Nareszcie ktoś to pięknie wytłumaczył 👍. Jeszcze tylko pytanie, jaki rozłącznik z czujnikiem temperatury. Tak aby ta woda się nie zagotowała jak będzie zbyt mocno świecić ?
Jeżeli panele są podlaczone przez regulator grzałek to z reguły takie regulatory mają wbudowany termostat który rozłączy grzalke po przekroczeniu zadanej temperatury. Jesli nie ma termostatu lub mamy falownik to można zastosować termostat mechaniczny z kapilarą. Pewne sprawdzone rozwiązanie. Jesli panele są podlaczone bezpośrednio pod grzalke (zdecydowanie odradzam takie rozwiązanie) to temat jest trudniejszy. Musiał by to być rozłącznik dostosowany do prądu stałego (DC), odporny na łuk elektryczny i możliwość sklejenia styków, ale tu nic nie polecę, bo nie zagłębiałem się w temacie.
Witam szukam porady. Chcę zainstalować instalacje off gride co byście polecili jaki inwerter i jakie panele? Posiadam bojler 160l z grzałką 2kw lecz mogę ją zmienić na inną, mam też bufor 900l z wolnym wejściem na grzałkę który posłuży na ewentualne odebranie nadmiaru energii z PV po naładowaniu bojlera powiedzmy do 60 stopni.
W instrukcji (od sterownika) jest napisane żeby nie przekraczać mocy grzałki powyżej 3000w, i nie zalecają łączenie 2 grzałek. Ja mam taką grzałkę jak na filmie tylko 3x 3000w i po podłączeniu 2, sterownik przestał działać po około 1,5 miesiąca (cieknące, spuchnięte kondensatory). Też mam 4 panele 410w.
Siemka zastosowalem przetwornice Green Bost 3000 do paneli 2900 wat,ona startuje od 120v i wtedy zaczyna wariowac elektronika w grzalce caly czas zalancza i razlancza na przemian ok.co sekunde ,a przestaje dopiero jak napiecie i natezenie wzrosnie ,i tak po paru dniach rozwalilo elektronike w grzalce,podejzewam ze przekaznik,podpialem teraz grzalke na ostro,to jak to jest z tymi przetwornicami,bede ousal do Volta zobaczym co oni na to pozdro
Grzałki do PV dobiera się na zasadzie prawa ohma z naddatkiem mocy +20%. Przynajmniej ja tak czynię 😉 Ja osobiście stosuję dla mocy paneli 1440Wp grzałkę ze stali nierdzewnej 2000W z kondensatorem foliowym 200uF dobranym dla filtracji tętnień. W swoim sterowniku MPPT zastosowałem algorytm rozpoznający powstanie uszkodzenia (łuku elektrycznego) po stronie wyjścia tranzystora, czego niestety nie znalazłem w nowoczesnych sterownikach.
Najlepiej zastosowac regulator pwm z grzalka o mocy 2x wiekszej. Najlepiej grzalka 3 fazowa 3x2.2kw i laczyc szeregowo lub rownolegle w zaleznosci od napiecia Kontroler pwm rozwiazuje ci sprawe utracy mocy w pochmurne dni Ja mam taki, ale sa tez inne pwm do grzalek off grid th-cam.com/video/L82Q9Bn_CRA/w-d-xo.htmlsi=ooR6MwCKA9VOFIyK
Ja stosuje regulator mocy grzałki są dostępne na znanym portalu. Gdy słońca jest mniej wtedy ograniczam moc maksymalną i mam ciepła wodę. Bez tego falownik nic nie produkował. Pozdrawiam
no cóż, dla jednych forma jest najistotniejsza, dla innych treść. Naleciałości językowe regionalne i nie tylko, nie koniecznie dyskwalifikują jeśli chodzi o wiedzę. Ale wiadomo, sport narodowy, podstawa to się przy....bać. :) Chciałem się coś dowiedzieć na temat, i się dowiedziałem, a że nie koniecznie w 100% poprawnie, to cóż, samemu zdarzają mi się błędy. No ale pewnie Ty takowych nie popełniasz. ;) Jak dla mnie materiał przydatny mi, a że nie do końca poprawny jeśli chodzi o język, nie takie kwiatki miałem okazję słyszeć, choćby od prof. na studiach w trakcie wykładów.
