Паша,не обращай внимание на злорадные комментарии,люди разные,бывает и такое.Для меня,думаю и для большинства,это возможность увидет польские городки и поселки,классную природу,посмотреть,как люди с умом организовывают свой быт,оценить бережное отношение поляков к природе,историческому наследию.Снимай,мы всегда рады нашим встречам!Бабушка
Panie Pawle, na każdym kanale znajdą się nieprzyjemnie komentarze. Nic pan na to nie poradzi. Trzeba się przyzwyczaić. Mnie podobają się pana filmy. Mieszkam w mieście i z ciekawością oglądam polskie wsie.
Было как всегда интересно посмотреть на то как у соседей))) А плохие комментарии это тоже комментарии, т.е. тоже дают плюс каналу. Те кто злорадствует это просто неудачники
Чувак, ты ездишь по самому польскому региону Польши и говоришь, что видишь немецкие кирпичные дома))). Это Великая Польша, здесь началась Польша, а кирпич - традиционный материал в районах, где есть глина a нет камня. Архитектура не имеет национальности, это явление временное (романский, готический, ренессансный, барокко...) и региональное по своей природе. В Центральной Европе красный кирпич на протяжении веков был традиционным строительным материалом, но многие старые здания оштукатурены, потому кирпич скрыт под штукатуркой.
Dokładnie. Nawet jak tam była administracja niemiecka, to polskość tam dominowała... "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy" polecam Pawłowi ten serial filmowy, to lepiej zrozumie mieszkańców Wielkopolski.
I wish you all the best in Poland 🇵🇱. One day, you will be able to go back home and rebuild 🇺🇦 Ukraine. You and your people deserve to live comfortably and in peace.
Dziękuję Pawle za filmiki . Mieszkam od dawna poza Polską i zainteresował mnie ten kanał . Chętnie razem z tobą zwiedzam wioseczki , miasteczka , osiedla i nawet jakiejś posesji do kupienia . Nie zwracaj uwagi na komentarze (grzecznie pisząc) negatywne . Z tym też spotykam się za granicą gdzie mieszkam , wiem że to nieprzyjemne . Pozdrawiam ! 💖
Bardzo miła wycieczka po polskiej małej miejscowości, będzie jeszcze tu piękniej, gdy przyjdzie wiosna i dookoła będzie zielono.....pozdrawiam Pana serdecznie, dziękuję za filmik🌹🍀🌺
Panie Pawle Jest Pan prawdziwym Patriotą i to co Pan pokazuje to Pana Zyczenie aby tak wyglądała Uktrainska wioska,My to znamy Bo w latach 70 za Gierka Polska była biedna ale z krajów demoludu mieliśmy najwięcej wolnosci i możliwości wyjazdu na zachód. Jako młody człowiek też tak my.slalłem jak Pan,kiedy Polska dogoni zachod cywilizacyjnie.Teraz wiele podrózuje i widze ze zrobiliśmy to.Tego też zycze wam Ukraincom, dołaczenia do europy,Pokoju i uwolnienia sie raz na zawsze od wielkiego brata ze wschodu.Wasza przyszłośc w waszych rękach.Pozdrawiam serdecznie.
Co za stek bredni. Ukry nie zrobią nic bez polskiej kroplówki. Taka to przyszłość w ich rękach. Mają u siebie wojnę z ruskimi a ten jeździ na rowerku po Polsce. Patriota, ha ha ha!
Polska była biedna za Gierka ? Nie zapominaj że Gierek objął rządy 25 lat po wojnie i to co zrobił dla Polski to tylko głupek tego nie docenia.Jego dorobek solidarnościowe warchoły oddały w chciwe zachłanne i wiecznie nie nachlane łapska zachodu.Nasze fabryki razem z rynkami zbytu i kontraktami wpadły w ich łapy.Teraz mamy 80 lat po wojnie i człowiek jest wyzyskiwany i poniżany w pracy jak w XiX wieku.Dzisiaj pracuje,jutro wywalą go na zbity pysk.Pracę zaczynałem w 1973 r była legalna,bo innej nie było ze wszystkimi prawami.Tfuuuu.
Обычно у нас необходимо иметь разрешение администрации дома, если вы его получите, балкон будет включен в метраж квартиры и за встроенный балкон вы заплатите больше.
Głuszyna to część miasta Poznań. W 1942 roku wieś Głuszyna została włączona do miasta Poznań. Bloki z lat 50, 60, 70, 80 (można rozpoznać po architekturze), to osiedle zbudowane dla żołnierzy i pracowników lotniska Krzesiny.
