

    Oglądając twoje filmy, obstawiałem, że musisz studiować reżyserie w Łodzi. Jak się okazało nie myliłem się aż tak bardzo :D. Mówiąc szczerze, kiedy miałem egzaminy rekrutacyjne, liczyłem na to, że spotkam cię gdzieś przechodzącego po korytarzach łódzkiej filmówki.

  • @adrianakamieniarz8736
    @adrianakamieniarz8736 5 ปีที่แล้ว +4

    Jestem humanistką, taka moja natura, wiec na humanistyczne studia poszłam. Niby to takie oczywiste, ale swoją dawkę drwin, czy wyrazów politowania przed podjęciem ostatecznej decyzji dostałam. Nigdy nie umiałam myśleć pragmatycznie, wiedziałam, że będę w stanie studiować tylko to, co mnie naprawdę interesuje. Zawsze chciałam lepiej rozumieć świat, po prostu. Uwielbiam mój wydział za otwartość, wolność myślenia, wspaniałych profesorów i studentów! A jestem dopiero po pierwszym roku, więc wszystko co najlepsze jeszcze przede mną 😊 No i może, jak już skończę te studia, to będę umiała się tak pięknie wysławiać jak Ty, Jacku! Takie marzenie xd

  • @DonaldFranciszekTusk
    @DonaldFranciszekTusk 5 ปีที่แล้ว +2

    Koniec prymu powierzchowności i wygodnictwa i renesans nauk humanistycznych jest tym, czego my, dzisiaj, tu i teraz bardzo potrzebujemy.
    Potrzebujemy potrafić myśleć, łączyć fakty, planować, wyrażać siebie i oczywiście komunikować się ze sobą, co jest bardzo ważne! Nie do końca przekonuje mnie twierdzenie, że książki nie muszą być dla wszystkich. Seriale tym bardziej. A jednak ogląda je właściwie każdy, bez szczególniejszego pożytku dla siebie, jaki mógłby odnieść z czytania, do którego, owszem, trudno jest dzisiaj się przekonać, ale o ile bardziej to rozwija samodzielne myślenie i konfrontowanie opinii oraz oczywiście empatię i charakter, wiedzą tylko ci, którzy tego zasmakowali i nie zapomnieli o tym!

  • @ewajuliata
    @ewajuliata 4 ปีที่แล้ว +1

    Podpisuję się! Krytyka literacka na UJ to była jedna z najwspanialszych przygód w moim życiu!

  • @AbigailJailette
    @AbigailJailette 5 ปีที่แล้ว +7

    To fascynujące co mówisz na temat studiów - szczególnie o kulturoznawstwie. Jestem w tej chwili dokładnie na tych samych tekstach kultury i moja ekscytacja studiowaniem na UJ-ocie, ekscytacja wykładowcami, którzy potrafią zafascynować swoim przedmiotem i ekscytacja samymi tekstami kultury jest podobna do tego, co Ty opisujesz. Chyba lepiej nie ujęłabym studiowania kulturoznawstwa niż to, co tutaj powiedziałeś. I tak samo na kolejnych stopniach myślę o krytyce literackiej, więc ciekawie było usłyszeć kilka słów z Twojej perspektywy 😃

    • @zuzanna647
      @zuzanna647 3 ปีที่แล้ว

      Czy trudno się dostać na ten kierunek na UJ? Z czego najlepiej zdawać maturę rozszerzoną i jakie były twoje wyniki jeśli mogę spytać?

  • @ilonakalamon7054
    @ilonakalamon7054 5 ปีที่แล้ว +14

    Ilość negatywnych komentarzy od osób mi bliskich, po usłyszeniu tego, co zamierzam studiować trochę mnie przerosła. "Będziesz nauczycielką?" "No syn mojej sąsiadki też tak chciał i siedzi 3 lata bezrobotny..." "Jesteś taka zdolna, poradziłabyś sobie na prawie, dlaczego nie prawo?" Te pytania "co dalej?" szybko zaczęły studzić mój entuzjazm związany ze studiowaniem tak nieprzyszłosciowego kierunku jakim jest polonistyka. Na szczęście październik i rozpoczęcie roku akademickiego rozwiały moje wątpliwości. Studia okazały się być spełnieniem marzeń. Wyboru ani przez chwilę nie żałowałam. Twój film jest ważny z wielu przyczyn: obalasz stereotyp humanisty w kfc, dajesz motywację tym, którzy starają się w tej humanistyce odnaleźć swoją drogę oraz, co chyba najważniejsze zachęcasz osoby niezdecydowane do spróbowania. Uważam, że bardzo częstą a zarazem przykrą rzeczą jest wybór studiów podyktowany presją otoczenia, a co za tym idzie żal i brak zainteresowania swoim kierunkiem. Tych nietrafionych decyzji można uniknąć, jeśli tylko odważy się pójść za tym, czego się chce.

    • @uzytkownik-bd2nx
      @uzytkownik-bd2nx 4 ปีที่แล้ว +1

      Zgadzam się w całości z twoim komentarzem. Rok temu skończyłem studia magisterskie właśnie z filologii polskiej i to była najlepsza decyzja w moim życiu!