Czy do projektu nie można użyć grzałki na 48V i panele połączyć równolegle? Wówczas opór grzałki 1500W to 1,54 om 3kW 0,76 om itd..? Można podłączyć wówczas odpowiednio 2 albo 4 panele równolegle! Jeszcze jestem ciekawy jak zachowują się panele przeciążone czyli jeżeli podłączylibyśmy 2 panele do grzałki 3kW? Czy nic by się z nimi nie działo poza tym że napięcie by na nich przysiadło? Czy są dostępne takie charakterystyki obciążalności?
Równoległe podlaczenie paneli ma co najmniej jedną zasadniczą wadę. Duże prądy. A duze prądy to konieczność stosowania dużych przekrojow przewodów (koszta). Druga sprawa to bezpośrednie podlaczenie paneli do grzałki. Musisz mieć przynajmniej jakiś termostat żeby się nie zagotowała woda. Prad stały to możliwość powstania łuku przy rozłączanie grzałki. Wiec termostat musiał by być dostosowany do takiej pracy. Dużo mniej problemów i wydajniej jest podlaczyc grzalke poprzez jakiś regulator PWM/MPPT. I panele szeregowo. I do tego dobrać grzalke.
3/4 cala? Co to za bojler? 3/4 cala to raczej przylacze wody, a nie miejsce na grzalke. Choć są do kupienia grzałki na 3/4 cala. Normalnie na grzalke jest to 5/4 lub 6/4.cala. Z 6/4 można dać redukcję na 5/4, ale tylko z większego na mniejsze. Tak ze z 3/4 większego otworu nie zrobisz. Jeśli tylko takie przylacze masz, to pozostaje szukać grzałki pod 3/4 cala.
Posiadam 16szt. paneli 230w 32v . I przetwornicę MPPT-3000 3kW(zakres pracy 120-350VAC i VDC). Panele spiąłem w dwa stringi równoległe 2x8 (256v 3680w), Jaką grzałkę dobrać 2000w czy 3000w ? (celuję w pochmurne dni).
Jeżeli liczyć dla 3680W i 256V to najlepsza była by grzalka 3000W. Jeżeli założyć że przetwornica nie da więcej niż 3000W to najlepsza była by grzalka 2500W. Jeśli chcemy wykorzystać maksimum w dzień słoneczny. Natomiast w pochmurne dni lepiej dopasowana była by mniejsza grzalka. Jednak stosując mniejsza grzalke np. 2000W lub 1500W w dzień słoneczny nie uzyskasz maksimum mocy i dlatego grzałki dobiera się do maksymalnej mocy paneli żeby wyciągnąć maksimum w dzień słoneczny. Jeśli koniecznie chcesz lepiej działające grzanie w dzień pochmurny to zastosuj grzalke mniejsza od 2500W.
@@linuksowiec82 Twój baniak w jakim czasie jest nagrzewany? Czy potrafisz wskazać od jakiej temperatury do jakiej i w jakim czasie? W moim rozumieniu woda zimna to 30stC a max nagrzana to 80stC.
@@arkadiuszk.3898 Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy ile mocy idzie z paneli oraz od zużycia wody w ciągu dnia. Rzadko się zdarza, by przez dzien nikt nie zużywał ciepłej wody, a jak używa się wody, to cały czas jest dopływ zimnej do zasobnika i temperatura na wysokosci grzalki raz sie obniza raz zwiększa. W lecie przy produkcji dziennej 8-10 kWh potrafi zagrzac wode do 80 stopni czasami nawet już o godz 13, ale to zalezy od zuzycia wody i ile zostało ciepła z poprzedniego dnia.
Mam istotne pytanie. Parametry paneli odczytujemy z etykiety w STC czy NOCT? NOCT jest dla Europy i panel osiąga tu mniejszą moc, a sprzedawcy, oferty handlowe dla zmyłki podają STC wprowadzajac w błąd. No chyba że ktoś będzie zakłądał je na równiku?!
