Wypowiem się jako akwarysta, który swój pierwszy zbiornik postawił od razu na ziemi ogrodowej :) ziemia uniwersalna ogrodowa z nawozem, bez siatki, na to żwirek. Z rybek dennych to kiryski
wyczuwam minus od ludzi mających akwarium na zieli ogrodowej. Częste podmiany wody. - tak na początku. Zależy od zbiornika 2tygodnie do 1miesiaca czasu. Wyjmowanie roślin z podłoża - sam niejednokrotnie przesadzałem rośliny. Trzeba jednak pamiętać aby nie wyciągać całych korzeni. Podciągamy roślinkę następnie wkładamy nożyczki w żwirek i w ten sposób przycinamy korzenie i wyciągamy roślinkę. Stare korzenie zgniją dając nawóz :) Nie stosuje ani CO2 oraz nie nawożę swoich dwóch zbiorników, a za niedługo powstanie następny. Chyba trochę za bardzo pojechałeś po ziemi ogrodowej :) Po za tym fajny filmik :) Super podejście odnośnie żwirku różowego :) Pozdrawiam :)
No widzisz, ja wyraziłem swoją opinię o ziemi ogrodowej. Mam swoje doświadczenia i zdecydowanie podłoża aktywne uważam za lepsze rozwiązanie. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, to OK. Na tym polega wyrażanie opinii. Gorzej jak minusują tzw. "hodowcy gupików" lub zwolennicy zupy rybnej, gdzie w akwarium pływają ryby z rożnych stron świata, czyli np. od bojownika z Indochin po skalary z Ameryki Południowej.
akwarium.info.pl Ciekawe do kogo kolega pije.Chciałbym zobaczyć twoje zbiorniki, czy tam są takie idealne biotopy utrzymane. Żenada. Tak samo jak z jednej strony wyśmiewanie się z ziemi jako podłoża, a pòżniej mòwienie w komentarzach, że do ziemi nic się nie ma. Ja ostatnio uruchomiłem kolejny zbiornik właśnie na ziemi, a rośliny można wyrywać bez problemu z korzeniami i nic się nie dzieje, bo sam to często robię kiedy mi valisneria pcha się na pierwszy plan. Jak na razie to na blogu są poruszane tematy dla 10 latka, a ktoś mi tu wyjeżdża z gupikami. Spròbuj wyhodować zdrowe choćby gupiki od małego w dzisiejszych czasach, kiedy w sklepach kròlują ryby z Azji pędzone Bòg się na czym. 😠
akwarium.info.pl Poczekam jak przejdziesz od tematòw dla początkujących do czegoś dla bardziej zaawansowanych, powiedzmy rozmnażanie ryb, ale nie w teorii tylko w twoim akwarium. Albo temat filtracji, kubłòw, sampòw itp. itd. Osobiście nic do ciebie nie mam, tylko wkurzył i mnie bardzo negatywne podejście do ziemi ogrodowej. Mam znajomego, ktòry od dawna prowadzi sieć sklepòw akwarystycznych w mojej miejscowości i jest przedstawicielem handlowym, jeździ po Polsce i też dziwił się odnośnie ziemi. Ale kiedy go widziałem za jakiś czas to powiedział, że zasięgnął języka i że starzy akwaryści znają te rozwiązania. To nie jest nowy temat z Ameryki od Diana Walstad, ale temat stary jak świat i znany w Polsce. Ja na razie pozostanę przy ziemi i zobaczymy co z tego będzie. Na razie jestem zadowolony z tej metody prowadzenia akwarium. Pozdrawiam i co złego to nie ja😉
Na pewno kanał będzie się rozwijał i poruszane są w tej chwili tematy, które akwaryści sami wskazali (na forum Akwarystyka Polska oraz fanpagu akwarium.info.pl). Co tydzień będzie nowy film, a tematy zróżnicowane. Dlatego zachęcam do śledzenia kanału. Jeśli chodzi o ziemię ogrodową, to osobiście wolę stosowanie podłoży aktywnych i po doświadczeniach z ziemią ogrodową to się już nie zmieni. Nie wiem tylko czemu się "wkurzyłeś" za to, że ktoś innym ma odmienne zdanie na temat od Ciebie.
Ciężko się przyczepić (jak by ktoś chciał) do choćby jednego zdania. Podzielam większość już bym chyba różówkę zapakował do akwa niż to białe gruzowisko :) Jednak.... Jeśli chodzi o te ziemię to po 1. to rzeczywiście nie jest podłoże - jest to dodatek odżywczy pod podłoże (żwir,piasek) I taki kombinat daje nam coś co można nazwać substrat zrób se sam. Jedna rzecz :) Pachnie mi tu pewnym lobby które mówi że ziemia się nie nadaje. Ziemia się nie nadaje bo kosztuje lekko 20 razy mniej niż substrat z niej wykonany. Dziękuję i pozdrawiam.
Mokre , gdyby było lobby to padła by nazwa marki przynajmniej jednego podłoża :) Miałem swoje doświadczenia z ziemią i nie wrócę do niej. Ale oczywiście każdy akwarysta ma swoje preferencje i upodobania. Dla mnie to substrat dość problematyczny i nieprzewidywalny. Ale inny doświadczony akwarysta w tym temacie będzie używał go i polecał. Ot na tym polega akwarystyka.
Mnie przeraża jeszcze jedna frakcja której nie użyłem jak dotąd a zamierzam. Podłoże jałowe kontra akwarium roślinne - holenderskie etc. Tu dla mnie matrix
mokre łapska to się da zrobić nawet z trawnikiem. Oczywiście nie obędzie się bez nawożenia. Akwarystyka roślinna jednak nie jest moim konikiem. Zajmuję się od lat głównie rybami i to dla nich stawiam akwaria odwzorowujące biotopy.
Aku na ziemi, glinie i torfie w pierwszych dwóch - trzech miesiącach , faktycznie trzeba ostro pilnować. Ale jak złapie balans, to naprawdę, żeby go zepsuć trzeba mieć specjalne zdolności. Co do podłoży aktywnych, to w przypadku krewetek gdzie się podaje mało nawozów może i się sprawdza. W przypadku roślinniaka, to jak siedzenie na bombie i ciągłe bieganie z testami, bo nie wiadomo co w danym momencie podłoże zeżre. Co do Bazaltu. Plus: cena, wygląd .Minus: ciężko sadzi się rośliny, po jakimś czasie bardzo szczelnie się układa i ciężko cokolwiek wsadzić. Lekko zatwardza wodę. Reszta w normie, bo nie widziałem kirysa, który na siłę próbował by w nim ryć. Co do granulacji, chyba każdy roślinożerca wie, że w drobnym podłożu rośliny rosną lekko karłowate, a w zbyt grubym są rzadkie i wyciągnięte.
Z ziemią miałem zawsze same problemy. A że lubię grzebać w akwa i przearanżowywać je, ziemia mi to skutecznie utrudniała i rodziła same problemy. Stąd moja opinia o tym substracie. Bazalt jest fajny jeśli nie masz ryb dennych i bardziej wymagających roślin. Natomiast w akwarium z korzeniami i epifitami się sprawdza.
Na kanale father fish mówił że daje gruby piasek 5cm i ew troche żwiru który się z nim miesza. Kłóci się to ze strefami beztlenowymii i gniciem roślin ale ma on świetne akwaria low tech
tez ostatnio sluchalem kilka jego filmow o to sie kloci z wiekszoscia madrosci jakie mozna u nas na Polskich kanalach uslyszec... To samo tyczy sie podmianek wody...
...dodam że bazalt jako dość ostre podłoże nie nadaje się dla ślimaków, ja kilkanaście lat temu zrobiłem ten błąd i dałem jako podłoże bazalt, co prawda mała frakcja, ale 70% ślimaków pożegnała się z życiem :( zanim pokapowałem się o co chodzi, już było za późno...teraz mam piaseczek bardzo drobniutki, bo frakcja 0,5-1mm, i tak, twardy jak beton, ale rośliny rosną jak szalone i 0 problemów :)
moja kuzynka miała bojowniki, ciocia się nie znała, kupiła 3 letniej córce 3 bojowniki, ( akwarium 2l) pozjadały się, został jeden kuzynka powrzucała tam zabawek i cukierków, rybka rip. kiedyś też koleżanka z młodszą siostrą do mnie przyszła i ta jej młodsza siostra, powrzucała mi czekolade do akwarium, na szczęście nic się nie stało bo wyjelam czekolade. dzieciom które chcą zwierzatko tylko po to żeby się pobawić, lepiej postawić miske z woda i powrzucać tam zabawki
Mam dwa akwaria.Oba na ziemi ogrodowej.Fakt że dłużej dojrzewają ,ponad pół roku.Trzeba w tym czasie częściej wymieniać wodę.Wodę leję z kranu.W starszym akwarium mam już krystaliczną wodę.W młodszym jeszcze lekko brązowa.Raz w miesiącu sprawdzam wodę,Ph-6.9,Kh -8,Gh-w starszym 14,w młodszym 9.W młodszym mam ślimaki,może one zmiękczają wodę.Przenoszę nawet ślimaki z młodszego akwarium do starszego ale tam nie rozmnażają się.W jednym i drugim ryby nie chorują,rośliny rosną bez problemów.Kiedyś robiłem eksperymenty z wodą RO ale ryby padały i rośliny nie rosły.Z eksperymentów wyleczyłem się.Staram się prowadzić akwaria w sposób zbliżony do natury.Ważny jest filtr do wody ,oświetlenie /nie za długie/i ryb nie można przekarmiać.Jeśli to będzie spełnione to natura sobie poradzi./Raz na tydzień robię podmianę wody/.
A ja zachęcam do robienia akwariów na ziemi ogrodowej, zwłaszcza low tech. Nie trzeba się bawić nawozami, wychodzi z tego stabilny ekosystem fajnie bakterie pracują, rośliny rosną jak szalone zwłaszcza z co2. Akwaria bezobsługowe, tylko ja wspomniał autor filmu trzeba robić częstsze podmiany wody.
Częste podiany wody tylko na początku, ponieważ woda jest lekko brązowawa i daje zapach jak z mokrej doniczki doniczki. Po pewnym czasie to ustępuje i faktycznie bez nawozów rośnie wszystko pięknie.
