Oszinak minden adásban van egy mondata, aminek hallatán késedelem nélkül kattintok a like gombra. Az összes adást hallottam eddig, még mindig imádom, remélem folytatódik még sokáig!
Saját értelmezés: Kispál és a Borz - Húsrágó, hídverő A húsrágó-hídverő az a megfoghatatlan valami, ami végigköveti valamilyen szellemi alkotás folyamatát (pl. versírás, zeneszerzés). Van hogy órákon keresztül nem jön semmi (húsrágó), van hogy pillanatok alatt születik meg minden (hídverő). Sohasem az igazi barátunk, csak fél karral ölelő. A bogár szerintem egy szentjánosbogár, amelyik éjszaka világít, egy kicsiny fény, az ihlet. Ha új trükköt nem csinálsz, jön az óriás. Ami lehet az idő, az öregedés, az elmúlás. Téged kedves kultúrafogyasztót csak megesz, engem örök időre elás, már ha nem hagytam elég nagy kulturális lábnyomot. A második rész a feladásról és a magunkba fordulásról szól. Az agyad és a szíved egy vonalban, megszületett a döntés. Vágd el a karod, hagyj fel az alkotással. Húsrágó-hídverő, ne sírj a versen, hogy nem készült el. Kerülj a saját szívedhez közel, ahol már csak a lelked dolgozik (kezed nem). Már minden csak belül van, egy "rendszert" alkotsz, ami nem mozog.
Amúgy még a Húsrágó Hídverőhöz -> Én erre a dalra mindig is kicsit a maga korszakának a szellemi termékeként gondoltam (ez az egyetlen biztosan FIX kiindulási pont ha értelmezni akarjuk a szöveget) ami ugye a rendszerváltást követő pár év volt (1991). Szerintem a dal nagyon jól átadja ezt a zavarodott állapotot ami abban a korszakban lehetett, ahogy egy egész stabilnak és öröknek hitt ateista világrendszer képe omlott össze a még úttörőtáborban szocializálódott fiatalokban (Lovasi) pár év alatt. Szerintem pl az egész első versszakra rálehet ezt húzni -> a szocializmus (húsrágó-hídverő - rágja-elhasználja az embereket, de közben építi az ipart) bukását, ahogy az idő (óriás) bedarálja ha nem csinál új trükköt (nem húz elő valamit a tarsolyából a Szovjetunió). A második versszak számomra meg a rendszerváltás utáni new-age-es a kereszténységet és a hitet újra felfedező zavaros állapotokról szól. A lelki szféra újrafelfedezése (Mindentől messze, a szívhez közel), az ateista hozzállás a hithez (Csinálj csodát, én meg elhiszem). "Hogy kell egy rendszer, ami nem mozog " -> Ábránd egy olyan utópisztikus társadalmi berendezkedés eljöveteléről a rendszerváltás után amely tartósan fennmaradhat, nem változik. "Egy vonalban vannak most a szíved meg az agyad " -> A szocializmus után végre "egy vonalba" kerülhet a szív és az ész hangja. "Én idáig jöttem, most dolgozzon a lelkem" -> Idáig elviseltem a szocialista rendszer ateista, érzelemmentes kocka világát, ezután végre had dolgozhasson a lelki világom is. Just my 2 cents, fenntartom, hogy ez csak a teljesen személyes szubjektív agymenésem a dallal kapcsolatban (amit amúgy nagyon szeretek) :) edit: +BONUSZ alátámasztás még az értelmezésemhez ami most jutott csak eszembe -> A Naphoz Holddal album amin ez a szám is szerepel teli van még más szocializmusra utaló dalcímmel és dalszöveggel pl.: A 60-as évek vége; Kicsi csillag; Őrjárat; Forradalmár. A kontextust is nézni kell egy ilyen speciális szövegnél. :)
Én sajnáltam, hogy a filmelemzésből kimaradt annak taglalása, hogy mit jelentett a filmben maga a címbe foglalt fehér éjszakák. Szerintem ez a film egyik kulcsfontosságú eleme, hogy soha nincs éjszaka, ez nagyon erősen rányomja a bélyegét a filmre, hiszen az ember az időérzékét veszti el, és ezzel teljesen "másállapotba", egy másik dimenzióba kerül. És ez már a begombázásnál nagyon jól kijött: a szereplők ott vesztették el először azt a fogódzót, amibe a civilizált ember kapaszkodik, amihez viszonyul. Mint a mesékben, ahol a főhőst rabul ejti a tündér, és a hős nem tudja, valójában mennyi ideje van a tündérek országában. Amikor pedig rádöbben, és szabadulna, akkor a tündérmese horrorrá váli. Ébrenlét és álom elmosódása, összefolyása sok remek mű alapja (A gólyakalifa, Harcosok klubja), számomra az egyik meghatározó film az Álmatlanság Al Pacino-val és Robbie Williams-szel, nézzétek meg, ha nem láttátok - ennek a pandantja pedig a nagyszerű Terror c. sorozat, ahol a sarkvidéken rekedő kutatók a történet nagy részében állandó északi-sarki éjszakában vannak.
Volt éjszakai jelenet de a rendező törölte mert túl erősnek gondolta amikor egy kb 10 éves kislány jelentkezett hogy feláldozná magát a vízbe az esti áldozásnál
Anno az első szociológia órán a tanár megkérdezte, mi a család? És aztán egy Kispál idézettel válaszolt: "Mindentől messze, a szívhez közel, csinálj csodát és én elhiszem, KELL EGY RENDSZER, AMI NEM MOZOG, megígérte anya is, hogy megkapom". Aztán a tanár elmondta, hogy a család az a rendszer, ami legjobb esetben elég stabil. :)
Bírom a műsorotokat, már a Café óta hallgatom Robit rendszeresen. Most viszont ez a cinikus f@szkodás még a szokásosnál is bicskanyitogatóbb volt a szupernő témában. Pont azt a sztereotípiát nyomtátok, amitől a tényleg nagyon szépen nők szenvednek. Robi még ki is jelenti, hogy nem tud együtt érezni a problémáikkal, kihívásaikkal. Egy esküvőn láttam egyszer egy tényleg éteri szépségű lányt. Olyan szép volt, hogy mindenki, de tényleg mindenki őt bámulta. A férfiak (még talán a pap is) csorgatta a nyálát, a nők pedig utálattal vegyes irigységgel próbáltak kritizálnivalót találni rajta. Egy olyan "feature" miatt, amiről egyáltalán nem tehet. Szinte fájt a mondanivalótok, amikor arra a lányra gondoltam közben. Lehetett volna ezt a témát is empatikusabban megközelíteni, amit Robi néha meg is tesz, talán a három férfi túl sok volt erre a témára. De ha már az empátia most nem győzött, talán arról érdemesebb lett volna beszélni, hogy egyáltalán miért lett ez hír...? Pont azért, mert a közízlés undorral tolja félre, ami túl szép?
Ismertem egy srácot, aki valami rendkívül jó lapokat kapott az élettől. Gazdag családba született, magas volt, tökéletesen arányos kisportolt testű és jóképű. Volt humora és kedves volt mindenkihez, olyan volt mint egy herceg és egy lovag keveréke. Szinte az összes közös ismerősünk utálta őt, de egyik sem tudta igazán megindokolni hogy miért. Utólag már tudom: piti kis lótifutinak érezték magukat mellette. Szenvedett ettől. Szóval férfiak között is megy ez a hitványkodás.
Én kifejezetten szeretem Nyári Gábort, már régóta követem is. :D Nem mindig értek vele egyet, azonban most éppen baromira átéreztem azt, amit a dalszövegelemzés közben érezhetett... Nekem ez a szöveg nem mond semmit, számomra csak posztmodern okoskodás volt, amit Robi és Oszi elővezetett, és azzal, hogy Nyári őszintén értetlenkedett, nem tett semmi elítélendőt. Sőt. :) Valaki értem is szólt!!! Úgy vélem, ez a dalszöveg kb. érzéseket, hangulatokat közvetít, nem kéne belelátni ilyen konkrétumokat, meg metaforákat. Főleg, hogy még az is lehet, Lovasi nem volt józan, amikor e sorok keletkeztek. Van egy Kiscsillag szám, a "Ha én lennék a szerelmed", kedvelem nagyon , de még az is tele van számomra kissé túlságosan elvont nyelvi fordulattal és képpel... Nem voltam alteros a gimiben, mi tagadás. Sem később.
@@katalintoth5075 én pont annyira értek vele egyet 1-1 kérdésben, mint Puzsérral vagy Oszival. Általában igen, de néha nem. Talán Ágival szoktam a legtöbbször egyetérteni. Ezzel a számmal kapcsolatban a legérdekesebb megjegyzés az volt, hogy tetszett Lovasinak egy csaj, de annak egy húsrágó-hídverő csávó tetszett :D ezzel van a legtöbb értelme. Mondjuk én alteros vagyok még most is, sőt verset értelmezni is szerettem, úgyhogy itt pont kicsit idegesített Nyári.
Én a svéd politeista, természetközpontú szektáról a kereszténység előtti világra, azon belül is a boszorkányságra asszociáltam, illetve az ide már beilleszkedni képtelen modern erkölcsű ember konfliktusára. Gyönyörűen fényképezett, elgondolkodtató alkotás. 4/5
Ez a szekta is ugyanúgy a modern nyugati emberekből állt. Semmiben sem mások mint Chars Manson és szektája azon kívül hogy ők kimentek egy erdős helyre és csak a környékükön belül csinálják az undorító beteg dolgaikat. Ugyanakkor pontosan tudják hogy az a környezet amit a gyerekeknek biztosítanak az nem egészséges és azt is hogy minden amit művelnek súlyosan illegális.
"elvégezte a pszichológia a szakot és a pszichológia szakon megszerzett tudás birtokában..." Én pszichológián végeztem, nem az említett hölgy által végzett 3 éves BA, hanem 5 éves verzióban. Még az 5 éves pszichológia képzésen is nagy lófasz tudást lehet szerezni, nemhogy 3 éves BA-n és ez elsősorban magának a pszichológiának a hibája. Rengeteg értelmetlen baromságot kell megtanulni, aminek semmi haszna, de legalább 90%-ban teljesen tehetségteleneket vesznek is fel. A HR-ről már ne is beszéljünk, az totális kamu. Oda tőlünk is tehetségtelenek közül is a legtehetségtelenebbek mentek, akik pénzt és hatalmat akartak. A köztudatban úgy él, hogy a pszichológia szak az valami Harry Potter képző, ahol a lélek agy titkait lehet megtanulni. Ezzel szemben főként statisztikai számításokat és nagy egók értelmetlen elméleteit magolják és olyan embereket vesznek fel, akiknek szép jegyeik voltak középiskolában magyarból és történelemből, sokkal inkább magológépek, akik bármit kritika nélkül bemagolnak és visszamondják a vizsgán. Szörnyű, de semmi érdemleges szűrő nincs arra, hogy olyanokból lehessen pszichológus,. akiknek valami érzéke is van hozzá. Fájdalmasan átlagemberek, igazából egyfajta hivatalnokok. Aki BA-t végzett pszichológián és HR szakot MA-n az kb annyi, mintha valaki pár évig előfizetne női magazinokra és ott mindig elolvasná a "pszichológia" rovatot.
