największą wadą PC to koszty inwestycyjne... a także odtworzeniowe w przyszłości o czym najczęściej się zapomina... czy powiedzmy za 20 lat będzie człowieka stać na wymianę bez dotacji??? ja za tyle lat będę emerytem... ile odłożę z emerytury??? a może już dziś założyć fundusz na przyszłą wymianę??? ja wydałem większość pieniędzy na "ocieplenie" i zamontowałem klimatyzację...
@@stanislawbronis6790"Pompa za 10 tyś to tyle samo co kocioł" czysto w teorii owszem... w praktyce ludzie nie chcą tych pomp za dychę... a dotacje przeciętnym ludziom nie ścinają kosztów do dychy a tym bardziej w przyszłości kosztów odtworzeniowych... samemu zamontowałem kanałówkę... w pracy ludzie często pytają się wzajemnie o PC a to nie są jacyś szczególnie bogaci ludzie i gdy mówię o tańszej opcji takiej PC dla domu to zazwyczaj rezygnują... działa to trochę tak: daję dużo kasy dostaje duży zwrot więc będzie znacząco taniej za drogi super sprzęt który zapewni luksus... a tak niestety nie jest... większość znajomych u mnie w pracy myśli mniej więcej takim schematem...
Czasami oglądam twój program. Prawdę mówisz każdy orze jak może jak na kasę. Mam kilka źródeł ciepła wpiętych w sieć CO łącznie z 10 kw na dachu, cztery kolektory wodne obok. Mam pompę ciepła do grzania wody owszem działa. W zimie czerpie powietrze z kotłowni jako rekuperacja inaczej zewnącz lipa. Owszem Mam bufory 600 l myślę że dołożę. Nigdy w polskim klimacie nie założę pompy ciepła do CO oczywiście powietrznej. Pozdrawiam
Już jakiś czas minął od emisji Twojego filmu ale postanwiłem swoje 3 grosze dołożyć :) I masz w 100% rację że dużą zaletą pompy ciepła jest jej bezobsługowość czyli wygoda. Ale co do opłacalności... Koszt wymiany żródła ciepła to są już spore pieniądze, które też trzeba doliczyć do całościowych kosztów. Potem zakup samego opału (węgiel, gaz lub prąd). Z Twoich wyliczeń zaoszczędziłeś średnio około 7500 zł. Na dzień dzisiejszy ceny węgla spadły a prądu rosną.. Wydaje mi się że z ekonomicznego punktu widzenia nie wiemy co "jutro" będzie bardziej opłacalne, bo nie wiemy po ile kupimy "opał"
Ile razy serwisowana była PC i jakie są koszty serwisu? Jaki jest okres gwarancji i jakie są jej warunki - serwis raz na ile miesięcy aby dotrzymać warunków gwarancji? Jaka jest żywotność PC i co do tej pory trzeba było naprawić-wymienić? Jakie są ogólnie koszty utrzymania pompy ciepła w należytej kondycji aby działała z pełną sprawnością bez awaryjnie przez jak najdłuższy okres czasu?
Waldek a amortyzacja. Można zrobić to księgowo. Pompa ciepła zuzywa się np. Przez 5 lat. Wydałeś 40000 czyli do każdego roku trzeba doliczyć 8000zł. Czyli wychodzi ta samo.
Fajny materiał. Dwie uwagi: 1) Przy obliczaniu kosztów energii w obu przypadkach użyj cen z różnych lat. Liczysz koszt dla ekogroszku z 3 lat i porównujesz z kosztem prądu wg ostatniej ceny. Jeżeli użyjesz cen prądu z 3 ostatnich lat jeszcze bardziej wykażesz korzyść pompy ciepła. 2) Do wyliczenia opłacalności trzeba by dodać cenę urządzenia, montażu i przeglądów - dla pompy ciepła vs. piec na ekogroszek. Wtedy będzie realne porównanie, oczywiście pomijając kwestię wygody. Pozdrawiam serdecznie
@@PompaCiepłaiPV pytanie : jak wyjda koszta sezonu przy aktualnych limitach kWh (2000,2600 i 3200) zarowno dla osob z PV jak i tych ktorzy nie maja (jeszcze PV) a juz maja PC.
@@artururbanowski8273 Limit powinien być przyznawany nie na gospodarstwo domowe ale na osobę, bo przecież para w małym domku zużyje mniej prądu niż 6 osobowa rodzina. Autor ma akurat czworo dzieci, więc ma kartę dużej rodziny. Ale gdyby był inny układ - dziadek, małżonkowie, troje dzieci? Musieliby zakładać liczniki na osobne gospodarstwa domowe. Cóż, trzeba poczekać na elektrownie atomowe i wówczas woda jako nośnik energii pójdzie do lamusa a grzać będą promienniki podczerwieni.Tylko uran trzeba wykopać spod ziemi i wybudować zakłady jego wzbogacania.
@@SuperMirekS tak naprawde nie powinno byc jakichkolwiek limitów aby ludzi zobaczyli jak działa unijny ekologizm i sie zastanowili na kogo głosują, a tak niskei ceny dla ludzi sa przerzucone na wyższe ceny dla firm efekt potem wyzsze ceny czegokolwiek w sklepach...no ale to firmy będa złe nie ci co narzucaja te wszystkie radosne ekoopłaty.
Do kosztów palenia kotłem na ekogroszek należy doliczyć roczne zużycie prądu przez podajnik i wentylator. u każdego będzie trochę inne w zależności od ilości ton węgla oraz wielkości kotła tzn. czy mały kocioł z brzęczącym na okrągło wentylatorem, czy większy częściej wchodzący w stan czuwania. Przez sezon grzewczy do teraz zużycie u mnie wychodzi, że wyniosło około 1500 KWh !!! Więc realnie można to sobie odjąć od kosztów ogrzewania pompą ciepła. Nikt zachwalający pompy ciepła o tym nie wspomina, a przynajmniej ja nie natrafiłem, a przecież to jest nie dość że oczywiste ( mi też nie przyszło wcześniej do głowy) to w dodatku znaczna ilość do obliczeń opłacalności. po pierwszym sezonie grzewczym od 30 września 2022 do dzisiaj pompa powietrzna zjadła 5450 kwh podczas gdy do tego momentu średnio zużywałem około 3,5 t groszku x 28mj. a przez cały rok to około 4,5t. Czy ktoś zastanawiał się nad tym ile prądu trzeba zużyć aby przemielić podajnikiem przez to wąskie gardło 4,5 t węgla a nawet jak u Waldka nieraz i 7 ton? Tu od razu uwaga że jak ktoś pali tańszym ekogroszkiem to musi go więcej przepchnąć, a tym samym drożej zapłaci za prąd, a do tego jeszcze wentylator który kręci się niemal bez przerwy niczym rekuperator.
Uczciwe podejście do sprawy. Mam podobną powierzchnię i podobny szałas no i prądu tyle idzie. Wkurza mnie jak ktoś się chwali że pompa zużywa 2000 czy 3000 kWh na sezon a nie powie że temperaturę w pokoju ma 20 stopni dom 100m2 i kompie się raz w tygodniu lub w ogóle CWU ma grzane innym źródłem ciepła. Pozdrawiam.
Dobre wyliczenia, wygoda jest tego warta, poza tą całą robotą wokół pieca jest jeszcze kurz, pył i syf. Jak nie masz zdrowia na walkę z węglem to musisz mieć wsparcie, a nikt nie będzie siłował się z węglem za darmo także dodatkowe koszty. No i jak mieszka się samemu, a zdarzy się iść spać zdrowym i obudzić chorym to też weź sobie poradź. Zbawienna ta pompa ciepła, jednak docieplenie też swoje koszty wciągnie, mimo wszystko warto, ktoś kto spędził trochę życia przy piecu na pewno chętnie z tego skorzysta. Materiał zapisałem, jak tylko koszty pozwolą zrobię sobie coś na wzór tej instalacji. Dzięki.
Witam. Ja mam dom ok 200 M2 w trakcie budowy czyli ogólnie w klasie energetycznej b/c koszt przyłącza gazu w granicach 10000zl więc rozważam pompę ciepła+ instalacja pv .100% podlogowka. Twój film skłania mnie do tego rozwiązania. Dzięki i pozdrawiam.
Radzę się jeszcze dobrze zastanowić. Kotły gazowe kondensacyjne przy podlogowce również potrafią zużywać o 20-30% mniej niż przy grzejnikach i kupisz go za mniej niż 10tys. Pompa ciepła sama w sobie nie jest tania dolicz sobie jeszcze panele słoneczne które przy pompie są raczej niezbędne. Jak sam autor filmu (bodajże w tym filmie) powiedział że pompa z montażem to koszt nawet 50tys, powiedzmy że jakies 30-40tys bez montażu, a i panele też pewnie z 35tys. Masz już 70 tys... to teraz idziesz w gaz wydajesz te niecałe 10tys na kocioł i drugie 10tys na przyłącze... 50 tys zostaje Ci na rachunki na gaz na kilka, kilkanaście zim. Kocioł będzie na 95% bezawaryjny przez te kilkanaście lat, o pompie nikt nie jest w stanie powiedzieć tego powiedzieć. Skoro sam koszt zakupu pompy jest taki wysoki to proszę pomyśleć ile może kosztować serwisowanie. Pompa to dzisiaj moda, często nie mająca racji bytu. Jest w niej przyszłość, ale jeszcze nie dzis i nie przy takim stosunku ceny do wydajności. Ludzie często je chwalą bo nie chcą się przyznać do błędu i źle zainwestowanych pieniędzy. Trzeba też zaznaczyć że jej wydajność jest najlepsza przy pewnym zakresie temperatur, jeżeli przyjdzie ostra zima to i całe pole paneli słonecznych będzie mało... tak tak przy każdym "paliwie" koszty przy mrozach rosną, ale przy pompie rosną najbardziej. Założę się też, że nie znajdzie Pan takiej osoby która żałowałaby instalacji gazowej, bo z tym czy ktoś żałuje pompy ciepła to już bywa różnie. Proszę jeszcze zgłębić temat, popytać po znajomych i dobrze prześledzić fora i mieć na uwadze, że to moda i często przymus na nowym budynku, są rejony gdzie można mieć tylko gaz, albo pompę... gdy ludzie budują sie gdzieś daleko w polu, decydują sie na pompę, bo łatwiej jest o prąd niż gaz, tym samym zachwalając pompę jaka to ona jest super "nie mając" alternatywy... stąd ta moda.
Witam. Planuję budowę raczej niedużego domu bo 113m2. Gaz mam przy działce tuż przy płocie niemal, więc przyłączę również będzie kosztować 10k? Ogólnie zastanawiam się czy jednak montować gaz czy iść w pompę. Planuję oczywiście ocieplenie domu, szyby 3. Co by Pan polecił w takiej sytuacji?
@@Pique12 Jak dom jeszcze nie powstał to zbadaj temat AGS (ang. Annualized Geo Solar). Dobrze wykonany potrafi zapewnić 50-70% zapotrzebowania na ciepło grzewcze. W wielkim skrócie, w ocieplonym fundamencie trzymasz kilkadziesiąt ton piachu ogrzewanego gorącym powietrzem w trakcie lata pochodzącym ze słonecznego kolektora powietrznego, czyli grzejesz za free. W zimie to ciepło jest pasywnie wypromieniowywane do środka budynku. Poszukaj też "solar coffin", taki wariant kolektora ale nie na dachu czy elewacji a w postaci dziury w ziemi, stąd coffin w nazwie.
Mieszkam w starym budynku jednorodzinnym i płaciłem w tegorocznym sezonie zimowym półtora tysiaków za ogrzewanie miejskie w PGE.. Wielkie dzięki za szczegółową i ciekawą analizę cenową pomp ciepła. Pozdrawiam👍
U mnie woda w solarze stoi do puki się nie podgrzeje do 60 stopni i wtedy dopiero jest przepompowana na dom. Pompy ciepła nie używam bo nie ma potrzeby, chyba że jest dzień pochmurny. Moje rozwiązanie jest równolegle a nie szeregowe. Miałem szeregowe rozwiązanie to się nie sprawdzilo. Przy rozwiązaniu równoległym można zastosować zawór trójdrożny lub pompkę recylkulacyjną
Pompa ciepła jest super użytkuje 3 rok. Bardzo dobrze ocieplilem dom pompa zużywa nam rocznie za 1500 zł. No wiadomo że w przyszłym roku będzie więcej. Ale i tak nie chce wunqla. Co do fotowoltaiki zgadzam się wczoraj pogoniłem trzeciego gościa w ciągu mca. Naprawdę jeszcze trochę i doszło do rękoczynu. Był nachalny jak malo kto
Przeliczajac na gaz Pana zużycie 29000 kwh/10=2900 m3 gz50, oraz przyjmując cenę za 1m3 - 2,90 zł z opłatami to wychodzi 8410 zł Ma Pan chyba spore zużycie cwu, ale z suchych wyliczeń wygląda że gazem wyszłoby taniej. Poza tym narażenie na awarie p. c może się okazać znacznie kosztówniejsze niż w przypadku kotla kondensacyjne go gazowego. Kotłownia gazową np na Vaillancie a już na pewno Saunier Duvalu inwestycyjnie też jest tansza.
