Witam. Wielkie dzięki za filmik. Właśnie borykam się z podobnym tematem. Dom parterowy z w projekcie z poddaszem użytkowym. Poprzedni właściciel zrobił tylko parter. Tak jak na filmie strop drewniany. belki stropowe oparte wycięciem na murłacie. Izolacja pomiędzy belkami i zewnętrzna z wełny. sufit podwieszany parteru praktycznie na styk z wieńcem. Ściany od stelaża może widać na 3cm. Paroizolacja parter jeśli lepiona do ściany to na ślinę. Na brzegach akryl schodzi i miejscami wełna mokra :). Chcę dokończyć górę. i w ten sposób rozwiązać też problem paroizolacji parteru. Jak w takiej rzeźbie połączyć paroizolację dachu ze ścianą szczytową. bez rozwalania wszystkiego jedyny dostęp jest od góry. Czy można zamiast walczyć z folią wokół belek i przedłużyć ścianę styropianem do poziomu podłogi i uszczelnić pianką(polynor zamknietokomórkową). Ewentualnie jeśli styropian to zły pomysł to jak w takiej sytuacji pójść z tematem do przodu.
Co zrobić, jeśli dach został połczonny że ściana szczytową? Czy wystarczy od wewnątrz zapianowac i przykleić pas styropianu od wewnątrz pomieszczenia na ścianie szczytowej?
Witam serdecznie. Mój domek to parterówka z nieużytkowym poddaszem. Zatem patrząc od dołu, to będzie: płyta KG>folia paroizolacyjna przyklejona do stelaża> wełna 20cm pod belkami stropowymi> 20cm wełny w belkach na równo z górną krawędzią. Na belkach będzie deska lub płyta OSB ze 3 mm szczeliną , żeby wełna oddychała. Czy ja mam jeszcze jako przedłużenie tej wełny nad górna częscią stropu dać jeszcze 1 metr styropianu na ścianach szczytowych??. Jeśli tak to jaka grubość styropianu?. Pozdrawiam.
Mam pytanie. Czy układając na stropie drewnianym wełnę najpierw trzeba położyć paroizolacje ( pod wełne)? . Pomieszczenia nad stropem będzie ogrzewane, czyli też będzie ocieplone
witam odnośnie podasza i strychu Paroizolacja można zacząć od wieńca i zamknąć osobno pomieszczenie czy lepiej bedzie jak najpierw za izolowac cały skos od wieńca na sam szczyt ?
Witam . Domek parterowy,strych niski nieużytkowy . Jak grubą wełnę dać na ocieplenie ?( ,krokwy grub 14 cm.) Jak to zrobić?-czy dać wełnę między krokwiami 10 cm i jeszcze rozłożyć 5 cm w drugą stronę na krokwy aby nie było mostków termicznych i na to folię paroizolacyjną ? czy może inne grubości wełny? Na strop na strychu chcę również położyć 10 cm styropian i zrobić na nim wylewkę lub płyty OSB. Uważasz że będzie dobrze?
Witam. Widzę, że OSB kręcone do jętek. Pytanie - lepiej nadbijać jętki i dopiero kręcić czy bezpośrednio do jętek. Bo obawiam się falowanie podłogi a mam miejsce, żeby jednak jętki nadbić.
Witam mam pytanie odnośnie ścianek działowych na poddaszu z tego co zauważyłem to profile kręci się bezpośrednio do krokwi ( podkładając folie Pi ) i tutaj pojawia się mój dylemat z profilami umiejscowionymi w prostopadle do krokwi nie mam problemu ale co z tymi równoległymi jeśli ścianka nie wypada wzdłuż krokwi ?
Pod krokwie lub jetki trzeba zamocować laty i do nich zamocować profil UW. wcześniej pod profil UW podkładka z folii paroizolacyjnej na tyle szerokiej by można było skleic z paroizolacja na płaszczyznach skoków czy też sufitów.
GipsKartonITD dzięki za odpowiedz, mam jeszcze jedno pytanie jak najlepiej podnieść ściankę kolankową do poziomu murbelki ( przestrzeń do zagospodarowania to 8cm na wysokość i 8 cm głębokości na ścianie 7 m ) z tego co się orientowałem są 3 opcje : -gazobeton 6 ( ale zostanie ok 2 cm na docieplenie ) -klejenie styropianu -dobudówka z karton gipsu
Najlepiej jest nie tynkowac ścian tylko wykonać konstrukcje okładziny z pionowych cd co powiedzmy 40cm. Jeżeli madmurowanie wieńca to, najlepiej tak by wysokość na całej długości była taka by w miejscach krokwi do nadmurowania pozostawała Przestrzeń min 3cm na docieplenie.