Akkor miért nem hagytad ott legalább 1 vagy 3 évvel később ha ilyen jó véleménnyel vagy a szakmádról? Nem hiszem, hogy mindenki csak azért jár pszichológiára mert szépek a szemei. Sokan szeretnének pénzt és hatalmat, attól még nem lesz senki sem tehetségtelen. Nekem is voltak hasonló véleményű kollégáim az egyetemen mint te csak más szakon. Én őket nem értettem, hogy ha nekik semmi sem jó miért vannak itt. Jellemzően ők voltak azok akik aludtak az órán vagy be se jártak. :) Azért Popper Péter dolgai látom, hogy megmaradtak.
@@hellorodgeryoung9658 Gondolom, azért, mert muszáj ezt az utat végigjárnia ahhoz, hogy terapeuta lehessen. Nem a szakma egészéről nyilvánított véleményt, hanem magáról a képzésről.
@@Lem0nSherbet "90%-ban teljesen tehetségteleneket vesznek fel". Szerintem ezzel a szakmáról is nyilvánított véleményt. Most akkor ő lenne a 10% vagy csak egy nagyképű pszichológus? Ha elhivatott vagy valamiben és komolyan gondolod akkor nem ilyen stílusban nyilatkozol annak a szakmának az oktatásáról amit szeretsz.
Nekem a húsrágó hídverő sokkal inkább párkapcsolati értelmezésű volt kamaszként. Valaki hidat keres hozzád (elcsábít), de aztán csak szenvedést okoz és csak fél karral ölel. Szenvedsz tőle. A transzcendes-es értelmezés tetszett a műsorban.
Minőségi szinkront kapott ez a film is ahogy hallom. A külvilágtól teljesen elzártan élő skandináv szekta pontosan ugyanúgy, tökéletes kiejtéssel és nyelvtannal beszél mint az amerikai turisták.
@@takeshikovacs3783 És kettőnk közül csak te használtad itt ezeket a szövegeket. Én az 1db szóban forgó film szinkronjára tettem kritikát amivel meg sem próbáltál vitába szállni. Amúgy meg aki sznobnak minősíti azokat, akik a filmeket és a színészek alakítását eredeti formájukban szeretik nézni/hallgatni az vagy megélhetési ’’szinkronszínész” másnéven felolvasó, vagy egy buta proli.
@@papitahdchamp8702 szerintem félreértetted :D Épp hogy egyetértek veled. Az idézőjeleket a jelenség körülírására használtam, mind a két általam említett halmazba beletartozom. Itt egy másik példa a tiéd mellé: th-cam.com/video/CxjfIWIqtp4/w-d-xo.html . A Vörös Zsaru szinkronja teljesen kiherélte az akcentusból származó humor faktort, teljesen sótlanná változtatták vele a filmet.
@@takeshikovacs3783 Tényleg csúnyán félreértettem így reggel. Meg már hozzászoktam, hogy ha a legapróbb kritikát fogalmazom meg bármilyen szinkronra akkor általában egyből nekem esnek páran :D Én bármikor véletlenül találkozok valami szinkronnal, az esetek 99%-ban a hátamon is feláll a szőr tőlük annyira rosszak. Az eredeti tartalmat elferdítő ráadásul sokszor teljesen magyartalanul hangzó szövegek, rossz hangsúlyozás, karakteridegen hangszín, akcentusok teljes mértékű elhagyása stb. és akkor a technikai oldalon (hangkeverés) legalább ugyanolyan szintű a minőségromlás mint művészi oldalon. Kedvencem amikor musicalekben az énekléshez nem nyúlnak hozzá, úgyhogy a főszereplők az egész filmben felváltva beszélnek magyarul majd énekelnek egy tök másik hangszínen angolul.
Szerintem a lovasi szövegeket egyáltalán nem KELL megérteni. Ez absztrakt. és alternatív. Képeket , érzéseket és energiákat kommunikál. Méghozzá páratlan tehetséggel. legalábbis kortárs könnyűzenei vonalon. Ez az absztrakt "festészet" amit csinál azért zseniális, mert irdatlan könnyedséggel tör elő, elég magasra és pörgősre viszi az érzést ( persze ehhez már kellett a zseniális zene is mögé ) ugyanakkor mégis van valami homályos jelentése , ami meg nyilván csak úgy lehet, hogy a könnyed pörgősség ellenére igenis mélyről jön. Amolyan ösztön művészet, az ösztönvilág mélyen lappangó helyéről küldött zavaros üzenetei ,amik végső soron mégiscsak mondanak valamit ha egymás mellé rakjuk az epizódokat, de ehhez már én se tartom akkora tehetségnek lovasit hogy minden szinten tudatos lenne, az már elég emberfeletti teljesítmény volna azért.. persze valamennyire biztos át "lektorálta" még a végén más szemmel is de az biztos hogy az átlaghoz képest kiváltságos módon szoros kapcsolatban tudott maradni a saját tudatalattijával. EZ a hetes buszon való összenézés. mindenkinek ugyanazt jelenti és mégis nyilván lehet hogy tök mást. az nem is annyira fontos. Mondhatjuk egy életérzésnek is akár. De nyilván itt elsősorban egy jó ritmikájú, jól felismerhető és énekelhető, a dal egységéhez hozzátartozó zenei elemről beszélhetünk nem mint önálló versről.
Tökéletesen egyetértek veled. Igazi gulyásszürrealizmus volt még az elején amit műveltek, kár hogy később (mint oly sok más magyar zenész) ellaposodtak teljesen.
@@immodium91 én a velőrózsákig tartom őket jónak. már az is picit billegett de nekem az még egy teljes értékű kispál lemez volt. de annyira nem eret vágó hogy aztán kicsit gyengébbek lettek, amit addig műveltek az már így is legendás szint
A midsommarral kapcsolatosan az volt a behatásom, hogy egy lelkileg megtőrt ember mennyire könnyedén tudja megtalálni önmagát egy alapvetően számára is idegen kultúrában...
Van egy pontja a Midsommarnek, amikor a csajnak bad tripje van a gombától és berohan a susnyásba, ami úgy van felvéve, hogy jesztőnek kellene lennie. Az én benyomásom az volt a néhány kockáról, hogy az egyik legotthonosabb helyen van, amit el tudok képzelni (a Gerecsében nőttem fel) . Ez nagyon furi élmény volt, és most hogy mondjátok, hogy nálunk forgatták, már értem is, hogy mi ennek az oka. :)
Az én Húsrágó Hídverő értelmezésem: A dal egy férfiról szól, aki elért az életében abba a korba, amikor a környezetének és a társadalom nyomásának a hatására családot kell (vagy legalábbis illene) alapítania. A Húsrágó Hídverő pedig nem más, mint a születendő gyerek. Ezek alapján a dalszöveg értelmezése: És most nincs más, hát jöjj elő Húsrágó, hídverő, félkarral ölelő Nincs más -> nincs több kifogás, végleg elérkezett az idő a családalapításra jöjj elő -> szüless meg Húsrágó, hídverő -> húsrágó, mivel az anya méhében, gyakorlatilag az anya szervezetéből táplálkozva fejlődik ki a magzat; hídverő, mivel szorosabb köteléket teremt az apa és az anya között Fél karral ölel -> a húsrágó és a hídverő közti ellentétet erősíti meg (felemészt testileg, és anyagilag is, de közben mégis harmóniát és meghittséget teremt) Itt elveszett este egy bogár a testbe Hogyha új trükköt nem csinálsz Holnap kijön egy óriás A bogár nem más, mint a sperma ami elveszett az anya testében. Ha új trükköt (ami a terhességmegszakítás) nem csinálsz, megszületik a baba, akire Lovasi óriásként hivatkozik, hiszen az érintett életére óriási a hatása. Téged megesz, engem elás És nem csinál semmi mást Ez a k**** nagy óriás Téged (az anyát) megesz, hiszen te táplálod a kebledből, engem elás (vagyis moccanni sem tudok innen, az én energiáim egy jó részét is le fogja kötni a gyereknevelés, nem marad idő annyi idő hobbikra/barátokra/bármire, ami eddig kitöltötte az időmet). Ezen kívül pedig gyakorlatilag semmi mást nem csinál az óriás. Mindentől messze, a szívhez közel Csinálj csodát, én meg elhiszem Hogy kell egy rendszer, ami nem mozog És megígérte Anyu is, hogy megkapod A "minden", amitől messze kerül az elbeszélő, feljebb leírtam, hogy mit jelent. A szívhez viszont közel kerül, hiszen egy gyermek megszületése hatalmas boldogság. Ha csodát csinálsz, vagyis megszületsz, akkor én elhiszem, hogy ez az a rendszer (családalapítás), ami nekem kell. Mert a karod csak egy holt ág, vágd el és szaladj Egy vonalban vannak most a szíved meg az agyad Húsrágó, hídverő, ne sírj a versen Én idáig jöttem, most dolgozzon a lelkem Az elbeszélő magát szólítja meg: a karja (ami számomra a munkát jelképezi) csak egy holtág (lehet, hogy a karrierépítésen már túl van, a munka önmagában nem elég érdekes ahhoz, hogy csak az töltse ki hátralévő életét), ezért el kell vágni. Végre elért arra a pontra, amikor az agyára és a szívére hallgatva is a legjobb következő lépésnek az életében a családalapítás tűnik. Ezek után a gyermeket (vagyis a húsrágó, hídverőt) szólítja meg, akinek nincs oka sírni azon, hogy az apja ekkora lelki dilemmán megy keresztül, aminek a végén eljut arra a döntésre, hogy gyermeket vállal. Idáig jöttem -> az apában a gondolatfolyam végére véglegesen megszületett az elhatározás a családalapításról, a továbbiakban a léleké (meghittségé és a szereteté) a főszerep, ennek kell „dolgoznia”.
