Zapraszam do korzystania z naszego portalu Khan Academy: pl.khanacademy.org Teraz Khan Academy po polsku dostępna jest w aplikacji mobilnej na smartfony i tablety. Możesz mieć Khan Academy zawsze przy sobie w swoim telefonie.
Wreszcie biologia zrozumiała, a nawet przyjemna! Zaczynałam tracić nadzieję, że kiedyś polubię ten przedmiot, moja nauczycielka jest okropna. Jutro na sprawdzianie dam czadu. Dziękuję!
To słuszne spostrzeżenie - to co powiedziałam w filmie jest oczywiście dużym uproszczeniem. Bardzo dziękujemy za uważne oglądanie i zachęcamy do komentowania!
5:05 Nie jest prawda że jedno z ramion zawsze będzie krótsze a drugie dłuższe, ponieważ są różne rodzaje chromosomów. Jest chromosom metacentryczny, w którym oba ramiona mają taką samą długość, jest także chromosom telocentryczny który ma tylko ramiona długie ale nie występuję w kariotypie człowieka.
Cała przyjemność po naszej stronie, Khan Academy mam całą serię filmów z biologii: tu są wszystkie playlisty z biologii: th-cam.com/users/KhanAcademyPolskiplaylists?view=50&sort=dd&shelf_id=9 Powodzenia!!
Dziękujemy za komentarz, cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Przy okazji, teraz Khan Academy po polsku dostępna jest w aplikacji mobilnej na smartfony i tablety. Możesz mieć Khan Academy zawsze przy sobie w swoim telefonie.
Co się stanie jeśli zamienimy jedno ramię chromosomu przed mitozą z innym? Czy komórki nowotworowe również ulegają mitozie? A jeśli tak to czy nie można byłoby zatrzymać ich właśnie poprzez ciągłe wywoływanie błędu na etapie mitozy? Jeżeli wiemy w jakich sytuacjach komórka przerywa proces namnażania, moglibyśmy wytwarzać taką sytuację celowo....
z 1 komórki robią się 2 , z 2 komórek robią się 4 , z czterech robi się 8 , z 8 szesnaście (7=1+6), z 16 trzydzieści dwa (5), z 32 sześdziesiąt cztery (1) czyli 1_2_4_8_7_5_1 cykl, chcesz wiedzieć więcej zobacz mój film : numerologiczny kwadrat mnożenia na YT (tylko matematyczna metoda numerologiczna bez spekulacji)
Dziękujemy za miły komentarz, takie opinie nadają sens naszej pracy. Zapraszamy na portal, pl.khanacademy.org/science/biology znajdziesz tam więcej filmów, artykułów a nawet ćwiczeń. Jeśli podobają Ci się nasze materiały, prosimy podziel się nimi z innymi, w końcu im więcej młodych ludzi zakocha się w biologii, tym lepiej dla nas wszystkich :).
Chromosomy nie muszą mieć w chromatydzie jednego ramienia dłuższego a drugiego krótszego - np kariotyp czlowieka ma różne chromosomy i tam to widać (chyba że się mylę, bo ta pani powiedziała, że narysowała źle chromosom bo nie ma równych ramion)
Hej Jullia! Tak jest, masz rację. Chromosomy mogą mieć różną proporcję długości chromatyd i a co za tym idzie różne położenia centromeru. Wielkie dzięki za to pytanie!
To bardzo dobre pytanie! Komórczak i syncytium to podobne pojęcia: oba oznaczają komórki, które mają wiele jąder. Różnią się jednak sposobem powstawania. Gdy w komórce pojawia się wiele jąder, a cytoplazma się nie dzieli, mówimy o komórczaku. Z kolei kiedy wiele komórek scala się w jedną (ulega fuzji) powstaje syncytium. W omawianym przypadku - dotyczącym mięśni szkieletowych człowieka - miotuby, z których później powstają włókna mięśniowe, to syncytia, ponieważ powstają na drodze fuzji wielu (pojedynczych) komórek satelitowych.
