Dne 30. října 2020 si Spolek výtvarných umělců Mánes společně s celou kulturní veřejností a svými příznivci připomíná devadesáté výročí otevření slavné spolkové budovy Mánes na Masarykově nábřeží. Na budově je dodnes umístěn nápis, který zmínil ve svém projevu v den otevření Otakar Novotný: „Dej bůh štěstí domu tomu, vystavěl jsem, nevím komu. “ Architektovo proroctví se 3. 3. 1956 neblaze naplnilo. ÚNV hl. m. Prahy protiprávně rozpustil S. V. U. Mánes, a jeho likvidátorem ustanovil Český fond výtvarných umění. 20. 11. 1990 se usneslo dvacet původních členů S. V. U. Mánes obnovit činnost spolku a vstoupit do svých práv a závazků v souladu se stanovami a požádat o navrácení spolkové budovy. ČFVU svou činnost pod nátlakem nové politické situace ukončil 31. 12. 1994 a transformoval se v Nadaci ČFU. Ta se po desetiletí právních sporů o spolkový dům stala rozsudkem Nejvyššího soudu ČR jeho vlastníkem. S. V. U. Mánes svůj spolkový dům, který si postavil vlastní vůlí ke svým potřebám, byl nucen opustit 30. 1. 2004. Mánesáky postavený dům byl politickou zvůlí ukraden a dosud nebyl vrácen. Přísloví, které dodnes připomíná tragický osud spolkového domu, se naplnilo. „Vystavěl jsem, nevím komu“. Křivda zůstane křivdou, nespravedlnost nespravedlností a krádež krádeží. Se smutkem a rozčarováním sledujeme dění v „našem domě“, které popírá smysl a podstatu mánesáckého chrámu, který vybudovali naši předci nejen jako spolkovou budovu, ale i jako místo zasvěcené umění nezávislého na penězích a zakázkách byznysu. Nezbývá nám nic jiného než si přát, aby v budoucnu tato nám vzácná budova, opět sloužila původní myšlence a vymanila se z područí konzumu. S tímto rozsudkem se Spolek Mánes nikdy nesmíří!
Celá lokalita je dobrá, ačkoliv prostor ostrova je využíván diskutabilním způsobem (oplocené dětské hřiště, kde většinu času nikdo není). Před lety jsem se již jako dospělý chodil na večer projít a často skončil na houpačkách u Mánesu. Z oken byla slyšet hudba, drum and bass, výhled na řeku a hrad. Bylo to pěkné.
Bohužel úpadek který nastal po roce 1948 jsme ještě nedohnali. Sice u nás pár architektů a umělců na světové úrovní je, ale ti nemají moc velkou šanci, přes tu masu podprůměrnosti, či průměrnosti naši společnost někam nějak výrazně posunout.
Bývali bychom ho dávno dohnali, nebýt srpna roku 1968. Moderna u nás se v 60.letech začala vracet do svých dřívějších kvalit odmítnutím sorely po roce 1956, bohužel v 70.a 80.letech se to opět vracelo pod průměr. A hodně mě mrzí promarněná šance po roce 89. Výjimečných staveb z porevol. doby je žalostně málo, v podstatě mě napadne jen Tančící dům a pak musím hodně přemýšlet abych si vzpomněl na něco dalšího...
Bohužel už dneska "nikoho" nezajímá dyzajn, vše je podřízeno euronormám na emisní náročnost domu. Je složité dneska udělat dům třeba se štuky, nebo jinak pěknou fasádou. Normy tě tlačí postavit dům z Porotermu a pak to polepit polystyrenem. Já mám taky rád dílo Chochola, Králíčka, Gočára, ... Ale dneska kdyby přinesli jejich projekt na stavební úřad, neprošel by. Když vidím, ty satelitní zástavby kolem Prahy, radši se nekoukám. Až na drobné výjimky je ta zástavba brak.
