Život ve středověkém městě# Tomáš Borovský Ph.D# Včera, dnes a zítra 11

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 31 พ.ค. 2024
  • Staňte se společně s doktorem Tomášem Borovským součástí středověkého města. Společně s ním projdeme středověké město od jeho okolí, kde se podíváme na rozmístění budov a řekneme si, které byly nejdůležitější. Budeme se bavit také o službách jako je obchod nebo lékař. Uslyšíte informace o skladbě obyvatel od těch nejbohatších po ty nejméně majetné. Budeme se bavit také o místech zábavy jako jsou krčmy, zábavy nebo oslavy svátků. Zaměříme se také na městské právo, nejčastější prohřešky a tresty za ně. Uslyšíte také jestli si město udržovalo nějaké trvalé vojsko a kdo ho bránil v případě napadení. Na úplný závěr uslyšíte, jaké dědictví zanechala středověká města těm současným.
    00:00:00 Úvod
    00:01:07 Co bychom mohli vidět před branami středověkého města?
    00:05:51 Byl někomu vstup do města zakázán?
    00:06:43 Jak ve městě poznali někoho, kdo byl původně vykázán?
    00:07:24 Existoval nějaký vzor podle kterého se středověká města stavěla?
    00:11:28 Jaké služby bychom ve městě našli (obchod, lékař, krčma…)?
    00:21:14 Jaká byla skladba obyvatel města?
    00:26:53 Kdo řídil město?
    00:30:50 Kým byla městská rada volena?
    00:32:25 Jaké osoby najdeme mezi nejméně majetnými obyvateli města?
    00:36:32 Jaké byly nejčastější prohřešky proti městskému právu a jaké byly tresty?
    00:41:29 Jaké postavení měl kat?
    00:42:06 Slavnosti v průběhu městského roku
    00:51:06 Obrana středověkého města
    00:55:54 Loupeživí rytíři
    00:56:58 Dědictví středověkých měst do dnešních dnů
    01:00:08 Závěr
    Herohero
    www.herohero.co/vdz
    👑 Možnost zasílat otázky na hosty
    👑 Prodloužené podcasty o odpovědi na vaše otázky
    👑 Bonusové díly, které jinde nenajdete:
    Šestidílná série o první světové válce
    Díl o tuláckých značkách známých jako hobo marks.
    Čtyři díly o tvorbě rodokmenů.
    Čtyři díly o první republice.
    👑 Každý týden nový načtený popularizační článek.
    👑 Díly dříve než na TH-cam.
    👑 Ke každému dílu jedna kniha jako dárek pro jednoho z vás.
    👑 Díly si můžete stáhnout do své podcastové aplikace.
    Pokud si nejste jisti, jestli je členství na Herohero pro vás to pravé, tak můžete vyzkoušet měsíční členství s 30% slevou zde herohero.co/vdz/invites/DFFXX...

ความคิดเห็น • 120

  •  3 ปีที่แล้ว +17

    Moc rád bych poděkoval všem, kteří tento podcast poslouchají. Moc si toho vážím a všem děkuji. Pokud chcete podpořit tento kanál a získat další bonusový obsah, tak můžete na www.herohero.co/vdz. Pokud si nejste jisti, jestli je členství na Herohero pro vás to pravé, tak můžete vyzkoušet měsíční členství s 30% slevou zde herohero.co/vdz/invites/DFFXXXGFYI

  • @michalbacula7425
    @michalbacula7425 18 วันที่ผ่านมา

    Veľmi pútavé , zaujímavé počúvanie 👍

  • @janbubik3175
    @janbubik3175 6 หลายเดือนก่อน +2

    Nádherné povídání, děkuji

  • @evanovakova1612
    @evanovakova1612 ปีที่แล้ว +7

    Rozhovor jsem našla náhodně a moc se mi líbil, neboť o životě prostých lidí ve středověku jsem téměř nic nevěděla.
    Moc děkuji.

