Mieszkam w domu z lat 70, gdzie nie ma trzeciej żyły typu uziemienie, tylko elektryk zrobił ochronę, na niektórych gniazdkach z bolcem, poprzez zerowanie. Dawno temu kupiliśmy podgrzewacz elektryczny wody typu bojler 50 litrów, który był podłączony w łazience na I piętrze. Gniazdko, oczywiście, trzeba było zerować, bo producent pogrzewacza wymagał bolca ochronnego. Po iluś latach trafiła się awaria w nocy podgrzewacza. Odczepił się od grzałki przewód fazowy i odsłoniętą żyłą (blaszka od przewodu, została dalej w grzałce) i spadł na metalową obudowę. Efekt - wywalony korek bezpiecznika z powodu zwarcia. O tym rano się dowiedziałem, gdy zobaczyłem, że woda chłodna leci, a w gniazdku nie ma napięcia. Nie chcę myśleć, co by się stało, gdybym nie zrobił zerowania gniazdka...
wywaliłoby wyłącznik nadprądowy, tak samo jak się stało wynikając z opisu. Skoro jest zrobione zerowanie, to raczej nie ma mowy o żadnej "różnicówce". Więc tak czy owak stałoby się to samo. Zerowanie to ma tyle z bezpieczeństwem wspólnego, że obudowy urządzeń nie będą kopać prądem bo będą zeń odprowadzane ładunki, a o ochronie przeciwporażeniowej to nie ma za bardzo mowy, człowiek włączony w taki obwód usmaży się jak parówka w autoklawie i żaden bezpiecznik nie wywali.
Nie chcę myśleć co by się stało i jakie napięcie pojawiło by się na obudowie bojlera i innych urządzeń korzystających ze zmostkowanych gniazdek, gdyby gdzieś dalej nastąpiła przerwa w przewodzie neutralnym... . Bez tej przerwy i tak bardzo często występuje napięcie rzędu kilku ,kilkunastu woltów względem ziemi ... .Facio robi filmik ale nie bierze żadnej odpowiedzialności za rady ,które mogą być niebezpieczne w skutkach.
@@tomaszbielowka9257 Tak, ale facet pokazuje jak wykonać zerowanie zgodnie z przepisami, więc nie bardzo wiem dlaczego miałby za cokolwiek odpowiadać. Gorzej jakby zalecał rezygnację z zerowania w sieci TNC.
@@Marszalek99 co ty człowieku bredzisz? Jakim cudem miałby zadziałać wyłącznik nadprądowy kiedy obudowa podgrzewacza nie byłaby podłączona do niczego? Pojawiłoby się na niej 230V i ktoś zostałby porażony, a tak to zerowanie spowodowało przepływ prądu zwarciowego i odłączenie uszkodzonego obwodu od sieci.
@@adamadam-ug4nj Z jakimi przepisami?W myśl norm, które obecnie obowiązują ,instalacje mają być wyposażone w zabezpieczenie przeciwporażeniowe a co za tym idzie musi być rozdzielone N od PE.Zakładasz że wszyscy u których nie ma PE mają sieć TNC ,to jesteś w błędzie .W wielu miejscowościach funkcjonuje sieć TT .Nie będę się rozpisywał jak jest zbudowana bo o tym każdy elektryk instalator wie...ale nie każdy Kowalski lub PipczyńskiI to może być tragiczne w skutkach dla takiego ,,mostkowicza'' .Linie w tym systemie uziemione są tylko w trafie a wsystko co ma związek z PE ma być i musi być bezwzględnie odseparowane .Na przewodzie N czesto występuje znaczne napięcie, im dalej od trafa i bardziej obciązona linia , tym wyższe napięcie.A gdyby upaliło gdzieś przy trafie N to na nim masz poprzez odbiorniki z wielu miejsc napięcie takie jak w sieci.a skoro jest mostek to i na bolcu pseudo PE masz ten sam potencjał.Producenci wymagają uziemienia urządzeń, zgodnego z normami i oznaczają ten punkt znakiem ... .Może tu jeszcze dodam że wyłączniki nadprądowe nie są rozłącznikami a więc urządzenie zostaje odłączone od napięcia ale przewód N nadal jest połączony z siecią.Tak więcpo przepływie prądu zwarciowego mamy zanik L czyli fazy a na obudowie poprzez mostek taki potencjał jaki jest w N.
Filmik fajny i konkretny, jednak najważniejsze jest to co mową przepisy ustawy, rozporządzenia czy normy. W związku z czym pytanie: czy jest aktualny przepis prawny czy norma które mówią że właśnie taki sposób łączenia gniazdek w starych instalacjach jest poprawny.
Myślę, że dotyczy połowy mieszkańców Polski. Około 50% instalacji w domach i mieszkaniach jest 2 przewodowych z tego co wiem. Chodź powoli to się zmienia ;), bo buduje się sporo nowych obiektów i dużo ludzi robi pełne remonty mieszkań. Pozdrawiam 😉💪👍
Bardzo dziękuję. Mam problem bo muszę zrobic uziemienie do pieca gazowego na wodę i ogrzewanie i nikt nie wiedział jak to zrobić bo instalacja stara dwu żyłowa. Bardzo bardzo mocno dziękuję.
A ja u siebie w gniazdku miałem 4 przewody. Dwa plusy i dwa minusy. Żaden z minusów nie był uziemieniem. Jak podłączyłem dwa plusy i minus oraz drugi minus do uziemienia, listwa przeciwprzepięciowa sygnalizowała zwarcie. Dziwne, bo na takim samym podłączeniu kabli w drugim gniazdku, było OK. Po odłączeniu jednego z plusów, było OK. Filmik powyżej, bardzo przydatny, nigdy bym nie wpadł na takie uziemienie oraz zerowanie..👌👍
I tu nowa wersja podłączenia gniazda sieciowego bez przewodu ochronnego, a przewody dalej cienkie , a bezpiecznik B10. Przy 10 A przewody o tym przekroju bardzo dobrze zagrzeją się, a na bolcu (na obudowie rzekomo chronionego urządzenia) utrzyma się odpowiednio duże napięcie w oczekiwaniu na nieświadomego użytkownika. Jeszcze ciekawiej będzie jeżeli włączymy uszkodzony odbiornik z wtykiem bez bolca! Przy opisanych w komentarzach uwagach o narzędziach jest to wydaje mi się znacznie bardziej znaczące zagadnienie. Jak na "Forum Wiedzy" to warto by trochę lepiej zgłębić pozornie łatwy temat - przecież od tego zależy zdrowie i życie nieświadomych konsumentów energii elektrycznej !
ale jak mostek by sie uszkodzil albo bylby wlozony wtyk urzadzenia bez otworu na bolec to czy by na odslonietym bolcu nie byloby mozliwosci porazenia pradem gyby dotknac i miec dore uziemienie z podloga ?
Dziekuje za film❤, bardzo pomogło, oczywiście w gniazdku które kupiłem śruba na uziemienie jest na dole a śruby pod reszte kabli u góry...niewiedząc czy moge to obrócić...zrobiłem dośc "długi" mostek..ale sciany nie płoną,bezpieczników nie wywaliło,sprzęt działa to chyba się udało.
Dzięki Panu wymieniłem w kuchni latowej stare gniazdko elektryczne (stara instalacja elektryczna dwuprzewodowa) na nowe nie wołając elektryka. Dziękuję raz jeszcze ;-)
Nie "mostkujcie" gniazdek tak jak opisano w filmie, bo grozi to porażeniem i śmiercią. W przypadku gdy przewód oznaczony jako N (neutralny/niebieski) zwany też zerem ulegnie awarii to cały prąd zamiast powrócić do źródła prądu ( zazwyczaj do transformatora) przepłynie przez wasze ciało po pierwszym kontakcie waszej ręki lub nogi z przedmiotem, który wymaga uziemienia. Każdy punkt podziału przewodu PEN na osobne PE i N wymaga uziemienia właśnie z tego względu i jest to przejście z instalacji TN-C na TN-C-S. "Mostkowanie" w ten sposób bolca ochronnego to tylko iluzja bezpieczeństwa a realnie jego obniżenie i doprowadzenie do sytuacji, w której na przewodzie ochronnym pojawi się prąd. A jak sam autor filmu stwierdził najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeżeli gniazdko nie posiada bolca ochronnego lub nie jest on podłączony do przewodu uziemiającego to nie można do takiego gniazdka podłączać urządzeń wymagających do bezpiecznej pracy uziemienia. Jakby tego było mało napiszę, że "mostkując" w ten sposób gniazdko za każdym razem dotykając powierzchni podłączonych do takiego "uziemienia" będziecie rażeni prądem. Czasem będzie on tak mały, że tego nie poczujecie a czasem zabójczy. Wynika to wprost z praw Kirchoffa. Dlatego czasem czujecie mrowienie dotykając pralki lub lodówki albo obudowy kompa lub myjąc ręce w ciepłej wodzie z podgrzewacza.Jeżeli jakiś janusz elektryki chce wam tak zmostkować gniazdka to pogońcie tego idiotę kijem od miotły. Jeżeli chce coś takiego zrobić to znaczy że jest za głupi aby zrozumieć co on chce zrobić. Nawet gdyby krzyczał że ma profesurę z montażu gniazdek i dwa wieki praktyki w zawodzie. Zlajkujcie ten komentarz dla bezpieczeństwa Waszego i innych.
Zarówno na egzaminie SEP jak i kiedyś na laboratoriach z instalacji elektrycznych(jakoś inaczej się ten kurs nazywał) miałem przykład mostkowania w gniazdkach i nikt z mądrzejszych ode mnie nie mówił żeby tego nie robić. Oczywiście zagrożenie o którym piszesz istnieje i moim zdaniem jest całkiem wysokie. Uziemianie punktu przejścia z TN-C na TN-CS z tego co wiem nie jest wymagane i często nawet nie ma takiej możliwości(tzn. zawsze jest możliwość ale zależy jakim kosztem), bo potrzebny jest osobny punkt uziemienia - oczywiście inny niż z trafostacji, bo gdyby taki był to byłoby to od razu TN-S ;)
Ja nie mam w pokoju uziemienia, a komputer itd. tego wymaga. Wg. Twojej teorii nie powinienem używać komputera? No chyba nie bardzo i zdziwię Cię, ale po dotknieciu masy, np. z gniazda USB (stojąc na balkonie, gdzie pociągnąłem przewód USB), czy obudowy komputera, czuję mrowienie, prąd, a nie robiłem zerowania. Jaką radę więc masz, oprócz nieużywania komputera?
@@FoHsi Tzn. masz gniazdko bez bolca? Można wymienić na gniazdko z bolcem i zrobić zerowanie, ale PORZĄDNIE I ZGODNIE ZE SZTUKĄ. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, gdzie zamiast mrownienia po prostu pie*dolnie Cię 230. A tak naprawdę to warto rozważyć wymianę instalacji elektrycznej w niedalekiej przyszłości, bo tylko to daje pewność i bezpieczeństwo.
@@FoHsi Pierwsza rada jest oczywista i sam ją wymieniłeś. skoro przedkładasz rozrywkę ponad własne zdrowie i życie to ja nie zamierzam nic tu zmieniać. To Ty musisz zrozumieć, że właśnie chodzi o Twoje życie i zdrowie. Albo Twoich najbliższych domowników. Jedyna słuszna rada to uziemić obudowę komputera oraz przewód ochronny. Jak napisałeś samo mrowienie jest oznaką, że prąd elektryczny przechodzi przez Twoje ciało, czego robić nie powinien. Napiszę o takich drobiazgach jak to, że różne wartości napięcia i natężenia bywają zabójcze w różnych okolicznościach. Jeżeli dotykasz suchą ręką i czujesz mrowienie, to kiedy dotkniesz językiem albo skaleczeniem lub zadrapaniem to może być to już zabójcze. Oczywiście nie znam parametrów prądu i potencjału na obudowie Twojego kompa ale tak w skrócie sytuacja wygląda. Sucha skóra stawia znacznie większy opór niż mokra tkanka wewnętrzna. Więc przykładowo jeśli dotykając kopiącej obudowy przy okazji skaleczysz się o jakiś zadzior to będzie tylko gorzej. Podobnie jak dotknie go kobieta w ciąży. Tak samo jak z bateryjką 9V. Dotykając palcami nic nie czujesz a językiem raczej tak. Dodatkowo weź pod uwagę, którą drogą popłynie prąd przez twoje ciało. Zapewne poczynając od ręki poprzez klatkę piersiową z sercem aż do ujścia w stopach. Normalnie serce pracuje z częstotliwością około 1Hz. W Polsce prąd ma 50 Hz. Czyli twoje serce zacznie pracować 50 razy szybciej niż normalnie. Jest to bardzo bolesne. Jaką radę mam ci dać na koniec? Dam Ci najprostrzą i najlepszą. Przystosuj stanowisko komputerowe do pracy z komputerem. Jeżeli to niemożliwe to zmień komputer na taki, który nie wymaga uziemienia. Na przykład cześć zasilaczy laptopów go nie wymaga.
@@allegro3785 komputer to nie tylko rozrywka, to praca. W starych blokach nie ma bolca uziemiającego (w pokojach) i z tego co czytam, wszyscy radzą zwykłe zerowanie, więc zapytałem, jaka jest alternatywa. Dzisiejszy sprzęt w większości przypadków wymaga uziemienia, nie tylko komputer, a nawet głupia lampka z metalowym kloszem itd. Nie widzę alternatywy dla zerowania, którą tak skrytykowałeś. Do tego dochodzi łączenie urządzeń podłączonych do różnych gniazdek (kabel audio wzmacniacza, telewizor itd.). Mógłbym zapytać elektryka, może ze spółdzielni, ale pewnie zaproponowałby to co widzimy na filmie. Można też nie robić nic i tak jest od wielu, wielu lat i wszystko działa, ale nie daje mi to spokoju.