  • @zuzannakot9786
    @zuzannakot9786 5 ปีที่แล้ว +4

    W końcu ktoś uspokoił moją duszę, dziękuję!

  • @wiktoriajackowska8475
    @wiktoriajackowska8475 5 ปีที่แล้ว +2

    Jestem na pierwszym roku filologii polskiej i również mój wybór oscylował między przyjemnością ze studiowania a ukierunkowaniem, wskazaniem sposobu rozwoju i jego różnych możliwości. Jestem bardzo zadowolona, wiem, że jeszcze dużo przede mną, bo jak na razie dużo doświadczam i uczę się samoświadomości.
    Lektury... nie jest ich niewyobrażalnie dużo (choć przede mną romantyzm). Jeśli ktoś to czuje, wie, że jest w dobrym miejscu, ma czas na różnorakie koła, konferencje, wydarzenia. 😊 Superkanał, uwielbiam słuchać!

  • @shmoolicious
    @shmoolicious 5 ปีที่แล้ว +8

    Jesteś perłą polskiego TH-cam'a!!

  • @adiustatorka
    @adiustatorka 5 ปีที่แล้ว +1

    Jacku, musisz rzucić wszystko, co robisz i jak najszybciej wypuścić kolejnych 17 odcinków! Bo ja już wszystkie skończyłam! Dziś urządziłam sobie maraton z Pod naporem. Misję miałeś najwyższej wagi - ratowałeś mnie po nieopatrznie obejrzanym pierwszym odcinku Czarnobyla. Miałam wielkie szczęście, że do Twoich arcyfascynujących pogadanek ciągnęło mnie bardziej! (ten serial na razie nie dla mnie, czas zbyt dużej smuty, a już żyłam w tamtych prehistorycznych czasach, więc może dotyka mnie bardziej). To mówiła moja hybris, a skromna ja pisze - dzięki wielkie: nie ma drugiego takiego kanału na polskim Booktubie. Kochamy Cię : D, hybris, ja i wielu z nas, jak widzę. Pozdrawiam z Krakowa, miło żyć w jednym mieście z tak błyskotliwym, a przy tym ciepłym i mądrym człowiekiem.

  • @ineedacigarette1688
    @ineedacigarette1688 5 ปีที่แล้ว +2

    Jestem totalnie rozdarty z powodu wyboru studiów itp, więc spoko się oglądało jak ktoś mówi o tym. Dzięki

  • @panicogito9924
    @panicogito9924 5 ปีที่แล้ว +7

    Film którego bardzo potrzebowałam w tej chwili. Idealnie. Chapeau bas Pnie Napora!

  • @ohthatisu765
    @ohthatisu765 5 ปีที่แล้ว +2

    Świetnie się Ciebie słucha i miło patrzy się na ludzi którzy podążają za tym co lubią i chcą się rozwijać w określonym kierunki szczególnie jeśli ( mam wrażenie że obecnie ) podobne "nieprzyszłosciowe" kierunki są traktowane trochę po macoszemu. Sama chętnie spróbowała bym czegoś takiego i zagłębia się w wiedzę o filmie chciał bym to rozkładanie na czynniki pierwsze kontynuować na studiach. Niestety w tym roku podązylam za tłumem i (nie)stety dostałam się na SZANOWANE dziedziny finansowo-ekonomiczne.

  • @decoupagemartyny9038
    @decoupagemartyny9038 5 ปีที่แล้ว +7

    Dziękuję za ten film. Również ukończyłam kulturoznawstwo. Nie żałuję ani chwili.

    • @nocnik6821
      @nocnik6821 5 ปีที่แล้ว

      i czym się teraz zajmujesz?

    • @decoupagemartyny9038
      @decoupagemartyny9038 5 ปีที่แล้ว +2

      @@nocnik6821 Aktulnie pracuję w Muzeum

  • @agatate8813
    @agatate8813 5 ปีที่แล้ว +5

    Jeny, mogłabym Cię słuchać godzinami!

  • @juliagoraj1924
    @juliagoraj1924 3 ปีที่แล้ว

    Moje nauczanie nie jest w ogóle związane z przedmiotami humanistycznymi, ale dzięki temu filmikowi wiele sobie uzmysłowiłam odnośnie studiów, a może nawet mojej przyszłości. Wielkie dzięki, powodzenia w przyszłości i dalszej twórczości.

  • @krzysztof9474
    @krzysztof9474 5 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo interesujący materiał Jacku. Wolne słuchanie to kolejna furtka do tego, aby się rozwijać. Dzięki! Pozdrowienia. :)

  • @po.chmurna
    @po.chmurna 4 ปีที่แล้ว

    Słuchając Cię mam wrażenie jakby świat realny nie istniał albo jakby istniał jednak bez czegoś co przeszkadza w faktycznym go doświadczaniu i za to ogromne dzięki.