  • @marvyksro925
    @marvyksro925 3 ปีที่แล้ว +121

    Jen stručně a jen něco málo poznámek.
    Turnaje se mohl zúčastnit pouze člověk původu urozeného, popř.ten, kdo byl pasován na rytíře s tím, že každý účastník turnaje se musel prokázat rodovým erbem a mezi předky měl nejméně 7 urozených. To byly podmínky pro účastníky. Byly i knihy erbovní, které hojně používali pořadatelé, aby si byli jisti, že dotyčný je urozeného původu.
    Součástí města byly i lázně, hojně navštěvované.
    Součástí města byly i domy s "dámskou obsluhou". Třeba v případě Brna je to krásně doloženo v listinách od 13.stol., kdy tyto domy byly jasně pojmenovány jako "Domy stydké, popř. Domy kurevní" z toho důvodu, že museli platit berní daně (tj.do obecní kasy). Proto se ví, kde ty domy byly a kolik jich bylo. A takové obyvatelky mělo každé trochu větší středověké město s tím, že 1 takový dům byl na cca. 1000 obyvatel s tím, že podle města (zda bylo na dobré obchodní trase) v takovém domě bylo od 3 do 5(popř.6) pracovnic. Do těchto domů měli zákaz chodit ženatí muži a duchovní. Pokud byli chyceni - čekal je pranýř (musela být vůle je chytit, že). A přísný zákaz měli židé - ti šli na pranýř, popř. i mrskáni a stejný trest čekal i tu pracovnici. Pracovnice, aby byly jasně poznatelné, musely nosit žlutý doplněk oděvu - šátek, šlojíř, lemování oděvu, ..., aby počestné obyvatelky nebyly někým obtěžovány z důvodu že si ji nějaký muž spletl s nepočestnou děvkou. Obyvatelky byly sníženého původu, ale pokud měly zájem, vůli a snahu, tak se mohly stát po převýchově v domech k tomu určených ženami počestnými. A jako takové se mohli klidně vdát. Pokud byla hezká a ještě mladá, tak si mohla být jista, že si ji muži (přiměřeného původu - žádný urozený, ale třeba kupec putující od města k městu) rádi vezmou (proč asi nemusím dále rozvádět - že :-D).
    Střelecké soutěže se pravidelně pořádaly a vítěz byl na celý rok králem střelců a byl i díky tomu docela populární, získal i odměny (finanční i hmotné - třeba soudek piva, vína, po celý rok třeba zadarmo 1 korbel piva,...) podle toho, kdo a kolik sponzoroval. Vedlejší efekt je ten, že obyvatelé uměli střílet z luku i kuše, což se krásně hodilo při obraně města. Meč - ten chtěl dlouhý a intenzivní výcvik (min.6 roků) a cena meče byla také nemalá, což je opakem luku a kuše.
    Kat bydlel většinou v obecním domě spolu se svojí rodinou a pomocníky. V případě Znojma bylo součástí toho domu i vězení s mučírnou, kde dotyčnému pomáhali si rychle vzpomenout. Povinností kata bylo i starání se o vězně včetně stravy. Věznění sloužilo v naprosté většině případů jen k tomu, že obyvatel tam čekal na trest. A trest přišel rychle a brzy. Mnohdy v řádu několika dnů. Kat sloužil i jako ras i čistič obecních jímek, popř. kanalizace. Kde nebyl kat, tak tam byl ras - tj. osoba původem snížená.
    Daně se všeobecně platily 2x ročně - na sv.Jiří a na sv.Havla - to byly běžné berní daně, pak byly církevní daně - desátek, mimořádné daně - válka, korunovace, narození potomka krále, svatba, příjezd krále, popř. na křížovou výpravu, na mimořádně daně městu, ... atd.
    Výši daní ve městě - pokud to nebylo dáno zákony nebo smlouvami mezi lokátorem a tím, kdo povolil založení města určovali obyvatelé města. A to jen ti, co měli právo vlastnické - tj. měli tam dům. A do toho rovnocenně hlasovali jak muži, tak i ženy podle toho, kdo byl majitelem domu ve městě.
    Jen pro představu - středověký tesař - přelom 14-15.stol. - když byl šikovný, tak si měsíčně vydělal cca. 35 000,-Kč. Platilo se týdně.
    Pracovní doba byla podle ročního období - v létě i 14, 15 hodin s cca. přestávkou 1- 2 hodiny, v zimě se pracovalo cca. 6 hodin.
    Dovolená nebyla, ale nesmělo se pracovat v neděli a někde se nepracovalo ani v pondělí - třeba na stavbách. Prostě byl 5-ti denní pracovní týden. Pondělku se říkalo - modrý den.
    Volno bylo i na různé církevní svátky - to dalo volných asi 32 dnů + neděle a někde i modré pondělky.
    Tyto pracovní výhody - rozumná pracovní doba se začala měnit až v době baroka, kdy panstvo přestalo šetřit lidi (už bylo dost pracovních sil), protože středověk měl nouzi o pracovní sílu a panstvo si lidi svým způsobem v rámci možností hýčkalo.
    Každé mělo mělo soubor práv, která jim byla udělena příslušným zeměpánem. A ta se týkala všeho - jak různých trhů, tak i řemesel. Zvláště krásně je to vidět na právu várečném, které každé město nemělo. Nebo města měla později povinnost brát pivo z panského pivovaru. Ale i pěstování a výroba vína, některé trhy měly jen královská města, atd.
    Krásným příkladem je Telč - tam je na náměstí vidět dopad práva sáhového - všechny domy mají stejnou šíři.
    To jen tak ve stručnosti.

