►►Szeretnél fejlődni a gitározásban? Töltsd le a Hatékony Gyakorlás 7 Szempontját: szolomania.com/hatekony-gyakorlas ►►2023 áprilisban ismét indulunk! Tanfolyam a modális skálákról: szolomania.com/modalis
Kedves Tamás! Szakértelmed, alázatod és jószándékod határtalan, zseni vagy. Nagyon hálás vagyok minden videodért, és nagy tisztelettel tekintek a munkásságodra. Köszönöm, hogy vagy, és hogy ilyen elkötelezettséggel "hirdeted az igét", értelmet adsz minden szenvedésnek és új irányt mutatsz a haladás felé. Remekül magyarázol, és remek pédákat adsz, bárcsak minden (zene)tanár így állna a tanításhoz. További sok sikert és jó egészséget kívánok! :)
2 ปีที่แล้ว +1
Kedves Lajos! Nagyon köszönöm az elismerő és kedves szavaidat, el sem tudom mondani, mennyire jólesik. Igyekszem ezentúl is sok hasznos videóval hozzájárulni a gitározás öröméhez és a folyamatos fejlődéshez. Minden jót kívánok én is! 🎼
Yess,isten küldött,végre egy profi aki elmondja lényeget,10 es akarok lenni,a mostani minusz 2,nem elégít ki, nagy köszönet neked!!🤗
2 ปีที่แล้ว +1
Megpróbálok a Szólómánia videókkal segíteni, hogy eljuthass az általad vágyott szintekre. Sok tanulással jár majd, de ha látszik az út, akkor már csak menni kell előre. :)
szervusz! nagyon örülök a videódnak, nagyon egyetértek minden szavaddal, a frissjogsis-F1-es példa is tökéletes jelenleg én abban a fázisban vagyok, hogy a sok dolog mellett botlagozva próbálok újra megtanulni gitározni - a régi dalaimat gyakorlom, hogy legalább azokat el tudjam játszani, de hiába van meg az elmélet, vagy az érzés, ha a kezemben nincs benne, szal rengeteget kell még gyakorolni xd örülök a videódnak, big up!
2 ปีที่แล้ว
Szia, köszönöm szépen! Igen, a sok gyakorlás is része az egyenletnek. Amikor a legendás gitárosok az első nagy sikerüket aratták, akkor már hihetetlen sok gitárral töltött idő volt mögöttük. Nagyon igaz a mondás, hogy "all overnight success takes about 10 years."
Szerintem ezzel mindenki egyet tud érteni, aki foglalkozik komolyabban bármivel az életben. Nagyon jó ötlet volt, hogy a sorozatban ezekről is szó esik, példák pedig még mindig szuperek. A tanulás 4 fázisát nem ismertem, és nagyon igaz. Az a fajta hozzáállás és szemlélet mód ahogy te oktatod a zeneelméletet, azt csak szeretni lehet, egyáltalán nem száraz. Mennyire vagyok elégedett? Ez nálam attól függ kihez viszonyítom magam. :) Ha egy olyanhoz aki nem tud gitározni akkor 10-es, de ha egy profihoz aki már a 4-es tanuló fázisban van akkor valahol 5 körül de +-5-el. :)
2 ปีที่แล้ว
Köszönöm szépen! :) A magyar nyelven elérhető zeneelméleti tananyagok jelentős része annyira száraz, hogy az Atacama sivatagból hozzájuk képest csavarni lehet a vizet. (Szerencsére vannak kivételek is.) A modális skálák oktatása a legelképesztőbb, teljesen félremegy ez a téma a legtöbb helyen, úgyhogy erről majd egy teljes kurzust tervezek. Ha az elégedettségi pontszámodat csak magadhoz viszonyítod, akkor mennyi jönne ki? :)
@ Ha egy akkord lefogása menne csak, akkor is 10-est mondanék, mert még az is akkora elégedettséggel tölt el mint akár egy komolyabb szóló megtanulása. :)
2 ปีที่แล้ว +2
@@developful3006 Ez az elképzelhető legjobb hozzáállás. A zene öröméért zenélünk, még akkor is, ha vannak, akik nálunk is előrébb járnak. :)
Teljesen egyet tudok érteni a tanulási folyamatból következő érveléssel. Én azonban épp egy másik módszert vetettem be, mikor úgy éreztem elakadtam a fejlődésben: vettem egy zongorát! :-) Érdekes téma lehet majd, hogy más hangszereken tanulni mennyire inspiráló és frissítő lehet a gitárjátékra is.
Egyetértek, minél több hangszer gondolkodásába látunk bele, annál inkább gazdagodik a "zenei intelligenciánk".
2 ปีที่แล้ว +3
Nagyon jó, hogy említed ezt, mert egy másik hangszer tökéletes arra, hogy a megszokott sémák helyett új zenei ötleteket találjunk. Más hangzás, más manuális technika, más kiindulópont.
Másik jó inspirálódási lehetőség egy másfajta hangolás a gitáron. Ez is megforgatja a sémákat :)
2 ปีที่แล้ว +1
@@landmine-gitar Tanúsítom :) Még amikor nem olyan rég gitároztam, egy akusztikus gitárt hangoldam le DADGAD hangolásra, és a következő órában megszűnt a külvilág, annyi érdekes ötlet jött.
2 ปีที่แล้ว +1
nekem meg egy basszus gityó segített a technikám fejlesztésében. Nagyon megpróbált sok ideig a nagy húrtávolság, viszont az így szerzett technika és edzettség nagyon kamatozott a gitározásban. Meglepő volt hetekkel később kezembe venni, és érezni a pozitív változást. De ez nem tervezett dolog volt, csak szerettem volna basszusozni is.
