Szanowna Pani Z zapartym tchem obejrzałem wszystkie odcinki kursu. Jestem pod ogromnym wrażeniem Pani artyzmu, profesjonalizmu a przede wszystkim modlitewnego tchnienia w pisaniu ikon. Sam przez wiele długich lat szukam możliwości znalezienia odetchnienia od zgiełku świata. Bardzo chciałem wrócić do lat młodości, kiedy często chwytalem za farby i sztalugę. Teraz, gdy na głowie już same siwe włosy, bogaty bagaż życiowy i trochę więcej wolnego czasu, za sprawą prezentowanego przez Panią kursu mam wielką chęć spełnić swoje marzenie i spróbować ikonopisarstwa. Zyczę Pani dużo zdrowia, pomyślności i wielu, wielu pięknych projektów.
Bardzo dziękuję za te ciepłe słowa i życzenia. Oznacza to, że dobre pragnienia drzemią w nas, ale nie... zasypiają. Również życzę powodzenia w poszukiwaniu piękna ikony.
Bardzo dziękuję za ten kurs. Dopiero zaczynam swoją pracę z ikonami i informacje zawarte w filmikach bardzo mi pomagają. Chciałabym wziąć udział w Pani warsztacie z ikonopisania. Pozdrawiam serdecznie ❤.
W naszym sklepie internetowym sklep.ikony-art.com/ już wkrótce będą dostępne zestawy do pisania ikon, zapraszam 😊 Obecnie można złożyć zamówienie przez larte.post@gmail.com
Szanowna Pani Z coraz większym zainteresowaniem i olbrzymim podziwem dla Pani talentu oglądam kazdy odcinek kursu. Nasuwa mi się pytanie, za odpowiedź na które będę Pani wdzięcznym. Otóż, stosuje Pani w swojej twórczości pigmenty, które łączone są spoiwem żółtkowym. Czy takie same efekty kolorystyczne możemy osiągnąć stosując gotowe farby akrylowe? Mówimy oczywiście o farbach artystycznych a nie szkolnych czy hobbystycznych. A idąc dalej, jeśli nie ma mowy o osiągnięciu tego samego efektu, to czy w miejsce żółtka jako spoiwa możemy zastosować inny, "gotowy" produkt zakupiony w sklepie dla malarzy?
Szanowny Panie, Dziękuję za miłe słowa 😊 Technika tempery jajowej jest raczej trudna, wymaga dużo cierpliwości i wielu ćwiczeń, by efekty nas zadowoliły. Spoiwa bywają różne: kazeinowe, olejne, a obecnie także akrylowe. Różne są też efekty pracy. Niektórzy na akryl się wzdrygają, inni go lubią. Faktem jest że tempera jajowa jest zadziwiająco trwała. Obrazy średniowieczne powstały w tej technice i nadal cieszą żywymi kolorami. Ja akurat kocham tę technikę i pracuję od bardzo dawna i ciągle odkrywam jej nieograniczone możliwości
Dzień dobry, niezwykle się cieszę że taki materiał można znaleźć w internecie. Chciałabym dopytać jaka jest proporcja kredy do gruntu? Pozdrawiam cieplutko
Jestem po pierwszych próbach przygotowania podobrazia ikony i pojawił się problem. Przygotowałam zaprawę klejową- klej kostny 1:9 do tego kreda bolońska. Pierwszy problem to kłopot z zaprawą: z każdą nową warstwą wykazywała powierzchnia coraz większe sfalowania. Żadne szlifowanie tego nie niwelowały. Piętrzenie kolejnych warstw też nie pomagało. Czym jest to spowodowane i jak to wygładzić do idealnego poziomu na całej powierzchni? Druga sprawa podkład, czyli zaprawa stał się on tak twardy, że zrobienie reliefu pod złocenie graczy z cudem, a puncowanie tego to już jest poza jakimikolwiek marzeniami. Co zrobiłam źle? Jak to zniwelować? Czy można położyć jakąś bardziej elastyczną miękką warstwę i z dodatkiem najlepiej czego ..? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam ciepło.
Zaprawa musi mieć konsystencję gęstej śmietany, jak ciasto na naleśniki :) Nie mają szansy powstać wówczas fale Dunaju. Zaprawa twarda oznacza zbyt dużo kleju. Elastyczność zapewni dodatek gliceryny, olify, ale to tylko po to, żeby zaprawa nie pękała podczas puncowania. Tak czy inaczej twardości zaprawy unikniemy używając mniejszego stężenia kleju. Klej króliczy polecam, jest najlepszy.