    •  3 ปีที่แล้ว +15

      Mockrát děkuji za rozšíření informací! Vidím, že jste velkým fanouškem kanálu a to mě velmi těší.

    • @janknihofon1623
      @janknihofon1623 2 ปีที่แล้ว +4

      @ Z prispevku nikterak neplyne vztah pisatele ke kanalu.

    •  2 ปีที่แล้ว +17

      @@janknihofon1623 Dobrý den, nereagoval jsem na obsah textu, ale na to, že to byl již 4 komentář u videa z čehož jsem usoudil, že pan pravidelně poslouchá.

    • @lucyhayek3002
      @lucyhayek3002 2 ปีที่แล้ว +8

      Co já vím,tak kati byť popravovali tak byli vážení..Také byli bohatí a znali dobře anatomii lidského těla,takže uměli i léčit..

    • @hhgb666
      @hhgb666 2 ปีที่แล้ว +5

      Díky za informace :)

  • @sonazapletalikova1191
    @sonazapletalikova1191 2 ปีที่แล้ว +73

    Na tohle jsem narazila úplně náhodou, když jsem hledala něco jiného, Název mne zaujal, tak jsem si řekla, proč to nezkusit. A byla jsem velmi mile překvapena. Opravdu dobré a zajímavé.

  • @standaankap885
    @standaankap885 ปีที่แล้ว +9

    Historických podcastů je (mám pocit) jako šafránu, díky za něj!

  • @sarkareynvoet1019
    @sarkareynvoet1019 ปีที่แล้ว +4

    Děkuji za poutavé a příjemné vyprávění, jen pan moderátor nějak skákal do řeči a působí na mne nemotorně.

  • @erion5002
    @erion5002 6 หลายเดือนก่อน +1

    To je pecka poslouchat. Že jsem na toto video narazil náhodou, nechápu…

    •  4 หลายเดือนก่อน +1

      To už tak někdy s náhodou bývá :). Děkuji a jsem rád, že se Vám díl líbí. Mimochodem, je tady toho určitě víc zajímavého.

  • @isve7323
    @isve7323 2 ปีที่แล้ว +32

    Historie...hodně obtížný obor. Pan dr. se dobře poslouchá, poutavě vypráví a má příjemný hlas. Děkuji.

