Super pomysł i można szybko na zwykłej pile zrobić. Zastanawiam się czy nie robić jednak rączek. Nie odrywają się wręgi od noszenia pełnych korpusów ? Pozdrawiam
W tym roku robię takie same ale styrodur jest grubości ramy i rączki będę w nim frezowal. Jak jest ten rant na dolnej ramię pada tam deszcz to w kilku zczarnialo. Ramki wiszą na górnej ramie i też za nią sie podnosi więc nic się nie odrywa.
@@pasiekahodowlanaoles3236, dzięki za odpowiedź, tnę właśnie styro na nadstawki, a klepkowe ciężkie zostawię sobie na gniazda i myślę jak wręgi robić żeby pasowało. Twój sposób jednak niejest idealny bo gniotą się pszczoły na przestrzeni 2cm na wręgach. Wręg górny dotyka dolnego i jeszcze ramki. Próbowałeś przybijać listewkę 2cm ? myślę, że to rozwiązałoby ten problem
Witam . Czy kolega do dziś korzysta z elementów wykonanych ze styroduru ? Jak sie serwisuje , dezynfekuje . Za i przeciew miedzy drewnianymi , a styrodurowymi . Pozdrawiam
Robię teraz wewnątrz klepka boazeryjna 1 cm a zewnątrz styrodur 3 cm . Plus 2 ramy drewniane .Korpusy są lekkie i wytrzymale. Te styrodurowe wycofuje powoli odklejają się od ram, pszczoły gryzą, ogólnie szybko niszczeją.
@@pasiekahodowlanaoles3236 Dziękuję za przejrzystą odpowiedź , jakby tak ludzie mówili czarne na białym , to życie było mniej skomplikowane ;) Pozdrawiam
Witam już było wspomniane że w tym czasie mnóstwo pszczoły,upał i ciasnota w ulu spowodowały wyleganie i tworzenie się bród. Największe są na lipie i po niej a ja w tym czasie izoluje matki całkowicie.Więc brak czerwiu i bezrobocie młodych pszczół też się do tego może przyczyniać. Przyjrzałem się dokładnie zdjęciom były robione ze dwa lata temu na którym pszczoły tak wyległy że obsiadają cały ul aż go nie widać i zauważyłem ze na ulach obok były założone przegonki do miodobrania z lipy więc w tym pewnie tez.Przyczyna pewna.Miały za ciasno.
fajna robota tylko ja osobiscie robie ule bardziej luzne u mnie jest okolo 5mm luzu z kazdej strony. nawet w fabrycznych ulach tak jest. drewno moze pod wplywem wilgoci pęcznieć itp zrobilem w tamtym roku okolo 100 korpusów w tym roku zamierzam rowniez zrobic ponad 100 mam juz okolo 70 gotowych. styropian 3cm w srodek rame mam frezowana i do tego szalowka lub boazeria z wierzchu w srodek sklejka 4mm mi wychodzi okolo 10-15zl za korpus mam tanie odpady.
Witam. Też w tym roku zrobiłem 70 korpusów i około 50 połuwek będą w zapasie bo czas mi nie pozwala zająć się większą iloscia rodzin będę jedynie robił odkłady przeciwrójkowe i potem łączył. Korpus drewniany wyszedl okolo15zl bo w tym roku kupiłem boazerie 10mm a wcześniej robiłem sam klepki do obicia z desek calowych ciętych wzdłuż na pół wtedy koszt był okolo 10zl ale o wiele więcej pracy. Korpus styrodurowy to też podobne koszty. Nie miałem problemow z pasownoscia korpusow wiec czy 3 czy 5 mm luzu według mnie nie ma większej różnicy ważne by wszystko do wszystkiego pasowało.
@@pasiekahodowlanaoles3236 moge zapytac gdzie kupujesz boazerie i za ile ze wychodzi tylko 15zl za korpus a jest caly z boazeri na taki ul idzie metr boazerii jsli ma byc rowniez w srodku do tego styropian i kantowka na rame klej wkrety ..
