Rachunkowość fundacji rodzinnej - 5 form opodatkowania i ich konsekwencje w planie kont

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 20 ก.ย. 2023
  • Rachunkowość fundacji rodzinnej powinna realizować 3 podstawowe zadania, niezbędne do zarządzania fundacją rodzinną.
    1. Informacja dla fundatora
    2. Kontrola realizacji świadczeń
    3. Funkcja fiskalna
    Równocześnie opodatkowana jest przynajmniej w 5 różnych formach,
    1. 15% CIT - od wypłaty benefitów, czyli świadczeń na rzecz beneficjentów
    2. 25% - pozaustawowa działalność gospodarcza
    3. 15% - od ukrytych zysków
    4. 19% - od wynajmu różnego rodzaju majątku zasobów fundacji rodzinnej na rzecz podmiotów powiązanych beneficjentom czy fundatorowi do jego działalności gospodarczej
    5. podatek od nieruchomości komercyjnych
    To wszystko powinniśmy uwzględnić w planie kont, tak, aby panować nad różnorodnością opodatkowania fundacji rodzinnej. Podczas webinaru rozmawialiśmy o tym, jak ułożyć plan kont, aby zapewnić beneficjentom odpowiednie świadczenia i naliczyć poprawnie podatki.
    Webinar poprowadził dr Waldemar Szewc, autor kursu „Rachunkowość fundacji rodzinnej”, doradca podatkowy, od roku 1992 Właściciel Kancelarii Doradztwa Podatkowego A.F.O. Doświadczony ekspert, prowadzący szkolenia z zakresu polityki podatkowej, przedsiębiorczości, zarządzania, prawa podatkowego, finansów metodą treningu i coachingu zespołowego.
    Prowadź poprawnie fundację rodzinną i skorzystaj z kursu „Rachunkowość fundacji rodzinnej” ikidp.pl/courses/rachunkowosc...

ความคิดเห็น • 3

  • @TomCromwell479
    @TomCromwell479 7 หลายเดือนก่อน +2

    Fundacja rodzinna może prowadzić bardzo ograniczona działalność gospodarczą, oprócz obrotu papierami wartościowymi ( co samo w sobie jest mocno ryzykowne) może prowadzić najem/dzierżawę ale tylko w ograniczonym zakresie czyli najem długoterminowy. Działalności te mogą nie pokryć kosztów działania fundacji, chyba, że jesteśmy deweloperami i mamy mnóstwo lokali pod wynajem. Dla innych branż gospodarki zdecydowanie odradzam.

  • @ww20920
    @ww20920 10 หลายเดือนก่อน +1

    Biorąc pod uwagę niestabilność naszego prawa może zachodzić konieczność rozwiązania FR.
    W przypadku, gdy dochodzi do rozwiązania fundacji rodzinnej przychód odpowiadający wartości przekazanego mienia podlega pomniejszeniu o wartość podatkowa mienia wniesionego przez fundatora.
    Czy FR będzie miała prawo do pomniejszenia o wartość podatkową wniesionego mienia w sytuacji gdy fundator wniósł do FR jako mienie papiery wartościowe / akcje , obligacje , udziały / a następnie te papiery w trakcie działalności FR zbyła i kupiła inne papiery wartościowe.?

    • @dorotaiadammarianscy
      @dorotaiadammarianscy 10 หลายเดือนก่อน

      Oczywiście tak. Wartość podatkowa wniesionego majątku ma charakter uniwersalny. Odlicza się od podstawy opodatkowania bez względu na to jaki rzeczowo majątek pozostaje po likwidacji.
      Inną sprawą jest wycena wartości rynkowej tego majątku, która stanowi w tym wypadku przychód. Dlatego tak ważna jest polityka rachunkowości i zawarte w niej zasady wyceny. Nie myślimy płasko, dwuwymiarowo jak jest w podatkach, tylko bilansowo - wielowymiarowo. Cała w tym sztuka, recesja rachunkowości.