+KhanAcademyPolski Naprawdę uwielbiam oglądać Pani filmy ale miałem mały problem ze zrozumieniem fragmentu właśnie o Syncytium tzn. W filmie pani powiedziała że czasem Mitozie nie towarzyszy podział cytoplazmy i mamy syncythium np. mięśnie szkieletowe ..... A tu w komentarzu pani napisała że jeżeli nie ma podziału cytoplazmy to jest to komórczak . Czyli błąd :) . korzystając z sytuacji zapytam jeszcze (może Pani odpowie :D ) . U mnie w książce jest napisane że komorczak to np. mięśnie szkieletowe co jest nie prawdą jak sama Pani mówi , czy jak na maturze napisałbym syncytium a w kluczu odpowiedzi u nich będzie komórczak ( czyli uproszczenie - które jest błędem) , to mogę się odwołać np. do jakiejś encyklopedii która potwierdzi to co napisałem , i uzyskać ten dodatkowy punkt ?
+Patryk Kowalski Kowal Terminologia związana z sytuacją, kiedy mamy wiele jąder komórkowych może nastręczać problemów. Tak jak napisałam w poprzednim komentarzu z syncytium mamy do czynienia, gdy wiele komórek ulega fuzji - tak dzieje się właśnie kiedy powstają mięśnie szkieletowe - komórki satelitowe łączą się (fuzjują) w tzw. miotuby, z których następnie składają się włókna mięśniowe. Mięśnie poprzecznie prążkowane uważa się za sztandarowy przykład syncytium. Ale żeby nie było zbyt łatwo okazuje się, że niektórzy badacze mianem komórczaków określają nie tylko komórki, w których powstało wiele jąder a nie podzieliła się cytoplazma, ale wszystkie twory wielojądrzaste. W takim wypadku syncytium można by (!) uznać za rodzaj komórczaka. Zazwyczaj jednak używa się tych terminów w sposób opisany przeze mnie poprzednio. Natomiast z komisją maturalną lepiej nie zadzierać, aczkolwiek napisanie że w mięśnie poprzecznie prążkowane to przykład syncytium na pewno nie jest błędem.
Czy mogłaby Pani nagrać filmik o tym, jak przebiega mejoza u dziecka chorego na zespół downa? Mam pracę zrobić o tym na biologię, ale nie mam pojęcia jak i czy mam rozrysować wszystkie chromosomy czy tylko z tą 21 parą?
Cześć Justyna! Faktycznie, Zespół Downa najczęściej powodowany jest przez błąd rozdzielania się chromosomów homologicznych (konkretnie 21.) w czasie mejozy, często w procesie tzw. nondysjunkcji, czyli przedwczesnego kurczenia się pierścienia aktynowego, który te chromosomy powinien ciągnąć w 2 przeciwnych kierunkach, do dwóch niezależnych komórek potomnych. Skutkuje to trafieniem do gamety (najczęściej są to komórki jajowe kobiety) jednego chromosonu za dużo, czyli komórka jest n + 1, zamiast n. W takim przypadku, druga komórka nie dostaje z kolei żadnego chromosomu 21 i też nie ma prawidłowego garnituru genetycznego. Ważne żeby rozumieć, że te błędy mejozy zdarzają się w zdecydowanej większości przypadków przed zapłodnieniem, wtedy gdy powstają komórki rozrodcze. Czyli to nie u osoby z Zespołem Downa pojawia się błąd mejozy, ale u jej rodziców. Trzymam kciuki za Twoją pracę domową! Ja rysowałabym tylko parę 21, ale nie wiem jakie są wymagania tego zadania. Jeżeli masz wątpliwości jak powinno ono wyglądać zapytaj o to koniecznie swojego nauczyciela.
Witam, mam pytanie. Z ilu faz składa się w końcu mitoza? Bo na filmiku są pokazane 5, a w podręczniku mam 4 (profaza, metafaza, anafaza oraz telofaza).