  • @wiktoria3151
    @wiktoria3151 5 ปีที่แล้ว +2

    Znalazłam się tu przez przypadek, ale zostanę chyba na dłużej :) miło się Ciebie słucha :)

  • @joachnap9696
    @joachnap9696 5 ปีที่แล้ว +7

    W tym roku zaczynam polonistyke-komparystyke na Uniwersytecie Jagiellońskim! Muszę przyznać, że mam obawy i trochę się niepokoje. Swoją drogą cieszę się, że dodałeś taki odcinek

    • @justyna3882
      @justyna3882 5 ปีที่แล้ว +3

      Pozdrawia studentka komparatystyki z UJ ;)

    • @justyna3882
      @justyna3882 5 ปีที่แล้ว +4

      Nie ma się czego bać, wydział mamy wspaniały, wystarczy czytać lektury od początku semestru ;D

    • @joachnap9696
      @joachnap9696 5 ปีที่แล้ว +1

      @@justyna3882 Dziękuję! To mnie nieco uspokoiło, bo boje się, że sobie nie poradzę i zabraknie mi czasu na wszystkie obowiązki.
      Systematyczna praca i powinno być dobrze!
      Który rok jeśli wolno zapytać?

    • @aje1736
      @aje1736 5 ปีที่แล้ว +2

      @@justyna3882 Mam pytanie
      Czym różni się filologia polska nauczycielska od pol-komparystyki? Bo jestem zainteresowana studiami na uj właśnie na kieunku filologia polska i waham się pomiędzy tymi dwoma kierunkami :/

  • @marta7973
    @marta7973 5 ปีที่แล้ว +1

    nie jestem licealistka, a szkoda, byloby super gdybym mogla sie wrocic o 20 lat wstecz i posluchac to o czym tu mowisz, bo w tamtych czasach nikt nikogo nie umial pokierowac i doradzic, a ty tu fajnie to zrobiles, uwielbiam jak mlodzi ludzie (szczegolnie w Polsce ) sa otwarci na swiat, zarowno w sferze kulturowej jak i geograficznej , podkarmiaja swoj indywidualizm i maja odwage isc do przodu, jak nie maja tych limitow i zahamowan jakie w nas wgnietli nauczyciele ale i rowniez rodzice nie rzadko. dzieki za ciekawe slowo

  • @maude2361
    @maude2361 5 ปีที่แล้ว +1

    Dokładnie; również z pasji "wylądowałam" na polonistyce. Jestem po pierwszym roku i zachwycenie dalej się trzyma, mimo wielu załamań, ale takie chyba zawsze się zdarzają. Byle się nie poddawać, a będzie dobrze :)

  • @jozefsikorski7108
    @jozefsikorski7108 3 ปีที่แล้ว

    Wg mnie najlepszymi kierunkami, jeżeli ktoś już się zdecyduje na studia humanistyczne, byłaby historia I filozofia. To niezbędna podstawa, żeby przejść dalej czy to w historię sztuki czy też jakieś studia literaturoznawcze. Chociaż z dzisiejszej perspektywy sam wybrałbym pewnie akademię muzyczną, gdyż stamtąd wyniesiesz zdolności, które bardzo ciężko wypracować, wyuczyć się samemu, czego nie można powiedzieć np o filologii (jakiejkolwiek).

  • @32sicily
    @32sicily 4 ปีที่แล้ว +1

    Uwielbiam Cię słuchać. Pozdrawiam - koleżanka po kulturoznawstwie w Toruniu. 😉

  • @martynakozie3851
    @martynakozie3851 5 ปีที่แล้ว +13

    Sposób w jaki się wypowiadasz jak jakiś taki sama nie wiem, niesamowicie interesujący i ciekawy, a jednak w jakiś sposób mnie uspokaja.
    Jeśli chodzi o studia to ich wybór czeka mnie za rok i mam upatrzony kierunek na uniwersytecie śląskim, chociaż boje się, że może się wtedy nie otworzyć. Mianowicie chciałabym iść na Sztukę Pisania. Póki co piszę do szuflady, ale chciałabym mieć taką teoretyczną wiedzę jak to robić dobrze. Po tym można też pracować w wydawnictwach, a jestem już tak zżyta z książkami, że nie wyobrażam sobie robić czegoś poza nimi. Chociaż czuję się teraz też taka zachęcona do kulturoznawstwa, zawsze myślałam, że to nie dla mnie, ale jak o tym opowiadałeś to jednak brzmiało jak coś bo mogłoby mi się spodobać i przydać. Ale sama jeszcze nie wiem gdzie mnie za rok poniesie i jak to będzie, chociaż wiem, że skończę na jakimś humanie bo to lubię najbardziej! :D

    • @adrianakamieniarz8736
      @adrianakamieniarz8736 5 ปีที่แล้ว +4

      Studiuję polonistykę na UŚu i przypuszczam, że jeżeli czujesz się humanistką, to pokochasz ten wydział! Mnóstwo ciekawych i inspirujących ludzi zarówno wśród profesorów, jak i studentów :) Otwartość, wolność myślenia i to, że bierze się pod uwagę każde zdanie/opinię, nawet taką na pierwszy rzut oka durną, że najmądrzejszy profesor się nad tym pochyla i próbuje zrozumieć - piękne!