@@inkubatorlegowy7941 Znalazłem na allegro po 13zl za metr ale trzeba wziąć cały kubik udało mi się dostać pierwszą klase i długości około 1.20m. Ile wychodzi korpus nigdy dokładnie nie liczyłem napisałem że około 15zl ale teraz widzę że jednak drozej . Styropian koszt 1.20zl listwy na ramy też gdzieś tyle, 8 wkrętów trochę zszywek i kilka kropli kleju w sumie materialy z 17zl niby drożej ale i tak tanio.A i jeszcze najważniejsze Nasz CZAS , zużycie i kupno maszyn, ryzyko utraty palca i prąd czyli razem minimum z 60 za korpus wychodzi.😉
Witam,te wewnątrz mają 26 cm a zewnętrzne 27,budowę mam nagraną na kilku filmach musiałbym to sklecić do kupy i wtedy dodać ale na razie na to nie mam czasu.Jak nie możesz czekać na film a jeszcze czegoś nie wiesz to pisz i pytaj,Pozdrawiam.
@@pasiekahodowlanaoles3236 Dziękuję za odpowiedz a w połówkach to klepki maja 13cm i 12cm ale czekam na filmiki chciałbym zobaczyć montaż ,muszę przyznać ze bardzo mnie się spodobały te konstrukcje .Spytam z grzeczności czy można kopiować te twoje pomysły .
@@irek19532909 Oczywiście że można kopiować właściwie to dlatego nagrałem te filmy.Klepki w połówkach mam o pół centymetra mniejsze czyli 12,5 i 11,5 by po złożeniu dwie połówki miały wymiar korpusu i po włożeniu duzych ramek nie było za dużej przerwy miedzy ramkami w korpusach.Mogłem sobie na to pozwolić bo jak pewnie widziałeś na filmach wszystkie ramki robię sam i małe ramki również robię mniejsze o pół cm.Pozdrawiam
@@pasiekahodowlanaoles3236 Witam ! Robię taki ul pierwszy raz dlatego nie wszystko idzie tak jak bym sobie życzył ,po zrobieniu tych ramek wyszło bardzo ciasno na razie to jeszcze wchodzi ale jak dostanie wilgoci to będzie problem jak ty to montujesz że u ciebie jest luz i jeszcze czy masz do montazu tych klepek jakieś prawidło żeby to nie wyszło skoszone między dołem i górą korpusu .Mam jeszcze problem z boazerią ma grubość prawie 14mm ale taką kupiłem innej u mnie nie było a w marketach w Wawie to też 12-13 mm, pytałem wszędzie ale takiej na 10 mm nikt tu nie robi.Staram się to robić tak jak ty pokazujesz ale nie mam takiego doświadczenia i mam problem z tym pasowaniem .Mam juz 67 lat i to może być też powodem że mam takie trudności ale jestem wytrwały i z twoją pomocą myślę że zrobię te kilka tzn 3-5 uli bo mam 2 a perspektywa jest na 5 ale nie więcej jak 10 bo tyle jestem tak myślę ogarnąć ale to się jeszcze okaże .Te pszelarstwo męczyło mnie od wielu lat ale nie znałem nikogo kto by mnie trochę pokierował a z książek bez praktyki to się myślę nie udaje kazdemu .
@@irek19532909 Witam kupiłem boazerie przez allegro tam jest taka dostępna,przy 12mm zmieni się odstęp miedzy bocznymi listwami ramek a bokiem korpusu który powinien wynosić 7,5 mm.Trzeba by zmieniać wymiary ramy.potem to przemyśle i dam ci znać jak to by miało wyglądać. Odnośnie pasowania wystarczy wyciąć w listwach nie 10 a 11 lub 12 mm na szerokość i uzyskujemy wystarczający luz.A prawidło najlepiej jak sam to zobaczysz,wrzucę film z montażu może już dziś wieczorem,teraz spieszę się do pracy.Pozdrawiam
Witam. Czym Pan maluje ule klepkowe? Malowalem w tamtym sezonie pokostem 3 warstwy ale do dzisiaj sie jeszcze troche kleją... Teraz tez bede pokostem tylko na gorąco zobacze czy bedzie różnica.