Witam, mam zamiar odciążyć stary strop ze strzechy, ponieważ adaptuje poddasze, w miejscu gdzie chcę zrobić łazienke na poddaszu na dole tez ją mam i tu pytanie jak dać folię paroizolacyjną, na belki i pomiędzy nimi i na to wełna 20-25 cm i osb?
GipsKartonITD Czyli nie dawać, chodziło mi bardziej o to czy w łazience na dole na sufit dać folię, żeby wełna w stropie nie zbierała wilgoci, ponieważ będę robił hydroizolacje w łazience na górze
Dzień dobry. Takie pytanie ogólne. Ocieplenie poddasza wykonać przed tynkowaniem czy po? Chodzi mi o tynkowanie scian kolankowych, szczytowych i działowych. Z góry dziekuję za odpowiedź
Dzień dobry, we wcześniejszym filmie o izolacji miedzy krokwiami wypominał Pan, że nie można pozostawić wyłącznie sznurkowania ponieważ po pewnym czasie izolacja może się wybrzuszyć, spaść itd. (dobrze jest dokręcić płytę GK, która dociśnie) U mnie sytuacja wygląda tak: - poddasze będzie nieużytkowe (ewentualnie schowek) - wiązar ma wysokość 15cm - muszę pod wiązarem zostawić przestrzeń na rekuperacje i inne instalacje, a więc o jakieś 20-30cm obniżyć sufit Mam pytanie czy dobrym rozwiązaniem będzie od spodu wiązara przykręcić na całym suficie płytę OSB i układać wełnę luźno na górze (izolacja tylko w poziomie nie na skosach, 15 cm między wiązarami, a następnie np 5cm w przeciwną stronę). A może jakiś inny pomysł?
Układ przegrody od dołu. Łata co 40-50 cm, paroizolacja, wełna pomiędzy legarami, wełna na legarach. Tylko przy zasypie można wykonać deskowanie podsufitki.
+bike86 najkorzystniej ocieplenie zrobić po suficie . Przestrzeń strychową wyposażyć w wentylację w ścianach szczytowych, a w przypadku deskowania i pokrycia papą koniecznie otworzyć krycie wstepne w kalenicy i wykonać dodatkowy tropik na kontrlatach (pod najwyzszym rzedem lat) oraz zapewnić wlot powietrza w okapie.
Dziękuję za odpowiedź :) mam mętlik w głowie ponieważ docieram do sprzecznych informacji. Wiele osób (równiez praktyków) radzi mi żeby jednak ocieplić sam dach. Uzasadniają to tym, że przy ociepleniu jedynie sufitu podczas np. mroźnych dni różnica temperatur pomiędzy ogrzewanym mieszkaniem a nieogrzewanym i nieocieplonym strychem może wynosić np. 40 st (-20st na strychu i 20st w domu) i jedynym co oddziela od siebie te skrajne temperatury jest pojedyncza warstwa wełny. Podobnie rzecz ma się przy upałach, na strychu robi się "piekarnik" a od pomieszczenia oddziela go tylko jedna warstwa wełny ułożonej na suficie. Może ktoś ma swoje dodatkowe przemyślenia ?
+bike86 nie czaje. Dlaczego na suficie ma być jedna warstwa wełny? Ma być tyle samo jak nie odrobinę więcej niż montuje sie w skosach poddaszy. W suficie powinna być min 30cm warstwa izolacji. Sam strych i jego izolacja to już oddzielny temat. Możesz go izolować wełna np. 150-200 mm i zasłonić płyta OSB , oczywiście wcześniej wykonując konstrukcje wsporczo - nośną dla wełny wsporczo dla płyt nośna.
Źle to ująłem, jedna warstwa ale o grubości właśnie 30 cm - tyle planuje. Na dachu będzie dachówka betonowa. Czy te 30 cm dobrej wełny na stropie zapewni odpowiedni komfort termiczny ? Czy "dorzucenie" wełny powiedzmy 10 cm pomiędzy krokwie nie będzie zbędne ? Jaką wełnę Pan poleca na strop ?
Witam. Mam pytanie co w przypadku gdy przy dachu dwuspadowym jętka jest oddalona od ściany szczytowej o ok 1 cm. Czy wstrzykiwać np. piankę pomiędzy oba elementy. Jętka z dołu będzie ocieplona wełną 10cm i z góry wełną 5cm (oczywiście między krokwiowo jest jeszcze 15cm, ale to tutaj nie ma znaczenia)
GipsKartonITD będę się starał tak zrobić, taką samą sytuację mam przy oknie dachowym. odstęp między oknem a jętką to ok 2cm czyli chcąc zrobić lekko rozwartą wnęke to płytą doszedł bym do jętki, a to raczej zły pomysł. Postaram się jakoś powciskac tam wełnę.