És most nincs más, hát jöjj elő Húsrágó, hídverő, félkarral ölelő "És most nincs más, hát jöjj elő, Te, az életet csámcsogó(Bizonytalan, kereső), dolgokra törekvő, de elhivatottságot nem találó..." Itt elveszett este egy bogár a testbe "Felmerült bennem egy dolog itt este, ami nem hagy nyugodni." Hogyha új trükköt nem csinálsz Holnap kijön egy óriás Téged megesz, engem elás És nem csinál semmi mást Ez a kurva nagy óriás "Ha nem alakítasz/alakítunk valamit ami által valamennyire különlegesek leszünk, könnyen jöhet valaki aki a porba gyaláz valamiképp, persze úgy, hogy észre sem veszi, hiszen miért is venné észre a kárt amit okozott(Ami persze a tétlenségünkből fakadó sebezhetőség.)?" Mindentől messze, a szívhez közel Csinálj csodát, én meg elhiszem Hogy kell egy rendszer, ami nem mozog És megígérte Anyu is, hogy megkapod "Ha lesz valami amivel végre haladhatunk valamerre tényleg, akkor már nem kell fejetlenül azon agyalnom, jaj mit is tegyek, tán még az is beválik, hogy anyám azt mondta, vihetem valamire az életben." Mert a karod csak egy holt ág, vágd el és szaladj Egy vonalban vannak most a szíved meg az agyad Húsrágó, hídverő, ne sírj a versen Én idáig jöttem, most dolgozzon a lelkem "Vesd le a nyomasztó mentális terheket amiket hordozol magaddal, add át magad az alkotásnak, látod te fajankó...mit gyötörjük itt magunkat, csináljuk bazdmeg." Nekem ez mindig így jött le. :D A Dal teázáshoz szintén egy könnyen értelmezhető kis dal. Bezzeg egy Tejjel Kifli. Acid Trip szavakban, talán? :D Elhangzott, ha egy vers nem közöl, akkor nem értékelhető. Nos. Vajon hány költő sikítana fel röhögve egy-egy egyezményes verselemzés hallatán, amit meggyőződésesen oktatnak? De akkor ott a Dal Teázáshoz...impulzív, élethelyzeti képekkel nyit. Érzésekről egy adott szituációban, van egy kis helyzetelemzés és a végén azzal zár le, hogy: "Tisztellek küzdesz meg minden Csak valld be nekem, hogy nincsen Szükséged immáron másra Csak a kezedben a dáma párra Hogy megemeld ismét a tétet Nyerjél még egy pár évet Csinálj még egy pár dolgot Amit valaki fontosnak mondott" Nem...egészséges egyáltalán, de egy magányossá vált ember élet iránti inspiráltságáról beszél, amit egy párkapcsolat hozhat el számára, amibe bizalmat fektethet. Van ilyen, nem mondható, hogy JÓ lenne, hogy van ilyen. De van. Csak ezzel szembesíti a szám a gyötrődő felet. :D
A tejjel kifli számomra mindig egyértelmű volt, hogy miről szól:) Az eleje, ami valóban értelmezhető lenne akár valamilyen drogos tripnek is, de bennem inkább valakinek a hiányát jelenítette meg. Amikor minden olyan fura egyedül és vágyakozol a szerelmedre, szeretnéd, ha legalább hívna "Hogy telefonáljak a magányomba". És ez a rész melankolikus zenével csordogál, mint a várakozás maga, majd jön a katarzis, amit az tesz még katartikusabbá, ahogyan kiszakad az énekesből. Szinte kirobban belőle, hogy "Lekvárt ettem, ragasszon össze Késõ õszi lekvárod az ingemen Mézet ettem, ragasszon össze Mézemet lássad rajta mindenen" Ez pedig a beteljesülés, a szex, mikor megérkezett az illető. Ragasszon össze, tehát ne hagyjon egyedül, mint korábban. Lekvár/Méz a testnedvek és a lezárás, élvezés, hogy mézemet lássad rajta mindenen. Nekem az egyik legkedvencebb dalom:)
Felmerul bennem a kerdes, hogy milyen tarsadalom az, milyen lelkiallapotu tarsadalom az, ahol egy nagyon szep nonek kocosan kell hordania a hajat, hogy a tobbiek "komfortosan' erezzek magukat korulotte. (Valszeg a valasz a romlott lelku, kihalasra itelt tarsadalom)
Hát nem tudom... Lovasi ezt huszonévesen írta. Szerintem szó sincs itt ilyen szimbólumokról, hanem részegen leírta a pillanatnyi benyomásait, érzéseit, szavakat, amik az eszébe jutottak. Egyébként gyakran így vagyok az Ady-versek elemzéseivel is: belemagyaráznak mindenféle hülyeséget, amire Ady - szerintem - nem is gondolt. Mondom ezt úgy, hogy Adyt minden szempontból a legjobb, legnagyobb költőnek tartom. Ő már nem tudja ezt megmondani, de arra kíváncsi lennék, Lovasi mit szólna ehhez az elemzéshez, amiben minden szó és minden mondat valami rendszerről és céltudatos szövegírásról szól. Mert szerintem szó sincs erről.
Ennek a dalszöveg elemzésnek most sokkal több értelmét láttam, mint a trash cuccok elemzésének. Ha lehet több ilyen minőségibb alter szöveget elemezzetek, ahogy említettétek pl jöhet akár Akkezdet Phiai is vagy akár korai Tankcsapda, Alvin és a Mókusok, bármi aminek tényleg jó szövege van, mint ennek a dalnak is :)
Járt Lovasi egy rajztanfolyamra, ahol egy lány bemutatta a pasiját és róla jutott eszébe, hogy húsrágó hídverő!
4 ปีที่แล้ว +18
Az ilyen dalszöveg elemzésének van egy gyengéje. A dalszöveg nem vers. Az elhangzó dal része, együtt hát a zenével, akkor igazán érdekes, ha éppen valami olyan érzéki, érzelmi hatást tud kiváltani, amit képtelenség másképp kifejezni, nem feltétlenül az értelemre hat. Az elmagyarázható üzenet másodlagos.
Tele van a film rejtett utalásokkal . Már a film elején a fura festmény az egész filmet kivetíti csak még nem tudja senki . A tükrök , az éjszaka , a háromszög szmbóluma és a rúnák mind rejtett igazságok .Dani szobájában a medve és a kislány festmény , Christian-ra és rá utal . Már azzal indul a történet , hogy szakítani akar és a barátai támogatják ebben . Pelle még utal is , hogy svédországban teherbe is ejthet valakit nyugodtan . Dani tragédiája után , szegény teljes sokkban retteg egyedül maradni a mély depresszióban . Ahogy kiderül az svéd út , jogosan lehetne dühös de végül meghunyászkodik mert szolga a kapcsolatukban . Christian csekély empátiával rendekező szemétláda tipus aki mérgező a kapcsolatokban és sosem hibás ha valami az ő bűne . Alig nézet Dani szemébe , sokszor fentről beszélt hozzá és hagyta hogy magában boruljon ki az a személy aki súlyos lelki sérülést szerzett rövid időn belül . Pelle és a társai tudatosan lassan támadták haldokló kapcsolatukat , kezdve a "Mióta vagytok együtt " kérdéssel és persze azzal is hogy Christian elfelejtette Dani szülinapját amit szánalmasan próbál kimagyarázni . Egy törölt jelenetben van egy veszekedésük amiben a fejéhez vágja Christian , hogy "Azért szedtél nekem virágot , hogy emlékeztess rá hogy nem vettem neked semmit ?! , mire Dani mondja csak kedveskedni akartam Röviden és tömören Dani-t állította szörnyetegnek , fogvatartónak és ott hagyta azzal hogy fogolynak érzem magam ebben a kapcsolatban . Ez kár hogy törölve lett mert ő az az önző szemét emberképződmény féle , akit ki kell írtania mindenkinek az életéből . A rituális öngyilkosság után Pelle mesterien lenyugtatta megint Dani-t a legtökéletesebb manipuláló technikával és felbátorította benne a tudatot , hogy tényleg Christian életed szerelme ? Melletted van a bajban ? Szeret ő téged ? Mert a közösségben mindenki szereti egymást . Kimondta Dani para szavát , a családot és először a filmben nem borult ki tőle . Ennél a jelenetnél lehet a legjobban megnézni a falfestényeket . Dani ágya fölött a mosolygó nap van , Chrstian ágya fölött a rituális együttlét ....jóslat is lehetett volna de nem az . Színház Beöltözették népi ruhába , hogy táncoljon a többiekkel , persze bódító itallal mint mindig :D A spirál az örökös körforgás szibóluma , a párcserés tánc meg a poligám rendjükje céloz ahol nincs házasság , nincs féltékenység , nincsenek fojtogató kötelékek . Vajon rosszabb a rendszerük ? A monogámia mást sem szül , csak konfliktust . Dani a verseny vége felé elkezd svédül beszélni amerikai létére ami mutatja hogy kezd egyre inkább hozzájuk kötődni . Ahogy nyer , mindenki a nyakába borul . Christian felé menne de megfordítják az ellenkező irányba maguk felé , egyre előre haladva meglátja halott szüleit is akik másik irányba haladva sétálnak a sötét múltba . A közösség vigyorogva , tárt karokkal éljenzik amiben egyszer sem volt része azelőtt . Így lehet teljesen meghódítani egy bizonytalan , sérült manupulálható embert . Pelle május király lett , jutalmul mert nem csak friss vért , de május királynőt is hozott erre a jeles eseményre . Csak teória de lehet Pelle ölte meg Dani családját . Az egész utazás Dani miatt volt , nem a kutatás miatt . Neki magyaráztak hogy jobb hamarabb méltósággal meghalni , a többiek tevezett áldozatok voltak mindvégig . Dani a film végén elégedetten mosolyog , az agymosás végbement nála . Az állandó napfény ,a túlzott fény , a vakítás szimbolikája aminek a mesterei a tagok évszázadok óta . Nekem nagyon tetszett a film . Többször kell megnézni hogy mindent megértsen benne a néző .
Jo kis leírás volt rohadtul kivancsi vagyok a filmre de gyava vagyok megnézni. Egyszerűen félek tőle hogy olyanokat fogok latni benne amitől nemtudok majd szabadulni. Sokan mondták akik látták hogy lehozta oket az eletrol es napokig rosszul voltak
@@barbi_official1706 Egyáltalán nem horror , hanem pszihológiai dráma . Nekem a kedvenc filmem lett , nyugodtan nézd meg 😉 Ha nem értesz valamit , kérdezz nyugodtan . Angolul ajánlom inkább , szar szinkronnal . A Pelle tökéletes beszédtechnikáját vagy a Dani-t játszó csaj alakítását semmennyire nem hozták át
@@cyca38 tűzben áldoznak. A legnagyobb félelmem a tűz. Tuti hogy nem tudnék aludni utána napokig. Hiába értem Dani megszabadulását az ember áldozat által. De a tűz nekem sok. Ulf és Ingemar önként jelentkezése pedig főleg sok, hogy hogy lehet ilyen hülye valaki hogy hát persze persze égessetek el élve hát mi az nekem? Á rosszul lennék én ettől. Napokig. Dolgozni se tudnék,mert dolgozna az agyam rajta ezerrel. Ezért nem mertem ezt a filmet bevállalni de talán majd egyszer rá számon magamat. Látod? Gyáva vagyok szembe nézni magammal :)
@@barbi_official1706 Csak a végén van tűz . Az önkéntes áldozás régi viking hagyomány volt . Ők ott születtek és nőttek fel . Számukra ez nem egy borzasztó dolog hanem egy megtiszteltetés ami fura a modern civilizációban . Majhogynem ez egy " aranyszelvény a menny-be" . A tűz az újjászültés számukra . Nem félik a halált
@@cyca38 tudom. Ettől függetlenül hogy el tudom fogadni hogy nekik ez oké mert ők hisznek ebben. De a tűz nem. Félek tőle rettegek és hányingerem van ha embereket látok égni. Hála istennek eddig még csak filmen láttam ilyet de mindig rosszul voltam. Meg jó hogy nem lettem tűzoltó :D Persze ottvan a valóság hogy Ulf meg Ingemar már kétszer meg kellett volna haljon szénmonoxid mérgezésben de minimum el kellett volna ajulniuk. A vég jelenetet meg néztem hang nélkül. Hanggal már nem mertem.