Nagyon hasznos videó, jelenleg ott tartok tizenpár év után, hogy nagyon sokáig csak bizonyos számokat, stílust tanultam meg, ez eléggé lekorlátozta a fejlődésem, 1-2 éve kezdtem új dolgokat tanulni, amivel sokat fejlődtem. A skálákat minimális szinten ismerem elméletből, viszont magamtól rájöttem már milyen váltások kellenek játék közben bizonyos hangulatok kifejezésére, vagy melyik akkordot hogyan tudom több pozícióban játszani. Ezekből a pozíciókból raktam össze a skálákat. Azt hogy hol kell játszanom milyen hangnemben leginkább már korábban játszott és megtanult dalokhoz, akkordmenetekhez, váltásokhoz, szólókhoz kötöm és így találom meg a pozíciókat a nyakon és hogy melyik hangra kell megérkeznem úgymond. Nem tudom magam hova tenni jelenleg. :) de nagyon élvezem így is.
2 ปีที่แล้ว +1
Tetszett a leírásodban, hogy tudatosan tekintesz a zenei fejlődésedre, és annak külön örülük, hogy 1-2 évvel ezelőtt új zenei irányokat is tanulsz. Régen nálam is volt egy hosszabb időszak, amikor egy szűk stíluson belül maradtam a gitáron, és utána nagyon izgalmas volt friss dolgokkal találkozni. Az elméleti tudás további bővítése lehet az a kulcs, amivel további lehetőségek nyílnak meg előtted.
Nagyon jó lenne ha a gyorsabb játékról (váltott pengetes, legato, sweep picking) csinálnál videot. Nagyon igényes videókat csinálsz és szerintem sokan lennének kíváncsiak ezekre is akik már régebb óta nyomják a gitáron van egy kis tapasztalatuk is 😅
2 ปีที่แล้ว +1
Igen, lesznek ilyen témák is, e hét csütörtökön a szólótípusok folytatása lesz, jövő héten a harmonikus moll, abban már lesz egy-két gyors futam. És később lesz kimondottan technikás videó is. :)
Ezt a videót ajánlottad egyik kommentben. Talán már régebben megnéztem ezt a videót, de nem tudom már...és ha igen, akkor régen volt. Szerencsére én napi szinten gitározok, de eltérő az időtartam. Videót megnézve már értem, az egyik kommentben miért ezt a részt ajánlottad... hát akkor nincs más hátra, mint gyakorolni. :D
8 หลายเดือนก่อน
Igen, gyakorlással egyre több tudást építesz be, és ezek egy idő után ösztönös készséggé válnak. A kitartás és a követhető útvonalterv a két kulcs: ha mindkettő megvan, akkor a siker elkerülhetetlen. :)
Üdv, néhány napja találtam meg a csatornát. Azt kell mondjam hogy elképesztő mennyiségű az a tudás amit ilyen magas szinten átadsz, teljesen érthetően. 43 éves vagyok és tizen pár éve gitározok, nézve a videóid most döbbenek rá, hogy mennyi rossz berögzülés van a kezemben... Igazából lehetséges ezeket még kigyomlálni? Hobbi szinten játszom, zenekarban is. Szóval a napi gitározás az adott. Most épp azon vagyok hogy hol is kezdjem el, mit javítsak először. :) Mindenesetre köszönöm ezeket a remek videókat és további sok sikert kívánok a zenei pályádon.
3 หลายเดือนก่อน +1
Szia, köszönöm szépen és nagyon örülök, hogy így gondolod! Szerencsére a Szólómánia eddigi 2 éve során már sok sikertörténet született pontosan hasonló kiindulással: 10, 20 vagy akár 30 év gitározást követően nagy áttörések születtek a videók és tanfolyamok hatására (zeneelmélet megértése sok évnyi kérdőjeleket követően, kreatívabb és érdekesebb játék, több tudatosság). Ha ajánlhatok egy 6 részes sorozatot, akkor első körben ezt érdemes végigcsinálnod. szolomania.com/nyar Ez egy ingyenes sorozat, kéthetente érkezik mindig a soron következő anyag emailben. Ebben a legfontosabb gyakorlati dolgokat foglaltam össze. A sorozat neve Nyári Gitár Kaland, mert először nyáron indult el, de természetesen minden évszakban aktuálisak a benne levő dolgok. :) Ha pedig egy rövid de átfogó elméleti alapozásra is szükséged lenne (tévhitek felülírása, új stabil alapok lefektetése), akkor ezt a rövid kurzust is nagyon tudom ajánlani: szolomania.com/alapozas
Én 4-re értékeltem magam, mert nem tudom a zenei hátterét a dolgoknak. Nekem kimaradt a zenei rész, én számokat játszok, szólókat, meg ilyesmiket. Viszont még nem késő megtanulni azt amit kell
2 ปีที่แล้ว +4
Nálam is hasonlóan alakult annak idején. El tudtam játszani már sok mindent, de szerettem volna érteni az összefüggéseket. Életem egyik legjobb döntése volt. És tényleg sosem késő, mert annyira logikus az egész zenei rendszer, ha már megvannak a mozaikdarabok.
Nagyon jok a videók, kicsit az elmúlt években megtorpantam gitározásban, nem is nagyon játszottam, de most kezdek tőled üj löketett kapni. Köszönöm szépen! Esetleg tudsz ajánlani oldalakat, youtube csatornákat, ahonnan középhaladó-haladó, technikai gyakorlatok, elméletek vannak fent?