Witam, mam pytanie odnośnie ocieplania dachu dwuspadowego. Czy adaptując strych na część mieszkalną muszę lub powinienem ocieplić dach od ścian bocznych aż po sam czubek? Czy może wystarczy ocieplenie dachu do miejsca w który będzie montowany sufit + ocieplenie sufitu?
+GipsKartonITD Ok tylko w moim przypadku na strychu nie ma jętek. Więc nie bardzo mam na czym oprzeć wełnę. Są natomiast 4 słupy podpierające. Niestety nie widziałem nigdzie filmu który tłumaczyłby jak zrobić ocieplenie strychu w takim wypadku.
Witam. Oglądałem Pana filmy na temat karton gipsów. Chciałbym wykonać podwieszany sufit na profilu CD przyścienny będzie UD. Potem chcęwykonać ściany również z płyt GK. Oczywiście przy suficie bedzie taśma ślizgowa. Moje pytanie: czy po wypełnieniu szczeliny masą powinienem połaczyc flizeliną ścianę z sufitem. Chodzi o to czy powinienem flizeline zagiąć w kontownik i tak zaszpachlować czy raczej tak jak Pan to pokazał w przypadku łączenia ze ścianą murowaną uzupełnić szczelinę a flizelinę dosunąć na prosto do ściany?
Witam, przy tym układzie sufit ściana. Połączenie flizeliną na dosunięcie, nie należy łamać flizeliny bo, i tak pęknie. Tu dobry będzie papier można go swobodnie wygiac, jest on do tego Przeznaczony.
Nie bardzo rozumiem jak zachować ciągłość izolacji przy ścianie szczytowej. Przecież nie da się tego w tym miejscu połączyć z izolacją elewacji. Nie rozumiem więc czemu ma służyć ten doklejony styropian. Czy dobrze zrozumiałem, że jeśli nad stropem mamy pomieszczenie nieogrzewane nie ma sensu dawać tam izolacji pod dach?
Pochwalony. Przyznaję, że dobrze się oglądało do momentu zahaczenia tematu ocieplenia budynku ze stropem drewnianym pomiędzy kondygnacją parteru i poddaszem użytkowym i to w takim szczególnym przypadku, gdzie na zewnętrznej ścianie nośnej zakończonej wieńcem ułożone są drewn. belki stropowe (w filmie określone jako 'legary') na ich końcach leży płatew stopowa na której opierają się krokwie. Taki przypadek spotkać można chyba już tylko przy renowacjach i termomodernizacjach budynków z przełomu wieków i powojnia. Dziś oczywista króluje ściana kolankowa. Ale o czym to ja chciałem... Aha. Przyjmijmy, że tak jak widać na filmie na namurnicy (ładne polskie słowo, w filmiku z niem. murłacie) opierają się wiązary dachowe przykładowo zbijane na gwoździe, czyli pas dolny wiązara tworzy strop a pasy górne - krokwie, połać dachu. Czy w takim przypadku naprawdę żmudne i trudne dla zwykłego zjadacza gipsu, wyklejanie paroizolacji do wieńca i opasywanie styków pasów jest naprawdę celowe i efektywne nie lepiej zacząć paroizolację zwyczajnie od podłogi? I tak nie uzyskamy szczelności. Tak w ogóle, jeśli chodzi o zawilgocenie wełny miner. moim zdaniem ważniejszą kwestią jest szczelność wiatroizolacji układanej na krokwiach czyli sklejanie zakładów, uszczelnienia pod kontrłatą, a stosowanie od wewnątrz pomieszczenia paroizolacji tylko w pomieszczeniach "mokrych". Czy uważa Pan, że zawsze konieczne jest stosowanie paroizolacji?
Paroizolacja musi miec ciągłość (zwaną potocznie jako szczelność). Bez tego przez izolację przepływa powietrze obniżając izolacyjność, a zwiększając zapotrzebowanie na ciepło. Oprócz tego mogą być przyczyną (nieszczelności w paroizolacji) powstawania ognisk korozji biologicznej konstrukcji drewnianej.