Budynki z czerwonej, nieotynkowanej cegły budowano nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie Środkowej (a więc także w całej Polsce). Można je spotkać także w zachodniej Ukrainie, w zachodniej Białorusi czy na Litwie - wszędzie tam, gdzie w XIX w. były silne tradycje Rzeczypospolitej i wpływy Polski. Pomiędzy Warszawą a Łodzią jest np. miasto Żyrardów, które całe jest zbudowane z czerwonej i nieotynkowanej cegły, ale najczęściej były to po prostu poszczególne budynki, bardzo często fabryki, młyny, składy i magazyny, szkoły, hale targowe, kamienice z dużymi sklepami na dole, dworce kolejowe czy budynki urzędowe. I nie miało znaczenia, czy to był zabór rosyjski, austriacki czy pruski. Po prostu w Europie Środkowej (a także na Wyspach Brytyjskich) od wczesnego średniowiecza używano czerwonej cegły do budowy domów, i część z nich od razu stawiano z zamiarem, że ta cegła pozostanie nieotynkowana. Ten zwyczaj (wykorzystywania właśnie specjalnie nieotynkowanej, czerwonej cegły) nasilił się w XIX wieku i w pierwszej połowie XX w. (na początku XX w. w Polsce dotyczyło to także bardzo często domów na wsi i w małych miasteczkach, szczególnie na Mazowszu, na Kujawach,, na Śląsku czy w Wielkopolsce, a także mniejszych kamieniczek w dużych miastach). Ale np. w Północnej Małopolsce do budowy mniejszych domów w miastach wykorzystywano także chętnie nieotynkowany kamień, w tym wapień i piaskowiec, którego w południowej Polsce jest dużo i był łatwo dostępnym materiałem budowlanym. Tu warto dodać, że w drugiej połowie XIX w., a jeszcze bardziej na przełomie XIX i XX w., na wsi tradycyjne dla polskiej wsi budownictwo drewniane zaczęło na dużą skalę przegrywać z domami z cegły (najczęściej właśnie z nieotynkowanej cegły) i kamienia. Najbardziej oporne (przywiązane do tradycji drewnianej) były wsie we wschodniej części terenów zamieszkałych przez Polaków, a także wsie w Małopolsce czy w górach.
Jeżeli chodzi o strzyżenie, to mężczyźni kupują sobie tanie maszynki do strzyżenia/golenia i strzyżą się nawet sami. Koszt od około 100 zł, a starcza na wiele lat.
@@viola967 To jest kwestia indywidualna i praktyczna. Nie do każdej głowy pasują dłuższe włosy i fryzury. Do tego, włosy bardzo krótkie są bardzo wygodne. Ja przez wiele lat nosiłem włosy długie, ale zacząłem obcinać się na krótko i jest to na prawdę bardzo wygodne i praktyczne;)
Павел, ну какая это Глушина, Глушина это у меня на даче в Подмосковье, 80 км. от Москвы, ни нормальной дороги, ни газа, ни склепа, и обочины все поросли борщевиком. Павел, говори так, как тебе удобно, будешь мувить по-польскему, я вшистко розуим, если по украински - зрозумию, если по русски, то и раскладку не надо менять. А кто не желает смотреть, начинают умничать, придираться. Не обращай внимания, это диванные эксперты. Мне бы хотелось, чтоб ты во время путешествий и съёмок вступал в диалоги с поляками, хоть дорогу спросить, либо историю села. Было бы интересно
Jaki niemiecki kościół??? Klasyczny polski gotyk; tak, z czerwonej cegły. Fundowany przez polską rodzinę szlachecką. Głuszyna to bardzo, bardzo stara polska wieś szlachecka. W zapisach notowana w XIII wieku. Zapamiętaj sobie: Poznań, Gniezno, Wielkopolska - to gniazdo polskości, tutaj rodziło się państwo polskie.
Jak pan Paweł miałby pokazać rezydencje to nie w Głuszynie 😂. Powinien pojechać w okolice Poznania- jeziora Kierskiego czy Lusowskiego, do Przeźmierowa albo Suchego Lasu.
Паша, ви можете побудувати такий котедж поруч з містом на свою польську зарплату на "курячьем заводе " ? З огляду на ваш велосипед з рушником на сідлі, ще не скоро. Більше об'єктивності.
Większość tych domów jest własnością ludzi, którzy pracują w przysłowiowej "fabryce kurczaków". I tak jest w całej Polsce .To nie są domy milionerów. Najczęściej to wygląda tak, że trochę się oszczędza, trochę dodaje pracy swojej i swojej rodziny, czasem trochę kredytu i dom jest. Potem tylko trzeba o niego dbać.
@@EfikaefКак утверждает автор на 8:00, простой дом в селе стоит 100-120 тысяч долларов. На куриной фабрике можно заработать 1 тысячу долларов за 12-14 часов в день без выходных, или уже намного больше? 120 тысяч долларов это 10 лет работы, без растрат. Кредитный дом принадлежит банку. Может квартиры в блоках поразили автора из села в Николаевской области...
W wielu komentarzach pisanych chyba przez Ukrainców pada pytanie: dlaczego u nas tak nie jest. Odpowiedż jest dość prosta. Dlugi okres rosyjskiej okupacji Ukrainy i tak zwany ruski mir. Wedlug tych założeń dobrze ma miec tylko władza a reszta ma słuchać. Co do komentarzy z pytaniem dlaczego mówi pan po rosyjsku a nie po ukraińsku niech sobie odpowiedzą na pytanie dlaczego Austriacy mówia po niemiecku , Amerykanie po angielsku , Kanadyjczycy po francusku i sngielsku a mieszkancy Ameryki Południowej po hiszpańsku i portugalsku.