6:25 mialam taki żwirek identyczny, ceramiczny, ostry, tak wywalał krzemiany do wody że plaga okrzemków, nie do opanowania, wszystko brązowe - po zmianie jak ręką odjął
Czarny bazalt bardzo fajnie prezentuje się w baniaczku, zapomniałeś dodać że zmienia parametry wody, wiem to z własnych doświadczeń, co do żwirku barwionego na czarno się nie wypowiem bo nigdy nie stosowałem.
wooo panie, ja zaczynałem od okonia, którego sam wyłowiłem w stawie. mały jakieś 10cm postanowiłem sobie go sam hodować w domu w 20l słoiku do kiszenia ogórków, oczywiście zdechł po kilku dniach, potem wsadziłem karasia które już lepiej dawały sobie rade ale od kranówki strasznie wybladły. Widząc zapał 12 latka, mój tata postanowił odkupić od jakiegoś kolegi aqa 60l i poszło, teraz mając 32 lata 4 aqa, z czego 1 ma mój syn i tandetne ozdoby plastikowe które chciał. Mnie cieszy że się zaraził tym hobby, teraz moja córka też chce aqa i już zakupiłem 20l na 1 bojownika i jak będzie chciała różowe kamyczki, będzie miała różowe kamyczki i różowe zameczki. BTW fajny filmik , leci sub
wszystko ładnie a jakie kamienie do akwarium trzeba dawać by było dobrze znaczy takie z podwórka pierwsze lepsze co się spodobają czy jakieś wydziwia te z sklepu budowlanego można dawać jakieś lawy nie lawy i tak dalej ??
A jeszcze co do podłoży aktywnych: jest z nimi to samo ryzyko, a nawet większe niż z ziemią. Znam z autopsji - podłoże aktywne nagle zaczęło coś wywalać do słupa wody i prawie wytruło obsadę. Odtąd dziękuję za wszelkie substraty, stosuję tylko neutralny piaseczek :) z kulkami z gliny i torfu przy dnie zbiornika.
Samo z siebie nic nie wyrzuca do słupa wody. Podłoże aktywne absorbuje, gdy już nie jest w stanie absorbować, to może nagle wzrosnąć stężenie w wodzie, gdy np. nawozimy. Do słupa wody może jedynie oddać wtedy, gdy w nim "grzebiemy"
Co prawda ja założyłem jedno akwarium na specjalnej ziemi dla roślinek-mieszanka drobnego żwirku i szczątków roślin (szczątki organiczne) i jakieś drobne kawałki drzewa (w opisie pisało, że jest to ziemia przeznaczona do sadzenia roślin w akwarium, może być stosowana też jako nawód dla roślin akwariowych > coś w rodzaju ziemi ogrodowej ale troszkę inne zastosowanie i szczerze napiszę,że roślinki bardzo szybko rosną i się ukorzeniają,a ziemię tą najlepiej użyć w ten sam sposób jak ziemi ogrodowej(zamiast niej w zastępstwie) i się to sprawdza, a więc ta ziemia na sam dół (najlepiej sucha bo szczątki lubią unosić się na wodzie) a na nią drobny żwir lub piasek albo od razu po piasku drobny żwir (taka opcja też jest dobra) i to w moim przypadku działa, ale na początku trzeba częściej podmieniać wodę i uważać bo może być też nagły wysyp glonów na szybach, jednakże ja nie czekałem aż mi dojrzeje zbiornik i prawie od razu wpuściłem ryby ,ale z normalnym użytkowaniem powinno zdać egzamin (nie czekałem na unormowanie się parametrów wody i ukorzenienie się roślinek),ale nie narzekam ponieważ po przeczyszczeniu akwarium problem więcej się nie pojawił ,roślinki rosną i mają się dobrze, łatwo je przesadzać i chyba to tyle. Użyta ziemia jest produktem firmy: "Tetra-CompleteSubstrate" (wiadro/pojemnik zawiera 60l produktu) -ziemia na szybki wzrost/start roślin, Ja nie narzekam i mogę polecić, przynajmniej produkt naturalny (w naturze ciężko taką ziemię znaleźć, ale jest to ziemia na bazie próchniczej I szczątkowej, taką można spotkać w wilgotnych lasach i bagnach gdzie ziemia jest mocno wymieszana, jest w niej po prostu sporo różnorodnych elementów szczątków, piasku i żwiru o różnej gradacjii (średniaca). Panie AkwaGadka jeśli nigdy nie zakładałeś zbiornika na ziemi to lepiej o niej nie mów, ponieważ nie jesteś ekspertem, troszke masz racji, że trzeba się bardziej przy niej pilnować itp, ale nie jest ona czymś złym, w zasadzie uważać trzeba na początku ponieważ później po jakimś czasie z ziemi ogrodowej te związki do porostu roślin zostają wchłonięte właśnie przez nie i tak to wygląda,co prawda taka ziemia dość długo je trzyma ale na wieki przecież jej tam nie będzie. xd
Co do częstych podmianą wody w akwarium na ziemi, to zgadza się tylko przez pierwsze dwa miesiące, a pòźniej można to robić rzadziej niż w innych rodzajach podłoża i akwarium się samo balansuje. Byle by nie paprać wody nawozami i CO2.
U mnie kirysy nie narzekają i glonojad też dobrze żyje, co można zobaczyć na moim kanale. A ostatnio 50l zrobiłem na ziemi zmieszane z gliną i kwaśnym torfem i zobaczymy jak będzie funkcjonować.Następne 100l też planuję postawić na ziemi. Żałuję, że tego samego nie zrobiłem w 160l u gupikòw, ale może kiedyś się wezmę za to i z tym akwarium em zrobię to samo. Według mnie to jest najlepsze rozwiązanie, a akwarium może tak funkcjonować w nieskończoność. Co do substratòw to nie mam doświadczenia ale po tym co słyszę na innych kanałach to podziękuję za substrat, nie mòwiąc o tym że takie podłoże kosztuje kupę kasy.
Tez miałam kiedyś akwaria na ziemi ogrodowej, ale te czasy minęły bezpowrotnie i na pewno do tego nie wrócę. Podłoża aktywne to jest to co lubię i stosuję.
Ja ostatnio urządzam akwarium, kupiłem używane 450l. Było tam już jakieś podłoże, ale strasznie mało. Postanowiłem zrobić wszystko po swojemu. Najpierw kupiłem trochę grubszych kamieni takich z centymetr i dałem je na dno, ale nie bezpośrednio tylko na wcześniejsze podłoże. Później gotowałem i sypałem do tego kermazyt, zwłaszcza na tylną szybę. Później na to trochę jakiegoś substratu i zasypałem całość żwirkami z akwarystycznych sklepów. Ale stwierdziłem dość szybko, że to będzie jednak za mało. Nie wiem ile musiał bym takich worków w sklepach akwarystycznych kupić, chyba z 50. dlatego zamówiłem z allegro skałę wulkaniczną i czarny granit. Zamierzam najpierw posypać skałę, później granit a później wszystko przysypię drobnym żwirkiem z akwarystycznych sklepów, żeby kirysom i bocjom było wygodniej, może nawet na sam wierzch posypię piasek. A jeszcze wymyśliłem że w podłoże powkopuję liście orzecha które już jakiś czas zalegają w toni akwarium. Nie wiem, czy dobrze to wymyśliłem, ale zamysł jest taki, żeby głębiej w podłożu robiły się przestrzenie w których będą powstawały różne gazy korzystne dla roślin. Dlatego grubsza i bardziej porowata struktura na dno a drobniejsza na wierzch. Mam tylko nadzieje, że nie popsuje to wszystko parametrów wody, bo oczywiście jestem głupi i wszystko robię odwrotnie. To znaczy najpierw wpuściłem ryby i stopniowo dowalam im podłoża. Co myślicie o kermazycie? Stosował ktoś? Oczywiście trzeba oddzielić tonący kermazyt od nietonącego i później wpychać go pod piasek.
Miałam raz akwarium na ziemi dwa razy - za jednym zamachem pierwszy i ostatni. W żadnym, absolutnie żadnym akwarium nie miałam tylu problemów co w nim (nawet niepolecany Filtus Foran poza mordęgą płukania nie sprawiał potem tylu problemów). Za to i na drobnym bazalcie, i na piasku z marketu zero problemów z parametrami wody, wysypem glonów, wzrostem roślin czy sprzątaniem. Aktywne - nie próbowałam, na razie odrzuca mnie ten kulkowaty kształt ziarenek, mimo ładnego koloru nadal trąci taką 'sztucznością'. Ale zaciekawił żwirek granitowy, pierwszy raz widziałam na filmiku, wygląda atrakcyjnie, pewnie wypróbuję.
Ziemia pod żwirkiem tylko przyspiesza cały proces wystarczy poczytać stare książki gdzie piszą że na początek trzeba mieć duże pogłowie ryb a potem je zmniejszać i sadzić rośliny np cryptocoryne.rosliny starego podłoża
13:15 - I tu się zamyka sedno sprawy. Małe dziecko chce rybkę i tak długo, dopóki nie zechce tej rybki łapać na widelec (na własne oczy widziałem), albo jej w jakikolwiek sposób szkodzić, to może włożyć do akwarium co tylko zechce. O wiele lepiej oceniam w pokoju dziecięcym akwarium z różowym żwirem, nurkiem, statkiem i gumowymi meduzami, niż welonkę w kuli. Roślinom jest wszystko jedno w czym zapuszczają korzenie, a i ryba się oswoi. Dla akwarysty to jest rzeczywiście kicz, ale dzieci są tylko dziećmi. Dla rowerzysty kiczem jest różowy rowerek z frędzelkami i koszykiem na kierownicy, a dziewczynki uwielbiają.
Z tą ziemia ogrodowa to widać że nie masz zielonego pojęcia :) ja zaczynałam przygodę z takim podłożem i wcale nie jest kłopotliwe mam w akwarium kiryski żadnej siatki i nigdy tragedii nie było a akwarium 450 l :) co do roślin to wystarczy je obciąć fakt wyciąganie może być klopotliwe. Ziemia ogrodowa trochę i piasku, żwiru to naj bardziej naturalne podłoże jak dla mnie do tego nie trzeba wydawać fortuny. Zasada podmiana na początku taka sama jak przy podłożu aktywnym :) a ile kasy w kieszeni u lala :)
Pytanie do autora - czy ma doświadczenie z używaniem ziemi ogrodowej :) Z mojego doświadczenia, nawet wykopanie rośliny nie powoduje dewastacji w akwarium. Wiele razy mi się to zdarzyło, i nic złego się nie stało, poza chwilowym zmętnieniem wody. Akwarium na takim substracie może być praktycznie bezingerencyjne. Polecam - autorowi, jak i widzom sięgnięcie do literatury, np. książki Diany Walstad. Na pewno nie negowałbym tego rodzaju akwarystyki, tak jak to zrobił autor, jednocześnie mówiąc że do zwolenników nic nie ma.
Oczywiście, ze mam takowe doświadczenie. Niestety nie było ono pozytywne. jednak już na samym początku filmu jasno i wyraźnie mówię, że to moja opinia. A to, że nie stosuję ziemi do akwarium tylko do innych celów nie świadczy o tym, że neguję taki sposób na prowadzenie zbiornika. Jeśli chodzi o książke Diany W. to ją posiadam i z wieloma rzeczami się nie zgadzam. Począwszy od uwalniania związków do słupa wody, po zabijanie nadmiaru gupików zimną wodą. Zauważ, że każdy poleca jedynie tą książkę, a inne pozycje akwarystyczne o akwarium na ziemi ogrodowej praktycznie nie istnieją. Powód?
akwarium.info.pl Gdyby firmy akwarystyczne przez dodanie przedrostka akwa do swoich produktów nie zawyżały cen niektórych produktów kilku lub kilkudziesięciu krotnie to człowiek nie musiałby szukać alternatyw. Przykład np sól akwarystyczna używana do leczenia ryb lub carbo w płynie do nawożenia roślin itp. Wiele z tych rzeczy można kupić o wiele taniej tylko w innym opakowaniu.
