ZIZ - pomiar wzmacniacza audio TDA7294, na koniec kilka rad na co zwrócić uwagę przy zakupie - cz.1

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 27

  • @kepinskidaniel1521
    @kepinskidaniel1521 4 ปีที่แล้ว +1

    Fajna skrzynka na mój kolejny projekt 👍

  • @stoczwarty
    @stoczwarty 4 ปีที่แล้ว

    Bardzo słuszna uwaga z tym poborem mocy z sieci! Prosta a skuteczna weryfikacja. Ja chcę sobie zrobić wzmacniacz tak zwanej klasy H czyli pewna odmiana D ze zmienną częstotliwością PWM. Taki po 100W na kanał, ale chcę zrobić tak jak czasem kiedyś robiła unitra czyli 4 głośniki, ale na osobnych wzmacniaczy na kanał plus zastanawiam się nad dodaniem wzmacniaczy na głośniki centralne. Ale to jeszcze mam do przemyślenia

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  4 ปีที่แล้ว +2

      Kupiłem dość dawno temu u dalekowschodniego "przyjaciela" wzmacniacz klasy D na TDA8954 - mogę zrobić testy na kanale jak znajdę ten moduł. Jak pamiętam to wzmacniacz ten nadawał się tylko do subwoofera bo jeżeli chodzi o pasmo przenoszenia w górę to było bardzo kiepsko. Dźwięk taki jakiś metaliczny się wydaje. Melomanem jakimś wielkim to nie jestem ale takie mam odczucie.

    • @stoczwarty
      @stoczwarty 4 ปีที่แล้ว

      @@jedentakipan7144 Przeczytam. Ale już mi się podoba podejście autora do cyfryzacji radia !!!!

  • @jacekm
    @jacekm 5 หลายเดือนก่อน

    Witam, ja kupiłem na Ali 2 moduły, ale max 36W przy 8 omach i 1kHz osiąga, później ścina sinusoidę. 17VAC na wyjściu. Grzeje się mocno. Zasilany z trafa TS120/13 2 x 27V. (x√2 to ok 38VDC) Podróbki myślę. Przecież oryginalne mają ok 70W. Przy 40VDC.

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  5 หลายเดือนก่อน +1

      W zeszłym roku miałem podobny problem z tym, że moduł był zasilany +/- 34 VDC, obciążenie 8R i po chwili był tylko huk - rozpadł się układ. Niestety z podróbkami to jest zmora obecnych czasów.

    • @jacekm
      @jacekm 5 หลายเดือนก่อน +1

      @@zaprojektujizbuduj5593 sprzedają na allegro z demontażu ponoć oryginały. Po 17 zł.

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  5 หลายเดือนก่อน

      Na allegro nowe kupowałem i były dobre ale to loteria.

  • @wojciechwodek1862
    @wojciechwodek1862 2 ปีที่แล้ว

    Jedynie na cyfrowym przy poborze 300w bez trafo i kondensatora możemy uzyskać 2x300 w , ale napis na wzmacniaczu to 3 tys. Wat

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  2 ปีที่แล้ว

      Tanie cyfrowe wzmacniacze dla średnich i wysokich tonów się nie nadają. Do subwoofera jeszcze ok.

  • @piotrekk.7680
    @piotrekk.7680 3 ปีที่แล้ว

    Dobrze wykonane i pokazane pomiary.
    Mała uwaga; słuchajcie - tego zwrotu używa się wtedy, kiedy dzieci paplają w klasie i nie słuchają Ciebie, w takich filmach jest niepotrzebne, wręcz niegrzeczne.

  • @wojciechwodek1862
    @wojciechwodek1862 2 ปีที่แล้ว

    Wysokie stosujcie w kolumnach jedynie Beyma cp 16 co 22. Wszelkie inne nie wytrzymują mocy. A tak to mamy dużo sopranow i zamiast wymieniać mamy spokój na 12 lat

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  2 ปีที่แล้ว

      Ja używam beymy cp22 i z średniotonowych 8MI100. Gra to czysto na dużej sali radzi sobie bardzo dobrze. Zwrotnice mam 18db/ oktawę dla CP22.

  • @homemade73
    @homemade73 4 ปีที่แล้ว

    Witam. Fajny temat poradnika video. Wspomniałeś o tabliczce znamionowej wzmacniacza. Wiem (choć jestem laikiem jeśli chodzi o wzmacniacze audio), że jeśli na tabliczce pisze, że pobór mocy z sieci to 100W a moc wzmacniacza to np: 2x200W, to wiem że to niemożliwe. Dlaczego? Ponieważ od mocy pobieranej z sieci musimy odliczyć moc pobieraną potrzebną do zasilania wzmacniacza i jego podzespołów (wyświetlaczy, sterowników i innych bajerów). Dopiero po odliczeniu tej mocy, zostaje nam moc jaka może zostać do wysterowania głośników i musimy ją podzielić przez ilość kanałów. Ni liczę już tutaj straty mocy. Dlatego też mam pytanie do ciebie. Ile mocy można uzyskać ze wzmacniacza? Chodzi mi oto ile procent z tego, co podaje producent. Np: tjw. pobór z sieci 100W, 2 kanały a producent pisze np: 2x100W. Myślę, że w tym przypadku będzie to ok. 2x (35-40W). Czy tak?