Bo w Ameryce obowiązują języki kolonizatorów a Ukraina nigdy nie miała państwowości to tak jakby w Polsce utworzyć nowe państwa np, Sląskie, Kaszubskie, Góralskie itp.
У Польщі це заборонено. Будівля має виглядати так, як вона була задумана. Не можна вішати випраний одяг над балюстрадою на балконі. Балкони не розглядаються як частина квартири. На балконі люди мають стільці, щоб посидіти, випити кави та відпочити. Деякі люди садять квіти в горщики.
Здания из красного неоштукатуренного кирпича строились не только в Германии, но и по всей Центральной Европе (а значит, и по всей Польше). Их также можно встретить в Западной Украине, Западной Белоруссии и Литве - везде, где были сильны традиции Речи Посполитой и польское влияние в XIX веке. Между Варшавой и Лодзью есть, например, город Жирардов, целиком построенный из красного неоштукатуренного кирпича, но чаще всего это были просто отдельные здания, очень часто фабрики, мельницы, склады, школы, торговые залы, доходные дома с Внизу большие магазины., вокзалы и официальные здания. И не имело значения, был ли это российский, австрийский или прусский раздел. Просто в Центральной Европе (как и на Британских островах) красный кирпич использовался для строительства домов еще с раннего средневековья, причем некоторые из них строились с расчетом на то, чтобы кирпич остался неоштукатуренным. Этот обычай (использовать специально неоштукатуренный красный кирпич) усилился в XIX и первой половине XX века (в начале XX века в Польше он также очень часто распространялся на дома в деревне и в небольших городах, особенно в Мазовии, Куявии, в Силезии или Великой Польше, а также в небольших доходных домах в крупных городах). Но, например, в Северной Малой Польше для строительства небольших домов в городах также использовался неоштукатуренный камень, в том числе известняк и песчаник, которых много на юге Польши и которые были легкодоступным строительным материалом. Здесь стоит добавить, что во второй половине XIX века, а тем более на рубеже XIX и XX веков, деревянное строительство, традиционное в польской деревне, стало в больших масштабах проигрывать домам из кирпича. (чаще всего из неоштукатуренного кирпича) и камня. Наиболее устойчивыми (привязанными к деревянной традиции) были деревни в восточной части ареалов проживания поляков, а также деревни в Малой Польше или в горах.
Tak się nadymasz powszechnością cegły w budownictwie wśród ludności polskiej na przełomie XIX/XX wieku... Już w odległości 10 km od tego Żyrardowa, Niemiec w okupację jedną zapałką, ustawiając się z wiatrem, mógł spalić całą wieś. Cały zabór rosyjski był w 80% drewniano-słomiany, również austriacki, tereny górskie zamiast strzechy stosowały gont. Zabór pruski to rzeczywiście cegła, ekspansja pruskiej cegły.
@@ВенецианецСийский Да, в Европе кирпич широко использовался с 19 века... но в России в начале 20 века основным материалом была древесина, то же самое в США.
@@TakAndrzejPolak , естественно, в России леса много - дешевый материал! Но общественные здания строили из кирпича! Но мой комментарий не совсем об этом, а о том, что в конце 19 века и в нач. 20 века была мода не штукатурить красный кирпич - именно на этом акцент моего предыдущего сообщения!
@@ВенецианецСийский Ну ты выдумал очередную ерунду. НИКОГДА не было моды не штукатурить кирпичные стены. Вы совершенно не знаете историю строительства.
Дядя, кто тебе сказал, что эта война будет происходить на территории Польши? Это всего лишь твои лохматые мечты. Мне жаль Беларусь, потому что ее единственная вина в том, что она лежит между молотом и наковальней, но именно здесь будут новые братские могилы российских солдат.
U was w Rosji już jest jak w Bachmucie, nawet bez wojny. Zapraszam Google Maps, Street View i 30 tysięcznie miasteczko Topki. To już Mongołowie w swoich jurtach mają wyższy standard życia, niż wy Rosjanie. W Rosji mężczyźni żyją średnio 60 lat, o *20 lat krócej* niż w Europie. To wystarczy, by was przyporządkować do 3 świata. Ale warto wiedzieć też, że średnie aktywa finansowe rosyjskiej rodziny to *1/10* aktywów polskiej rodziny i *1/70* szwajcarskiej rodziny. Możesz se tylko nieszczęśniku pooglądać Europę przez dziurkę od klucza, bo przez najbliższe 50 lat nikt was nie wpuści na nasze podwórko.
@@Time.Traveller. Как продолжительность жизни мужчин в определенной стране влияет на то, к странам какого мира государство принадлежит? к странам третьего мира относят страны, не принимавшие участи в холодной войне. я бы посоветовал вам больше интересоваться обществознанием и историей.