22:29 Nyárinál van a pont. A film nem nevezhető jónak, de simán bele lehet magyarázni hogy többről szól. Nekem arról szólt, hogy amikor túl gyengék vagyunk hogy bevalljuk az igazságot(a filmben a lány és a srác gyakorlatilag már véget ért kapcsolata, de úgy csinálnak mintha) vagy szembenézzünk vele és ez a 'végzetünk'-be sodor. Ha szembenézünk dolgokkal, akkor van esélyünk fölébe kerekedni az eseményeknek.
Midsommarral kapcsolatban: a Cannibal Holocaust és az Apocalypto helyett messze jobb párhuzam a Vesszőből font ember (The Wicker Man) című régi brit alkotás, Christopfer Lee-vel főszerepben - természetesen az 1973-as, nem a borzalmas remake. Már csak azért is, mert az szintén szektafilm (sőt talán az első ebben az alműfajban, bizonyára Aster-t is ez a mű ihlette) és az sokkal értelmesebben áll a kívülálló és tőle idegen kultúrájú társadalom kérdéséhez. Bár kicsit régi és lassú, de ha már párhuzam, akkor ez sokkal konkrétabb és jobb (és olyan, amit tényleg érdemes egy olyannak látnia, akit érdekel az egyetemes filmtörténet).
Annyira kellemetlen ez az elfogultság, amit Robiék művelnek Kispállal kapcsolatban. Értem, hogy amit szeret az ember nehezebben kritizálja, de ez az ömlengés, ez valami zsigeri szinten cringe… meg még Oszkár vissza is szól, hogy Gábor attitűdje milyen... hogy bele lehessen rúgni Ákosba megint, mert azzal aztán érvényét veszti a másik mondandója, hogy kijelentem, hogy de ő meg pátoszosabb… Kispálnak meg nincs mire pátosszal élni, mert ő maga is tudja, hogy nincs meg hozzá a megfelelő tartalom… meg nem is kell. Minek? Hiszen a réteg rajongói az égig magasztalják. De a belemagyarázás az megy. Érdekes, hogy a bullshitelés műfaját képviseli, és ha Szabó Péterről van szó, habzó szájjal hisztizik mind, hogy ő mennyire nem mond semmit, de ha nosztalgia/szentimentalizmus szinten képbe kerül Kispál, akkor megy az ajnározás. :D Ezeknél -meg az akezdetnél- bőven benne van, hogy semmiről nem szólnak, és érvként fel lehet hozni azt a banális szöveget, - rajongói részről - hogy: Te nem érted… közben semmiről nem szól… és mindenről, mert bármit bele lehet magyarázni. Szerintem sokkal értelmesebb és intelligensebb lenne, ha olyasmiket kritizálnának, amit szeretnek is, ott rá lehetne jönni, hogy miért is.. persze, nem én mondom meg mit csináljanak… és így, ilyen elfogultan semmit nincs értelme kritizálni. Ketten nem győzik megenni Gábort, mert valamit racionálisan néz, nem elfogultságból… de az, hogy önsimogatás szinten az égig van magasztalva a nemzeti ….”semmitmondás atyja”, az rohadt szánalmas. Annak fényében pedig, hogy még ki is van jelentve, hogy egy hústoronyról van szó, egy sima párkapcsolati témáról és úgy van beleláttatva valami hatalmas megmondás… Pont pont pont annyira kellemetlen, mint amikor valaki nem tudja befejezni a mondatait …
Nem tudom megállapítani hogy mennyire szép ez a modell-lány mert az összes képén két kiló smink alatt foglal helyet; valamint indiai származású nőknél én fokozottan kíváncsi vagyok a maszk nélküli arcára.
Még nem hallgattam meg a beszélgetést de az a film minden szempontból remekmű. Hülye Naív Amerikaiak nem hallottak még a véres sasról? Pedig elvileg nűvelt társaság.... Még ilyenebb szokások is voltak régen. Abszolut megérdemelték a sorsukat. A film pedig Happy And el zárul hiszen a csaj kapott egy új családat. Ami jobban illik hozzá mint a régi depresszív Amerikai sötét xar ahova született.....
Te most trollkodsz ugye? Ez a 21. századi Svédország és nem számítottak rá hogy egy elmebeteg gyilkos szektába mennek. Az más kérdés hogy folyton hülye döntéseket hoztak és a végén se menekültek de akkor is…
Csodálom, hogy a Kispál dalszöveg kapcsán nem merül fel az észszerű magyarázat: hogy az egész csak egy posztmodern szélhámosság. A Midsommar pedig egész jó film is lehetne, csak jobban meg kellett volna vágni, mert főleg az eleje iszonyatosan vontatott.
4 ปีที่แล้ว +2
Asszem a Lovasi mondta el valahol, hogy valamelyik suliban az előtte ülő korpulens csajról írta/az ihlette és az egész valójában semmit nem jelent. Vagy valami ilyesmi
Az a szélhámos, aki hazudik. Sok Kispál szám csak egy egyszerű gondolat/pillanat, amire felhúzott egy egész szöveget, de Lovasi elég őszinte ahhoz, hogy bevallja azt, ha f.szságot írt. A húsrágó hídverőről mondta, hogy volt egy csoporttársa rajzszakon, aki egy egyszerű, tehetségtelen, de jó szándékú és szorgalmas lány volt, annak a barátjáról jutott eszébe. Kispálfilmben beszél róla.
fölmerült de elég kár is volt mert nettó baromság. igazából értelmezni se tudom nagyon. mi az hogy szélhámosság, meg blöff?? ilyet hogy kell csinálni, van erre példa? ha igen mi az mert az biztos hogy nincs a kispál szintjén... szereték én így "blöffölni"
Az elejétől kezdve , irányítják őket, gombával, mérgezik őket folyamatosan, az étellel, csak mikro dozisokban, ami a film előrehaladtával egyre inkább szembetűnő ha odafigyelsz rá
Amúgy jellemző a mai PC világra, hogy a Midsommar Svédországban játszódik szép szőke emberek között. Húsz éve egy ilyen film biztos Dél-Amerikában vagy Afrikában játszódott volna...
Nem igazán. Ez a film egy szekta film, nem egy kannibálos vagy valamilyen természeti népekről szóló film. Ez nem egy másik kultúra volt hanem egy szekta. A szektás filmek mindig is a nyugati világban játszódtak.
Ezt a Kispált csak sajnálni tudom a depresszív gondolatai miatt - beteg. Meg az a szám is amit fejtegettetek. A világot PONT nem így kell felfogni mint ahogy ez teszi. És igenis bűnös amiért így fogja fel és megérdemli a saját depresszióját.
Az a színészi szint amit a csaj levág na.... onnantól művészet színésznek lenni. Jobb női színészi teljesítményt nem láttam pedig nem könnyű szerep LE A KALAPPAL
Késely Alina egy nagyon-nagyon ígéretes úszó, de a 19 évével még gyereknek számít. Hagyjátok már a rövid haja miatti rinyálással békén. Az ő korosztálya még érzékeny az ilyen hülyeségekre, ti meg felnőttek vagytok, nyilván máshogy gondolkoztok.
Nagyon durva, ahogy hosszú percekig magyaráznak bele olyan mélységet egy dalszövegbe, ami nyilvánvalóan nincs ott. Ennyi erővel egy Republic vagy egy Ákos dalt is lehetne ilyen mély tartalommal felruházni, de lehet, hogy a telefonkönyvet is. (Egy szakácskönyvet szerintem mindenképp!) Tipikus bölcsész szemfényvesztés: elmélkedés felesleges vagy értelmetlen - esetleg nem létező - dolgok felett. Egyetemista koromban rengeteget röhögtünk a kocsmában, kb. ilyen szinten filozofáló bölcsész hallgatókon...Mentségükre, azok csak 20-22 évesek voltak...
Zavaró atmoszférát és beteg rossz érzéseket keltő véget azért tudtak adni a filmnek. Ez még mindig nem nagy teljesítmény horror téren pláne ha a hibáit is nézzük de annyira nem volt unalmas mert elég feszült volt.
1:34 Egy túl szép modell áldozatisága; 15:44 Fehér éjszakák; 1:02:31 Kispál és a Borz: Húsrágó Hídverő
Oszinak minden adásban van egy mondata, aminek hallatán késedelem nélkül kattintok a like gombra.
Az összes adást hallottam eddig, még mindig imádom, remélem folytatódik még sokáig!
Saját értelmezés:
Kispál és a Borz - Húsrágó, hídverő
A húsrágó-hídverő az a megfoghatatlan valami, ami végigköveti valamilyen szellemi alkotás folyamatát (pl. versírás, zeneszerzés). Van hogy órákon keresztül nem jön semmi (húsrágó), van hogy pillanatok alatt születik meg minden (hídverő). Sohasem az igazi barátunk, csak fél karral ölelő. A bogár szerintem egy szentjánosbogár, amelyik éjszaka világít, egy kicsiny fény, az ihlet. Ha új trükköt nem csinálsz, jön az óriás. Ami lehet az idő, az öregedés, az elmúlás. Téged kedves kultúrafogyasztót csak megesz, engem örök időre elás, már ha nem hagytam elég nagy kulturális lábnyomot.
A második rész a feladásról és a magunkba fordulásról szól. Az agyad és a szíved egy vonalban, megszületett a döntés. Vágd el a karod, hagyj fel az alkotással. Húsrágó-hídverő, ne sírj a versen, hogy nem készült el. Kerülj a saját szívedhez közel, ahol már csak a lelked dolgozik (kezed nem). Már minden csak belül van, egy "rendszert" alkotsz, ami nem mozog.
Egyik kedvenc filmem, köszönöm, hogy foglalkoztatok vele. :)
1:02:31-Aki a Kispál elemzésért jött
Kosz. De elore szolok, ha bantjak, leiratkozom!