@puczi .k Dziękujemy, że nas oglądasz! Komórka człowieka zawiera 23 pary chromosomów, czyli jest ich łącznie 46. Każdy taki chromosom to zazwyczaj jedna "pałeczka". A gdy komórka przygotowuje się do podziału i powielania swój materiał genetyczny (faza S) to wtedy mamy do czynienia z powstawaniem chromatyd siostrzanych i "pałeczki" robią się podwójne. Zachęcamy do obejrzenia filmu "Chromosomy, chromatydy, chromatyna" - mierzymy się w nim z dość niejednoznaczną terminologią dotyczącą chromosomów. Jeszcze raz dziekujemy, że nas oglądasz!
Dzieje się tak ponieważ bardzo ważne jest, żeby obie komórki potomne, które mogą powstać dzięki mitozie dostały dokładnie taki sam zestaw genów niezbędnych do przeżycia i prawidłowego funkcjonowania. Ustawienie chromosomów w płaszczyźnie równikowej podczas metafazy umożliwia rozejście się odpowiadających sobie kopii fragmentów genomu do przeciwległych biegunów. Taka organizacja procesu zwiększa prawdopodobieństwo, że wszystko "pójdzie zgodnie z planem" i po podziale cytoplazmy który zwykle następuje po mitozie dostaniemy dwie zdrowe i w pełni funkcjonalne komórki.
Moment rozpadu błony jądrowej uważa się za początek metafazy. Niemniej jednak warto pamiętać, że podział na kolejne fazy jest umowny, a w naturze na pewno nie jest tak ścisły jak na papierze :) Taka kategoryzacja ma nam służyć przede wszystkim do tego, żeby lepiej zrozumieć temat. Bardzo dziękujemy za uważne oglądanie!
nie wiem czy ktoś mi odpowie biorąc pod uwagę jak dawno byk ten odcinek ale spróbuje, nie rozumiem paru rzeczy. ok jest luźna chromatyna która ulega kondensacji i tam tworzą się takie 2 „jedno paleczkowe chromosomy „ które potem ulegaja replikacji czy tworzy się taki X od razu i to on replikuje ? dobra po replikacji mamy takie 2 X a potem nagle są 4 . czy re 4 chromosomy to są 4 nici dna czy 8 bo przecież chromosomy są zbudowane z 2 chromatyd zawierającej po 1 cząsteczce dna. ok już po podziale oderwały się chromatydy i ich tam jest 4 a na samayn początku cyklu były ich 2 NIE WIEM CZY JEST TO ZROZUMIAŁE ALE BĘDĘ BARDZO WDZIĘCZNA ZA POMOC
Komórka po mitozie ma dokładnie taki sam i tyle samo materiału genetycznego, jak komórka rodzicielska, czyli 2n. Dlatego nazywamy mitozę podziałem "zachowawczym". Przed replikacją DNA mamy w komórce po 2 kopie takich samych chromosomów (2n - jeden on jednego rodzica, drugi od drugiego), potem Każdy z nich ulega replikacji i robi się z nich 4n (to co nazywasz "iksami"). To faza przejściowa, bo zaraz potem w anafazie "iksy" rozdzielane są na pojedyncze chromosomy (pojedyncze pałeczek) i znowu mamy wyjściowe 2n, tylko tym razem w dwóch osobnych komórkach. Dziękujemy, że nas oglądasz!
Biwalentem nazywamy jedną parę chromosomów (składającą się z 2 chromatyd siostrzanych), która wchodzi w skład tetrady. Tetrada powstaje w czasie crossing-over, gdy dwie pary chromosomów (każda w tym czasie ma po 2 "pałczki"), "wymieniają się" fragmentami DNA.
Cześć, gdybyś napisała bardziej konkretnie, łatwiej byłoby nam odpowiedzieć. Mamy cały rozdział na temat mitozy, pl.khanacademy.org/science/biology/cellular-molecular-biology/mitosis/a/cell-cycle-phases zajrzyj tam, może będzie pomocny. Poza tym, jeśli napiszesz nam czego nie rozumiesz, spróbujemy odpowiedzieć.