@@mefpef Ja żyję bo wbiłem dwie szpilki w ziemię i ochronny mam odseparowany od neutralnego a jak niedajborze przy takim wynalazku z ubiegłego wieku ,upali się komuś neutralny to na tych waszych ,,bolcach"pojawi się śmiertelne napięcie .... .
Drobna uwaga. Dla pewności przed zrobieniem mostka powinieneś neonówką sprawdzić, czy faktycznie przewód brązowy to faza. W starych instalacjach zdarzają się różne cuda (zamienione w puszkach przewody)
Drobna uwaga.Nie róbcie mostków bo na przewodzie N a tym samym na ochronnym bolcu może pojawić się poważny potencjał jeśli gdzieś upali się coś i rozłączy ten neutralny potoczne tzw zero. W systemie TT który w wielu miejscach funkcjonuje neutralny przewód uziemiony jest w trafostacji i bez dodatkowych uziemień biegnie aż do odbiorców a tam ,zgodnie z przepisami nie wolno go łączyć w żaden sposób z przewodem ochronnym.Zastosowanie mostka ,jest w tej sytuacji bardzo niebezpieczne ... .
@@riesling5771 Wszystko zależy od tego gdzie mieszkamy,jakie mamy środki by wykonać uziemienie ,te techniczne i finansowe.Wykonanie uziemienia w instalacji gdzie występują tylko dwa lub cztery przewody,fazowe i neutralny ,to tak naprawdę remont instalacji.Można się pokusić o wprowadzenie w ściany przewodu ochronnegoi podłączenie go do najbardziej newralgicznych gniazd tj.kuchnia, bojler, pralka piekarnik itp. ale wszystko powinno przejść przez wyłącznik różnicowo prądowy .polecam wbicie w grunt koło domu ,najlepiej poza okapem dachu ,tam gdzie najwilgotniej, uziomu szpilkowego i to wystarczy.jak to zrobić to jest wiele filmików na ten temat. A jeśli nie ma możliwości to lepiej pozostawić te dwa przewody bez mostka.
Jedyne co to ten srubokręt masz za krótki, wiadomo sruby od razu nie zniszczysz ale ja juz wiele razy mialem problemy przez wyrobienie wiec sie czepam. POradnik super :)
Nie, bo to zerowanie stosuje się dla instalacji dwuprzewodowej TN-C, a wyłącznik różnicowo-prądowy nie można stosować do takiej sieci. Może i zadziała, bo wykryje różnice, ale nie ma pewności.
@ForumWiedzy Mam taki problem, robiliśmy nową instalację ale w 90%, bo do licznika który nie ma uziemienia. Licznik z około 70 roku. Na bolcu probówka świeci się. Mierzone multimetrem wskazuje około 10, czasami 29v. Czy takie mostkowanie do zera zlikwiduje problem? Przewód żółto zielony nie jest do niczego podłączony przy bezpieczniku. Ale w tym roku będzie zrobione jak być powinno. Pytam dla rozwiązania na teraz.
Cześć. Super film. Montowałem gniazdko w starym bloku i właśnie zastanawiałem się dlaczego zero podłączone do uziemienia. Czyli dobrze zrozumiałem, że zawsze można podłączyć uziemienie do zera w celu bezpieczeństwa jeżeli są tylko dwa przewody? Pytam bo jedno gniazdko u tej Pani tak miało a drugie nie, więc się zastanawiałem dlaczego tak jest.
0:51 A dlaczego w gniazdach podwójnych, fazowy jest z lewej, a w górnym gnieździe nadal jest z lewej? Bolec ochronny jest do góry nogami, czyli górną wtyczkę podłączamy obróconą o 90 stopni. A połączenie wtyku fazowego i neutralnego nie idą na krzyż, nie są odwrócone. Muszę wykonać to samo o czym mowa w filmie, ale w podwójnych gniazdach.
Dlatego właśnie to jest obojętne z której strony jest przewód fazowy. Zresztą to jest prąd przemienny a to oznacza w najprostszym przypadku że przewód fazowy raz ma potencjał dodatni a raz ujemny względem uziemienia. To nie jest tak jak wielu laików myśli że przewód fazowy to taki sobie "plus". Czyli powtórzmy - przewód fazowy jest raz dodatni a raz ujemny względem uziemienia. Pozdrawiam 👍
Film z serii dlaczego faceci żyją krócej :) Przykład bojlera i mokrej podłogi. Bojler dział prąd płynie przez grzałkę i pojawia się na obudowie bojlera poprzez twój mostek i również na rurach metalowych. Stojąc na mokrej podłodze doskonale uziemiony łapiesz za kran i nie zdążysz się nawet zdziwić :) Sami sprawdźcie czy podczas działania pralki, bojlera itp próbnik tzw kontrolka świeci na obudowie a co za tym idzie jest tam osłabiona faza. Jeszcze łatwiej to sprawdzisz jak masz podwójne gniazdko do jednego podłącz obojętnie coś co ma na przykład grzałkę i podczas działania grzałki sprawdź kontrolką czy na bolcu uziemienia nie masz fazy ... przepraszam że popsułem Ci tą bajkę którą nagrałeś i dziwię się tym komentującym klepiącym Cię po ramieniu.
To raczej film z serii co zrobić gdy przychodzą smutni panowie i sprawdzają czy bolce gniazdkowe (kuchnia, łazienka) są zerowane, bo przepisy takie. Wiedzą ci panowie że to stary blok i stara instalacja elektryczna bez PE a jednak przepisy...
@@makeintoschuodpowiem jak dla mojego syna :) śledząc przysłowiową drogę prądu (czyli malutkich plusików) biegną one z plusowej dziurki w kontakcie do minusowej jeśli podłączymy jakieś urządzenie. Bojler ma w sobie grzałkę, jest to spirala z drutu która jedną stroną jest podłączona do plusa, drugą do minusa upraszczając gdy prąd przez nią przebiega wówczas ona się nagrzewa. Jeśli podłączysz uziemienie do minusowej dziurki w kontakcie to śledząc drogę prądu (czyli tych plusików) biegnie on od dziurki plusa w gniazdku poprzez kable, grzałkę bojlera i trafia na zpowrotem do gniazdka do dziurki minusowej i napotyka rozgałęzienie bo podłączyłeś tu uziemienie :) więc część tych plusików biegnie dalej do minusa a część przez to twoje podłączenie biegnie do obudowy bojlera czekając aż ty dotkniesz obudowy żeby mogły poprzez twoje ciało i bose stopy na mokrej podłodze pobiec dalej do ziemi :) Ot i taka krótka historyjka
@ForumWiedzy A czy w przypadku przepalenia przewodu PEN nie istnieje przypadkiem ryzyko podania napięcia fazowego na elementy uziemione? Jeśli np. nie mamy pewności co do jakości instalacji, to nie lepiej bardziej zaufać urządzeniu (tzn. że się nic nie przepali i nie poda napięcia na obudowę)?
Fajnie tylko zeja mam 3 kable brazowy faza niebieski i zielono zolty. Wymienialem gniazdko bo nagle po 3 miesiacach wprowadzenia sie na nowe mieszkanie ujebalo prad w kontakcie normalnie czary mary...i oczywiscie dalej tylko tam niedochodI prad a wiec o co kaman?
Czy komputer 🖥 będzie bezpieczniejszy gdy będzie podłączony do takiego gniazdka? Też mam starą instalacje elektryczną z dwoma przewodami, gdy dotykam obudowy i ściany czasem kopie delikatnie.
@@ForumWiedzy Bogdan.Takie zerowanie można wykonywać,ale najpierw trzeba sprawdzić ,czy między neutralnym a ziemią nie ma zbyt wysokiego napięcia(czasami między ziemią a neutralnym może byc naet 100V).W takim przypadku nie wolno zerować
@@jansykut2488 co to znaczy? Pojawia mi się jakiś prad znikąd na bolcu o wartości około 100v. Pojawia się w gniazdkach podwójnych, jeżeli na do jednego z, gniazdek podłączę jakieś urządzenie. Czy mogę w ten sposób wyzerować bolce?
@@jansykut2488 100v to sie pojawia fakt na bolcu i a raczej na obudowie urzadzenia bez podlaczonego PE ale oczywiscie warto zawsze sprawdzic bo kto wie czy nie ma jeszcze gdzies 230v na 2 fazach z czasow wojny
Mam bardzo świetny pomysł jak zrobić uziemienie do Transformatora ze starego radia. Radio nie ma uziemienia bo nie potrzebuje Ale wyjęty z niego Transformator możemy go użyć np. do żarówki 12V on będzie nam obniżał napięcie z 230V na 12 V. Ale będzie miał na sobie resztki błądzącego prądu, co powinniśmy wtedy zrobić w takiej strydulacji musimy podłączyć do niego Nowy Kabel trzy żyłowy fazę i zero podpinamy normalnie, a do trzeciego przewodu żółto-zielonego zakładamy konwerter oczkowy, następnie bierzemy dwie dłuższe śruby i przykręcamy go do jakiegoś swojego przedmiotu a by się nam trzymał potem (Ten żółto-zielony przewód z tym konwerterem oczkowym i przykręcamy go do jedną dodatkową nakrętką i wtedy mamy zapewnioną ochronę.) Jeżeli mamy nową Instalację i mamy przy domu uziemienie powinno być co jakiś czas podlewane wodą. Ja u swojego sąsiada biorę konewkę i podlewam go żeby nie miało sucho. Uziemienie kiedy ma trochę wilgoci to wtedy lepiej ciągnie prąd i jest bardziej Aktywne. Ja nigdy nie uznaje gniazdek bez bolców.
Kup sobie uziom szpilkowy ,wbij go na kilka metrów w ziemię poza okapem budynku i wyprowadź z niego uziemiający przewód lub bednarkę zrób złącze i kablem 10mm2 do szyny.nie będziesz musiał nic podlewać .To pewna ochrona.
Czy nagrasz film o pomiarach instalacji elektrycznej? Takich które są obowiązkowe w budynkach niemieszkalnych co 5 lat. Na czym polegają takie pomiary? Co się sprawdza? Jakie są rodzaje/zakres tych pomiarów? Kto może je robić?
Mieszkam w bloku z 1923 roku. Tu jest instalacja z aluminiowych przewodów. Jak do takich przewodów elek. zrobić obejście/zerowanie/uziemienie? Czy do zrobienia obejscia mogę użyć kabla miedzianego???
cześć, Dzięki za praktyczną poradę, którą już w poniedziałek będę stosował. Ale mam pytanie uzupełniające? Rozbudowałem instalację o kilka nowych gniazdek, które raz na jakiś czas się przydadzą. Nowa instalacja jest 3x2,5. I teraz pytanie czy jeśli w pierwszym starym gniazdku, do którego dalej szeregowo podepnę te nowe zastosuję takie rozwiązanie, ale jednocześnie podepnę też tą trzecią żyłę uziemienia z nowej instalacji to tak wystarczy/ może być. Czy jednak "olać" osobną żyłę uziemienia i robić "zworki" w każdym nowym gniazdku? Przepraszam za być może głupie pytanie, ale...
W instalacji zasilającej dom niczego nie podłącza się szeregowo,prócz lampek na choinkę.Stosuje się połączenia równoległe.A moja rada jest taka że na przewodach wychodzących z tablicy, zabezpieczonych bezpiecznikiem, nie powinno się montować gniazd w tzw nieskończoność bo ten bezpiecznik nie wytrzyma natężenia prądu przez niego płynącego. W instalacjach elektrycznych nie ma pojęcia ,,raz na jakiś czas'w'szystko co montujesz musi spełniać tzw maksymalne wymagania.Przez przewód N czyli neutralny przepływa taki sam potencjał jak przez fazowy jeśli podłączymy odbiornik.to o czym piszesz jest niebezpieczne bo jeśli np.w rozdzielnicy upali się ten N to poprzez inne odbiorniki na twoim podłączeniu a także na tym co zmostkowałeś będzie silny potencjał pomniejszony jedynie o oporność odbiorników.Bezpieczniki zabezpieczają instalację przed nadmiernym przepływem prądu w przewodach a nie zabezpieczają przed porażeniem .nigdzie w instalacjąch nie wyprowadza się przewodu PE z N .
Jakie powinno być napięcie na mierniku na fazie i bolcu ochronnym? U mnie jest około 230. Zrobiłem mostek bo wcześniej gdy wkładałem jakąś wtyczkę to strzelało. Teraz już nie, ale zastanawia mnie ten pomiar.
Na bolcu nie powinno być napięcia, chyba że ktoś ci podmienił przez pomyłkę w kostce fazę z neutralem (co oczywiście stwarza dla ciebie zagrożenie porażenia)
Jak masz podłaczone jak na tym filmie to miernik będzie wskazywał 230V, bo jaka jest różnica między podłaczeniem miernaika Faza(+) i minus(-), a Faza i bolec podłaczony do minusa?? no ja nie widzę :)
@@michal5869 W instalacjach budynów nie ma plusów i minusów .Jest L, N,iPE czyli faza ,zero i ochronny.i jest jedna zasada która może kosztować ludzkie życie że nie łączymy N z PE chyba że w rozdzielni gdzie mamy wprowadzone PE od uziomu a zabezpieczenia preciwporażeniowe są za tym połączeniem.
Czy mozna zrobić zerowanie w sieci TN-S? Jest to stara instalacja na bezpiecznikach topikowych wkręcanych, w domu jest uziemienie i przewód PE, a do piwnicy idą tylko 2 przewody N i L. Zerowanie chce podłączyć dlatego, że do gniazdek podłączenie są dmuchawy do ogrzewania folii i z metalową obudową i fajnie by było dla bezpieczeństwa jakby było PE
@@zino7945 wyobraź sobie, że w tym momencie stoisz na podłodze w łazience po kompieli mokrymi stopami i mokrą ręką dotkniesz obudowy pralki, a w tym momencie np. wiatr zerwał przewód N. I co wtedy?? 🤔 Niestety, ale wtedy mi nie odpiszesz. Do uziemienia jest trzecia żyła! Jeśli jej nie ma trzeba ją doprowadzić. Wszelkie inne sposoby to wybieranie 'gorszego' zła. Tak się nie robi!