No właśnie, nie miałeś zbiornika z ziemią ogrodową i głupoty opowiadasz... Mam od trzech lat, a wzoruję się na znajomych, którzy mają zbiorniki od prawie 10 lat. Widzę, że wolisz chemicznie obrabiane substraty na ziemi ogrodowej, niż oryginał... Żaden z przedstawionych tu argumentów przeciw ziemi w rzeczywistości nie występuje :).
@@akwariuminfopl Daje radę i to zajebiście. Mam baniak na ziemi od trzech lat i nie było z tym problemów. Po starcie rośliny rosły w zastraszającym tempie. Przyrosty błyskawiczne.
Witam mam pytanko odnośnie żwirku rzecznego .Z tego co mówisz nie zmienia on parametrów wody ,gdy robię test octowy to buzuje jak karbit .Co mam o tym myśleć? Z góry dziękuję za odp Pozdrawiam.
Poszedł subik, ale mam pytanie. Chce zasadzić prawdziwe roślinki w akwa i mieć neonki innesa z kiryskami. Neonki potrzebują ciemne podłoże, a kiryski o rzadkiej granulacji, jednak co z roślinami? co proponujesz w tym przypadku?
I o to chodzi by każdy miał swoje zdanie i doświadczenia akwarystyczne :) Zalezy też oczywiście o jakich roślinach mówimy. Nie wszystkie będą prawidłowo rosnąć w piasku.
Fajnie, tez uważam, ze akwarium to ma być natura, kawalek natury przeniesiony do domu. Stad moje akwarium jest li tylko na podlozu zwirowym, bez jakichkolwiek bzdetow pt. czerwony piasek,czy innych zamkow, ze o krasnalu nie wspomnę. Wiesz? kiedy widze akwarium z jakimiś wydziwieniami, to nie potrafie powstrzymać się od smiechu niestety. Zawsze w takich przypadkach zastanawiam się; Co tez myslal wlasciciel takiego akwarium zakladajac owy zbiornik, jaka idea mu przyswiecala... Ja w każdym razie mam zawsze ubaw po pachy...
Człowieku. Negujesz zbiorniki na ziemi a... sam jej nigdy nie zastosowałeś!!! Więc jak możesz się wypowiadać na ten temat? To samo o piasku. Skoro bredzisz, że rośliny źle rosną w pisaku to także na bank nigdy jako podłoża go nie zastosowałeś. Nie jesteś odpowiednią osobą do dawania porad innym na podstawie własnego widzi mi się. Przy ziemi trzeba robić częściej podmiany? Widać że coś tam usłyszałeś, coś tam przeczytałeś ale nie masz zielonego pojęcia w tej kwestii. Ja rośliny sadzę i nie czuję potrzeby ich przesadzać. A nawet jeśli to przycinam korzenie. A podmian nie robię w ogóle bo w końcu to LT. a rośliny rosną pięknie mimo braku dodatkowych nawozów i przede wszystkim zero glonów. Łapka w dół i do widzenia.
Zgodze sie z powyzszym. Mam zbiornik na ziemi ogrodowej. Przysypanej zwirem. Zadnych siatek i innego shitu. Rosliny rosna jak szalone. Mozna je normalnie przesadzac i zadna ziemia czy syf sie nigdzie nie przedostaje. I w zyciu nie uzywalem zadnej chemi. Albo naturalny zbiornik. Albo substraciki dla sierot ktore nie moga sobie same poradzic. Substraciki sa dobre dla nowoczesnych japiszonow ktor kupia kazde g..jakie sie im podsunie. Moze by tez warto dopowiedziec ze ten substrat po chyba 2 latach sie wypala i wymaga zmiany. Ja mam juz zbiornik 5 ty rok na ziemi wlasnie i wszystko hula. Dobry tekst jest w tym filmie..."Ziemia nie jest naturalnym podlozem" To niby w rzekach morzach itd wszystko rozwija sie na substratach. Czlowieku. Zanim cos powiesz...pomysl...
@@tkaninymeblowe8613 mam pytanie zamierzam właśnie zakładać pierwsze akwarium na ziemi ogrodowej, Ale niestety nie posiadam dużej wiedzy więc poszukuję kogoś kto mi doradzi. Czy dobrym pomysłem jest zrobienie podłoża najpierw z ziemi ogrodowej, warstwy keramzytu, siatki ogrodowej, a na to drobnego Żwirku? Zamierzam kupić takie rośliny, które wiele błędów wybaczą oczywiście, a obsadą byłoby stadko neonków (Akwa 72l). I w jaki sposób z czasem to nawozić
Witam. Rozumiem, że opinie wyrażasz subiektywnie i ok, każdy ma prawo. Czasem odnoszę wrażenie, że nie zbadasz dobrze tematu. Z jednej strony mówisz o podłożu aktywnym robionym na bazie ziemi a z drugiej strony mówisz, że ziemia się nie nadaje. Jeśli się komuś udaje prowadzić na tym akwa to nie można mówić, że się nie nadaje. Wiele więcej merytorycznie film zyskałby wymieniając wady i zalety danego podłoża wprost. Moim zdaniem temat potraktowany po łepkach, tym bardziej że kanał zyskuje na popularności i jeśli nie będzie rzetelny to ją straci lub wprowadzi początkujących w błąd. Kolejne tematy jakie mi przychodzą do głowy to glony, rozpoznanie i naturalne metody walki z nimi (likwidacja przyczyn drogą do likwidacji skutków) oraz przerybienie, przerybienie kontrolowane (nie tylko w celu ograniczenia agresji ale doboru nawożenia, czyli czy zawsze jesteśmy zmuszeni do oddania nadmiaru ryb).
Tomek G. trafiłeś w sedno. Ja osobiście jako korzystający z ziemi ogrodowej jako substratu, choć nie tylko bo wnet zamierzam spróbować mieszanki gliny i torfu proponowanej przez kolegę z kanału exotic_hobby, poczułem się trochę urażony i wysmiany, że co to za pomysł ziemię do akwarium, hahaha. Przy jednoczesnym przyznaniu że tamten substrat jest na bazie ziemi ale to nie jest ziemia.... w zasadzie jeśli chodzi o gotowe substratu to też pokazany został jeden opisany pobieżnie i "ja takiego używam i taki jest najlepszy, nawet w krewetkariach używa się substratu a nie ziemi". Oczekiwałem przeglądu przez substraty, plusów i minusów każdego z nich, jaki wpływ mają na wodę, jak długi czas pozostają aktywne. a tu kilka rodzajów żwiru, jakiś substrat, i ziemia bee. Nawet różowy żwirek jest sensowniejszy niż ziemia.
Nic nie urośnie na piasku? - to zapraszam na mój kanał: wszystkie akwaria mam na piasku i roślinki rosną, limnofile nawet bardzo pięknie rosną - mutanty jakieś czy co? :D
Nie zgadzam się odnośnie ziemi. Ziemia stabilizuje parametry wody. Mam dwa akwariumy na bazie ziemi i nie żałuję. Z wyjmowaniem roślin też nie ma problemu. Ja w akwarium na ziemi trzymam skalary. Kirysy też nie narzekają. A to nie jest, jak mòwisz nowa moda tylko sposòb prowadzenia akwarium stary jak świat, podobnie jak filtry gąbkowe.Pewnie, że w krewetkarium bym tego nie zastosował, ale do ryb jak najbardziej tak. Popytaj starych akwarystòw. Według mnie to właśnie substrat jest podłożem nie naturalnym. A ziemia jest łatwa do zastosowania i o niebo tańsza niż jakieś badziewie z kraju kwitnącej wiśni. Ja mam mało światła, nie nawożę, a rośliny rosną, a ryby mają się dobrze.
akwarium.info.pl A poza tym, jeżeli się robi filmik o podłożach dla wszystkich akwarystòw, to nie powinno się mòwić, że ziemia to jest do kwiatkòw doniczkowych, a nie do akwarium, bo wielu akwarystòw prowadzi akwaria na ziemi. Akurat to mi się nie podoba i dlatego 👎.
Akwanatura Ryby ślimaki i inne zwierzaki. ja również znam osoby prowadzące akwarium na ziemii i nie mów, że się nie da. Po prostu wiem jakie problemy i niedogodności ina powoduje. Jak pisałem wcześniej - każdy ma swoje preferencje
akwarium.info.pl Ale jakie niedogodności. To właśnie substrat może powodować ròżne cuda, zwłaszcza kiedy ktoś nawozy wali do akwarium, a ziemia jest w zupełności samowystarczalna. Rośliny też wyrywałem kilka razy i nie było z tym problemu.
Oglądam całą serię bo przymierzam się do Malawi i ja nie mam o tym pojęcia, a Ty masz. Ale o akwa na ziemi ogrodowej.... Nie obraz się ale... nie masz pojęcia
W malawi nie potrzebujesz ziemi,wystarczy sam piasek lub drobny żwirek,ponieważ te ryby lubią otoczenie skaliste a podłoże to głównie skały,pisek i ewentualnie żwirek-wszystko zależy jakie rybki i czy chcesz coś sadzić roślin,bo sam piach dla roślin to troszkę za mało,ale rybkom nie będzie przeszkadzał o ile będzię sporo większych kamieni,grot itp.
No i zniszczyłeś marzenia córki , chciała podłoże brązowe ale z twojego filmu wynika, że jest fuj i be, a ona różowego nie cierpi. Ogólnie straciłem dwadzieścia parę minut myślałem, że to będzie poparte jakimś doświadczeniem ale widzę, że popierasz to co ci wygodne a to czego nawet nie spróbowałeś jest do kitu. Subar nie będzie. Pozdro
Jak starciłeś? Ciemne podłoże pięknie ukazuje barwy roślin szczególnie zielonych, dodatkowo ciemne podłoże jest odpowiednie dla niektórych gatunków ryb np. Neonków który dobrze czują się w ciemniejszym zbiornikiu. Piasek nadaje się do robienia plaż dla ryb dennych, ponieważ na kamieniach bardzo łatwo mogą poranić sobie ciało. A kolorowe kamyczki nadają się jedynie do sztucznych rybek i roślin bo nigdzie w naturze nie ma podłoża o niebieskim kolorze, w akwarystyce chodzi o to by stworzyć rybom jak najnardziej naturalne środowisko do życia. Poza tym nie kieruj się jego zdaniem na temat danego podłoża bo każdy ma swój gust i jednemu się podoba a imnemu nie.