Zapraszam do korzystania z naszego portalu Khan Academy: pl.khanacademy.org
Teraz Khan Academy po polsku dostępna jest w aplikacji mobilnej na smartfony i tablety. Możesz mieć Khan Academy zawsze przy sobie w swoim telefonie.
Świetnie pani tłumaczy,lubię odpocząć od książki słuchając pani filmów,SUPER! :) :)
Wreszcie biologia zrozumiała, a nawet przyjemna! Zaczynałam tracić nadzieję, że kiedyś polubię ten przedmiot, moja nauczycielka jest okropna. Jutro na sprawdzianie dam czadu. Dziękuję!
Świetny film.W 20 minut zrozumiałam cały temat. Pani opowiada rzeczowo, ale bardzo zrozumiale. Dziękuję!
Polecam serdecznie mitozę. Ja zawsze jej używam i jestem zadowolony.
Wybawienie przed sprawdzianikiem
Trzymamy kciuki, dokładnie po to to robimy. Prośba, podziel się ze znajomymi, którzy też przygotowują się do matury z biologii.
Jedno krótkie, trafne- dziękuję!
super ! 2 lata się w tym gubiłam a wystarczył filmik żeby zrozumieć !!
Bardzo dobra alternatywa dla książki od biologii w liceum :)
W końcu ktoś mówi po Polsku - skąd się co bierze
Pisanie takim ciemnym niebieskim na czarnym tle jest ultra nieczytelne.
Dziękuję za filmik!
Milo słucha się Twojego głosu :)
Świetny materiał! Maturzyści 2017 r. pozdrawiają :D
Trzymamy kciuki, dokładnie po to to robimy. Prośba, podziel się ze znajomymi, którzy też przygotowują się do matury z biologii.
tu są wszystkie playlisty z biologii: th-cam.com/users/KhanAcademyPolskiplaylists?view=50&sort=dd&shelf_id=9
Dziękuję bardzo i polecę na pewno ;)
To słuszne spostrzeżenie - to co powiedziałam w filmie jest oczywiście dużym uproszczeniem. Bardzo dziękujemy za uważne oglądanie i zachęcamy do komentowania!
matury nie mam, ale mi się to przyda w 3 gimnazjum ;P
Jestem tu po 8 latach i na reszcie rozumiem wszytsko w 20minut a nie w 2 tygodnie
5:05 Nie jest prawda że jedno z ramion zawsze będzie krótsze a drugie dłuższe, ponieważ są różne rodzaje chromosomów. Jest chromosom metacentryczny, w którym oba ramiona mają taką samą długość, jest także chromosom telocentryczny który ma tylko ramiona długie ale nie występuję w kariotypie człowieka.
w innym filmiku autorka o tym wspomina.
Dziękuję za ten film!!
cudowni jesteście
dziękuje za filmik. :) Przyda się do rozgrzewki przed maturą.
Cała przyjemność po naszej stronie, Khan Academy mam całą serię filmów z biologii: tu są wszystkie playlisty z biologii: th-cam.com/users/KhanAcademyPolskiplaylists?view=50&sort=dd&shelf_id=9 Powodzenia!!
Dziękuję pani
Dziękujemy za komentarz, cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Przy okazji, teraz Khan Academy po polsku dostępna jest w aplikacji mobilnej na smartfony i tablety. Możesz mieć Khan Academy zawsze przy sobie w swoim telefonie.
Super wytłumaczone
Oglądamy to na biologii xD
My też ^^
Co się stanie jeśli zamienimy jedno ramię chromosomu przed mitozą z innym?
Czy komórki nowotworowe również ulegają mitozie? A jeśli tak to czy nie można byłoby zatrzymać ich właśnie poprzez ciągłe wywoływanie błędu na etapie mitozy? Jeżeli wiemy w jakich sytuacjach komórka przerywa proces namnażania, moglibyśmy wytwarzać taką sytuację celowo....
1:06 Wikipedia podaje, że to cenocyt, a syncytium jest wynikiem fuzji komórek. Czy to poprawna klasyfikacja?