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  4 ปีที่แล้ว +1

      Witam, odpowiedź na pytanie jest w specjalnie nagranym filmie: th-cam.com/video/bwlWOfrGfKs/w-d-xo.html

    • @homemade73
      @homemade73 4 ปีที่แล้ว

      @@zaprojektujizbuduj5593 Ooo. Jestem bardzo mile zaskoczony twoją odpowiedzią na moje pytanie i to w formie kolejnego poradnika. Dziękuję. W związku z tym specjalnym wydaniem poradnika, nasuwa mi się tu jeszcze jedno pytanie, którego wcześniej nie zadałem a mianowicie:
      Czy jest gdzieś opisane wyjaśnienie odnośnie sprawności wzmacniaczy dla danej klasy, np: wzmacniacz klasa D- sprawność 60%, klasa A-40% itd. czy to jest indywidualna sprawa dla każdego wzmacniacza. Jeszcze raz dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam.

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  4 ปีที่แล้ว +1

      @@homemade73 Dla wzmacniaczy pracujących w klasie D sprawność sięga ok 90%, dla klasy A sprawność 10-20% maks. Ciężko jest zrobić bardzo dobrej jakości wzmacniacz pracujący w klasie D (cyfrowy) . Bardzo dobre jakościowo wzmacniacze pracujące w klasie D kosztują kilka do kilkunastu tyś zł. Reszta to są zabawki do testów w domu. Jakość dźwięku również tanich wzmacniaczy pracujących w klasie D pozostawia wiele do życzenia.

    • @homemade73
      @homemade73 4 ปีที่แล้ว

      @@zaprojektujizbuduj5593 Rozumiem o co chodzi, ale pytanie "Czy jest jakaś tablica porównawcza typu A=20% , B=30%, D=90% " itd.?

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  4 ปีที่แล้ว

      @@homemade73 Wejdź na fb tam wstawiłem tabelę: facebook.com/Zaprojektujizbuduj/

  • @wojciechwodek1862
    @wojciechwodek1862 2 ปีที่แล้ว

    Ja kupiłem zajefajny wzmacniacz Kendo za 150 zl

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  2 ปีที่แล้ว

      Ja mam kilka wzmacniaczy od robionych, które mam w case po kupione jako zapas lub na większe okazje.

  • @JanKowalski-cv4pw
    @JanKowalski-cv4pw 2 ปีที่แล้ว

    Jakbym się czepiał to moc mierzy się przy zniekształceniach 1% a to oznacza delikatne obcinanie wierzchołków sinusoidy. Dokładny pomiar mocy wymaga miernika zniekształceń i stabilizacji napięcia sieci lub choć jej pomiaru i korekcji. Nie wykonałeś pomiaru wszystkich kanałów. I kolejna sprawa nie mierzy się mocy dla dużych częstotliwości, bo można uszkodzić wzmacniacz. Pasmo przenoszenia i pasmo mocy to zupełnie inne bajki. Tda w katalogowej aplikacji ma wiele wad, warto ją zmienić.

    • @zaprojektujizbuduj5593
      @zaprojektujizbuduj5593  2 ปีที่แล้ว

      Ja mierze dla czystego sygnału sinus. Tak się to powinno robić. Normy określają, że pomiar powinien być robiony dla 1kHz. Ja mierzę szeroko-pasmowo. Co za bzdura uszkodzić wzmacniacz? Wzmacniacz ma prawidłowo pracować od dolnego pasma do górnego czyli do 20kHz i nie ma prawa się uszkodzić. Obciążenie było podłączone z tego co pamiętam do 3 kanałów. Skąd masz informacje , że dla 1% zniekształceń pierwsze słyszę. Norma PN-EN ? Wywody z jakiegoś bloga?

    • @JanKowalski-cv4pw
      @JanKowalski-cv4pw 2 ปีที่แล้ว

      Mierzy się przy osiagnieciu Thd=1% a to oznacza lekkie obcinanie wierzchołków sinusa. Pasmo mocy wzmacniacza to nie pasmo przenoszenia! Wzmacniacz audio nie jest zaprojektowany do pracy z pełną mocą w pełnym paśmie! Współczynnik SR nie pozwoli mu na osiągnięcie pełnej mocy na wysokich częstotliwościach. Zarknij w noty katalogowe dowolnego opampa. Ne5532 pasmo 10Mha. Pasmo mocy 100khz jak dobrze pamiętam. Tak samo jest w końcówkach audio. Przy próbach mocy dostają w kość tranzystory i wyjściowy zobel może się spalić. Jestem zawodowym konstruktorem wzmacniaczy więc albo chcesz się czegoś nauczyć albo już wydaje Ci się, że wszystko wiesz i nie mamy o czym gadać 🙂

    • @JanKowalski-cv4pw
      @JanKowalski-cv4pw 2 ปีที่แล้ว

      Właśnie tej normie gdzie masz napisane pomiar przy 1khz jest też napisane Thd=1% czasami 0,7% co wiele nie zmienia. Jest jeszcze norma pomiar 20hz-20khz przy Thd 0,05% stara bezsensowna norma na którą lubią się powoływać audiofile. Ciężko wykonać pomiar w domowych warunkach.

    • @JanKowalski-cv4pw
      @JanKowalski-cv4pw 2 ปีที่แล้ว

      Przy 20khz czy wyżej spada sprawność wzmacniacza zaczyna się bardziej grzać. W praktyce nie ma tego problemu, bo moc w muzyce na tej częstotliwości jest bardzo niska. Sam głośnik wysokotonowy ma tylko kilka wat. Zmierz sobie prąd spoczynkowy wzmacniacza przy pełnym wysterowaniu bez obciążenia. Czym większą częstotliwość tym jest wyższy. Dlaczego? Tak się poznaje szybki wzmacniacz od wolnego..