Ziemia, ziemia, ziemia. Nigdy nie stosowałem, chociaż mnie korciło. Zamiast ziemi można zastosować substraty podżwirowe i różne 'podsypki', które są produktami przeznaczonymi do akwariów roślinnych. Stosowane są, jako pierwsza warstwa podłoża, którą należy przykryć żwirem. Kilka lat temu miałem akwarium z substratem Rataja przysypanym podłożem Filtus Floran i wszystkie rośliny, które zakupiłem do tego akwarium fajnie rosły przy oświetleniu 0,65W/l, CO2 i nawożeniu dość tanimi nawozami Easy Life. Pamiętam, że wycinałem do cholery roślin i rozdawałem, komu się dało. Niektórzy znajomi, co mają akwaria z kokosem, łódką i zamkiem i jakimś gównianym kolorowym żwirkiem po kilku razach nie chcieli ode mnie roślin, bo i tak nic im rosnąć nie chciało, ale nie uświadamiałem ich, dlaczego u mnie rosną jak szalone (co tydzień coś ciąłem) a u nich wszystko gnije
Witam , na żwirku też sie da hodować rośliny ale trzeba odpowiednio nawozić , a Ty jeszcze podawałeś Co2 i miałeś dość mocne oświetlenie , wielu nie ma o tym zielonego pojęcia.
@@hugi6554 Różnie to bywa. Jeden gość zapytał mnie o rośliny. Powiedziałem, że coś mu dam z przycinki. Dałem mu Rotale zieloną i czerwoną, Ludwigię brevipes, Hemiantus zwyczajny, Hydrocotyle tripartita. Mnóstwo sadzonek, w sklepie sporo by za to zapłacił. Jak zobaczył rośliny to mówi, że nie mają korzeni:) Powiedziałem, że trzeba wsadzić w podłoże i rośliny po kilku dniach się ukorzenią. Później spotkałem tego gościa, a ten mi mówi, że chujowe rośliny, bo bez korzeni i mu wypływają:D
@@akwariuminfopl Człowieku. Negujesz zbiorniki na ziemi a... sam jej nigdy nie zastosowałeś!!! Więc jak możesz się wypowiadać na ten temat? To samo o piasku. Skoro bredzisz, że rośliny źle rosną w piasku to także na bank nigdy jako podłoża go nie zastosowałeś. Nie jesteś odpowiednią osobą do dawania porad innym na podstawie własnego widzi mi się. Przy ziemi trzeba robić częściej podmiany? Widać że coś tam usłyszałeś, coś tam przeczytałeś ale nie masz zielonego pojęcia w tej kwestii. Ja rośliny sadzę i nie czuję potrzeby ich przesadzać. A nawet jeśli to przycinam korzenie. A podmian nie robię w ogóle bo w końcu to LT. a rośliny rosną pięknie mimo braku dodatkowych nawozów i przede wszystkim zero glonów. Łapka w dół i do widzenia.
mam bazalt czarny, wyglada podobnie, dla krewetek idealny bo im ciemniejsze tło tym bardziej wybarwiaja sie krewetki czy ryby, ale fakt to nie naturalne w 100%. Granit nie ejst obojetny dla ryb, w sumie nawet nie preferowany ale ryba sie dostosuje. Heh, widzisz czyli jesteś hoobystą... dlatego masz takie braki, ja jestem pasjonatą a to nie to samo hehe. Substrat to chemiczny wynalazek, mało wiesz widze... wiesz o tym ze te gówna gotowe to sama chemia i na ryby oddziałowuje sterylizacyjnie lub uposledza system inmunologiczny? lepszy inny typ, 1:1 ziemia uniwersalna z ziemia ogrodową fizycznie najlepszy najstarszy typ podłowa pokryty zwirkiem, serio, mam 20 lat juz akwaria i nic sie nie dzieje, natomiast siatki nie uzywam bo zbedne. Podmiana woda czesta? hahahaha, podmieniam 1x 2 tygodnie i nic, ponadto tez przesadzam raz na jakis czas rosliny i nic sie nie dzieje wiec wybacz. Bredzisz sporo i siejesz mity, pewnie tetra ci płaci za takie brednie. PODŁOZE AKTYWNE TO ZIEMIA co ty mylisz zupełnie pojecia. w naturze masz substrat? hahahah
Rozwiń to o granicie, bo trudno jest znaleźć info na temat oddziaływania różnych typów podłoża na ryby. Wszędzie mity i komercja. A to co napisałeś zabrzmiało ciekawie.
granit czysty powoduje destabilizacje równowagi biologicznej, problem taki takiego nie ma w polsce, jest za to odpad produkcyjny a to nie to samo. te odpady maja w sobie sporo żelaza, miedzi, i innych świństw który z kontaktem z długotrwałym moczeniu rozpuszcza sie i wszystko wypływa co powoduje na dłuższą skale podtruwanie stopniowe ryb co skraca życie, rozmnażanie itp. dlatego unikać tego shitu. Tak w skrócie. sytuacja poniekad podobna jak z weglem, idziesz kupić do PSB lub dzie indziej to kupujesz w polsce ruski wegiel który g warty jest a poslki wegiel leci do czech i innych krajów za 150zł/t a my musimy kupowac po 700zł/t który został kupiony za 50zł/t czaisz ironie?
Dzięki za obszerne info. Tak jak się spodziewałam, najlepszy czysty piasek / drobniutki żwirek. W sumie u biotopowców w akwariach nie znajdzie się nic innego, a oni najbardziej dbają o zdrowie ryb.
piasek nie jest dobry do sadzenia roslin, nie przepuszcza tlenu. zwirek naturalny czy z bazaltu nie ma problemu nawet z czarnym, natomiast co do substratów czy granitu to juz mam obiekcje bo je testowałem wiele razy. substraty szybko traca właściwości i trzeba uzupełniac, LT samo zasila sie z odchodów czy karmy zaległej wiec masz perpetuum mobile w sumie rozumiesz. Co do firanek to mit i zbedne, ja tego nie stosuje i wsio działa prawidłowo już 5 lat wiec nie sądzę ze ziemia to zło, przeciwnie. Substrat to nic innego jak owa ziemia + kupa chemicznych dodatków które z nadmiarze wprowadzają zamęt w równowadze a to odbija sie na rybach. taka prawda
Piasek jest bardzo dobry. Zapraszam na mój kanał, mi jakoś rośliny rosną i nie narzekam :) żwir za to zbiera rybie gówienka, a po jakimś czasie i odmulanie nie pomaga. Mając akwarium na piasku, można nie robić żadnych restartów co kilka lat. Zapraszam na forum cichlidae.pl, tam jest rozwiewane wiele, wiele mitów :)
Prawie półgodzinny bełkot. Straciłem tyle czasu na oglądanie tego filmiku i tak na prawdę niczego się z niego nie dowiedziałem. Nie ma tym filmie informacji o wpływie tych podłoży na parametry wody co jest bardzo ważne. Natomiast dowiedziałem się z tego filmiku, że ziemia jest bee, na piasku nie rosną rośliny co jest kompletną bzdurą. No i najważniejsze info jest takie, że pozwoliłbyś córce na kolorowy żwirek. Ogółem dramat.
Wypowiem się jako akwarysta, który swój pierwszy zbiornik postawił od razu na ziemi ogrodowej :) ziemia uniwersalna ogrodowa z nawozem, bez siatki, na to żwirek. Z rybek dennych to kiryski
Opinie moje mocno odbiegają od Twoich ale jak to w życiu bywa każdy ma swój sposób na akwarium ;)
Nareszcie ktoś kto nie nudzi i wie oczym prawi. A myślałeś o stand up
Fajny Konkretny FILM!!..moim zdaniem na rośliniaka najlepszy substrat i na substrat siatka i drobny żwirek .
Spox materiał ... Ja chcę więcej :) takich materiałów.
Pozdrawiam.
Dzięki! Będzie więcej
wyczuwam minus od ludzi mających akwarium na zieli ogrodowej.
Częste podmiany wody. - tak na początku. Zależy od zbiornika 2tygodnie do 1miesiaca czasu.
Wyjmowanie roślin z podłoża - sam niejednokrotnie przesadzałem rośliny. Trzeba jednak pamiętać aby nie wyciągać całych korzeni. Podciągamy roślinkę następnie wkładamy nożyczki w żwirek i w ten sposób przycinamy korzenie i wyciągamy roślinkę. Stare korzenie zgniją dając nawóz :)
Nie stosuje ani CO2 oraz nie nawożę swoich dwóch zbiorników, a za niedługo powstanie następny.
Chyba trochę za bardzo pojechałeś po ziemi ogrodowej :)
Po za tym fajny filmik :) Super podejście odnośnie żwirku różowego :) Pozdrawiam :)
No widzisz, ja wyraziłem swoją opinię o ziemi ogrodowej. Mam swoje doświadczenia i zdecydowanie podłoża aktywne uważam za lepsze rozwiązanie. Jeśli ktoś się z tym nie zgadza, to OK. Na tym polega wyrażanie opinii. Gorzej jak minusują tzw. "hodowcy gupików" lub zwolennicy zupy rybnej, gdzie w akwarium pływają ryby z rożnych stron świata, czyli np. od bojownika z Indochin po skalary z Ameryki Południowej.
akwarium.info.pl Ciekawe do kogo kolega pije.Chciałbym zobaczyć twoje zbiorniki, czy tam są takie idealne biotopy utrzymane. Żenada. Tak samo jak z jednej strony wyśmiewanie się z ziemi jako podłoża, a pòżniej mòwienie w komentarzach, że do ziemi nic się nie ma. Ja ostatnio uruchomiłem kolejny zbiornik właśnie na ziemi, a rośliny można wyrywać bez problemu z korzeniami i nic się nie dzieje, bo sam to często robię kiedy mi valisneria pcha się na pierwszy plan. Jak na razie to na blogu są poruszane tematy dla 10 latka, a ktoś mi tu wyjeżdża z gupikami. Spròbuj wyhodować zdrowe choćby gupiki od małego w dzisiejszych czasach, kiedy w sklepach kròlują ryby z Azji pędzone Bòg się na czym. 😠
Nie wiem czemu się obruszasz. Każdy ma przecież prawo do wyrażania opinii. Co do tematów, to przykro mi że się Tobie nie podobają.
akwarium.info.pl Poczekam jak przejdziesz od tematòw dla początkujących do czegoś dla bardziej zaawansowanych, powiedzmy rozmnażanie ryb, ale nie w teorii tylko w twoim akwarium. Albo temat filtracji, kubłòw, sampòw itp. itd. Osobiście nic do ciebie nie mam, tylko wkurzył i mnie bardzo negatywne podejście do ziemi ogrodowej. Mam znajomego, ktòry od dawna prowadzi sieć sklepòw akwarystycznych w mojej miejscowości i jest przedstawicielem handlowym, jeździ po Polsce i też dziwił się odnośnie ziemi. Ale kiedy go widziałem za jakiś czas to powiedział, że zasięgnął języka i że starzy akwaryści znają te rozwiązania. To nie jest nowy temat z Ameryki od Diana Walstad, ale temat stary jak świat i znany w Polsce. Ja na razie pozostanę przy ziemi i zobaczymy co z tego będzie. Na razie jestem zadowolony z tej metody prowadzenia akwarium. Pozdrawiam i co złego to nie ja😉
Na pewno kanał będzie się rozwijał i poruszane są w tej chwili tematy, które akwaryści sami wskazali (na forum Akwarystyka Polska oraz fanpagu akwarium.info.pl). Co tydzień będzie nowy film, a tematy zróżnicowane. Dlatego zachęcam do śledzenia kanału. Jeśli chodzi o ziemię ogrodową, to osobiście wolę stosowanie podłoży aktywnych i po doświadczeniach z ziemią ogrodową to się już nie zmieni. Nie wiem tylko czemu się "wkurzyłeś" za to, że ktoś innym ma odmienne zdanie na temat od Ciebie.
