Majd írok,akár több hozzászólást a videóhoz,mert egy "kicsit" értek hozzá.Nem rosszindulatból teszem - kizárólag segítő szándékkal.Ezért bocsánatot kérek előre,ha valahol túl kritikus lennék! A szemzésnek,amit bemutatsz,téli alvószemzés a pontos neve.Optimális ideje augusztus.Amennyiben nem ered meg,még szeptember első felében,végezhetsz pótszemzést. Amennyiben azt szeretnéd,hogy az alany könnyen adja a héját - szemzés előtt 10-14 nappal öntözd meg az alanyokat!Könnyen adja a héját=a kés tűrőjével,könnyen elválasztható a fás résztől.Néhány dolgot felsorolok,amiket ne a videón látható módon végezzél,mert nehezíted és szaporítod a saját munkádat vele!Az alanyok tövénél,enyhe bakhátban szokott lenni a talaj.Rendes esetben,ezek az alanyok a sorban közel vannak egymáshoz,de a kéz elfér köztük.Ezt az enyhe bakhátat,egy rövid deszka segítségével,el szokták tolni a tőtől.Miért teszik ezt?Mert gyökérnyakba kell szemezni,lehetőség szerint.A videón látható módon szemezve(túl magasan),az lesz a hátulütője,hogy az alany,nagyobb felületen,jóval több vadhajtást tud hajtani,ami több vadalnivalót eredményez.A videón látható Felco szerszám,egy oltókés.Javaslom neked a rövidebb pengéjű szemzőkés használatát,ami javítja a napi teljesítményt,mivel könnyebb vezetni,fordítani a rövidebb pengét!A szerszám éle,vigye a szőrt - olyan élesnek kell lennie.Még valami.A deszkás talajeltolás után,egy rongydarabbal gyors törlést kell végezni a T bevágás oldalán,nehogy a szennyeződés miatt,ne eredjen meg a szemzés.A munkaműveleteket külön végzed,annak semmi értelme,hogy eltolod a talajt,törölsz és szemzel.Mindent hurcolászni kéne,letenni ,felvenni - értelmetlen időveszteség. Kötözéssel kapcsolatos észrevétel.Hivatalosan nem elfogadott a videón látható módszer,amikor spirálisan úgy tekered a szalagot,hogy lent lóg ki az egyik vége,erre azt mondják,hogy kibomolhat.Ezért úgy kell kötözni,hogy azt a végét,amit nem tekersz,a szemzéssel ellentétes oldalon felvezeted és rá tekered spirálisan a másik végét,ami ráfed.Csak egy kicsit kell kilógnia a spirális ráfedés alól a végének. Szemzőhajtással kapcsolatos észrevétel.Nagyüzemben a szemzés előtti pillanatokban,letörik a levélnyelet,mert akadályozza a gyors beillesztését a levágott szempajzsnak,a kinyitott T-be,valamint nehezebb a kötözés.Ne tévesszen meg,hogy a szakkönyvekben levélnyéllel van írva - azok az írók soha nem szemeztek profin!Amikor pár db-ot szemzel saját célra,akkor jó a levélnyeles megoldás,mert a gyakorlatlanabb szem,könnyebben látja a rásült levélnyélből,hogy nem eredt meg a szemzés.A letört levélnyelű szempajzsot,nem veszed el a szemzőkés pengéjéről - hanem odafogod és onnan tolod a T mentén kinyitott héj alá.
Üdvözöllek Előd. Ez a szemezés mint ahogy látszik a videóban is ősszel készült, és majd csak következő év márciusában vágom le az alanyt . Én úgy szoktam hogy a szemzés felett kb 10 centire igy hagyok egy csonkot amihez később tudom kötni a nemes hajtást.
@@elod4701 a csonkhoz kötöm a hajtást hogy a szél vagy egy vad le ne törje. Igen lehet szemezni nemsokára amikor lesznek érett rügyek ez kb Május közepe vége felé lesz.
Vásároltam vilmos körtéket, van kb 40 db-om az ősszel, nem tudom mi lelte őket, de befeketettek most a tavasszal. Néztem, hogy a vad él és gondoltam beszemezném újra , lehetséges?
@@elod4701 a közzététel időpontja alatt van egy link ez egy facebookos csoport amin gyümölcsfák szaporításával pontosabban oltással és szemzéssel foglalkozik itt megkaphatsz minden információt ha jelentkezel.
Köszi, érdekes volt!
Nagyon köszönöm a feltöltést !
Köszi, jó videó. Az eredményt is hasznos lenne látni.
nagyon hasznos volt, köszönöm!