@@MartinProavis Architekta lidi co jim něco "leží v žaludku" nemají co zajímat. Jak se začne kdekdo z ulice srát do toho jak má vypadat architektura, je to její konec. Ani prezident do toho nemá co kecat, viz. idiot Kikina Klausů, co se chtěl přivázat k bagru aby se nestavěla Národní knihovna na Letné. Kdyby si Ludwig Mies van der Rohe nechal kdejakým zaostalým kretenem kecat do toho jak má stavět, nikdy by se nestal jedním z nejlepších architektů světa posledních sta let.
Tady bych se zastal kuřáckého salónku. My malíři nemáme peněz na rozhazování, a po výstavě zajít s přáteli do hezké restaurace je díra do rozpočtu. Je milé mít za výstavní síní kuchyňku, kde si uděláte vlastní kafe, přes všechny zákazy si zapálite cigárko a sedíte mezi svými, v krásném prostředí, povídáte si, a na konci večera neplatíte trojciferný účet... DiJ.
@michaeledgarhorsky1139 podľa mňa problém nie je samotný kuřácky salónek ako taký, ale voľba nábytku, ktorá sa tam nehodí, napr. minimálne by som tam dal funkcionalistické odľahčené kreslá miesto ťažkotonážnych koženkových (ktoré same o sebe nie sú zlé ale hodili by sa inde). Podobne reštaurácia by si zaslúžila trebárs Thonet miesto nevkusu 90. rokov.
Ale to, že dům neslouží svému původnímu účelu přece není špatně...možná je to pro takovou budovu "pod úroveň" hostit marketingové akce na druhou stranu se jedná o velký prostor v centru města, kdyby se tam udělala stálá výstava hypermoderního umění, tak tam za den zabloudí pár individuí omylem, srknou si u toho soya latte a co z toho? Stejně jako "vybydlené" turistické centrum kam žádnej pražák nevkročí pokud tam vysloveně nemusí, jakmile místo přijde o své stálé "obyvatele", buď chátrá, nebo se jedná o skanzen využitelný tak maximálně na filmové kulisy. Doba se změnila, všelijaké spolky ztratily význam, natož aby si mohly něco takového postavit (nebo jen udržovat), tak i dům musí jít s dobou. Chápu názor pana Gebriana, ale pokud proběhne v budoucnu úprava směrem k původním účelům, bude to sice krásný dům, ale prázdný.
@@4ever242 Sám jste si v podstatě odpověděl...ano mainstreamové, protože všechno stojí prachy a vy potřebujete lidi aby ty prachy dali, pokud nemáte ty lidi nemáte prachy. Teda pardon, máte prachy, musíte mít své kamarády na správných místech, aby vám dotlačili dotace, České i Evropské přesně na ten Váš nesmysl. To je prostředí, které absolutně destruuje společnost. Místo aby "nemainstreamoví" umělci žili na hraně mainstreamu tzn. rozšiřovali obzory a postupně formovali budoucí společnost, tak natvrdo a bez rozmyslu vytvářejí úplný opak. Místo, aby udělali kvalitní, byť trochu kontroverzní dílo, na které by aspoň část mainstreamu ale přišla si žijou svým antisvětem s pár fandama, co se potřebujou cejtit dostatečně "alternativně"... Tohle je ale špatně už od výchovy a od škol, v podstatě jsme izolovali mládež od reality, úspěchy dostávaj zadarmo a za neúspěchy vždy může někdo jinej. Otázka práce a peněz je jim cizí, protože hlavní je zábava, jsou jim vtloukány "vzletné" myšlenky ale nikdy už o nich nikdo nepřemýšlel do detailu. Pak jde nejen o umělce, takovejhle člověk přijde, vymění 3 školy, protože teprve na VŠ zjistí, že žádnej obor nemá jenom pozitiva a ke 30 vyrazí jako by něco dělat...když zjistí že nic neumí, protože skutečná a dobře placená znalost je pro lidi co mají snahu, tak všechno svede na společnost, čeká kdo mu co dá a ještě nadává, že by přece bylo spravedlivé, aby měli všichni stejně. Dřív i alternativní umělec musel přemýšlet a jeho dílo se muselo někomu líbit, musel bejt schopen za to zaplatit případně živili dané umělce i celé roky. Dneska? Pokud se nejedná o dotace, což je spíš evropskej model, tak americkej model je levně nakoupit díla nějakého umělce, uměle ho proslavit, darovat ten odpad nějakému muzeu (přičemž se ten odpad stejným kruhem znalců nechá nacenit na miliony) a takovej dar si odepsat z daní. Možná už jsem dneska ale alternativní já - jedinec kterej se ve 12 rozhodnul pro nějakej obor a jelikož život je krátkej, tak jsem ten obor 30x neměnil a teď v době, kdy někteří vrstevníci horko těžko sháněj nájem mám svůj byt a slušnou práci, kde mě platí za to, že nejen že jsem si přečet knížku, ale celej život na sobě makám. A ano, když jdu do galerie, tak moderní umění vynechávám, většinou to nestojí za strávenej čas.