Przy 6 osobach i sporym zużyciu CWU tam spokojnie można rozbudować tą instalacje solarną. Tylko zamiast dużego bojlera chyba lepiej bufor z 2 wężownicami. Bardziej higienicznie nie da sie magazynować dużej ilości ciepłej wody.
Za cztery dni kończy mi się rok kalendarzowy użytkowania pompy ciepła i PV. Już wiem, że będę w lekkim niedoborze energetycznym. Pompa to Haier 11 KW monoblok,, dom 160 m kw., parter ,ale standart 2000. Czyli średnio docieplony. Mieszkają tylko dwie osoby, ja i żona. Zostało 4 dni do rozliczenia. Instalacja PV 8,25 KWp wyprodukuje 8900 do 9000 kWh. Pompa pobrała na dzień dzsiejszy 7930 kWh. Dom zużywał do tej pory ok.2.5 tys. kW. Jestem na systemie opustów, czyli 1 do 0.8. Sam jestem ciekaw, jak będzie wyglądało rozliczenie, na pewno będzie niedobór, tylko ile? Jeżeli kogoś to interesuje, to prześlę rozliczenie.Dodam jeszcze, że mieszkam w II strefie klimatycznej, czyli w Zielonej Górze. Tu temperatury nie spadają nisko. Pompa do - 10 C. chodzi bez zarzutu, były 3 mroźnijsze noce, wtedy załączała się 2 kW grzałka w buforze. Ale to tylko parę godzin.
Zgadzam się, ale dodam źe mam ogrzewanie tylko grzejnikowe, więc muszę grzać parametrem 50- 52 st.C. A pompa 11 KW swoje pobiera. Dom domu nierówny, metraż nie świadczy o wszystkim.
I jak to Panu wyszło finalnie bo jestem na starych zasadach i chce dołożyć paneli i kupić pompę. Czy to się kalkuluje. Mam dom 120 m2. Muszę dołożyć z 6 kw paneli, żeby było 10 kw i kupić pompę 7 kw- koszty ok 35 tyś zł
Zapomniałeś porównać kosztów związanych z zakupem i montażem poszczególnych źródeł ciepła. Pompa ciepła wychodzi znacznie drożej przy zakupie. W moim przypadku wymiana kotła na ekogroszek na kocioł gazowy termet z zasobnikiem 140l wraz z montażem wyniósł 10 tyś. zł
Fajny materiał.. Ja ogrzewam gazem i za 22 rok wyszło mi 2500pln (dom 140m2) przy temperaturze 21st + ciśnieniowa instalacja podgrzewania wody która działa od maja do końca września, mam też fotowoltaikę i za cały rok zapłaciłem 180pln (nie żartuję) - nie wiem jak oni to liczą.. ale najlepsze - mam też mieszkanie które jest puste, bo trzymam dla córek - i tam koszt ogrzewania za m-c to 350pln i opłaty za prąd to 60pln, no i czynsz.. drogi gips.. współczuję mieszkańcom miast.. dla mnie nie jest tanio przy pustym mieszkaniu.. ale co w przypadku rodziny w mieście, lub samotnego emeryta.. tak kończy się socjalizm ;)
@@jacek2929po 65 gr? 31 gr za 1 kWh . Byłby jeszcze tańszy gdyby nie rząd Polski kupowałby teraz gaz za dobre pieniądze a te pizdy długoterminowy gaz kupili za chore ceny wybindowane przez lobbystów i nazywają to sukcesem bo jesteśmy bezpieczni 🤣 jeb.... Chu...ki.
Cześć powiem ci że będę montować PC i twoje filmy mnie tylko w tym utwierdzają dobrze rzetelnie i z własnych doświadczeń naprawdę można pomóc innym pomimo tej całej krytyki. Dzięki że się nie poddajesz bo lubię oglądać twoje filmy i rozumiem twój sarkazm ale ludzie są różni. Wokół mnie też mam doradców że nie rób bo to kłamstwo zobaczysz będziesz płacił jak za zboże prąd jest drogi, te pompy to głupota itd. ale ja mam PV i sobie zamontuję i mam wszystko w nosie. Nikt mi nie będzie mówił że pellet z 700 zł. Na 3000 zł za tonę to koszty pracy materiału i energii robią nas w konia a my się dajemy. Pozdrawiam.
@@MisioPsychopata no i rozumiem że teraz jest ok. 1600 zł zamiast powiedzmy 800 zł bo średnio o 50-70 zł był droższy co rok. To jednak dalej 100 proc materiału że się z magazynów wysypuje. Licząc 3,5 tony na rok 5600 zł faktycznie tanio ale lepiej niż 10,5 tyś.
Fajny film ale pomijasz koszty jakie musiałeś ponieść żeby zmienić system ogrzewania - a w wtedy matematyka jest już inna. Ale bardzo cenię Twoje filmy bo rozwijają światopogląd na te sprawy.
@@lukasziw1243 Za pompę z wymianą zapłaciłem 35tys a dostałem 27tys , to już jest 8tys. Dodatkowo w rozliczeniu rocznym korzystam z ulgi termomodernizacyjnej. Masz rację, prawdopodobnie dojechałem już blisko 0, ale tego nie kontroluję. Pozdrawiam.
Powiem szczerze, że masz w istocie "szałas". Zużycie prądu naprawdę wysokie, nawet gdyby przyjąć COP w okolicy 3. Sporo trzebaby docieplić i wymienić okna na 3 szybowe. Myślę, że jeszcze można by zaoszczędzić do 30% dzięki takim zabiegom. Tylko koszty przewyższają zyski, a do tego nas właśnie się zachęca, żeby wprost nie powiedzieć, że zmusza. Modernizacje, wymiany, docieplanie. Czy to się opłaca czy nie, mamy wydać swoje pieniądze i koniec. Nie na to co chcemy tylko na co się nam karze.
Powiem Ci tak, ja już nie dyskutuję z takimi stwierdzeniami. Dom 🏠 potrzebuje energii, moja sytuacja jest wyjątkowa. 300m, ze studiem które ma pod ziemią przeprowadzone rury, to jest wyzwanie.
@@PompaCiepłaiPV - p. Waldku, fakt, że Pana dom (grzejniki) i podłogówka nie do końca są korzystne to po pierwsze po drugie -nagrał Pan film - jak przy drzwiach balkonowych zimą zasłania Pan kocami (dla mnie dramat!!!) Posiadamy podobne domy (Pana prawie 300m2) u mnie 256m2 mój dom budowany w 2012 - nie wiem w którym roku Pan budował ale ja mam pc gruntową i zużycie na (CO) - od 1.10 do 31.03 (182 dni) - 3070 kWh co daje - 11,99 kWh/m2/ 6 miesięcy oczywiście plus CWU (u mnie 4 osoby) u Pana (6) - więc mam mniejsze zużycie (Pan większe) pompa na CWU - pobrała przez 6 miesięcy (570 kWh) razem 3640 kWh (plus kwiecień, wrzesień jeszcze delikatne ogrzewanie i latem grzanie wody) ale max, w tym roku to około 4600 kWh (CO+CWU) Pozdrawiam😊
Od 2 lat grzeję 13 kW pompą ciepła. Wcześniej grzałem 35 kW kotłem na ekogroszek. Spalałem do 7 ton rocznie. Duża, ciut stara ale dobrze ogrzana chałupa. 70% kaloryferów, reszta podłogówka. Temp w zimie ~22*C. Bufor: 100L. Instalacja grzewcza na średnich przekrojach rur. Pełni funkcję magazynu ciepła;) Woda w kaloryferach w największe mrozy 35-45*C. Z uśmiechem wspominam to „fedrowanie” w cieplej kotłowni. Dziś schodzę do „kotłowni” tylko po zimne płyny lane do kufla. Jestem zadowolony z wymiany ogrzewania. Pozdrawiam
Witam. Mam pompe ciepła kaisai 14kw wysokotemperaturową. W tamtym roku na wiosne (kwiecień) zalozylem instalacje PV 9,66kw a pompe w czerwcu. W domu ok. 250m² ocielpony 10styropianem mieszka 6 osob, same grzejniki. Zuzycie pradu srednie bym powiedzial ( w tygodniu: 7pran suszarka, tv ~180h, 5 zmywarek i jeszcze inne rozne urzadzenia). Temperatura w zime utrzymowana na poziomie 22-23°C. Teraz przyszlo mi wyrownanie za prad 1400zl za caly ten okres. Moim zdaniem to nie dużo. Kiedys placilismy za prąd rocznie okolo 3500zl + 3 t wegla+ 4kubiki drewna na rozpalke. 3500+ 6000(wegiel) + 400(drewno)= 9900 - tyle by mnie kosztowal okres 04.2022-04.2023 9900- 1400= 8500zl zaoszczedzone + moja praca zwiazana z schowaniem wegla, pocieciem drewna + obsluga pieca. Dodam ze na poczatku solary byly zle ustawione na sterowniku i nieco stracilem kw. Teraz dalej nie jest idealnie, czasami solary się wyłączają😢.
Wszystko super z tymi obliczeniami tylko nie jest wspomniano jaka jest temperatura w domu w czasie zimy bo roznica jest jeśli ktos ma w domu 21stopnii i wtedy chodzi w domu bluzie i w cieplych kapciach albo pod kołdra a roznica jest jak masz 24 stopni i chodzisz w domu w krotkich spodenkach
A co w tych czasach jest perspektywisyczne? Gdy tona zboża jest tańsza od tony peletu ?, za rok czasu okaże się że pompy ciepła też są źle.......jak to jest ze nie tak dawno straszyli brakiem prądu a teraz dalej brniemy w stronę przepaści......
A po jakim czasie trzeba dobijać czynnik, kiedy występuje spadek wydajności związany z zużyciem pompy i kiedy może pojawić się pierwsza poważna awaria wymagająca np. wymiany kompresora?
@@jacek2929 W aucie jak masz wszystko ok,to też nie musisz. W poprzednim aucie które miało już 20 lat czynnik dobiłem dopiero gdy poszedł oring i czynnik uciekł. A tak to przez 10 lat jazdy autem tylko sprawdzanie i odgrzybianie.
@@gromosawsmiay3000 W ramach walki o naszą kasę, nie o planetę. Bogacze latają samolotami i co najwyżej kupują tzw.offset. Szkopuł w tym, że w większości przypadków ten offset jest przekłamany i firmy, które się tym zajmują, wcale nie pochłaniają tyle CO2 ile deklarują. Ale nikt tego nie rozlicza, więc oni hajs koszą, a nas będą sztorcować i rozliczać z każdego grama CO2.
Masz duże zużycie prądu przez dużą ilość grzejników. Mam tą samą pompę 10kw i 180m2 z tego 120 podłogowa reszta grzejniki. Dom parterowy ocieplony 15cm styropianu. Też jestem po trzech sezonach. Pomiar prądu prowadzę drugi sezon i: poprzedni sezon 6500kw ten sezon 5000kw. Z instalacją fotowolt 10kw całość się bilansuje. Pozdrawiam
@@PompaCiepłaiPV Założyłem gościowi PC do domu o powierzchni 500m2 i miał tej zimy 7MWh zużycia. Trzeba by opomiarować czy nie ma dużych strat w grzaniu "studia"
16:44 gaz dotowany niewiadomo do kiedy a prąd też jest dotowany. Dom z 1960r. 100m² ściana z cegieł 40 cm +15 cm styropianu ogrzewanie gazowe z cwu od października 2022 do końca kwietnia 2023 - 700 m³ gazu. Temperatury powietrza: na dzień 20 stopni a na noc 19,2.
W obliczeniach brakuje mi kosztów amortyzacji czyli kosztów zakupu i zużywania się źródeł ciepła, przy założeniu, że koszt instalacji jest prawie jednakowy dla każdego systemu ogrzewania. To dopiero daje obraz opłacalności.
Do domu parterowego 200 m^2 na tzw. ciepłej płycie fundamentowej Legalett ogrzewanego/chłodzonego pompą gruntową czy warto dodatkowo dawać pod duże przestrzenie przeszklone klimakonwektory podłogowe (np. Verano CVK2)? Chodzi o usprawnienie funkcji chłodzenia latem oraz zmniejszenie bezwładności termicznej instalacji. Dom jest z rekuperacją zasilaną z GWC pod płytą.