Ciężko się przyczepić (jak by ktoś chciał) do choćby jednego zdania. Podzielam większość już bym chyba różówkę zapakował do akwa niż to białe gruzowisko :) Jednak.... Jeśli chodzi o te ziemię to po 1. to rzeczywiście nie jest podłoże - jest to dodatek odżywczy pod podłoże (żwir,piasek) I taki kombinat daje nam coś co można nazwać substrat zrób se sam. Jedna rzecz :) Pachnie mi tu pewnym lobby które mówi że ziemia się nie nadaje. Ziemia się nie nadaje bo kosztuje lekko 20 razy mniej niż substrat z niej wykonany. Dziękuję i pozdrawiam.
Mokre , gdyby było lobby to padła by nazwa marki przynajmniej jednego podłoża :) Miałem swoje doświadczenia z ziemią i nie wrócę do niej. Ale oczywiście każdy akwarysta ma swoje preferencje i upodobania. Dla mnie to substrat dość problematyczny i nieprzewidywalny. Ale inny doświadczony akwarysta w tym temacie będzie używał go i polecał. Ot na tym polega akwarystyka.
Mnie przeraża jeszcze jedna frakcja której nie użyłem jak dotąd a zamierzam. Podłoże jałowe kontra akwarium roślinne - holenderskie etc. Tu dla mnie matrix
mokre łapska to się da zrobić nawet z trawnikiem. Oczywiście nie obędzie się bez nawożenia. Akwarystyka roślinna jednak nie jest moim konikiem. Zajmuję się od lat głównie rybami i to dla nich stawiam akwaria odwzorowujące biotopy.
Aku na ziemi, glinie i torfie w pierwszych dwóch - trzech miesiącach , faktycznie trzeba ostro pilnować. Ale jak złapie balans, to naprawdę, żeby go zepsuć trzeba mieć specjalne zdolności. Co do podłoży aktywnych, to w przypadku krewetek gdzie się podaje mało nawozów może i się sprawdza. W przypadku roślinniaka, to jak siedzenie na bombie i ciągłe bieganie z testami, bo nie wiadomo co w danym momencie podłoże zeżre. Co do Bazaltu. Plus: cena, wygląd .Minus: ciężko sadzi się rośliny, po jakimś czasie bardzo szczelnie się układa i ciężko cokolwiek wsadzić. Lekko zatwardza wodę. Reszta w normie, bo nie widziałem kirysa, który na siłę próbował by w nim ryć. Co do granulacji, chyba każdy roślinożerca wie, że w drobnym podłożu rośliny rosną lekko karłowate, a w zbyt grubym są rzadkie i wyciągnięte.
Z ziemią miałem zawsze same problemy. A że lubię grzebać w akwa i przearanżowywać je, ziemia mi to skutecznie utrudniała i rodziła same problemy. Stąd moja opinia o tym substracie. Bazalt jest fajny jeśli nie masz ryb dennych i bardziej wymagających roślin. Natomiast w akwarium z korzeniami i epifitami się sprawdza.
Na kanale father fish mówił że daje gruby piasek 5cm i ew troche żwiru który się z nim miesza. Kłóci się to ze strefami beztlenowymii i gniciem roślin ale ma on świetne akwaria low tech
tez ostatnio sluchalem kilka jego filmow o to sie kloci z wiekszoscia madrosci jakie mozna u nas na Polskich kanalach uslyszec... To samo tyczy sie podmianek wody...
...dodam że bazalt jako dość ostre podłoże nie nadaje się dla ślimaków, ja kilkanaście lat temu zrobiłem ten błąd i dałem jako podłoże bazalt, co prawda mała frakcja, ale 70% ślimaków pożegnała się z życiem :( zanim pokapowałem się o co chodzi, już było za późno...teraz mam piaseczek bardzo drobniutki, bo frakcja 0,5-1mm, i tak, twardy jak beton, ale rośliny rosną jak szalone i 0 problemów :)
moja kuzynka miała bojowniki, ciocia się nie znała, kupiła 3 letniej córce 3 bojowniki, ( akwarium 2l) pozjadały się, został jeden kuzynka powrzucała tam zabawek i cukierków, rybka rip. kiedyś też koleżanka z młodszą siostrą do mnie przyszła i ta jej młodsza siostra, powrzucała mi czekolade do akwarium, na szczęście nic się nie stało bo wyjelam czekolade. dzieciom które chcą zwierzatko tylko po to żeby się pobawić, lepiej postawić miske z woda i powrzucać tam zabawki
Ja w roslinniaku mam ziemie ogrodową...żwirek i piasek. Roślinki szaleją bez dodawania zadnych sterydów itp ..Łapka w górę..
Dzięki
Pytanie czy ryby by nie wyskoczyły ze strachu jak by zobaczyły ten rózowy zwirek
Mam dwa akwaria.Oba na ziemi ogrodowej.Fakt że dłużej dojrzewają ,ponad pół roku.Trzeba w tym czasie częściej wymieniać wodę.Wodę leję z kranu.W starszym akwarium mam już krystaliczną wodę.W młodszym jeszcze lekko brązowa.Raz w miesiącu sprawdzam wodę,Ph-6.9,Kh -8,Gh-w starszym 14,w młodszym 9.W młodszym mam ślimaki,może one zmiękczają wodę.Przenoszę nawet ślimaki z młodszego akwarium do starszego ale tam nie rozmnażają się.W jednym i drugim ryby nie chorują,rośliny rosną bez problemów.Kiedyś robiłem eksperymenty z wodą RO ale ryby padały i rośliny nie rosły.Z eksperymentów wyleczyłem się.Staram się prowadzić akwaria w sposób zbliżony do natury.Ważny jest filtr do wody ,oświetlenie /nie za długie/i ryb nie można przekarmiać.Jeśli to będzie spełnione to natura sobie poradzi./Raz na tydzień robię podmianę wody/.
Pół roku? Ale to chyba na samej ziemi, niczym nie przysypanej? Jestem cierpliwy ale bez przesady...
A ja zachęcam do robienia akwariów na ziemi ogrodowej, zwłaszcza low tech. Nie trzeba się bawić nawozami, wychodzi z tego stabilny ekosystem fajnie bakterie pracują, rośliny rosną jak szalone zwłaszcza z co2. Akwaria bezobsługowe, tylko ja wspomniał autor filmu trzeba robić częstsze podmiany wody.
To low tech czy CO2 ?
Częste podiany wody tylko na początku, ponieważ woda jest lekko brązowawa i daje zapach jak z mokrej doniczki doniczki. Po pewnym czasie to ustępuje i faktycznie bez nawozów rośnie wszystko pięknie.
6:25 mialam taki żwirek identyczny, ceramiczny, ostry, tak wywalał krzemiany do wody że plaga okrzemków, nie do opanowania, wszystko brązowe - po zmianie jak ręką odjął
Propozycja do AKWAGadki - proces stabilizacji w akwarium oraz nawożenie w pierwszym etapie życiu baniaka. Przyda się z pewnością wieeeelu :)
Oooo bardzo fajny pomysł na film.
zatem czekamy :) sam skorzystam :D
Czarny bazalt bardzo fajnie prezentuje się w baniaczku, zapomniałeś dodać że zmienia parametry wody, wiem to z własnych doświadczeń, co do żwirku barwionego na czarno się nie wypowiem bo nigdy nie stosowałem.
Witam ja od lat używam ziemi ogrodowej i nie zmienił bym na jakieś inne podłoże pod akwarium roślinne:))
wooo panie, ja zaczynałem od okonia, którego sam wyłowiłem w stawie. mały jakieś 10cm postanowiłem sobie go sam hodować w domu w 20l słoiku do kiszenia ogórków, oczywiście zdechł po kilku dniach, potem wsadziłem karasia które już lepiej dawały sobie rade ale od kranówki strasznie wybladły. Widząc zapał 12 latka, mój tata postanowił odkupić od jakiegoś kolegi aqa 60l i poszło, teraz mając 32 lata 4 aqa, z czego 1 ma mój syn i tandetne ozdoby plastikowe które chciał. Mnie cieszy że się zaraził tym hobby, teraz moja córka też chce aqa i już zakupiłem 20l na 1 bojownika i jak będzie chciała różowe kamyczki, będzie miała różowe kamyczki i różowe zameczki. BTW fajny filmik , leci sub
wszystko ładnie a jakie kamienie do akwarium trzeba dawać by było dobrze znaczy takie z podwórka pierwsze lepsze co się spodobają czy jakieś wydziwia te z sklepu budowlanego można dawać jakieś lawy nie lawy i tak dalej ??
U mnie żabienica w samym piasku wyrosła w krótkim czasie rozeta ok 60x60 teraz jest mniejsza bo liście zaczęły mieć dziury więc trochę ją przyciąłem
ta deska na której prezentujesz jest bardzo fajna :D to jakiś egzotyk? amazaque? czy tak ladnie podciemniony orzech?
Fajnie że istnieje możliwośc prędkości 1,5 bo strasznie długie te audycje a czasu mało :)
Eeeee tam długie. Przecież poniżej godzinki są :)
Łapa Leci Do Góry Serdecznie Pozdrawiam 🌚😇🌜🌛🙄🙄😋👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👌👍👍👍👍👍👍😋
Dzięki wielkie :)
Przydatne kompendium wiedzy.
A jeszcze co do podłoży aktywnych: jest z nimi to samo ryzyko, a nawet większe niż z ziemią. Znam z autopsji - podłoże aktywne nagle zaczęło coś wywalać do słupa wody i prawie wytruło obsadę. Odtąd dziękuję za wszelkie substraty, stosuję tylko neutralny piaseczek :) z kulkami z gliny i torfu przy dnie zbiornika.