  • @user-ff6ui5uc9x
    @user-ff6ui5uc9x 10 วันที่ผ่านมา

    Super!❤

  • @ilonavalentova2365
    @ilonavalentova2365 ปีที่แล้ว +7

    Také jsem narazila na tento kanál náhodou. Miluji tuto nedávnou historii

  • @drahomiralunackova479
    @drahomiralunackova479 ปีที่แล้ว +5

    V čase 59 30 obyvatelé měst obdivovali klid a půvab venkova!!Přesně tak, můj dědeček 1880 narozen bydlel s rodiči ve Vídni, Bylo to Rakousko Uhersko. Měli erb.!! Do dnes je tam po nich pojmenovana ulice..hodne se dělili s potrebnymi. Pracovali jako studování a přídomek k titulu měli hrdě. ,,, Činní,, Nežili jen z jmění, ale svou činností ..Tam měli dům na důležitém místě,do přírody museli vysoko do hot. Na velikou svou horskou usedlost!! 4 bratři, dědy Karla studovali v Praze, na Karlově universitě. Každý něco jiného. Děda byl stavitel velkých budov, pivovaru. Továren. Teď..to bylo spíše na území ,,Čech,, namluvil si studentku v Praze umělá německý ale chtěla být hrdá vlastenka český učila i své deti. a zakládal si sídlo, velký statek v Čechách. Oba už nechtěli bydlet ve velkém městě, Babička také z Prahy 1. U prašné brány chtěla do klidu přírody!! Tedy velká změna. Měli 11 děti, i když byli studování!! Babička dostala Řád matky za slušné vychované děti od prezidenta Beneše.stihli tohoopravdu hodně!!

  • @annafontana7446
    @annafontana7446 ปีที่แล้ว

    Nakupuji jednou za mesic,jsem King of nakupek 😉
    Krasny,prijemny,odborny vyklad
    Dekuji

  • @jdnula
    @jdnula 2 ปีที่แล้ว +15

    Perfektní, zajímavé, pan d. Borovský by se dal poslouchat hodiny ;)

    • @helenapastorkova7409
      @helenapastorkova7409 ปีที่แล้ว

      Tak to bylo moc a moc krásné povídání a už teď se těším na další!❤❤❤

  • @michalmuller5342
    @michalmuller5342 2 ปีที่แล้ว +8

    S velkým zájmem jsem vyslechl rozhovor. Zajímá mě vývoj měst/urbanismus a venkova. Moc jsem se intelektuálně pobavil. Patřím ke katolíkům a německy mluvícímu obyvatelstvu. Děkuji velmi pánové 👍👋

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Jsem rád, že se Vám povídání líbilo a děkuji, že jste tomu věnoval čas.

  • @MiriamGaldiniova-dm9oh
    @MiriamGaldiniova-dm9oh 8 หลายเดือนก่อน

    Jsem velká milovnice historie a tento díl je velmi výjimečný tím, jak pan doktor nádherně, poutavě a na velmi vysoké úrovni kultivovaně hovoří. Mnohokrát děkuji a přeji jen vše dobré.:-)

    •  8 หลายเดือนก่อน

      Děkuji, je mi potěšením!

  • @samhawkins3847
    @samhawkins3847 2 ปีที่แล้ว +9

    Jedním slovem: Perfektní !!!
    Ať se daří :-)

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      Díky.

  • @gabrielamatuskova5406
    @gabrielamatuskova5406 7 หลายเดือนก่อน

    Příjemný hlas a zajímavé vyprávění, děkuji.

    •  4 หลายเดือนก่อน

      JUá děkuji, že posloucháte.