Szia, pontosan milyen technikai gyakorlatokra és elméletre gondolsz? Tamás "gsfanatic blog" oldalán nagyon sok hasznos leckét összegyűjtött már (ha lejjebb görgetsz az oldalon előhozza a többi leckéket is) gsfanatic.com/hu/blog/tajekozodas-a-gitar-nyakan
2 ปีที่แล้ว
Szia Miksa, köszönöm szépen az elismerő szavaidat! Örülök nagyon, hogy kezd visszatérni a rock-lendületed. Az általad keresett témák pont egybeesnek a Szólómánia csatorna tervezett témáival, minden csütörtökön lesznek technikai vagy elméleti témák ezen a csatornán. Egyes videók inkább haladóknak szólnak majd (és ezek lesznek számodra a leginkább relevánsak), más videók pedig a szólózást és a zeneelméletet nemrég elkezdő gitárosoknak szólnak. Úgyhogy "ha csütörtök, akkor Szólómánia" :)
Hasznos videó, én 2022 év elején vettem egy gitárt az alap beállítását, és karban tartását ismerem. Az unoka öcsém zene tanára mutatta a helyes kéztartást dallamhoz. Már több mint fél éve csak azt gyakorlom lefogom valahol a bund mögött, pendítem, várok hogy csökkenjen a hangerő majd felemelem, és lefogom máshol. emellett ha húrváltás/fel-le pengetéssel és kéz szinkron gyakorlása. Mellette foglalkozok zene elmélettel is, csak annyit értek hogy van dúr, és mol skálák. Lényeg hogy csak random magasságú, és hosszúságú hangokat kell egy más után rakosgatni. A legnagyobb problémám hogy a gitáron nem tudom hogy hol vannak a fehér és fekete hangok és nem tudom hogy melyik skála hol van.. szóval marad a lefog,pendít, vár, elenged. Egy ideig elvagyok vele, de gyorsan ráunok.
2 ปีที่แล้ว +1
Örülök, hogy elkezdted idén a gitározást, mert a zenélés az egyik legjobb dolog. Saját magad kifejezésére, elmélyülésre, kikapcsolódásra és önismeretre is jó. A kérdésem az, hogy mik jelenleg a céljaid a gitározás terén, mi lenne az álmod? A zenei hangokat nem nehéz megtanulni a gitáron, ha elszánod magad, akkor idén év végére mind a 6 húron tudod majd, hogy az egyes bundokon milyen hangok vannak.
@ Konkrét célok nincsenek, mert elsősorban meditatív használatra kikapcsolódás , és koncentráció fejlesztése a cél. Azért én is letöltöttem azt a gyakorló anyagot, meg látom hogy mit tudok hasznosítani belőle. Amúgy érdemes körül nézned itt a TH-cam-n más magyar gitár témájú oktató témájú videókra és azokhoz kapcsolódó "kiegészítő" videókat készíteni. Igaz lehet hogy kevesebb érdeklődés lesz mivel nem meg szokott videó témája.
2 ปีที่แล้ว
@@theorangeunicornakaalphap Rendben, köszönöm a javaslatot is és sok örömöt a gitározáshoz!
Nagyon tetszik a hozzáállásod. Én szintetizátoron szeretnék tanulni. Tudom, hogy itt gitár oktatás folyik. Esetleg van rá esély, hogy billentyűs irányba is legyen segítség?
2 ปีที่แล้ว +1
Köszönöm szépen! Lesz sok olyan téma, ami hangszertől független, és ezeket érdemes lesz követned itt a Szólómánián: pl. a zeneelmélet új, gyakorlatias megközelítése, az alkotás módszerei, a ritmusok kezelése, az akkordok és skálák összefüggései. Kifejezetten billentyűs témák nem lesznek, mert bár játszom billentyűs hangszereken, de messze nem olyan szinten, mint gitáron.
Usa made?Vagy custop shop?(de lehet akkor még nem volt Custom...Ritchie Blackmore model nem jött szóba?
2 ปีที่แล้ว +1
@@norbertfuvessy189 Japán. Az usa verzió jóval drágább lett volna. A Blackmore modellt nem néztem, volt pár év Malmsteen korszakom, még mielőtt a saját zenei világ elkezdett volna kialakulni:)
Nem az elmelettel van gondom hanem a bennelevo dolgok idegen megnevezesevel .
ปีที่แล้ว
Ebben szívesen segítek neked. Melyik megnevezés az, ami a leginkább tisztázásra szorul? (Amúgy azt figyeltem meg, hogy a régi tananyagok nemcsak a megnevezéseket nem tisztázzák, hanem a lényeget sem (azaz a zenei hangulatokat, érzelmeket, színeket), hanem csak magolásra továbbadják a száraz tudást.)
Bob Margolin írta egy visszaemlékezésben: Muddy Waters próbálta a lakásán megtanítani neki az egyik számát. A sokadik sikertelen próbálkozás után végül annyit mondott, vannak gitárosok, akik tanulták a "szakmát" és vannak, akiknek ez veleszületett. Gyanítom, Waters talán még a kottát sem ismerte. Őt viszont többen ismerik, mint Margolint.