Na początku Żona malowała postacie z bajek potem ja 2 razy pokostem i po kilku dniach znowu 2 razy lakierem zewnętrznym by wszystko było widać ale po 3-4 latach drewno bardzo poczerniało i lakier zaczął się łuszczyć teraz trzeba szlifować by je odnowić.Kolejne malowałem pokostem i impregnatem nie akrylowym tylko na rozpuszczalniku on tworzy powłokę a teraz już tylko impregnatem.Aby odnowić ul wystarczy lekko przetrzeć i można malować a producent podaje że powłoka wytrzyma 7 lat.Nie odradzam pokostu ale ja z niego zrezygnowałem,przy malowaniu zawsze go rozcieńczałem przy pierwszej warstwie nawet z 30% i nic się nie lepiło drewno wszystko wpijało i mogłem malować kolejne warstwy.Przez podgrzanie też robi się rzadszy i drewno wszystko wpija. Pozdrawiam
@@pasiekahodowlanaoles3236 Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pierwsze sztuki zrobiłem na rozgrzanym pokoscie i ładnie sie wchłania a resztę zrobię impregnatem w kolorze. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
Panowie ,,pokostem wystarczy malowac jeden raz i lakierem wodorozpuszczalnym tez raz .I to wystarczy.Ajesli po kilku latach okaze sie ,ze trzeba pomalowac ,to niebedzie sie luszczyc i mozna malowac bez szlifowania ,,,,,@@ukaszburek5328
@@Hieronim1000 Ciekawe jest to rozwiązanie z lakierem wodnorozcienczalnym , ja jednak raczej zrezygnuje z warstwy lakieru na rzecz poprawy oddychania drewna.
Witam, jestem z niej bardzo zadowolony do produkcji uli super.Mam ja ponad 3 lata i bez zająknięcia przerobiła kilka kubików desek na ule i nie tylko.Dobra tarcza i jazda,jedynie przerobiłem wkładkę plastikową tą w koło tarczy na aluminiową bo tamta miała za szeroki otwór i przy cienkich listewkach się uginała.
Не, не правильно. Доски в одном напраалении надо размещять. Из-за усыхания дерева, по разному в разных направлениях, заложено будет изначально, что будут образовываться щели.
U mnie z jednej płyty wycinam 6 ścian korpusu i 6 ścian półkorpusu tak że tanio i wydajnie jest ale czy są zadowalająco wytrzymałe czas pokaże. Nie ma jak się przekonać na własnej pasiece.
@@pasiekahodowlanaoles3236 To masz jakiś nietypowy rozmiar styroduru albo ścianki ula. Mi wychodzi 6 elementów pełnych i 3 pół-nadstawki. Przeciw zgryzaniu stosuję lakier własnej receptury a na zewnątrz farbę wodną do dachów rożne kolory.
@@bogdank8138 Mam standardowe. Liczy się także grubość ram u mnie górna ma 2,4cm a dolna 3,4 razem 5,8cm styrodur ma wysokość 21,2cm razem standart 27. Połówka,rama to samo styrodur 8,2cm =standart 14cm.Ważne jest czy styrodur jest na zakładki bo jeżeli tak to ma 58,5cm użytecznej grubości a jeśli nie ma felcu to ma całe 60cm ,akurat przy moich wymiarach ma to znaczenie bo wychodzi 58,8cm a trzeba dodać jeszcze rzaz po pile.Ule pomalowałem farbą elewacyjną środka nie zabezpieczałem zobaczymy, są używane od wiosny i prócz drobnych dziurek nie zauważyłem zgryzania, u mnie na pasiece te korpusy mają kolor żółty a połówki ciemno brązowy.
Fajna, przemyślana robota,
gratuluję i pozdrawiam
Dzięki wielkie staram się. A ta przemyślana robota potem Nam procentuje w czasie prac pasiecznych.
Wyglądają super jak ze sklepu
Ładne ule
Dziękuję bardzo.Staram się by to jakoś wyglądało,ale w tym typie uli ważniejsze jest by wszystko do siebie pasowało😉pozdrawiam.
Witam jakie są wymiary blazerji klepek wewnątrz i na zewnątrz połkorpusa
Witam mam tylko pytanie jaki ma pan wymiar wewnątrz od ścianki do ścianki? Pozdrawiam
Super pomysł i można szybko na zwykłej pile zrobić. Zastanawiam się czy nie robić jednak rączek. Nie odrywają się wręgi od noszenia pełnych korpusów ? Pozdrawiam
W tym roku robię takie same ale styrodur jest grubości ramy i rączki będę w nim frezowal. Jak jest ten rant na dolnej ramię pada tam deszcz to w kilku zczarnialo. Ramki wiszą na górnej ramie i też za nią sie podnosi więc nic się nie odrywa.