Waldek, jesteś gościu.Super że trafiłem na Twój kanał.Podobają mi się twoje filmy i trzeźwe treściwe podejscie do tematu. Bez zbędnego nawijania makaronu. Do tego wszystkiego porządny falownik pionowego wiatraczka, aby sąsiedzie nie piszczeli (zima wieje a słonka mało) w systemie offgrid i bedziesz kozak. Pozdrowionka
Nie kompromituj się człowieku. Po pierwsze: Jak na razie to był jeden taki drastyczny wybryk cen pelletu czy węgla. Po drugie: skoro tak cudownie mówisz o pompie ciepła, to dlaczego nie powiesz że ceny prądu były zamrożone!! Jak ceny prądu pójdą w górę to będziesz robił pod siebie. Więc nie rób ludziom burzy z głowy że pompy ciepła są tak piękne. Bo rzeczywistość jest troszeczkę inna.
Witam ja mam stary dom z lat 50 ocieplony 5 styropianem dach 15 wełna mam pompę ciepła i grzejniki ustawiona temp.38 stopni działa cały czas pompa ciepła Haier 8 kw imonoblok i daje radę od 1grudnia do teraz użyła 3700kw myślę że ok pozdrawiam
Rozważam postawienie małego domu (ok 70m2) i właśnie ogrzewanie tego wszystkiego jest dla mnie zagwozdką, niby gaz ziemny w okolicy o której myślę jest ale z drugiej strony w ofercie firmy która miała by mi taki dom budować uwzględniona została już pompa ciepła, po obejrzeniu tego filmu chyba taka pompa będzie odpowiednia zwłaszcza że dom mały (dom modułowy)
Jak dom jeszcze nie powstał to zbadaj temat AGS (ang. Annualized Geo Solar). Dobrze wykonany potrafi zapewnić 50-70% zapotrzebowania na ciepło grzewcze. W wielkim skrócie, w ocieplonym fundamencie trzymasz kilkadziesiąt ton piachu ogrzewanego gorącym powietrzem w trakcie lata pochodzącym ze słonecznego kolektora powietrznego, czyli grzejesz za free. W zimie to ciepło jest pasywnie wypromieniowywane do środka budynku. Poszukaj też "solar coffin", taki wariant kolektora ale nie na dachu czy elewacji a w postaci dziury w ziemi, stąd coffin w nazwie.
Panie Waldemarze. Pomieszanie z poplątaniem w tym odcinku. Porady są niewłaściwe, a i zastosowane rozwiązania w pana domu nierozsądne. Po pierwsze - pompa ciepła tylko do ogrzewania podłogowego. Przy grzejnikowym COP spada poniżej 1.5 i "kicha" z oszczędności. Po drugie - pompa powietrzna działa dobrze przy temperaturach zewnętrznych powyżej O st. Jeśli wystąpią mrozy, długotrwałe zwłaszcza, pompa przełącza się na grzałki, co skutkuje tym co w punkcie pierwszym. Po trzecie 29 000 kWh rocznie przy 250 m2 Pu to potwornie dużo - to ok. 116 kWh/m2R. Oznacza to, że straty cieplne w pana budynku wynoszą co najmniej 250 kWh/m2R a to oznacza, że budynek rzeczywiście jest "szałasem". I po czwarte - rada, aby w okresach deficytu energii elektrycznej korzystać z agregatów benzynowych jest "wyrażeniem kabaretowym". To tak, jak zdarzyło się na forum ekonomicznym, gdzie wypasione tesle ładowano także urządzeniami spalinowymi. Panie Waldku, wysoka oglądalność zobowiązuje. Wiadomości przekazywane muszą być rzetelne i jednoznaczne. Ludzie liczą na takie właśnie informacje, a nie na tzw. gdybanie. Liczę, że następne odcinki przygotuje Pan na właściwym poziomie.
Ale to normalne ze jak nastepuje b. gwaltowne zmiany temp w dół to pompa moze sie nie wyrobic. Pogodowka powinna wyprzedzac trend i to powinno zlagodzic efekt... Na pewno kaloryfery tu jeszcze zwiekszaja problem.
Wszystko fajnie nowe warunki są beznadziejne mniejsze dotacje i najgorsze to to że rząd może robić co chce z cena czy to gazu czy prądu już nie mówiąc jakieś akcyzy czy podatki od fotowoltaiki Noi problem ze jak braknie prądu to nie działa
Trzeba było sobie sprawić pompę gruntową, a nie powietrzną. Sprawniej znacznie, trwalej, efektywniej.Pompy to jedyna przyszłość w ogrzewnictwie poza reaktorami torowymi. Ale to daleka przyszłość.. Gaz kończy karierę z wielu powodów nie tylko ceny.
Dodałbym do listy jeszcze AGS 🙂(ang. Annualized Geo Solar), czyli magazynowanie ciepła z miesięcy letnich i wczesnej jesieni na użytek w zimie. Przechowuje się to ciepło w gruncie bądź zaizolowanym fundamencie. 100 lub więcej ton piasku trochę ciepła przechowa 🙂
Witam . tylko jaki był koszt tych wszystkich urządzeń ? ja budowałem dom 8 lat temu sam powierzchnia ponad 500 m2 mam zwykły piec defro palę drewnem na sezon spalam 10 m3 drewna kuję po 210 zł z transportem więc łatwo policzyć jaki jest koszt ogrzewania wystarczy zainwestować w ocieplenie to podstawa palę w domu 5 godzin na dobę i jest 22 -23 stopnie oczywiście wietrzenie też jest bez tych wszystkich pomp bo też nie wiadomo ile czasu to pochodzi .
Adam - bajki to dla dzieci 😊 dom 500 m 2 - i zużycie 10m3 drewna (dobry żart) - haha skoro budowałeś dom 8 lat temu - 2015 - to WT obowiązywał 90 kWh/m2/rok nawet jak zszedłeś o połowę z zapotrzebowaniem na 45 kWh/m2 to znaczy, że potrzebujesz (45 kWh * 500m2) = ponad 20.000 kWh z 1m 3 można uzyskać około 1300 kWh czyli z 10m3 około 13.000 kWh (przy sprawności pieca 100%) a gdzie pozostałe BRAKI ENERGII??? na dodatek - jest to system OBSŁUGOWY!!! ciężko porównać to z system bezobsługowym (pompa ciepła) - mam takową od 11 lat - zero pracy (komfort, wygoda)
A ile kosztowala pompa ciepla ...i po jakim okresie sie zamortyzuje....????? A co z cena energii po wyczerpaniu 2000kw....jaka cena bedzie....dalej 0,7 zl.???
Nie mogę znaleźć tego filmu kiedy wracałeś z córką od szwagra samochodem elektrycznym ale mam pytanie czy nie boi się że pole elektromagnetyczne może wpłynąć źle na zdrowie twojej córki Krzysztof Hołowczyc o tym mówił
Super film, ja też skłaniam się ku pompie ciepła. Na razie przygotowuje dom jakies 250m2, czyli odpowiednie docieplenie i wymiana okien to konieczność. Aktualnie pale drzewem i weglem, ale posiadam takze piec gazowy saunier duval 24kW ale używam go jedynie do dogrzewania wody, zbiornik 300L. Gazem jak na razie nie palę ze wzgledu braku docieplenia domu jak wcześniej wspomniałem, zużycie surowców na caly rok to 3 tony węgla i jakies 15 metrow drzewa, teraz juz 10 metrow, bo całe lato grzejemy wode gazem. W domu przebywa codziennie 10 osób. W zeszlym miesiącu zamontowalismy instalacje fotowoltaiczną właśnie już przyszlosciowo z myślą o pompie ciepła - instalacja o mocy 10kW. Widze rozbieżność komentarzy czy to sie oplaca czy nie ale jednego nie unikniemy. Kiedyś bedzie zakaz palenia węglem, mnie osobiście ten smród przeszkadza, i idę juz w kierunku bardziej eko. Jesli braknie prądu zimną z racji jakiejś awarii także dam sobie radę, bo instaalcja jest przygotowana pod agregat 😁 pozdrawiam i czekam na więcej filmów 🙂
Waldek cenę prądu też mamy dotowane.Po za tym gaz jest teraz tańszy na gieldzie niż ta twoja dotacja. Ciekawe jak w tym roku będzie kiedy przekroczysz 2000kwh
dość długo zajmuję się montażem pomp ciepła i zdecydowana większość klientów jest zadowolonych bo rachunki poszły w dół. co do wyboru to raczej jednak sprzęt aiwa mogę polecić - z doświadczenia wiem jak bardzo niezawodny to sprzęt jest
Wszystko ok ale było by dobrze dodać koszt całej pompy całej instalacji plus przeglądy gwarancyjne i dopiero porównać. Ale kto bogatemu zabroni 7 tys na ogrzewanie domu tylko pytanie o ceny prądu które na 100 proc. urosną.
Franek, policz koszt komina, koszt pracy, koszt malowania przy ekogroszku bo to system obsługowy a pompa jest bezobsługowa. Wiem coś o tym bo moja pompa pracuje od 2012 - i jak to wszystko zliczę to dawno jestem już na plusie (bez dotacji) a przy okazji BARDZO TANIO w użytkowaniu😊 przez 182dni (1.10-31.03) pompa na ogrzewanie domu (CO) - łyknęła z sieci - 11,99 kWh/m2/6miesięcy czyli około 7 PLN/m2/pół roku Uważasz, że dużo?
Witam, mam 2 pytania, znajomi twierdza ze pompa ciepla grzeje albo zbiornik z woda do ogrzewania, albo zbiornik na wode uzytkowa, czyli nigdy obu jednoczesnie. Wydaje mi sie to nieprawdopodobne, dlatego pytam fachowca. Chodzi tu o pompe firmy KaiSai. Drugie pytanie, czy ma pan filmik o tym jak podlaczyc czujnik ciepla z ogrzewania i jak podlaczyc grzalke w zbiorniku wody uzytkowej?
Waldek a koszt zakupu i założenia pompy ciepła w domu ok.200m2.Nie ocieplony ale mury pod 40 cm.Mam kocioł na ekogroszek i spalam 6 ton.Same grzejniki a wybiegu ok.450 litrów wody.Nie ma fotowoltaiki.Czy pompa się opłaca?
6 ton to 6x5MWh=30MWh zakłądając optymistyczny COP=2 to 15MWh po 1300zł daje 20 tysiecy rocznie, przy COP=3 daje koszt 13 tys. 6 ton po 2000 zł daje 12 tys rocznie. Tak naprawdę to obliczenia są łatwiejsze niż można by przypuszczać.
Najpierw ocieplenie. Bez tego grzejesz pole. A od 2027 wchodzi w życie ETS 2 i będziesz płacić podatek CO2 od spalania węgla. Lepiej dla Ciebie będzie gdy spalisz go mniej.
Pytanie do Waldemara przy domu niezamieszkałym w zimę urzytkowaniu od wiosny do jesieni nowy dom 106m2 z poddaszem przy podlogówce obecnie pellet pchać się w pc czy lepiej dwie klimy?
To zależy... Klima jest dobrym i zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, ale jednak czuje się suche powietrze. Masz podłogówkę, ja bym poszedł w pompę ciepła, ale wybór należy do Ciebie.
Witam oglądam twój kanał . Ale informacje którym ludzi karnisz są błędne. Zastanów się po co komu obecnie potrzebna pompa ciepła . Przy cenach prądu od stycznia 😮 pozdrawiam
Słuchaj jaki masz ustawiony przepływ glikolu na tym solarze? To jest Heat pipe? U mnie mam 24 rury bojler 200 litrów i nie mogę podgrzać wody ponad 30stopni ☹️ hydraulicznie mam wszystko ok podłączone
No wpisanie mówi się tylko na gotowe ile pobrała i TP Wiadomo nowy dom dobrze ocieplony to i straty mniejsze powierzchnia robi swoje grzejniki Ale zapłacić za instalacje pompy i sama pompę to też swoje robi
Mam do ogrzania jakies 350m2 i grzanie wody dla 15 pryszniców(budynek pensjonatowy, 20cm izolacji styro 033), czy pompa ciepła jest w stanie pokryć takie zapotrzebowanie?
Waldek, ciekawi mnie temat co z naprawą pogwarancyjną (ew. konserwacja w postaci wymiany / dodania czynnika) w pompach ciepła na czynnikach, które mają zostać zbanowane. Czy w najbliższych latach posiadacze niniejszych pomp ciepła zostaną zmuszeni do wymiany na nowe, czy też jest na horyzoncie jakąś tańsza alternatywa?