Nejen k hlaseni pozaru slouzila .. od roku 1977 se odtud hlasilo i neco docela jineho ze stran STB.. bylo odtud videt na nabrezni dum kde bydlel Vaclav Havel
Mě se to nelíbí. Do místa to absolutně nezapadá a s okolím absolutně nesouzní. Na jiném místě proč ne, ale zde to nechutným způsobem ničí kouzlo nábřeží. Pochybuju, že by dnes někdo někomu povolil postavit barák uprostřed řeky.
A ta analogie s interiérem mi připadá zcela výstižná. Vybavení vůbec nekoresponduje s domem stejně jako dům vůbec nekoresponduje s okolím. Já když jdu kolem tak spi představuju, jak by to bylo krásné, kdyby to tam nebylo. Prostě velká bílá skvrna na reliéfu Prahy. A jak jsem psal níže, kdyby si motorkářský spolek vymyslel, že si postaví pro své zájmy želozobetonovou kostku přilepenou na Karlův most, pochybuju, že by jim to někdo dovolil.
Napíšu něco velmi amatérského. Jsou budovy, které jsou kvalitní a zajímavé jak pro odborníky, tak pro laiky... tzn. že i člověk, který o architektuře nic neví se u zajímavé stavby zastaví a prohlédne si jí, turista si takovou stavbu vyfotí a odborník řekne, i jak je skvělá. A pak máte stavby, které jsou úžasné pro odborníky a když vám odborník jako Gebrian vysvětlí, proč jsou skvělé, tak vám to dojde a oceníte je, ale pokud kolem takové budovy jdete neznale, tak ji úplně přehlédnete a to je podle mě Mánes. Teď když jsem shlédl toto video, tak chápu, že je to zajímavá stavba, ale vlastně jsem kolem toho baráku 4 roky chodil a nikdy si ho pořádně nevšiml a vsadil bych se, že ani turisti v Praze si Mánes nevyfotí. Takže ano je to určitě zajímavá a důležitá budova, ale taky vypadá dost obyčejně nenápadně, sterilně a prostě nudně, takže z odborného hlediska je to určitě wow, ale vlastně takovou stavbou většinu lidí nenadchnete. Takže nevím, zda si zaslouží takovou chválu.
@@4ever242 Tak samozřejmě s regulací Vltavy toho zaniklo mnohem víc - mlýny, ostrovy, skutečné náplavky, původní pobřežní zástavba atd. Zbylo pár vodárenských věží, nové jezy částečně kopírují polohu těch původních... jinak toho ze staré Prahy moc nezbylo. Ano, byla to předtím Praha ještě tak trochu středověká, s lejny, blátem, chudobou a dřinou... Reprezentativní nábřeží vytvořila zcela novou atmosféru Prahy, stejně jako čtvrti přestavěné v rámci asanace. Ale ten Mánes mi stejně připadá trochu jako betonová socialistická Jednota v malebné vesničce. Chápu, umělci se potřebovali "podepsat".