@@pasiekahodowlanaoles3236, dzięki za odpowiedź, tnę właśnie styro na nadstawki, a klepkowe ciężkie zostawię sobie na gniazda i myślę jak wręgi robić żeby pasowało. Twój sposób jednak niejest idealny bo gniotą się pszczoły na przestrzeni 2cm na wręgach. Wręg górny dotyka dolnego i jeszcze ramki. Próbowałeś przybijać listewkę 2cm ? myślę, że to rozwiązałoby ten problem
@@marekdudek2452 Między dolna listwa górnej ramki a górna listwa ramki dolnej ma być max 10 mm.
@@pasiekahodowlanaoles3236 tak, ale chodzi mi o to, że górny wręg dotyka wąsów ramki. na fb wysłałem zdj. z zaznaczonym miejscem styku
Witam . Czy kolega do dziś korzysta z elementów wykonanych ze styroduru ? Jak sie serwisuje , dezynfekuje . Za i przeciew miedzy drewnianymi , a styrodurowymi . Pozdrawiam
Robię teraz wewnątrz klepka boazeryjna 1 cm a zewnątrz styrodur 3 cm . Plus 2 ramy drewniane .Korpusy są lekkie i wytrzymale. Te styrodurowe wycofuje powoli odklejają się od ram, pszczoły gryzą, ogólnie szybko niszczeją.
@@pasiekahodowlanaoles3236
Dziękuję za przejrzystą odpowiedź , jakby tak ludzie mówili czarne na białym , to życie było mniej skomplikowane ;)
Pozdrawiam
Panie Damianie bardzo ciekawa konstrukcja. . jaki jest wymiar ramy .pozdrawiam .
Są na kanale filmy z budowy. Rama do styroduru ma wymiary zewnętrzne 45,5 cm,sklada się z listew 4/2.5/41,5 Pozdrawiam
Witam...
U mnie stoją też na pełnym słońcu i nić nie wychodzi, idennica pełna....
Mam jednościenne ale decha 4 cm....
Może to inna przyczyna
Witam już było wspomniane że w tym czasie mnóstwo pszczoły,upał i ciasnota w ulu spowodowały wyleganie i tworzenie się bród. Największe są na lipie i po niej a ja w tym czasie izoluje matki całkowicie.Więc brak czerwiu i bezrobocie młodych pszczół też się do tego może przyczyniać. Przyjrzałem się dokładnie zdjęciom były robione ze dwa lata temu na którym pszczoły tak wyległy że obsiadają cały ul aż go nie widać i zauważyłem ze na ulach obok były założone przegonki do miodobrania z lipy więc w tym pewnie tez.Przyczyna pewna.Miały za ciasno.
fajna robota tylko ja osobiscie robie ule bardziej luzne u mnie jest okolo 5mm luzu z kazdej strony. nawet w fabrycznych ulach tak jest. drewno moze pod wplywem wilgoci pęcznieć itp zrobilem w tamtym roku okolo 100 korpusów w tym roku zamierzam rowniez zrobic ponad 100 mam juz okolo 70 gotowych. styropian 3cm w srodek rame mam frezowana i do tego szalowka lub boazeria z wierzchu w srodek sklejka 4mm mi wychodzi okolo 10-15zl za korpus mam tanie odpady.
Witam. Też w tym roku zrobiłem 70 korpusów i około 50 połuwek będą w zapasie bo czas mi nie pozwala zająć się większą iloscia rodzin będę jedynie robił odkłady przeciwrójkowe i potem łączył. Korpus drewniany wyszedl okolo15zl bo w tym roku kupiłem boazerie 10mm a wcześniej robiłem sam klepki do obicia z desek calowych ciętych wzdłuż na pół wtedy koszt był okolo 10zl ale o wiele więcej pracy. Korpus styrodurowy to też podobne koszty. Nie miałem problemow z pasownoscia korpusow wiec czy 3 czy 5 mm luzu według mnie nie ma większej różnicy ważne by wszystko do wszystkiego pasowało.
@@pasiekahodowlanaoles3236 moge zapytac gdzie kupujesz boazerie i za ile ze wychodzi tylko 15zl za korpus a jest caly z boazeri na taki ul idzie metr boazerii jsli ma byc rowniez w srodku do tego styropian i kantowka na rame klej wkrety ..