A jak masz w autach które mają klimatyzację a mają kilkanaście lat? Nadal serwisujesz klimę,napełnią Ci czynnik itd. Tak samo będzie z PC. Ostatnio był jakiś artykuł na ten temat i wyszło że posiadacze pomp mogą spać spokojnie. Chodzi tylko i wyłącznie o sprzedaż nowych pomp.
Do kosztów palenia kotłem na ekogroszek należy doliczyć roczne zużycie prądu przez podajnik i wentylator. u każdego będzie trochę inne w zależności od ilości ton węgla oraz wielkości kotła tzn. czy mały kocioł z brzęczącym na okrągło wentylatorem, czy większy częściej wchodzący w stan czuwania. Przez sezon grzewczy do teraz zużycie u mnie wychodzi, że wyniosło około 1500 KWh !!! Więc realnie można to sobie odjąć od kosztów ogrzewania pompą ciepła. Nikt zachwalający pompy ciepła o tym nie wspomina, a przynajmniej ja nie natrafiłem, a przecież to jest nie dość że oczywiste ( mi też nie przyszło wcześniej do głowy) to w dodatku znaczna ilość do obliczeń opłacalności. po pierwszym sezonie grzewczym od 30 września 2022 do dzisiaj pompa powietrzna zjadła 5450 kwh podczas gdy do tego momentu średnio zużywałem około 3,5 t groszku x 28mj. a przez cały rok to około 4,5t. Czy ktoś zastanawiał się nad tym ile prądu trzeba zużyć aby przemielić podajnikiem przez to wąskie gardło 4,5 t węgla a nawet jak u Waldka nieraz i 7 ton? Tu od razu uwaga że jak ktoś pali tańszym ekogroszkiem to musi go więcej przepchnąć, a tym samym drożej zapłaci za prąd, a do tego jeszcze wentylator który kręci się niemal bez przerwy niczym rekuperator.
To mówi pan że blackout nam nie grozi - pomimo tego ze bloki energetyczne nam sie sypia, infrastruktura dystrybucyjna też, a konsumpcja prądu od wielu lat przekracza szczytowa konsumpcje z PRL - gdzie były przeca ogromne i energochłonne zakłady (huty, stalownie etc) Prąd przynajmniej w ciągu 10 lat raczej tanieć nie będzie - chyba że UE i wojna z CO2 upadnie...
Wbrew pozorom drogie ogrzewanie, mnie ogrzewanie domu około 200m2 z poddaszem kosztuje około 500zl rocznie. 99,9% dni grzeję Drewnem, które mam za free;) ktoś powie, że trzeba dokładać, tak ale max 2razy na dzień ;).
Inna kwestia to koszt roczny ogrzewania domu , w ogole... czy niektorzy z Was mają pojecie jak zdrozalo ogrzewanie miejskie?? Ogrzac mieszkanie 75m2 w nowym bloku to tez 500-800xl miesiecznie, + ciepla woda caly rok, stale oplaty i tez wychodzi kilka tysiecy ale za grzanie 3 pokojów a nie 250m2... buduje nowy dom i ciesze sie, póki co ,ze mam gaz w drodze...
@@donniasty Ja daję 2 lata gwarancji, jak przedłużysz za 500 rocznie to opłaca mi się wymienić ci na mój koszt całego monoblocka 😂 Tak działają ubezpieczenia.
Ja bym sugerowal zeby te przeglady zrobic, moze co 2 Lata. Kazda installacja podlega zuzyciu albo zmienia sie punkt pracy. No a na tym traci skutecznosc i awaryjnosc systemu.
Proszę o wyliczenie ceny w obecnych cenach. Wungiel już od 1400,ekogroszek 1600 a na prąd może już nie być tarczy i wskoczy na 2 zł. za Kwh. Poza tym te 0,7gr to cena netto.Pan ma firmę w domu to se Vat odlicza a co z "Kowalskim" ?
Dodatkowo słabe wyliczenia, liczenie cen w momencie kiedy ceny wzrosły przez pandemię. Teraz ceny spadku z prądu w górę, więc biznes pompy ciepła nieopłacalny. Wyliczenia są jak zarobki w Polsce, średnio każdy zarabia 6 tys ;)
Warto się uśmiechnąć i dokonać rozeznania w temacie kotłów elektrycznych dwu-funkcyjnych z buforem c.o. i przepływowym podgrzewaczek cwu. Jeśli ktoś ma nowy parterowy budynek, na dobrze wyizolowanej płycie fundamentowej z ogrzewaniem podłogowym, zamontowaną instalacją fotowoltaiki ~10KW to piec elektryczny dwufunkcyjny może być dobrym rozwiązaniem bo jego koszt to 10-12 tyś z montażem i buforem, a uzyskujesz bezobslugowość identyczną do pompy ciepła, a nawet lepszą przy piecu elektrycznym, bo nie ma obowiązku corocznego serwisu czynnika 👍
Drogi Waldku. Prowadzę restaurację i właśnie byl u mnie przedstawiciel firmy Axpo. Oferuje mi prąd po atrakcyjnych cenach (ceny gieldowe) + ok 200zl kosztów stalych. Ceny, które mi przedstawił wahają się w roku 2023 od 577,87 do 675,48 za mWh. Domyślam się, że to tylko tak pięknie wygląda w teorii i w ustach starszego Pana w garniturze, który przyjechał całkiem bogatowygladsjacym BMW. Mógłbyś w jednym zdaniu (lub obszerniej jeśli zachcesz) powiedzieć coś o takiej firmie i takich ofertach? Pozdrawiam
Ja mam z axpo umowe do konca 2024, podpisana od 2020 cena netto za kwh na DG to 38gr netto...a za przesył z taurona 62gr... smiech na sali żeby przesył był droższy od ceny energii ele. Nie mam z axpo żadnych problemów, jak jest w umowie tak na fakturze.
29 000kWh prądu zużyje twoja PC na ogrzewanie domu i CWU w roku? Czy Tobie się przypadkiem te 29000 kWh nie pomyliło z energią, jaką wyprodukowała twoja PC? To by dało niecałe 10 000 kWh prądu jak podzielisz te 29 000 przez COP w granicach 3,0. Bo jeśli się nie pomyliłeś to coś jest zdecydowanie za dużo.🤔
Dzisiaj naprawdę ciekawy odcinek, a WAŻNY zdecydowanie dla tych, którzy myślą o pompie ciepła do swoich domków.
Wiem staram się wszystkie oglądać na bieżąco 😄😄
@@agnieszkaurbanska3020 Bardzo dziękuję
największą wadą PC to koszty inwestycyjne... a także odtworzeniowe w przyszłości o czym najczęściej się zapomina... czy powiedzmy za 20 lat będzie człowieka stać na wymianę bez dotacji??? ja za tyle lat będę emerytem... ile odłożę z emerytury??? a może już dziś założyć fundusz na przyszłą wymianę??? ja wydałem większość pieniędzy na "ocieplenie" i zamontowałem klimatyzację...
@@wielblad1344 Pompa za 10 tyś to tyle samo co kocioł
@@stanislawbronis6790"Pompa za 10 tyś to tyle samo co kocioł"
czysto w teorii owszem... w praktyce ludzie nie chcą tych pomp za dychę... a dotacje przeciętnym ludziom nie ścinają kosztów do dychy a tym bardziej w przyszłości kosztów odtworzeniowych... samemu zamontowałem kanałówkę... w pracy ludzie często pytają się wzajemnie o PC a to nie są jacyś szczególnie bogaci ludzie i gdy mówię o tańszej opcji takiej PC dla domu to zazwyczaj rezygnują... działa to trochę tak: daję dużo kasy dostaje duży zwrot więc będzie znacząco taniej za drogi super sprzęt który zapewni luksus... a tak niestety nie jest... większość znajomych u mnie w pracy myśli mniej więcej takim schematem...
Rzetelne podsumowanie
A dziewczyny leją wodę nie tylko w łazience
Pozdrawiam
Pozdrawiam.
Waldku to połączenie szeregowe zbiorników jest genialne.
Powiem Ci że też tak uważam.
Czasami oglądam twój program. Prawdę mówisz każdy orze jak może jak na kasę. Mam kilka źródeł ciepła wpiętych w sieć CO łącznie z 10 kw na dachu, cztery kolektory wodne obok. Mam pompę ciepła do grzania wody owszem działa. W zimie czerpie powietrze z kotłowni jako rekuperacja inaczej zewnącz lipa. Owszem Mam bufory 600 l myślę że dołożę. Nigdy w polskim klimacie nie założę pompy ciepła do CO oczywiście powietrznej. Pozdrawiam
Już jakiś czas minął od emisji Twojego filmu ale postanwiłem swoje 3 grosze dołożyć :) I masz w 100% rację że dużą zaletą pompy ciepła jest jej bezobsługowość czyli wygoda. Ale co do opłacalności... Koszt wymiany żródła ciepła to są już spore pieniądze, które też trzeba doliczyć do całościowych kosztów. Potem zakup samego opału (węgiel, gaz lub prąd). Z Twoich wyliczeń zaoszczędziłeś średnio około 7500 zł. Na dzień dzisiejszy ceny węgla spadły a prądu rosną.. Wydaje mi się że z ekonomicznego punktu widzenia nie wiemy co "jutro" będzie bardziej opłacalne, bo nie wiemy po ile kupimy "opał"
Ile razy serwisowana była PC i jakie są koszty serwisu? Jaki jest okres gwarancji i jakie są jej warunki - serwis raz na ile miesięcy aby dotrzymać warunków gwarancji? Jaka jest żywotność PC i co do tej pory trzeba było naprawić-wymienić? Jakie są ogólnie koszty utrzymania pompy ciepła w należytej kondycji aby działała z pełną sprawnością bez awaryjnie przez jak najdłuższy okres czasu?
Cisza... :) Pozdrawiam z kotłowni, właśnie szykuje drzewo na opał:)
@@motorokerify Drzewo? Z korzeniami?
@@GreyDeathVaccine spalanie korzeni bardzo eko, bardzo kaloryczny opał:) również pozdrawiam:)
Elegancko to masz rozwiązane. Pompa spokojnie da rade to ogrzać tylko zawsze chodzi o koszta.
Super materiał, dzięki 😊
Proszę bardzo
Waldek a amortyzacja. Można zrobić to księgowo. Pompa ciepła zuzywa się np. Przez 5 lat. Wydałeś 40000 czyli do każdego roku trzeba doliczyć 8000zł. Czyli wychodzi ta samo.
Pompa ciepła będzie na spokojnie zużywać się 20 lat. Nie wiem czy widziałeś taki e agregaty przy sklepach SPOŁEM, nadal chodzą po 20-30 latach
Fajny materiał. Dwie uwagi:
1) Przy obliczaniu kosztów energii w obu przypadkach użyj cen z różnych lat. Liczysz koszt dla ekogroszku z 3 lat i porównujesz z kosztem prądu wg ostatniej ceny. Jeżeli użyjesz cen prądu z 3 ostatnich lat jeszcze bardziej wykażesz korzyść pompy ciepła.
2) Do wyliczenia opłacalności trzeba by dodać cenę urządzenia, montażu i przeglądów - dla pompy ciepła vs. piec na ekogroszek. Wtedy będzie realne porównanie, oczywiście pomijając kwestię wygody.
Pozdrawiam serdecznie
Ale ja nie zauważyłem zmian cen prądu do tego roku
@@PompaCiepłaiPV pytanie : jak wyjda koszta sezonu przy aktualnych limitach kWh (2000,2600 i 3200) zarowno dla osob z PV jak i tych ktorzy nie maja (jeszcze PV) a juz maja PC.
@@artururbanowski8273 Limit powinien być przyznawany nie na gospodarstwo domowe ale na osobę, bo przecież para w małym domku zużyje mniej prądu niż 6 osobowa rodzina. Autor ma akurat czworo dzieci, więc ma kartę dużej rodziny. Ale gdyby był inny układ - dziadek, małżonkowie, troje dzieci? Musieliby zakładać liczniki na osobne gospodarstwa domowe. Cóż, trzeba poczekać na elektrownie atomowe i wówczas woda jako nośnik energii pójdzie do lamusa a grzać będą promienniki podczerwieni.Tylko uran trzeba wykopać spod ziemi i wybudować zakłady jego wzbogacania.
@@SuperMirekS tak naprawde nie powinno byc jakichkolwiek limitów aby ludzi zobaczyli jak działa unijny ekologizm i sie zastanowili na kogo głosują, a tak niskei ceny dla ludzi sa przerzucone na wyższe ceny dla firm efekt potem wyzsze ceny czegokolwiek w sklepach...no ale to firmy będa złe nie ci co narzucaja te wszystkie radosne ekoopłaty.