Super filmik
Dziękuję. Bardzo pomogłaś :)
z 1 komórki robią się 2 , z 2 komórek robią się 4 , z czterech robi się 8 , z 8 szesnaście (7=1+6), z 16 trzydzieści dwa (5), z 32 sześdziesiąt cztery (1) czyli 1_2_4_8_7_5_1 cykl, chcesz wiedzieć więcej zobacz mój film : numerologiczny kwadrat mnożenia na YT (tylko matematyczna metoda numerologiczna bez spekulacji)
skąd ty wziales te 7???
rewelacja!
Dziękujemy za miły komentarz, takie opinie nadają sens naszej pracy. Zapraszamy na portal, pl.khanacademy.org/science/biology znajdziesz tam więcej filmów, artykułów a nawet ćwiczeń. Jeśli podobają Ci się nasze materiały, prosimy podziel się nimi z innymi, w końcu im więcej młodych ludzi zakocha się w biologii, tym lepiej dla nas wszystkich :).
Dzięki za ten odcinek bardzo mi pomógł palec w górę i Sub PS masz piękny głos
Chromosomy nie muszą mieć w chromatydzie jednego ramienia dłuższego a drugiego krótszego - np kariotyp czlowieka ma różne chromosomy i tam to widać (chyba że się mylę, bo ta pani powiedziała, że narysowała źle chromosom bo nie ma równych ramion)
Hej Jullia! Tak jest, masz rację. Chromosomy mogą mieć różną proporcję długości chromatyd i a co za tym idzie różne położenia centromeru. Wielkie dzięki za to pytanie!
1:07, na pewno syncytium? a nie komórczak przypadkiem???
To bardzo dobre pytanie!
Komórczak i syncytium to podobne pojęcia: oba oznaczają komórki, które mają wiele jąder. Różnią się jednak sposobem powstawania. Gdy w komórce pojawia się wiele jąder, a cytoplazma się nie dzieli, mówimy o komórczaku. Z kolei kiedy wiele komórek scala się w jedną (ulega fuzji) powstaje syncytium.
W omawianym przypadku - dotyczącym mięśni szkieletowych człowieka - miotuby, z których później powstają włókna mięśniowe, to syncytia, ponieważ powstają na drodze fuzji wielu (pojedynczych) komórek satelitowych.
+KhanAcademyPolski
Naprawdę uwielbiam oglądać Pani filmy ale miałem mały problem ze zrozumieniem fragmentu właśnie o Syncytium tzn. W filmie pani powiedziała że czasem Mitozie nie towarzyszy podział cytoplazmy i mamy syncythium np. mięśnie szkieletowe ..... A tu w komentarzu pani napisała że jeżeli nie ma podziału cytoplazmy to jest to komórczak . Czyli błąd :) . korzystając z sytuacji zapytam jeszcze (może Pani odpowie :D ) . U mnie w książce jest napisane że komorczak to np. mięśnie szkieletowe co jest nie prawdą jak sama Pani mówi , czy jak na maturze napisałbym syncytium a w kluczu odpowiedzi u nich będzie komórczak ( czyli uproszczenie - które jest błędem) , to mogę się odwołać np. do jakiejś encyklopedii która potwierdzi to co napisałem , i uzyskać ten dodatkowy punkt ?
+Patryk Kowalski Kowal
Terminologia związana z sytuacją, kiedy mamy wiele jąder komórkowych może nastręczać problemów. Tak jak napisałam w poprzednim komentarzu z syncytium mamy do czynienia, gdy wiele komórek ulega fuzji - tak dzieje się właśnie kiedy powstają mięśnie szkieletowe - komórki satelitowe łączą się (fuzjują) w tzw. miotuby, z których następnie składają się włókna mięśniowe. Mięśnie poprzecznie prążkowane uważa się za sztandarowy przykład syncytium. Ale żeby nie było zbyt łatwo okazuje się, że niektórzy badacze mianem komórczaków określają nie tylko komórki, w których powstało wiele jąder a nie podzieliła się cytoplazma, ale wszystkie twory wielojądrzaste. W takim wypadku syncytium można by (!) uznać za rodzaj komórczaka. Zazwyczaj jednak używa się tych terminów w sposób opisany przeze mnie poprzednio. Natomiast z komisją maturalną lepiej nie zadzierać, aczkolwiek napisanie że w mięśnie poprzecznie prążkowane to przykład syncytium na pewno nie jest błędem.