Samo z siebie nic nie wyrzuca do słupa wody. Podłoże aktywne absorbuje, gdy już nie jest w stanie absorbować, to może nagle wzrosnąć stężenie w wodzie, gdy np. nawozimy. Do słupa wody może jedynie oddać wtedy, gdy w nim "grzebiemy"
Co prawda ja założyłem jedno akwarium na specjalnej ziemi dla roślinek-mieszanka drobnego żwirku i szczątków roślin (szczątki organiczne) i jakieś drobne kawałki drzewa (w opisie pisało, że jest to ziemia przeznaczona do sadzenia roślin w akwarium, może być stosowana też jako nawód dla roślin akwariowych > coś w rodzaju ziemi ogrodowej ale troszkę inne zastosowanie i szczerze napiszę,że roślinki bardzo szybko rosną i się ukorzeniają,a ziemię tą najlepiej użyć w ten sam sposób jak ziemi ogrodowej(zamiast niej w zastępstwie) i się to sprawdza, a więc ta ziemia na sam dół (najlepiej sucha bo szczątki lubią unosić się na wodzie) a na nią drobny żwir lub piasek albo od razu po piasku drobny żwir (taka opcja też jest dobra) i to w moim przypadku działa, ale na początku trzeba częściej podmieniać wodę i uważać bo może być też nagły wysyp glonów na szybach, jednakże ja nie czekałem aż mi dojrzeje zbiornik i prawie od razu wpuściłem ryby ,ale z normalnym użytkowaniem powinno zdać egzamin (nie czekałem na unormowanie się parametrów wody i ukorzenienie się roślinek),ale nie narzekam ponieważ po przeczyszczeniu akwarium problem więcej się nie pojawił ,roślinki rosną i mają się dobrze, łatwo je przesadzać i chyba to tyle. Użyta ziemia jest produktem firmy: "Tetra-CompleteSubstrate" (wiadro/pojemnik zawiera 60l produktu) -ziemia na szybki wzrost/start roślin, Ja nie narzekam i mogę polecić, przynajmniej produkt naturalny (w naturze ciężko taką ziemię znaleźć, ale jest to ziemia na bazie próchniczej I szczątkowej, taką można spotkać w wilgotnych lasach i bagnach gdzie ziemia jest mocno wymieszana, jest w niej po prostu sporo różnorodnych elementów szczątków, piasku i żwiru o różnej gradacjii (średniaca).
Panie AkwaGadka jeśli nigdy nie zakładałeś zbiornika na ziemi to lepiej o niej nie mów, ponieważ nie jesteś ekspertem, troszke masz racji, że trzeba się bardziej przy niej pilnować itp, ale nie jest ona czymś złym, w zasadzie uważać trzeba na początku ponieważ później po jakimś czasie z ziemi ogrodowej te związki do porostu roślin zostają wchłonięte właśnie przez nie i tak to wygląda,co prawda taka ziemia dość długo je trzyma ale na wieki przecież jej tam nie będzie. xd
Super film
subik i łapka od poczontkującego
Dzięki i miłego dnia :)
Co do częstych podmianą wody w akwarium na ziemi, to zgadza się tylko przez pierwsze dwa miesiące, a pòźniej można to robić rzadziej niż w innych rodzajach podłoża i akwarium się samo balansuje. Byle by nie paprać wody nawozami i CO2.
I byle nie odmulać, nie mieć ryb dennych lub kopiących. Oczywiście też nie można za bardzo przesadzać roślin. Taka jest moja opinia.
U mnie kirysy nie narzekają i glonojad też dobrze żyje, co można zobaczyć na moim kanale. A ostatnio 50l zrobiłem na ziemi zmieszane z gliną i kwaśnym torfem i zobaczymy jak będzie funkcjonować.Następne 100l też planuję postawić na ziemi. Żałuję, że tego samego nie zrobiłem w 160l u gupikòw, ale może kiedyś się wezmę za to i z tym akwarium em zrobię to samo. Według mnie to jest najlepsze rozwiązanie, a akwarium może tak funkcjonować w nieskończoność. Co do substratòw to nie mam doświadczenia ale po tym co słyszę na innych kanałach to podziękuję za substrat, nie mòwiąc o tym że takie podłoże kosztuje kupę kasy.
A dno też mi się zdarzyło lekko odmulać ze dwa razy i nic się nie stało, a Lotos tygrysi rośnie jak głupi. Skalary też regularnie ikrę składają.
Tez miałam kiedyś akwaria na ziemi ogrodowej, ale te czasy minęły bezpowrotnie i na pewno do tego nie wrócę. Podłoża aktywne to jest to co lubię i stosuję.
A jakie masz opinię,lub ktoś inny używał, o bentonicie?-
Keramzycie?
Jak wpływa na wodę
I gdzie kupić ekspandowany??
Ja ostatnio urządzam akwarium, kupiłem używane 450l. Było tam już jakieś podłoże, ale strasznie mało. Postanowiłem zrobić wszystko po swojemu. Najpierw kupiłem trochę grubszych kamieni takich z centymetr i dałem je na dno, ale nie bezpośrednio tylko na wcześniejsze podłoże. Później gotowałem i sypałem do tego kermazyt, zwłaszcza na tylną szybę. Później na to trochę jakiegoś substratu i zasypałem całość żwirkami z akwarystycznych sklepów. Ale stwierdziłem dość szybko, że to będzie jednak za mało. Nie wiem ile musiał bym takich worków w sklepach akwarystycznych kupić, chyba z 50. dlatego zamówiłem z allegro skałę wulkaniczną i czarny granit. Zamierzam najpierw posypać skałę, później granit a później wszystko przysypię drobnym żwirkiem z akwarystycznych sklepów, żeby kirysom i bocjom było wygodniej, może nawet na sam wierzch posypię piasek. A jeszcze wymyśliłem że w podłoże powkopuję liście orzecha które już jakiś czas zalegają w toni akwarium. Nie wiem, czy dobrze to wymyśliłem, ale zamysł jest taki, żeby głębiej w podłożu robiły się przestrzenie w których będą powstawały różne gazy korzystne dla roślin. Dlatego grubsza i bardziej porowata struktura na dno a drobniejsza na wierzch. Mam tylko nadzieje, że nie popsuje to wszystko parametrów wody, bo oczywiście jestem głupi i wszystko robię odwrotnie. To znaczy najpierw wpuściłem ryby i stopniowo dowalam im podłoża. Co myślicie o kermazycie? Stosował ktoś? Oczywiście trzeba oddzielić tonący kermazyt od nietonącego i później wpychać go pod piasek.
Miałam raz akwarium na ziemi dwa razy - za jednym zamachem pierwszy i ostatni. W żadnym, absolutnie żadnym akwarium nie miałam tylu problemów co w nim (nawet niepolecany Filtus Foran poza mordęgą płukania nie sprawiał potem tylu problemów). Za to i na drobnym bazalcie, i na piasku z marketu zero problemów z parametrami wody, wysypem glonów, wzrostem roślin czy sprzątaniem. Aktywne - nie próbowałam, na razie odrzuca mnie ten kulkowaty kształt ziarenek, mimo ładnego koloru nadal trąci taką 'sztucznością'. Ale zaciekawił żwirek granitowy, pierwszy raz widziałam na filmiku, wygląda atrakcyjnie, pewnie wypróbuję.
Mam 33 lata i jutro robię obchód po wszystkich zoologicznych w mieście za rozowym zwirkiem🥰
Zgubiłem się czyli co najlepsze do akwarium z neonkami i trawnikiem?
Ziemia pod żwirkiem tylko przyspiesza cały proces wystarczy poczytać stare książki gdzie piszą że na początek trzeba mieć duże pogłowie ryb a potem je zmniejszać i sadzić rośliny np cryptocoryne.rosliny starego podłoża
Jakie nawozy i jak podawać do roślin
13:15 - I tu się zamyka sedno sprawy.
Małe dziecko chce rybkę i tak długo, dopóki nie zechce tej rybki łapać na widelec (na własne oczy widziałem), albo jej w jakikolwiek sposób szkodzić, to może włożyć do akwarium co tylko zechce. O wiele lepiej oceniam w pokoju dziecięcym akwarium z różowym żwirem, nurkiem, statkiem i gumowymi meduzami, niż welonkę w kuli. Roślinom jest wszystko jedno w czym zapuszczają korzenie, a i ryba się oswoi.
Dla akwarysty to jest rzeczywiście kicz, ale dzieci są tylko dziećmi.
Dla rowerzysty kiczem jest różowy rowerek z frędzelkami i koszykiem na kierownicy, a dziewczynki uwielbiają.
Z tą ziemia ogrodowa to widać że nie masz zielonego pojęcia :) ja zaczynałam przygodę z takim podłożem i wcale nie jest kłopotliwe mam w akwarium kiryski żadnej siatki i nigdy tragedii nie było a akwarium 450 l :) co do roślin to wystarczy je obciąć fakt wyciąganie może być klopotliwe. Ziemia ogrodowa trochę i piasku, żwiru to naj bardziej naturalne podłoże jak dla mnie do tego nie trzeba wydawać fortuny. Zasada podmiana na początku taka sama jak przy podłożu aktywnym :) a ile kasy w kieszeni u lala :)
Zwykle kamienie nie są dobre xdd
Bazaltowa plaża w islandii-black beach. istnieje naturalnie w drobnej frakcji
Czy podloze aktywne np amazonie,trzeba przykrywac tez zwirem czy moze byc bez poprostu sam substrat i tyle
?
Mam do pana pytanie: czy w bazalcie będą rosły anubiasy??????
Niestety anubiasów nie wkłada się w podłoże, muszą być doczepione do korzeni, kamieni itp. :)
Pytanie do autora - czy ma doświadczenie z używaniem ziemi ogrodowej :) Z mojego doświadczenia, nawet wykopanie rośliny nie powoduje dewastacji w akwarium. Wiele razy mi się to zdarzyło, i nic złego się nie stało, poza chwilowym zmętnieniem wody. Akwarium na takim substracie może być praktycznie bezingerencyjne. Polecam - autorowi, jak i widzom sięgnięcie do literatury, np. książki Diany Walstad. Na pewno nie negowałbym tego rodzaju akwarystyki, tak jak to zrobił autor, jednocześnie mówiąc że do zwolenników nic nie ma.
Dodatkowo, ziemia ogrodowa nie daje zarobić firmom zajmującym się produkcją i sprzedażą w branży akwarystycznej :P
Oczywiście, ze mam takowe doświadczenie. Niestety nie było ono pozytywne. jednak już na samym początku filmu jasno i wyraźnie mówię, że to moja opinia. A to, że nie stosuję ziemi do akwarium tylko do innych celów nie świadczy o tym, że neguję taki sposób na prowadzenie zbiornika. Jeśli chodzi o książke Diany W. to ją posiadam i z wieloma rzeczami się nie zgadzam. Począwszy od uwalniania związków do słupa wody, po zabijanie nadmiaru gupików zimną wodą. Zauważ, że każdy poleca jedynie tą książkę, a inne pozycje akwarystyczne o akwarium na ziemi ogrodowej praktycznie nie istnieją. Powód?