@@salzdorfer Remélem érdemi kritikát adnak róluk, senkit nem érdekel, hogy leiratkozol vagy sem?... Ennyire ne legyél már elfogult. :D
@@joshdancato719 th-cam.com/video/8jpo5bvu3Nc/w-d-xo.html
@@salzdorfer th-cam.com/video/yN3lUM-r6bk/w-d-xo.html&ab_channel=CARELO160488CARELO160488 :)
@@salzdorfer Én bántom
Amúgy még a Húsrágó Hídverőhöz -> Én erre a dalra mindig is kicsit a maga korszakának a szellemi termékeként gondoltam (ez az egyetlen biztosan FIX kiindulási pont ha értelmezni akarjuk a szöveget) ami ugye a rendszerváltást követő pár év volt (1991). Szerintem a dal nagyon jól átadja ezt a zavarodott állapotot ami abban a korszakban lehetett, ahogy egy egész stabilnak és öröknek hitt ateista világrendszer képe omlott össze a még úttörőtáborban szocializálódott fiatalokban (Lovasi) pár év alatt. Szerintem pl az egész első versszakra rálehet ezt húzni -> a szocializmus (húsrágó-hídverő - rágja-elhasználja az embereket, de közben építi az ipart) bukását, ahogy az idő (óriás) bedarálja ha nem csinál új trükköt (nem húz elő valamit a tarsolyából a Szovjetunió).
A második versszak számomra meg a rendszerváltás utáni new-age-es a kereszténységet és a hitet újra felfedező zavaros állapotokról szól.
A lelki szféra újrafelfedezése (Mindentől messze, a szívhez közel), az ateista hozzállás a hithez (Csinálj csodát, én meg elhiszem).
"Hogy kell egy rendszer, ami nem mozog
" -> Ábránd egy olyan utópisztikus társadalmi berendezkedés eljöveteléről a rendszerváltás után amely tartósan fennmaradhat, nem változik.
"Egy vonalban vannak most a szíved meg az agyad
" -> A szocializmus után végre "egy vonalba" kerülhet a szív és az ész hangja.
"Én idáig jöttem, most dolgozzon a lelkem" -> Idáig elviseltem a szocialista rendszer ateista, érzelemmentes kocka világát, ezután végre had dolgozhasson a lelki világom is.
Just my 2 cents, fenntartom, hogy ez csak a teljesen személyes szubjektív agymenésem a dallal kapcsolatban (amit amúgy nagyon szeretek) :)
edit: +BONUSZ alátámasztás még az értelmezésemhez ami most jutott csak eszembe -> A Naphoz Holddal album amin ez a szám is szerepel teli van még más szocializmusra utaló dalcímmel és dalszöveggel pl.: A 60-as évek vége; Kicsi csillag; Őrjárat; Forradalmár. A kontextust is nézni kell egy ilyen speciális szövegnél. :)
ez nagyon tetszik
Én sajnáltam, hogy a filmelemzésből kimaradt annak taglalása, hogy mit jelentett a filmben maga a címbe foglalt fehér éjszakák. Szerintem ez a film egyik kulcsfontosságú eleme, hogy soha nincs éjszaka, ez nagyon erősen rányomja a bélyegét a filmre, hiszen az ember az időérzékét veszti el, és ezzel teljesen "másállapotba", egy másik dimenzióba kerül. És ez már a begombázásnál nagyon jól kijött: a szereplők ott vesztették el először azt a fogódzót, amibe a civilizált ember kapaszkodik, amihez viszonyul. Mint a mesékben, ahol a főhőst rabul ejti a tündér, és a hős nem tudja, valójában mennyi ideje van a tündérek országában. Amikor pedig rádöbben, és szabadulna, akkor a tündérmese horrorrá váli. Ébrenlét és álom elmosódása, összefolyása sok remek mű alapja (A gólyakalifa, Harcosok klubja), számomra az egyik meghatározó film az Álmatlanság Al Pacino-val és Robbie Williams-szel, nézzétek meg, ha nem láttátok - ennek a pandantja pedig a nagyszerű Terror c. sorozat, ahol a sarkvidéken rekedő kutatók a történet nagy részében állandó északi-sarki éjszakában vannak.
Volt éjszakai jelenet de a rendező törölte mert túl erősnek gondolta amikor egy kb 10 éves kislány jelentkezett hogy feláldozná magát a vízbe az esti áldozásnál
Nagyon kèrlek benneteket,hogy elemezzètek Várkonyi András borkòstolò "dalát"!
Inkább az Orbit Culture - Open eye dalát
Anno az első szociológia órán a tanár megkérdezte, mi a család? És aztán egy Kispál idézettel válaszolt:
"Mindentől messze, a szívhez közel, csinálj csodát és én elhiszem, KELL EGY RENDSZER, AMI NEM MOZOG, megígérte anya is, hogy megkapom". Aztán a tanár elmondta, hogy a család az a rendszer, ami legjobb esetben elég stabil. :)
Bírom a műsorotokat, már a Café óta hallgatom Robit rendszeresen.
Most viszont ez a cinikus f@szkodás még a szokásosnál is bicskanyitogatóbb volt a szupernő témában. Pont azt a sztereotípiát nyomtátok, amitől a tényleg nagyon szépen nők szenvednek. Robi még ki is jelenti, hogy nem tud együtt érezni a problémáikkal, kihívásaikkal.
Egy esküvőn láttam egyszer egy tényleg éteri szépségű lányt. Olyan szép volt, hogy mindenki, de tényleg mindenki őt bámulta. A férfiak (még talán a pap is) csorgatta a nyálát, a nők pedig utálattal vegyes irigységgel próbáltak kritizálnivalót találni rajta. Egy olyan "feature" miatt, amiről egyáltalán nem tehet. Szinte fájt a mondanivalótok, amikor arra a lányra gondoltam közben.
Lehetett volna ezt a témát is empatikusabban megközelíteni, amit Robi néha meg is tesz, talán a három férfi túl sok volt erre a témára.
De ha már az empátia most nem győzött, talán arról érdemesebb lett volna beszélni, hogy egyáltalán miért lett ez hír...? Pont azért, mert a közízlés undorral tolja félre, ami túl szép?
Ismertem egy srácot, aki valami rendkívül jó lapokat kapott az élettől. Gazdag családba született, magas volt, tökéletesen arányos kisportolt testű és jóképű. Volt humora és kedves volt mindenkihez, olyan volt mint egy herceg és egy lovag keveréke.
Szinte az összes közös ismerősünk utálta őt, de egyik sem tudta igazán megindokolni hogy miért. Utólag már tudom: piti kis lótifutinak érezték magukat mellette. Szenvedett ettől. Szóval férfiak között is megy ez a hitványkodás.
Ígéretes a cím, kíváncsian várom!
Én bírom Nyárit. Fel is iratkozom rá harmadiknak.
És senki nem vette a Nyári fesztivál poént! Nekem is az jutott eszembe. Bennem is él egy kis Nyári
@@anaemicroyalty0504 Én meg megyek negyediknek.
Én kifejezetten szeretem Nyári Gábort, már régóta követem is. :D
Nem mindig értek vele egyet, azonban most éppen baromira átéreztem azt, amit a dalszövegelemzés közben érezhetett... Nekem ez a szöveg nem mond semmit, számomra csak posztmodern okoskodás volt, amit Robi és Oszi elővezetett, és azzal, hogy Nyári őszintén értetlenkedett, nem tett semmi elítélendőt. Sőt. :) Valaki értem is szólt!!!
Úgy vélem, ez a dalszöveg kb. érzéseket, hangulatokat közvetít, nem kéne belelátni ilyen konkrétumokat, meg metaforákat. Főleg, hogy még az is lehet, Lovasi nem volt józan, amikor e sorok keletkeztek.
Van egy Kiscsillag szám, a "Ha én lennék a szerelmed", kedvelem nagyon , de még az is tele van számomra kissé túlságosan elvont nyelvi fordulattal és képpel... Nem voltam alteros a gimiben, mi tagadás. Sem később.
@@katalintoth5075 én pont annyira értek vele egyet 1-1 kérdésben, mint Puzsérral vagy Oszival. Általában igen, de néha nem. Talán Ágival szoktam a legtöbbször egyetérteni. Ezzel a számmal kapcsolatban a legérdekesebb megjegyzés az volt, hogy tetszett Lovasinak egy csaj, de annak egy húsrágó-hídverő csávó tetszett :D ezzel van a legtöbb értelme. Mondjuk én alteros vagyok még most is, sőt verset értelmezni is szerettem, úgyhogy itt pont kicsit idegesített Nyári.
Egy linket a csatira adtok? Én nem találom...
Én a svéd politeista, természetközpontú szektáról a kereszténység előtti világra, azon belül is a boszorkányságra asszociáltam, illetve az ide már beilleszkedni képtelen modern erkölcsű ember konfliktusára. Gyönyörűen fényképezett, elgondolkodtató alkotás. 4/5
Ez a szekta is ugyanúgy a modern nyugati emberekből állt. Semmiben sem mások mint Chars Manson és szektája azon kívül hogy ők kimentek egy erdős helyre és csak a környékükön belül csinálják az undorító beteg dolgaikat. Ugyanakkor pontosan tudják hogy az a környezet amit a gyerekeknek biztosítanak az nem egészséges és azt is hogy minden amit művelnek súlyosan illegális.
"elvégezte a pszichológia a szakot és a pszichológia szakon megszerzett tudás birtokában..."
Én pszichológián végeztem, nem az említett hölgy által végzett 3 éves BA, hanem 5 éves verzióban. Még az 5 éves pszichológia képzésen is nagy lófasz tudást lehet szerezni, nemhogy 3 éves BA-n és ez elsősorban magának a pszichológiának a hibája.
Rengeteg értelmetlen baromságot kell megtanulni, aminek semmi haszna, de legalább 90%-ban teljesen tehetségteleneket vesznek is fel. A HR-ről már ne is beszéljünk, az totális kamu. Oda tőlünk is tehetségtelenek közül is a legtehetségtelenebbek mentek, akik pénzt és hatalmat akartak. A köztudatban úgy él, hogy a pszichológia szak az valami Harry Potter képző, ahol a lélek agy titkait lehet megtanulni. Ezzel szemben főként statisztikai számításokat és nagy egók értelmetlen elméleteit magolják és olyan embereket vesznek fel, akiknek szép jegyeik voltak középiskolában magyarból és történelemből, sokkal inkább magológépek, akik bármit kritika nélkül bemagolnak és visszamondják a vizsgán. Szörnyű, de semmi érdemleges szűrő nincs arra, hogy olyanokból lehessen pszichológus,. akiknek valami érzéke is van hozzá. Fájdalmasan átlagemberek, igazából egyfajta hivatalnokok.
Aki BA-t végzett pszichológián és HR szakot MA-n az kb annyi, mintha valaki pár évig előfizetne női magazinokra és ott mindig elolvasná a "pszichológia" rovatot.
Akkor miért nem hagytad ott legalább 1 vagy 3 évvel később ha ilyen jó véleménnyel vagy a szakmádról? Nem hiszem, hogy mindenki csak azért jár pszichológiára mert szépek a szemei. Sokan szeretnének pénzt és hatalmat, attól még nem lesz senki sem tehetségtelen. Nekem is voltak hasonló véleményű kollégáim az egyetemen mint te csak más szakon. Én őket nem értettem, hogy ha nekik semmi sem jó miért vannak itt. Jellemzően ők voltak azok akik aludtak az órán vagy be se jártak. :)
Azért Popper Péter dolgai látom, hogy megmaradtak.