@@jakubkaminski8760 ta juz sie stanie na pewno na 100% rownie dobrze mozna sobie wyobrazic ze jadac samochodem na pewno na 100% sie zabije takie teorie smiechu warte po to sa przeglady instalacji tak jak samochodow zeby bylo bezpiecznie - to co mam wogole nie jezdzic autem lub nie wychodzic na ulice bo sie zabije ?
Wadą takiego rozwiązania jest to że jak masz dziadową instalację i ci się upali przewód zerowy w ścianie to masz na obudowie wszystkich urządzeń w domu podpiętych pod bolec uziemiający śmiertelne napięcie sieciowe 230V. Jeżeli będziesz pobierał duży prąd może pojawić się zauważalny potencjał(raczej bezpieczniki na to nie pozwolą). Czyli są plusy i minusy "zerowania". Dopóki masz gruby przewód zero dobrze podpięty i druty na słupie nie pozrywane możesz na 97% spać spokojnie.
Moze i najlepsze ale nikt nie bedzie wyburzal 70% budynkow i stawial na nowo bo nie maja uziomow fundamentowych, tak samo wymiana instalacji na trojprzewodowa to remont kapitalny wnetrza domu
Witam .Jeśli chcę z tego gniazdka puścić jeszcze dwa gniazdka podwójne dalej i puściłem przewód trzy zylowy to mogę już od tego gniazdka zastosować ochronę wpinając tę kolorowa żyłę bezpośrednio pod zacisk bolca czy muszę robić mostkowanie na każdym z dołączonych gniazdek? Z góry dziękuję i pozdrawiam
Szanowny Kolego, nic nie mówisz o przekroju przewodów zasilających; mnie uczono że do gniazdek MUSI być stosowany 2,5 mm kw, Twoje nie wyglądają na takie. Dlaczego gniazdko zamocowałeś w puszce żabkami a dwa wkręty pozostawiłeś bezużyteczne?
Nie mówię, bo nie o przekroju przewodów jest film, a o zerowaniu. Bogdan większość puszek w instalacjach starego typu nie ma tych śrub, przez co film nie pasowałby do rzeczywistości starych instalacji, celowo odkręcone na te poradniki. Zobacz poprzednie filmy z ostatnich dni. Pozdrawiam
Bardzo sluszna uwaga z mocowaniami gniazdka do puszki,ale kolego wykladowca jeszcze nie doczytal,następny filmik bedzie chyba jak mocowac gniazdko przy pomocy malych wkręcików
Mam pytanie. Czy takie "mostkowanie" jest zgodne z polskim prawem? Czy mógłbym się dowiedzieć co się stanie, kiedy po "zmostkowaniu" niebieski przewód ulegnie awarii? Którędy popłynie prąd wtedy? Co się stanie jeżeli niebieski kabelek straci ciągłość w "gniazdku" a co kiedy w "skrzynce rozdzielczej"? Czy mógłby pan odpowiedzieć jak będzie wyglądał sprawa ochrony jeżeli do tak "zmostkowanego " gniazdka podłączymy urządzenie z obudową wymagającą uziemienia? Którędy popłynie prąd jeżeli dojdzie do uszkodzenia tego niebieskiego kabelka i ktoś dotknie włączonej pralki lub lodówki w tym czasie? Chciałbym zobaczyć takie doświadczenie Czy to nie jest tak, że "punkt podziału pen" musi być uziemiony? Tak tylko się pytam... . Pozdrawiam wszystkich domorosłych elektryków. Zarówno z "uprawnieniami" jak i bez. :)
jeżeli uszkodzi ci się w środku kabelek (nie wiem jak) to po prostu urządzenie ci nie zadziała, prąd musi gdzieś płynąć. jeżeli uszkodzi ci się ten mały kabelek pomiędzy N a PE (ten zerujący), to prąd poleci bolcem i dalej do sieci. jak w skrzynce ci uszkodzi się kabel to zostaniesz bez prądu w chacie.
@@kaneel36 Nie masz pojęcia o czym piszesz. "Jeżeli uszkodzi ci się ten kabelek N" i "prąd musi gdzieś płynąć" to ponieważ PE i N są połączone to prąd popłynie poprzez przewodzące elementy obudowy, a następnie twoje ciało do gruntu. Oczywiście nie jest to pewne, zależy od wielu czynników (np czy masz dobre laczki na gumowej podeszwie) ale jest to wysoce prawdopodobne. Zrób sobie eksperyment na makiecie na niskim napięciu powiedzmy 5V z zasilania bateryjnego i pomierz wartości miernikiem. Może ci się coś rozjaśni. Pozdrawiam.
@@allegro3785 mówie o małym kablu łączacym N z PE!!! prąd poleci przez urządzenie i ucieknie przez bolec do rozdzielni. nic się nie stanie. tutaj masz obrazy. obrazki.elektroda.pl/2300683500_1451766807.jpg
@@kaneel36 Dokładnie tak jak na grafice, którą umieściłeś z forum elektrody. Rysunek 2 od lewej u góry i 4 od lewej na dole. Skomentowane jak wół "brak zasilania odbiornika NAPIĘCIE NA OBUDOWIE". Sam umieściłeś grafikę, że mam rację i jeszcze się kłócisz. Napis "NAPIĘCIE NA OBUDOWIE" oznacza ni mniej ni więcej jak to, że po dotknięciu obudowy porazi cie prąd. Ja też wkleję link do tej grafiki abyś go nie skasował. obrazki.elektroda.pl/2300683500_1451766807.jpg
W przypadku instalscji dwużyłowych w blokach stosowano posobne łączenie gniazd. Każde gniazdo było jednocześnie rozetką dla natępnego. Jeżeli bolec zmostkujemy z przewodem neutralnym, a w którymś gniazdku poluzuje się przewód neutralny, wówczas faza pojawi się na obwodzie neutralnym dalszych gniazd oraz na bolcu. Napięcie oczywiście będzie niższe, bo nastąpi spadek napięcia na urządzeniu wpiętym w uszkodzone gniazdo. To co jest na tym filmie można tylko stosować gdy gniazda są łączone równolegle w rozetkach.
@@3330235 Niestety tu mamy zdania podzielone z tymi elektrykami ze spółdzielni mieszkaniowych. A jak się uwali przewód neutralny, to zwykła neonówka to wykryje.
Dobrze było by gdy byś jeszcze zrobił film jak zrobić zerowanie gdy w puszce mamy dwa niebieskie i czarne lub brązowe przewody, ale ja taki problem sobie rozwiązałem w ten sposób że 2 przewody czarne podłączyłem do zacisku lewego [L] , a jeden niebieski do bolców [PE] i drugi niebieski do prawego zacisku [N] oraz to połączyłem mostkiem 😎 i bardzo dobrze funkcjonuje
Według mnie zerowanie powinno być zakazane w tego typu sieciach, bo jeśli przed gniazdkiem rozwiercisz sobie tylko 0 to te zabezpieczenie można sobie wsadzić w d...... po 2 jeśli ktoś w instalacji przez pomyłkę zamieni ci w kostce, puszce, wago 0 z fazą no to super mamy na wystającym bolcu fazę.
Jedno pytanie, w domu miałem podobnie zrobione w gniazdku do pralki, nie posiadam uziemienia, pojawił się problem gdy myłem płytki na podłodze i dotknąłem ręką lub mokrą scierką u dołu obudowy pralki, czuć było mrowienie po rękach, mostek został usunięty w gniazdku lecz nadal nie wiem gdzie był problem???
A jeśli mam zamontowane gniazdko z bolcem i chcę sprawdzić czy zerowanie działa to co? Podłączyć jakąś żarówkę do fazy i do bolca i sprawdzić czy zaświeci?
Witaj Dzięki za pomocny film Właśnie nie mam uziemienia w gniazdku elektrycznym do którego jest podłączony komputer a moje głośniki od komputera Buczą po podłączeniu mikrofonu myślisz że tutaj będzie problem Pozdro :)
Czy można takie mostkowanie zrobić dopiero w rozdzielni? Było by to pomocne przy etapowej wymianie instalacji z dwu na trójzyłową. A może już coś takiego nagrałeś ;)?
Fajnie mówisz e,ą, tylko przy skrecaniu gniazdka puszka posiada dwie takie śrubki, popatrz dobrze jest to tzw wzmocnienie i gniazdo powinno być przykrecone do puszki, naprawdę nalezy to dobrze zrobić na 100 procent.
Pomijam nazewnictwo "zerowanie", ale teraz nagraj kolejny film na którym uprzejmie pokażesz co się stanie gdy dojdzie do kiepskiego styku przewodu koloru niebieskiego np. w tablicy RN, RW, lub poza lokalem użytkownika. Co się stanie gdy ktoś złapie do ręki metalową część urządzenia podpiętego do tego gniazdka które ma kiepski styk przewodu koloru niebieskiego?
Nie pytaj bo on nie bierze żadnej odpowiedzialności za ten durny patent. Wystarczy że w jakiejś miejscowości będzie instalacja TT i N uziemione tylko w trafostacji to na tym N będzie nawet kilkadziesiąt V względem ziemi im dalej od trafo i uziomu tym większe napięcie na N a jeszcze gdy jest mocno obciążone ...
przy transformatorze który zmniejsza napięcie do 230V neutralny ,,wychodzi z ziemi" i jest dostarczany do domu jako ten 4 przy trójfazowym a 2 przy jednofazowym zasilaniu domu
@@BaryKubus Neutralny wychodzi z uzwojenia wtórnego transformatora i jest uziemiony ,pierwotnie w trafostacji a potem w punktach rozdziału linii zasilającej . Jedynie siećTT nie jest nigdzie dodatkowo uziemiana jak tylko w trafo i przepisy zabraniają łączenia w tej sieci z PE. W sieci TN-C tych uziemień może być wiele a zastosowanie uziemienia w rozdzielni jest podstawą do przejścia w sieć TN-CS
Mam taką starą instalację w domu. Wyprowadziłem przedłużaczem 2,5mm trochę prądu na zewnątrz i chcę tam podłączyć jacuzzi. Jacuzzi dmuchane wymaga uziemienia. Czy wystarczy, że w gniazdku, do którego podłączę jacuzzi, zrobię takie zerowanie (mostek) czy może powinienem od tego gniazdka zrobić uziemienie jakimś prostym systemem uziemiającym? Robi się tak w ogóle?
Dzień dobry. Ja właśnie mam taki problem z pralką że obudowa kopie prądem i zamierzam zastosować te metodę u siebie. Ale najpierw gdzie mam sprawdzić czy moja instalacja to ta TN-C
No to teraz taką sytuacją.. dochodzi do upalenia tzw.zera w instalacji...przy takim podłączeniu pali wszystkie ładowarki...zasilacze..a na obydwu stylach gniazdek pojawia się faza.. Takie zerwanie jest zabronione od 1996roku..
Zgadza się, w nowych instalacjach się nie stosuje, ale wielu ma i będzie mieć starą instalację, bo działa, bo nie będzie robić wymiany, bo nie chcą, bo nie mają pieniędzy, ale uziemienie jest niezbędne. Dotyczy to rozwiązanie TN-C
@@ForumWiedzy Powiem Ci szczerze że jeśli mówimy o starych instalacjach gdzie nie ma przewodu ochronnego A w 90% są to instalacje jeszcze aluminiowe bał bym się zrobić komuś mostek na zerowanie gniazdka...zabezpiecza to tylko jeśli urządzenie będzie miało przebicie fazy na obudowę wtedy wywala tzw.eske...ale w przypadku upalenia zera można przez takie rozwiązanie kogoś zabić A to już prokurator...
@@zino7945 Kazda siec powinna przechodzic okresowa kontrole. I ewentualne braki i bledy powinny byc usuniete, wliczajac czasem wymiane instalacji. Wiadomo, ze w Twoim przypadku prokurator nie wdrazy sankcji przeciwko komus, kto nie wykonal zerowania. Proste. Zino, czy to jest Twoj sposob na dowartosciowanie sie?
Jeżeli zrobię takie mostkowanie i włączę zasilanie,przewód ochronny będzie połączony załóżmy z silnikiem do obudowy to jeżeli jest zmostkiwany to na obudowie silnika powinna być faza .Jak to się dzieje że jej nie ma?
A czy można ROZDZIELIĆ przewód neutralny aluminiowy na złączce WAGO - na przewód neutralny i ochronny i oba te przewody dopiero wtedy podpiąć do gniazdka(osobno nie robiąc zwierki w gniazdku)? Czy taki sposób nie byłby lepszy?
Nie byłyby, ponieważ istnieje zagrożenie uszkodzenia takiej złączki, a wtedy nie mamy ani uziemienia ani przewodu neutralnego (lub jednego z nich, w gorszym przypadku tego pierwszego).
Zabrakło wytłumaczenia aby zrozumieć po co i dlaczego oraz jak to działa. Ale film się przyda, mimo że skopiuje co trzeba zrobić bez zrozumienia tego co robię... bo w łazience nie może być włączona pralka podczas kąpieli bo woda kopie prądem, nie 230V ale jakimś innym lżejszym.
@@zetnakatel to nie kopiuj bo jak nie woda w wannie to pralka podczas prania może porazić.ten co to opublikował nie bierze żadnej odpowiedzialności za ten patent a jest to niedopuszczalne w instalacjach zważywszy że może dojść do uszkodzenia przewodu neutralnego co w efekcie da napięcie na obudowie urządzeń włączonych do gniazdka.to tak najprościej ...