    • @martynakozie3851
      @martynakozie3851 5 ปีที่แล้ว +1

      Adriana Kamieniarz Jejku już chcę tam iść! A jeszcze rok. Ale twoje słowa mnie tak pokrzepiły, dziękuję ❤

    • @Liliana12776
      @Liliana12776 5 ปีที่แล้ว +1

      Jejku, nie wiedziałam, że istnieje taki kierunek! Brzmi arcyciekawie

    • @martynakozie3851
      @martynakozie3851 4 ปีที่แล้ว +2

      Przypomniał mi się ten mój komentarz sprzed roku, postanowiłam go odkopać i napisać, że wylądowałam na tej wymarzonej Sztuce Pisania i jest super! :D

    • @podnaporem
      @podnaporem  4 ปีที่แล้ว +1

      gratulacje 🔥

  • @user-jf2se5cw2h
    @user-jf2se5cw2h 5 ปีที่แล้ว +4

    A jaki jest Twój ulubiony przedmiot? Świetny materiał, dziękuję że tworzysz takie wartościowe treści c:

    • @podnaporem
      @podnaporem  5 ปีที่แล้ว +6

      Byłoby tego naprawdę sporo! Ale tutaj lista nazwisk, bez tytułów naukowych, alfabetycznie, świetni ludzie!
      Iwona Boruszkowska
      Anna Burzyńska
      Anna Róża Burzyńska
      Jarosław Fazan
      Jerzy Franczak
      Grzegorz Jankowicz
      Tomasz Kunz
      Monika Kwaśniewska
      Anna Łebkowska
      Tomasz Majewski
      Tomasz Majkowski
      Paulina Małochleb
      Anna Marchewka
      Jakub Momro
      Ryszard Nycz
      Urszula Pilch
      Mateusz Skucha
      Marian Stala
      Monika Świerkosz
      Justyna Tabaszewska
      Katarzyna Trzeciak
      Andrzej Zawadzki

  • @gaburabu480
    @gaburabu480 5 ปีที่แล้ว +2

    Jak zobaczyłam w proponowanych Ciebie i to tło ❤️, to wiedziałam, że muszę dać suba i nadrobić wszystkie odcinki. Dopiero zaczęłam słuchać tego filmiku, a już wiem, że będzie ciekawy. Super! 😉😉😉

  • @alexsky2270
    @alexsky2270 5 ปีที่แล้ว +4

    Dostałam się na filologię polską 💙. Potrzebowałam tego filmu, dziękuję. ^^

  • @VeriddisQuo
    @VeriddisQuo 5 ปีที่แล้ว +1

    Rozpocząłem swoja przygodę ze studiami od filozofii na UJ, bardzo fajne studia, polecam otwartym głowom. Po dwóch latach przerwałem i poszedłem z rozsądku na studia inżynierskie. Zmarnowałem trzy lata i nie jestem w stanie tego skończyć, żałuję, że nie kontynuowałem studiów humanistycznych, siedzę od lat w książkach i pasjonuje się nimi, a "praktyczne", rozsądne studia tylko mnie zatrzymały. Morał: idź za głosem serca i nie słuchaj, że humanista kończy w Maku. Humanista z przypadku owszem, ale na pewno nie pasjonat. Po uzyskaniu dyplomu myślę o podyplomowce pisarskiej na UJ, fajnie to wygląda, chociaż wolałbym być trochę starszy zaczynając ją. A tak na marginesie pamiętam cię ze Sflmowanych i jak oglądałem stare odcinki to zastanawiałem się "ciekawe co Jacek robi". A tutaj sobie robi fajne rzeczy i recenzuje super książki :D

  • @barbaralojtekwiersze8185
    @barbaralojtekwiersze8185 3 ปีที่แล้ว +1

    Inteligentny,elokwentny, młody mężczyzna. Brawo👍👏. Daję suba, pozdrawiam.

  • @paulinasobczak977
    @paulinasobczak977 5 ปีที่แล้ว +3

    Fajny jesteś 😊 inspirujące słowa 😊

  • @kaczykrolik4538
    @kaczykrolik4538 5 ปีที่แล้ว +3

    O matko, dlaczego ja dopiero teraz się dowiedziałam, że masz kanał?! :O Pamiętam jak moje serduszko cierpiało, jak odszedłeś ze Sfilmowanych xD W każdym razie z przyjemnością daje suba

  • @sommeilleuse
    @sommeilleuse 5 ปีที่แล้ว +3

    Jestem na II stopniu filologii i teraz dobrałam sobie drugi kierunek. Wahałam się między kulturoznawstwem (teksty kultury) a krytyką literacką właśnie ;) Nigdy nie traktowałam studiów jako coś, co ma mi dać zarobek. Ważne jest to, aby sprawiały nam one radość i nas rozwijały.
    Bardzo przyjemnie się Ciebie słucha!

  • @martynakoscian2418
    @martynakoscian2418 5 ปีที่แล้ว +33

    Pytanie może trochę nie na temat, ale jeśli Twoje rekomendacje książkowe są tak dobre to może i tu pomożesz. Czy masz jakieś ulubione miejsca w Krakowie, które warto odwiedzić? Takie bogacące wewnątrznie :)
    Filmik jak zwykle na wysokim poziomie!