  • @cisartobiasjirikokrda3.
    @cisartobiasjirikokrda3. 2 ปีที่แล้ว +2

    U vašeho videa jsem vytvářel mapu pro Dračí doupě a díky vám

  • @hedvikajurinova4728
    @hedvikajurinova4728 2 ปีที่แล้ว +12

    Nádhera. To mi vždycky strašně bavilo,, středověk, hlavně 16 stoleti. Nádherný vyprávění,, dávám také odběr

    • @michalchobot6923
      @michalchobot6923 ปีที่แล้ว +4

      16. století již není středověk, nýbrž novověk

  • @nikolazoufalec1690
    @nikolazoufalec1690 2 ปีที่แล้ว +9

    Zajímavé povídání, děkuji za ně 😉

  • @kamilanikke5056
    @kamilanikke5056 2 ปีที่แล้ว +7

    Moc krasne vypraveni.Tez davam odber👍 pan Tomas ma velmi krasny hlas..a ..tez slysim krasnou cestinu...dejuji..rada budu poslouchat👍😊

  • @kvetusemuzikova5033
    @kvetusemuzikova5033 2 ปีที่แล้ว +13

    Moc děkuji za skvělý zážitek a dávám odběr 👍💓🍀

    •  2 ปีที่แล้ว +3

      Moc mě těší, že se Vám to líbilo. Zkuste ještě další dily.

  • @vladakomna1015
    @vladakomna1015 2 ปีที่แล้ว +11

    Davam odbér ..host má krásný hlas.

  • @zdenekrezl601
    @zdenekrezl601 2 ปีที่แล้ว +6

    Taktéž moc děkuji za fenomenální rozhovor. Dal jsem odběr a zvonek na upozornění nových videí. 😉

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      Děkuji, moc si toho vážím.

  • @marvyksro925
    @marvyksro925 3 ปีที่แล้ว +11

    Tak opět něco nového - jak se říká - Moudrosti není nikdy dost neboť jen hloupý člověk je spokojen sám ze sebou.

  • @elanistka4
    @elanistka4 2 ปีที่แล้ว +8

    skvelé, už po prvých vetách ma to zaujalo natoľko, že dávam nielen lajk, ale aj odber…krásna práca…zaujímavé témy 👌🏻

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Jsem moc rád, že Vás to zaujalo.

  • @mirkagalli5434
    @mirkagalli5434 2 ปีที่แล้ว +1

    Děkuji, velmi zajímavé.

  • @pitpit6211
    @pitpit6211 ปีที่แล้ว +1

    Díky, paráda 👍

  • @martinakovarova9613
    @martinakovarova9613 2 ปีที่แล้ว +2

    Super👍🏽👍🏽👍🏽

  • @JayK366
    @JayK366 ปีที่แล้ว

    Super díl

  • @mirekskop242
    @mirekskop242 2 ปีที่แล้ว +1

    Moc hezké... I doplněk v komentářích, super...

    •  2 ปีที่แล้ว

      To mě moc těší, děkuji za pěkný komentář. Tento týden výjde díl o barokním životním stylu, doufám, že se Vám bude líbit stejně jako tento.

  • @alladjex5543
    @alladjex5543 2 ปีที่แล้ว +5

    Parádní povídání!

  • @tomaskoranda2429
    @tomaskoranda2429 2 ปีที่แล้ว +1

    Fajn :)

  • @annafontana7446
    @annafontana7446 ปีที่แล้ว

    Znam cloveka vypovezeneho Z Palermo,pred 15 Lety
    Tyral psa

  • @jirikosek6383
    @jirikosek6383 2 ปีที่แล้ว

    Dobry hodne.

  • @bojindonchev7663
    @bojindonchev7663 2 ปีที่แล้ว +1

    Hello, can you put English subs. The topic looks very interesting.

  • @kalinmir
    @kalinmir 3 ปีที่แล้ว +15

    Pan doktor je ztělesněním plyšového medvídka....ani po ústní zkoušce si ho nedovedu představit jinak než klidného a vlídného

    • @krindypindy8269
      @krindypindy8269 ปีที่แล้ว

      Až udeří mrazy a nebude, čím zatopit, tak si budu číst tenhle nejteplejší příspěvek

    • @kalinmir
      @kalinmir ปีที่แล้ว

      @@krindypindy8269 huh?