2 ปีที่แล้ว +1
Ha a világ legjobb zenészei felől nézzük, akkor ott valóban a zseniális adottság a döntő tényező. Ha a tanuló gitárosok helyzetéből nézzük, akkor nekik két opciójuk van: 1) szereznek zseniális adottságokat (ez elég nehéz) 2) a tudásukat gyarapítják tanulással+gyakorlással (ez sem könnyű, de könnyebb, mint az első opció). Tehát minden érv igaz a kottát sem ismerő világsztárokról, a kérdés csak az: mi magunk hol tartunk a céljainkhoz képest, és milyen járható út vezet oda?
@ Sajnos igen. 8 éves koromtól foglalkozok a gitározással, most 34 és lehet el kéne már engednem. Zenesuliban 8 évesen nem értettem semmit. Magamtól meg nem tudok egy szinten átlépni. Bohóckodás amit én csinálok :/
2 ปีที่แล้ว +2
@@gergelyrobert8259 Köszönöm, hogy őszintén leírtad ezt a dolgot, megérintett nagyon, ahogy a helyzetedet olvastam. Úgy szeretnék segíteni. Meg is próbálom. Először is egy biztatást írok: sok helyen olvastam, hogy ha régóta van bennünk egy erős vágy vagy késztetés egy hobbira/tevékenységre, akkor ez igazából a tehetség hívó hangja, amely szeretne felszínre kerülni. Tehát az a tény, hogy negyedszázad óta vonz téged a gitár, ez már önmagában azt jelenti, hogy jó zenei adottságod van. Erről kutatások is vannak. Úgyhogy csak a megfelelő iránymutatásra van szükséged (és persze időre az új dolgok beépítéséhez), hogy az elégedettséged elinduljon a 10-es skálán felfelé. Első kérdésem: mi lenne a fő célod gitárosként, ha bármit kívánhatnál? (Pl. saját zenék írása, kedvenc zenék tökéletes eljátszása, koncertezés, stb.)
@ Az én vágyam a szabadság. A betanult zenék játszásza addig okoz örömöt, amíg tanulum. Improvizáció adná szerintem azt az örömöt, ami tartós lenne. Azt akarom hogy a gondolataimat, az érzéseimet, a mondanivalómat képes legyek gitáron közvetíteni. Nem vagyok gyors, nem is ebben akarok jó lenni, a darálás nem igan tetszik. Én csak érteni akarom amit csinálok, és ezzel a tudással szeretnék egy értéket közvetítő zenekarban gitáros szerepet betölteni. Jó lenne így a vége felé hősködni egy kicsit egy színpadon. Én nem akarok szobagitaros lenni. Vagy legyek profi vagy engedjük el. És annyiszor eladtam a cuccaimat, hogy feladom, hogy ne gyötörjön a jelen tudásom és a megvalósult célom közti szakadék. Mindig újrakezdtem. De nem megy most sem. :/
2 ปีที่แล้ว +1
@@gergelyrobert8259 Az egyik legszebb irányt választottad, az önkifejezést. Ez azt jelenti, hogy belül ott van készen az elhivatottság. Érthető, hogy ennyire gyötrő érzés volt eddig azzal szembesülnöd, hogy nem úgy megy, ahogy szeretnéd. Ha még nem töltötted le, akkord nézd meg itt a Hatékony Gyakorlás tananyagomat: tinyurl.com/Hatekony-Gyakorlas Ebben a hetedik fejezet szól az önkifejezésről, a 29. oldaltól kezdődően. Egyébként nálam is pont úgy alakult, hogy egyre kevésbé a gyorsaság érdekelt, sokkal inkább az, hogy létrehozzak olyat, ami még nem létezett. Van esetleg videód vagy hangfelvételed a játékodról? Olyan kellene, ahol improvizálsz vagy saját zenei ötletet játszol. Küldheted privátban is a szolomania kukac gmail com címre. Ez alapján tudnék személyre szabott tanácsot adni.
Azért azt is meg kell jegyezni, hogy a legnagyobb rocksztárok nem józan állapotban írták és adták elő ikonikus szólóikat. Volt bennük serkentő rendesen. Szóval ezért sem éri meg magunkat hasonlítani hozzájuk :D
2 ปีที่แล้ว +1
Így van, a régi nagyok viszonylag nagy százaléka ilyen módon is rásegített az ihletre. Nagyon jó felvetés, és érdekes lenne megtudni, hogy vajon pont emiatt vagy inkább _ennek ellenére_ alkottak ilyen jókat? Az biztos, hogy a gátakat felszabadította ez náluk, és lehet, hogy ez volt a lényeg. :) Reb Beach (Winger) egyik legjobb szólójáról olvastam, hogy 6 sör után bement improvizálni, és elsőre kijött egy hosszú és expresszív szóló. Azt hiszem, az érzelmek felerősítése lehet az egyik hatás, mert ebben a szólójában sokkal vadabb nyújtások, húrzajok és egyéb extra elemek voltak, mint általában.
@ Szerintem ez egy szerkesztett kép és a piros autó miatt egyszerű tévedés. Külön érdekesség, hogy a Richard Branson vezette Virgin, a mezőny másik végéhez tartozott. :)
2 ปีที่แล้ว +1
Lehet, hogy így történt, mert egyéb okot én sem látok arra, hogy Schumit fotózzák egy kevésbé versenyképes autó előtt. :)
►►Szeretnél fejlődni a gitározásban? Töltsd le a Hatékony Gyakorlás 7 Szempontját: szolomania.com/hatekony-gyakorlas
►►2023 áprilisban ismét indulunk! Tanfolyam a modális skálákról: szolomania.com/modalis
Kedves Tamás!