Majd írok,akár több hozzászólást a videóhoz,mert egy "kicsit" értek hozzá.Nem rosszindulatból teszem - kizárólag segítő szándékkal.Ezért bocsánatot kérek előre,ha valahol túl kritikus lennék!
A szemzésnek,amit bemutatsz,téli alvószemzés a pontos neve.Optimális ideje augusztus.Amennyiben nem ered meg,még szeptember első felében,végezhetsz pótszemzést. Amennyiben azt szeretnéd,hogy az alany könnyen adja a héját - szemzés előtt 10-14 nappal öntözd meg az alanyokat!Könnyen adja a héját=a kés tűrőjével,könnyen elválasztható a fás résztől.Néhány dolgot felsorolok,amiket ne a videón látható módon végezzél,mert nehezíted és szaporítod a saját munkádat vele!Az alanyok tövénél,enyhe bakhátban szokott lenni a talaj.Rendes esetben,ezek az alanyok a sorban közel vannak egymáshoz,de a kéz elfér köztük.Ezt az enyhe bakhátat,egy rövid deszka segítségével,el szokták tolni a tőtől.Miért teszik ezt?Mert gyökérnyakba kell szemezni,lehetőség szerint.A videón látható módon szemezve(túl magasan),az lesz a hátulütője,hogy az alany,nagyobb felületen,jóval több vadhajtást tud hajtani,ami több vadalnivalót eredményez.A videón látható Felco szerszám,egy oltókés.Javaslom neked a rövidebb pengéjű szemzőkés használatát,ami javítja a napi teljesítményt,mivel könnyebb vezetni,fordítani a rövidebb pengét!A szerszám éle,vigye a szőrt - olyan élesnek kell lennie.Még valami.A deszkás talajeltolás után,egy rongydarabbal gyors törlést kell végezni a T bevágás oldalán,nehogy a szennyeződés miatt,ne eredjen meg a szemzés.A munkaműveleteket külön végzed,annak semmi értelme,hogy eltolod a talajt,törölsz és szemzel.Mindent hurcolászni kéne,letenni ,felvenni - értelmetlen időveszteség.
Kötözéssel kapcsolatos észrevétel.Hivatalosan nem elfogadott a videón látható módszer,amikor spirálisan úgy tekered a szalagot,hogy lent lóg ki az egyik vége,erre azt mondják,hogy kibomolhat.Ezért úgy kell kötözni,hogy azt a végét,amit nem tekersz,a szemzéssel ellentétes oldalon felvezeted és rá tekered spirálisan a másik végét,ami ráfed.Csak egy kicsit kell kilógnia a spirális ráfedés alól a végének.
Szemzőhajtással kapcsolatos észrevétel.Nagyüzemben a szemzés előtti pillanatokban,letörik a levélnyelet,mert akadályozza a gyors beillesztését a levágott szempajzsnak,a kinyitott T-be,valamint nehezebb a kötözés.Ne tévesszen meg,hogy a szakkönyvekben levélnyéllel van írva - azok az írók soha nem szemeztek profin!Amikor pár db-ot szemzel saját célra,akkor jó a levélnyeles megoldás,mert a gyakorlatlanabb szem,könnyebben látja a rásült levélnyélből,hogy nem eredt meg a szemzés.A letört levélnyelű szempajzsot,nem veszed el a szemzőkés pengéjéről - hanem odafogod és onnan tolod a T mentén kinyitott héj alá.
nagyon hasznos videó!
❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤😂😂
Mikor vágja le a megy alanyt?
Üdvözöllek Előd.
Ez a szemezés mint ahogy látszik a videóban is ősszel készült, és majd csak következő év márciusában vágom le az alanyt .
Én úgy szoktam hogy a szemzés felett kb 10 centire igy hagyok egy csonkot amihez később tudom kötni a nemes hajtást.
@@gyurikertesz1790 nagyon köszönöm válaszát! máskor is lehet szemzést készíteni? A kötés a csonkhoz mi célból?
@@elod4701 a csonkhoz kötöm a hajtást hogy a szél vagy egy vad le ne törje. Igen lehet szemezni nemsokára amikor lesznek érett rügyek ez kb Május közepe vége felé lesz.
Vásároltam vilmos körtéket, van kb 40 db-om az ősszel, nem tudom mi lelte őket, de befeketettek most a tavasszal. Néztem, hogy a vad él és gondoltam beszemezném újra , lehetséges?
@@elod4701 a közzététel időpontja alatt van egy link ez egy facebookos csoport amin gyümölcsfák szaporításával pontosabban oltással és szemzéssel foglalkozik itt megkaphatsz minden információt ha jelentkezel.
Ezt tudom .
Szemzés ideje
Sikerült? Megeredt? :)
Gergely Küzmös
Igen sikeres volt a szemzés ,ez még 2016 szemzés volt .