  • @Honza698
    @Honza698 2 ปีที่แล้ว

    Podcast super, ale jedna technická. Stahl jsem si všechny podcasty a na poslech v autě je kvalita zvuku špatná. Nejde nic slyšet. :(

  • @jirit.9638
    @jirit.9638 ปีที่แล้ว

    👍

  • @pavolhejny
    @pavolhejny 2 ปีที่แล้ว +1

    Dalo se z věčného platu nějakým způsobem vykoupit? Například zaplacením původní sumy?

    • @badaxebadaxe2248
      @badaxebadaxe2248 ปีที่แล้ว

      Dalo, ale cena byla "smluvní" tedy musel být souhlas obou stran. Ale mohl jste třeba usedlost i se závazkem prodat a tím se závazku zbavit. Ostatně i tehdy byla solidní inflace, takže pevná částka, třeba ta zmíněná kopa grošů měla postupně stále nižší hodnotu a menší kupní sílu, takže to právě vedlo ke zmíněnému postupnému zíniku dluhu v dalších generacích. Prostě za 50 let už ta platba byla nezajímavá a byla ukončena nějakou domluvou.

  • @KoktejlovyKral
    @KoktejlovyKral 3 ปีที่แล้ว +3

    Toto trvalo, dělám si legraci. 😉

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Rád bych vydával díly častěji, ale bohužel teď během všech zákazů, omezení a testování to moc nešlo, ale doufám, že to bude zase lepší a bude se mi dařit vydávat alespoň dva díly za měsíc. Každopádně děkuji za zájem Koktejlový Králi.

  • @dupa1954
    @dupa1954 2 ปีที่แล้ว +1

    Hynek "Suchý Čert" napadl Znojmo😁😁

  • @l.h4652
    @l.h4652 3 ปีที่แล้ว

    40:10

  • @user-jj5ct3xm9s
    @user-jj5ct3xm9s 5 หลายเดือนก่อน

    32:25
    dr

  • @tamara.888
    @tamara.888 ปีที่แล้ว

    Jenže mnoho budov bylo už postavených. Jen se obsadily a přivlastnily. Nikdy je nepostavili.

  • @vaclavnavara2530
    @vaclavnavara2530 2 ปีที่แล้ว +2

    Kdo zakládal města, když drtivá většina všech obyvatel byli nevolníci (stěhování závislé na schválení vrchnosti)?

    • @hhgb666
      @hhgb666 2 ปีที่แล้ว +2

      Nejspíš panovník a šlechta, to město pak stavěli poddaní. Nejspíš.

    • @marvyksro925
      @marvyksro925 2 ปีที่แล้ว +9

      Města zakládal panovník, popřípadě lokátor se souhlasem zeměpána. Lokátor to zakládal na vlastní náklady s tím, že byl na určitou dobu (např. na 10 roků osvobozen od berních daní). Lokátorem mohl být i šlechtic, protože založení města nebyla levná věc a tím měl vyřešen přísun obyvatel. Lokátorem mohl být i bohatý kupec. Město další obyvatele mohlo získat tím, že se tam usazovali řemeslníci, kupci, v okolí zemědělci, kteří se vykoupili od svého pána, ... atd. Město je už více než osada, protože co činilo město městem je soubor práv, která měli obyvatelé toho města, zvláště pak právo vlastnické, tj. právo něco vlastnit a libovolně s tímto majetkem (dům, pozemek, dílna) volně nakládat dle vlastního uvážení.
      To jen tak ve stručnosti.

    • @vaclavnavara2530
      @vaclavnavara2530 ปีที่แล้ว +1

      @@marvyksro925 díky!