Gdyby firmy nie zarabiały na akwarystyce, to nie kupiłbyś nawet filtra lub grzałki do swojego akwa. To nie jest żaden argument.
akwarium.info.pl Gdyby firmy akwarystyczne przez dodanie przedrostka akwa do swoich produktów nie zawyżały cen niektórych produktów kilku lub kilkudziesięciu krotnie to człowiek nie musiałby szukać alternatyw. Przykład np sól akwarystyczna używana do leczenia ryb lub carbo w płynie do nawożenia roślin itp. Wiele z tych rzeczy można kupić o wiele taniej tylko w innym opakowaniu.
Tomek G. I o tym też będzie kilka vlogów. Będzie mowa o occie, szpachelkach, piasku, akcesoriach i pokarmach.
Spoko film
Ja mam piasek w akwarium 1-3 mm i kulki gliniano-torfowe a Rośliny rosną jak na dopalaczach:)
Dokładnie, mam tak samo.
moze coś o zbrojnikach
No właśnie, nie miałeś zbiornika z ziemią ogrodową i głupoty opowiadasz...
Mam od trzech lat, a wzoruję się na znajomych, którzy mają zbiorniki od prawie 10 lat.
Widzę, że wolisz chemicznie obrabiane substraty na ziemi ogrodowej, niż oryginał...
Żaden z przedstawionych tu argumentów przeciw ziemi w rzeczywistości nie występuje :).
Szczere. Ale ziemia daje radę w akwarium.
Podobni tak. Ale ja nie jestem fanem
@@akwariuminfopl Daje radę i to zajebiście. Mam baniak na ziemi od trzech lat i nie było z tym problemów. Po starcie rośliny rosły w zastraszającym tempie. Przyrosty błyskawiczne.
Witam mam pytanko odnośnie żwirku rzecznego .Z tego co mówisz nie zmienia on parametrów wody ,gdy robię test octowy to buzuje jak karbit .Co mam o tym myśleć? Z góry dziękuję za odp Pozdrawiam.
Fajny film śmieszny ale licze na poprawę chociaż by za parę lat polecam przeczytać książkę Diany Walstad .Pozdrawiam serdecznie
Film blisko pół godziny a tresci na parę minut.
psycholog, filozof, akwarysta w jednym :D
Poszedł subik, ale mam pytanie. Chce zasadzić prawdziwe roślinki w akwa i mieć neonki innesa z kiryskami. Neonki potrzebują ciemne podłoże, a kiryski o rzadkiej granulacji, jednak co z roślinami? co proponujesz w tym przypadku?
Jeśli chcesz spełnić oba warunki: czyli drobna granulację oraz ciemną barwę, to możesz pokusić się o barwiony kwarc.
akwarium.info.pl ok dzieki, a o jakiej granulacji ten kwarc proponujesz żeby roslinką pasowało?
Strasznie długo a informacji tyle co na 5 min, do tego więcej reklam niż na polsacie
Ten granit szary jakiej jest frakcji ?
umnie w piasku ( bardzo drobny ) rośliny rosły jak szalone.. więc tu się nie zgadzamy ;)
I o to chodzi by każdy miał swoje zdanie i doświadczenia akwarystyczne :) Zalezy też oczywiście o jakich roślinach mówimy. Nie wszystkie będą prawidłowo rosnąć w piasku.
Oczywiście każdy chcialby używać substrat jednak cena pcha nas w stronę ziemi 😉pozdrawiam
Znam jednego akwarystę co zalał ziemię wodą i wcale nie jest młody :D
Ja znam jedną akwarystkę co wypłukała filtr w wodzie z akwarium. Ale zrobiła to w akwarium bezpośrednio...
Czy ktoś może podać nazwę producenta tego substratu , dorzucanego na końcu filmu do piachu ? Substrat Help...?
Fajnie, tez uważam, ze akwarium to ma być natura, kawalek natury przeniesiony do domu. Stad moje akwarium jest li tylko na podlozu zwirowym, bez jakichkolwiek bzdetow pt. czerwony piasek,czy innych zamkow, ze o krasnalu nie wspomnę. Wiesz? kiedy widze akwarium z jakimiś wydziwieniami, to nie potrafie powstrzymać się od smiechu niestety. Zawsze w takich przypadkach zastanawiam się; Co tez myslal wlasciciel takiego akwarium zakladajac owy zbiornik, jaka idea mu przyswiecala... Ja w każdym razie mam zawsze ubaw po pachy...
Piasek najlepszy dla ryb i żółwia oczywiście tylko sprawdzony też nagrywam filmy o akwarystyce na kanale Bartosz Kobyła daj subskrypcje
Czy Twoim zdaniem na substacie mogą żerowac kiryski czy jest za lekki i grozi to rozkopaniem zbiornika?
Człowieku. Negujesz zbiorniki na ziemi a... sam jej nigdy nie zastosowałeś!!! Więc jak możesz się wypowiadać na ten temat? To samo o piasku. Skoro bredzisz, że rośliny źle rosną w pisaku to także na bank nigdy jako podłoża go nie zastosowałeś. Nie jesteś odpowiednią osobą do dawania porad innym na podstawie własnego widzi mi się. Przy ziemi trzeba robić częściej podmiany? Widać że coś tam usłyszałeś, coś tam przeczytałeś ale nie masz zielonego pojęcia w tej kwestii. Ja rośliny sadzę i nie czuję potrzeby ich przesadzać. A nawet jeśli to przycinam korzenie. A podmian nie robię w ogóle bo w końcu to LT. a rośliny rosną pięknie mimo braku dodatkowych nawozów i przede wszystkim zero glonów.
Łapka w dół i do widzenia.
Nie zesraj się
@@m4rcin847 Za późno :(
@@Spicy741 xD
Zgodze sie z powyzszym. Mam zbiornik na ziemi ogrodowej. Przysypanej zwirem. Zadnych siatek i innego shitu. Rosliny rosna jak szalone. Mozna je normalnie przesadzac i zadna ziemia czy syf sie nigdzie nie przedostaje. I w zyciu nie uzywalem zadnej chemi. Albo naturalny zbiornik. Albo substraciki dla sierot ktore nie moga sobie same poradzic. Substraciki sa dobre dla nowoczesnych japiszonow ktor kupia kazde g..jakie sie im podsunie. Moze by tez warto dopowiedziec ze ten substrat po chyba 2 latach sie wypala i wymaga zmiany. Ja mam juz zbiornik 5 ty rok na ziemi wlasnie i wszystko hula. Dobry tekst jest w tym filmie..."Ziemia nie jest naturalnym podlozem" To niby w rzekach morzach itd wszystko rozwija sie na substratach. Czlowieku. Zanim cos powiesz...pomysl...
@@tkaninymeblowe8613 mam pytanie zamierzam właśnie zakładać pierwsze akwarium na ziemi ogrodowej, Ale niestety nie posiadam dużej wiedzy więc poszukuję kogoś kto mi doradzi. Czy dobrym pomysłem jest zrobienie podłoża najpierw z ziemi ogrodowej, warstwy keramzytu, siatki ogrodowej, a na to drobnego Żwirku? Zamierzam kupić takie rośliny, które wiele błędów wybaczą oczywiście, a obsadą byłoby stadko neonków (Akwa 72l). I w jaki sposób z czasem to nawozić
Witam. Rozumiem, że opinie wyrażasz subiektywnie i ok, każdy ma prawo. Czasem odnoszę wrażenie, że nie zbadasz dobrze tematu. Z jednej strony mówisz o podłożu aktywnym robionym na bazie ziemi a z drugiej strony mówisz, że ziemia się nie nadaje. Jeśli się komuś udaje prowadzić na tym akwa to nie można mówić, że się nie nadaje. Wiele więcej merytorycznie film zyskałby wymieniając wady i zalety danego podłoża wprost. Moim zdaniem temat potraktowany po łepkach, tym bardziej że kanał zyskuje na popularności i jeśli nie będzie rzetelny to ją straci lub wprowadzi początkujących w błąd. Kolejne tematy jakie mi przychodzą do głowy to glony, rozpoznanie i naturalne metody walki z nimi (likwidacja przyczyn drogą do likwidacji skutków) oraz przerybienie, przerybienie kontrolowane (nie tylko w celu ograniczenia agresji ale doboru nawożenia, czyli czy zawsze jesteśmy zmuszeni do oddania nadmiaru ryb).
Tomek G. trafiłeś w sedno. Ja osobiście jako korzystający z ziemi ogrodowej jako substratu, choć nie tylko bo wnet zamierzam spróbować mieszanki gliny i torfu proponowanej przez kolegę z kanału exotic_hobby, poczułem się trochę urażony i wysmiany, że co to za pomysł ziemię do akwarium, hahaha. Przy jednoczesnym przyznaniu że tamten substrat jest na bazie ziemi ale to nie jest ziemia.... w zasadzie jeśli chodzi o gotowe substratu to też pokazany został jeden opisany pobieżnie i "ja takiego używam i taki jest najlepszy, nawet w krewetkariach używa się substratu a nie ziemi". Oczekiwałem przeglądu przez substraty, plusów i minusów każdego z nich, jaki wpływ mają na wodę, jak długi czas pozostają aktywne. a tu kilka rodzajów żwiru, jakiś substrat, i ziemia bee. Nawet różowy żwirek jest sensowniejszy niż ziemia.
Z pewnością tych łapek w dół nie dala ludzie, którzy mieli akwaria na ziemi, a przeszli na ADA Amazonię.
Jest jeszcze ziemia do oczek wodnych polecam
Nic nie urośnie na piasku? - to zapraszam na mój kanał: wszystkie akwaria mam na piasku i roślinki rosną, limnofile nawet bardzo pięknie rosną - mutanty jakieś czy co? :D
Substrat i ziemia to i to jest ok
Nie zgadzam się odnośnie ziemi. Ziemia stabilizuje parametry wody. Mam dwa akwariumy na bazie ziemi i nie żałuję. Z wyjmowaniem roślin też nie ma problemu. Ja w akwarium na ziemi trzymam skalary. Kirysy też nie narzekają. A to nie jest, jak mòwisz nowa moda tylko sposòb prowadzenia akwarium stary jak świat, podobnie jak filtry gąbkowe.Pewnie, że w krewetkarium bym tego nie zastosował, ale do ryb jak najbardziej tak. Popytaj starych akwarystòw. Według mnie to właśnie substrat jest podłożem nie naturalnym. A ziemia jest łatwa do zastosowania i o niebo tańsza niż jakieś badziewie z kraju kwitnącej wiśni. Ja mam mało światła, nie nawożę, a rośliny rosną, a ryby mają się dobrze.
Każdy ma swoje doświadczenia i preferencje. Ja przedstawiłem tu swój punktvwidzenia. W akwarystyce zawsze opinii będzie tyle samo co akwarystów.
akwarium.info.pl A poza tym, jeżeli się robi filmik o podłożach dla wszystkich akwarystòw, to nie powinno się mòwić, że ziemia to jest do kwiatkòw doniczkowych, a nie do akwarium, bo wielu akwarystòw prowadzi akwaria na ziemi. Akurat to mi się nie podoba i dlatego 👎.