Gyönyörű összegzés
ez a komment zseni :D
@@hellorodgeryoung9658 Gondolom, azért, mert muszáj ezt az utat végigjárnia ahhoz, hogy terapeuta lehessen. Nem a szakma egészéről nyilvánított véleményt, hanem magáról a képzésről.
@@Lem0nSherbet "90%-ban teljesen tehetségteleneket vesznek fel". Szerintem ezzel a szakmáról is nyilvánított véleményt. Most akkor ő lenne a 10% vagy csak egy nagyképű pszichológus? Ha elhivatott vagy valamiben és komolyan gondolod akkor nem ilyen stílusban nyilatkozol annak a szakmának az oktatásáról amit szeretsz.
Nekem a húsrágó hídverő sokkal inkább párkapcsolati értelmezésű volt kamaszként. Valaki hidat keres hozzád (elcsábít), de aztán csak szenvedést okoz és csak fél karral ölel. Szenvedsz tőle. A transzcendes-es értelmezés tetszett a műsorban.
Minőségi szinkront kapott ez a film is ahogy hallom. A külvilágtól teljesen elzártan élő skandináv szekta pontosan ugyanúgy, tökéletes kiejtéssel és nyelvtannal beszél mint az amerikai turisták.
a "nincs tévém több, mint 10 éve" mellett simán ott van ám a "semmit nem nézek szinkronnal, csak felirattal"
@@takeshikovacs3783 És kettőnk közül csak te használtad itt ezeket a szövegeket. Én az 1db szóban forgó film szinkronjára tettem kritikát amivel meg sem próbáltál vitába szállni. Amúgy meg aki sznobnak minősíti azokat, akik a filmeket és a színészek alakítását eredeti formájukban szeretik nézni/hallgatni az vagy megélhetési ’’szinkronszínész” másnéven felolvasó, vagy egy buta proli.
@@papitahdchamp8702 szerintem félreértetted :D Épp hogy egyetértek veled. Az idézőjeleket a jelenség körülírására használtam, mind a két általam említett halmazba beletartozom. Itt egy másik példa a tiéd mellé: th-cam.com/video/CxjfIWIqtp4/w-d-xo.html . A Vörös Zsaru szinkronja teljesen kiherélte az akcentusból származó humor faktort, teljesen sótlanná változtatták vele a filmet.
@@takeshikovacs3783 Tényleg csúnyán félreértettem így reggel. Meg már hozzászoktam, hogy ha a legapróbb kritikát fogalmazom meg bármilyen szinkronra akkor általában egyből nekem esnek páran :D Én bármikor véletlenül találkozok valami szinkronnal, az esetek 99%-ban a hátamon is feláll a szőr tőlük annyira rosszak. Az eredeti tartalmat elferdítő ráadásul sokszor teljesen magyartalanul hangzó szövegek, rossz hangsúlyozás, karakteridegen hangszín, akcentusok teljes mértékű elhagyása stb. és akkor a technikai oldalon (hangkeverés) legalább ugyanolyan szintű a minőségromlás mint művészi oldalon. Kedvencem amikor musicalekben az énekléshez nem nyúlnak hozzá, úgyhogy a főszereplők az egész filmben felváltva beszélnek magyarul majd énekelnek egy tök másik hangszínen angolul.
Szerintem a lovasi szövegeket egyáltalán nem KELL megérteni.
Ez absztrakt. és alternatív.
Képeket , érzéseket és energiákat kommunikál.
Méghozzá páratlan tehetséggel. legalábbis kortárs könnyűzenei vonalon.
Ez az absztrakt "festészet" amit csinál azért zseniális, mert irdatlan könnyedséggel tör elő, elég magasra és pörgősre viszi az érzést ( persze ehhez már kellett a zseniális zene is mögé ) ugyanakkor mégis van valami homályos jelentése , ami meg nyilván csak úgy lehet, hogy a könnyed pörgősség ellenére igenis mélyről jön.
Amolyan ösztön művészet, az ösztönvilág mélyen lappangó helyéről küldött zavaros üzenetei ,amik végső soron mégiscsak mondanak valamit ha egymás mellé rakjuk az epizódokat, de ehhez már én se tartom akkora tehetségnek lovasit hogy minden szinten tudatos lenne, az már elég emberfeletti teljesítmény volna azért.. persze valamennyire biztos át "lektorálta" még a végén más szemmel is de az biztos hogy az átlaghoz képest kiváltságos módon szoros kapcsolatban tudott maradni a saját tudatalattijával.
EZ a hetes buszon való összenézés. mindenkinek ugyanazt jelenti és mégis nyilván lehet hogy tök mást. az nem is annyira fontos.
Mondhatjuk egy életérzésnek is akár.
De nyilván itt elsősorban egy jó ritmikájú, jól felismerhető és énekelhető, a dal egységéhez hozzátartozó zenei elemről beszélhetünk nem mint önálló versről.
Tökéletesen egyetértek veled. Igazi gulyásszürrealizmus volt még az elején amit műveltek, kár hogy később (mint oly sok más magyar zenész) ellaposodtak teljesen.
@@immodium91 én a velőrózsákig tartom őket jónak.
már az is picit billegett de nekem az még egy teljes értékű kispál lemez volt.
de annyira nem eret vágó hogy aztán kicsit gyengébbek lettek, amit addig műveltek az már így is legendás szint
szóval zagyvaság .. gagyi
@ proli értelmezésben igen
@@ZsH85 hmm de más értelmezésben is hisz te írtad hogy nem kell megérteni azaz nincs értelme
A midsommarral kapcsolatosan az volt a behatásom, hogy egy lelkileg megtőrt ember mennyire könnyedén tudja megtalálni önmagát egy alapvetően számára is idegen kultúrában...
Na és ez hogy? Miért? Pusztán csak a legvége miatt?
1:12:00 Én az "óriást" mindig az 'idő'-nek feleltettem meg.
Szerintem a húsrágó hídverő is az. Valszeg az egész dal az időről szól és annak múlásáról.
Van egy pontja a Midsommarnek, amikor a csajnak bad tripje van a gombától és berohan a susnyásba, ami úgy van felvéve, hogy jesztőnek kellene lennie. Az én benyomásom az volt a néhány kockáról, hogy az egyik legotthonosabb helyen van, amit el tudok képzelni (a Gerecsében nőttem fel) . Ez nagyon furi élmény volt, és most hogy mondjátok, hogy nálunk forgatták, már értem is, hogy mi ennek az oka. :)
Az én Húsrágó Hídverő értelmezésem:
A dal egy férfiról szól, aki elért az életében abba a korba, amikor a környezetének és a társadalom nyomásának a hatására családot kell (vagy legalábbis illene) alapítania. A Húsrágó Hídverő pedig nem más, mint a születendő gyerek.
Ezek alapján a dalszöveg értelmezése:
És most nincs más, hát jöjj elő
Húsrágó, hídverő, félkarral ölelő
Nincs más -> nincs több kifogás, végleg elérkezett az idő a családalapításra
jöjj elő -> szüless meg
Húsrágó, hídverő -> húsrágó, mivel az anya méhében, gyakorlatilag az anya szervezetéből táplálkozva fejlődik ki a magzat; hídverő, mivel szorosabb köteléket teremt az apa és az anya között
Fél karral ölel -> a húsrágó és a hídverő közti ellentétet erősíti meg (felemészt testileg, és anyagilag is, de közben mégis harmóniát és meghittséget teremt)
Itt elveszett este egy bogár a testbe
Hogyha új trükköt nem csinálsz
Holnap kijön egy óriás
A bogár nem más, mint a sperma ami elveszett az anya testében. Ha új trükköt (ami a terhességmegszakítás) nem csinálsz, megszületik a baba, akire Lovasi óriásként hivatkozik, hiszen az érintett életére óriási a hatása.
Téged megesz, engem elás
És nem csinál semmi mást
Ez a k**** nagy óriás
Téged (az anyát) megesz, hiszen te táplálod a kebledből, engem elás (vagyis moccanni sem tudok innen, az én energiáim egy jó részét is le fogja kötni a gyereknevelés, nem marad idő annyi idő hobbikra/barátokra/bármire, ami eddig kitöltötte az időmet). Ezen kívül pedig gyakorlatilag semmi mást nem csinál az óriás.
Mindentől messze, a szívhez közel
Csinálj csodát, én meg elhiszem
Hogy kell egy rendszer, ami nem mozog
És megígérte Anyu is, hogy megkapod
A "minden", amitől messze kerül az elbeszélő, feljebb leírtam, hogy mit jelent. A szívhez viszont közel kerül, hiszen egy gyermek megszületése hatalmas boldogság. Ha csodát csinálsz, vagyis megszületsz, akkor én elhiszem, hogy ez az a rendszer (családalapítás), ami nekem kell.
Mert a karod csak egy holt ág, vágd el és szaladj
Egy vonalban vannak most a szíved meg az agyad
Húsrágó, hídverő, ne sírj a versen
Én idáig jöttem, most dolgozzon a lelkem
Az elbeszélő magát szólítja meg: a karja (ami számomra a munkát jelképezi) csak egy holtág (lehet, hogy a karrierépítésen már túl van, a munka önmagában nem elég érdekes ahhoz, hogy csak az töltse ki hátralévő életét), ezért el kell vágni. Végre elért arra a pontra, amikor az agyára és a szívére hallgatva is a legjobb következő lépésnek az életében a családalapítás tűnik.
Ezek után a gyermeket (vagyis a húsrágó, hídverőt) szólítja meg, akinek nincs oka sírni azon, hogy az apja ekkora lelki dilemmán megy keresztül, aminek a végén eljut arra a döntésre, hogy gyermeket vállal.
Idáig jöttem -> az apában a gondolatfolyam végére véglegesen megszületett az elhatározás a családalapításról, a továbbiakban a léleké (meghittségé és a szereteté) a főszerep, ennek kell „dolgoznia”.
És most nincs más, hát jöjj elő
Húsrágó, hídverő, félkarral ölelő
"És most nincs más, hát jöjj elő,
Te, az életet csámcsogó(Bizonytalan, kereső), dolgokra törekvő, de elhivatottságot nem találó..."
Itt elveszett este egy bogár a testbe
"Felmerült bennem egy dolog itt este, ami nem hagy nyugodni."
Hogyha új trükköt nem csinálsz
Holnap kijön egy óriás
Téged megesz, engem elás
És nem csinál semmi mást
Ez a kurva nagy óriás
"Ha nem alakítasz/alakítunk valamit ami által valamennyire különlegesek leszünk, könnyen jöhet valaki aki a porba gyaláz valamiképp, persze úgy, hogy észre sem veszi, hiszen miért is venné észre a kárt amit okozott(Ami persze a tétlenségünkből fakadó sebezhetőség.)?"