Czy do tej grzałki którą posiadasz lepiej zakupić 4 panele 378W, Vmp=35,9 czy 4 panele 420W, Vmp=39,6. Grzałka na potrzeby grzania z PV skonfigurowana 2x2kW. Pierwsza opcja wpasuje się ładnie kiedy będzie idealna przejrzystość nieba, drugą w takich samych warunkach prosiłaby o grzałkę 3500W. Niestety grzałka 3,5kW którą znalazłem jest ze stali nierdzewnej 316 i nie należy umieszczać jej w zbiorniku ze stali czarnej, nawet emaliowanej.
@@arkadiuszk.3898 Gdyby się udało kupić grzałke 3500W to zdecydowanie lepszy drugi wariant z panelami 420W. Zawsze to więcej mocy :) Ale przy grzałce 4000W raczej bym obstawiał panele 378W.
@@linuksowiec82 Dokładnie tak. Niestety 3500W są bez problemu do nabycia ale nie daj sobie wmówić stali nierdzewnej do baniaka ze stali zwykłej. Dodam, w ofercie grzałki którą zakupiłeś czytamy: Grzałka przeznaczona do zbiorników ze stali zwykłej (węglowej). Zastrzegamy sobie możliwość wysyłki grzałki ze stali nierdzewnej (uniwersalnej dla każdego rodzaju zbiornika) w przypadku, kiedy elementy ze stali zwykłej (miedź) zostaną wyprzedane. Wiesz na 100% jaką masz?
@@arkadiuszk.3898 Szczerze mówiąc nie mam pojęcia z czego jest grzałka którą kupiłem. Nie potrafię tego rozpoznać. Ale kompletnie nie przypominam sobie by wtedy, gdy kupowałem był taki zapis, że mogą wysłać że stali nierdzewnej. Pisało tylko że miedziana z powłoka niklową. Ale czy rzeczywiście taka wysłali? Hmmmm....
Nic się nie stanie, ale... No wlasnie... Nie polecam takiego rozwiązania. Lepiej zastosować np. regulator grzałek. Będzie lepiej, wydajniej i bezpieczniej. Przy podłączeniu grzalki bezpośrednio do paneli trzeba zastosować jakiś termostat który będzie odporny na powstawanie łuku elektrycznego przy rozłączanie pradu stałego. I tu jest dość duży problem z tym. A bez termostatu zagotuje wode. Dlatego nie zalecam bezpośredniego podpinania grzałki do paneli.
@@linuksowiec82 Czy prezentowana grzałka jest o napięciu, wklejam z egrzalkipl: "Napięcie 400V (3x230V)" Tylko takie znajduję o mocy 3000,3500,4000W. Grzałka w kształcie 3x agrafka.
@@arkadiuszk.3898 egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-do-ogrzewacza-wody-z-ochrona-przylacza-6kW-3x2kW%2C-G-1-14-L400mm-/974 Taką kupiłem. Ale ciekawe jest, ze w opisie pisze: "Zastrzegamy sobie możliwość wysyłki grzałki ze stali nierdzewnej (uniwersalnej dla każdego rodzaju zbiornika) w przypadku, kiedy elementy ze stali zwykłej (miedź) zostaną wyprzedane." Kiedyś tego nie było. Może jest jakiś problem z dostępnością tych grzałek, dlatego na zamówienie też nie robią. I tylko stal nierdzewna. Dziwne 🤔
@@linuksowiec82 egrzalkipl z gotowych oferują 1500W, 2000W i ich wielokrotności. Czy do 4 paneli Vmp=39,66 i 420W czyli suma 156V i 1680W (dane dla NOCT-Europy) dobrać grzałkę 4000W czy 3000W? Przelicznik niemal idealny to 3500W ale wtedy grzałka tylko na zamówienie. 285zł + 23% podatku. Każdy kolejny panel generuje wysokie koszty budowy. Tobie się udało.
Moc w kalkulatorze liczy się dla warunków panela STC czy NOCT? Jak liczę kalkulatorem to wychodzi mi, że lepiej jak do grzania wody i samej grzałki używa się paneli o mniejszych mocach tj. jakieś 420W niż tych w granicach 500W. Dla 5 szt paneli 490W musiałbym używać grzałki o mocy min. 5kW - czy tak to wychodzi? Lepiej stosować jakąś konkretną moc paneli przy takiej instalacji? Mam zbiornik 130l wody. Może ktoś wyjaśni i podrzuci jakąś przykładową konfigurację?
