Sterownik PLC Start! ale jak ? jak dobrać wszystkie sygnały
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 10 ก.พ. 2025
- Materiał który pomoże nie tylko tym którzy myślą o sterowniku PLC ale każdemu który rozważa automatykę domu.
W jaki sposób dobierać odpowiednią ilość sygnałów, jakie moduły są potrzebne i dlaczego tyle ?
Poszła subskrypcja ;) Marcin, podpowiesz jak szukać informacji o dostępności i cenie danych modułów i samych sterowników PLC? Dużo poczytałem sobie o Beckhoff i Wago, ale szukanie konkretnych modeli w Internecie to masakra. A jak już się znajdzie, to na jednej stronie jest 500zł, a na innej 600 euro :D P.S. Masz wiedzę który PLC od Beckhoffa w wersji minimalistycznej byłby wystarczający do Twoich zastosowań? Np. CX7000 wygląda fajnie, ale na jakimś Webinarze ludzie z tej firmy mówili, że jest ograniczony do wbudowanej listy bibliotek i może obsługiwać tylko konkretne typy modułów, więc jakieś rozszerzenia o nowe interface'y odpadają.
Bardzo dziękuję ! :) odpowiadając szybko na pytanie - najlepiej kontaktować się bezpośrednio z producentem, chłopaki mają rejonizację i z tego co wiem nie ma łatwo dostępnej informacji kto gdzie... ja znam Konrada ze Śląska :) więc najlepiej zadzwonić na numer na stronie i powiedzieć, że potrzebny kontakt ze sprzedawcą. wtedy bez pośredników itd. można ponegocjować.
co do wyboru konkretnego modelu... nie ma prostej odpowiedzi - również wg mnie najlepiej przedstawić producentowi co potrzebujemy i wtedy biorą na siebie dobór wersji. Nie każdy potrzebuje mieć wszystkie opcje w sterowniku. Osobiście uważam że ważne aby miało Windowsa na pokładzie bo wtedy łatwo wszystko zrobić, reszta do dodatki :)
@@Elaj_S dzięki bardzo za odpowiedzi :)
Podałeś plasterki których używasz, czy możesz też podać PLC i moduły komunikacyjne wysp, których używasz w domu, żeby porównać sobie z innymi?
Pewnie! sterownik to CX5130 (sporo za mocny na potrzeby domu no ale już jest). Wyspy komunikacyjne to BK9050 (Ethernetowe)
Cos podobnego do tego co masz na foto SICK WL12… ma pobor 55mA, jakis kalkulator z neta. 0,67zl/kwh to daje 3,24zl na rok. Zwroci sie to wyjscie ? ^^ A jeszcze warto by to podzielic /2 powiedzmy pop dnia auta nie ma, pol jest.
Zawsze powtarzam, że nigdy nie mówię "jak zrobić" a tylko jakie są opcje, ewentualnie plusy i minusy danego rozwiązania. a w automatyzacji chodzi o jakiekolwiek oszczędności, i jeżeli ktoś walczy o każde wyjście to jeżeli patrzy na zwrot inwestycji to nigdy mu się nie zwróci więc masz rację w 100%, ale jeżeli ktoś ma zapas i wolne wyjście to może nie chce żeby coś działo "cały czas" bo to też w jakimś stopniu wpływa na żywotność urządzenia :) w tych modułach nie płacisz za 1 wyjście tylko za plasterek 16 wyjść więc często coś zostaje. ja parę urządzeń wyłączam właśnie przez wyjście bo nie lubię jaki mi coś świeci (jakaś dioda czy ekranik)
Z zakupem przeróżnych urządzeń zawsze jest tak, że liczymy koszt zużycia prądu DZIŚ, i liczymy ile to czasu się będzie zwracać, jednak nigdy nie myślimy "a co będzie jak za rok" podrożej prąd x2... a niestety widać tendencje mamy nie na naszą korzyść :(
Fajny film ale grono ludzi nie ma pojęcia o promowaniu PLC o tym że np. TIA portal do Siemensa jest tez płatna. Duże koszty jeżeli chce się robić coś samemu. Polecam projekt BoneIO z ESPHome.
Dzięki :) oczywiście każdy producent ma swoje rozwiązanie, i to też był jeden z plusów TwinCat3 od Beckhoff, oprogramowanie jest całkowicie za darmo, ale też trzeba pamiętać, że nie są jedyni... wybór sterownika to też trudna decyzja, jednak nie mam możliwości przetestowania każdego modelu i producenta aby móc się w pełni wypowiedzieć na temat każdego....