Nikde nebol spomenuty most, kostol ani nič iné... Iba mlyn :) Myslím že premena mlynu v centre Prahy na galériu s krásnym svetlom a panoramatickými oknami nie je vôbec zlý nápad :)
Mnohokrát jsem šel kolem a nikdy jsem nešel dovnitř. Evidentně chyba. Parádní stavba.
Mánes je super. Hrál jsem tam u rautu a je to tam moc hezké. Děkuji za skvělá videa, která mne obohacují a hlavně mám Váš způsob vyprávění moc rád. 🙂
Mánes patří určitě mezi top ten Pražských moderních architektonických majstrštyků, 🎈Skvělé 👏👏
Dne 30. října 2020 si Spolek výtvarných umělců Mánes společně s celou kulturní veřejností a svými příznivci připomíná devadesáté výročí otevření slavné spolkové budovy Mánes na Masarykově nábřeží.
Na budově je dodnes umístěn nápis, který zmínil ve svém projevu v den otevření Otakar Novotný: „Dej bůh štěstí domu tomu, vystavěl jsem, nevím komu. “ Architektovo proroctví se 3. 3. 1956 neblaze naplnilo. ÚNV hl. m. Prahy protiprávně rozpustil S. V. U. Mánes, a jeho likvidátorem ustanovil Český fond výtvarných umění.
20. 11. 1990 se usneslo dvacet původních členů S. V. U. Mánes obnovit činnost spolku a vstoupit do svých práv a závazků v souladu se stanovami a požádat o navrácení spolkové budovy.
ČFVU svou činnost pod nátlakem nové politické situace ukončil 31. 12. 1994 a transformoval se v Nadaci ČFU. Ta se po desetiletí právních sporů o spolkový dům stala rozsudkem Nejvyššího soudu ČR jeho vlastníkem.
S. V. U. Mánes svůj spolkový dům, který si postavil vlastní vůlí ke svým potřebám, byl nucen opustit 30. 1. 2004. Mánesáky postavený dům byl politickou zvůlí ukraden a dosud nebyl vrácen. Přísloví, které dodnes připomíná tragický osud spolkového domu, se naplnilo. „Vystavěl jsem, nevím komu“.
Křivda zůstane křivdou, nespravedlnost nespravedlností a krádež krádeží. Se smutkem a rozčarováním sledujeme dění v „našem domě“, které popírá smysl a podstatu mánesáckého chrámu, který vybudovali naši předci nejen jako spolkovou budovu, ale i jako místo zasvěcené umění nezávislého na penězích a zakázkách byznysu.
Nezbývá nám nic jiného než si přát, aby v budoucnu tato nám vzácná budova, opět sloužila původní myšlence a vymanila se z područí konzumu. S tímto rozsudkem se Spolek Mánes nikdy nesmíří!
Děkuji za váš výklad. A 😊,INFORMACE. VY😊BORNE VIDEO.PREJI KRÁSNÝ VEČER.
Celá lokalita je dobrá, ačkoliv prostor ostrova je využíván diskutabilním způsobem (oplocené dětské hřiště, kde většinu času nikdo není).
Před lety jsem se již jako dospělý chodil na večer projít a často skončil na houpačkách u Mánesu. Z oken byla slyšet hudba, drum and bass, výhled na řeku a hrad. Bylo to pěkné.
Bohužel úpadek který nastal po roce 1948 jsme ještě nedohnali. Sice u nás pár architektů a umělců na světové úrovní je, ale ti nemají moc velkou šanci, přes tu masu podprůměrnosti, či průměrnosti naši společnost někam nějak výrazně posunout.