Akwanatura Ryby ślimaki i inne zwierzaki. ja również znam osoby prowadzące akwarium na ziemii i nie mów, że się nie da. Po prostu wiem jakie problemy i niedogodności ina powoduje. Jak pisałem wcześniej - każdy ma swoje preferencje
akwarium.info.pl Ale jakie niedogodności. To właśnie substrat może powodować ròżne cuda, zwłaszcza kiedy ktoś nawozy wali do akwarium, a ziemia jest w zupełności samowystarczalna. Rośliny też wyrywałem kilka razy i nie było z tym problemu.
jakie rośliny do pyszczaków ???.
Nic nowego ten temat byl przerabiany 1000 razy
Oglądam całą serię bo przymierzam się do Malawi i ja nie mam o tym pojęcia, a Ty masz. Ale o akwa na ziemi ogrodowej.... Nie obraz się ale... nie masz pojęcia
To prawda i cała prawda.
W malawi nie potrzebujesz ziemi,wystarczy sam piasek lub drobny żwirek,ponieważ te ryby lubią otoczenie skaliste a podłoże to głównie skały,pisek i ewentualnie żwirek-wszystko zależy jakie rybki i czy chcesz coś sadzić roślin,bo sam piach dla roślin to troszkę za mało,ale rybkom nie będzie przeszkadzał o ile będzię sporo większych kamieni,grot itp.
No i zniszczyłeś marzenia córki , chciała podłoże brązowe ale z twojego filmu wynika, że jest fuj i be, a ona różowego nie cierpi.
Ogólnie straciłem dwadzieścia parę minut myślałem, że to będzie poparte jakimś doświadczeniem ale widzę, że popierasz to co ci wygodne a to czego nawet nie spróbowałeś jest do kitu.
Subar nie będzie. Pozdro
Jak starciłeś? Ciemne podłoże pięknie ukazuje barwy roślin szczególnie zielonych, dodatkowo ciemne podłoże jest odpowiednie dla niektórych gatunków ryb np. Neonków który dobrze czują się w ciemniejszym zbiornikiu. Piasek nadaje się do robienia plaż dla ryb dennych, ponieważ na kamieniach bardzo łatwo mogą poranić sobie ciało. A kolorowe kamyczki nadają się jedynie do sztucznych rybek i roślin bo nigdzie w naturze nie ma podłoża o niebieskim kolorze, w akwarystyce chodzi o to by stworzyć rybom jak najnardziej naturalne środowisko do życia. Poza tym nie kieruj się jego zdaniem na temat danego podłoża bo każdy ma swój gust i jednemu się podoba a imnemu nie.
Mam różowy choć duży jestem. Muszę się poprawić
a gdzie mozna różowy zwirek kupic?
@@majasabbagh3575 ja kupiłem w Holandii w dużym markecie ogrodniczym, na stoisku dla rybek jakby co
@@majasabbagh3575 Może być w zoologicznym
A piasek bazaltowy mozna u krewetek? :D
Może zawierać metale. Raczej nie polecam do krewetek bazaltu w jakiejkolwiek formie.
akwarium.info.pl thx
17:02 otuż mam taki sam tylko biały
Zaiwestuj w mikrofon bo nadajesz jak katarynka.
Ja tam mam zwir z piaskiem bez substratow ani ziemi i roslinki tak sie rozrosly ze musialem zwiru dokupic xd
Ziemie można dać pod żwir, wtedy jest nawóz na start. Po kilku miesiącach ziemia traci składniki
Ziemia, ziemia, ziemia. Nigdy nie stosowałem, chociaż mnie korciło. Zamiast ziemi można zastosować substraty podżwirowe i różne 'podsypki', które są produktami przeznaczonymi do akwariów roślinnych. Stosowane są, jako pierwsza warstwa podłoża, którą należy przykryć żwirem. Kilka lat temu miałem akwarium z substratem Rataja przysypanym podłożem Filtus Floran i wszystkie rośliny, które zakupiłem do tego akwarium fajnie rosły przy oświetleniu 0,65W/l, CO2 i nawożeniu dość tanimi nawozami Easy Life. Pamiętam, że wycinałem do cholery roślin i rozdawałem, komu się dało. Niektórzy znajomi, co mają akwaria z kokosem, łódką i zamkiem i jakimś gównianym kolorowym żwirkiem po kilku razach nie chcieli ode mnie roślin, bo i tak nic im rosnąć nie chciało, ale nie uświadamiałem ich, dlaczego u mnie rosną jak szalone (co tydzień coś ciąłem) a u nich wszystko gnije
Witam , na żwirku też sie da hodować rośliny ale trzeba odpowiednio nawozić , a Ty jeszcze podawałeś Co2 i miałeś dość mocne oświetlenie , wielu nie ma o tym zielonego pojęcia.
@@hugi6554 Różnie to bywa. Jeden gość zapytał mnie o rośliny. Powiedziałem, że coś mu dam z przycinki. Dałem mu Rotale zieloną i czerwoną, Ludwigię brevipes, Hemiantus zwyczajny, Hydrocotyle tripartita. Mnóstwo sadzonek, w sklepie sporo by za to zapłacił. Jak zobaczył rośliny to mówi, że nie mają korzeni:) Powiedziałem, że trzeba wsadzić w podłoże i rośliny po kilku dniach się ukorzenią. Później spotkałem tego gościa, a ten mi mówi, że chujowe rośliny, bo bez korzeni i mu wypływają:D
Sub i łapa leca wbijaj na kanał PeterBox21
Nie rozumiem czemu jesteś tak bardzo anty tej ziemi ... Ale ok każdy ma swoje zdanie
Miałem i nie polecam. Z nią są same problemy, ale oczywiście są akwaryści, którzy sobie chwalą.
@@akwariuminfopl Człowieku. Negujesz zbiorniki na ziemi a... sam jej nigdy nie zastosowałeś!!! Więc jak możesz się wypowiadać na ten temat? To samo o piasku. Skoro bredzisz, że rośliny źle rosną w piasku to także na bank nigdy jako podłoża go nie zastosowałeś. Nie jesteś odpowiednią osobą do dawania porad innym na podstawie własnego widzi mi się. Przy ziemi trzeba robić częściej podmiany? Widać że coś tam usłyszałeś, coś tam przeczytałeś ale nie masz zielonego pojęcia w tej kwestii. Ja rośliny sadzę i nie czuję potrzeby ich przesadzać. A nawet jeśli to przycinam korzenie. A podmian nie robię w ogóle bo w końcu to LT. a rośliny rosną pięknie mimo braku dodatkowych nawozów i przede wszystkim zero glonów. Łapka w dół i do widzenia.
mam bazalt czarny, wyglada podobnie, dla krewetek idealny bo im ciemniejsze tło tym bardziej wybarwiaja sie krewetki czy ryby, ale fakt to nie naturalne w 100%. Granit nie ejst obojetny dla ryb, w sumie nawet nie preferowany ale ryba sie dostosuje. Heh, widzisz czyli jesteś hoobystą... dlatego masz takie braki, ja jestem pasjonatą a to nie to samo hehe. Substrat to chemiczny wynalazek, mało wiesz widze... wiesz o tym ze te gówna gotowe to sama chemia i na ryby oddziałowuje sterylizacyjnie lub uposledza system inmunologiczny? lepszy inny typ, 1:1 ziemia uniwersalna z ziemia ogrodową fizycznie najlepszy najstarszy typ podłowa pokryty zwirkiem, serio, mam 20 lat juz akwaria i nic sie nie dzieje, natomiast siatki nie uzywam bo zbedne. Podmiana woda czesta? hahahaha, podmieniam 1x 2 tygodnie i nic, ponadto tez przesadzam raz na jakis czas rosliny i nic sie nie dzieje wiec wybacz. Bredzisz sporo i siejesz mity, pewnie tetra ci płaci za takie brednie. PODŁOZE AKTYWNE TO ZIEMIA co ty mylisz zupełnie pojecia. w naturze masz substrat? hahahah
Rozwiń to o granicie, bo trudno jest znaleźć info na temat oddziaływania różnych typów podłoża na ryby. Wszędzie mity i komercja. A to co napisałeś zabrzmiało ciekawie.
granit czysty powoduje destabilizacje równowagi biologicznej, problem taki takiego nie ma w polsce, jest za to odpad produkcyjny a to nie to samo. te odpady maja w sobie sporo żelaza, miedzi, i innych świństw który z kontaktem z długotrwałym moczeniu rozpuszcza sie i wszystko wypływa co powoduje na dłuższą skale podtruwanie stopniowe ryb co skraca życie, rozmnażanie itp. dlatego unikać tego shitu. Tak w skrócie. sytuacja poniekad podobna jak z weglem, idziesz kupić do PSB lub dzie indziej to kupujesz w polsce ruski wegiel który g warty jest a poslki wegiel leci do czech i innych krajów za 150zł/t a my musimy kupowac po 700zł/t który został kupiony za 50zł/t czaisz ironie?
Dzięki za obszerne info. Tak jak się spodziewałam, najlepszy czysty piasek / drobniutki żwirek. W sumie u biotopowców w akwariach nie znajdzie się nic innego, a oni najbardziej dbają o zdrowie ryb.
piasek nie jest dobry do sadzenia roslin, nie przepuszcza tlenu. zwirek naturalny czy z bazaltu nie ma problemu nawet z czarnym, natomiast co do substratów czy granitu to juz mam obiekcje bo je testowałem wiele razy. substraty szybko traca właściwości i trzeba uzupełniac, LT samo zasila sie z odchodów czy karmy zaległej wiec masz perpetuum mobile w sumie rozumiesz. Co do firanek to mit i zbedne, ja tego nie stosuje i wsio działa prawidłowo już 5 lat wiec nie sądzę ze ziemia to zło, przeciwnie. Substrat to nic innego jak owa ziemia + kupa chemicznych dodatków które z nadmiarze wprowadzają zamęt w równowadze a to odbija sie na rybach. taka prawda
Piasek jest bardzo dobry. Zapraszam na mój kanał, mi jakoś rośliny rosną i nie narzekam :) żwir za to zbiera rybie gówienka, a po jakimś czasie i odmulanie nie pomaga. Mając akwarium na piasku, można nie robić żadnych restartów co kilka lat. Zapraszam na forum cichlidae.pl, tam jest rozwiewane wiele, wiele mitów :)
Nie zgodzę się
Prawie półgodzinny bełkot. Straciłem tyle czasu na oglądanie tego filmiku i tak na prawdę niczego się z niego nie dowiedziałem. Nie ma tym filmie informacji o wpływie tych podłoży na parametry wody co jest bardzo ważne. Natomiast dowiedziałem się z tego filmiku, że ziemia jest bee, na piasku nie rosną rośliny co jest kompletną bzdurą. No i najważniejsze info jest takie, że pozwoliłbyś córce na kolorowy żwirek. Ogółem dramat.
Będzie korona wirus
Kup mikrofon bo niewyraźnie słychać
niewyraźnie to ty słyszysz
Bazalt to jest Mercedes wśród naturalnych podłoży
Xd