Szakértelmed, alázatod és jószándékod határtalan, zseni vagy. Nagyon hálás vagyok minden videodért, és nagy tisztelettel tekintek a munkásságodra. Köszönöm, hogy vagy, és hogy ilyen elkötelezettséggel "hirdeted az igét", értelmet adsz minden szenvedésnek és új irányt mutatsz a haladás felé. Remekül magyarázol, és remek pédákat adsz, bárcsak minden (zene)tanár így állna a tanításhoz. További sok sikert és jó egészséget kívánok! :)
Kedves Lajos! Nagyon köszönöm az elismerő és kedves szavaidat, el sem tudom mondani, mennyire jólesik. Igyekszem ezentúl is sok hasznos videóval hozzájárulni a gitározás öröméhez és a folyamatos fejlődéshez. Minden jót kívánok én is! 🎼
Köszönöm a videót! Számomra rendkívül motiváló volt!!!
Köszönöm én is, örülök hogy tetszett! :)
Nagyon tetszik a pszichològiai megközelítès, a felismerès, ès az elhatàrozàs az első kèt valòdi lèpcsőfok!
Pontosan így van, és ha ezek megvannak, akkor onnantól kifejezetten gyorsan és mérhetően lehet a célok felé haladni.
Példaértékű, amit a Tamás csinál, most már hosszú-hosszú ideje. 👍
:) Köszönöm!
Yess,isten küldött,végre egy profi aki elmondja lényeget,10 es akarok lenni,a mostani minusz 2,nem elégít ki, nagy köszönet neked!!🤗
Megpróbálok a Szólómánia videókkal segíteni, hogy eljuthass az általad vágyott szintekre. Sok tanulással jár majd, de ha látszik az út, akkor már csak menni kell előre. :)
szervusz!
nagyon örülök a videódnak, nagyon egyetértek minden szavaddal, a frissjogsis-F1-es példa is tökéletes
jelenleg én abban a fázisban vagyok, hogy a sok dolog mellett botlagozva próbálok újra megtanulni gitározni - a régi dalaimat gyakorlom, hogy legalább azokat el tudjam játszani, de hiába van meg az elmélet, vagy az érzés, ha a kezemben nincs benne, szal rengeteget kell még gyakorolni xd
örülök a videódnak, big up!
Szia, köszönöm szépen! Igen, a sok gyakorlás is része az egyenletnek. Amikor a legendás gitárosok az első nagy sikerüket aratták, akkor már hihetetlen sok gitárral töltött idő volt mögöttük. Nagyon igaz a mondás, hogy "all overnight success takes about 10 years."
Szerintem ezzel mindenki egyet tud érteni, aki foglalkozik komolyabban bármivel az életben. Nagyon jó ötlet volt, hogy a sorozatban ezekről is szó esik, példák pedig még mindig szuperek. A tanulás 4 fázisát nem ismertem, és nagyon igaz.
Az a fajta hozzáállás és szemlélet mód ahogy te oktatod a zeneelméletet, azt csak szeretni lehet, egyáltalán nem száraz.
Mennyire vagyok elégedett?
Ez nálam attól függ kihez viszonyítom magam. :) Ha egy olyanhoz aki nem tud gitározni akkor 10-es, de ha egy profihoz aki már a 4-es tanuló fázisban van akkor valahol 5 körül de +-5-el. :)
Köszönöm szépen! :) A magyar nyelven elérhető zeneelméleti tananyagok jelentős része annyira száraz, hogy az Atacama sivatagból hozzájuk képest csavarni lehet a vizet. (Szerencsére vannak kivételek is.) A modális skálák oktatása a legelképesztőbb, teljesen félremegy ez a téma a legtöbb helyen, úgyhogy erről majd egy teljes kurzust tervezek.
Ha az elégedettségi pontszámodat csak magadhoz viszonyítod, akkor mennyi jönne ki? :)
@ Ha egy akkord lefogása menne csak, akkor is 10-est mondanék, mert még az is akkora elégedettséggel tölt el mint akár egy komolyabb szóló megtanulása. :)
@@developful3006 Ez az elképzelhető legjobb hozzáállás. A zene öröméért zenélünk, még akkor is, ha vannak, akik nálunk is előrébb járnak. :)
Teljesen egyet tudok érteni a tanulási folyamatból következő érveléssel. Én azonban épp egy másik módszert vetettem be, mikor úgy éreztem elakadtam a fejlődésben: vettem egy zongorát! :-) Érdekes téma lehet majd, hogy más hangszereken tanulni mennyire inspiráló és frissítő lehet a gitárjátékra is.
Egyetértek, minél több hangszer gondolkodásába látunk bele, annál inkább gazdagodik a "zenei intelligenciánk".
Nagyon jó, hogy említed ezt, mert egy másik hangszer tökéletes arra, hogy a megszokott sémák helyett új zenei ötleteket találjunk. Más hangzás, más manuális technika, más kiindulópont.
Másik jó inspirálódási lehetőség egy másfajta hangolás a gitáron. Ez is megforgatja a sémákat :)
@@landmine-gitar Tanúsítom :) Még amikor nem olyan rég gitároztam, egy akusztikus gitárt hangoldam le DADGAD hangolásra, és a következő órában megszűnt a külvilág, annyi érdekes ötlet jött.
nekem meg egy basszus gityó segített a technikám fejlesztésében. Nagyon megpróbált sok ideig a nagy húrtávolság, viszont az így szerzett technika és edzettség nagyon kamatozott a gitározásban. Meglepő volt hetekkel később kezembe venni, és érezni a pozitív változást.
De ez nem tervezett dolog volt, csak szerettem volna basszusozni is.