Bývali bychom ho dávno dohnali, nebýt srpna roku 1968. Moderna u nás se v 60.letech začala vracet do svých dřívějších kvalit odmítnutím sorely po roce 1956, bohužel v 70.a 80.letech se to opět vracelo pod průměr. A hodně mě mrzí promarněná šance po roce 89. Výjimečných staveb z porevol. doby je žalostně málo, v podstatě mě napadne jen Tančící dům a pak musím hodně přemýšlet abych si vzpomněl na něco dalšího...
Bohužel už dneska "nikoho" nezajímá dyzajn, vše je podřízeno euronormám na emisní náročnost domu. Je složité dneska udělat dům třeba se štuky, nebo jinak pěknou fasádou. Normy tě tlačí postavit dům z Porotermu a pak to polepit polystyrenem. Já mám taky rád dílo Chochola, Králíčka, Gočára, ... Ale dneska kdyby přinesli jejich projekt na stavební úřad, neprošel by. Když vidím, ty satelitní zástavby kolem Prahy, radši se nekoukám. Až na drobné výjimky je ta zástavba brak.
Nemůžeš produkovat architektonická veledíla, když je veřejnost proti.
I třeba Tančící dům, leží stále hodně lidem v žaludku...
@@KaelSvalcembelk Ale jde to. Ono je dnes spíš složité najít odvážného investora.
@@MartinProavis Architekta lidi co jim něco "leží v žaludku" nemají co zajímat. Jak se začne kdekdo z ulice srát do toho jak má vypadat architektura, je to její konec. Ani prezident do toho nemá co kecat, viz. idiot Kikina Klausů, co se chtěl přivázat k bagru aby se nestavěla Národní knihovna na Letné. Kdyby si Ludwig Mies van der Rohe nechal kdejakým zaostalým kretenem kecat do toho jak má stavět, nikdy by se nestal jedním z nejlepších architektů světa posledních sta let.
Nádherná stavba :)
Tady bych se zastal kuřáckého salónku. My malíři nemáme peněz na rozhazování, a po výstavě zajít s přáteli do hezké restaurace je díra do rozpočtu. Je milé mít za výstavní síní kuchyňku, kde si uděláte vlastní kafe, přes všechny zákazy si zapálite cigárko a sedíte mezi svými, v krásném prostředí, povídáte si, a na konci večera neplatíte trojciferný účet... DiJ.
Dnes už jsou kuřáci ve stejné sortě lidí jako ostatní smažky.
❤
@michaeledgarhorsky1139 podľa mňa problém nie je samotný kuřácky salónek ako taký, ale voľba nábytku, ktorá sa tam nehodí, napr. minimálne by som tam dal funkcionalistické odľahčené kreslá miesto ťažkotonážnych koženkových (ktoré same o sebe nie sú zlé ale hodili by sa inde). Podobne reštaurácia by si zaslúžila trebárs Thonet miesto nevkusu 90. rokov.
moc prosím trochu zklidnit podkladovou hudbu...
jsem si vědom jeho kvalit, ale mánes se mi prostě z nějakých důvodů, které sám neznám opravdu nelíbí
To co se líbí jednomu, nemusí se líbit druhému. To co jeden architekt vychválí do nebes, druhý by nejradši zboural...
Přesně.
Vzpomínám na výstavy Zrzavého, Kupka atd. Dnes komerční úpadek jako celé kultury.
Miluju funkcionalismus!
Ale to, že dům neslouží svému původnímu účelu přece není špatně...možná je to pro takovou budovu "pod úroveň" hostit marketingové akce na druhou stranu se jedná o velký prostor v centru města, kdyby se tam udělala stálá výstava hypermoderního umění, tak tam za den zabloudí pár individuí omylem, srknou si u toho soya latte a co z toho? Stejně jako "vybydlené" turistické centrum kam žádnej pražák nevkročí pokud tam vysloveně nemusí, jakmile místo přijde o své stálé "obyvatele", buď chátrá, nebo se jedná o skanzen využitelný tak maximálně na filmové kulisy. Doba se změnila, všelijaké spolky ztratily význam, natož aby si mohly něco takového postavit (nebo jen udržovat), tak i dům musí jít s dobou. Chápu názor pana Gebriana, ale pokud proběhne v budoucnu úprava směrem k původním účelům, bude to sice krásný dům, ale prázdný.