Witam. Zabieram się właśnie do wykończenia nowo wybudowanego domu z poddaszem użytkowym. Chcę najpierw wykończyć część dołu, a dopiero potem ocieplić strop nad poddaszem (tak mi wszyscy radzą). Problem w tym, że idzie zima i strasznie mi tam wieje. Mam taki pomysł żeby położyć wełnę tylko między dachem, a ścianami szczytowymi oraz między dachem, a murłatą - takie pasy po 25cm. Inaczej mówiąc chcę uszczelnić poddasze. Moje pytanie do Ciebie, czy taka wełna wystawiona na zewnątrz nie zawilgotnieje? Na zewnątrz nie ma jeszcze styropianu. Może masz jakiś innym pomysł?
A, ci wszyscy kto to taki? Twój wykonawcy czy koledzy . To, że tam wieje jest raczej powodem do radości niż zmartwienia. Ułożenie wełny w pasie murlaty i szczytów tylko zdlawi wymianę powietrza wiec nie będzie miało wpływu na poprawę warunków termicznych wnętrza. Nie poprawi komfortu cieplnego. Tym.batdziej, że ściany osłonowe nie są zaizolowane termicznie.
Czy stanie się coś wełnie? To również nie będzie miało na nic wpływu. 99% budynków nie posiada wentylacji i hmmm podejrzewam, że twój również. Wiec w wełnie może dojść do kondensacji pary wodnej za sprawą niekompletnej przegrody. Przy wypełnieniu pasa murlaty i szczytów oraz pozostawieniu budynku w stanie pustostanu bądź prowadzeniu prac typu instalatorskiego nic wełnie nie grozi. Przy prowadzeniu prac mokrych wełna zawilgotnieje lecz powtórzę to, nie będzie miało na nic wpływu.
+GipsKartonITD Dzięki za odpowiedź. Wszyscy, którzy brali udział w budowie, bardziej lub mniej związani z izolacjami, mówili żebym nie śpieszył się z ociepleniem stropu, bo będzie wyłazić wilgoć.Uwierz mi, że cieszyła mnie wieczna wichura na mojej działce, jak i w środku budynku, ale teraz chciałem wykańczać bez wiecznego kataru. Myślałem, że jak zamknę budynek to będę mógł uruchomić kotłownię i grzać, przynajmnie na dole będzie trochę cieplej. Wtedy zacznie działać wentylacja grawitacyjna. Całkowicie zamknąć i tak się nie uda, bo jest jeszcze wentylowany strych nad poddaszem, który jest teraz otwarty.
Nie zamykając izolacyjnie całego dachu poddasza przy dodatkowo nieocieplonej elewacji to, po tygodniu zrezygnujesz z grzania za sprawą kosztów. Odetnij sie od poddasza zmniejszając kubature grzewczą. Wykonaj na wysokości stropu w otworze klatki schodowej kratownicę z desek na sztorm i ułóż w niej styropian 10-12 cm gruby.
+GipsKartonITD Chyba wszystko jest już dla mnie jasne. Dzięki za wsparcie. Teraz zajmę się gładziami i malowaniem, ale jeszcze tu wrócę, jak przyjdzie czas rigipsów i ocieplenia :) Przy okazji, filmy są bardzo interesujące. Jeden z dwóch najlepszych kanałów jakie widziałem :)
Dzięki za materiał! Pozdrawiam!
Witam. Wielkie dzięki za filmik. Właśnie borykam się z podobnym tematem. Dom parterowy z w projekcie z poddaszem użytkowym. Poprzedni właściciel zrobił tylko parter. Tak jak na filmie strop drewniany. belki stropowe oparte wycięciem na murłacie. Izolacja pomiędzy belkami i zewnętrzna z wełny. sufit podwieszany parteru praktycznie na styk z wieńcem. Ściany od stelaża może widać na 3cm. Paroizolacja parter jeśli lepiona do ściany to na ślinę. Na brzegach akryl schodzi i miejscami wełna mokra :). Chcę dokończyć górę. i w ten sposób rozwiązać też problem paroizolacji parteru. Jak w takiej rzeźbie połączyć paroizolację dachu ze ścianą szczytową. bez rozwalania wszystkiego jedyny dostęp jest od góry. Czy można zamiast walczyć z folią wokół belek i przedłużyć ścianę styropianem do poziomu podłogi i uszczelnić pianką(polynor zamknietokomórkową). Ewentualnie jeśli styropian to zły pomysł to jak w takiej sytuacji pójść z tematem do przodu.
A co sądzicie o pianie pur na stropie i ścianach szczytowych
Mam problem. Co zrobic jesli nie ma ocieplenia miedzy sciana szczytową a deskowaniem dachu. Budynek stan surowy otwarty. Prosze o porade.