Dzień dobry, na jaką wielkość deski wystarcza ilość gruntu z podanych przez Panią proporcji? Czy jest jakiś termin przydatności samego kleju jak i pozostałych mieszanek na wypadek, gdyby zrobiło się ich za dużo? pozdrawiam serdecznie
Grunt można przechowywać w lodówce dopóki nie straci swoich właściwości, ewentualnie nie ulegnie kontaminacji. Ilość gruntu trzeba ustalić wg potrzeb, zachowując proporcje. Radziłabym najpierw zrobić niewiele, na 1-2 deski. Pozdrawiam serdecznie
Bardzo zainteresowal mnie temat ikonopisarstwa, ale mam poważne rozterki natury moralnej dotyczacej rzezi niewiniatek czyli zwierzat, ktore muszą zginąć. O ile pędzle rozumiem latwo zastapimy syntetycznymi uff.. to czy jest jakiś zamiennik kleju króliczego do przygotowania podłoża? Czy jest jakiś syntetyczny specyfik spełniający rolę kleju z kości zwierzat? Chodzi mi o wegetariańskie pisanie ikon bez zwierzęcych skladnikow.
To przerażające, jak degradowane jest środowisko, którym żyjemy my i zwierzęta. Produkcja plasiku, akrylu, z których obecnie produkuje się pędzle, grunty do obrazów to przecież zatrucie środowiska, jakiego świat nie widział. Nie polecam! Bądźmy eko! Szanujmy przyrodę i siebie nawzajem Dlatego Weganom np proszę też nie polecać im tego kanału ze względu na temperę jajową
Słowo „Ikona” pochodzi z języka greckiego i tłumaczy się jako „obraz”. Aby ikona miała moc przewodnictwa, obrony itp. musi być uświęcony modlitwą prawosławnego księdza. Są też ikony czarodziejów z urokami. Ikonę można kupić tylko w klasztorze lub kościele. Słowo „łaska” tłumaczy się jako „prawo nadane przez Jezusa Chrystusa kapłanom do odmawiania modlitw o uwolnienie, chrzest, komunię itp.”, Łaska może być udzielona tylko kapłanowi, a nie ikonie ani nikomu innemu. Ikonę należy kupić tylko w kościele lub klasztorze i nie jest otrzymywanie jej w prezencie.
Szanowna Pani
Z zapartym tchem obejrzałem wszystkie odcinki kursu. Jestem pod ogromnym wrażeniem Pani artyzmu, profesjonalizmu a przede wszystkim modlitewnego tchnienia w pisaniu ikon. Sam przez wiele długich lat szukam możliwości znalezienia odetchnienia od zgiełku świata. Bardzo chciałem wrócić do lat młodości, kiedy często chwytalem za farby i sztalugę. Teraz, gdy na głowie już same siwe włosy, bogaty bagaż życiowy i trochę więcej wolnego czasu, za sprawą prezentowanego przez Panią kursu mam wielką chęć spełnić swoje marzenie i spróbować ikonopisarstwa.
Zyczę Pani dużo zdrowia, pomyślności i wielu, wielu pięknych projektów.
Bardzo dziękuję za te ciepłe słowa i życzenia. Oznacza to, że dobre pragnienia drzemią w nas, ale nie... zasypiają. Również życzę powodzenia w poszukiwaniu piękna ikony.
❤❤❤ Dziękuję za tą możliwość szkolenia przez internet jestem wniebowzieta że szczęścia🥰😍😍😍tego szukałam . Kocham Was.
Jak będzie możliwość szkolenia ,to też chętnie się zapiszę tylko proszę podać koszty . Jestem dopiero początkująca .
Miło to słyszeć! Powodzenia w dalszej pracy! 🥰❤❤❤
Bardzo dziękuję za ten kurs. Dopiero zaczynam swoją pracę z ikonami i informacje zawarte w filmikach bardzo mi pomagają. Chciałabym wziąć udział w Pani warsztacie z ikonopisania. Pozdrawiam serdecznie ❤.
Bardzo mi miło. Zapraszam do pracowni w Toruniu ❤
W naszym sklepie internetowym sklep.ikony-art.com/
już wkrótce będą dostępne zestawy do pisania ikon, zapraszam 😊
Obecnie można złożyć zamówienie przez larte.post@gmail.com
Szanowna Pani
Z coraz większym zainteresowaniem i olbrzymim podziwem dla Pani talentu oglądam kazdy odcinek kursu.
Nasuwa mi się pytanie, za odpowiedź na które będę Pani wdzięcznym.
Otóż, stosuje Pani w swojej twórczości pigmenty, które łączone są spoiwem żółtkowym. Czy takie same efekty kolorystyczne możemy osiągnąć stosując gotowe farby akrylowe? Mówimy oczywiście o farbach artystycznych a nie szkolnych czy hobbystycznych. A idąc dalej, jeśli nie ma mowy o osiągnięciu tego samego efektu, to czy w miejsce żółtka jako spoiwa możemy zastosować inny, "gotowy" produkt zakupiony w sklepie dla malarzy?