Witam, co można zrobić gdy mam w puszce dwa przewody dwużyłowe (aluminiowe), czyli po lewej stronie dwie fazy, a po drugiej dwa zera? czy mogę fazy złączyć potrójną szybkozłączką i z jednego otworu złączki wypuścić jeden przewód miedziany i tak samo zrobić z zerami i dalej zrobić jak na filmiku? Dodam, że wcześniej gniazdko było podłączone tak, że po lewej stronie były wpięte dwie fazy, a po prawej dwa zera, a pod bolcem nic nie było.
Masz zmostkowane gniazdka. Jedna faza + jeden neutralny idzie z licznika, a 2 pozostałe idą dalej do następnego gniazdka. Możesz najpierw połączyć szybkozłączką, a później pojedynczym do gniazdka. W blokach często jest to w pętli, tzn. z licznika idą przewody w 2 strony i łączą się w kolejnych gniazdkach
Witam zabrałem się za wymianę gniazdek niestety nie zapamiętałem jak zostały wcześniej podłączone ale już wiem że napewno nie standardowo a bardziej "po chińsku" w niektórych gniazdkach jest 6 przewodów (po 2 różne, każde podłączone ale nie w podłączone "w parach") w niektórych tylko 3 były podłączone (z 6) (akurat to zapamiętane) a w innych tylko 3 wystają ze ściany (niebieski żółty czarny) jak to podłączyć. Bo zabrałem się za to bez wcześniejszego zapamiętania a połowa gniazdek teraz mi w domu nie działa... Jest szansa bez elektryka?? Pozdrawiam
Mała uwaga wkręty w puszce lepiej aby były ustawione tak jak łapki boczne od gniazdka aby do nich mocować gniazdko, bo są mocniejsze i odporniejsze na wyrwanie gniazdka z puszki. Te rozprężne łatwiej wyrwać z puszki gdyby ktoś się zapomniał i pociągnął za przewód.
Te miejsca na wkręty w puszce to miejsca do przykręcania wieczka, bo to puszka pod sufit, dla instalacji a nie pod gniazdko. Autor filmu to amator i nie ma pojęcia co i czym robi.
@@michals547 Nie to jest puszka do płyt gipsowych nie ucz ojca dzieci robić to puszka do łączenia przewodów w ściankach gipsowych, a wkręty te do wieczka mogą też służyć do mocowania osprzętu pod tynkowego.
Witam. Przy wymianie gniazdka , zobaczyłem że mostek jest od N do uziemienia . Czy nic się nie stanie jak tak zostawię ? Bo jest tak już jakieś 15 lat co najmniej 😳
Elektrotechnika jest wiedzą zgłębianą przez prawdziwych fachowców przez wiele lat, a takie filmiki mogą zaprowadzić wiele osób na manowce. Jeżeli uszkodzi się sprzęt to tylko strata materialna większa lub mniejsza, a bywa często połączone z utratą zdrowia i życia.
W UK by to nie przeszło. Wyobrażam sobie jak przewód neutralny gdzieś w ścianie ma przepiecia i nagle styk ochronny ma fazę... I dzieci w domu to np dotykają.
Jeżeli jest awaria, to jest awaria i trzeba naprawić. Samo się nic nie zrobi. Podaj przykład, jak przewód mógłby mieć przecięcie. Chciałbym sobie wyobrazić ten przypadek i czy ma sens. Dzieci zabezpiecza się w ten sposób, że się ich pilnuje lub wkłada się do gniazdka odpowiednie zabezpieczenia. Pozdrawiam
@@marcinurbanski1482 Kolego, jeżeli wyciągasz takie wnioski na podstawie komentarzya to wybacz, ale nie mamy o czym rozmawiać. To niepoważne co piszesz i nieprawdziwe! Mam dziecko i gniazdka były zabezpieczone w okresie, gdy dziecko było małe odpowiednimi wkładkami. Obecnie wkładek nie stosuje, bo dziecko starsze i świadome. A i instalacja nowego typu TN-S z RCD. Pozdrawiam
@@ForumWiedzy Spokojnie kolego, dzieci maja różne pomysły bez względu jak zabezpieczysz. Ja mam po prostu inne zdanie w niektórych tematach. Milego pozdrawiam.
A jeśli jest instalacja 3 przewodowa a 3 przewód nie jest uzieminy to można go uziemieć samemu czy lepiej połączyć neutral z uzieminiem? Lub jak na mój rozumek Połączył bym te przewody razem i zrobił bym prowizryczne uziemienie Podwójna ochrona a na dodatek zmniejszy się opór takiego podwójnego kabla
Witam,mam zamiar podłączyć opływowy podgrzewacz wody,ale w domu mam starego typu aluminiowe dwu żyłowe zasilanie. Mogę tym sposobem zamontować gniazdko natynkowe na ścianie i podłączyć do niego podgrzewacz?
Dlaczego temu panu zadajecie trudne pytania ,troszkę poczytał i przekazuje innym,te rączki nigdy prawdziwej elektryki nie montowany, przeczytal coś tam i przekazyje,może nastepnym razem pokaże jak zamontować trzonek do mopa
@@tadeuszkokorudz5234 Świetnie, ze Pan ma bogatą i rozległą wiedzę specjalistyczną, ale zwykli ludzie czasami potrzebują prostej porady, prostym językiem w prostej (dla fachowca) sprawie. Film bardzo fajnie zrobiony i właściwie pod docelowego odbiorcę. A Pana zapraszam na specjalistyczne fora i tam można błyszczeć swoją wiedzą, zapewne fachową, ale dla 98% użytkowników gniazdek i lodówek nie przydatną i nie zrozumiałą.
A czy takie zerowanie jest wystarczające przy sieciach etehrentowych np jak przewody/skrętki cat 6a, 7 sa ekranowane i potrzebują podłączenia do uziemienia? Czy to wtedy jakieś oddzielnie uziemienie dla takich przewodow w/na ścianach sie robi?
Nie chodzi zasadniczo o PEN, tylko o to, że jest to instalacja 2 przewodowa.I niestety zostaje mostek. Stara "FRANIA" miała do uziemienia linkę Cu z dużą żabka na końcu. Zapinało się toto na rurę wodna. Ale cóż inne czasy,inne przepisy. 👀😜💡🌏 ⛈
Tego szukałem. Dzięki. Tyle, że przed złapaniem za oba przewody sprawdziłbym je jeszcze czujką.
Dzięki, właśnie mnie czeka wymiana kilku gniazdek bez uziemienia w starym bloku - temat 10 na 10 :)
@EdelweissEU Wymiana kilku uszkodzonych gniazdek, a całej instalacji to trochę inny poziom, może kiedyś przy remoncie ;)
Mieszkam w domu z lat 70, gdzie nie ma trzeciej żyły typu uziemienie, tylko elektryk zrobił ochronę, na niektórych gniazdkach z bolcem, poprzez zerowanie. Dawno temu kupiliśmy podgrzewacz elektryczny wody typu bojler 50 litrów, który był podłączony w łazience na I piętrze. Gniazdko, oczywiście, trzeba było zerować, bo producent pogrzewacza wymagał bolca ochronnego. Po iluś latach trafiła się awaria w nocy podgrzewacza. Odczepił się od grzałki przewód fazowy i odsłoniętą żyłą (blaszka od przewodu, została dalej w grzałce) i spadł na metalową obudowę. Efekt - wywalony korek bezpiecznika z powodu zwarcia. O tym rano się dowiedziałem, gdy zobaczyłem, że woda chłodna leci, a w gniazdku nie ma napięcia. Nie chcę myśleć, co by się stało, gdybym nie zrobił zerowania gniazdka...
wywaliłoby wyłącznik nadprądowy, tak samo jak się stało wynikając z opisu. Skoro jest zrobione zerowanie, to raczej nie ma mowy o żadnej "różnicówce". Więc tak czy owak stałoby się to samo. Zerowanie to ma tyle z bezpieczeństwem wspólnego, że obudowy urządzeń nie będą kopać prądem bo będą zeń odprowadzane ładunki, a o ochronie przeciwporażeniowej to nie ma za bardzo mowy, człowiek włączony w taki obwód usmaży się jak parówka w autoklawie i żaden bezpiecznik nie wywali.
Nie chcę myśleć co by się stało i jakie napięcie pojawiło by się na obudowie bojlera i innych urządzeń korzystających ze zmostkowanych gniazdek, gdyby gdzieś dalej nastąpiła przerwa w przewodzie neutralnym... . Bez tej przerwy i tak bardzo często występuje napięcie rzędu kilku ,kilkunastu woltów względem ziemi ... .Facio robi filmik ale nie bierze żadnej odpowiedzialności za rady ,które mogą być niebezpieczne w skutkach.
@@tomaszbielowka9257 Tak, ale facet pokazuje jak wykonać zerowanie zgodnie z przepisami, więc nie bardzo wiem dlaczego miałby za cokolwiek odpowiadać. Gorzej jakby zalecał rezygnację z zerowania w sieci TNC.
@@Marszalek99 co ty człowieku bredzisz? Jakim cudem miałby zadziałać wyłącznik nadprądowy kiedy obudowa podgrzewacza nie byłaby podłączona do niczego? Pojawiłoby się na niej 230V i ktoś zostałby porażony, a tak to zerowanie spowodowało przepływ prądu zwarciowego i odłączenie uszkodzonego obwodu od sieci.
@@adamadam-ug4nj Z jakimi przepisami?W myśl norm, które obecnie obowiązują ,instalacje mają być wyposażone w zabezpieczenie przeciwporażeniowe a co za tym idzie musi być rozdzielone N od PE.Zakładasz że wszyscy u których nie ma PE mają sieć TNC ,to jesteś w błędzie .W wielu miejscowościach funkcjonuje sieć TT .Nie będę się rozpisywał jak jest zbudowana bo o tym każdy elektryk instalator wie...ale nie każdy Kowalski lub PipczyńskiI to może być tragiczne w skutkach dla takiego ,,mostkowicza'' .Linie w tym systemie uziemione są tylko w trafie a wsystko co ma związek z PE ma być i musi być bezwzględnie odseparowane .Na przewodzie N czesto występuje znaczne napięcie, im dalej od trafa i bardziej obciązona linia , tym wyższe napięcie.A gdyby upaliło gdzieś przy trafie N to na nim masz poprzez odbiorniki z wielu miejsc napięcie takie jak w sieci.a skoro jest mostek to i na bolcu pseudo PE masz ten sam potencjał.Producenci wymagają uziemienia urządzeń, zgodnego z normami i oznaczają ten punkt znakiem ... .Może tu jeszcze dodam że wyłączniki nadprądowe nie są rozłącznikami a więc urządzenie zostaje odłączone od napięcia ale przewód N nadal jest połączony z siecią.Tak więcpo przepływie prądu zwarciowego mamy zanik L czyli fazy a na obudowie poprzez mostek taki potencjał jaki jest w N.
Nigdy do takich rzeczy nie mialem glowy, dzieki Twoim filmikom pojałem wszystkie potrzebne mi rzeczy przy remoncie kuchni w 20 minut
🤗👍😉
Filmik fajny i konkretny, jednak najważniejsze jest to co mową przepisy ustawy, rozporządzenia czy normy. W związku z czym pytanie: czy jest aktualny przepis prawny czy norma które mówią że właśnie taki sposób łączenia gniazdek w starych instalacjach jest poprawny.
Jak ja patrzę na cały film :) to chyba jest dobrze przez Ciebie przedstawiony. Super. Prosty temat a ważny.
Myślę, że dotyczy połowy mieszkańców Polski. Około 50% instalacji w domach i mieszkaniach jest 2 przewodowych z tego co wiem. Chodź powoli to się zmienia ;), bo buduje się sporo nowych obiektów i dużo ludzi robi pełne remonty mieszkań.
Pozdrawiam 😉💪👍
A Arnold Boczek uziemiał do Kaloszy. Czy może potwierdzić pan, czy to faktycznie działa? XD
Mam pytanko
Czy nie będzie w takim przypadku przebicia na elementy uziemione .
Bardzo dziękuję. Mam problem bo muszę zrobic uziemienie do pieca gazowego na wodę i ogrzewanie i nikt nie wiedział jak to zrobić bo instalacja stara dwu żyłowa. Bardzo bardzo mocno dziękuję.
Bardzo proszę ;)
Pozdrawiam
A ja u siebie w gniazdku miałem 4 przewody. Dwa plusy i dwa minusy. Żaden z minusów nie był uziemieniem. Jak podłączyłem dwa plusy i minus oraz drugi minus do uziemienia, listwa przeciwprzepięciowa sygnalizowała zwarcie. Dziwne, bo na takim samym podłączeniu kabli w drugim gniazdku, było OK. Po odłączeniu jednego z plusów, było OK.
Filmik powyżej, bardzo przydatny, nigdy bym nie wpadł na takie uziemienie oraz zerowanie..👌👍
Brawo. W sieci wystepuja przewody Fazowy i Neutralny a nie Plus i Minus.
@@ryszardgrzejdziak7433 dla nie alektryka dwa kable to plus i minus 😁 Więc proszę brać na to poprawkę. Pozdrawiam🙂
@@thomas01000 bzdura
@@ryszardgrzejdziak7433 zapiszę to sobie na ścianie że u luźnego Ryszarda są tylko przewody fazowe i neutralne - O le!