DZIADEK MANIEK- PAN JEST MŁODY UKRAINEC MIŁO MI ŻE PAN POKAZUJESZ POLSKĘ NIE PIERWSZY ROLIK OGLĄDAM PANA =A WY POLACY KAK SMATRISZ TO IPODPISZY = MŁODY DOBRĄ ROBOTĘ ROBI - DZIADEK MANIEK
Paweł ja słyszałem od Ukraińców że na zachodniej Ukrainie jest bogato i ludzie żyją na wysokim poziomie,podobnie jak na Twoich filmikach.Czy to prawda ?
PAWEL JESTES PORZANDNYM CZLOWIEKIEM A LUDZIE SA RUZNI NIE PRZEJMOJ SIE DURAKOM JA NIE PRZEPADAM ZA UKRAIA CHOCIARZ SAM PO MATCE JESTEM UKRAINIEC SA LUDZIE PORZNDNI I KANALIE NIC NA TO NIE PORADZIMY POWODZENIA PANIE PAWLE NAPISZ GDZIE TY PRACUJESZ W RZECZYPOSPOLITEJ TAKIE LUDZKIE SPRAWY
Какая красота,почему у нас не так что с нами не так.
Вы - трудолюбивая нация, вы тоже можете это сделать
Як не можемо? Сидіти за парканом в своїй хаті і дивитись телевізор?
@@tovarniak Якщо вам хочеться сидіти перед телевізором, сидіть і чекайте на зміни.
Якісний тролінг. Навіть автор не зрозумів і закріпив коментар.
Путин, олигархи, коррупция, искажение собственной истории.
Mieszkam za granicą i jestem wdzięczna że robisz filmiki o moim
pięknym kraju. Dziękuję ❤
Паша,не обращай внимание на злорадные комментарии,люди разные,бывает и такое.Для меня,думаю и для большинства,это возможность увидет польские городки и поселки,классную природу,посмотреть,как люди с умом организовывают свой быт,оценить бережное отношение поляков к природе,историческому наследию.Снимай,мы всегда рады нашим встречам!Бабушка
Panie Pawle, na każdym kanale znajdą się nieprzyjemnie komentarze. Nic pan na to nie poradzi. Trzeba się przyzwyczaić. Mnie podobają się pana filmy. Mieszkam w mieście i z ciekawością oglądam polskie wsie.
Было как всегда интересно посмотреть на то как у соседей))) А плохие комментарии это тоже комментарии, т.е. тоже дают плюс каналу. Те кто злорадствует это просто неудачники
Чувак, ты ездишь по самому польскому региону Польши и говоришь, что видишь немецкие кирпичные дома))). Это Великая Польша, здесь началась Польша, а кирпич - традиционный материал в районах, где есть глина a нет камня. Архитектура не имеет национальности, это явление временное (романский, готический, ренессансный, барокко...) и региональное по своей природе. В Центральной Европе красный кирпич на протяжении веков был традиционным строительным материалом, но многие старые здания оштукатурены, потому кирпич скрыт под штукатуркой.
Mądre uwagi, też mnie to uderzyło, Paweł nie zna historii tych ziem
Dokładnie. Nawet jak tam była administracja niemiecka, to polskość tam dominowała... "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy" polecam Pawłowi ten serial filmowy, to lepiej zrozumie mieszkańców Wielkopolski.
Все же польская архитектура 15-18 вв.находилась под влиянием немецкой!
@@ВенецианецСийскийa może odwrotnie?😅
@@StanDoliwa, нет, не может!😊
Pawel, I enjoyed a nice tour with you to Gluszyna. It was very interesting to see a beautiful Polish village. Good job!!!
Pawel, you are a GREAT MAN !
Greetings from 🇨🇦 Toronto, Canada.
I wish you all the best in Poland 🇵🇱. One day, you will be able to go back home and rebuild 🇺🇦 Ukraine. You and your people deserve to live comfortably and in peace.
Fajnie pokazujesz te miejscowości.
Pozdrawiam.
Dziękuję Pawle za filmiki . Mieszkam od dawna poza Polską i zainteresował mnie ten kanał . Chętnie razem z tobą zwiedzam wioseczki , miasteczka , osiedla i nawet jakiejś posesji do kupienia . Nie zwracaj uwagi na komentarze (grzecznie pisząc) negatywne . Z tym też spotykam się za granicą gdzie mieszkam , wiem że to nieprzyjemne . Pozdrawiam ! 💖
Здравствуйте Павел!, давно не смотрел ваши видео, гляжу у вас уже 10000 подписчиков мои поздравления вам с Беларуси.
Fajny filmik . Dzięki tobie można poznać polskie miejscowości .
В нашем селе есть амбулатория в которой есть стоматология и много врачей. Гордится нужно своими селами и жизнью.
Лайк и подписка. Смотрю всегда с удовольствием и интересом.