Mindentől messze, a szívhez közel
Csinálj csodát, én meg elhiszem
Hogy kell egy rendszer, ami nem mozog
És megígérte Anyu is, hogy megkapod
"Ha lesz valami amivel végre haladhatunk valamerre tényleg, akkor már nem kell fejetlenül azon agyalnom, jaj mit is tegyek, tán még az is beválik, hogy anyám azt mondta, vihetem valamire az életben."
Mert a karod csak egy holt ág, vágd el és szaladj
Egy vonalban vannak most a szíved meg az agyad
Húsrágó, hídverő, ne sírj a versen
Én idáig jöttem, most dolgozzon a lelkem
"Vesd le a nyomasztó mentális terheket amiket hordozol magaddal, add át magad az alkotásnak, látod te fajankó...mit gyötörjük itt magunkat, csináljuk bazdmeg."
Nekem ez mindig így jött le. :D
A Dal teázáshoz szintén egy könnyen értelmezhető kis dal. Bezzeg egy Tejjel Kifli. Acid Trip szavakban, talán? :D
Elhangzott, ha egy vers nem közöl, akkor nem értékelhető. Nos. Vajon hány költő sikítana fel röhögve egy-egy egyezményes verselemzés hallatán, amit meggyőződésesen oktatnak?
De akkor ott a Dal Teázáshoz...impulzív, élethelyzeti képekkel nyit. Érzésekről egy adott szituációban, van egy kis helyzetelemzés és a végén azzal zár le, hogy:
"Tisztellek küzdesz meg minden
Csak valld be nekem, hogy nincsen
Szükséged immáron másra
Csak a kezedben a dáma párra
Hogy megemeld ismét a tétet
Nyerjél még egy pár évet
Csinálj még egy pár dolgot
Amit valaki fontosnak mondott"
Nem...egészséges egyáltalán, de egy magányossá vált ember élet iránti inspiráltságáról beszél, amit egy párkapcsolat hozhat el számára, amibe bizalmat fektethet. Van ilyen, nem mondható, hogy JÓ lenne, hogy van ilyen. De van. Csak ezzel szembesíti a szám a gyötrődő felet. :D
A tejjel kifli számomra mindig egyértelmű volt, hogy miről szól:) Az eleje, ami valóban értelmezhető lenne akár valamilyen drogos tripnek is, de bennem inkább valakinek a hiányát jelenítette meg. Amikor minden olyan fura egyedül és vágyakozol a szerelmedre, szeretnéd, ha legalább hívna "Hogy telefonáljak a magányomba". És ez a rész melankolikus zenével csordogál, mint a várakozás maga, majd jön a katarzis, amit az tesz még katartikusabbá, ahogyan kiszakad az énekesből. Szinte kirobban belőle, hogy
"Lekvárt ettem, ragasszon össze
Késõ õszi lekvárod az ingemen
Mézet ettem, ragasszon össze
Mézemet lássad rajta mindenen"
Ez pedig a beteljesülés, a szex, mikor megérkezett az illető. Ragasszon össze, tehát ne hagyjon egyedül, mint korábban. Lekvár/Méz a testnedvek és a lezárás, élvezés, hogy mézemet lássad rajta mindenen. Nekem az egyik legkedvencebb dalom:)
@@doloreshaze154
Thank you Lolita. :D
Felmerul bennem a kerdes, hogy milyen tarsadalom az, milyen lelkiallapotu tarsadalom az, ahol egy nagyon szep nonek kocosan kell hordania a hajat, hogy a tobbiek "komfortosan' erezzek magukat korulotte. (Valszeg a valasz a romlott lelku, kihalasra itelt tarsadalom)
a hagmernok allitson egy picit mert ugy uvoltenek bele a mikrofonba hogy torzit
7:57 miért kell folyamatosan BELEPOFÁZNI?
Hát nem tudom... Lovasi ezt huszonévesen írta. Szerintem szó sincs itt ilyen szimbólumokról, hanem részegen leírta a pillanatnyi benyomásait, érzéseit, szavakat, amik az eszébe jutottak. Egyébként gyakran így vagyok az Ady-versek elemzéseivel is: belemagyaráznak mindenféle hülyeséget, amire Ady - szerintem - nem is gondolt. Mondom ezt úgy, hogy Adyt minden szempontból a legjobb, legnagyobb költőnek tartom. Ő már nem tudja ezt megmondani, de arra kíváncsi lennék, Lovasi mit szólna ehhez az elemzéshez, amiben minden szó és minden mondat valami rendszerről és céltudatos szövegírásról szól. Mert szerintem szó sincs erről.
Ezzel vigyázz, mert van egy réteg aki anyázva sírdogál, ha kritizálod Lovasi munkásságát...
Ennek a dalszöveg elemzésnek most sokkal több értelmét láttam, mint a trash cuccok elemzésének. Ha lehet több ilyen minőségibb alter szöveget elemezzetek, ahogy említettétek pl jöhet akár Akkezdet Phiai is vagy akár korai Tankcsapda, Alvin és a Mókusok, bármi aminek tényleg jó szövege van, mint ennek a dalnak is :)
Borz elemzés: well done! (kivéve szegény Nyári)
Járt Lovasi egy rajztanfolyamra, ahol egy lány bemutatta a pasiját és róla jutott eszébe, hogy húsrágó hídverő!
Az ilyen dalszöveg elemzésének van egy gyengéje. A dalszöveg nem vers. Az elhangzó dal része, együtt hát a zenével, akkor igazán érdekes, ha éppen valami olyan érzéki, érzelmi hatást tud kiváltani, amit képtelenség másképp kifejezni, nem feltétlenül az értelemre hat. Az elmagyarázható üzenet másodlagos.
Így van, Kispál zseniális gitár riffje már önmagában "mesél" nekem. Hát még a szöveggel együtt.
Erről úgysem tudod őket meggyőzni. Erre épül a műsor 1/3-a.
"Téged megesz, engem elás" teljesen biztos hogy itt a test beszél a lélekhez.
A húsrágó a test, a hídverő a lélek
Tele van a film rejtett utalásokkal . Már a film elején a fura festmény az egész filmet kivetíti csak még nem tudja senki . A tükrök , az éjszaka , a háromszög szmbóluma és a rúnák mind rejtett igazságok .Dani szobájában a medve és a kislány festmény , Christian-ra és rá utal . Már azzal indul a történet , hogy szakítani akar és a barátai támogatják ebben . Pelle még utal is , hogy svédországban teherbe is ejthet valakit nyugodtan . Dani tragédiája után , szegény teljes sokkban retteg egyedül maradni a mély depresszióban . Ahogy kiderül az svéd út , jogosan lehetne dühös de végül meghunyászkodik mert szolga a kapcsolatukban . Christian csekély empátiával rendekező szemétláda tipus aki mérgező a kapcsolatokban és sosem hibás ha valami az ő bűne . Alig nézet Dani szemébe , sokszor fentről beszélt hozzá és hagyta hogy magában boruljon ki az a személy aki súlyos lelki sérülést szerzett rövid időn belül . Pelle és a társai tudatosan lassan támadták haldokló kapcsolatukat , kezdve a "Mióta vagytok együtt " kérdéssel és persze azzal is hogy Christian elfelejtette Dani szülinapját amit szánalmasan próbál kimagyarázni . Egy törölt jelenetben van egy veszekedésük amiben a fejéhez vágja Christian , hogy "Azért szedtél nekem virágot , hogy emlékeztess rá hogy nem vettem neked semmit ?! , mire Dani mondja csak kedveskedni akartam Röviden és tömören Dani-t állította szörnyetegnek , fogvatartónak és ott hagyta azzal hogy fogolynak érzem magam ebben a kapcsolatban . Ez kár hogy törölve lett mert ő az az önző szemét emberképződmény féle , akit ki kell írtania mindenkinek az életéből . A rituális öngyilkosság után Pelle mesterien lenyugtatta megint Dani-t a legtökéletesebb manipuláló technikával és felbátorította benne a tudatot , hogy tényleg Christian életed szerelme ? Melletted van a bajban ? Szeret ő téged ? Mert a közösségben mindenki szereti egymást . Kimondta Dani para szavát , a családot és először a filmben nem borult ki tőle . Ennél a jelenetnél lehet a legjobban megnézni a falfestényeket . Dani ágya fölött a mosolygó nap van , Chrstian ágya fölött a rituális együttlét ....jóslat is lehetett volna de nem az . Színház Beöltözették népi ruhába , hogy táncoljon a többiekkel , persze bódító itallal mint mindig :D A spirál az örökös körforgás szibóluma , a párcserés tánc meg a poligám rendjükje céloz ahol nincs házasság , nincs féltékenység , nincsenek fojtogató kötelékek . Vajon rosszabb a rendszerük ? A monogámia mást sem szül , csak konfliktust . Dani a verseny vége felé elkezd svédül beszélni amerikai létére ami mutatja hogy kezd egyre inkább hozzájuk kötődni . Ahogy nyer , mindenki a nyakába borul . Christian felé menne de megfordítják az ellenkező irányba maguk felé , egyre előre haladva meglátja halott szüleit is akik másik irányba haladva sétálnak a sötét múltba . A közösség vigyorogva , tárt karokkal éljenzik amiben egyszer sem volt része azelőtt . Így lehet teljesen meghódítani egy bizonytalan , sérült manupulálható embert . Pelle május király lett , jutalmul mert nem csak friss vért , de május királynőt is hozott erre a jeles eseményre . Csak teória de lehet Pelle ölte meg Dani családját . Az egész utazás Dani miatt volt , nem a kutatás miatt . Neki magyaráztak hogy jobb hamarabb méltósággal meghalni , a többiek tevezett áldozatok voltak mindvégig . Dani a film végén elégedetten mosolyog , az agymosás végbement nála . Az állandó napfény ,a túlzott fény , a vakítás szimbolikája aminek a mesterei a tagok évszázadok óta . Nekem nagyon tetszett a film . Többször kell megnézni hogy mindent megértsen benne a néző .