Do kosztów palenia kotłem na ekogroszek należy doliczyć roczne zużycie prądu przez podajnik i wentylator. u każdego będzie trochę inne w zależności od ilości ton węgla oraz wielkości kotła tzn. czy mały kocioł z brzęczącym na okrągło wentylatorem, czy większy częściej wchodzący w stan czuwania. Przez sezon grzewczy do teraz zużycie u mnie wychodzi, że wyniosło około 1500 KWh !!! Więc realnie można to sobie odjąć od kosztów ogrzewania pompą ciepła. Nikt zachwalający pompy ciepła o tym nie wspomina, a przynajmniej ja nie natrafiłem, a przecież to jest nie dość że oczywiste ( mi też nie przyszło wcześniej do głowy) to w dodatku znaczna ilość do obliczeń opłacalności. po pierwszym sezonie grzewczym od 30 września 2022 do dzisiaj pompa powietrzna zjadła 5450 kwh podczas gdy do tego momentu średnio zużywałem około 3,5 t groszku x 28mj. a przez cały rok to około 4,5t. Czy ktoś zastanawiał się nad tym ile prądu trzeba zużyć aby przemielić podajnikiem przez to wąskie gardło 4,5 t węgla a nawet jak u Waldka nieraz i 7 ton? Tu od razu uwaga że jak ktoś pali tańszym ekogroszkiem to musi go więcej przepchnąć, a tym samym drożej zapłaci za prąd, a do tego jeszcze wentylator który kręci się niemal bez przerwy niczym rekuperator.
8 tysięcy za sezon :) To jest wygodne i dla bogaczy.
+wkład na start jaki.
8k za sezon...na start pewnie ok 40-50k. Chyba, że masz PV to pewnie start 80-90k i na sezon 3k. Zdecydowanie żadna to inwestycja.
Uczciwe podejście do sprawy. Mam podobną powierzchnię i podobny szałas no i prądu tyle idzie. Wkurza mnie jak ktoś się chwali że pompa zużywa 2000 czy 3000 kWh na sezon a nie powie że temperaturę w pokoju ma 20 stopni dom 100m2 i kompie się raz w tygodniu lub w ogóle CWU ma grzane innym źródłem ciepła. Pozdrawiam.
Mam tak samo jak ty 😉
Wkurza Cię to bo takie są zużycia jak ktoś ma pompę gruntową i dobrze ocieplony dom a u was to masakra
Dobre wyliczenia, wygoda jest tego warta, poza tą całą robotą wokół pieca jest jeszcze kurz, pył i syf. Jak nie masz zdrowia na walkę z węglem to musisz mieć wsparcie, a nikt nie będzie siłował się z węglem za darmo także dodatkowe koszty. No i jak mieszka się samemu, a zdarzy się iść spać zdrowym i obudzić chorym to też weź sobie poradź. Zbawienna ta pompa ciepła, jednak docieplenie też swoje koszty wciągnie, mimo wszystko warto, ktoś kto spędził trochę życia przy piecu na pewno chętnie z tego skorzysta. Materiał zapisałem, jak tylko koszty pozwolą zrobię sobie coś na wzór tej instalacji. Dzięki.
Najdroższe ogrzewanie na rynku inwestycja Plus koszty jeszcze nie było żeby coś dotowane było opłacalne już była mania na olej opałowy 😢
Być może masz rację, ale jakby nie było prąd jesteś sobie w stanie wyprodukować, a gazu, pelletu, ekogroszku nie...
Witam. Ja mam dom ok 200 M2 w trakcie budowy czyli ogólnie w klasie energetycznej b/c koszt przyłącza gazu w granicach 10000zl więc rozważam pompę ciepła+ instalacja pv .100% podlogowka. Twój film skłania mnie do tego rozwiązania. Dzięki i pozdrawiam.
Bardzo proszę i również pozdrawiam.
No to robisz błąd życia. To co modne nie jest tanie. To co musisz kupić jest jeszcze droższe.
Radzę się jeszcze dobrze zastanowić. Kotły gazowe kondensacyjne przy podlogowce również potrafią zużywać o 20-30% mniej niż przy grzejnikach i kupisz go za mniej niż 10tys. Pompa ciepła sama w sobie nie jest tania dolicz sobie jeszcze panele słoneczne które przy pompie są raczej niezbędne. Jak sam autor filmu (bodajże w tym filmie) powiedział że pompa z montażem to koszt nawet 50tys, powiedzmy że jakies 30-40tys bez montażu, a i panele też pewnie z 35tys. Masz już 70 tys... to teraz idziesz w gaz wydajesz te niecałe 10tys na kocioł i drugie 10tys na przyłącze... 50 tys zostaje Ci na rachunki na gaz na kilka, kilkanaście zim. Kocioł będzie na 95% bezawaryjny przez te kilkanaście lat, o pompie nikt nie jest w stanie powiedzieć tego powiedzieć. Skoro sam koszt zakupu pompy jest taki wysoki to proszę pomyśleć ile może kosztować serwisowanie. Pompa to dzisiaj moda, często nie mająca racji bytu. Jest w niej przyszłość, ale jeszcze nie dzis i nie przy takim stosunku ceny do wydajności. Ludzie często je chwalą bo nie chcą się przyznać do błędu i źle zainwestowanych pieniędzy. Trzeba też zaznaczyć że jej wydajność jest najlepsza przy pewnym zakresie temperatur, jeżeli przyjdzie ostra zima to i całe pole paneli słonecznych będzie mało... tak tak przy każdym "paliwie" koszty przy mrozach rosną, ale przy pompie rosną najbardziej. Założę się też, że nie znajdzie Pan takiej osoby która żałowałaby instalacji gazowej, bo z tym czy ktoś żałuje pompy ciepła to już bywa różnie. Proszę jeszcze zgłębić temat, popytać po znajomych i dobrze prześledzić fora i mieć na uwadze, że to moda i często przymus na nowym budynku, są rejony gdzie można mieć tylko gaz, albo pompę... gdy ludzie budują sie gdzieś daleko w polu, decydują sie na pompę, bo łatwiej jest o prąd niż gaz, tym samym zachwalając pompę jaka to ona jest super "nie mając" alternatywy... stąd ta moda.
Witam. Planuję budowę raczej niedużego domu bo 113m2. Gaz mam przy działce tuż przy płocie niemal, więc przyłączę również będzie kosztować 10k? Ogólnie zastanawiam się czy jednak montować gaz czy iść w pompę. Planuję oczywiście ocieplenie domu, szyby 3. Co by Pan polecił w takiej sytuacji?
@@Pique12 Jak dom jeszcze nie powstał to zbadaj temat AGS (ang. Annualized Geo Solar). Dobrze wykonany potrafi zapewnić 50-70% zapotrzebowania na ciepło grzewcze. W wielkim skrócie, w ocieplonym fundamencie trzymasz kilkadziesiąt ton piachu ogrzewanego gorącym powietrzem w trakcie lata pochodzącym ze słonecznego kolektora powietrznego, czyli grzejesz za free. W zimie to ciepło jest pasywnie wypromieniowywane do środka budynku. Poszukaj też "solar coffin", taki wariant kolektora ale nie na dachu czy elewacji a w postaci dziury w ziemi, stąd coffin w nazwie.
Mieszkam w starym budynku jednorodzinnym i płaciłem w tegorocznym sezonie zimowym półtora tysiaków za ogrzewanie miejskie w PGE.. Wielkie dzięki za szczegółową i ciekawą analizę cenową pomp ciepła. Pozdrawiam👍
Dobry, merytoryczny film. 👍
Dzięki.
U mnie woda w solarze stoi do puki się nie podgrzeje do 60 stopni i wtedy dopiero jest przepompowana na dom. Pompy ciepła nie używam bo nie ma potrzeby, chyba że jest dzień pochmurny. Moje rozwiązanie jest równolegle a nie szeregowe. Miałem szeregowe rozwiązanie to się nie sprawdzilo. Przy rozwiązaniu równoległym można zastosować zawór trójdrożny lub pompkę recylkulacyjną
Pompa ciepła jest super użytkuje 3 rok. Bardzo dobrze ocieplilem dom pompa zużywa nam rocznie za 1500 zł. No wiadomo że w przyszłym roku będzie więcej. Ale i tak nie chce wunqla. Co do fotowoltaiki zgadzam się wczoraj pogoniłem trzeciego gościa w ciągu mca. Naprawdę jeszcze trochę i doszło do rękoczynu. Był nachalny jak malo kto
wszystko ladnie, wszystko pieknie, tylko jest jedno pytanie ile kosztowala pompa ciepla. I juz nie bedzie tak kolorowo.
Przeliczajac na gaz Pana zużycie 29000 kwh/10=2900 m3 gz50, oraz przyjmując cenę za 1m3 - 2,90 zł z opłatami to wychodzi 8410 zł
Ma Pan chyba spore zużycie cwu, ale z suchych wyliczeń wygląda że gazem wyszłoby taniej. Poza tym narażenie na awarie p. c może się okazać znacznie kosztówniejsze niż w przypadku kotla kondensacyjne go gazowego. Kotłownia gazową np na Vaillancie a już na pewno Saunier Duvalu inwestycyjnie też jest tansza.
👌
ciekawy odcinek warto obejrzec
Przy 6 osobach i sporym zużyciu CWU tam spokojnie można rozbudować tą instalacje solarną. Tylko zamiast dużego bojlera chyba lepiej bufor z 2 wężownicami. Bardziej higienicznie nie da sie magazynować dużej ilości ciepłej wody.
Miała być większa instalacja solarna, ale niestety nie mieściła się na dachu, czego żałuję.
@@PompaCiepłaiPV A pionowo na ścianie? W sam raz na zimę gdy słońce jest nisko 🙂
Witam ciekawy filmik można się dowiedzieć wielu rzeczy.Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję i zapraszam ponownie. A filmów u mnie co nie miara.
Za cztery dni kończy mi się rok kalendarzowy użytkowania pompy ciepła i PV. Już wiem, że będę w lekkim niedoborze energetycznym. Pompa to Haier 11 KW monoblok,, dom 160 m kw., parter ,ale standart 2000. Czyli średnio docieplony. Mieszkają tylko dwie osoby, ja i żona. Zostało 4 dni do rozliczenia. Instalacja PV 8,25 KWp wyprodukuje 8900 do 9000 kWh. Pompa pobrała na dzień dzsiejszy 7930 kWh. Dom zużywał do tej pory ok.2.5 tys. kW. Jestem na systemie opustów, czyli 1 do 0.8. Sam jestem ciekaw, jak będzie wyglądało rozliczenie, na pewno będzie niedobór, tylko ile? Jeżeli kogoś to interesuje, to prześlę rozliczenie.Dodam jeszcze, że mieszkam w II strefie klimatycznej, czyli w Zielonej Górze. Tu temperatury nie spadają nisko. Pompa do - 10 C. chodzi bez zarzutu, były 3 mroźnijsze noce, wtedy załączała się 2 kW grzałka w buforze. Ale to tylko parę godzin.
Dzięki za komentarz
Zgadzam się, ale dodam źe mam ogrzewanie tylko grzejnikowe, więc muszę grzać parametrem 50- 52 st.C. A pompa 11 KW swoje pobiera. Dom domu nierówny, metraż nie świadczy o wszystkim.
I jak to Panu wyszło finalnie bo jestem na starych zasadach i chce dołożyć paneli i kupić pompę. Czy to się kalkuluje. Mam dom 120 m2. Muszę dołożyć z 6 kw paneli, żeby było 10 kw i kupić pompę 7 kw- koszty ok 35 tyś zł
@@marpbb witam mam podobną sytuację i też się zastanawiam
Zapomniałeś porównać kosztów związanych z zakupem i montażem poszczególnych źródeł ciepła. Pompa ciepła wychodzi znacznie drożej przy zakupie. W moim przypadku wymiana kotła na ekogroszek na kocioł gazowy termet z zasobnikiem 140l wraz z montażem wyniósł 10 tyś. zł
Mnie pompa ciepła wyszła 7tys po dotacji, więc jak widzisz nie da się tego porównać
dzieki, dobry odcinek
Fajny materiał.. Ja ogrzewam gazem i za 22 rok wyszło mi 2500pln (dom 140m2) przy temperaturze 21st + ciśnieniowa instalacja podgrzewania wody która działa od maja do końca września, mam też fotowoltaikę i za cały rok zapłaciłem 180pln (nie żartuję) - nie wiem jak oni to liczą.. ale najlepsze - mam też mieszkanie które jest puste, bo trzymam dla córek - i tam koszt ogrzewania za m-c to 350pln i opłaty za prąd to 60pln, no i czynsz.. drogi gips.. współczuję mieszkańcom miast.. dla mnie nie jest tanio przy pustym mieszkaniu.. ale co w przypadku rodziny w mieście, lub samotnego emeryta.. tak kończy się socjalizm ;)
Dzięki za komentarz.
ale wiesz że gaz jest po 65 gr, a ty płacisz 20?