Király.
Köszönöm :)
Nagyon hasznos videó, jelenleg ott tartok tizenpár év után, hogy nagyon sokáig csak bizonyos számokat, stílust tanultam meg, ez eléggé lekorlátozta a fejlődésem, 1-2 éve kezdtem új dolgokat tanulni, amivel sokat fejlődtem. A skálákat minimális szinten ismerem elméletből, viszont magamtól rájöttem már milyen váltások kellenek játék közben bizonyos hangulatok kifejezésére, vagy melyik akkordot hogyan tudom több pozícióban játszani. Ezekből a pozíciókból raktam össze a skálákat. Azt hogy hol kell játszanom milyen hangnemben leginkább már korábban játszott és megtanult dalokhoz, akkordmenetekhez, váltásokhoz, szólókhoz kötöm és így találom meg a pozíciókat a nyakon és hogy melyik hangra kell megérkeznem úgymond. Nem tudom magam hova tenni jelenleg. :) de nagyon élvezem így is.
Tetszett a leírásodban, hogy tudatosan tekintesz a zenei fejlődésedre, és annak külön örülük, hogy 1-2 évvel ezelőtt új zenei irányokat is tanulsz. Régen nálam is volt egy hosszabb időszak, amikor egy szűk stíluson belül maradtam a gitáron, és utána nagyon izgalmas volt friss dolgokkal találkozni. Az elméleti tudás további bővítése lehet az a kulcs, amivel további lehetőségek nyílnak meg előtted.
Nagyon jó lenne ha a gyorsabb játékról (váltott pengetes, legato, sweep picking) csinálnál videot. Nagyon igényes videókat csinálsz és szerintem sokan lennének kíváncsiak ezekre is akik már régebb óta nyomják a gitáron van egy kis tapasztalatuk is 😅
Igen, lesznek ilyen témák is, e hét csütörtökön a szólótípusok folytatása lesz, jövő héten a harmonikus moll, abban már lesz egy-két gyors futam. És később lesz kimondottan technikás videó is. :)
Ezt a videót ajánlottad egyik kommentben. Talán már régebben megnéztem ezt a videót, de nem tudom már...és ha igen, akkor régen volt.
Szerencsére én napi szinten gitározok, de eltérő az időtartam.
Videót megnézve már értem, az egyik kommentben miért ezt a részt ajánlottad... hát akkor nincs más hátra, mint gyakorolni. :D
Igen, gyakorlással egyre több tudást építesz be, és ezek egy idő után ösztönös készséggé válnak. A kitartás és a követhető útvonalterv a két kulcs: ha mindkettő megvan, akkor a siker elkerülhetetlen. :)
@ Legyen így. :)
Üdv, néhány napja találtam meg a csatornát. Azt kell mondjam hogy elképesztő mennyiségű az a tudás amit ilyen magas szinten átadsz, teljesen érthetően. 43 éves vagyok és tizen pár éve gitározok, nézve a videóid most döbbenek rá, hogy mennyi rossz berögzülés van a kezemben...
Igazából lehetséges ezeket még kigyomlálni? Hobbi szinten játszom, zenekarban is. Szóval a napi gitározás az adott.
Most épp azon vagyok hogy hol is kezdjem el, mit javítsak először. :)
Mindenesetre köszönöm ezeket a remek videókat és további sok sikert kívánok a zenei pályádon.
Szia, köszönöm szépen és nagyon örülök, hogy így gondolod! Szerencsére a Szólómánia eddigi 2 éve során már sok sikertörténet született pontosan hasonló kiindulással: 10, 20 vagy akár 30 év gitározást követően nagy áttörések születtek a videók és tanfolyamok hatására (zeneelmélet megértése sok évnyi kérdőjeleket követően, kreatívabb és érdekesebb játék, több tudatosság).
Ha ajánlhatok egy 6 részes sorozatot, akkor első körben ezt érdemes végigcsinálnod. szolomania.com/nyar
Ez egy ingyenes sorozat, kéthetente érkezik mindig a soron következő anyag emailben. Ebben a legfontosabb gyakorlati dolgokat foglaltam össze. A sorozat neve Nyári Gitár Kaland, mert először nyáron indult el, de természetesen minden évszakban aktuálisak a benne levő dolgok. :)
Ha pedig egy rövid de átfogó elméleti alapozásra is szükséged lenne (tévhitek felülírása, új stabil alapok lefektetése), akkor ezt a rövid kurzust is nagyon tudom ajánlani: szolomania.com/alapozas
Köszönöm megtisztelő válaszod, el is kezdem ezeket a leckéket. Üdv 🙂
Én 4-re értékeltem magam, mert nem tudom a zenei hátterét a dolgoknak. Nekem kimaradt a zenei rész, én számokat játszok, szólókat, meg ilyesmiket. Viszont még nem késő megtanulni azt amit kell
Nálam is hasonlóan alakult annak idején. El tudtam játszani már sok mindent, de szerettem volna érteni az összefüggéseket. Életem egyik legjobb döntése volt.
És tényleg sosem késő, mert annyira logikus az egész zenei rendszer, ha már megvannak a mozaikdarabok.
Nagyon jok a videók, kicsit az elmúlt években megtorpantam gitározásban, nem is nagyon játszottam, de most kezdek tőled üj löketett kapni.
Köszönöm szépen!
Esetleg tudsz ajánlani oldalakat, youtube csatornákat, ahonnan középhaladó-haladó, technikai gyakorlatok, elméletek vannak fent?