    • @VeriddisQuo
      @VeriddisQuo 5 ปีที่แล้ว +1

      Wixapol, piesapol - Szpitalna 1

  • @niepoczytalna122
    @niepoczytalna122 5 ปีที่แล้ว +6

    Polonistyka pozwala również stworzyć nową religię/filozofię, w której wyznawcy będą oddawać swój dobrobyt ku chwale założyciela. Pieniądze gwarantowane!

  • @juliahhhhhhhhkkk
    @juliahhhhhhhhkkk 5 ปีที่แล้ว +2

    świetny film, dziękuję

  • @juliannacieslik2199
    @juliannacieslik2199 5 ปีที่แล้ว

    Twoje słowa na ten temat tylko utwierdzily mnie w przekonaniu, ze wybralam dobre kierunki :) Teraz musze tylko zdecydowac się na jeden z nich - kulturoznawstwo międzynarodowe czy tez filmoznawstwo :))

  • @besideremoteshalott
    @besideremoteshalott 5 ปีที่แล้ว +1

    O matko, jak ja Cię cieszę, że trafiłam na ten kanał. :)

  • @martynasokoowska8938
    @martynasokoowska8938 5 ปีที่แล้ว +4

    Czekam na kolejny film 😍😍

  • @annawarzecha4870
    @annawarzecha4870 5 ปีที่แล้ว

    Całkowicie zgadzam się z Tobą, jeśli chodzi o pogląd na studiowanie nauk humanistycznych. Możność studiowania na polonistyce UJ, niezależnie od kierunku, jest dla mnie okazją do poznania niezwykle inspirujących ludzi i to jest jedna z największych zalet tego wydziału. Pozdrawiam ;)

    • @aje1736
      @aje1736 3 ปีที่แล้ว

      Hej, mogłabyś powiedzieć coś więcej o wydziale? Słyszałam, że profesorowie potrafią być bardzo cięci i nieprzyjemni, plus brak perspektyw pracy też za bardzo nie pomaga :/

  • @agusmalochleb88
    @agusmalochleb88 5 ปีที่แล้ว

    Jesteś wspaniały. Podziwiam.

  • @juliaamarowicz3757
    @juliaamarowicz3757 4 ปีที่แล้ว

    świetnie się Pana słucha

  • @FalStudio1234
    @FalStudio1234 5 ปีที่แล้ว +1

    Totalnie czuję i rozumiem o co ci chodzi w zaciekawieniu tym jak działa świat, jak myślą ludzie i też mnie to intryguje. Jednak sądzę że po takich studiach perspektywy są fatalne i uważam że mają one sens jedynie jako dodatek do czegoś konkretnego, co da pracę i pieniądze.
    Mimo trochę romantycznej duszy piszę jako przyszły student informatyki na wydziale matematyki na PW, najbardziej ścisłego kierunku jaki da się znaleźć i na który najtrudniej się dostać na samym PW a więc pewnie i w Polsce. Skoro mam możliwości maturalne jak i intelektualne żeby na niego pójść to nie wybaczyłbym sobie gdybym tego nie zrobił

    • @FalStudio1234
      @FalStudio1234 5 ปีที่แล้ว +1

      Jeszcze doprecyzuję że faktycznie możliwe jest znalezienie solidnej pracy ale tak jak powiedziałeś tylko u tychz którzy potrafią się odpowiednio przedstawić, sprzedać. Ja tego totalnie nie potrafię i często coś umiem, wiem a jak ktoś patrzy z zewnątrz myśli że dosłownie nie mam o tym pojęcia. Dlatego co mi po takich fajnie spędzonych latach skoro potem już widzę jak kończę w sklepie na kasie. A po takiej bardzo szanowanej infie raczej nie będę musiał się starać o pracę. Najwyżej po studiach pójdę na jakieś pół etatu bo szkoda marnować pierwszych lat kiedy będę miał wszystko na świeżo, a po godzinach czytał filozoficzne rozprawy ;)

  • @lisa5647
    @lisa5647 5 ปีที่แล้ว +2

    Ścieżka kariery po studiach humanistycznych jest zdecydowanie trudniejsza i trzeba się nieźle nagłówkować, żeby nie skończyć w pracy typu kopiuj-wklej. Lepszym wyjściem dla humanisty mogą być kierunki z pogranicza studiów ścisłych i humanistycznych albo marketingowych, które wciąż mają w sobie pewien kreatywny element, a jednocześnie pozwalają łatwiej znaleźć ciekawą pracę. W każdym razie zawsze można już teraz wysłać fejkowe CV z kierunkiem, który Wam się marzy, i zobaczyć, jaki będzie odzew.

  • @uzytkownik-bd2nx
    @uzytkownik-bd2nx 4 ปีที่แล้ว +1

    Ja skończyłem filologię polską i teraz uczę polskiego w Liceum. Uważam, że było warto, a studia wiele mi dały. Teraz nie umiem czytać książek.....zaczynam analizować każde słowo po kolei.

  • @RodzinnyVlogPodrozniczy
    @RodzinnyVlogPodrozniczy 5 ปีที่แล้ว

    Uwielbiam Pana słuchać. Pozdrawiam polonistka (na licencji PWSZ w Wałbrzychu ;-) ) niepracująca w zawodzie.

