Děkuji Františku za nahrání a zveřejnění této písně. Je to krása. Chválím Tvoji schopnost vést doprovod lidu takovým způsobem, že ti lidé mohou zpívat - nebývá to vždy v našich kostelích samozřejmostí... Také se mi líbí ta vyhrávka, kterou přidáváš v průběhu druhé sloky - krásně umocňuje slavnostní ráz této písně. Jen tak dál, ať se daří.
Chtěl jsem tu druhou sloku ozvláštnit. V průběhu mše jsem to pak hrál u každé sloky. Podobně to tak hrají na Velehradě, kdy pěvecký kvarter jde nad hlavní melodii.
@@frantisekdvorak8111 Pravda, je to efektní způsob jak celou věc ozdobit. Ještě jsem chtěl říct, že v neděli jsem měl tu čest slyšet varhany v Zábřeze naživo při večerní bohoslužbě. Protože jsem téměř furt v pohybu a na mši se dostanu jen párkrát do měsíce, tuto sváteční neděli jsem se rozhodl pro menší pouť po vlastech Moravských, zahájil jsem ráno mši na Starém Brně, pak jsem se přemístil do Strážnice, příjemné odpoledne na Velehradě, v Olomouci, a k večeru bylo ještě trochu času, tak jsem po šesté hodině večerní vcházel do chrámu sv. Bartoloměje a pocítil jsem sílu Zábřezských varhan na vlastní kůži...:-)) Tu nedělní večerní mši hrál Tvůj kolega varhaník, poznal jsem to správně, Františku?
@@frantisekdvorak8111 ...nestihl jsem úplně začátek, zrovna zněla Gloria když jsem přišel, říkal jsem si jestli tam nemáš nějakého zpěváka, protože podle hlasu jsem tě nepoznal, ale jak se hrála píseň před evangeliem tak jsem věděl že je to někdo jiný, protože každý varhaník má svůj jedinečný projev. Varhany mají krásný zvuk a chrám má zřejmě výbornou akustiku, protože když Tvůj kolega na závěr předvedl krátkou ale hodně masivní dohru tak to znělo perfektně, podobně jako v katedrále. www.philanthrop.euweb.cz/varhanoteka/varh.Zabreh(SU).html tady jsem se dočetl, že zdejší varhany mají údajně "tumpachové" rejstříky tak by mě zajímalo, jestli je tato informace platná k dnešnímu dni a co konkrétně to v případě Zábřežských varhan znamená.
Myslím, že lid s tempem neměl problém. Spíše razíme rychlejší variantu. On český kancionál je po hudební stránce trochu jiného gardu. Takové ty táhlé důstojné chorální písně prakticky postrádá.
Děkuji Františku za nahrání a zveřejnění této písně. Je to krása. Chválím Tvoji schopnost vést doprovod lidu takovým způsobem, že ti lidé mohou zpívat - nebývá to vždy v našich kostelích samozřejmostí...
Také se mi líbí ta vyhrávka, kterou přidáváš v průběhu druhé sloky - krásně umocňuje slavnostní ráz této písně. Jen tak dál, ať se daří.
Chtěl jsem tu druhou sloku ozvláštnit. V průběhu mše jsem to pak hrál u každé sloky. Podobně to tak hrají na Velehradě, kdy pěvecký kvarter jde nad hlavní melodii.
@@frantisekdvorak8111 Pravda, je to efektní způsob jak celou věc ozdobit.
Ještě jsem chtěl říct, že v neděli jsem měl tu čest slyšet varhany v Zábřeze naživo při večerní bohoslužbě. Protože jsem téměř furt v pohybu a na mši se dostanu jen párkrát do měsíce, tuto sváteční neděli jsem se rozhodl pro menší pouť po vlastech Moravských, zahájil jsem ráno mši na Starém Brně, pak jsem se přemístil do Strážnice, příjemné odpoledne na Velehradě, v Olomouci, a k večeru bylo ještě trochu času, tak jsem po šesté hodině večerní vcházel do chrámu sv. Bartoloměje a pocítil jsem sílu Zábřezských varhan na vlastní kůži...:-)) Tu nedělní večerní mši hrál Tvůj kolega varhaník, poznal jsem to správně, Františku?
@@milanminarik6619 Ano, večerní hrál můj kolega. Měl jsem hrát já, ale nějak to nevyšlo ;)
@@frantisekdvorak8111 ...nestihl jsem úplně začátek, zrovna zněla Gloria když jsem přišel, říkal jsem si jestli tam nemáš nějakého zpěváka, protože podle hlasu jsem tě nepoznal, ale jak se hrála píseň před evangeliem tak jsem věděl že je to někdo jiný, protože každý varhaník má svůj jedinečný projev.
Varhany mají krásný zvuk a chrám má zřejmě výbornou akustiku, protože když Tvůj kolega na závěr předvedl krátkou ale hodně masivní dohru tak to znělo perfektně, podobně jako v katedrále.
www.philanthrop.euweb.cz/varhanoteka/varh.Zabreh(SU).html tady jsem se dočetl, že zdejší varhany mají údajně "tumpachové" rejstříky tak by mě zajímalo, jestli je tato informace platná k dnešnímu dni a co konkrétně to v případě Zábřežských varhan znamená.
@@milanminarik6619 Ta tumpachovost spočívá ve velkém zpoždění zvuku od stisku klávesy. Polyfonii hrát je tak velmi obtížné.
Který varhanář tyto varhany postavil?
Jakub Strmiska, Uherské Hradiště. Nástroj ale kolem roku 2010, nejsem si jist :) prošel velkou rekonstrukcí, kterou prováděl Petr Strakoš.
Čistá interpretace, mohu se Tě, Františku, zeptat z kterého kostela je ten záznam ?
Nevím jestli čistá interpretace, každopádně je to z kostela sv. Barbory v Zábřeze viz. popisek.
A omlouvám se za svoji nepozornost, úplně jsem (v mobilu) přehlédl onen popisek.
Trochu pomalšie by som to hral, ľudia nestíhajú sa ani nadýchnuť. Kancionálové piesne sú rozjímavé a netreba to naháňať.
Myslím, že lid s tempem neměl problém. Spíše razíme rychlejší variantu. On český kancionál je po hudební stránce trochu jiného gardu. Takové ty táhlé důstojné chorální písně prakticky postrádá.