Szia, pontosan milyen technikai gyakorlatokra és elméletre gondolsz? Tamás "gsfanatic blog" oldalán nagyon sok hasznos leckét összegyűjtött már (ha lejjebb görgetsz az oldalon előhozza a többi leckéket is)
gsfanatic.com/hu/blog/tajekozodas-a-gitar-nyakan
Szia Miksa, köszönöm szépen az elismerő szavaidat! Örülök nagyon, hogy kezd visszatérni a rock-lendületed.
Az általad keresett témák pont egybeesnek a Szólómánia csatorna tervezett témáival, minden csütörtökön lesznek technikai vagy elméleti témák ezen a csatornán. Egyes videók inkább haladóknak szólnak majd (és ezek lesznek számodra a leginkább relevánsak), más videók pedig a szólózást és a zeneelméletet nemrég elkezdő gitárosoknak szólnak. Úgyhogy "ha csütörtök, akkor Szólómánia" :)
Hasznos videó, én 2022 év elején vettem egy gitárt az alap beállítását, és karban tartását ismerem. Az unoka öcsém zene tanára mutatta a helyes kéztartást dallamhoz. Már több mint fél éve csak azt gyakorlom lefogom valahol a bund mögött, pendítem, várok hogy csökkenjen a hangerő majd felemelem, és lefogom máshol. emellett ha húrváltás/fel-le pengetéssel és kéz szinkron gyakorlása. Mellette foglalkozok zene elmélettel is, csak annyit értek hogy van dúr, és mol skálák. Lényeg hogy csak random magasságú, és hosszúságú hangokat kell egy más után rakosgatni. A legnagyobb problémám hogy a gitáron nem tudom hogy hol vannak a fehér és fekete hangok és nem tudom hogy melyik skála hol van.. szóval marad a lefog,pendít, vár, elenged. Egy ideig elvagyok vele, de gyorsan ráunok.
Örülök, hogy elkezdted idén a gitározást, mert a zenélés az egyik legjobb dolog. Saját magad kifejezésére, elmélyülésre, kikapcsolódásra és önismeretre is jó. A kérdésem az, hogy mik jelenleg a céljaid a gitározás terén, mi lenne az álmod?
A zenei hangokat nem nehéz megtanulni a gitáron, ha elszánod magad, akkor idén év végére mind a 6 húron tudod majd, hogy az egyes bundokon milyen hangok vannak.
@ Konkrét célok nincsenek, mert elsősorban meditatív használatra kikapcsolódás , és koncentráció fejlesztése a cél.
Azért én is letöltöttem azt a gyakorló anyagot, meg látom hogy mit tudok hasznosítani belőle.
Amúgy érdemes körül nézned itt a TH-cam-n más magyar gitár témájú oktató témájú videókra és azokhoz kapcsolódó "kiegészítő" videókat készíteni.
Igaz lehet hogy kevesebb érdeklődés lesz mivel nem meg szokott videó témája.
@@theorangeunicornakaalphap Rendben, köszönöm a javaslatot is és sok örömöt a gitározáshoz!
Nagyon tetszik a hozzáállásod. Én szintetizátoron szeretnék tanulni. Tudom, hogy itt gitár oktatás folyik. Esetleg van rá esély, hogy billentyűs irányba is legyen segítség?
Köszönöm szépen! Lesz sok olyan téma, ami hangszertől független, és ezeket érdemes lesz követned itt a Szólómánián: pl. a zeneelmélet új, gyakorlatias megközelítése, az alkotás módszerei, a ritmusok kezelése, az akkordok és skálák összefüggései. Kifejezetten billentyűs témák nem lesznek, mert bár játszom billentyűs hangszereken, de messze nem olyan szinten, mint gitáron.
Ez egy Malmsteen model?Értékelendő a scalloped fretboard használata🙂
Igen, ez egy 2003-as Fender Malmsteen, nagyon szeretem :)
Usa made?Vagy custop shop?(de lehet akkor még nem volt Custom...Ritchie Blackmore model nem jött szóba?
@@norbertfuvessy189 Japán. Az usa verzió jóval drágább lett volna. A Blackmore modellt nem néztem, volt pár év Malmsteen korszakom, még mielőtt a saját zenei világ elkezdett volna kialakulni:)
Ez a szóló BT is érdekelne :P El tudnád küldeni? u.i. Nádzsöl Menszel a király :D
A 8:48-as záró gitárszóló, igaz? Megkeresem;) u.i. Schumacher és Grosjean :D
@ Köszi, várom ;)
@@karmusz *postaláda* ;)
Nem az elmelettel van gondom hanem a bennelevo dolgok idegen megnevezesevel .
Ebben szívesen segítek neked. Melyik megnevezés az, ami a leginkább tisztázásra szorul? (Amúgy azt figyeltem meg, hogy a régi tananyagok nemcsak a megnevezéseket nem tisztázzák, hanem a lényeget sem (azaz a zenei hangulatokat, érzelmeket, színeket), hanem csak magolásra továbbadják a száraz tudást.)
Bob Margolin írta egy visszaemlékezésben: Muddy Waters próbálta a lakásán megtanítani neki az egyik számát. A sokadik sikertelen próbálkozás után végül annyit mondott, vannak gitárosok, akik tanulták a "szakmát" és vannak, akiknek ez veleszületett. Gyanítom, Waters talán még a kottát sem ismerte. Őt viszont többen ismerik, mint Margolint.