***** Dziękuję Pani bardzo ! I wszystko jasne :)
+Alicja Puścian
Czy mogłaby Pani nagrać filmik o tym, jak przebiega mejoza u dziecka chorego na zespół downa? Mam pracę zrobić o tym na biologię, ale nie mam pojęcia jak i czy mam rozrysować wszystkie chromosomy czy tylko z tą 21 parą?
Cześć Justyna! Faktycznie, Zespół Downa najczęściej powodowany jest przez błąd rozdzielania się chromosomów homologicznych (konkretnie 21.) w czasie mejozy, często w procesie tzw. nondysjunkcji, czyli przedwczesnego kurczenia się pierścienia aktynowego, który te chromosomy powinien ciągnąć w 2 przeciwnych kierunkach, do dwóch niezależnych komórek potomnych. Skutkuje to trafieniem do gamety (najczęściej są to komórki jajowe kobiety) jednego chromosonu za dużo, czyli komórka jest n + 1, zamiast n. W takim przypadku, druga komórka nie dostaje z kolei żadnego chromosomu 21 i też nie ma prawidłowego garnituru genetycznego. Ważne żeby rozumieć, że te błędy mejozy zdarzają się w zdecydowanej większości przypadków przed zapłodnieniem, wtedy gdy powstają komórki rozrodcze. Czyli to nie u osoby z Zespołem Downa pojawia się błąd mejozy, ale u jej rodziców. Trzymam kciuki za Twoją pracę domową! Ja rysowałabym tylko parę 21, ale nie wiem jakie są wymagania tego zadania. Jeżeli masz wątpliwości jak powinno ono wyglądać zapytaj o to koniecznie swojego nauczyciela.
Mam pytanie ile komórka w późnym stadium profaza ma centrioli? 2 czy 4
4 :) Po dwie w każdym centrosomie. Dziękujemy, że nas oglądasz!
Czy cytokineza występuje jednocześnie z telofazą?
Podział cytoplazmy rozpoczyna się w anafazie lub pod koniec telofazy
Tak
Witam, mam pytanie. Z ilu faz składa się w końcu mitoza? Bo na filmiku są pokazane 5, a w podręczniku mam 4 (profaza, metafaza, anafaza oraz telofaza).
Uogólnienie często spotykane w szkole średniej. Tutaj po prostu jest bardziej dokładnie, ale nie trzeba tego aż tak uwzględniać np. na maturze
czy komórka diploidalna organizmu u ludzi wygląda jak dwa chromosomy które są złożone z chromatyd siostrzanych czy tylko 2 pałeczki?
@puczi .k Dziękujemy, że nas oglądasz! Komórka człowieka zawiera 23 pary chromosomów, czyli jest ich łącznie 46. Każdy taki chromosom to zazwyczaj jedna "pałeczka". A gdy komórka przygotowuje się do podziału i powielania swój materiał genetyczny (faza S) to wtedy mamy do czynienia z powstawaniem chromatyd siostrzanych i "pałeczki" robią się podwójne. Zachęcamy do obejrzenia filmu "Chromosomy, chromatydy, chromatyna" - mierzymy się w nim z dość niejednoznaczną terminologią dotyczącą chromosomów. Jeszcze raz dziekujemy, że nas oglądasz!
Fajny odcinek
Nie
a czemu chromosomy ustawiaja sie rowno w rzedzie w procesie metafazy?