Jprdle🤦♂️
@@thomas01000 ja tak nie napisalem. Chlopie. Ja robie w branzy 30 lat
I tu nowa wersja podłączenia gniazda sieciowego bez przewodu ochronnego, a przewody dalej cienkie , a bezpiecznik B10. Przy 10 A przewody o tym przekroju bardzo dobrze zagrzeją się, a na bolcu (na obudowie rzekomo chronionego urządzenia) utrzyma się odpowiednio duże napięcie w oczekiwaniu na nieświadomego użytkownika. Jeszcze ciekawiej będzie jeżeli włączymy uszkodzony odbiornik z wtykiem bez bolca! Przy opisanych w komentarzach uwagach o narzędziach jest to wydaje mi się znacznie bardziej
znaczące zagadnienie. Jak na "Forum Wiedzy" to warto by trochę lepiej zgłębić pozornie łatwy temat - przecież od tego zależy zdrowie i życie nieświadomych konsumentów energii elektrycznej !
Nowa wersja super, szybkość x1.25 i jest cacy, dzięki ;]
😉
ale jak mostek by sie uszkodzil albo bylby wlozony wtyk urzadzenia bez otworu na bolec to czy by na odslonietym bolcu nie byloby mozliwosci porazenia pradem gyby dotknac i miec dore uziemienie z podloga ?
Super materiał dziękuję 😊
Proszę
Elegancko, teraz już wiem co robić przy remoncie ze starymi gniazdkami
Wielkie dzięki 💪
👍😉
Dzięki za zasady. Sam intuicyjnie podłączałem lewy prąd. Tyle, że to nie są śruby, ale wkręty, a śrubokręt???
Dzisiaj na szkoleniu słyszałem o tej metodzie. Dzięki za film!
👍💪😉
Dziekuje za film❤, bardzo pomogło, oczywiście w gniazdku które kupiłem śruba na uziemienie jest na dole a śruby pod reszte kabli u góry...niewiedząc czy moge to obrócić...zrobiłem dośc "długi" mostek..ale sciany nie płoną,bezpieczników nie wywaliło,sprzęt działa to chyba się udało.
😉👍
Dzięki Panu wymieniłem w kuchni latowej stare gniazdko elektryczne (stara instalacja elektryczna dwuprzewodowa) na nowe nie wołając elektryka. Dziękuję raz jeszcze ;-)
❤
Jeszcze w domu wszyscy żyją?
Nie "mostkujcie" gniazdek tak jak opisano w filmie, bo grozi to porażeniem i śmiercią. W przypadku gdy przewód oznaczony jako N (neutralny/niebieski) zwany też zerem ulegnie awarii to cały prąd zamiast powrócić do źródła prądu ( zazwyczaj do transformatora) przepłynie przez wasze ciało po pierwszym kontakcie waszej ręki lub nogi z przedmiotem, który wymaga uziemienia. Każdy punkt podziału przewodu PEN na osobne PE i N wymaga uziemienia właśnie z tego względu i jest to przejście z instalacji TN-C na TN-C-S. "Mostkowanie" w ten sposób bolca ochronnego to tylko iluzja bezpieczeństwa a realnie jego obniżenie i doprowadzenie do sytuacji, w której na przewodzie ochronnym pojawi się prąd. A jak sam autor filmu stwierdził najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jeżeli gniazdko nie posiada bolca ochronnego lub nie jest on podłączony do przewodu uziemiającego to nie można do takiego gniazdka podłączać urządzeń wymagających do bezpiecznej pracy uziemienia. Jakby tego było mało napiszę, że "mostkując" w ten sposób gniazdko za każdym razem dotykając powierzchni podłączonych do takiego "uziemienia" będziecie rażeni prądem. Czasem będzie on tak mały, że tego nie poczujecie a czasem zabójczy. Wynika to wprost z praw Kirchoffa. Dlatego czasem czujecie mrowienie dotykając pralki lub lodówki albo obudowy kompa lub myjąc ręce w ciepłej wodzie z podgrzewacza.Jeżeli jakiś janusz elektryki chce wam tak zmostkować gniazdka to pogońcie tego idiotę kijem od miotły. Jeżeli chce coś takiego zrobić to znaczy że jest za głupi aby zrozumieć co on chce zrobić. Nawet gdyby krzyczał że ma profesurę z montażu gniazdek i dwa wieki praktyki w zawodzie. Zlajkujcie ten komentarz dla bezpieczeństwa Waszego i innych.
Zarówno na egzaminie SEP jak i kiedyś na laboratoriach z instalacji elektrycznych(jakoś inaczej się ten kurs nazywał) miałem przykład mostkowania w gniazdkach i nikt z mądrzejszych ode mnie nie mówił żeby tego nie robić. Oczywiście zagrożenie o którym piszesz istnieje i moim zdaniem jest całkiem wysokie. Uziemianie punktu przejścia z TN-C na TN-CS z tego co wiem nie jest wymagane i często nawet nie ma takiej możliwości(tzn. zawsze jest możliwość ale zależy jakim kosztem), bo potrzebny jest osobny punkt uziemienia - oczywiście inny niż z trafostacji, bo gdyby taki był to byłoby to od razu TN-S ;)
Ja nie mam w pokoju uziemienia, a komputer itd. tego wymaga. Wg. Twojej teorii nie powinienem używać komputera? No chyba nie bardzo i zdziwię Cię, ale po dotknieciu masy, np. z gniazda USB (stojąc na balkonie, gdzie pociągnąłem przewód USB), czy obudowy komputera, czuję mrowienie, prąd, a nie robiłem zerowania. Jaką radę więc masz, oprócz nieużywania komputera?
@@FoHsi Tzn. masz gniazdko bez bolca? Można wymienić na gniazdko z bolcem i zrobić zerowanie, ale PORZĄDNIE I ZGODNIE ZE SZTUKĄ. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, gdzie zamiast mrownienia po prostu pie*dolnie Cię 230.
A tak naprawdę to warto rozważyć wymianę instalacji elektrycznej w niedalekiej przyszłości, bo tylko to daje pewność i bezpieczeństwo.
@@FoHsi Pierwsza rada jest oczywista i sam ją wymieniłeś. skoro przedkładasz rozrywkę ponad własne zdrowie i życie to ja nie zamierzam nic tu zmieniać. To Ty musisz zrozumieć, że właśnie chodzi o Twoje życie i zdrowie. Albo Twoich najbliższych domowników. Jedyna słuszna rada to uziemić obudowę komputera oraz przewód ochronny. Jak napisałeś samo mrowienie jest oznaką, że prąd elektryczny przechodzi przez Twoje ciało, czego robić nie powinien. Napiszę o takich drobiazgach jak to, że różne wartości napięcia i natężenia bywają zabójcze w różnych okolicznościach. Jeżeli dotykasz suchą ręką i czujesz mrowienie, to kiedy dotkniesz językiem albo skaleczeniem lub zadrapaniem to może być to już zabójcze. Oczywiście nie znam parametrów prądu i potencjału na obudowie Twojego kompa ale tak w skrócie sytuacja wygląda. Sucha skóra stawia znacznie większy opór niż mokra tkanka wewnętrzna. Więc przykładowo jeśli dotykając kopiącej obudowy przy okazji skaleczysz się o jakiś zadzior to będzie tylko gorzej. Podobnie jak dotknie go kobieta w ciąży. Tak samo jak z bateryjką 9V. Dotykając palcami nic nie czujesz a językiem raczej tak. Dodatkowo weź pod uwagę, którą drogą popłynie prąd przez twoje ciało. Zapewne poczynając od ręki poprzez klatkę piersiową z sercem aż do ujścia w stopach. Normalnie serce pracuje z częstotliwością około 1Hz. W Polsce prąd ma 50 Hz. Czyli twoje serce zacznie pracować 50 razy szybciej niż normalnie. Jest to bardzo bolesne. Jaką radę mam ci dać na koniec? Dam Ci najprostrzą i najlepszą. Przystosuj stanowisko komputerowe do pracy z komputerem. Jeżeli to niemożliwe to zmień komputer na taki, który nie wymaga uziemienia. Na przykład cześć zasilaczy laptopów go nie wymaga.
@@allegro3785 komputer to nie tylko rozrywka, to praca. W starych blokach nie ma bolca uziemiającego (w pokojach) i z tego co czytam, wszyscy radzą zwykłe zerowanie, więc zapytałem, jaka jest alternatywa. Dzisiejszy sprzęt w większości przypadków wymaga uziemienia, nie tylko komputer, a nawet głupia lampka z metalowym kloszem itd. Nie widzę alternatywy dla zerowania, którą tak skrytykowałeś. Do tego dochodzi łączenie urządzeń podłączonych do różnych gniazdek (kabel audio wzmacniacza, telewizor itd.). Mógłbym zapytać elektryka, może ze spółdzielni, ale pewnie zaproponowałby to co widzimy na filmie. Można też nie robić nic i tak jest od wielu, wielu lat i wszystko działa, ale nie daje mi to spokoju.
Bardzo dziękuję. Zrobiłem zgodnie z instrukcją i działa :-)
Czy po takiej zmianie Też Ci pookazuje 12V na bolcu i na neutralnym 12V
@@maciejkurbiel4454 Nie wiem, nie mam miernika
Jeszcze żyjecie?
@@tomaszbielowka9257 a ty?
@@mefpef Ja żyję bo wbiłem dwie szpilki w ziemię i ochronny mam odseparowany od neutralnego a jak niedajborze przy takim wynalazku z ubiegłego wieku ,upali się komuś neutralny to na tych waszych ,,bolcach"pojawi się śmiertelne napięcie .... .
Super odcinek pozdrawiam
Dziękuję za opinię.
Pozdrawiam
@@ForumWiedzy Witam! Czy w ten sposób podłączenie gniazda uchroni odbiornik przed rozładowania mi atmosferycznymi???
Dlaczego to nie Ty byłeś moim nauczycielem od elektryki? :D Prosto i na temat.
Miło czytać takie komentarze ;)
Pozdrawiam serdecznie
Drobna uwaga. Dla pewności przed zrobieniem mostka powinieneś neonówką sprawdzić, czy faktycznie przewód brązowy to faza. W starych instalacjach zdarzają się różne cuda (zamienione w puszkach przewody)
w nowych też
Łapanie za przewody takiej wiedzy nie da, oj nie da ;)
Drobna uwaga.Nie róbcie mostków bo na przewodzie N a tym samym na ochronnym bolcu może pojawić się poważny potencjał jeśli gdzieś upali się coś i rozłączy ten neutralny potoczne tzw zero. W systemie TT który w wielu miejscach funkcjonuje neutralny przewód uziemiony jest w trafostacji i bez dodatkowych uziemień biegnie aż do odbiorców a tam ,zgodnie z przepisami nie wolno go łączyć w żaden sposób z przewodem ochronnym.Zastosowanie mostka ,jest w tej sytuacji bardzo niebezpieczne ... .
@@tomaszbielowka9257 Jak w takiej sytuacji uziemiać?
@@riesling5771 Wszystko zależy od tego gdzie mieszkamy,jakie mamy środki by wykonać uziemienie ,te techniczne i finansowe.Wykonanie uziemienia w instalacji gdzie występują tylko dwa lub cztery przewody,fazowe i neutralny ,to tak naprawdę remont instalacji.Można się pokusić o wprowadzenie w ściany przewodu ochronnegoi podłączenie go do najbardziej newralgicznych gniazd tj.kuchnia, bojler, pralka piekarnik itp. ale wszystko powinno przejść przez wyłącznik różnicowo prądowy .polecam wbicie w grunt koło domu ,najlepiej poza okapem dachu ,tam gdzie najwilgotniej, uziomu szpilkowego i to wystarczy.jak to zrobić to jest wiele filmików na ten temat. A jeśli nie ma możliwości to lepiej pozostawić te dwa przewody bez mostka.
Chałupa jeszcze stoi cała, więc chyba działa. Dzięki wielkie za ten filmik.
Proszę.
Serdecznie pozdrawiam!
Szczęśliwego Nowego Roku 2022 🍾🎆👍
🤣👍🏻
palce nie popalone ...
,,Troszki,, ....malutki ten śrubokrencik na takie śruby. Fim Pierwsza klasa tyle lat nie wiedziałem !
Zielono zolty to uzienienie a nie neutrally juz chyba zaden elektryk nie mostkuje gniazdek no chyba ze w bardzo starch instalacjach
Instalator jest jeszcze na doropku, jeszcze troche i kupi większy.
Bardzo dobrze wszystko pokazane u mnie w bloku ktoś zrobił kolory ale kontrolka pomogła :) Polecam oglądać i robić wg instrukcji!
👍😉
Jedyne co to ten srubokręt masz za krótki, wiadomo sruby od razu nie zniszczysz ale ja juz wiele razy mialem problemy przez wyrobienie wiec sie czepam.
POradnik super :)
👍😉
Za krótki to masz śrubokręt w majtkach
śrubokręt z udarem 😁
jak zwykle, wszystko jasno i klarownie wyjaśnione ;)
👍😉
Spoko Bogdan. Pozdrawiam
👍
Przy takim zerowaniu gniazdka różnicówka będzie działać?
Nie, bo to zerowanie stosuje się dla instalacji dwuprzewodowej TN-C, a wyłącznik różnicowo-prądowy nie można stosować do takiej sieci. Może i zadziała, bo wykryje różnice, ale nie ma pewności.
@ForumWiedzy Mam taki problem, robiliśmy nową instalację ale w 90%, bo do licznika który nie ma uziemienia. Licznik z około 70 roku. Na bolcu probówka świeci się. Mierzone multimetrem wskazuje około 10, czasami 29v. Czy takie mostkowanie do zera zlikwiduje problem? Przewód żółto zielony nie jest do niczego podłączony przy bezpieczniku. Ale w tym roku będzie zrobione jak być powinno. Pytam dla rozwiązania na teraz.
Cześć. Super film. Montowałem gniazdko w starym bloku i właśnie zastanawiałem się dlaczego zero podłączone do uziemienia. Czyli dobrze zrozumiałem, że zawsze można podłączyć uziemienie do zera w celu bezpieczeństwa jeżeli są tylko dwa przewody? Pytam bo jedno gniazdko u tej Pani tak miało a drugie nie, więc się zastanawiałem dlaczego tak jest.
dobre pytanie, szkoda że pozostawione bez odpowiedzi
Trzeba, ale nie tak jak na filmie... Niebieski ( - ) do prawej dziurki i mostek/uziemienie z tej dziurki do bolca.