Dziękuję za super wyjaśnienie . Mam źle dobrana grzałkę do PV ale dzięki Panu już wiem jaka dobrać
W końcu znalazłem logiczne i proste wyjaśnienie dobru grzałki.
Dzięki👍
Tutaj ładnie wytłumaczone.
Przyda się taki materiał o sterowniku i skrzynki z zabezpieczeniami.
mało słońca grzałki w szereg, dużo równolegle , czym przełączać prąd stały ... temat otwarty ;)
gościu jest widzę bardzo dobry. jak Linux. brawo.
Pozytywnie, kompendium na temat
Nareszcie ktoś to pięknie wytłumaczył 👍. Jeszcze tylko pytanie, jaki rozłącznik z czujnikiem temperatury. Tak aby ta woda się nie zagotowała jak będzie zbyt mocno świecić ?
Jeżeli panele są podlaczone przez regulator grzałek to z reguły takie regulatory mają wbudowany termostat który rozłączy grzalke po przekroczeniu zadanej temperatury.
Jesli nie ma termostatu lub mamy falownik to można zastosować termostat mechaniczny z kapilarą. Pewne sprawdzone rozwiązanie.
Jesli panele są podlaczone bezpośrednio pod grzalke (zdecydowanie odradzam takie rozwiązanie) to temat jest trudniejszy. Musiał by to być rozłącznik dostosowany do prądu stałego (DC), odporny na łuk elektryczny i możliwość sklejenia styków, ale tu nic nie polecę, bo nie zagłębiałem się w temacie.
Witam szukam porady.
Chcę zainstalować instalacje off gride co byście polecili jaki inwerter i jakie panele?
Posiadam bojler 160l z grzałką 2kw lecz mogę ją zmienić na inną, mam też bufor 900l z wolnym wejściem na grzałkę który posłuży na ewentualne odebranie nadmiaru energii z PV po naładowaniu bojlera powiedzmy do 60 stopni.
W instrukcji (od sterownika) jest napisane żeby nie przekraczać mocy grzałki powyżej 3000w, i nie zalecają łączenie 2 grzałek. Ja mam taką grzałkę jak na filmie tylko 3x 3000w i po podłączeniu 2, sterownik przestał działać po około 1,5 miesiąca (cieknące, spuchnięte kondensatory). Też mam 4 panele 410w.
Dzięki za sugestię. Będę miał miał na uwadze te kondensatory i będę je kontrolował.
Poszła mi dioda więc lepiej robic jak jest na instrukcji
Dzieki
Siemka zastosowalem przetwornice Green Bost 3000 do paneli 2900 wat,ona startuje od 120v i wtedy zaczyna wariowac elektronika w grzalce caly czas zalancza i razlancza na przemian ok.co sekunde ,a przestaje dopiero jak napiecie i natezenie wzrosnie ,i tak po paru dniach rozwalilo elektronike w grzalce,podejzewam ze przekaznik,podpialem teraz grzalke na ostro,to jak to jest z tymi przetwornicami,bede ousal do Volta zobaczym co oni na to pozdro
Ja wstawiłem zwykły bimetalowy termostat i mam spokój. Grzałka działa już od roku w ten sposób z tą przetwornicą.
@mariuszdyczkowski8600 tak uczyniłem,a dodatkowa kupiłem już z wbudowanym mechanicznym termostatem,pozdro.
Grzałki do PV dobiera się na zasadzie prawa ohma z naddatkiem mocy +20%.
Przynajmniej ja tak czynię 😉
Ja osobiście stosuję dla mocy paneli 1440Wp grzałkę ze stali nierdzewnej 2000W z kondensatorem foliowym 200uF dobranym dla filtracji tętnień.
W swoim sterowniku MPPT zastosowałem algorytm rozpoznający powstanie uszkodzenia (łuku elektrycznego) po stronie wyjścia tranzystora, czego niestety nie znalazłem w nowoczesnych sterownikach.