Fajnie się psioczy na socjalizm jak się z niego korzysta 😂
@@jacek2929po 65 gr? 31 gr za 1 kWh . Byłby jeszcze tańszy gdyby nie rząd Polski kupowałby teraz gaz za dobre pieniądze a te pizdy długoterminowy gaz kupili za chore ceny wybindowane przez lobbystów i nazywają to sukcesem bo jesteśmy bezpieczni 🤣 jeb.... Chu...ki.
Ale dofinansowanko na fotowoltaikę się wzięło, co?
500+ na córy też pewnie brałeś? ;]
@@bartosz-2197 Oczywiście że tak. Wolę wziąć ją niż PISiory mają rozjebać 😉
Cześć powiem ci że będę montować PC i twoje filmy mnie tylko w tym utwierdzają dobrze rzetelnie i z własnych doświadczeń naprawdę można pomóc innym pomimo tej całej krytyki. Dzięki że się nie poddajesz bo lubię oglądać twoje filmy i rozumiem twój sarkazm ale ludzie są różni. Wokół mnie też mam doradców że nie rób bo to kłamstwo zobaczysz będziesz płacił jak za zboże prąd jest drogi, te pompy to głupota itd. ale ja mam PV i sobie zamontuję i mam wszystko w nosie. Nikt mi nie będzie mówił że pellet z 700 zł. Na 3000 zł za tonę to koszty pracy materiału i energii robią nas w konia a my się dajemy. Pozdrawiam.
Dzięki za komentarz
Już za tonę wychodzi 1600-1800, piszecie o tych 3000zl za tonę, a to była panika spowodowana wojna …
@@MisioPsychopata To było cwaniackie podejście naszych zajebistych rządzących
@@MisioPsychopata no i rozumiem że teraz jest ok. 1600 zł zamiast powiedzmy 800 zł bo średnio o 50-70 zł był droższy co rok. To jednak dalej 100 proc materiału że się z magazynów wysypuje. Licząc 3,5 tony na rok 5600 zł faktycznie tanio ale lepiej niż 10,5 tyś.
@@MisioPsychopata gdzie ta wojna jest?
świetny film wiele wyjaśnijący
Dziękuję.
7 tys 3 lata temu tez mialo inną wartość... 7 tys wytarczy mi na zakup opalu na 5-6 lat dla domu 140m. Żyć 120 lat chyba mi sie nie uda;)
dokładnie, ale ludzie są dziś tak leniwi, że wolą płacić co roku po 10 000 za sam prąd, niż tanio ogrzać drzewem.
Fajny film ale pomijasz koszty jakie musiałeś ponieść żeby zmienić system ogrzewania - a w wtedy matematyka jest już inna. Ale bardzo cenię Twoje filmy bo rozwijają światopogląd na te sprawy.
Celowo to robię bo wyszło by jeszcze lepiej. Mnie pompa po dotacji kosztowała 7tys
@@lukasziw1243 Za pompę z wymianą zapłaciłem 35tys a dostałem 27tys , to już jest 8tys. Dodatkowo w rozliczeniu rocznym korzystam z ulgi termomodernizacyjnej. Masz rację, prawdopodobnie dojechałem już blisko 0, ale tego nie kontroluję. Pozdrawiam.
Dobry zyciowy temat
Powiem szczerze, że masz w istocie "szałas". Zużycie prądu naprawdę wysokie, nawet gdyby przyjąć COP w okolicy 3. Sporo trzebaby docieplić i wymienić okna na 3 szybowe. Myślę, że jeszcze można by zaoszczędzić do 30% dzięki takim zabiegom. Tylko koszty przewyższają zyski, a do tego nas właśnie się zachęca, żeby wprost nie powiedzieć, że zmusza. Modernizacje, wymiany, docieplanie. Czy to się opłaca czy nie, mamy wydać swoje pieniądze i koniec. Nie na to co chcemy tylko na co się nam karze.
Powiem Ci tak, ja już nie dyskutuję z takimi stwierdzeniami. Dom 🏠 potrzebuje energii, moja sytuacja jest wyjątkowa. 300m, ze studiem które ma pod ziemią przeprowadzone rury, to jest wyzwanie.
@@PompaCiepłaiPV - p. Waldku, fakt, że Pana dom (grzejniki) i podłogówka nie do końca są korzystne
to po pierwsze
po drugie -nagrał Pan film - jak przy drzwiach balkonowych zimą zasłania Pan kocami (dla mnie dramat!!!)
Posiadamy podobne domy (Pana prawie 300m2) u mnie 256m2
mój dom budowany w 2012 - nie wiem w którym roku Pan budował
ale ja mam pc gruntową i zużycie na (CO) - od 1.10 do 31.03 (182 dni) - 3070 kWh
co daje - 11,99 kWh/m2/ 6 miesięcy
oczywiście plus CWU (u mnie 4 osoby) u Pana (6) - więc mam mniejsze zużycie (Pan większe)
pompa na CWU - pobrała przez 6 miesięcy (570 kWh)
razem 3640 kWh (plus kwiecień, wrzesień jeszcze delikatne ogrzewanie i latem grzanie wody)
ale max, w tym roku to około 4600 kWh (CO+CWU)
Pozdrawiam😊
@@marekprzedstawiciel8740 Pozdrawiam Serdecznie
@@PompaCiepłaiPV - 😊.
PS.
Rozmawiałem z Adrianem (magazyn - film) - kiedyś razem pracowaliśmy 🙂
Jaki świat jest mały
@@marekprzedstawiciel8740 Też tak nieraz mam.
Od 2 lat grzeję 13 kW pompą ciepła. Wcześniej grzałem 35 kW kotłem na ekogroszek. Spalałem do 7 ton rocznie. Duża, ciut stara ale dobrze ogrzana chałupa. 70% kaloryferów, reszta podłogówka. Temp w zimie ~22*C. Bufor: 100L. Instalacja grzewcza na średnich przekrojach rur. Pełni funkcję magazynu ciepła;) Woda w kaloryferach w największe mrozy 35-45*C. Z uśmiechem wspominam to „fedrowanie” w cieplej kotłowni. Dziś schodzę do „kotłowni” tylko po zimne płyny lane do kufla. Jestem zadowolony z wymiany ogrzewania. Pozdrawiam
Witam.
Mam pompe ciepła kaisai 14kw wysokotemperaturową. W tamtym roku na wiosne (kwiecień) zalozylem instalacje PV 9,66kw a pompe w czerwcu. W domu ok. 250m² ocielpony 10styropianem mieszka 6 osob, same grzejniki. Zuzycie pradu srednie bym powiedzial ( w tygodniu: 7pran suszarka, tv ~180h, 5 zmywarek i jeszcze inne rozne urzadzenia). Temperatura w zime utrzymowana na poziomie 22-23°C. Teraz przyszlo mi wyrownanie za prad 1400zl za caly ten okres. Moim zdaniem to nie dużo. Kiedys placilismy za prąd rocznie okolo 3500zl + 3 t wegla+ 4kubiki drewna na rozpalke.
3500+ 6000(wegiel) + 400(drewno)= 9900 - tyle by mnie kosztowal okres 04.2022-04.2023
9900- 1400= 8500zl zaoszczedzone + moja praca zwiazana z schowaniem wegla, pocieciem drewna + obsluga pieca.
Dodam ze na poczatku solary byly zle ustawione na sterowniku i nieco stracilem kw. Teraz dalej nie jest idealnie, czasami solary się wyłączają😢.
Wszystko super z tymi obliczeniami tylko nie jest wspomniano jaka jest temperatura w domu w czasie zimy bo roznica jest jeśli ktos ma w domu 21stopnii i wtedy chodzi w domu bluzie i w cieplych kapciach albo pod kołdra a roznica jest jak masz 24 stopni i chodzisz w domu w krotkich spodenkach
Oczywiście że było powiedziane. 23°
Przepraszam tak jest podana temperatura w domu zaraz na początku filmiku
@@ZajaZaja-fy3lz Nie ma za co. 😉
Czyli jak cena węgla byłaby w normie, to wychodzi sporo taniej niż pompa, nie licząc kosztów montażu instalacji pompy i PV.
Cena węgla musiałaby być na poziomie 700 zł... Nierealne
@@PompaCiepłaiPV no i masz silownie w kotlowni.. To zaleta czy wada ?
nie dość, że mądre to i zabawne - fragment z dziewczynami super :)
Witam. Inwestycja w gaz jest nieperspektywistyczna, gdyż ze względu na fit for 55 będzie zakaz za jakiś czas.
Pozdrawiam.
Pozdrawiam.
A co w tych czasach jest perspektywisyczne? Gdy tona zboża jest tańsza od tony peletu ?, za rok czasu okaże się że pompy ciepła też są źle.......jak to jest ze nie tak dawno straszyli brakiem prądu a teraz dalej brniemy w stronę przepaści......
ETS 2 wchodzi w życie w 2027 roku. Za spalanie węgla, gazu, drewna zapłacimy podatek od emisji CO2.
A po jakim czasie trzeba dobijać czynnik, kiedy występuje spadek wydajności związany z zużyciem pompy i kiedy może pojawić się pierwsza poważna awaria wymagająca np. wymiany kompresora?
Zobaczymy.
To nie samochód, tam się nic nie dobija.
@@jacek2929 W aucie jak masz wszystko ok,to też nie musisz. W poprzednim aucie które miało już 20 lat czynnik dobiłem dopiero gdy poszedł oring i czynnik uciekł. A tak to przez 10 lat jazdy autem tylko sprawdzanie i odgrzybianie.
@@rybuss85 mam 27 letnią toyotę. Klima dziala bez serwisu. Tyle co dezynfekcja. Potwierdzam
Wymiana na pompę ciepła też kosztuje sporo złocisty jednorazowo.
Fajny film ale dobrze byłoby pokazać zestawienie tych kosztów 2024 gdzie wiadomo że ceny prądu drastycznie wzrosną i nie będzie ulgi
Spokojnie na innych źródłach też. A słyszałeś o tym że energia miała ostatnio cenę ujemną 🤔
ale tez jest duze ryzyko opodatkowania emisji CO2 w ramach walki o planete.
@@gromosawsmiay3000 W ramach walki o naszą kasę, nie o planetę. Bogacze latają samolotami i co najwyżej kupują tzw.offset. Szkopuł w tym, że w większości przypadków ten offset jest przekłamany i firmy, które się tym zajmują, wcale nie pochłaniają tyle CO2 ile deklarują. Ale nikt tego nie rozlicza, więc oni hajs koszą, a nas będą sztorcować i rozliczać z każdego grama CO2.
Masz duże zużycie prądu przez dużą ilość grzejników. Mam tą samą pompę 10kw i 180m2 z tego 120 podłogowa reszta grzejniki. Dom parterowy ocieplony 15cm styropianu. Też jestem po trzech sezonach. Pomiar prądu prowadzę drugi sezon i: poprzedni sezon 6500kw ten sezon 5000kw. Z instalacją fotowolt 10kw całość się bilansuje. Pozdrawiam
180 m to nie 300 😌
@@PompaCiepłaiPV Założyłem gościowi PC do domu o powierzchni 500m2 i miał tej zimy 7MWh zużycia.
Trzeba by opomiarować czy nie ma dużych strat w grzaniu "studia"
@@jacek2929 Też tak sądzę, mogą być duże straty w nitce pod ziemią.
@@PompaCiepłaiPV Jak ocieplony jest dach i podłoga na gruncie?
16:44 gaz dotowany niewiadomo do kiedy a prąd też jest dotowany.
Dom z 1960r. 100m² ściana z cegieł 40 cm +15 cm styropianu ogrzewanie gazowe z cwu od października 2022 do końca kwietnia 2023 - 700 m³ gazu.
Temperatury powietrza: na dzień 20 stopni a na noc 19,2.
W obliczeniach brakuje mi kosztów amortyzacji czyli kosztów zakupu i zużywania się źródeł ciepła, przy założeniu, że koszt instalacji jest prawie jednakowy dla każdego systemu ogrzewania. To dopiero daje obraz opłacalności.