Máte zajímavé představy o současných umělcích, takový krásně mainstreamový.
@@4ever242 Sám jste si v podstatě odpověděl...ano mainstreamové, protože všechno stojí prachy a vy potřebujete lidi aby ty prachy dali, pokud nemáte ty lidi nemáte prachy. Teda pardon, máte prachy, musíte mít své kamarády na správných místech, aby vám dotlačili dotace, České i Evropské přesně na ten Váš nesmysl. To je prostředí, které absolutně destruuje společnost. Místo aby "nemainstreamoví" umělci žili na hraně mainstreamu tzn. rozšiřovali obzory a postupně formovali budoucí společnost, tak natvrdo a bez rozmyslu vytvářejí úplný opak. Místo, aby udělali kvalitní, byť trochu kontroverzní dílo, na které by aspoň část mainstreamu ale přišla si žijou svým antisvětem s pár fandama, co se potřebujou cejtit dostatečně "alternativně"...
Tohle je ale špatně už od výchovy a od škol, v podstatě jsme izolovali mládež od reality, úspěchy dostávaj zadarmo a za neúspěchy vždy může někdo jinej. Otázka práce a peněz je jim cizí, protože hlavní je zábava, jsou jim vtloukány "vzletné" myšlenky ale nikdy už o nich nikdo nepřemýšlel do detailu. Pak jde nejen o umělce, takovejhle člověk přijde, vymění 3 školy, protože teprve na VŠ zjistí, že žádnej obor nemá jenom pozitiva a ke 30 vyrazí jako by něco dělat...když zjistí že nic neumí, protože skutečná a dobře placená znalost je pro lidi co mají snahu, tak všechno svede na společnost, čeká kdo mu co dá a ještě nadává, že by přece bylo spravedlivé, aby měli všichni stejně.
Dřív i alternativní umělec musel přemýšlet a jeho dílo se muselo někomu líbit, musel bejt schopen za to zaplatit případně živili dané umělce i celé roky. Dneska? Pokud se nejedná o dotace, což je spíš evropskej model, tak americkej model je levně nakoupit díla nějakého umělce, uměle ho proslavit, darovat ten odpad nějakému muzeu (přičemž se ten odpad stejným kruhem znalců nechá nacenit na miliony) a takovej dar si odepsat z daní.
Možná už jsem dneska ale alternativní já - jedinec kterej se ve 12 rozhodnul pro nějakej obor a jelikož život je krátkej, tak jsem ten obor 30x neměnil a teď v době, kdy někteří vrstevníci horko těžko sháněj nájem mám svůj byt a slušnou práci, kde mě platí za to, že nejen že jsem si přečet knížku, ale celej život na sobě makám. A ano, když jdu do galerie, tak moderní umění vynechávám, většinou to nestojí za strávenej čas.
@@johnsean100 Vy se evidentně rád posloucháte, že? ☺️
s tím interiérem naprostý souhlas. velká škoda
tolikrát jsem šla okolo a vubec nevím že se dá jít tudy na ostrov. Děkuji 🙂
💓❤️💓 20 💓 22 💓❤️💓
Nádherný prostředí plné hluku prachu a zplodin z automobilů..v době vzniku neměli autoři ponětí o budoucnosti..nešla bych tam ani na výstavu... 🤣😰😎
Co je v te věži tet?
Vodárenská věž, sloužila také na hlášení požárů ve městě.
Nejen k hlaseni pozaru slouzila .. od roku 1977 se odtud hlasilo i neco docela jineho ze stran STB.. bylo odtud videt na nabrezni dum kde bydlel Vaclav Havel
Spousta tet, jedna teta vedle druhý.