  • @malgokoko
    @malgokoko 5 ปีที่แล้ว +33

    Mam wrażenie, że publiczność tego kanału jest mała, ale wierna :)

  • @julia_x8647
    @julia_x8647 4 ปีที่แล้ว +1

    Czy może mi ktoś wytłumaczyć, czy kulturoznawstwo to kierunek dotyczący kultur świata typu Indie, Chiny itd, czy chodzi o teksty kulturowe typu film, książka, sztuka ? Bo chyba nie bardzo rozumiem. Myślałam, że chodzi o naukę o kulturach, tradycjach i zwyczajach innych krajów. ??

  • @shopingfashionTV
    @shopingfashionTV 5 ปีที่แล้ว +80

    Czy ktoś Ci kiedyś mówił ze jesteś podobny do Krzysztofa Zalewskiego?

  • @sennosc
    @sennosc 5 ปีที่แล้ว +2

    Też byłam na kulturo na literaturze i miałam na to ogromną zajawkę, ale ona minęła, gdy zdałam sobie sprawę z tego, że pisanie na temat motywu okna w utworach X interesuje 10 osób i ta hermetyczność zupełnie nie jest dla mnie.
    Oczywiście, te studia poszerzyły horyzonty, pootwierały pewne klapki, pokazały różne drogi etc., ale nie są to studia przygotowujące do zawodu (co nie jest zarzutem, po prostu taka ich specyfika).
    Praca? Niestety, mimo wielu prób, nie udało mi się znaleźć żadnej, która jakkolwiek by się wiązała z literaturą. Oczywiście może po prostu to była moja wina, bo nie umiałam dobrze się sprzedać.

  • @nocnik6821
    @nocnik6821 5 ปีที่แล้ว +1

    też poszłam na polona, żeby mieć grunt pod reżyserię; wiesz, poznawanie tekstów jako inspiracja, ale ja nie jestem zajarana literaturą tak jak ty

  • @myszuna9821
    @myszuna9821 5 ปีที่แล้ว

    Ja bym tak nieśmiało poprosiła o filmik traktujący o "Życiu. Instrukcji obsługi" Pereca:)

  • @oliwiajulia2828
    @oliwiajulia2828 4 ปีที่แล้ว

    Pozdrawiam z polonistyki❤️

  • @StudiumYT
    @StudiumYT 5 ปีที่แล้ว

    Ja idę teraz do liceum, do klasy humanistyczno-medialnej z elementami filmowymi i administracji. Pierwszy raz nie mogę się doczekać, że pójdę do szkoły. Nawet sprawdziłem przedmioty, kóre będę mieć np. wiedzę o kulturze, więc ciekawie bym powiedział. Czekam na nową klasę i mam nadzieję, że nowa szkoła rozwinie we mnie filmową krytykę i ogólnie dowiem się czegoś ciekawego o kulturze. 😉😉😉

    • @czekoladka1236
      @czekoladka1236 5 ปีที่แล้ว

      przecież każdy ma wiedzę o kulturze w liceum

  • @goskaakr6572
    @goskaakr6572 5 ปีที่แล้ว +4

    O i jest odpowiedź na pytanie, które zawsze chciałam zadać 😊

  • @matiziomus6290
    @matiziomus6290 5 ปีที่แล้ว +2

    Polecam Tarijego Vessasa.

  • @KashmirPL
    @KashmirPL 5 ปีที่แล้ว +1

    Kiedy coś o lekturze Fenomenologii ducha lub Biblii? Czekam na pozycje filozoficzne. Ewentualnie można podyskutować o książce 365 dni.

  • @jajaj33
    @jajaj33 5 ปีที่แล้ว +1

    A jest potem robota ??

  • @Geknecht
    @Geknecht 5 ปีที่แล้ว +1

    Jestem ciekawa czy miałbyś jakąś propozycję tego gdzie zacząć jeśli ktoś chciałby zacząć swoją drogę z pisaniem scenariuszy? Jak zacząć gromadzić materiał "do ludzi". :)

    • @podnaporem
      @podnaporem  5 ปีที่แล้ว

      najlepiej zacząć od czytania książek o warsztacie scenopisarskim i samych scenariuszy (wiele zachodnich filmów publikuje scenariusze w sieci prędzej czy później)

  • @derhamcohomology
    @derhamcohomology 3 ปีที่แล้ว

    Patrząc na to, jak nadreprezentowani wśród socjologów, psychologów, antropologów, kulturoznawców byli i dalej są ludzie, których przekonał socjalizm, to z tym niedaniem sobą manipulować po studiach humanistycznych powiedziałbym, że jest trochę średnio xD

  • @magdas9491
    @magdas9491 5 ปีที่แล้ว

    Tak właśnie się zastanawiam na co się zapisać na magisterkę, bo mam czas do poniedziałku.

  • @arokazelot1978
    @arokazelot1978 5 ปีที่แล้ว +2

    Świadomość

  • @adamnowak2137
    @adamnowak2137 5 ปีที่แล้ว

    Jestem obecnie na 4 kierunku studiów. Teraz wybrałem kierunek powszechnie określany jako humanistyczny - filozofię. I nie jestem zadowolony.