Nie uważam że to najlepszy kanał na TH-cam o elektryczne sporo ludzi tak uważa za to dla mnie emi hydro elektro ma najlepsze filmy
0:51 A dlaczego w gniazdach podwójnych, fazowy jest z lewej, a w górnym gnieździe nadal jest z lewej? Bolec ochronny jest do góry nogami, czyli górną wtyczkę podłączamy obróconą o 90 stopni. A połączenie wtyku fazowego i neutralnego nie idą na krzyż, nie są odwrócone. Muszę wykonać to samo o czym mowa w filmie, ale w podwójnych gniazdach.
Dlatego właśnie to jest obojętne z której strony jest przewód fazowy. Zresztą to jest prąd przemienny a to oznacza w najprostszym przypadku że przewód fazowy raz ma potencjał dodatni a raz ujemny względem uziemienia. To nie jest tak jak wielu laików myśli że przewód fazowy to taki sobie "plus". Czyli powtórzmy - przewód fazowy jest raz dodatni a raz ujemny względem uziemienia.
Pozdrawiam 👍
Witam, mam pytanie jaki to może być przekruj przewodu?
Film z serii dlaczego faceci żyją krócej :) Przykład bojlera i mokrej podłogi. Bojler dział prąd płynie przez grzałkę i pojawia się na obudowie bojlera poprzez twój mostek i również na rurach metalowych. Stojąc na mokrej podłodze doskonale uziemiony łapiesz za kran i nie zdążysz się nawet zdziwić :) Sami sprawdźcie czy podczas działania pralki, bojlera itp próbnik tzw kontrolka świeci na obudowie a co za tym idzie jest tam osłabiona faza. Jeszcze łatwiej to sprawdzisz jak masz podwójne gniazdko do jednego podłącz obojętnie coś co ma na przykład grzałkę i podczas działania grzałki sprawdź kontrolką czy na bolcu uziemienia nie masz fazy ... przepraszam że popsułem Ci tą bajkę którą nagrałeś i dziwię się tym komentującym klepiącym Cię po ramieniu.
To raczej film z serii co zrobić gdy przychodzą smutni panowie i sprawdzają czy bolce gniazdkowe (kuchnia, łazienka) są zerowane, bo przepisy takie. Wiedzą ci panowie że to stary blok i stara instalacja elektryczna bez PE a jednak przepisy...
Dlaczego prąd pojawia się na obudowie bojlera?
@@makeintoschuodpowiem jak dla mojego syna :) śledząc przysłowiową drogę prądu (czyli malutkich plusików) biegną one z plusowej dziurki w kontakcie do minusowej jeśli podłączymy jakieś urządzenie. Bojler ma w sobie grzałkę, jest to spirala z drutu która jedną stroną jest podłączona do plusa, drugą do minusa upraszczając gdy prąd przez nią przebiega wówczas ona się nagrzewa. Jeśli podłączysz uziemienie do minusowej dziurki w kontakcie to śledząc drogę prądu (czyli tych plusików) biegnie on od dziurki plusa w gniazdku poprzez kable, grzałkę bojlera i trafia na zpowrotem do gniazdka do dziurki minusowej i napotyka rozgałęzienie bo podłączyłeś tu uziemienie :) więc część tych plusików biegnie dalej do minusa a część przez to twoje podłączenie biegnie do obudowy bojlera czekając aż ty dotkniesz obudowy żeby mogły poprzez twoje ciało i bose stopy na mokrej podłodze pobiec dalej do ziemi :) Ot i taka krótka historyjka
@ForumWiedzy A czy w przypadku przepalenia przewodu PEN nie istnieje przypadkiem ryzyko podania napięcia fazowego na elementy uziemione? Jeśli np. nie mamy pewności co do jakości instalacji, to nie lepiej bardziej zaufać urządzeniu (tzn. że się nic nie przepali i nie poda napięcia na obudowę)?
Jeśli nie mamy pewności, wzywamy elektryka, który ją zweryfikuje i ew. zaproponuje wymianę, naprawę, zabezpieczenie, to logiczne.
Zawsze jest ryzyko.
Fajnie tylko zeja mam 3 kable brazowy faza niebieski i zielono zolty. Wymienialem gniazdko bo nagle po 3 miesiacach wprowadzenia sie na nowe mieszkanie ujebalo prad w kontakcie normalnie czary mary...i oczywiscie dalej tylko tam niedochodI prad a wiec o co kaman?
Zapamietaj jedno brazowy -L niebieski -N , zolto-zielony -E czyli ochronny jezeli brak napiecia w gniazdku sprawdz bezpiecznik lub RCD w rozdzielni
czy można tak zrobic na przewodach aluminiowych z mostkiem z miedzianego drutu?
LEPIEJ NIE MIESZAĆ MOSTEK TEŻ ALUMINIOWY MIEDŹ GRYZIE SIĘ Z ALUMINIUM.
Czy komputer 🖥 będzie bezpieczniejszy gdy będzie podłączony do takiego gniazdka? Też mam starą instalacje elektryczną z dwoma przewodami, gdy dotykam obudowy i ściany czasem kopie delikatnie.
Tak, ale takie podłączenie gniazdka powinien wykonać elektryk na odłączonym zasilaniu.
@@ForumWiedzy Bogdan.Takie zerowanie można wykonywać,ale najpierw trzeba sprawdzić ,czy między neutralnym a ziemią nie ma zbyt wysokiego napięcia(czasami między ziemią a neutralnym może byc naet 100V).W takim przypadku nie wolno zerować
@@jansykut2488 co to znaczy? Pojawia mi się jakiś prad znikąd na bolcu o wartości około 100v. Pojawia się w gniazdkach podwójnych, jeżeli na do jednego z, gniazdek podłączę jakieś urządzenie. Czy mogę w ten sposób wyzerować bolce?
@@jansykut2488 100v to sie pojawia fakt na bolcu i a raczej na obudowie urzadzenia bez podlaczonego PE ale oczywiscie warto zawsze sprawdzic bo kto wie czy nie ma jeszcze gdzies 230v na 2 fazach z czasow wojny
Mam bardzo świetny pomysł jak zrobić uziemienie do Transformatora ze starego radia. Radio nie ma uziemienia bo nie potrzebuje Ale wyjęty z niego Transformator możemy go użyć np. do żarówki 12V on będzie nam obniżał napięcie z 230V na 12 V. Ale będzie miał na sobie resztki błądzącego prądu, co powinniśmy wtedy zrobić w takiej strydulacji musimy podłączyć do niego Nowy Kabel trzy żyłowy fazę i zero podpinamy normalnie, a do trzeciego przewodu żółto-zielonego zakładamy konwerter oczkowy, następnie bierzemy dwie dłuższe śruby i przykręcamy go do jakiegoś swojego przedmiotu a by się nam trzymał potem (Ten żółto-zielony przewód z tym konwerterem oczkowym i przykręcamy go do jedną dodatkową nakrętką i wtedy mamy zapewnioną ochronę.) Jeżeli mamy nową Instalację i mamy przy domu uziemienie powinno być co jakiś czas podlewane wodą. Ja u swojego sąsiada biorę konewkę i podlewam go żeby nie miało sucho. Uziemienie kiedy ma trochę wilgoci to wtedy lepiej ciągnie prąd i jest bardziej Aktywne. Ja nigdy nie uznaje gniazdek bez bolców.
Kup sobie uziom szpilkowy ,wbij go na kilka metrów w ziemię poza okapem budynku i wyprowadź z niego uziemiający przewód lub bednarkę zrób złącze i kablem 10mm2 do szyny.nie będziesz musiał nic podlewać .To pewna ochrona.
Gniazdo wtykowe obowiązkowo mocujemy jeszcze wkrętami po obu bokach do puszki. Po to są te otwory w puszce.
Czy nagrasz film o pomiarach instalacji elektrycznej? Takich które są obowiązkowe w budynkach niemieszkalnych co 5 lat. Na czym polegają takie pomiary? Co się sprawdza? Jakie są rodzaje/zakres tych pomiarów? Kto może je robić?
Myślę, że tak, ale jeszcze nie teraz.
Pozdrawiam ;)
Przewód do bolca to neonowka ma swiecic? Ten niebieski lub inny kolor ze ma swiecic?
A od kiedy to w tych jest przewódneutralny? W filmiku raz mowisz neutralny a raz ochronno neutralny.. moze sie zdecyduj...
Mieszkam w bloku z 1923 roku. Tu jest instalacja z aluminiowych przewodów. Jak do takich przewodów elek. zrobić obejście/zerowanie/uziemienie? Czy do zrobienia obejscia mogę użyć kabla miedzianego???
cześć,
Dzięki za praktyczną poradę, którą już w poniedziałek będę stosował. Ale mam pytanie uzupełniające? Rozbudowałem instalację o kilka nowych gniazdek, które raz na jakiś czas się przydadzą. Nowa instalacja jest 3x2,5. I teraz pytanie czy jeśli w pierwszym starym gniazdku, do którego dalej szeregowo podepnę te nowe zastosuję takie rozwiązanie, ale jednocześnie podepnę też tą trzecią żyłę uziemienia z nowej instalacji to tak wystarczy/ może być. Czy jednak "olać" osobną żyłę uziemienia i robić "zworki" w każdym nowym gniazdku?
Przepraszam za być może głupie pytanie, ale...
Puszczasz normalnie 3zyla
W instalacji zasilającej dom niczego nie podłącza się szeregowo,prócz lampek na choinkę.Stosuje się połączenia równoległe.A moja rada jest taka że na przewodach wychodzących z tablicy, zabezpieczonych bezpiecznikiem, nie powinno się montować gniazd w tzw nieskończoność bo ten bezpiecznik nie wytrzyma natężenia prądu przez niego płynącego. W instalacjach elektrycznych nie ma pojęcia ,,raz na jakiś czas'w'szystko co montujesz musi spełniać tzw maksymalne wymagania.Przez przewód N czyli neutralny przepływa taki sam potencjał jak przez fazowy jeśli podłączymy odbiornik.to o czym piszesz jest niebezpieczne bo jeśli np.w rozdzielnicy upali się ten N to poprzez inne odbiorniki na twoim podłączeniu a także na tym co zmostkowałeś będzie silny potencjał pomniejszony jedynie o oporność odbiorników.Bezpieczniki zabezpieczają instalację przed nadmiernym przepływem prądu w przewodach a nie zabezpieczają przed porażeniem .nigdzie w instalacjąch nie wyprowadza się przewodu PE z N .
Jakie powinno być napięcie na mierniku na fazie i bolcu ochronnym? U mnie jest około 230. Zrobiłem mostek bo wcześniej gdy wkładałem jakąś wtyczkę to strzelało. Teraz już nie, ale zastanawia mnie ten pomiar.
Na bolcu nie powinno być napięcia, chyba że ktoś ci podmienił przez pomyłkę w kostce fazę z neutralem (co oczywiście stwarza dla ciebie zagrożenie porażenia)
Jak masz podłaczone jak na tym filmie to miernik będzie wskazywał 230V, bo jaka jest różnica między podłaczeniem miernaika Faza(+) i minus(-), a Faza i bolec podłaczony do minusa?? no ja nie widzę :)
@@michal5869 W instalacjach budynów nie ma plusów i minusów .Jest L, N,iPE czyli faza ,zero i ochronny.i jest jedna zasada która może kosztować ludzkie życie że nie łączymy N z PE chyba że w rozdzielni gdzie mamy wprowadzone PE od uziomu a zabezpieczenia preciwporażeniowe są za tym połączeniem.
i dzięki temu mogę zredukować przebicia w zmywarce i pralce w starym lokalu?
A co gdy instalacja dwuprzewodowa ma w skrzynce bezpieczniki na obu przewodach, a są takie instalacje (budynki z lat powojennych)?
Czy mozna zrobić zerowanie w sieci TN-S? Jest to stara instalacja na bezpiecznikach topikowych wkręcanych, w domu jest uziemienie i przewód PE, a do piwnicy idą tylko 2 przewody N i L. Zerowanie chce podłączyć dlatego, że do gniazdek podłączenie są dmuchawy do ogrzewania folii i z metalową obudową i fajnie by było dla bezpieczeństwa jakby było PE
Witam. Ja jak nastąpi przerwanie tylko niebiskiego to mamy fazę na obudowie?
Tak. Dlatego ja uważam, że to skrajna głupota.
@@jakubkaminski8760 a jak Ci sie pojawi faza na nieuziemionym urzadzeniu od przebicia to tez uwazasz ze glupota zostawiac niepodlaczony bolec?
@@zino7945 wyobraź sobie, że w tym momencie stoisz na podłodze w łazience po kompieli mokrymi stopami i mokrą ręką dotkniesz obudowy pralki, a w tym momencie np. wiatr zerwał przewód N.
I co wtedy?? 🤔
Niestety, ale wtedy mi nie odpiszesz.
Do uziemienia jest trzecia żyła! Jeśli jej nie ma trzeba ją doprowadzić.
Wszelkie inne sposoby to wybieranie 'gorszego' zła.
Tak się nie robi!
@@zino7945 'kąpieli' powinno być.
Przepraszam
Litetówka
@@jakubkaminski8760 ta juz sie stanie na pewno na 100% rownie dobrze mozna sobie wyobrazic ze jadac samochodem na pewno na 100% sie zabije takie teorie smiechu warte po to sa przeglady instalacji tak jak samochodow zeby bylo bezpiecznie - to co mam wogole nie jezdzic autem lub nie wychodzic na ulice bo sie zabije ?