Szanowny Panie,
Dziękuję za miłe słowa 😊
Technika tempery jajowej jest raczej trudna, wymaga dużo cierpliwości i wielu ćwiczeń, by efekty nas zadowoliły. Spoiwa bywają różne: kazeinowe, olejne, a obecnie także akrylowe. Różne są też efekty pracy. Niektórzy na akryl się wzdrygają, inni go lubią. Faktem jest że tempera jajowa jest zadziwiająco trwała. Obrazy średniowieczne powstały w tej technice i nadal cieszą żywymi kolorami. Ja akurat kocham tę technikę i pracuję od bardzo dawna i ciągle odkrywam jej nieograniczone możliwości
Zapraszam również na instagrama instagram.com/ikony_artkristi
Dzień dobry, niezwykle się cieszę że taki materiał można znaleźć w internecie. Chciałabym dopytać jaka jest proporcja kredy do gruntu? Pozdrawiam cieplutko
Kredy dodajemy do roztworu kleju małymi porcjami tak dlugo, aż przestanie się zatapiać. Generalnie ma mieć konsystencję gęstej śmietany.
@@ikony_artkristi dziękuję! Będę próbować
Jestem po pierwszych próbach przygotowania podobrazia ikony i pojawił się problem.
Przygotowałam zaprawę klejową- klej kostny 1:9 do tego kreda bolońska. Pierwszy problem to kłopot z zaprawą: z każdą nową warstwą wykazywała powierzchnia coraz większe sfalowania. Żadne szlifowanie tego nie niwelowały. Piętrzenie kolejnych warstw też nie pomagało. Czym jest to spowodowane i jak to wygładzić do idealnego poziomu na całej powierzchni?
Druga sprawa podkład, czyli zaprawa stał się on tak twardy, że zrobienie reliefu pod złocenie graczy z cudem, a puncowanie tego to już jest poza jakimikolwiek marzeniami. Co zrobiłam źle? Jak to zniwelować? Czy można położyć jakąś bardziej elastyczną miękką warstwę i z dodatkiem najlepiej czego ..?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam ciepło.
Zaprawa musi mieć konsystencję gęstej śmietany, jak ciasto na naleśniki :)
Nie mają szansy powstać wówczas fale Dunaju. Zaprawa twarda oznacza zbyt dużo kleju. Elastyczność zapewni dodatek gliceryny, olify, ale to tylko po to, żeby zaprawa nie pękała podczas puncowania. Tak czy inaczej twardości zaprawy unikniemy używając mniejszego stężenia kleju. Klej króliczy polecam, jest najlepszy.
Dzień dobry chciałabym stworzyć własną ikonę. Czy można zakupić u Państwa zestaw do pracy?
Czy istnieje możliwość kupienia u Was zagruntowanego podobrazia?
Można wiedzieć jaka ma być proporcja kleju kroliczego do kredy pozłotniczej?
Kredy dodaje się w takiej ilości, by zaprawa miała konsystencję gęstej śmietany
@@ikony_artkristi Dziękuję serdecznie za odpowiedź! :)
Dzień dobry, na jaką wielkość deski wystarcza ilość gruntu z podanych przez Panią proporcji? Czy jest jakiś termin przydatności samego kleju jak i pozostałych mieszanek na wypadek, gdyby zrobiło się ich za dużo? pozdrawiam serdecznie
Grunt można przechowywać w lodówce dopóki nie straci swoich właściwości, ewentualnie nie ulegnie kontaminacji. Ilość gruntu trzeba ustalić wg potrzeb, zachowując proporcje. Radziłabym najpierw zrobić niewiele, na 1-2 deski.
Pozdrawiam serdecznie
To klej królczy czy króliczy? 🤔
Bardzo zainteresowal mnie temat ikonopisarstwa, ale mam poważne rozterki natury moralnej dotyczacej rzezi niewiniatek czyli zwierzat, ktore muszą zginąć. O ile pędzle rozumiem latwo zastapimy syntetycznymi uff.. to czy jest jakiś zamiennik kleju króliczego do przygotowania podłoża? Czy jest jakiś syntetyczny specyfik spełniający rolę kleju z kości zwierzat?
Chodzi mi o wegetariańskie pisanie ikon bez zwierzęcych skladnikow.
To przerażające, jak degradowane jest środowisko, którym żyjemy my i zwierzęta. Produkcja plasiku, akrylu, z których obecnie produkuje się pędzle, grunty do obrazów to przecież zatrucie środowiska, jakiego świat nie widział. Nie polecam! Bądźmy eko! Szanujmy przyrodę i siebie nawzajem
Dlatego Weganom np proszę też nie polecać im tego kanału ze względu na temperę jajową
Słowo „Ikona” pochodzi z języka greckiego i tłumaczy się jako „obraz”. Aby ikona miała moc przewodnictwa, obrony itp. musi być uświęcony modlitwą prawosławnego księdza. Są też ikony czarodziejów z urokami. Ikonę można kupić tylko w klasztorze lub kościele. Słowo „łaska” tłumaczy się jako „prawo nadane przez Jezusa Chrystusa kapłanom do odmawiania modlitw o uwolnienie, chrzest, komunię itp.”, Łaska może być udzielona tylko kapłanowi, a nie ikonie ani nikomu innemu. Ikonę należy kupić tylko w kościele lub klasztorze i nie jest otrzymywanie jej w prezencie.