    • @panibasiazparadoxu5210
      @panibasiazparadoxu5210 5 ปีที่แล้ว

      Co takiego złego jest w filozofii Twoim zdaniem?

    • @adamnowak2137
      @adamnowak2137 5 ปีที่แล้ว

      @@panibasiazparadoxu5210 Nie mogę uogólniać swoich doświadczeń na wszystkie uczelnie w Polsce, ale gdybym miał wymieniać to niska jakość nauczania, brak jakichkolwiek wymagań przez co zajęcia były bardzo rozlazłe, przez brak egzaminów wstępnych masa przypadkowych ludzi, którzy zachowywali się jakby studiowanie tego kierunku było dla nich karą przez co zajęcia wyglądały jeszcze gorzej, poza tym wiele przedmiotów zapychaczy prowadzonych bez pasji albo chociaż krztyny zainteresowania (np. socjologia kultury z której przez 6 miesięcy dowiedziałem się mniej niż z Wikipedii) i mógłbym tak jeszcze pewnie wymieniać.

    • @panibasiazparadoxu5210
      @panibasiazparadoxu5210 5 ปีที่แล้ว

      @@adamnowak2137 A na której uczelni? Jeśli wolno wiedzieć oczywiście

    • @adamnowak2137
      @adamnowak2137 5 ปีที่แล้ว

      @@panibasiazparadoxu5210 Duże miasto, północ Polski nad morzem.

  • @juliusz9997
    @juliusz9997 5 ปีที่แล้ว +2

    Orientujesz się jak to wygląda w przypadku studenta na kierunku neofilologii czy też ma taki wachlarz opcji jako wolny słuchacz na wydziale polonistyki?

    • @podnaporem
      @podnaporem  5 ปีที่แล้ว +1

      Będąc studentem jakiegokolwiek wydziału nie powinno być problemu z wolnym chodzeniem na wykłady. Pojawiałem się w takim charakterze nawet na innych wydziałach, także śmiało!

  • @MOrion-li9rc
    @MOrion-li9rc 5 ปีที่แล้ว +3

    Pójdę na studia humanistyczne, choćby dlatego, by być choć w połowie tak elokwentnym i mesmerycznym człowiekiem, jakim jesteś ty. Świat powinien płodzić więcej takich ludzi

    • @DonaldFranciszekTusk
      @DonaldFranciszekTusk 5 ปีที่แล้ว +2

      Niestety świat nie wykazuje popytu na to, żeby ludzie z potencjałem byli erudytami, potrafili wypowiadać się, rozmawiać i myśleć. Na własną zgubę.

  • @MadziaKKK
    @MadziaKKK 3 ปีที่แล้ว

    Ja studiuję filologię polską i nie zawiodłam się ☺️

  • @KoralIntens
    @KoralIntens 5 ปีที่แล้ว +2

    Za rok planuję iść na coś innego i ostatnio przeglądając ofertę UJ-tu widziałam właśnie krytykę literacką i teraz bardzo się nad nią zastanawiam. Tylko zastanawiam się jak bardzo dużo się tam czyta ? Na każdy przedmiot inna lektura raz w tygodniu czy jedna na semestr czy to nie da się stwierdzić bo na jednych przedmiotach jest tak a na drugich tak ? Jestem bardzo ciekawa.

    • @podnaporem
      @podnaporem  5 ปีที่แล้ว +2

      Czyta się średnio jakieś 600 stron tygodniowo (książka + krótsze teksty), ale to nie oznacza, że nie można czasem przyjść bez przygotowania ;-)

  • @paulinanikolaszuli7646
    @paulinanikolaszuli7646 5 ปีที่แล้ว

    Moje marzenie to studiowanie humanistyki na UJ, ale póki co muszę się zadowolić polonistyką w Warszawie 😅

  • @nataliacapiga4483
    @nataliacapiga4483 5 ปีที่แล้ว +1

    Jacku, można do Ciebie napisać po radę?

    • @podnaporem
      @podnaporem  5 ปีที่แล้ว

      pewnie! (ale ostrzegam, że czasem nie odpisuję z niewiadomych powodów)

  • @liarokicka1524
    @liarokicka1524 5 ปีที่แล้ว

    Wybierasz się może na nowe horyzonty?

    • @podnaporem
      @podnaporem  5 ปีที่แล้ว

      wpadnę na chwilę

  • @nocnik6821
    @nocnik6821 5 ปีที่แล้ว

    1. ludzie
    2. ZAWSZE MOŻNA ZREZYGNOWAĆ

  • @jestemola3105
    @jestemola3105 5 ปีที่แล้ว

    😍

  • @DonaldFranciszekTusk
    @DonaldFranciszekTusk 5 ปีที่แล้ว

    Jestem na informatyce, nie jestem zbyt zadowolny, ale nie widzę stabilnych alternatyw humanistycznych.

    • @panibasiazparadoxu5210
      @panibasiazparadoxu5210 5 ปีที่แล้ว

      Bycie humanistą rzadko łączy się ze stabilnością

    • @DonaldFranciszekTusk
      @DonaldFranciszekTusk 5 ปีที่แล้ว

      @@panibasiazparadoxu5210 A więc co Pani Basia proponuje osobie z zamiłowaniem pisarsko-politycznym?