    • @badaxebadaxe2248
      @badaxebadaxe2248 ปีที่แล้ว +1

      Ona jen část měst "byla založena" tedy vznikla na "zeleném drnu". Často se prostě nějaké osídlení ať už kolem třeba hradu nebo prostě vesnice, postupně rozrůstala a protože měla třeba výhodnou polohu kudy vedly kupecké stezky, nebo tam našli něco hodnotného (Kutná hora, Jílové) byla později prohlášena městem. A třeba i města "založená", třeba Č. Budějovice, měla předchůdce v osadě Budivojovice, kterou panovník směnil (za hrad Velešín) a na takto získaném místě nechal rozměřit město. Ostatně to stojí vedle původní osady. A protože takto založené město získalo do začátku práva jako mílové, trhové a další, samozřejmě se tam lidé stěhovali a snažili se usídlit. A "nevolníci" v tom hráli jen okrajovou roli, jednak nebyli ve městě moc k užitku, potřební byli řemeslníci a kupci a hlavně ta představa nevolníků uvázaných pánovi je dost pozdější. Tak to tehdy moc nebylo, sedláci měli od majitele půdy, v podstatě nájem té půdy a někdy i usedlosti. Pokud šlo jen o půdu, bylo to často tak, že prostě dostali ku který ale museli sami vykácet, zorat a postavit si usedlost. To zhodnotilo pánovi matek a on to byli osvobozeni na nějakou dobu (10 let) od plateb, které byly jinak povinností za propůjčení půdy. Takže oni nebyli nevolníci ve smyslu, že by nemohli odejít, ale pokud by odešli, přišli by o svůj nájem a museli by začít znovu od nuly.

  • @SultanSultan-on4ph
    @SultanSultan-on4ph ปีที่แล้ว

    Mohli by ste pridať obrazový materiál !

    • @carolusqvartus9718
      @carolusqvartus9718 4 หลายเดือนก่อน

      Jako myslíš obrázek Fica, jako středovékého jedince,..Koukni se do novin, na TV u vás, máš ho tam.

  • @pankokmam6985
    @pankokmam6985 2 หลายเดือนก่อน

    5:50 tak počkat nebylo náhodou v popisu práce městské stráže nepouštět do měst "cikány" jak se jim dřív říkalo!?

  • @petrdavidov9282
    @petrdavidov9282 2 ปีที่แล้ว

    No já nevím, ale základní pravidlo např. indiánů či jakékoliv malé skupiny bylo ovládat kouř (neprozrazení, signály) Věřím, že první, co bych při výjezdu z lesa viděl byl právě kouř z města, a to všude napříč klimatickými pásmy a ročními obdobími. Města potřebovala udržovat výrobu kovů, kováře na jejich zpracování, skláře, vaření, v zimě topení atd.

    •  2 ปีที่แล้ว +1

      Asi ano? Ale bavili jsme se o městu. Věřím, že kouř uvidíte z každého města, vesnice, hradu, tábořiště nebo zapálené kopy listí.

    • @petrdavidov9282
      @petrdavidov9282 2 ปีที่แล้ว

      @ Já se bavím také o městu, tak proč tam kouř není jako jeden z prvních středověkých znaků? Příliš obyčejný, že na to autor zapomněl?

    •  2 ปีที่แล้ว

      @@petrdavidov9282 nuže díky za poslech.

    • @badaxebadaxe2248
      @badaxebadaxe2248 ปีที่แล้ว

      Asi bych ten kouř nepřeceňoval. Topilo se dřevem a to moc nekouří, zvláště když je suché, což zřejmě bylo. Pokud jste někdy dřevem topil, já tak topím, tak z komína prakticky žádný viditelný kouř nejde. Takže vaše představa je dost mimo. Kouř z komínů je až věc pozdější, když se začalo topit uhlím speciálně hnědým. A kováři ve středověku používali dřevěné uhlí, tedy opět jen minimum kouře.

  • @evastampachova1543
    @evastampachova1543 2 ปีที่แล้ว +2

    Moc zajívavé, modertor má.velmi rušivý diaĺekt. Škoda.