Дуже гарне село, дякую за відео
Widać, że to miejscowość już bardzo blisko miasta, stąd tyle bloków
bzdura, tam pegerusy mieszkali
@@HerrSztedke-yy9js czemu tak lekceważąco? Czy mieli jakiś wybór? I tak uważam, że teraz to osiedle jest zadbane
A oto podpiska pod filmem. Dzięki za twoją pracę 🎉
Fajne te Pana filmiki . Umie Pan docenic prace i porządek w polskich regionach . Pozdrawiam. A na hejterów lekarstwa nie ma . Glupich nie sieją . 😂😂😂
Pawel zapraszam na Podkarpacie do naszych wsi w gorach. Bedziesz zachwycony widokami pieknymi miejscami. Zalew Solinski tez czeka na ciebie
Głuszyna to część miasta Poznania od 1940 roku. Pozdrawiam z Poznania :)
Bardzo miła wycieczka po polskiej małej miejscowości, będzie jeszcze tu piękniej, gdy przyjdzie wiosna i dookoła będzie zielono.....pozdrawiam Pana serdecznie, dziękuję za filmik🌹🍀🌺
Красавчик ❤ снимай больше 🇺🇦
Trzymaj się ciepło - tak mówimy, żeby kogoś podnieść na duchu, jesteś fajnym chłopem z pewnością...!
Panie Pawle Jest Pan prawdziwym Patriotą i to co Pan pokazuje to Pana Zyczenie aby tak wyglądała Uktrainska wioska,My to znamy Bo w latach 70 za Gierka Polska była biedna ale z krajów demoludu mieliśmy najwięcej wolnosci i możliwości wyjazdu na zachód. Jako młody człowiek też tak my.slalłem jak Pan,kiedy Polska dogoni zachod cywilizacyjnie.Teraz wiele podrózuje i widze ze zrobiliśmy to.Tego też zycze wam Ukraincom, dołaczenia do europy,Pokoju i uwolnienia sie raz na zawsze od wielkiego brata ze wschodu.Wasza przyszłośc w waszych rękach.Pozdrawiam serdecznie.
Co za stek bredni. Ukry nie zrobią nic bez polskiej kroplówki. Taka to przyszłość w ich rękach. Mają u siebie wojnę z ruskimi a ten jeździ na rowerku po Polsce. Patriota, ha ha ha!
Polska była biedna za Gierka ? Nie zapominaj że Gierek objął rządy 25 lat po wojnie i to co zrobił dla Polski to tylko głupek tego nie docenia.Jego dorobek solidarnościowe warchoły oddały w chciwe zachłanne i wiecznie nie nachlane łapska zachodu.Nasze fabryki razem z rynkami zbytu i kontraktami wpadły w ich łapy.Teraz mamy 80 lat po wojnie i człowiek jest wyzyskiwany i poniżany w pracy jak w XiX wieku.Dzisiaj pracuje,jutro wywalą go na zbity pysk.Pracę zaczynałem w 1973 r była legalna,bo innej nie było ze wszystkimi prawami.Tfuuuu.
Обычно у нас необходимо иметь разрешение администрации дома, если вы его получите, балкон будет включен в метраж квартиры и за встроенный балкон вы заплатите больше.
"Моё село Привольное Николаевской области (80 километров до города) и другие Миры. " (Обалдеть, ошалеть, что с нами не так, почему у нас не так...)
Łapka w górę, dawno przez Głuszynę nie jechałem
Dzięki i pozdrawiam serdecznie. Pięknie pan pokazuje naszą Polskę .
Я не знаю, что могло не понравится, очень чисто, красивые домики, окрашены. И асфальт хороший. К сожалению у нас дороги ай, яй, яй.
Паша привет из Привольного
Głuszyna to część miasta Poznań. W 1942 roku wieś Głuszyna została włączona do miasta Poznań. Bloki z lat 50, 60, 70, 80 (można rozpoznać po architekturze), to osiedle zbudowane dla żołnierzy i pracowników lotniska Krzesiny.
Пенькная весь. Был бы молодым, поехал бы жить в Польшу. Но увы в 65+ сложно менять жизнь.
Budynki z czerwonej, nieotynkowanej cegły budowano nie tylko w Niemczech, ale w całej Europie Środkowej (a więc także w całej Polsce). Można je spotkać także w zachodniej Ukrainie, w zachodniej Białorusi czy na Litwie - wszędzie tam, gdzie w XIX w. były silne tradycje Rzeczypospolitej i wpływy Polski. Pomiędzy Warszawą a Łodzią jest np. miasto Żyrardów, które całe jest zbudowane z czerwonej i nieotynkowanej cegły, ale najczęściej były to po prostu poszczególne budynki, bardzo często fabryki, młyny, składy i magazyny, szkoły, hale targowe, kamienice z dużymi sklepami na dole, dworce kolejowe czy budynki urzędowe. I nie miało znaczenia, czy to był zabór rosyjski, austriacki czy pruski. Po prostu w Europie Środkowej (a także na Wyspach Brytyjskich) od wczesnego średniowiecza używano czerwonej cegły do budowy domów, i część z nich od razu stawiano z zamiarem, że ta cegła pozostanie nieotynkowana.