Najlepiej zastosowac regulator pwm z grzalka o mocy 2x wiekszej. Najlepiej grzalka 3 fazowa 3x2.2kw i laczyc szeregowo lub rownolegle w zaleznosci od napiecia
Kontroler pwm rozwiazuje ci sprawe utracy mocy w pochmurne dni
Ja mam taki, ale sa tez inne pwm do grzalek off grid
th-cam.com/video/L82Q9Bn_CRA/w-d-xo.htmlsi=ooR6MwCKA9VOFIyK
Ja stosuje regulator mocy grzałki są dostępne na znanym portalu. Gdy słońca jest mniej wtedy ograniczam moc maksymalną i mam ciepła wodę. Bez tego falownik nic nie produkował. Pozdrawiam
nie dotrwałem do końca ! ów tak jak kilogramów, kilometrów !!! tak więc watów, omów itd
no cóż, dla jednych forma jest najistotniejsza, dla innych treść. Naleciałości językowe regionalne i nie tylko, nie koniecznie dyskwalifikują jeśli chodzi o wiedzę. Ale wiadomo, sport narodowy, podstawa to się przy....bać. :) Chciałem się coś dowiedzieć na temat, i się dowiedziałem, a że nie koniecznie w 100% poprawnie, to cóż, samemu zdarzają mi się błędy. No ale pewnie Ty takowych nie popełniasz. ;) Jak dla mnie materiał przydatny mi, a że nie do końca poprawny jeśli chodzi o język, nie takie kwiatki miałem okazję słyszeć, choćby od prof. na studiach w trakcie wykładów.
forma jest ważna, jak i treść, bravo za odwagę
Czy do projektu nie można użyć grzałki na 48V i panele połączyć równolegle? Wówczas opór grzałki 1500W to 1,54 om 3kW 0,76 om itd..? Można podłączyć wówczas odpowiednio 2 albo 4 panele równolegle! Jeszcze jestem ciekawy jak zachowują się panele przeciążone czyli jeżeli podłączylibyśmy 2 panele do grzałki 3kW? Czy nic by się z nimi nie działo poza tym że napięcie by na nich przysiadło? Czy są dostępne takie charakterystyki obciążalności?
Równoległe podlaczenie paneli ma co najmniej jedną zasadniczą wadę. Duże prądy. A duze prądy to konieczność stosowania dużych przekrojow przewodów (koszta).
Druga sprawa to bezpośrednie podlaczenie paneli do grzałki. Musisz mieć przynajmniej jakiś termostat żeby się nie zagotowała woda. Prad stały to możliwość powstania łuku przy rozłączanie grzałki. Wiec termostat musiał by być dostosowany do takiej pracy.
Dużo mniej problemów i wydajniej jest podlaczyc grzalke poprzez jakiś regulator PWM/MPPT. I panele szeregowo. I do tego dobrać grzalke.
jak można dobrać grzałkę jak wejścia w bolierze na korek jest tylko 3/4?,czy w boljerze można wykręcić i zamontować redukcję na korek 5/4 grzałki?
3/4 cala? Co to za bojler? 3/4 cala to raczej przylacze wody, a nie miejsce na grzalke. Choć są do kupienia grzałki na 3/4 cala. Normalnie na grzalke jest to 5/4 lub 6/4.cala. Z 6/4 można dać redukcję na 5/4, ale tylko z większego na mniejsze. Tak ze z 3/4 większego otworu nie zrobisz. Jeśli tylko takie przylacze masz, to pozostaje szukać grzałki pod 3/4 cala.
wcisnął mi nie to co chciałem, muszę kupić nowy bolier, tak jest gdy wykonawca nie słucha klienta a ty się nie znasz ,dzięki.
Posiadam 16szt. paneli 230w 32v . I przetwornicę MPPT-3000 3kW(zakres pracy 120-350VAC i VDC). Panele spiąłem w dwa stringi równoległe 2x8 (256v 3680w), Jaką grzałkę dobrać 2000w czy 3000w ? (celuję w pochmurne dni).