Ha a világ legjobb zenészei felől nézzük, akkor ott valóban a zseniális adottság a döntő tényező. Ha a tanuló gitárosok helyzetéből nézzük, akkor nekik két opciójuk van: 1) szereznek zseniális adottságokat (ez elég nehéz) 2) a tudásukat gyarapítják tanulással+gyakorlással (ez sem könnyű, de könnyebb, mint az első opció).
Tehát minden érv igaz a kottát sem ismerő világsztárokról, a kérdés csak az: mi magunk hol tartunk a céljainkhoz képest, és milyen járható út vezet oda?
10/1
A 10-es elégedettségi skálán az 1?
@ Sajnos igen. 8 éves koromtól foglalkozok a gitározással, most 34 és lehet el kéne már engednem. Zenesuliban 8 évesen nem értettem semmit. Magamtól meg nem tudok egy szinten átlépni. Bohóckodás amit én csinálok :/
@@gergelyrobert8259 Köszönöm, hogy őszintén leírtad ezt a dolgot, megérintett nagyon, ahogy a helyzetedet olvastam. Úgy szeretnék segíteni. Meg is próbálom. Először is egy biztatást írok: sok helyen olvastam, hogy ha régóta van bennünk egy erős vágy vagy késztetés egy hobbira/tevékenységre, akkor ez igazából a tehetség hívó hangja, amely szeretne felszínre kerülni. Tehát az a tény, hogy negyedszázad óta vonz téged a gitár, ez már önmagában azt jelenti, hogy jó zenei adottságod van. Erről kutatások is vannak. Úgyhogy csak a megfelelő iránymutatásra van szükséged (és persze időre az új dolgok beépítéséhez), hogy az elégedettséged elinduljon a 10-es skálán felfelé.
Első kérdésem: mi lenne a fő célod gitárosként, ha bármit kívánhatnál? (Pl. saját zenék írása, kedvenc zenék tökéletes eljátszása, koncertezés, stb.)
@ Az én vágyam a szabadság. A betanult zenék játszásza addig okoz örömöt, amíg tanulum. Improvizáció adná szerintem azt az örömöt, ami tartós lenne. Azt akarom hogy a gondolataimat, az érzéseimet, a mondanivalómat képes legyek gitáron közvetíteni. Nem vagyok gyors, nem is ebben akarok jó lenni, a darálás nem igan tetszik. Én csak érteni akarom amit csinálok, és ezzel a tudással szeretnék egy értéket közvetítő zenekarban gitáros szerepet betölteni. Jó lenne így a vége felé hősködni egy kicsit egy színpadon. Én nem akarok szobagitaros lenni. Vagy legyek profi vagy engedjük el. És annyiszor eladtam a cuccaimat, hogy feladom, hogy ne gyötörjön a jelen tudásom és a megvalósult célom közti szakadék. Mindig újrakezdtem. De nem megy most sem. :/
@@gergelyrobert8259 Az egyik legszebb irányt választottad, az önkifejezést. Ez azt jelenti, hogy belül ott van készen az elhivatottság. Érthető, hogy ennyire gyötrő érzés volt eddig azzal szembesülnöd, hogy nem úgy megy, ahogy szeretnéd.
Ha még nem töltötted le, akkord nézd meg itt a Hatékony Gyakorlás tananyagomat: tinyurl.com/Hatekony-Gyakorlas Ebben a hetedik fejezet szól az önkifejezésről, a 29. oldaltól kezdődően.
Egyébként nálam is pont úgy alakult, hogy egyre kevésbé a gyorsaság érdekelt, sokkal inkább az, hogy létrehozzak olyat, ami még nem létezett.
Van esetleg videód vagy hangfelvételed a játékodról? Olyan kellene, ahol improvizálsz vagy saját zenei ötletet játszol. Küldheted privátban is a szolomania kukac gmail com címre. Ez alapján tudnék személyre szabott tanácsot adni.
Azért azt is meg kell jegyezni, hogy a legnagyobb rocksztárok nem józan állapotban írták és adták elő ikonikus szólóikat. Volt bennük serkentő rendesen. Szóval ezért sem éri meg magunkat hasonlítani hozzájuk :D
Így van, a régi nagyok viszonylag nagy százaléka ilyen módon is rásegített az ihletre. Nagyon jó felvetés, és érdekes lenne megtudni, hogy vajon pont emiatt vagy inkább _ennek ellenére_ alkottak ilyen jókat? Az biztos, hogy a gátakat felszabadította ez náluk, és lehet, hogy ez volt a lényeg. :)
Reb Beach (Winger) egyik legjobb szólójáról olvastam, hogy 6 sör után bement improvizálni, és elsőre kijött egy hosszú és expresszív szóló. Azt hiszem, az érzelmek felerősítése lehet az egyik hatás, mert ebben a szólójában sokkal vadabb nyújtások, húrzajok és egyéb extra elemek voltak, mint általában.
Ez elgondolkodtató volt.
Ennek örülök és köszönöm, hogy megnézted.
A második képen nem egy Ferrari van, hanem egy Virgin. Lehet, hogy ez valami beugrató csak nem vártam meg a videó flytatását? :D
Igen, érdekelne is a sztori, hogy hogyan készülhetett vele ez a fotó egy másik csapat autója előtt.
@ Szerintem ez egy szerkesztett kép és a piros autó miatt egyszerű tévedés. Külön érdekesség, hogy a Richard Branson vezette Virgin, a mezőny másik végéhez tartozott. :)
Lehet, hogy így történt, mert egyéb okot én sem látok arra, hogy Schumit fotózzák egy kevésbé versenyképes autó előtt. :)