Ten zwyczaj (wykorzystywania właśnie specjalnie nieotynkowanej, czerwonej cegły) nasilił się w XIX wieku i w pierwszej połowie XX w. (na początku XX w. w Polsce dotyczyło to także bardzo często domów na wsi i w małych miasteczkach, szczególnie na Mazowszu, na Kujawach,, na Śląsku czy w Wielkopolsce, a także mniejszych kamieniczek w dużych miastach). Ale np. w Północnej Małopolsce do budowy mniejszych domów w miastach wykorzystywano także chętnie nieotynkowany kamień, w tym wapień i piaskowiec, którego w południowej Polsce jest dużo i był łatwo dostępnym materiałem budowlanym.
Tu warto dodać, że w drugiej połowie XIX w., a jeszcze bardziej na przełomie XIX i XX w., na wsi tradycyjne dla polskiej wsi budownictwo drewniane zaczęło na dużą skalę przegrywać z domami z cegły (najczęściej właśnie z nieotynkowanej cegły) i kamienia. Najbardziej oporne (przywiązane do tradycji drewnianej) były wsie we wschodniej części terenów zamieszkałych przez Polaków, a także wsie w Małopolsce czy w górach.
Powszechne odchodzenie Polaków od budownictwa drewnianego zaczeło się w latach 60. XX wieku.
Jeżeli chodzi o strzyżenie, to mężczyźni kupują sobie tanie maszynki do strzyżenia/golenia i strzyżą się nawet sami. Koszt od około 100 zł, a starcza na wiele lat.
Potwierdzam, mąż i zięć mają,modne głowy ogolone na pół centymetra!!
@@viola967 To jest kwestia indywidualna i praktyczna. Nie do każdej głowy pasują dłuższe włosy i fryzury. Do tego, włosy bardzo krótkie są bardzo wygodne. Ja przez wiele lat nosiłem włosy długie, ale zacząłem obcinać się na krótko i jest to na prawdę bardzo wygodne i praktyczne;)
Павел, ну какая это Глушина, Глушина это у меня на даче в Подмосковье, 80 км. от Москвы, ни нормальной дороги, ни газа, ни склепа, и обочины все поросли борщевиком. Павел, говори так, как тебе удобно, будешь мувить по-польскему, я вшистко розуим, если по украински - зрозумию, если по русски, то и раскладку не надо менять. А кто не желает смотреть, начинают умничать, придираться. Не обращай внимания, это диванные эксперты. Мне бы хотелось, чтоб ты во время путешествий и съёмок вступал в диалоги с поляками, хоть дорогу спросить, либо историю села. Было бы интересно
Jaki niemiecki kościół??? Klasyczny polski gotyk; tak, z czerwonej cegły. Fundowany przez polską rodzinę szlachecką.
Głuszyna to bardzo, bardzo stara polska wieś szlachecka. W zapisach notowana w XIII wieku.
Zapamiętaj sobie: Poznań, Gniezno, Wielkopolska - to gniazdo polskości, tutaj rodziło się państwo polskie.
Спасибо
Замечательный выпуск! 👍👍
Красивые пятиэтажки, и сколько стоят.?
У меня есть ифо, город Белосток самый безопасный город, можете поснимать?
Разные цены 🤷♂️
@@Кибченко у племянника есть рабочая виза, ждёт когда жилье освободится 😗😗
Біля будинків 14;56 то не туї а ялівці пірамідальні
Только подумал, где паркуют свои авто жильцы пятиэтажек, как увидел машины на газоне. Владельцы автомобилей всюду одинаковые. 🤣🤣🤣
❤
"Stokrotka" по-польски произносится так, как пишется. В польском языке безударное о также означает о, а не а.
Fajna przejażdżka po mojej okolicy . Pozdrawiam
Faine!
Так навколо Львова або Києва кращі але то вже котеджні містечка з дорогою і дуже дорогою нерухомстю в рази більшою за те що у відео.
Jak pan Paweł miałby pokazać rezydencje to nie w Głuszynie 😂. Powinien pojechać w okolice Poznania- jeziora Kierskiego czy Lusowskiego, do Przeźmierowa albo Suchego Lasu.
Він десь зі сходу то і вниз там і села дуже бідні як би поїздив по Українських місцевостях то побачив на багато кращі села
Skoro tak, to sprezentujcie nam 100 samolotów bojowych. ;-)
@@Lachzonteristo,
To oddaj nam czołgi, skoro u Was kapie bogactwem.
Паша, ви можете побудувати такий котедж поруч з містом на свою польську зарплату на "курячьем заводе " ? З огляду на ваш велосипед з рушником на сідлі, ще не скоро. Більше об'єктивності.
Większość tych domów jest własnością ludzi, którzy pracują w przysłowiowej "fabryce kurczaków". I tak jest w całej Polsce .To nie są domy milionerów. Najczęściej to wygląda tak, że trochę się oszczędza, trochę dodaje pracy swojej i swojej rodziny, czasem trochę kredytu i dom jest. Potem tylko trzeba o niego dbać.