    • @HHH-yy3cy
      @HHH-yy3cy ปีที่แล้ว +2

      Dobrý den! Přečetl jsem si Váš příspěvek. Jeho kvalita je také zvláštní a rovněž rušivá...

    • @carolusqvartus9718
      @carolusqvartus9718 5 หลายเดือนก่อน

      Tak pro starší , moravský národ je zase váš český novodobý dialekt rušivý...

  • @davidknichal6629
    @davidknichal6629 2 ปีที่แล้ว +2

    V každém případě by nebylo nic příjemného žít v tomto období ve městě plném odpadků, bince a přímo prolezlém chorobami, kde lidský život neznamenal téměř nic. Pěkně uděláno a dávám like

    • @kalinmir
      @kalinmir ปีที่แล้ว +2

      Zmíněné je problémem mnohem více novověkým u překotně rostoucích měst (rudolfínská Praha)...prosím oprostit se od filmových stereotypů o středověku

    • @badaxebadaxe2248
      @badaxebadaxe2248 ปีที่แล้ว

      S vaší poněkud dětinskou představou, moc nekoresponduje, že se lidí ve městech dožívali poměrně vysokého věku běžně srovnatelného počátku dvacátého století, průměr kazí dětská úmrtnost, ale ta byla vysoká i na vesnici té doby. Ve městech je běžné že lidé se dožívali 50 a více let, což na vsi bylo obvykle méně. Takže vaše představa o prolezlosti nemocemi a nepořádku na ulicích je mimo. Města se samozřejmě uklízela a byly obvykle docela přísné předpisy co se smí a kdy vyhazovat. ta představa jak jdete po ulici a polije vás někdo nočníkem je jednak pozdější ale hlavně je to z Franci a tam jsou prasata dodnes.

    • @davidknichal6629
      @davidknichal6629 ปีที่แล้ว

      @@badaxebadaxe2248 Tajuplný Badaxe, já si neosoboval právo na exaktní výzkum a doložení dožití průměrného věku ve středověku. Jednalo se a pouhé konstatování, za kterým si zcela a naprosto v kontextu dochovaných pramenů a literatury stojím. Je logické, že existovaly rozdíly, to není třeba redundantně zmiňovat, ale celkově byla situace z hlediska zdravotní péče a bezpečnosti tristní. A hleďte, ani nepotřebuji používat invektivy jako Vy.

  • @hudlifuk
    @hudlifuk 2 ปีที่แล้ว +1

    to se ptá nějaký náhodný Brňan?

    • @mojamoja7840
      @mojamoja7840 2 ปีที่แล้ว +8

      Brňan možná, to je na každém jazyce to krásné a zajímavé, že má v různých oblastech různé akcenty a my je můžeme slyšet a rozpoznávat.
      Náhodný zcela jistě ne, za přípravou podcastů autora je vidět tolik práce, že náhodný člověk by toho zřejmě nebyl schopen.

    • @carolusqvartus9718
      @carolusqvartus9718 5 หลายเดือนก่อน

      To se ptáš ty, který si do Evropy přikočoval z ruských stepí, slovane?

  • @ZillipoW
    @ZillipoW ปีที่แล้ว

    Pán bohuzel nemá dobrou artikulaci, jako kulomet bez intonace:(

    • @pavelrushroyale
      @pavelrushroyale ปีที่แล้ว +3

      ?... Stačí si občas pročistit uši. Je slyšet na výbornou.

  • @martinheindorfer1539
    @martinheindorfer1539 ปีที่แล้ว

    má hlas jako dement🙄 . nastěnku chci za ženu 🤣🤣🤣 . jinak fajn ,

  • @janaja7199
    @janaja7199 3 ปีที่แล้ว +16

    Bylo to zase nanejvýš zajímavé. Děkuji Vám za zajímavé hosty. S dodatkem od Marvyk sro vyčerpávající.

    •  2 ปีที่แล้ว +2

      Děkuji