Co zrobić, jeśli dach został połczonny że ściana szczytową? Czy wystarczy od wewnątrz zapianowac i przykleić pas styropianu od wewnątrz pomieszczenia na ścianie szczytowej?
Jaki to kalkulator może wyliczyć ile jest sensu dać jakiej wełny na stryszku nieużytkowym? Można jakiegoś linka?
Witam. Która strona układamy wełnę. Po rozwinięciu z rolki która strona ma iść od strony płyt gk a która strona od strychu?? Czy ma to znaczenie???
Witam serdecznie. Mój domek to parterówka z nieużytkowym poddaszem. Zatem patrząc od dołu, to będzie: płyta KG>folia paroizolacyjna przyklejona do stelaża> wełna 20cm pod belkami stropowymi> 20cm wełny w belkach na równo z górną krawędzią. Na belkach będzie deska lub płyta OSB ze 3 mm szczeliną , żeby wełna oddychała. Czy ja mam jeszcze jako przedłużenie tej wełny nad górna częscią stropu dać jeszcze 1 metr styropianu na ścianach szczytowych??. Jeśli tak to jaka grubość styropianu?. Pozdrawiam.
Mam pytanie. Czy układając na stropie drewnianym wełnę najpierw trzeba położyć paroizolacje ( pod wełne)? . Pomieszczenia nad stropem będzie ogrzewane, czyli też będzie ocieplone
witam odnośnie podasza i strychu Paroizolacja można zacząć od wieńca i zamknąć osobno pomieszczenie czy lepiej bedzie jak najpierw za izolowac cały skos od wieńca na sam szczyt ?
Witam . Domek parterowy,strych niski nieużytkowy . Jak grubą wełnę dać na ocieplenie ?( ,krokwy grub 14 cm.) Jak to zrobić?-czy dać wełnę między krokwiami 10 cm i jeszcze rozłożyć 5 cm w drugą stronę na krokwy aby nie było mostków termicznych i na to folię paroizolacyjną ? czy może inne grubości wełny? Na strop na strychu chcę również położyć 10 cm styropian i zrobić na nim wylewkę lub płyty OSB. Uważasz że będzie dobrze?
+andrzej95405 nie, nie będzie dobrze.
Witam
Nasuwa mi się pytanie odnośnie maty termoizolacyjnej Alufox w przypadkach ocieplenia. Jakie jest pana zdanie na temat tego produktu?
Witam. Widzę, że OSB kręcone do jętek. Pytanie - lepiej nadbijać jętki i dopiero kręcić czy bezpośrednio do jętek. Bo obawiam się falowanie podłogi a mam miejsce, żeby jednak jętki nadbić.
W tym miejscu plyty sa dla przyslowiowej sztuki (tak sobie policzyl wykonujacy) . Podloge rozpocznij od adaptacji projektu wiezby.
Jakiej grubości powinien być ten styropian ? 5cm ? Rozumiem że on ma wychodzić aż za podłogę strychu ?
Witam Jeżeli domek nie ma ocieplonej elewacji ale ma już podbitkę jak w takiej sytuacji ocieplić Podbitka nie będzie przypadkiem mostkiem termicznym ?
Tak będzie mostek . Podbitke rozebrać w całości lub częściowo i izolację wykonasz z zachowaniem ciągłości.
Witam mam pytanie odnośnie ścianek działowych na poddaszu z tego co zauważyłem to profile kręci się bezpośrednio do krokwi ( podkładając folie Pi ) i tutaj pojawia się mój dylemat z profilami umiejscowionymi w prostopadle do krokwi nie mam problemu ale co z tymi równoległymi jeśli ścianka nie wypada wzdłuż krokwi ?
Pod krokwie lub jetki trzeba zamocować laty i do nich zamocować profil UW. wcześniej pod profil UW podkładka z folii paroizolacyjnej na tyle szerokiej by można było skleic z paroizolacja na płaszczyznach skoków czy też sufitów.
GipsKartonITD dzięki za odpowiedz, mam jeszcze jedno pytanie jak najlepiej podnieść ściankę kolankową do poziomu murbelki ( przestrzeń do zagospodarowania to 8cm na wysokość i 8 cm głębokości na ścianie 7 m ) z tego co się orientowałem są 3 opcje :
-gazobeton 6 ( ale zostanie ok 2 cm na docieplenie )
-klejenie styropianu
-dobudówka z karton gipsu
Najlepiej jest nie tynkowac ścian tylko wykonać konstrukcje okładziny z pionowych cd co powiedzmy 40cm. Jeżeli madmurowanie wieńca to, najlepiej tak by wysokość na całej długości była taka by w miejscach krokwi do nadmurowania pozostawała Przestrzeń min 3cm na docieplenie.