Czy w przypadku włożenia do takiego gniazda wtyku płaskiego bez uziemienia, to na bolcu będzie potencjał?
dobre pytanie
Wadą takiego rozwiązania jest to że jak masz dziadową instalację i ci się upali przewód zerowy w ścianie to masz na obudowie wszystkich urządzeń w domu podpiętych pod bolec uziemiający śmiertelne napięcie sieciowe 230V.
Jeżeli będziesz pobierał duży prąd może pojawić się zauważalny potencjał(raczej bezpieczniki na to nie pozwolą). Czyli są plusy i minusy "zerowania". Dopóki masz gruby przewód zero dobrze podpięty i druty na słupie nie pozrywane możesz na 97% spać spokojnie.
@@tomekkw1336 rownie dobrze moze zabic urzadzenie bez podpietego zerowania wiec z dwojga zlego lepsze zerowanie
@@zino7945 Zgadza się przy prawidłowej instalacji. Jednak niepodważalnie najbezpieczniejszy jest uziom w fundamentach domu.
Moze i najlepsze ale nikt nie bedzie wyburzal 70% budynkow i stawial na nowo bo nie maja uziomow fundamentowych, tak samo wymiana instalacji na trojprzewodowa to remont kapitalny wnetrza domu
Witam .Jeśli chcę z tego gniazdka puścić jeszcze dwa gniazdka podwójne dalej i puściłem przewód trzy zylowy to mogę już od tego gniazdka zastosować ochronę wpinając tę kolorowa żyłę bezpośrednio pod zacisk bolca czy muszę robić mostkowanie na każdym z dołączonych gniazdek? Z góry dziękuję i pozdrawiam
Idiota...Kogoś chcesz zabić?
Dzięki takiemu podłączeniu wystarczy włożyć drucik w jedną dziurkę zamiast w dwie żeby zostać porażonym :)
Szanowny Kolego, nic nie mówisz o przekroju przewodów zasilających; mnie uczono że do gniazdek MUSI być stosowany 2,5 mm kw, Twoje nie wyglądają na takie. Dlaczego gniazdko zamocowałeś w puszce żabkami a dwa wkręty pozostawiłeś bezużyteczne?
Nie mówię, bo nie o przekroju przewodów jest film, a o zerowaniu.
Bogdan większość puszek w instalacjach starego typu nie ma tych śrub, przez co film nie pasowałby do rzeczywistości starych instalacji, celowo odkręcone na te poradniki. Zobacz poprzednie filmy z ostatnich dni.
Pozdrawiam
Bo to jest film pokazowy, jak robić zerowanie w gniazdkach przy instalacji TN-C a nie jak montować gniazdko w ścianę. Rozróżnij i zrozum te niuanse.
Bardzo sluszna uwaga z mocowaniami gniazdka do puszki,ale kolego wykladowca jeszcze nie doczytal,następny filmik bedzie chyba jak mocowac gniazdko przy pomocy malych wkręcików
Do gniazdek nic "nie mus byc 2,5" nwm kto tak glupio uczyl
To jest puszka pod sufit nie pod gniazdko. Te otworki na wkręty to do przykręcenia wieczka.
Mam pytanie. Czy takie "mostkowanie" jest zgodne z polskim prawem? Czy mógłbym się dowiedzieć co się stanie, kiedy po "zmostkowaniu" niebieski przewód ulegnie awarii? Którędy popłynie prąd wtedy? Co się stanie jeżeli niebieski kabelek straci ciągłość w "gniazdku" a co kiedy w "skrzynce rozdzielczej"? Czy mógłby pan odpowiedzieć jak będzie wyglądał sprawa ochrony jeżeli do tak "zmostkowanego " gniazdka podłączymy urządzenie z obudową wymagającą uziemienia? Którędy popłynie prąd jeżeli dojdzie do uszkodzenia tego niebieskiego kabelka i ktoś dotknie włączonej pralki lub lodówki w tym czasie? Chciałbym zobaczyć takie doświadczenie Czy to nie jest tak, że "punkt podziału pen" musi być uziemiony? Tak tylko się pytam... . Pozdrawiam wszystkich domorosłych elektryków. Zarówno z "uprawnieniami" jak i bez. :)
jeżeli uszkodzi ci się w środku kabelek (nie wiem jak) to po prostu urządzenie ci nie zadziała, prąd musi gdzieś płynąć.
jeżeli uszkodzi ci się ten mały kabelek pomiędzy N a PE (ten zerujący), to prąd poleci bolcem i dalej do sieci. jak w skrzynce ci uszkodzi się kabel to zostaniesz bez prądu w chacie.
@@kaneel36 Nie masz pojęcia o czym piszesz. "Jeżeli uszkodzi ci się ten kabelek N" i "prąd musi gdzieś płynąć" to ponieważ PE i N są połączone to prąd popłynie poprzez przewodzące elementy obudowy, a następnie twoje ciało do gruntu. Oczywiście nie jest to pewne, zależy od wielu czynników (np czy masz dobre laczki na gumowej podeszwie) ale jest to wysoce prawdopodobne. Zrób sobie eksperyment na makiecie na niskim napięciu powiedzmy 5V z zasilania bateryjnego i pomierz wartości miernikiem. Może ci się coś rozjaśni. Pozdrawiam.
@@allegro3785 mówie o małym kablu łączacym N z PE!!!
prąd poleci przez urządzenie i ucieknie przez bolec do rozdzielni. nic się nie stanie.
tutaj masz obrazy. obrazki.elektroda.pl/2300683500_1451766807.jpg
@@allegro3785 a jeżeli uszkodzi ci się N ze ściany który połączyłeś z bolcem PE, to zacznie wszystkich zabijać przez obudowę.
@@kaneel36 Dokładnie tak jak na grafice, którą umieściłeś z forum elektrody. Rysunek 2 od lewej u góry i 4 od lewej na dole. Skomentowane jak wół "brak zasilania odbiornika NAPIĘCIE NA OBUDOWIE". Sam umieściłeś grafikę, że mam rację i jeszcze się kłócisz. Napis "NAPIĘCIE NA OBUDOWIE" oznacza ni mniej ni więcej jak to, że po dotknięciu obudowy porazi cie prąd. Ja też wkleję link do tej grafiki abyś go nie skasował. obrazki.elektroda.pl/2300683500_1451766807.jpg
A jeśli ja mam dwa niebieskie to mogę jeden podłączyć do bolca a drugi do prawej dziurki? Czy w takiej sytuacji może robić mostek?
Dzień dobry. Oglądam i zastanawiam się odkąd przewód neutralny można oznaczać kolorem żółto-zielonym??? A jakim kolorem oznaczamy uziemienie??
Baran
No właśnie też zwróciło to moją uwagę.
W przypadku instalscji dwużyłowych w blokach stosowano posobne łączenie gniazd. Każde gniazdo było jednocześnie rozetką dla natępnego. Jeżeli bolec zmostkujemy z przewodem neutralnym, a w którymś gniazdku poluzuje się przewód neutralny, wówczas faza pojawi się na obwodzie neutralnym dalszych gniazd oraz na bolcu. Napięcie oczywiście będzie niższe, bo nastąpi spadek napięcia na urządzeniu wpiętym w uszkodzone gniazdo. To co jest na tym filmie można tylko stosować gdy gniazda są łączone równolegle w rozetkach.
Jak to sprawdzić? Mój blok ma około 50 lat. Bo byli elektrycy i kazali mostkowac oba gniazdka w łazience
@@3330235 Niestety tu mamy zdania podzielone z tymi elektrykami ze spółdzielni mieszkaniowych. A jak się uwali przewód neutralny, to zwykła neonówka to wykryje.
czy takie uziemienie wystarczy do podlączenia UPSa do takiego gniazdka?
Dobrze było by gdy byś jeszcze zrobił film jak zrobić zerowanie gdy w puszce mamy dwa niebieskie i czarne lub brązowe przewody, ale ja taki problem sobie rozwiązałem w ten sposób że 2 przewody czarne podłączyłem do zacisku lewego [L] , a jeden niebieski do bolców [PE] i drugi niebieski do prawego zacisku [N] oraz to połączyłem mostkiem 😎 i bardzo dobrze funkcjonuje
;)
Zrobiłem to bo "Zmywarka kopnie prądem gdy jednocześnie dotknie się zlewu" i na gnieździe podwójnym Kontakt Akord i przyjemnie się podłączało 😀
Jak masz 4 przewody z puszce to znaczy ze z niej idzie zasilanie na jeszcze jakieś inne gniazdko
No i elegancko.
Wiem że to jest instalacja z gniazdka do gniazdka
jak przedłużyć kablami miedzianymi stara instalacje aluminiową dwużyłową ? wtedy można w gniazdkach zastosować ten manewr jak w filimie ?
O tak ;)
th-cam.com/video/IZR33qTZswk/w-d-xo.html
Witam mam pytanie jak zrobić mostek na uziemienie w poczwórnym gniazdku ?😮
Według mnie zerowanie powinno być zakazane w tego typu sieciach, bo jeśli przed gniazdkiem rozwiercisz sobie tylko 0 to te zabezpieczenie można sobie wsadzić w d...... po 2 jeśli ktoś w instalacji przez pomyłkę zamieni ci w kostce, puszce, wago 0 z fazą no to super mamy na wystającym bolcu fazę.
To teraz w 70% domach w PL wymieniamy instalcje na 3 przewodową
Ta to lepiej niech pralka itp urzadzenia maja 110v na obudowie i kopia na codzien bez uziemienia
@@zino7945 zerowanie i to na przewodach z alu działa do dziś w blokach z wielkiej płyty. Jak masz wolny pieniądz zasponsoruj modernizację. Dziękuję.
Ten komentarz w pełni gasi błędne instrukcje tego filmu.!
³³³³³³333
Czy podobnie można zrobić takie zerowanie przy gniazdku podwójnym. Pytam, bo na dole faza zamieni się z zerem miejscem
Nie, tylko na pojedynczym, bo by zawarcie było.
Jedno pytanie, w domu miałem podobnie zrobione w gniazdku do pralki, nie posiadam uziemienia, pojawił się problem gdy myłem płytki na podłodze i dotknąłem ręką lub mokrą scierką u dołu obudowy pralki, czuć było mrowienie po rękach, mostek został usunięty w gniazdku lecz nadal nie wiem gdzie był problem???
WYPIERDOL PRALKĘ NA ZŁOM - miałem to samo mało mnie nie zabiło
@@mikkei3532 jak sie nie ma uziemienia to tak jest
A jeśli mam zamontowane gniazdko z bolcem i chcę sprawdzić czy zerowanie działa to co? Podłączyć jakąś żarówkę do fazy i do bolca i sprawdzić czy zaświeci?
Witaj
Dzięki za pomocny film
Właśnie nie mam uziemienia w gniazdku elektrycznym do którego jest podłączony komputer a moje głośniki od komputera Buczą po podłączeniu mikrofonu myślisz że tutaj będzie problem
Pozdro :)
Czy można takie mostkowanie zrobić dopiero w rozdzielni? Było by to pomocne przy etapowej wymianie instalacji z dwu na trójzyłową.
A może już coś takiego nagrałeś ;)?
Zerknij th-cam.com/video/Tfv606R-HOs/w-d-xo.html
Jaki to ma być przewód?Jakiś specjalny czy po prostu kupię go np.jako zwykły w obi?
Zazwyczaj jest to kabel YDYp 3x1.5mm2 lub 3x2.5mm2.
Fajnie mówisz e,ą, tylko przy skrecaniu gniazdka puszka posiada dwie takie śrubki, popatrz dobrze jest to tzw wzmocnienie i gniazdo powinno być przykrecone do puszki, naprawdę nalezy to dobrze zrobić na 100 procent.
Pomijam nazewnictwo "zerowanie", ale teraz nagraj kolejny film na którym uprzejmie pokażesz co się stanie gdy dojdzie do kiepskiego styku przewodu koloru niebieskiego np. w tablicy RN, RW, lub poza lokalem użytkownika. Co się stanie gdy ktoś złapie do ręki metalową część urządzenia podpiętego do tego gniazdka które ma kiepski styk przewodu koloru niebieskiego?
Nie pytaj bo on nie bierze żadnej odpowiedzialności za ten durny patent. Wystarczy że w jakiejś miejscowości będzie instalacja TT i N uziemione tylko w trafostacji to na tym N będzie nawet kilkadziesiąt V względem ziemi im dalej od trafo i uziomu tym większe napięcie na N a jeszcze gdy jest mocno obciążone ...
Witam gdzie wędruje ten przewód neutralny czy on idzie w ziemię czy gdzie On idzie do skrzynki z bezpiecznikami jakie ma zadanie Podaj przykład🙂
przy transformatorze który zmniejsza napięcie do 230V neutralny ,,wychodzi z ziemi" i jest dostarczany do domu jako ten 4 przy trójfazowym a 2 przy jednofazowym zasilaniu domu
Tego to on nie wie
@@BaryKubus Neutralny wychodzi z uzwojenia wtórnego transformatora i jest uziemiony ,pierwotnie w trafostacji a potem w punktach rozdziału linii zasilającej . Jedynie siećTT nie jest nigdzie dodatkowo uziemiana jak tylko w trafo i przepisy zabraniają łączenia w tej sieci z PE. W sieci TN-C tych uziemień może być wiele a zastosowanie uziemienia w rozdzielni jest podstawą do przejścia w sieć TN-CS
Mam taką starą instalację w domu. Wyprowadziłem przedłużaczem 2,5mm trochę prądu na zewnątrz i chcę tam podłączyć jacuzzi. Jacuzzi dmuchane wymaga uziemienia. Czy wystarczy, że w gniazdku, do którego podłączę jacuzzi, zrobię takie zerowanie (mostek) czy może powinienem od tego gniazdka zrobić uziemienie jakimś prostym systemem uziemiającym? Robi się tak w ogóle?
Chcesz się pozbyć żony, teściowej??...