@@inkubatorlegowy7941 Znalazłem na allegro po 13zl za metr ale trzeba wziąć cały kubik udało mi się dostać pierwszą klase i długości około 1.20m. Ile wychodzi korpus nigdy dokładnie nie liczyłem napisałem że około 15zl ale teraz widzę że jednak drozej . Styropian koszt 1.20zl listwy na ramy też gdzieś tyle, 8 wkrętów trochę zszywek i kilka kropli kleju w sumie materialy z 17zl niby drożej ale i tak tanio.A i jeszcze najważniejsze Nasz CZAS , zużycie i kupno maszyn, ryzyko utraty palca i prąd czyli razem minimum z 60 za korpus wychodzi.😉
Panie Damianie jakie są długości klepek zewnętrznych i wewnętrznych w korpusach .
Witam,te wewnątrz mają 26 cm a zewnętrzne 27,budowę mam nagraną na kilku filmach musiałbym to sklecić do kupy i wtedy dodać ale na razie na to nie mam czasu.Jak nie możesz czekać na film a jeszcze czegoś nie wiesz to pisz i pytaj,Pozdrawiam.
@@pasiekahodowlanaoles3236 Dziękuję za odpowiedz a w połówkach to klepki maja 13cm i 12cm ale czekam na filmiki chciałbym zobaczyć montaż ,muszę przyznać ze bardzo mnie się spodobały te konstrukcje .Spytam z grzeczności czy można kopiować te twoje pomysły .
@@irek19532909 Oczywiście że można kopiować właściwie to dlatego nagrałem te filmy.Klepki w połówkach mam o pół centymetra mniejsze czyli 12,5 i 11,5 by po złożeniu dwie połówki miały wymiar korpusu i po włożeniu duzych ramek nie było za dużej przerwy miedzy ramkami w korpusach.Mogłem sobie na to pozwolić bo jak pewnie widziałeś na filmach wszystkie ramki robię sam i małe ramki również robię mniejsze o pół cm.Pozdrawiam
@@pasiekahodowlanaoles3236 Witam ! Robię taki ul pierwszy raz dlatego nie wszystko idzie tak jak bym sobie życzył ,po zrobieniu tych ramek wyszło bardzo ciasno na razie to jeszcze wchodzi ale jak dostanie wilgoci to będzie problem jak ty to montujesz że u ciebie jest luz i jeszcze czy masz do montazu tych klepek jakieś prawidło żeby to nie wyszło skoszone między dołem i górą korpusu .Mam jeszcze problem z boazerią ma grubość prawie 14mm ale taką kupiłem innej u mnie nie było a w marketach w Wawie to też 12-13 mm, pytałem wszędzie ale takiej na 10 mm nikt tu nie robi.Staram się to robić tak jak ty pokazujesz ale nie mam takiego doświadczenia i mam problem z tym pasowaniem .Mam juz 67 lat i to może być też powodem że mam takie trudności ale jestem wytrwały i z twoją pomocą myślę że zrobię te kilka tzn 3-5 uli bo mam 2 a perspektywa jest na 5 ale nie więcej jak 10 bo tyle jestem tak myślę ogarnąć ale to się jeszcze okaże .Te pszelarstwo męczyło mnie od wielu lat ale nie znałem nikogo kto by mnie trochę pokierował a z książek bez praktyki to się myślę nie udaje kazdemu .
@@irek19532909 Witam kupiłem boazerie przez allegro tam jest taka dostępna,przy 12mm zmieni się odstęp miedzy bocznymi listwami ramek a bokiem korpusu który powinien wynosić 7,5 mm.Trzeba by zmieniać wymiary ramy.potem to przemyśle i dam ci znać jak to by miało wyglądać. Odnośnie pasowania wystarczy wyciąć w listwach nie 10 a 11 lub 12 mm na szerokość i uzyskujemy wystarczający luz.A prawidło najlepiej jak sam to zobaczysz,wrzucę film z montażu może już dziś wieczorem,teraz spieszę się do pracy.Pozdrawiam
Witam. Czym Pan maluje ule klepkowe? Malowalem w tamtym sezonie pokostem 3 warstwy ale do dzisiaj sie jeszcze troche kleją... Teraz tez bede pokostem tylko na gorąco zobacze czy bedzie różnica.