Do domu parterowego 200 m^2 na tzw. ciepłej płycie fundamentowej Legalett ogrzewanego/chłodzonego pompą gruntową czy warto dodatkowo dawać pod duże przestrzenie przeszklone klimakonwektory podłogowe (np. Verano CVK2)? Chodzi o usprawnienie funkcji chłodzenia latem oraz zmniejszenie bezwładności termicznej instalacji. Dom jest z rekuperacją zasilaną z GWC pod płytą.
No tak Panie Waldku...dotacja do pompy ciepła... w tym momencie pompa ciepla 40-50 tysi a doplata 6 tys + drożejący prąd...
Najdrożej zaplacilem 1700 za eko z transportem. I teraz jeszcze trzeba w pompę zainwestować
Zapominał o koszcie wymiany na pompę ciepła. To przy takiej powierzchni ok.60000 .
Chyba u Ciebie. Ja zapłaciłem 36tys - 27 tys dotacją i minus reszta w podatku dochodowym.
Waldek, jesteś gościu.Super że trafiłem na Twój kanał.Podobają mi się twoje filmy i trzeźwe treściwe podejscie do tematu. Bez zbędnego nawijania makaronu.
Do tego wszystkiego porządny falownik pionowego wiatraczka, aby sąsiedzie nie piszczeli (zima wieje a słonka mało) w systemie offgrid i bedziesz kozak.
Pozdrowionka
Nie kompromituj się człowieku. Po pierwsze: Jak na razie to był jeden taki drastyczny wybryk cen pelletu czy węgla. Po drugie: skoro tak cudownie mówisz o pompie ciepła, to dlaczego nie powiesz że ceny prądu były zamrożone!! Jak ceny prądu pójdą w górę to będziesz robił pod siebie. Więc nie rób ludziom burzy z głowy że pompy ciepła są tak piękne. Bo rzeczywistość jest troszeczkę inna.
Witam ja mam stary dom z lat 50 ocieplony 5 styropianem dach 15 wełna mam pompę ciepła i grzejniki ustawiona temp.38 stopni działa cały czas pompa ciepła Haier 8 kw imonoblok i daje radę od 1grudnia do teraz użyła 3700kw myślę że ok pozdrawiam
Pozdrawiam, jeszcze warto by było wspomnieć wielkość domu
Dom do ogrzania około 180 m
Rozważam postawienie małego domu (ok 70m2) i właśnie ogrzewanie tego wszystkiego jest dla mnie zagwozdką, niby gaz ziemny w okolicy o której myślę jest ale z drugiej strony w ofercie firmy która miała by mi taki dom budować uwzględniona została już pompa ciepła, po obejrzeniu tego filmu chyba taka pompa będzie odpowiednia zwłaszcza że dom mały (dom modułowy)
70 m dom to zrób sobie piec śmieciucha i tyle będzie 3 rezy taniej
Jak dom jeszcze nie powstał to zbadaj temat AGS (ang. Annualized Geo Solar). Dobrze wykonany potrafi zapewnić 50-70% zapotrzebowania na ciepło grzewcze. W wielkim skrócie, w ocieplonym fundamencie trzymasz kilkadziesiąt ton piachu ogrzewanego gorącym powietrzem w trakcie lata pochodzącym ze słonecznego kolektora powietrznego, czyli grzejesz za free. W zimie to ciepło jest pasywnie wypromieniowywane do środka budynku. Poszukaj też "solar coffin", taki wariant kolektora ale nie na dachu czy elewacji a w postaci dziury w ziemi, stąd coffin w nazwie.
Prod także na razie jest utrzymany w cenie jak wejdzie ETS będzie niewesoło 😢
Pewnie tak, ale ciort wie co oni wymyślą...
Panie Waldemarze. Pomieszanie z poplątaniem w tym odcinku. Porady są niewłaściwe, a i zastosowane rozwiązania w pana domu nierozsądne. Po pierwsze - pompa ciepła tylko do ogrzewania podłogowego. Przy grzejnikowym COP spada poniżej 1.5 i "kicha" z oszczędności. Po drugie - pompa powietrzna działa dobrze przy temperaturach zewnętrznych powyżej O st. Jeśli wystąpią mrozy, długotrwałe zwłaszcza, pompa przełącza się na grzałki, co skutkuje tym co w punkcie pierwszym. Po trzecie 29 000 kWh rocznie przy 250 m2 Pu to potwornie dużo - to ok. 116 kWh/m2R. Oznacza to, że straty cieplne w pana budynku wynoszą co najmniej 250 kWh/m2R a to oznacza, że budynek rzeczywiście jest "szałasem". I po czwarte - rada, aby w okresach deficytu energii elektrycznej korzystać z agregatów benzynowych jest "wyrażeniem kabaretowym". To tak, jak zdarzyło się na forum ekonomicznym, gdzie wypasione tesle ładowano także urządzeniami spalinowymi. Panie Waldku, wysoka oglądalność zobowiązuje. Wiadomości przekazywane muszą być rzetelne i jednoznaczne. Ludzie liczą na takie właśnie informacje, a nie na tzw. gdybanie. Liczę, że następne odcinki przygotuje Pan na właściwym poziomie.
Zachęcam by przed krytyką dokładnie wysłuchać materiału. Prowadzący podał zużycie prądu za 3 lata i parokrotnie to powtórzył.
Ale to normalne ze jak nastepuje b. gwaltowne zmiany temp w dół to pompa moze sie nie wyrobic. Pogodowka powinna wyprzedzac trend i to powinno zlagodzic efekt... Na pewno kaloryfery tu jeszcze zwiekszaja problem.
chcialbym by Pan mi szczerze odpowiedzial - handluje Pan pompami ciepla?
11:36 Mamy na skórze bakterie, które są dla nas pożyteczne. Prysznic 2 razy dziennie to średni pomysł.
Wszystko fajnie nowe warunki są beznadziejne mniejsze dotacje i najgorsze to to że rząd może robić co chce z cena czy to gazu czy prądu już nie mówiąc jakieś akcyzy czy podatki od fotowoltaiki
Noi problem ze jak braknie prądu to nie działa
To najgorsze
Trzeba było sobie sprawić pompę gruntową, a nie powietrzną. Sprawniej znacznie, trwalej, efektywniej.Pompy to jedyna przyszłość w ogrzewnictwie poza reaktorami torowymi. Ale to daleka przyszłość.. Gaz kończy karierę z wielu powodów nie tylko ceny.
Dodałbym do listy jeszcze AGS 🙂(ang. Annualized Geo Solar), czyli magazynowanie ciepła z miesięcy letnich i wczesnej jesieni na użytek w zimie. Przechowuje się to ciepło w gruncie bądź zaizolowanym fundamencie. 100 lub więcej ton piasku trochę ciepła przechowa 🙂
A czy nie jest dotacją zamrożenie cen prądu? Cena gazu przynajmniej na giełdzie wróciła do najniższych poziomów.
Blokada cen prądu do 2000 kWh 🤪
@@PompaCiepłaiPV Powyżej zamrożona na około 700 PLN a dla małych i średnich firm 800 PLN
Witam . tylko jaki był koszt tych wszystkich urządzeń ? ja budowałem dom 8 lat temu sam powierzchnia ponad 500 m2 mam zwykły piec defro palę drewnem na sezon spalam 10 m3 drewna kuję po 210 zł z transportem więc łatwo policzyć jaki jest koszt ogrzewania wystarczy zainwestować w ocieplenie to podstawa palę w domu 5 godzin na dobę i jest 22 -23 stopnie oczywiście wietrzenie też jest bez tych wszystkich pomp bo też nie wiadomo ile czasu to pochodzi .
Adam - bajki to dla dzieci 😊
dom 500 m 2 - i zużycie 10m3 drewna (dobry żart) - haha
skoro budowałeś dom 8 lat temu - 2015 - to WT obowiązywał 90 kWh/m2/rok
nawet jak zszedłeś o połowę z zapotrzebowaniem na 45 kWh/m2
to znaczy, że potrzebujesz (45 kWh * 500m2) = ponad 20.000 kWh
z 1m 3 można uzyskać około 1300 kWh
czyli z 10m3 około 13.000 kWh (przy sprawności pieca 100%)
a gdzie pozostałe BRAKI ENERGII???
na dodatek - jest to system OBSŁUGOWY!!!
ciężko porównać to z system bezobsługowym (pompa ciepła) - mam takową od 11 lat - zero pracy (komfort, wygoda)
A ile kosztowala pompa ciepla ...i po jakim okresie sie zamortyzuje....????? A co z cena energii po wyczerpaniu 2000kw....jaka cena bedzie....dalej 0,7 zl.???
Nie mogę znaleźć tego filmu kiedy wracałeś z córką od szwagra samochodem elektrycznym ale mam pytanie czy nie boi się że pole elektromagnetyczne może wpłynąć źle na zdrowie twojej córki Krzysztof Hołowczyc o tym mówił
Krzysztof Hołowczyc ma nierówno pod sufitem ;-)
Zdecydowanie masz rację...
@@tomaszdarul393 Przecież garaż nie jest po to, żeby w nim stał samochód, tylko niepotrzebne rzeczy i worki ze śmieciami. :)
Pole elektromagnetyczne faktycznie źle wpływa na nasz organizm... rozumiem że mieszkasz w domu bez prądu i urządzeń elektrycznych?
@@PompaCiepłaiPV a może TY masz nierówno pod sufitem ?
Moja kotłownia też tak wygląda 😉
I jeszcze jedno pytanie.ile kosztuje serwis i po jakim czasie będzie trzeba kupic nową pompę ciepła -za jakie pieniądze?
Super film, ja też skłaniam się ku pompie ciepła. Na razie przygotowuje dom jakies 250m2, czyli odpowiednie docieplenie i wymiana okien to konieczność. Aktualnie pale drzewem i weglem, ale posiadam takze piec gazowy saunier duval 24kW ale używam go jedynie do dogrzewania wody, zbiornik 300L. Gazem jak na razie nie palę ze wzgledu braku docieplenia domu jak wcześniej wspomniałem, zużycie surowców na caly rok to 3 tony węgla i jakies 15 metrow drzewa, teraz juz 10 metrow, bo całe lato grzejemy wode gazem. W domu przebywa codziennie 10 osób. W zeszlym miesiącu zamontowalismy instalacje fotowoltaiczną właśnie już przyszlosciowo z myślą o pompie ciepła - instalacja o mocy 10kW. Widze rozbieżność komentarzy czy to sie oplaca czy nie ale jednego nie unikniemy. Kiedyś bedzie zakaz palenia węglem, mnie osobiście ten smród przeszkadza, i idę juz w kierunku bardziej eko. Jesli braknie prądu zimną z racji jakiejś awarii także dam sobie radę, bo instaalcja jest przygotowana pod agregat 😁 pozdrawiam i czekam na więcej filmów 🙂
Waldek cenę prądu też mamy dotowane.Po za tym gaz jest teraz tańszy na gieldzie niż ta twoja dotacja. Ciekawe jak w tym roku będzie kiedy przekroczysz 2000kwh
Proszę cię dotowany do 2tys 😉
@@PompaCiepłaiPV wiesz może bez dotowania by było po 2 zł kWh😁 dziwię się że was boli ten gaz. Prąd zawsze będzie droższy od gazu.
@@ukaszlbk9805 Mnie boli ten rząd.
@@ukaszlbk9805 PC zalozysz wszedzie a gaz raczej ma sen jak jest "pod domem rura z nim".
@@PompaCiepłaiPV to akurat nas łączy 🤝
👍👍👍
Dzięki za komentarz.
dość długo zajmuję się montażem pomp ciepła i zdecydowana większość klientów jest zadowolonych bo rachunki poszły w dół. co do wyboru to raczej jednak sprzęt aiwa mogę polecić - z doświadczenia wiem jak bardzo niezawodny to sprzęt jest
Wszystko ok ale było by dobrze dodać koszt całej pompy całej instalacji plus przeglądy gwarancyjne i dopiero porównać. Ale kto bogatemu zabroni 7 tys na ogrzewanie domu tylko pytanie o ceny prądu które na 100 proc. urosną.
Policz jeszcze ile kosztował piec na eko groszek a ile wydałeś na nową instalację oraz pompę ciepła .
Franek, policz koszt komina, koszt pracy, koszt malowania przy ekogroszku bo to system obsługowy
a pompa jest bezobsługowa.
Wiem coś o tym bo moja pompa pracuje od 2012 - i jak to wszystko zliczę to dawno jestem już na plusie (bez dotacji)
a przy okazji BARDZO TANIO w użytkowaniu😊
przez 182dni (1.10-31.03) pompa na ogrzewanie domu (CO) - łyknęła z sieci - 11,99 kWh/m2/6miesięcy
czyli około 7 PLN/m2/pół roku
Uważasz, że dużo?
Nie ma sensu, tego nie da się porównać. Zbyt dużo zmiennych.