Jeżeli liczyć dla 3680W i 256V to najlepsza była by grzalka 3000W. Jeżeli założyć że przetwornica nie da więcej niż 3000W to najlepsza była by grzalka 2500W. Jeśli chcemy wykorzystać maksimum w dzień słoneczny. Natomiast w pochmurne dni lepiej dopasowana była by mniejsza grzalka. Jednak stosując mniejsza grzalke np. 2000W lub 1500W w dzień słoneczny nie uzyskasz maksimum mocy i dlatego grzałki dobiera się do maksymalnej mocy paneli żeby wyciągnąć maksimum w dzień słoneczny. Jeśli koniecznie chcesz lepiej działające grzanie w dzień pochmurny to zastosuj grzalke mniejsza od 2500W.
Czy grzałka 1,8 kW nagrzeje 250L do 70stC? Z kalkulatora wynika, że w 6,5h. Na lato jak znalazł.
Wydaje mi się, że w lecie spokojnie nagrzeje taki zasobnik do takiej temperatury.
@@linuksowiec82 Twój baniak w jakim czasie jest nagrzewany?
Czy potrafisz wskazać od jakiej temperatury do jakiej i w jakim czasie?
W moim rozumieniu woda zimna to 30stC a max nagrzana to 80stC.
@@arkadiuszk.3898 Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy ile mocy idzie z paneli oraz od zużycia wody w ciągu dnia. Rzadko się zdarza, by przez dzien nikt nie zużywał ciepłej wody, a jak używa się wody, to cały czas jest dopływ zimnej do zasobnika i temperatura na wysokosci grzalki raz sie obniza raz zwiększa.
W lecie przy produkcji dziennej 8-10 kWh potrafi zagrzac wode do 80 stopni czasami nawet już o godz 13, ale to zalezy od zuzycia wody i ile zostało ciepła z poprzedniego dnia.
Mam istotne pytanie. Parametry paneli odczytujemy z etykiety w STC czy NOCT? NOCT jest dla Europy i panel osiąga tu mniejszą moc, a sprzedawcy, oferty handlowe dla zmyłki podają STC wprowadzajac w błąd. No chyba że ktoś będzie zakłądał je na równiku?!
Nie wiem. Ja odczytuje z tabliczki znamionowej i tego się trzymam.
Czy do tej grzałki którą posiadasz lepiej zakupić 4 panele 378W, Vmp=35,9 czy 4 panele 420W, Vmp=39,6. Grzałka na potrzeby grzania z PV skonfigurowana 2x2kW.
Pierwsza opcja wpasuje się ładnie kiedy będzie idealna przejrzystość nieba, drugą w takich samych warunkach prosiłaby o grzałkę 3500W. Niestety grzałka 3,5kW którą znalazłem jest ze stali nierdzewnej 316 i nie należy umieszczać jej w zbiorniku ze stali czarnej, nawet emaliowanej.
@@arkadiuszk.3898 Gdyby się udało kupić grzałke 3500W to zdecydowanie lepszy drugi wariant z panelami 420W. Zawsze to więcej mocy :) Ale przy grzałce 4000W raczej bym obstawiał panele 378W.
@@linuksowiec82 Dokładnie tak. Niestety 3500W są bez problemu do nabycia ale nie daj sobie wmówić stali nierdzewnej do baniaka ze stali zwykłej.
Dodam, w ofercie grzałki którą zakupiłeś czytamy: Grzałka przeznaczona do zbiorników ze stali zwykłej (węglowej).
Zastrzegamy sobie możliwość wysyłki grzałki ze stali nierdzewnej (uniwersalnej dla każdego rodzaju zbiornika) w przypadku, kiedy elementy ze stali zwykłej (miedź) zostaną wyprzedane.
Wiesz na 100% jaką masz?
@@arkadiuszk.3898 Szczerze mówiąc nie mam pojęcia z czego jest grzałka którą kupiłem. Nie potrafię tego rozpoznać. Ale kompletnie nie przypominam sobie by wtedy, gdy kupowałem był taki zapis, że mogą wysłać że stali nierdzewnej. Pisało tylko że miedziana z powłoka niklową. Ale czy rzeczywiście taka wysłali? Hmmmm....
A czy z panelami nic sie nie stanie po podpieciu bezposrednio do grzalki ?