Zkuste navrhnout něco Vy. Děkuji
Na okraj jenom malá asociace. Natáčely se zde některé scény filmu Pupendo někdy kolem roku 2002.
Přesně, Pupendo.
... a také vernisáž (s recitací Týdeníku...) z filmu Příběhy obyčejného šílenství
Vždyť se to tam vůbec nehodí (ani k věži, ani k domům na nábřeží). Interiér domu pak neodpovída exteriéru.
Mě se to nelíbí. Do místa to absolutně nezapadá a s okolím absolutně nesouzní. Na jiném místě proč ne, ale zde to nechutným způsobem ničí kouzlo nábřeží. Pochybuju, že by dnes někdo někomu povolil postavit barák uprostřed řeky.
A ta analogie s interiérem mi připadá zcela výstižná. Vybavení vůbec nekoresponduje s domem stejně jako dům vůbec nekoresponduje s okolím. Já když jdu kolem tak spi představuju, jak by to bylo krásné, kdyby to tam nebylo. Prostě velká bílá skvrna na reliéfu Prahy.
A jak jsem psal níže, kdyby si motorkářský spolek vymyslel, že si postaví pro své zájmy želozobetonovou kostku přilepenou na Karlův most, pochybuju, že by jim to někdo dovolil.
Napíšu něco velmi amatérského. Jsou budovy, které jsou kvalitní a zajímavé jak pro odborníky, tak pro laiky... tzn. že i člověk, který o architektuře nic neví se u zajímavé stavby zastaví a prohlédne si jí, turista si takovou stavbu vyfotí a odborník řekne, i jak je skvělá. A pak máte stavby, které jsou úžasné pro odborníky a když vám odborník jako Gebrian vysvětlí, proč jsou skvělé, tak vám to dojde a oceníte je, ale pokud kolem takové budovy jdete neznale, tak ji úplně přehlédnete a to je podle mě Mánes. Teď když jsem shlédl toto video, tak chápu, že je to zajímavá stavba, ale vlastně jsem kolem toho baráku 4 roky chodil a nikdy si ho pořádně nevšiml a vsadil bych se, že ani turisti v Praze si Mánes nevyfotí. Takže ano je to určitě zajímavá a důležitá budova, ale taky vypadá dost obyčejně nenápadně, sterilně a prostě nudně, takže z odborného hlediska je to určitě wow, ale vlastně takovou stavbou většinu lidí nenadchnete. Takže nevím, zda si zaslouží takovou chválu.
Škoda toho krásného původního mlýna, který byl nahrazen touhle kostkou.
Lol, ty seš taky kostka tvl... víš jak tam ta "kostka" dlouho je? Tak si tu nehraj že pamatuješ nějaký mlýn 🤦
@@4ever242 Tak samozřejmě s regulací Vltavy toho zaniklo mnohem víc - mlýny, ostrovy, skutečné náplavky, původní pobřežní zástavba atd. Zbylo pár vodárenských věží, nové jezy částečně kopírují polohu těch původních... jinak toho ze staré Prahy moc nezbylo. Ano, byla to předtím Praha ještě tak trochu středověká, s lejny, blátem, chudobou a dřinou... Reprezentativní nábřeží vytvořila zcela novou atmosféru Prahy, stejně jako čtvrti přestavěné v rámci asanace. Ale ten Mánes mi stejně připadá trochu jako betonová socialistická Jednota v malebné vesničce. Chápu, umělci se potřebovali "podepsat".
K čemu by vám byl v centru Prahy mlýn? :)
@@NaliiPM Jasně, k ničemu Zbourejme staré kostely, mosty a hrady a postavme místo toho užitečné skleněné a betonové kostky.
Nikde nebol spomenuty most, kostol ani nič iné... Iba mlyn :) Myslím že premena mlynu v centre Prahy na galériu s krásnym svetlom a panoramatickými oknami nie je vôbec zlý nápad :)