Witam, mam 2 pytania, znajomi twierdza ze pompa ciepla grzeje albo zbiornik z woda do ogrzewania, albo zbiornik na wode uzytkowa, czyli nigdy obu jednoczesnie.
Wydaje mi sie to nieprawdopodobne, dlatego pytam fachowca. Chodzi tu o pompe firmy KaiSai.
Drugie pytanie, czy ma pan filmik o tym jak podlaczyc czujnik ciepla z ogrzewania i jak podlaczyc grzalke w zbiorniku wody uzytkowej?
Waldek a koszt zakupu i założenia pompy ciepła w domu ok.200m2.Nie ocieplony ale mury pod 40 cm.Mam kocioł na ekogroszek i spalam 6 ton.Same grzejniki a wybiegu ok.450 litrów wody.Nie ma fotowoltaiki.Czy pompa się opłaca?
Wg mnie nie - dom jest nie ocieplony i grzejniki - musiała by być duża pompa za duże pieniądze by dała radę i sporo prądu wzięła
Napisz do mnie na maila z numerem telefonu, bo to dużo jest zmiennych. pompa.ciepla.pv@gmail.com
@@PompaCiepłaiPV Ok ale dopiero po weekendzie.Trzeba korzystać z pogody cudnej w Wielkopolsce 😀 Pozdrawiam i oglądam👍 Dzięki za zainteresowanie
6 ton to 6x5MWh=30MWh zakłądając optymistyczny COP=2 to 15MWh po 1300zł daje 20 tysiecy rocznie, przy COP=3 daje koszt 13 tys.
6 ton po 2000 zł daje 12 tys rocznie.
Tak naprawdę to obliczenia są łatwiejsze niż można by przypuszczać.
Najpierw ocieplenie. Bez tego grzejesz pole. A od 2027 wchodzi w życie ETS 2 i będziesz płacić podatek CO2 od spalania węgla. Lepiej dla Ciebie będzie gdy spalisz go mniej.
Pytanie do Waldemara przy domu niezamieszkałym w zimę urzytkowaniu od wiosny do jesieni nowy dom 106m2 z poddaszem przy podlogówce obecnie pellet pchać się w pc czy lepiej dwie klimy?
To zależy... Klima jest dobrym i zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, ale jednak czuje się suche powietrze. Masz podłogówkę, ja bym poszedł w pompę ciepła, ale wybór należy do Ciebie.
Witam oglądam twój kanał . Ale informacje którym ludzi karnisz są błędne. Zastanów się po co komu obecnie potrzebna pompa ciepła . Przy cenach prądu od stycznia 😮 pozdrawiam
Słuchaj jaki masz ustawiony przepływ glikolu na tym solarze? To jest Heat pipe? U mnie mam 24 rury bojler 200 litrów i nie mogę podgrzać wody ponad 30stopni ☹️ hydraulicznie mam wszystko ok podłączone
Ciekawy ale czy dodajesz koszta instalacji pompy nawet w nowym domu jakie one są
No wpisanie mówi się tylko na gotowe ile pobrała i TP
Wiadomo nowy dom dobrze ocieplony to i straty mniejsze powierzchnia robi swoje grzejniki
Ale zapłacić za instalacje pompy i sama pompę to też swoje robi
Ale nie mówię też o kosztach założenia gazu, ekogroszku itp
Mam do ogrzania jakies 350m2 i grzanie wody dla 15 pryszniców(budynek pensjonatowy, 20cm izolacji styro 033), czy pompa ciepła jest w stanie pokryć takie zapotrzebowanie?
Oczywiście że tak, ale sposobem. Napisz do mnie jeśli byłbyś zainteresowany. pompa.ciepla.pv@gmail.com
Waldek, ciekawi mnie temat co z naprawą pogwarancyjną (ew. konserwacja w postaci wymiany / dodania czynnika) w pompach ciepła na czynnikach, które mają zostać zbanowane.
Czy w najbliższych latach posiadacze niniejszych pomp ciepła zostaną zmuszeni do wymiany na nowe, czy też jest na horyzoncie jakąś tańsza alternatywa?
Obym się nie dowiedział
A jak masz w autach które mają klimatyzację a mają kilkanaście lat? Nadal serwisujesz klimę,napełnią Ci czynnik itd. Tak samo będzie z PC. Ostatnio był jakiś artykuł na ten temat i wyszło że posiadacze pomp mogą spać spokojnie. Chodzi tylko i wyłącznie o sprzedaż nowych pomp.
Ja na coroczny serwis (przegląd szczelności, czyszczenie filtrów itp) dodatkowo wydaję ok 600 zł.
@@abrahcadabrah1140 I po co ?
@@PompaCiepłaiPV Bo tak Nibe każe, aby gwarancja była utrzymana. Jak z samochodem.
Cześć a co myślisz o opłacalności dla osób które nie mają podłączenia gazu do budynku zrobić instalacje z butla zewnętrzna.?
Nie wiem jak to teraz wygląda, kiedyś jakieś 4 lata temu mój kumpel miał taką butlę. Zlikwidował bo ceny były koszmarne.
Do kosztów palenia kotłem na ekogroszek należy doliczyć roczne zużycie prądu przez podajnik i wentylator. u każdego będzie trochę inne w zależności od ilości ton węgla oraz wielkości kotła tzn. czy mały kocioł z brzęczącym na okrągło wentylatorem, czy większy częściej wchodzący w stan czuwania. Przez sezon grzewczy do teraz zużycie u mnie wychodzi, że wyniosło około 1500 KWh !!! Więc realnie można to sobie odjąć od kosztów ogrzewania pompą ciepła. Nikt zachwalający pompy ciepła o tym nie wspomina, a przynajmniej ja nie natrafiłem, a przecież to jest nie dość że oczywiste ( mi też nie przyszło wcześniej do głowy) to w dodatku znaczna ilość do obliczeń opłacalności. po pierwszym sezonie grzewczym od 30 września 2022 do dzisiaj pompa powietrzna zjadła 5450 kwh podczas gdy do tego momentu średnio zużywałem około 3,5 t groszku x 28mj. a przez cały rok to około 4,5t. Czy ktoś zastanawiał się nad tym ile prądu trzeba zużyć aby przemielić podajnikiem przez to wąskie gardło 4,5 t węgla a nawet jak u Waldka nieraz i 7 ton? Tu od razu uwaga że jak ktoś pali tańszym ekogroszkiem to musi go więcej przepchnąć, a tym samym drożej zapłaci za prąd, a do tego jeszcze wentylator który kręci się niemal bez przerwy niczym rekuperator.
To mówi pan że blackout nam nie grozi - pomimo tego ze bloki energetyczne nam sie sypia, infrastruktura dystrybucyjna też, a konsumpcja prądu od wielu lat przekracza szczytowa konsumpcje z PRL - gdzie były przeca ogromne i energochłonne zakłady (huty, stalownie etc)
Prąd przynajmniej w ciągu 10 lat raczej tanieć nie będzie - chyba że UE i wojna z CO2 upadnie...
Ile jest podatków w gazie węglu PRĄDZIE?
Dużo
Cześć jakie masz przyłącze do studia ? W jakiej technologii, liczyłeś straty ? Pozdrawiam.
A co ma za znaczenie przyłącze 🤔
Wbrew pozorom drogie ogrzewanie, mnie ogrzewanie domu około 200m2 z poddaszem kosztuje około 500zl rocznie. 99,9% dni grzeję Drewnem, które mam za free;) ktoś powie, że trzeba dokładać, tak ale max 2razy na dzień ;).
Inna kwestia to koszt roczny ogrzewania domu , w ogole... czy niektorzy z Was mają pojecie jak zdrozalo ogrzewanie miejskie?? Ogrzac mieszkanie 75m2 w nowym bloku to tez 500-800xl miesiecznie, + ciepla woda caly rok, stale oplaty i tez wychodzi kilka tysiecy ale za grzanie 3 pokojów a nie 250m2... buduje nowy dom i ciesze sie, póki co ,ze mam gaz w drodze...
u mnie ogrzewanie gazowe oow. 220 m2 wychodzi taniej
Witam, Waldek co sądzisz o powietrznej pompie ciepła połączonej z gwc i rekuperacją w temperaturze - 20 stopni.
Witam jaki jest koszt rocznego przegladu servisowego pompy ciepla i calej instalacji?
Nie wiem nie przeglądam, bo mam 5 lat bez przeglądów.
Dla mnie firma wyceniła, że przez 10 lat aby utrzymać gwarancję muszę 1x rok wykonać przegląd za 500 zł.
@@donniasty Ja daję 2 lata gwarancji, jak przedłużysz za 500 rocznie to opłaca mi się wymienić ci na mój koszt całego monoblocka 😂 Tak działają ubezpieczenia.
Ja bym sugerowal zeby te przeglady zrobic, moze co 2 Lata. Kazda installacja podlega zuzyciu albo zmienia sie punkt pracy. No a na tym traci skutecznosc i awaryjnosc systemu.
@@bernhardsosna6420 Masz rację. Zorientuję się 👌
Proszę o wyliczenie ceny w obecnych cenach. Wungiel już od 1400,ekogroszek 1600 a na prąd może już nie być tarczy i wskoczy na 2 zł. za Kwh. Poza tym te 0,7gr to cena netto.Pan ma firmę w domu to se Vat odlicza a co z "Kowalskim" ?
Dodatkowo słabe wyliczenia, liczenie cen w momencie kiedy ceny wzrosły przez pandemię. Teraz ceny spadku z prądu w górę, więc biznes pompy ciepła nieopłacalny. Wyliczenia są jak zarobki w Polsce, średnio każdy zarabia 6 tys ;)
Warto się uśmiechnąć i dokonać rozeznania w temacie kotłów elektrycznych dwu-funkcyjnych z buforem c.o. i przepływowym podgrzewaczek cwu. Jeśli ktoś ma nowy parterowy budynek, na dobrze wyizolowanej płycie fundamentowej z ogrzewaniem podłogowym, zamontowaną instalacją fotowoltaiki ~10KW to piec elektryczny dwufunkcyjny może być dobrym rozwiązaniem bo jego koszt to 10-12 tyś z montażem i buforem, a uzyskujesz bezobslugowość identyczną do pompy ciepła, a nawet lepszą przy piecu elektrycznym, bo nie ma obowiązku corocznego serwisu czynnika 👍
Zapomniałeś podać strony na której sprzedajesz te kotły xD
@@GreyDeathVaccine Gdzie? Nigdzie ;) Jestem użytkownikiem takiego pieca zanim pompy były na fali popularności
Podobny metraż roczny pobór prądu 4200kwh. Wywal tego soniera i wprowadż tośkę albo ldźiora albo mitsu
Wywalę
Drogi Waldku. Prowadzę restaurację i właśnie byl u mnie przedstawiciel firmy Axpo. Oferuje mi prąd po atrakcyjnych cenach (ceny gieldowe) + ok 200zl kosztów stalych. Ceny, które mi przedstawił wahają się w roku 2023 od 577,87 do 675,48 za mWh. Domyślam się, że to tylko tak pięknie wygląda w teorii i w ustach starszego Pana w garniturze, który przyjechał całkiem bogatowygladsjacym BMW. Mógłbyś w jednym zdaniu (lub obszerniej jeśli zachcesz) powiedzieć coś o takiej firmie i takich ofertach? Pozdrawiam
Ja mam z axpo umowe do konca 2024, podpisana od 2020 cena netto za kwh na DG to 38gr netto...a za przesył z taurona 62gr... smiech na sali żeby przesył był droższy od ceny energii ele. Nie mam z axpo żadnych problemów, jak jest w umowie tak na fakturze.
@@artib5743 czyli generalnie warto? Masz umowę na osobę fizyczną czy działalność?
@@karolk.2103 na działalność
Ten Vaillant na scianie to jakas stacja pogodowa? Pozdrawiam
Z obliczeń wynika, że gdyby nie zamknęli kopalni i węgiel byłby w starej cenie pompa ciepła nie była by w ogóle tańsza.
Super pomysł aby spiąć układ CWU z solarów w pompę ciepła , to Pana pomysł?
29 000kWh prądu zużyje twoja PC na ogrzewanie domu i CWU w roku? Czy Tobie się przypadkiem te 29000 kWh nie pomyliło z energią, jaką wyprodukowała twoja PC? To by dało niecałe 10 000 kWh prądu jak podzielisz te 29 000 przez COP w granicach 3,0. Bo jeśli się nie pomyliłeś to coś jest zdecydowanie za dużo.🤔
Przez 3 sezony grzewcze !!! Słuchać ze zrozumieniem
@@PompaCiepłaiPV mea culpa 🙉