Na początku Żona malowała postacie z bajek potem ja 2 razy pokostem i po kilku dniach znowu 2 razy lakierem zewnętrznym by wszystko było widać ale po 3-4 latach drewno bardzo poczerniało i lakier zaczął się łuszczyć teraz trzeba szlifować by je odnowić.Kolejne malowałem pokostem i impregnatem nie akrylowym tylko na rozpuszczalniku on tworzy powłokę a teraz już tylko impregnatem.Aby odnowić ul wystarczy lekko przetrzeć i można malować a producent podaje że powłoka wytrzyma 7 lat.Nie odradzam pokostu ale ja z niego zrezygnowałem,przy malowaniu zawsze go rozcieńczałem przy pierwszej warstwie nawet z 30% i nic się nie lepiło drewno wszystko wpijało i mogłem malować kolejne warstwy.Przez podgrzanie też robi się rzadszy i drewno wszystko wpija. Pozdrawiam
@@pasiekahodowlanaoles3236 Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Pierwsze sztuki zrobiłem na rozgrzanym pokoscie i ładnie sie wchłania a resztę zrobię impregnatem w kolorze. Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.
@@ukaszburek5328 Ja staram się malować na jasne kolory np. sosna. Bo ule mam na słońcu i jasne mniej się nagrzewają.
Panowie ,,pokostem wystarczy malowac jeden raz i lakierem wodorozpuszczalnym tez raz .I to wystarczy.Ajesli po kilku latach okaze sie ,ze trzeba pomalowac ,to niebedzie sie luszczyc i mozna malowac bez szlifowania ,,,,,@@ukaszburek5328
@@Hieronim1000 Ciekawe jest to rozwiązanie z lakierem wodnorozcienczalnym , ja jednak raczej zrezygnuje z warstwy lakieru na rzecz poprawy oddychania drewna.
Bardzo ciekawie zrobione te korpusy a kiedy będzie filmik z budowy korpusów?
Witam.. Piła makita jak pracuje ?
Witam, jestem z niej bardzo zadowolony do produkcji uli super.Mam ja ponad 3 lata i bez zająknięcia przerobiła kilka kubików desek na ule i nie tylko.Dobra tarcza i jazda,jedynie przerobiłem wkładkę plastikową tą w koło tarczy na aluminiową bo tamta miała za szeroki otwór i przy cienkich listewkach się uginała.
@@pasiekahodowlanaoles3236 dzięki za odpowiedź... Pozdrawiam
Не, не правильно. Доски в одном напраалении надо размещять. Из-за усыхания дерева, по разному в разных направлениях, заложено будет изначально, что будут образовываться щели.
Najtańszy, najbardziej wydajny materiał na ul to styrodur. Żadne deski, klepki nie mogą mu się równać. Jest meeega.
U mnie z jednej płyty wycinam 6 ścian korpusu i 6 ścian półkorpusu tak że tanio i wydajnie jest ale czy są zadowalająco wytrzymałe czas pokaże. Nie ma jak się przekonać na własnej pasiece.
@@pasiekahodowlanaoles3236 To masz jakiś nietypowy rozmiar styroduru albo ścianki ula. Mi wychodzi 6 elementów pełnych i 3 pół-nadstawki. Przeciw zgryzaniu stosuję lakier własnej receptury a na zewnątrz farbę wodną do dachów rożne kolory.
@@bogdank8138 Mam standardowe. Liczy się także grubość ram u mnie górna ma 2,4cm a dolna 3,4 razem 5,8cm styrodur ma wysokość 21,2cm razem standart 27. Połówka,rama to samo styrodur 8,2cm =standart 14cm.Ważne jest czy styrodur jest na zakładki bo jeżeli tak to ma 58,5cm użytecznej grubości a jeśli nie ma felcu to ma całe 60cm ,akurat przy moich wymiarach ma to znaczenie bo wychodzi 58,8cm a trzeba dodać jeszcze rzaz po pile.Ule pomalowałem farbą elewacyjną środka nie zabezpieczałem zobaczymy, są używane od wiosny i prócz drobnych dziurek nie zauważyłem zgryzania, u mnie na pasiece te korpusy mają kolor żółty a połówki ciemno brązowy.
@@pasiekahodowlanaoles3236Ok. Jasne! Ja mam mniejszą wysokość wręg, stąd ta różnica.
Odnosze wrażenie że materiał na ule ,jest ważniejszy od pszczół tylko co póżniej z pszczołami, jaka jest ich kondycja i zdrowotność.