Jo kis leírás volt rohadtul kivancsi vagyok a filmre de gyava vagyok megnézni. Egyszerűen félek tőle hogy olyanokat fogok latni benne amitől nemtudok majd szabadulni. Sokan mondták akik látták hogy lehozta oket az eletrol es napokig rosszul voltak
@@barbi_official1706 Egyáltalán nem horror , hanem pszihológiai dráma . Nekem a kedvenc filmem lett , nyugodtan nézd meg 😉 Ha nem értesz valamit , kérdezz nyugodtan . Angolul ajánlom inkább , szar szinkronnal . A Pelle tökéletes beszédtechnikáját vagy a Dani-t játszó csaj alakítását semmennyire nem hozták át
@@cyca38 tűzben áldoznak. A legnagyobb félelmem a tűz. Tuti hogy nem tudnék aludni utána napokig. Hiába értem Dani megszabadulását az ember áldozat által. De a tűz nekem sok. Ulf és Ingemar önként jelentkezése pedig főleg sok, hogy hogy lehet ilyen hülye valaki hogy hát persze persze égessetek el élve hát mi az nekem? Á rosszul lennék én ettől. Napokig. Dolgozni se tudnék,mert dolgozna az agyam rajta ezerrel. Ezért nem mertem ezt a filmet bevállalni de talán majd egyszer rá számon magamat. Látod? Gyáva vagyok szembe nézni magammal :)
@@barbi_official1706 Csak a végén van tűz . Az önkéntes áldozás régi viking hagyomány volt . Ők ott születtek és nőttek fel . Számukra ez nem egy borzasztó dolog hanem egy megtiszteltetés ami fura a modern civilizációban . Majhogynem ez egy " aranyszelvény a menny-be" . A tűz az újjászültés számukra . Nem félik a halált
@@cyca38 tudom. Ettől függetlenül hogy el tudom fogadni hogy nekik ez oké mert ők hisznek ebben. De a tűz nem. Félek tőle rettegek és hányingerem van ha embereket látok égni. Hála istennek eddig még csak filmen láttam ilyet de mindig rosszul voltam. Meg jó hogy nem lettem tűzoltó :D Persze ottvan a valóság hogy Ulf meg Ingemar már kétszer meg kellett volna haljon szénmonoxid mérgezésben de minimum el kellett volna ajulniuk. A vég jelenetet meg néztem hang nélkül. Hanggal már nem mertem.
22:29 Nyárinál van a pont. A film nem nevezhető jónak, de simán bele lehet magyarázni hogy többről szól. Nekem arról szólt, hogy amikor túl gyengék vagyunk hogy bevalljuk az igazságot(a filmben a lány és a srác gyakorlatilag már véget ért kapcsolata, de úgy csinálnak mintha) vagy szembenézzünk vele és ez a 'végzetünk'-be sodor. Ha szembenézünk dolgokkal, akkor van esélyünk fölébe kerekedni az eseményeknek.
Midsommarral kapcsolatban: a Cannibal Holocaust és az Apocalypto helyett messze jobb párhuzam a Vesszőből font ember (The Wicker Man) című régi brit alkotás, Christopfer Lee-vel főszerepben - természetesen az 1973-as, nem a borzalmas remake. Már csak azért is, mert az szintén szektafilm (sőt talán az első ebben az alműfajban, bizonyára Aster-t is ez a mű ihlette) és az sokkal értelmesebben áll a kívülálló és tőle idegen kultúrájú társadalom kérdéséhez. Bár kicsit régi és lassú, de ha már párhuzam, akkor ez sokkal konkrétabb és jobb (és olyan, amit tényleg érdemes egy olyannak látnia, akit érdekel az egyetemes filmtörténet).
Annyira kellemetlen ez az elfogultság, amit Robiék művelnek Kispállal kapcsolatban. Értem, hogy amit szeret az ember nehezebben kritizálja, de ez az ömlengés, ez valami zsigeri szinten cringe… meg még Oszkár vissza is szól, hogy Gábor attitűdje milyen... hogy bele lehessen rúgni Ákosba megint, mert azzal aztán érvényét veszti a másik mondandója, hogy kijelentem, hogy de ő meg pátoszosabb…
Kispálnak meg nincs mire pátosszal élni, mert ő maga is tudja, hogy nincs meg hozzá a megfelelő tartalom… meg nem is kell. Minek? Hiszen a réteg rajongói az égig magasztalják. De a belemagyarázás az megy. Érdekes, hogy a bullshitelés műfaját képviseli, és ha Szabó Péterről van szó, habzó szájjal hisztizik mind, hogy ő mennyire nem mond semmit, de ha nosztalgia/szentimentalizmus szinten képbe kerül Kispál, akkor megy az ajnározás. :D
Ezeknél -meg az akezdetnél- bőven benne van, hogy semmiről nem szólnak, és érvként fel lehet hozni azt a banális szöveget, - rajongói részről - hogy: Te nem érted…
közben semmiről nem szól… és mindenről, mert bármit bele lehet magyarázni.
Szerintem sokkal értelmesebb és intelligensebb lenne, ha olyasmiket kritizálnának, amit szeretnek is, ott rá lehetne jönni, hogy miért is.. persze, nem én mondom meg mit csináljanak…
és így, ilyen elfogultan semmit nincs értelme kritizálni. Ketten nem győzik megenni Gábort, mert valamit racionálisan néz, nem elfogultságból…
de az, hogy önsimogatás szinten az égig van magasztalva a nemzeti ….”semmitmondás atyja”, az rohadt szánalmas. Annak fényében pedig, hogy még ki is van jelentve, hogy egy hústoronyról van szó, egy sima párkapcsolati témáról és úgy van beleláttatva valami hatalmas megmondás…
Pont pont pont annyira kellemetlen, mint amikor valaki nem tudja befejezni a mondatait …
Ki más tudja már fejből az introt ahogy elkezdődik?.....
Én is, de már nagyon unom.
Nem tudom megállapítani hogy mennyire szép ez a modell-lány mert az összes képén két kiló smink alatt foglal helyet; valamint indiai származású nőknél én fokozottan kíváncsi vagyok a maszk nélküli arcára.
Egyébként Magyarországon forgatták...
Igen, Budakeszin. Mikor eloszor lattam az előzetest, egyből gondoltam.
Amúgy én is rögtön ahogy megláttam a tájat éreztem, hogy Magyarországon forgatták.
a kispál szövegek 80%-a a rendszerváltás körüli életérésekről szól...a húsrágó hídverő is...
Még nem hallgattam meg a beszélgetést de az a film minden szempontból remekmű. Hülye Naív Amerikaiak nem hallottak még a véres sasról? Pedig elvileg nűvelt társaság.... Még ilyenebb szokások is voltak régen. Abszolut megérdemelték a sorsukat. A film pedig Happy And el zárul hiszen a csaj kapott egy új családat. Ami jobban illik hozzá mint a régi depresszív Amerikai sötét xar ahova született.....
Te most trollkodsz ugye? Ez a 21. századi Svédország és nem számítottak rá hogy egy elmebeteg gyilkos szektába mennek. Az más kérdés hogy folyton hülye döntéseket hoztak és a végén se menekültek de akkor is…
Csodálom, hogy a Kispál dalszöveg kapcsán nem merül fel az észszerű magyarázat: hogy az egész csak egy posztmodern szélhámosság. A Midsommar pedig egész jó film is lehetne, csak jobban meg kellett volna vágni, mert főleg az eleje iszonyatosan vontatott.
Asszem a Lovasi mondta el valahol, hogy valamelyik suliban az előtte ülő korpulens csajról írta/az ihlette és az egész valójában semmit nem jelent. Vagy valami ilyesmi
Felmerült. Ez volt Nyári Gábor következtetése. Majdnem szó szerint. :)
@@Ricsard001 ebből is látszik, hogy nem hallgattam még végig 😆
Az a szélhámos, aki hazudik. Sok Kispál szám csak egy egyszerű gondolat/pillanat, amire felhúzott egy egész szöveget, de Lovasi elég őszinte ahhoz, hogy bevallja azt, ha f.szságot írt.
A húsrágó hídverőről mondta, hogy volt egy csoporttársa rajzszakon, aki egy egyszerű, tehetségtelen, de jó szándékú és szorgalmas lány volt, annak a barátjáról jutott eszébe. Kispálfilmben beszél róla.
fölmerült de elég kár is volt mert nettó baromság.
igazából értelmezni se tudom nagyon.
mi az hogy szélhámosság, meg blöff??
ilyet hogy kell csinálni, van erre példa?
ha igen mi az mert az biztos hogy nincs a kispál szintjén...
szereték én így "blöffölni"
Ari Aester szerint egyébként ez főleg egy filmvígjáték.
A hadarós vendég szerintem tévedés.
Az elejétől kezdve , irányítják őket, gombával, mérgezik őket folyamatosan, az étellel, csak mikro dozisokban, ami a film előrehaladtával egyre inkább szembetűnő ha odafigyelsz rá
Amúgy jellemző a mai PC világra, hogy a Midsommar Svédországban játszódik szép szőke emberek között. Húsz éve egy ilyen film biztos Dél-Amerikában vagy Afrikában játszódott volna...
Nem igazán. Ez a film egy szekta film, nem egy kannibálos vagy valamilyen természeti népekről szóló film. Ez nem egy másik kultúra volt hanem egy szekta. A szektás filmek mindig is a nyugati világban játszódtak.
Ezt a Kispált csak sajnálni tudom a depresszív gondolatai miatt - beteg. Meg az a szám is amit fejtegettetek. A világot PONT nem így kell felfogni mint ahogy ez teszi. És igenis bűnös amiért így fogja fel és megérdemli a saját depresszióját.
Kispàl egy alter blöff
Az a színészi szint amit a csaj levág na.... onnantól művészet színésznek lenni. Jobb női színészi teljesítményt nem láttam pedig nem könnyű szerep LE A KALAPPAL
Késely Alina egy nagyon-nagyon ígéretes úszó, de a 19 évével még gyereknek számít. Hagyjátok már a rövid haja miatti rinyálással békén. Az ő korosztálya még érzékeny az ilyen hülyeségekre, ti meg felnőttek vagytok, nyilván máshogy gondolkoztok.
Én személy szerint utálom ezt a filmet, nagyon lesokkolt a vége.
Nagyon durva, ahogy hosszú percekig magyaráznak bele olyan mélységet egy dalszövegbe, ami nyilvánvalóan nincs ott. Ennyi erővel egy Republic vagy egy Ákos dalt is lehetne ilyen mély tartalommal felruházni, de lehet, hogy a telefonkönyvet is. (Egy szakácskönyvet szerintem mindenképp!)
Tipikus bölcsész szemfényvesztés: elmélkedés felesleges vagy értelmetlen - esetleg nem létező - dolgok felett. Egyetemista koromban rengeteget röhögtünk a kocsmában, kb. ilyen szinten filozofáló bölcsész hallgatókon...Mentségükre, azok csak 20-22 évesek voltak...
Mondjuk Àkos szövegei a pàtosz mellett legalàbb èrtelmezhető.
De klissés semmitmondó. Nem jutsz semmiféle feismerésre miközben őt hallgatod. Kispált hallgatva jó érzésés ráérezni hogy mi lehet a szöveg mögött.
A Midsommar tényleg ritka szar filmnek. Vizuálisan szép, de filmnek...
borzasztó unalmas a film. Amit pedig mégis sokkolónak szántak, azon meg felröhögött a komplett moziterem. Művészkedő blöff, semmi több.
Zavaró atmoszférát és beteg rossz érzéseket keltő véget azért tudtak adni a filmnek. Ez még mindig nem nagy teljesítmény horror téren pláne ha a hibáit is nézzük de annyira nem volt unalmas mert elég feszült volt.