@@michals547 teściowa się nie upaliła bo kolega elektryk przyjechał, wbił 3 pręty długie w ziemię i uziemienie pro ;p
@@piotrmaek5341 To ok. Czyli teściowa jest w porzo.
@@piotrmaek5341pewniejsze jest koniec przewodu włożyć do worka z 20kg soli i zakopać jeden metr pod ziemią.
Dzień dobry. Ja właśnie mam taki problem z pralką że obudowa kopie prądem i zamierzam zastosować te metodę u siebie. Ale najpierw gdzie mam sprawdzić czy moja instalacja to ta TN-C
Sprawdź ile masz przewodów w gniazdku. Jeśli masz jakieś gniazdko z bolcem, to sprawdź jak podłączone, bo pewnie już jest tam zastosowana ta metoda.
@@ForumWiedzy są dwa przewody Faza i Neutral. Niedawno mój Ojciec podłączał nowe gniazdko z bolcem i myślałem że podpiął na odwrót
Witam .co mam zrobić piekarnik nie chce się włączyć pisze że musi być uziemienie a ja mam tylko 2x 2,5 da cos jak zrobię tak jak na twoim filmiku?
No to teraz taką sytuacją.. dochodzi do upalenia tzw.zera w instalacji...przy takim podłączeniu pali wszystkie ładowarki...zasilacze..a na obydwu stylach gniazdek pojawia się faza..
Takie zerwanie jest zabronione od 1996roku..
Zgadza się, w nowych instalacjach się nie stosuje, ale wielu ma i będzie mieć starą instalację, bo działa, bo nie będzie robić wymiany, bo nie chcą, bo nie mają pieniędzy, ale uziemienie jest niezbędne.
Dotyczy to rozwiązanie TN-C
@@ForumWiedzy
Powiem Ci szczerze że jeśli mówimy o starych instalacjach gdzie nie ma przewodu ochronnego A w 90% są to instalacje jeszcze aluminiowe bał bym się zrobić komuś mostek na zerowanie gniazdka...zabezpiecza to tylko jeśli urządzenie będzie miało przebicie fazy na obudowę wtedy wywala tzw.eske...ale w przypadku upalenia zera można przez takie rozwiązanie kogoś zabić A to już prokurator...
@@tomaszwozniak8605 rownie dobrze moze zabic urzadzenie bez podpietego zerowania no i oczywiscie zarzuci prokurator ze nie podpiol fachman - no i ?
@@tomaszwozniak8605 Dokladnie. Ale Autor tego filmu tego nie doczytal.
@@zino7945 Kazda siec powinna przechodzic okresowa kontrole. I ewentualne braki i bledy powinny byc usuniete, wliczajac czasem wymiane instalacji. Wiadomo, ze w Twoim przypadku prokurator nie wdrazy sankcji przeciwko komus, kto nie wykonal zerowania. Proste. Zino, czy to jest Twoj sposob na dowartosciowanie sie?
Jeżeli zrobię takie mostkowanie i włączę zasilanie,przewód ochronny będzie połączony załóżmy z silnikiem do obudowy to jeżeli jest zmostkiwany to na obudowie silnika powinna być faza .Jak to się dzieje że jej nie ma?
Bo mostkujesz do zera a nie fazy
A co z różnicówką jak ją podłączyć czy zadziała gdy instalacja jest zerowana?
Z tego co zrozumiałam, to nie ma jak podłączyć do dwużyłowych?
Dlaczego najpierw neutral jest podłączony pod bolec?
Bo jeśli przerwie się połączenie pomiędzy bolcem i stykiem N, to bolec będzie nadal uziemiony, podłączony, kwestia bezpieczeństwa.
@@ForumWiedzy ok dzięki za wyjaśnienie
A czy można ROZDZIELIĆ przewód neutralny aluminiowy na złączce WAGO - na przewód neutralny i ochronny i oba te przewody dopiero wtedy podpiąć do gniazdka(osobno nie robiąc zwierki w gniazdku)?
Czy taki sposób nie byłby lepszy?
Nie byłyby, ponieważ istnieje zagrożenie uszkodzenia takiej złączki, a wtedy nie mamy ani uziemienia ani przewodu neutralnego (lub jednego z nich, w gorszym przypadku tego pierwszego).
Witam czy w układzie TT i TN-C moge zerować prosze o odpowiedz. i jak sprawdzić z jakim układem mam do czynienia.
Żyjesz ?
jak sprawdzić czy bolec jest uziemiony?
Zabrakło wytłumaczenia aby zrozumieć po co i dlaczego oraz jak to działa. Ale film się przyda, mimo że skopiuje co trzeba zrobić bez zrozumienia tego co robię... bo w łazience nie może być włączona pralka podczas kąpieli bo woda kopie prądem, nie 230V ale jakimś innym lżejszym.
Żyjesz po skopiowaniu ?
@@tomaszbielowka9257 jeszcze tego nie zrobiłem.
@@zetnakatel to nie kopiuj bo jak nie woda w wannie to pralka podczas prania może porazić.ten co to opublikował nie bierze żadnej odpowiedzialności za ten patent a jest to niedopuszczalne w instalacjach zważywszy że może dojść do uszkodzenia przewodu neutralnego co w efekcie da napięcie na obudowie urządzeń włączonych do gniazdka.to tak najprościej ...
@@tomaszbielowka9257 ciągle jeszcze rozważam wykonanie tego. zdania są podzielone.
@@zetnakatel Jeśli jest możliwość to rozważ wykonanie uziomu i dołączenie przewodu ochronnego.
Witam, co można zrobić gdy mam w puszce dwa przewody dwużyłowe (aluminiowe), czyli po lewej stronie dwie fazy, a po drugiej dwa zera? czy mogę fazy złączyć potrójną szybkozłączką i z jednego otworu złączki wypuścić jeden przewód miedziany i tak samo zrobić z zerami i dalej zrobić jak na filmiku? Dodam, że wcześniej gniazdko było podłączone tak, że po lewej stronie były wpięte dwie fazy, a po prawej dwa zera, a pod bolcem nic nie było.
Masz zmostkowane gniazdka. Jedna faza + jeden neutralny idzie z licznika, a 2 pozostałe idą dalej do następnego gniazdka. Możesz najpierw połączyć szybkozłączką, a później pojedynczym do gniazdka.
W blokach często jest to w pętli, tzn. z licznika idą przewody w 2 strony i łączą się w kolejnych gniazdkach
Witam zabrałem się za wymianę gniazdek niestety nie zapamiętałem jak zostały wcześniej podłączone ale już wiem że napewno nie standardowo a bardziej "po chińsku" w niektórych gniazdkach jest 6 przewodów (po 2 różne, każde podłączone ale nie w podłączone "w parach") w niektórych tylko 3 były podłączone (z 6) (akurat to zapamiętane) a w innych tylko 3 wystają ze ściany (niebieski żółty czarny) jak to podłączyć. Bo zabrałem się za to bez wcześniejszego zapamiętania a połowa gniazdek teraz mi w domu nie działa... Jest szansa bez elektryka?? Pozdrawiam
Jak tak to raczej nie!
Mała uwaga wkręty w puszce lepiej aby były ustawione tak jak łapki boczne od gniazdka aby do nich mocować gniazdko, bo są mocniejsze i odporniejsze na wyrwanie gniazdka z puszki. Te rozprężne łatwiej wyrwać z puszki gdyby ktoś się zapomniał i pociągnął za przewód.
Te miejsca na wkręty w puszce to miejsca do przykręcania wieczka, bo to puszka pod sufit, dla instalacji a nie pod gniazdko. Autor filmu to amator i nie ma pojęcia co i czym robi.
@@michals547 Nie to jest puszka do płyt gipsowych nie ucz ojca dzieci robić to puszka do łączenia przewodów w ściankach gipsowych, a wkręty te do wieczka mogą też służyć do mocowania osprzętu pod tynkowego.
@@sadjan1961 Dobra.
🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣do sufitu
Na filmach zawsze wszystko wygląda pięknie. U mnie są dwa kable w kolorze czarnym i który jest który ? Ha, ha.
Sprawdź próbnikiem elektrycznym
Jak tak to daj sobie spokuj z prądem!
@@jansadowski6797 Zawsze sprawdzam językiem, gdy z nosa sypią się iskry, to wiem że kabel jest pod napięciem!
@@jansadowski6797 Zawsze sprawdzam językiem, jeśli z nosa sypią się iskry, to wiem że kabel jest pod prądem!
@@jansadowski6797 Zawsze językiem sprawdzam i jeśli z nosa sypią się iskry, to wiem że kabel jest pod napięciem!
Witam. Przy wymianie gniazdka , zobaczyłem że mostek jest od N do uziemienia . Czy nic się nie stanie jak tak zostawię ? Bo jest tak już jakieś 15 lat co najmniej 😳
@ForumWiedzy proszę o poradę
Nic sie nie stanie bo niby co ? Tylko teoretycy wymyslaja o problemach
To jest prawidłowo. mostek od N do uziemienia.
Tak zrobiłem ale jak zabrali prąd podłączyłem agregat wtyczkę od agregatu do gniazda w budynku odwrotnie poszedł prąd i spaliłem pralkę
Elektrotechnika jest wiedzą zgłębianą przez prawdziwych fachowców przez wiele lat, a takie filmiki mogą zaprowadzić wiele osób na manowce. Jeżeli uszkodzi się sprzęt to tylko strata materialna większa lub mniejsza, a bywa często połączone z utratą zdrowia i życia.
W UK by to nie przeszło. Wyobrażam sobie jak przewód neutralny gdzieś w ścianie ma przepiecia i nagle styk ochronny ma fazę... I dzieci w domu to np dotykają.
Jeżeli jest awaria, to jest awaria i trzeba naprawić. Samo się nic nie zrobi. Podaj przykład, jak przewód mógłby mieć przecięcie.
Chciałbym sobie wyobrazić ten przypadek i czy ma sens.
Dzieci zabezpiecza się w ten sposób, że się ich pilnuje lub wkłada się do gniazdka odpowiednie zabezpieczenia.
Pozdrawiam
@@ForumWiedzy Twoja wypowiedź sugeruje ze niemasz dzieci....
@@marcinurbanski1482 Kolego, jeżeli wyciągasz takie wnioski na podstawie komentarzya to wybacz, ale nie mamy o czym rozmawiać. To niepoważne co piszesz i nieprawdziwe!
Mam dziecko i gniazdka były zabezpieczone w okresie, gdy dziecko było małe odpowiednimi wkładkami. Obecnie wkładek nie stosuje, bo dziecko starsze i świadome. A i instalacja nowego typu TN-S z RCD.
Pozdrawiam
@@ForumWiedzy Spokojnie kolego, dzieci maja różne pomysły bez względu jak zabezpieczysz. Ja mam po prostu inne zdanie w niektórych tematach. Milego pozdrawiam.
@@marcinurbanski1482 😉💪👍
A jeśli jest instalacja 3 przewodowa a 3 przewód nie jest uzieminy to można go uziemieć samemu czy lepiej połączyć neutral z uzieminiem?
Lub jak na mój rozumek Połączył bym te przewody razem i zrobił bym prowizryczne uziemienie
Podwójna ochrona a na dodatek zmniejszy się opór takiego podwójnego kabla
Czyli dotykając Fazerem bolca ochronnego nie powinno się nic świecić przy prawidłowym mostku?
Nie powinno. Jeśli świeci, to albo nadmiernie czuły ten fazer, albo instalacja ma gdzieś przebicie przy łączeniu lub uszkodzona izolacja przewodów.
@@ForumWiedzy Dziękuje za odpowiedz!
Witam,mam zamiar podłączyć opływowy podgrzewacz wody,ale w domu mam starego typu aluminiowe dwu żyłowe zasilanie. Mogę tym sposobem zamontować gniazdko natynkowe na ścianie i podłączyć do niego podgrzewacz?
tak ale uważaj aby nie połamać starych aluminiowych przewodów
@@BaryKubus można je skrócić ipołączyć z kawałkiem miedzianego przewodu i operację wykonywać na miedzianych.
Dlaczego temu panu zadajecie trudne pytania ,troszkę poczytał i przekazuje innym,te rączki nigdy prawdziwej elektryki nie montowany, przeczytal coś tam i przekazyje,może nastepnym razem pokaże jak zamontować trzonek do mopa
@@tadeuszkokorudz5234 Świetnie, ze Pan ma bogatą i rozległą wiedzę specjalistyczną, ale zwykli ludzie czasami potrzebują prostej porady, prostym językiem w prostej (dla fachowca) sprawie.
Film bardzo fajnie zrobiony i właściwie pod docelowego odbiorcę.
A Pana zapraszam na specjalistyczne fora i tam można błyszczeć swoją wiedzą, zapewne fachową, ale dla 98% użytkowników gniazdek i lodówek nie przydatną i nie zrozumiałą.
kryptraider666 nie rób tego.
jak to jest raz plus z lewej raz z prawej
A czy takie zerowanie jest wystarczające przy sieciach etehrentowych np jak przewody/skrętki cat 6a, 7 sa ekranowane i potrzebują podłączenia do uziemienia? Czy to wtedy jakieś oddzielnie uziemienie dla takich przewodow w/na ścianach sie robi?
Jak do takiego gniazdka podłączyć płytę indukcyjną?
Płytę 8ndukcyjną trzeba podłączyć do ,,,siły'' 380 v.
Nie chodzi zasadniczo o PEN, tylko o to, że jest to instalacja 2 przewodowa.I niestety zostaje mostek. Stara "FRANIA" miała do uziemienia linkę Cu z dużą żabka na końcu. Zapinało się toto na rurę wodna. Ale cóż inne czasy,inne przepisy. 👀😜💡🌏 ⛈
Dzięki, jeszcze tylko włącznik schodowy do mieszkania bez schodów.