@@EfikaefКак утверждает автор на 8:00, простой дом в селе стоит 100-120 тысяч долларов. На куриной фабрике можно заработать 1 тысячу долларов за 12-14 часов в день без выходных, или уже намного больше? 120 тысяч долларов это 10 лет работы, без растрат. Кредитный дом принадлежит банку. Может квартиры в блоках поразили автора из села в Николаевской области...
W wielu komentarzach pisanych chyba przez Ukrainców pada pytanie: dlaczego u nas tak nie jest. Odpowiedż jest dość prosta. Dlugi okres rosyjskiej okupacji Ukrainy i tak zwany ruski mir. Wedlug tych założeń dobrze ma miec tylko władza a reszta ma słuchać. Co do komentarzy z pytaniem dlaczego mówi pan po rosyjsku a nie po ukraińsku niech sobie odpowiedzą na pytanie dlaczego Austriacy mówia po niemiecku , Amerykanie po angielsku , Kanadyjczycy po francusku i sngielsku a mieszkancy Ameryki Południowej po hiszpańsku i portugalsku.
Bo w Ameryce obowiązują języki kolonizatorów a Ukraina nigdy nie miała państwowości to tak jakby w Polsce utworzyć nowe państwa np, Sląskie, Kaszubskie, Góralskie itp.
Ты лучше помоги мне туда переехать , друг
А вы где?
Иди на фронт ,никто не будет за тебя воёват… нам хватит в Польше вашых «герои» …
Wsiadaj w czołg i.... cała ta wioska jest twoja...
5:28 5:41 5:48 5:50 5:51
Какой курс злотого к доллару
1zl-9.5 грн
Złoty do dolara około 1do4
Taki sam, jaki był w Polsce przed 1939 r. 🙂
To je surzik?
Tak
😃😃😃
🙂🙂🙂
Я в России. Живу на Кавказе.
С каких пор Кавказ стал Россией?
@@Jan-hj2im ну тогда живу не в России , а живу на Кавказе.
@@Jan-hj2im "Отличное" у вас знание по географии.
🙏👍🤹♀️🫲🤗
По тротуару нельзя ездить на велосипеде!
Для них есть велосипедные дорожки или улица, помни! :)
👌
Сколько стоит квартира там
Разные цены 🤷♂️
Głuszyna jest częścią miasta Poznań a nie wsią
А чому ніде немає засклених балконів?
🤷♂️
Може ваші підписники нам допоможуть у цьому питанні 😊
Nie ma bo nie ma takiej mody,rzadko
Bo to brzydko wygląda i zazwyczaj nie ma zgody od administratora budynku.
У Польщі це заборонено. Будівля має виглядати так, як вона була задумана. Не можна вішати випраний одяг над балюстрадою на балконі. Балкони не розглядаються як частина квартири. На балконі люди мають стільці, щоб посидіти, випити кави та відпочити. Деякі люди садять квіти в горщики.
Головне, що немає війни, але все так швидко може змінитися...
Nie będzie twoja głowa spokojna
My mamy armię i 40 000 Amerykanów uzbrojonych po zęby w raIiW😊Ps Plus lotnictwo i marynarkę NATO
Prawde mówiąc Głuszyna to nie wieś, tylko część Poznania.
Правильно пишут. "Ошалєть- обадеть" вдоль заборов и безлюдности.
Обычное село, тем более 4 тыс чел, еще маршрутки должны быть и автобусы
Да и метро 😂😂
Здания из красного неоштукатуренного кирпича строились не только в Германии, но и по всей Центральной Европе (а значит, и по всей Польше). Их также можно встретить в Западной Украине, Западной Белоруссии и Литве - везде, где были сильны традиции Речи Посполитой и польское влияние в XIX веке. Между Варшавой и Лодзью есть, например, город Жирардов, целиком построенный из красного неоштукатуренного кирпича, но чаще всего это были просто отдельные здания, очень часто фабрики, мельницы, склады, школы, торговые залы, доходные дома с Внизу большие магазины., вокзалы и официальные здания. И не имело значения, был ли это российский, австрийский или прусский раздел. Просто в Центральной Европе (как и на Британских островах) красный кирпич использовался для строительства домов еще с раннего средневековья, причем некоторые из них строились с расчетом на то, чтобы кирпич остался неоштукатуренным.
Этот обычай (использовать специально неоштукатуренный красный кирпич) усилился в XIX и первой половине XX века (в начале XX века в Польше он также очень часто распространялся на дома в деревне и в небольших городах, особенно в Мазовии, Куявии, в Силезии или Великой Польше, а также в небольших доходных домах в крупных городах). Но, например, в Северной Малой Польше для строительства небольших домов в городах также использовался неоштукатуренный камень, в том числе известняк и песчаник, которых много на юге Польши и которые были легкодоступным строительным материалом.