    • @DonaldFranciszekTusk
      @DonaldFranciszekTusk 5 ปีที่แล้ว

      @@panibasiazparadoxu5210 Tak na marginesie, to naprawdę nie przystoi, żeby wykorzystywać wizerunek tej pani.

  • @alexisnova1703
    @alexisnova1703 5 ปีที่แล้ว +5

    Ja natomiast w tym roku będę próbować z psychologią. Może nie do końca humanistycznie, ale trochę tak.
    Chociaż obawiam się, że studia mogą mnie ostatecznie dobić (ta melancholia egzystencji to cena za próbę przezwyciężenia wszechobecnej prokrastynacji i ignorancji, a to zwycięstwo to głównie zrozumienie zjawisk(a) - niestety męcząco się później znosi świat).

    • @sennosc
      @sennosc 5 ปีที่แล้ว +1

      Psychologia jest w zasadzie bardziej społeczno-biologiczno-statystyczna.

    • @alexisnova1703
      @alexisnova1703 5 ปีที่แล้ว

      senność, tak, dlatego napisałam, że jeśli już określamy ją jako humanistyczną, to jest nią trochę, bo komunikacja, posługiwanie się językiem to też jakaś jej część.

  • @weronikazadrozna536
    @weronikazadrozna536 5 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo interesuje mnie twoje konto na filmwebie😏 Czy można Cię obserwować w jakiś sposób nie dodając do znajomych? (Wygląda na to, że masz już limit na znajomości na tej platformie ;p)

  • @piotrskarewicz7017
    @piotrskarewicz7017 4 ปีที่แล้ว

    Co jest ZABAWNEGO w Jordanie Petersonie ?

    • @podnaporem
      @podnaporem  4 ปีที่แล้ว

      niemal wszystko

    • @piotrskarewicz7017
      @piotrskarewicz7017 4 ปีที่แล้ว

      @@podnaporem studiowałeś kiedyś psychologię?

    • @piotrskarewicz7017
      @piotrskarewicz7017 4 ปีที่แล้ว

      @@podnaporem Hmm, nie chciałbym się tu wdawać w jakieś spory ideologiczne (a jako inteligentni ludzie już w tym momencie pewnie czujemy jak ten spór się czai, bo Peterson stał się postacią, wokół której spór ideologiczno/polityczny jest non stop podgrzewany i niejako się nasuwa), ale chciałbym zauważyć jedną rzecz. Jordan Peterson być może i wyrósł poza ramy swojej pierwotnej dziedziny, ale jednak jest psychologiem, psychologiem wybitnym i wszystko co robi i mówi z psychologii wyrasta - I nie piszę o tym, żeby powtórzyć jakąś kalkę o "wybitnym psychologu", ale dlatego, że przerobiłem całe cykle jego wykładów (nie tych popularyzatorskich, ale tych uniwersyteckich) i mając już jakiś background zarówno z behawioryzmu, jak i z psychoanalizy, muszę zauważyć, że Peterson jest jednym z niewielu psychologów, którzy nie tylko "cytują" i "powołują" się na Junga, albo mieszają Junga z błotem, albo zaprzęgają Junga do krzewienia koncepcji new age'owych, tylko ROZUMIEJĄ COŚ Z TEGO CO JUNG PO SOBIE ZOSTAWIŁ, a to jest naprawdę rzadkość. Jest też gościem, który potrafi wykładać psychologię z pozycji METANURTOWEJ - jest w stanie przedstawiać koncepcje behawiorystyczne, poznawcze, psychoanalityczne, neuropsychologiczne i robi to nie wartościując żadnej z nich - podejrzewam, że w Polsce nie znalazłbyś psychologa akademickiego, który wspiąłby się na ten poziom obiektywizmu i anty-ideologizmu, że tak to nazwę, w ramach psychologii. Także ja też do Petersona zdążyłem już nabyć jakieś zastrzeżenia, ale jestem trochę zdziwiony Twoim puentowaniem go jako "zabawnego intelektualisty" z pozycji... kulturoznawcy/krytyka literackiego?! Wydaje mi się, że taki Pan Ed Harris czy taki Pan Sławomir Żyżek, którzy stają z nim do dyskusji i są gotowi obalać jego konstrukcje myślowe, na "ZABAWNEGO INTELEKTUALISTĘ" nie pozwoliliby sobie :) Pozdrawiam. P.S. Miałeś szczęście, że wykształciłeś się na UJ. Może gdybyś miał okazję postudiować polonistykę albo kulturoznawstwo na UŚ , to lepiej być zrozumiał, dlaczego Peterson, przy całym jego szacunku dla humanistyki, odradza ludziom studiowanie na uczelniach kierunków humanistycznych...

    • @podnaporem
      @podnaporem  4 ปีที่แล้ว

      nie od dzisiaj kusi mnie, żeby nagrać cały materiał o fenomenie Petersona, lecz tutaj Piotrze pozwolisz, że odmówię kontynuowania sporu