REZUMAT | Omonia Nicosia 1-2 Astra Giurgiu | Tur 2 Preliminar Europa League 2013/2014 Retur

• เผยแพร่เมื่อ 2 ต.ค. 2024
  • Astra Giurgiu a reușit o calificare spectaculoasă în turul trei preliminar din UEFA Europa League. După 1-1 pe Arena Națională, echipa lui Daniel Isăilă s-a impus neașteptat în returul cu Omonia Nicosia, Budescu fiind omul decisiv pentru giurgiuveni.
    Deși publicul a încurajat-o frenetic pe Omonia, peste 20.000 de oameni făcând o atmosferă extraordinară, Astra a jucat excelent, așa cum a făcut-o și cu Viitorul, la Chiajna.
    Budescu a ratat o ocazie mare în minutul 35, iar apoi a deschis scorul înainte de pauză, cu un șut deviat de un fundaș al Omoniei, după centrarea lui Tembo.
    În minutul 55, Gikiewicz a egalat pentru Omonia, iar apoi Astra a rămas în zece oameni, după ce Laban, transferat de giurgiuveni chiar din Cipru, a văzut într-un mod stupid al doilea avertisment, fiind eliminat.
    Astra a făcut însă față și cu un om mai puțin și a dat lovitura în minutul 69. Budescu a înscris cu un șut la colțul lung, după o centrare de pe partea dreapta, iar Omonia nu a mai avut forța nici măcar să înscrie golul de 2-2.