Здесь стоит добавить, что во второй половине XIX века, а тем более на рубеже XIX и XX веков, деревянное строительство, традиционное в польской деревне, стало в больших масштабах проигрывать домам из кирпича. (чаще всего из неоштукатуренного кирпича) и камня. Наиболее устойчивыми (привязанными к деревянной традиции) были деревни в восточной части ареалов проживания поляков, а также деревни в Малой Польше или в горах.
Из красного неоштукатуренного кирпича строили дома в 19-нач.20 вв.по всей Европе и России, США - такова была мода!
Tak się nadymasz powszechnością cegły w budownictwie wśród ludności polskiej na przełomie XIX/XX wieku... Już w odległości 10 km od tego Żyrardowa, Niemiec w okupację jedną zapałką, ustawiając się z wiatrem, mógł spalić całą wieś. Cały zabór rosyjski był w 80% drewniano-słomiany, również austriacki, tereny górskie zamiast strzechy stosowały gont. Zabór pruski to rzeczywiście cegła, ekspansja pruskiej cegły.
@@ВенецианецСийский Да, в Европе кирпич широко использовался с 19 века... но в России в начале 20 века основным материалом была древесина, то же самое в США.
@@TakAndrzejPolak , естественно, в России леса много - дешевый материал! Но общественные здания строили из кирпича! Но мой комментарий не совсем об этом, а о том, что в конце 19 века и в нач. 20 века была мода не штукатурить красный кирпич - именно на этом акцент моего предыдущего сообщения!
@@ВенецианецСийский Ну ты выдумал очередную ерунду. НИКОГДА не было моды не штукатурить кирпичные стены.
Вы совершенно не знаете историю строительства.
Pomarańcze tańsze od jabłek. A ja myślałem, że ludzie bekę robią sobie z Wielkopolski, Kriny Podziemnych Pomarańczy
A jabłka na skupie po 38 groszy. A w sezonie jeszcze taniej.
To jest ładne?!...mhm....chyba dla obywatela Ukrainy.
Скоро будет как в Бахмуте😂, немного осталось польше
Lepiej się czujesz wypisując takie rzeczy? Musisz być bardzo złym człowiekiem.
Дядя, кто тебе сказал, что эта война будет происходить на территории Польши? Это всего лишь твои лохматые мечты. Мне жаль Беларусь, потому что ее единственная вина в том, что она лежит между молотом и наковальней, но именно здесь будут новые братские могилы российских солдат.
U was w Rosji już jest jak w Bachmucie, nawet bez wojny. Zapraszam Google Maps, Street View i 30 tysięcznie miasteczko Topki. To już Mongołowie w swoich jurtach mają wyższy standard życia, niż wy Rosjanie.
W Rosji mężczyźni żyją średnio 60 lat, o *20 lat krócej* niż w Europie. To wystarczy, by was przyporządkować do 3 świata. Ale warto wiedzieć też, że średnie aktywa finansowe rosyjskiej rodziny to *1/10* aktywów polskiej rodziny i *1/70* szwajcarskiej rodziny.
Możesz se tylko nieszczęśniku pooglądać Europę przez dziurkę od klucza, bo przez najbliższe 50 lat nikt was nie wpuści na nasze podwórko.
@@Time.Traveller. Как продолжительность жизни мужчин в определенной стране влияет на то, к странам какого мира государство принадлежит? к странам третьего мира относят страны, не принимавшие участи в холодной войне. я бы посоветовал вам больше интересоваться обществознанием и историей.
Скоро стандарты ISO помогут нам всьо улутшить во всех городах во всех странах, запрос чтобы всьо делалось по стандартам в городах, селах и районах
Ja dałem Ci lajka.Pozdrawiam i życzę miłej niedzieli.
DZIADEK MANIEK- PAN JEST MŁODY UKRAINEC MIŁO MI ŻE PAN POKAZUJESZ POLSKĘ NIE PIERWSZY ROLIK OGLĄDAM PANA =A WY POLACY KAK SMATRISZ TO IPODPISZY = MŁODY DOBRĄ ROBOTĘ ROBI - DZIADEK MANIEK
Paweł ja słyszałem od Ukraińców że na zachodniej Ukrainie jest bogato i ludzie żyją na wysokim poziomie,podobnie jak na Twoich filmikach.Czy to prawda ?
myśle że to prawda
@@Кибченко Dziękuję.
PAWEL JESTES PORZANDNYM CZLOWIEKIEM A LUDZIE SA RUZNI NIE PRZEJMOJ SIE DURAKOM JA NIE PRZEPADAM ZA UKRAIA CHOCIARZ SAM PO MATCE JESTEM UKRAINIEC SA LUDZIE PORZNDNI I KANALIE NIC NA TO NIE PORADZIMY POWODZENIA PANIE PAWLE NAPISZ GDZIE TY PRACUJESZ W RZECZYPOSPOLITEJ TAKIE LUDZKIE SPRAWY
Głuszyna... taka gmina... całkiem niezła gmina ta Głuszyna.