Witam, mam zamiar odciążyć stary strop ze strzechy, ponieważ adaptuje poddasze, w miejscu gdzie chcę zrobić łazienke na poddaszu na dole tez ją mam i tu pytanie jak dać folię paroizolacyjną, na belki i pomiędzy nimi i na to wełna 20-25 cm i osb?
+Ołdak strop? nie do mnie to pytanie a do konstrultora. Folia ? w stopie?!?!
GipsKartonITD Czyli nie dawać, chodziło mi bardziej o to czy w łazience na dole na sufit dać folię, żeby wełna w stropie nie zbierała wilgoci, ponieważ będę robił hydroizolacje w łazience na górze
@@Czarownikov i jak w końcu to wykonałeś ? ;)
Dzień dobry. Takie pytanie ogólne. Ocieplenie poddasza wykonać przed tynkowaniem czy po? Chodzi mi o tynkowanie scian kolankowych, szczytowych i działowych. Z góry dziekuję za odpowiedź
Wełnę należy ułożyć po zakończeniu prac mokrych.
Dzień dobry,
we wcześniejszym filmie o izolacji miedzy krokwiami wypominał Pan, że nie można pozostawić wyłącznie sznurkowania ponieważ po pewnym czasie izolacja może się wybrzuszyć, spaść itd. (dobrze jest dokręcić płytę GK, która dociśnie)
U mnie sytuacja wygląda tak:
- poddasze będzie nieużytkowe (ewentualnie schowek)
- wiązar ma wysokość 15cm
- muszę pod wiązarem zostawić przestrzeń na rekuperacje i inne instalacje, a więc o jakieś 20-30cm obniżyć sufit
Mam pytanie czy dobrym rozwiązaniem będzie od spodu wiązara przykręcić na całym suficie płytę OSB i układać wełnę luźno na górze (izolacja tylko w poziomie nie na skosach, 15 cm między wiązarami, a następnie np 5cm w przeciwną stronę).
A może jakiś inny pomysł?
Układ przegrody od dołu. Łata co 40-50 cm, paroizolacja, wełna pomiędzy legarami, wełna na legarach. Tylko przy zasypie można wykonać deskowanie podsufitki.
+GipsKartonITD dziękuje za express, fajny kanał bardzo dużo się dowiedziałem :))
Dzień dobry. Strop drewniany, sufit podwieszany, poddasze nieużytkowe - strych. Czy lepiej ocieplić sam strop czy strop i dach ?
+bike86 najkorzystniej ocieplenie zrobić po suficie . Przestrzeń strychową wyposażyć w wentylację w ścianach szczytowych, a w przypadku deskowania i pokrycia papą koniecznie otworzyć krycie wstepne w kalenicy i wykonać dodatkowy tropik na kontrlatach (pod najwyzszym rzedem lat) oraz zapewnić wlot powietrza w okapie.
Dziękuję za odpowiedź :) mam mętlik w głowie ponieważ docieram do sprzecznych informacji. Wiele osób (równiez praktyków) radzi mi żeby jednak ocieplić sam dach. Uzasadniają to tym, że przy ociepleniu jedynie sufitu podczas np. mroźnych dni różnica temperatur pomiędzy ogrzewanym mieszkaniem a nieogrzewanym i nieocieplonym strychem może wynosić np. 40 st (-20st na strychu i 20st w domu) i jedynym co oddziela od siebie te skrajne temperatury jest pojedyncza warstwa wełny. Podobnie rzecz ma się przy upałach, na strychu robi się "piekarnik" a od pomieszczenia oddziela go tylko jedna warstwa wełny ułożonej na suficie. Może ktoś ma swoje dodatkowe przemyślenia ?
+bike86 nie czaje. Dlaczego na suficie ma być jedna warstwa wełny? Ma być tyle samo jak nie odrobinę więcej niż montuje sie w skosach poddaszy. W suficie powinna być min 30cm warstwa izolacji. Sam strych i jego izolacja to już oddzielny temat. Możesz go izolować wełna np. 150-200 mm i zasłonić płyta OSB , oczywiście wcześniej wykonując konstrukcje wsporczo - nośną dla wełny wsporczo dla płyt nośna.