Nic się nie stanie, ale... No wlasnie...
Nie polecam takiego rozwiązania. Lepiej zastosować np. regulator grzałek. Będzie lepiej, wydajniej i bezpieczniej.
Przy podłączeniu grzalki bezpośrednio do paneli trzeba zastosować jakiś termostat który będzie odporny na powstawanie łuku elektrycznego przy rozłączanie pradu stałego. I tu jest dość duży problem z tym. A bez termostatu zagotuje wode. Dlatego nie zalecam bezpośredniego podpinania grzałki do paneli.
Czy grzalke ktora byla robiona na zamowienie na prad DC 48v 1500W mozna podlaczyc do sieci AC 230?
Czyli ma ok 1,536 ohma. Jak ją podepniesz to będzie bum🧨💣🔥. Będziesz mieć grzalke na 34kW mocy przy takim napięciu. Nie próbuj tego podłączać do 230V.
Można podłączyć ale tylko na czas zadziałania bezpiecznika przeciążeniowego🙄
Wat jest jeden,volt jest jeden...w naszym języku ojczystym więcej niż jeden mówi się watów,voltów itp
Jak bym słyszał moją polonistkę od polskiego :D
Ja: "tu tak pisze"
Ona: "jest napisane"
Pozdrawiam Panią od polskiego ;)
Na ali około 100zł pod dane napięcie.
Siemka,masz może jakiś link na aliexpres do sterownika grzałek?pozdro
@@franekdolas310 ale grzałka
360zł, dużo ale i tak taniej niż dokładać 3 panele.
egrzalkipl, to dziwne. Informacja z dzisiaj. "Wykonanie ze stali nierdzewnej AISI316L (nie wykonujemy grzałek miedzianych/niklowanych)."
Może się coś pozmieniało. Ja pisałem do nich początkiem roku i odpisali ze mogą zrobić. Tylko ta cena... Wiec odpuściłem i kupiłem standardową.
@@linuksowiec82 Kupiłeś standardową i to wyjaśnia. W ich ofercie grzałek gotowych są wykonane z miedzi z powłoką niklową.
@@linuksowiec82 Czy prezentowana grzałka jest o napięciu, wklejam z egrzalkipl: "Napięcie 400V (3x230V)" Tylko takie znajduję o mocy 3000,3500,4000W. Grzałka w kształcie 3x agrafka.
@@arkadiuszk.3898 egrzalki.pl/pl/p/Grzalka-do-ogrzewacza-wody-z-ochrona-przylacza-6kW-3x2kW%2C-G-1-14-L400mm-/974
Taką kupiłem. Ale ciekawe jest, ze w opisie pisze:
"Zastrzegamy sobie możliwość wysyłki grzałki ze stali nierdzewnej (uniwersalnej dla każdego rodzaju zbiornika) w przypadku, kiedy elementy ze stali zwykłej (miedź) zostaną wyprzedane."
Kiedyś tego nie było. Może jest jakiś problem z dostępnością tych grzałek, dlatego na zamówienie też nie robią. I tylko stal nierdzewna. Dziwne 🤔
@@linuksowiec82 egrzalkipl z gotowych oferują 1500W, 2000W i ich wielokrotności. Czy do 4 paneli Vmp=39,66 i 420W czyli suma 156V i 1680W (dane dla NOCT-Europy) dobrać grzałkę 4000W czy 3000W? Przelicznik niemal idealny to 3500W ale wtedy grzałka tylko na zamówienie. 285zł + 23% podatku. Każdy kolejny panel generuje wysokie koszty budowy. Tobie się udało.
Moc w kalkulatorze liczy się dla warunków panela STC czy NOCT? Jak liczę kalkulatorem to wychodzi mi, że lepiej jak do grzania wody i samej grzałki używa się paneli o mniejszych mocach tj. jakieś 420W niż tych w granicach 500W. Dla 5 szt paneli 490W musiałbym używać grzałki o mocy min. 5kW - czy tak to wychodzi? Lepiej stosować jakąś konkretną moc paneli przy takiej instalacji? Mam zbiornik 130l wody. Może ktoś wyjaśni i podrzuci jakąś przykładową konfigurację?
Watów i voltów...