Dzieje się tak ponieważ bardzo ważne jest, żeby obie komórki potomne, które mogą powstać dzięki mitozie dostały dokładnie taki sam zestaw genów niezbędnych do przeżycia i prawidłowego funkcjonowania. Ustawienie chromosomów w płaszczyźnie równikowej podczas metafazy umożliwia rozejście się odpowiadających sobie kopii fragmentów genomu do przeciwległych biegunów. Taka organizacja procesu zwiększa prawdopodobieństwo, że wszystko "pójdzie zgodnie z planem" i po podziale cytoplazmy który zwykle następuje po mitozie dostaniemy dwie zdrowe i w pełni funkcjonalne komórki.
to jest odpowiedz wymijajaca, ja sie pytam co je ustawia rowno w rzedzie? jaka sila, prawo za to odpowiada
wrzeciono kariokinetyczne
A czy to w profazie nie zanika otoczka jądrowa?
Moment rozpadu błony jądrowej uważa się za początek metafazy. Niemniej jednak warto pamiętać, że podział na kolejne fazy jest umowny, a w naturze na pewno nie jest tak ścisły jak na papierze :) Taka kategoryzacja ma nam służyć przede wszystkim do tego, żeby lepiej zrozumieć temat. Bardzo dziękujemy za uważne oglądanie!
nie wiem czy ktoś mi odpowie biorąc pod uwagę jak dawno byk ten odcinek ale spróbuje, nie rozumiem paru rzeczy. ok jest luźna chromatyna która ulega kondensacji i tam tworzą się takie 2 „jedno paleczkowe chromosomy „ które potem ulegaja replikacji czy tworzy się taki X od razu i to on replikuje ? dobra po replikacji mamy takie 2 X a potem nagle są 4 . czy re 4 chromosomy to są 4 nici dna czy 8 bo przecież chromosomy są zbudowane z 2 chromatyd zawierającej po 1 cząsteczce dna. ok już po podziale oderwały się chromatydy i ich tam jest 4 a na samayn początku cyklu były ich 2 NIE WIEM CZY JEST TO ZROZUMIAŁE ALE BĘDĘ BARDZO WDZIĘCZNA ZA POMOC
Komórka po mitozie ma dokładnie taki sam i tyle samo materiału genetycznego, jak komórka rodzicielska, czyli 2n. Dlatego nazywamy mitozę podziałem "zachowawczym". Przed replikacją DNA mamy w komórce po 2 kopie takich samych chromosomów (2n - jeden on jednego rodzica, drugi od drugiego), potem Każdy z nich ulega replikacji i robi się z nich 4n (to co nazywasz "iksami"). To faza przejściowa, bo zaraz potem w anafazie "iksy" rozdzielane są na pojedyncze chromosomy (pojedyncze pałeczek) i znowu mamy wyjściowe 2n, tylko tym razem w dwóch osobnych komórkach. Dziękujemy, że nas oglądasz!
czy biwalnet to chromosomy homologiczny
Biwalentem nazywamy jedną parę chromosomów (składającą się z 2 chromatyd siostrzanych), która wchodzi w skład tetrady. Tetrada powstaje w czasie crossing-over, gdy dwie pary chromosomów (każda w tym czasie ma po 2 "pałczki"), "wymieniają się" fragmentami DNA.
polecam mitoze
ostatni ratunek przed sprawdzianem z biologii
Trzymamy kciuki, dokładnie po to to robimy. Prośba, podziel się ze znajomymi, którzy też przygotowują się do matury z biologii.
Czy jest tu ktoś z podstawówki? Chyba tylko ja
Cześć, z podstawówki czy z uniwersytetu - serdecznie witamy. Lubisz biologię? Nie dziwimy się, jest fascynująca!
nadalnicztegonierozumiem
Cześć, gdybyś napisała bardziej konkretnie, łatwiej byłoby nam odpowiedzieć. Mamy cały rozdział na temat mitozy, pl.khanacademy.org/science/biology/cellular-molecular-biology/mitosis/a/cell-cycle-phases
zajrzyj tam, może będzie pomocny. Poza tym, jeśli napiszesz nam czego nie rozumiesz, spróbujemy odpowiedzieć.
Niech pani zrobi mejoze
Prosimy: th-cam.com/video/jMpG-mqd0HM/w-d-xo.html