Źle to ująłem, jedna warstwa ale o grubości właśnie 30 cm - tyle planuje. Na dachu będzie dachówka betonowa. Czy te 30 cm dobrej wełny na stropie zapewni odpowiedni komfort termiczny ? Czy "dorzucenie" wełny powiedzmy 10 cm pomiędzy krokwie nie będzie zbędne ? Jaką wełnę Pan poleca na strop ?
witam czy moge ocieplic sciany w bloku od wewnątrz plytami ytong silka multipor? blok z tzw plyty nie ocieplony na zewnątrz
+Emil Sobolewski na to pytanie odpowie administracja. Z życia powiem, że korzyści (jedna sciana w bloku) z tego nie ma.
Witam. Mam pytanie co w przypadku gdy przy dachu dwuspadowym jętka jest oddalona od ściany szczytowej o ok 1 cm. Czy wstrzykiwać np. piankę pomiędzy oba elementy. Jętka z dołu będzie ocieplona wełną 10cm i z góry wełną 5cm (oczywiście między krokwiowo jest jeszcze 15cm, ale to tutaj nie ma znaczenia)
+Wojciech Syska Przytnij i wsun wąski pas wełny.
GipsKartonITD będę się starał tak zrobić, taką samą sytuację mam przy oknie dachowym. odstęp między oknem a jętką to ok 2cm czyli chcąc zrobić lekko rozwartą wnęke to płytą doszedł bym do jętki, a to raczej zły pomysł. Postaram się jakoś powciskac tam wełnę.
Witam, mam pytanie odnośnie ocieplania dachu dwuspadowego. Czy adaptując strych na część mieszkalną muszę lub powinienem ocieplić dach od ścian bocznych aż po sam czubek? Czy może wystarczy ocieplenie dachu do miejsca w który będzie montowany sufit + ocieplenie sufitu?
Izolacje połaci dachu wykonuje się do górnej wysokosci izolacji przyszłego sufitu.
+GipsKartonITD Ok tylko w moim przypadku na strychu nie ma jętek. Więc nie bardzo mam na czym oprzeć wełnę. Są natomiast 4 słupy podpierające. Niestety nie widziałem nigdzie filmu który tłumaczyłby jak zrobić ocieplenie strychu w takim wypadku.
Witam.
Oglądałem Pana filmy na temat karton gipsów. Chciałbym wykonać podwieszany sufit na profilu CD przyścienny będzie UD. Potem chcęwykonać ściany również z płyt GK. Oczywiście przy suficie bedzie taśma ślizgowa. Moje pytanie: czy po wypełnieniu szczeliny masą powinienem połaczyc flizeliną ścianę z sufitem. Chodzi o to czy powinienem flizeline zagiąć w kontownik i tak zaszpachlować czy raczej tak jak Pan to pokazał w przypadku łączenia ze ścianą murowaną uzupełnić szczelinę a flizelinę dosunąć na prosto do ściany?
Witam, przy tym układzie sufit ściana. Połączenie flizeliną na dosunięcie, nie należy łamać flizeliny bo, i tak pęknie. Tu dobry będzie papier można go swobodnie wygiac, jest on do tego Przeznaczony.
Rozumiem. Dzieki za szybka odpowiedz. Pozdrawiam
Nie bardzo rozumiem jak zachować ciągłość izolacji przy ścianie szczytowej. Przecież nie da się tego w tym miejscu połączyć z izolacją elewacji. Nie rozumiem więc czemu ma służyć ten doklejony styropian. Czy dobrze zrozumiałem, że jeśli nad stropem mamy pomieszczenie nieogrzewane nie ma sensu dawać tam izolacji pod dach?
da. ściany szczytowe trzeba pomurować np. 15 cm niżej niż górna wysokość krokwi i to szczelinę wypełnić materiałem izolacyjnym
Rozumiem.że to długi temat ale jak Ty to widzisz. Pozdrawiam
W skrucie prosze
Pochwalony.
Przyznaję, że dobrze się oglądało do momentu zahaczenia tematu ocieplenia budynku ze stropem drewnianym pomiędzy kondygnacją parteru i poddaszem użytkowym i to w takim szczególnym przypadku, gdzie na zewnętrznej ścianie nośnej zakończonej wieńcem ułożone są drewn. belki stropowe (w filmie określone jako 'legary') na ich końcach leży płatew stopowa na której opierają się krokwie. Taki przypadek spotkać można chyba już tylko przy renowacjach i termomodernizacjach budynków z przełomu wieków i powojnia. Dziś oczywista króluje ściana kolankowa. Ale o czym to ja chciałem... Aha.
Przyjmijmy, że tak jak widać na filmie na namurnicy (ładne polskie słowo, w filmiku z niem. murłacie) opierają się wiązary dachowe przykładowo zbijane na gwoździe, czyli pas dolny wiązara tworzy strop a pasy górne - krokwie, połać dachu. Czy w takim przypadku naprawdę żmudne i trudne dla zwykłego zjadacza gipsu, wyklejanie paroizolacji do wieńca i opasywanie styków pasów jest naprawdę celowe i efektywne nie lepiej zacząć paroizolację zwyczajnie od podłogi? I tak nie uzyskamy szczelności. Tak w ogóle, jeśli chodzi o zawilgocenie wełny miner. moim zdaniem ważniejszą kwestią jest szczelność wiatroizolacji układanej na krokwiach czyli sklejanie zakładów, uszczelnienia pod kontrłatą, a stosowanie od wewnątrz pomieszczenia paroizolacji tylko w pomieszczeniach "mokrych". Czy uważa Pan, że zawsze konieczne jest stosowanie paroizolacji?
Paroizolacja musi miec ciągłość (zwaną potocznie jako szczelność). Bez tego przez izolację przepływa powietrze obniżając izolacyjność, a zwiększając zapotrzebowanie na ciepło. Oprócz tego mogą być przyczyną (nieszczelności w paroizolacji) powstawania ognisk korozji biologicznej konstrukcji drewnianej.
Witam. Zabieram się właśnie do wykończenia nowo wybudowanego domu z poddaszem użytkowym. Chcę najpierw wykończyć część dołu, a dopiero potem ocieplić strop nad poddaszem (tak mi wszyscy radzą). Problem w tym, że idzie zima i strasznie mi tam wieje. Mam taki pomysł żeby położyć wełnę tylko między dachem, a ścianami szczytowymi oraz między dachem, a murłatą - takie pasy po 25cm. Inaczej mówiąc chcę uszczelnić poddasze. Moje pytanie do Ciebie, czy taka wełna wystawiona na zewnątrz nie zawilgotnieje? Na zewnątrz nie ma jeszcze styropianu. Może masz jakiś innym pomysł?
A, ci wszyscy kto to taki? Twój wykonawcy czy koledzy . To, że tam wieje jest raczej powodem do radości niż zmartwienia. Ułożenie wełny w pasie murlaty i szczytów tylko zdlawi wymianę powietrza wiec nie będzie miało wpływu na poprawę warunków termicznych wnętrza. Nie poprawi komfortu cieplnego. Tym.batdziej, że ściany osłonowe nie są zaizolowane termicznie.
Czy stanie się coś wełnie? To również nie będzie miało na nic wpływu. 99% budynków nie posiada wentylacji i hmmm podejrzewam, że twój również. Wiec w wełnie może dojść do kondensacji pary wodnej za sprawą niekompletnej przegrody. Przy wypełnieniu pasa murlaty i szczytów oraz pozostawieniu budynku w stanie pustostanu bądź prowadzeniu prac typu instalatorskiego nic wełnie nie grozi. Przy prowadzeniu prac mokrych wełna zawilgotnieje lecz powtórzę to, nie będzie miało na nic wpływu.
+GipsKartonITD Dzięki za odpowiedź. Wszyscy, którzy brali udział w budowie, bardziej lub mniej związani z izolacjami, mówili żebym nie śpieszył się z ociepleniem stropu, bo będzie wyłazić wilgoć.Uwierz mi, że cieszyła mnie wieczna wichura na mojej działce, jak i w środku budynku, ale teraz chciałem wykańczać bez wiecznego kataru. Myślałem, że jak zamknę budynek to będę mógł uruchomić kotłownię i grzać, przynajmnie na dole będzie trochę cieplej. Wtedy zacznie działać wentylacja grawitacyjna. Całkowicie zamknąć i tak się nie uda, bo jest jeszcze wentylowany strych nad poddaszem, który jest teraz otwarty.
Nie zamykając izolacyjnie całego dachu poddasza przy dodatkowo nieocieplonej elewacji to, po tygodniu zrezygnujesz z grzania za sprawą kosztów. Odetnij sie od poddasza zmniejszając kubature grzewczą. Wykonaj na wysokości stropu w otworze klatki schodowej kratownicę z desek na sztorm i ułóż w niej styropian 10-12 cm gruby.
+GipsKartonITD Chyba wszystko jest już dla mnie jasne. Dzięki za wsparcie. Teraz zajmę się gładziami i malowaniem, ale jeszcze tu wrócę, jak przyjdzie czas rigipsów i ocieplenia :) Przy okazji, filmy są bardzo interesujące. Jeden z dwóch najlepszych kanałów jakie widziałem :)
Mądrze gada,chłoncie wiedzę p9ki darmo