Nyt oli hyvää settiä! Hyvin olet suunnitellut ja kyllä hinnasta huomaa, että säästyy vaivan lisäksi rahaa, kun käy vaan kerran viikossa ja suunnittelee. Ilahduin, kun oli perunoita, niistä saa vaikka mitä ja edullisesti! Kiitos 😊
@@metteaatinen1381 Kiitos ❤️ juu kyllähän siinä säästää jos käy tekemässä isot ostokset kerran viikossa koska muuten mulla ainakin tulee helposti otettua joka kauppa kerralla vähän kaikkea ylimäärästä mitä ei välttämättä tarvitsisi 🤭😅 ja tosiaan helpottaa myös kun on valmiiksi mietitty ruoat viikoksi ja löytyy niihin kaapista ainekset ☺️
Onpa hyvään hintaan iso satsi ruokaa saatu ostettua! Mulla ei ole lapsiperhettä, mutta näitä on kiva katsoa inspiraatiomielessä 😊 Arvostan kyllä kaikkia, jotka kokkaa eri ruuan joka päiväksi! Itse niin kiireistä aikaa elämässä elän, että monesti teen isot ruuat jotka riittää usealle päivälle ja viikossa tulee syötyä kahta eri ruokaa, ehkä kolmea jos töihin tekee eri eväät 😁
@@evm5829 juu ei sitä aina itsekään joka päivä jaksa uutta ruokaa tehdä.. Ja aina on vähintään yksi ruoka, joka kestää kaksi päivää, välillä kaksikin helpottamaan ettei tarvii joka pvä kokata ☺️ se on kyllä ihan fiksua tehdä isoja satseja niin ei tarvii joka pvä olla kokkailemassa 👍🏻 ja ei aina ehdikään ni sen mukaan täytyy tietysti tehdä sitten enemmän kerralla. Meillä vaan ei yleensä enää kahta päivää pidemmälle ruoka riitä tai sitten pitäisi tehdä jo tosi isoja satseja 😅
vähäravinteisia vihanneksia, vähärasvaista maitoa ja kanaa, viljoja jne. mistä lapset saa B-vitamiitinit, rasvat ja muun tarpeellisen? punainen liha ja sisäelimet puuttuu, mutta kaikenlaista sokeria ja einesherkkua löytyy.
Hei, tässä kerroin vain mitä satuimme syömään yhden viikon aikana. Ja joka viikko syödään aika eri ruokia. Eikä tämä ollut mikään ohjeistus, että muiden pitäisi ostaa ja syödä näin. Jokainen voi syödä ihan juuri niin kuin itse haluaa 😅 Siltikin tässä oli kyllä useita ruoka-aineita, joista löytyy myös sitä B-vitamiinia, myös punaista lihaa. Eikä tuossa mitään sokeria ja einesherkkua mielestäni ollut paljoakaan.. mukavaa päivän jatkoa 😊
@@MustikkaMetsä en ole ihan varma olenko just sitä maistanut mutta Kanian French Style -salaattikastiketta olen ostanut usemman kerran ja se on ainakin tosi hyvää 😍
Kananmunat onkin hyviä 👍🏻 mutta ei ehkä ihan 20 €:n edestä tulisi meillä käytettyä viikossa. 😅 voisi lapset olla ainakin ihmeissään kun olisin vain kananmunia ostanut monta kennollista 🤣
Ostatteko te yleensä ruoat koko viikoksi vai pariksi päiväksi kerrallaan? Vai miten? Itse yritän ostaa viikoksi mutta ihan joka viikko ei aina tule niin tehtyä. Mutta huomaan, että aina kun jaksaa tehdä kerralla viikon ruokaostokset, niin se helpottaa kyllä arkea paljon 😊
Asun kylläkin yksin kissan kanssa, mutta pyrin tekemään viikon ostokset ja ostan erikseen vielä vain, jos on unohtunut ostaa ekalla kerralla tai on muuten tarve ostaa sellasta, mitä ei välttämättä edellisellä kerralla tullut ostettua jostain syystä (esim. jokin tuote loppuu kesken tai ei ollutkaan ennestää kaapissa, vaikka olikin olettanut näin olevan ilman tarkistamista jne.).
@@Flaronet😊👍🏻 juu aina mekin jotain joudutaan hakemaan yleensä vielä vähän lisää kuten maitoa ja leipää ja samalla ottaa sitten vielä jos jotain onkin unohtunut tai niinkuin nyt en saanu ostettua salaattia tarpeeksi koska ne mitä tykkään ostaa oli kaikki loppu jostain syystä hyllystä 😅
Nyt oli hyvää settiä! Hyvin olet suunnitellut ja kyllä hinnasta huomaa, että säästyy vaivan lisäksi rahaa, kun käy vaan kerran viikossa ja suunnittelee. Ilahduin, kun oli perunoita, niistä saa vaikka mitä ja edullisesti! Kiitos 😊
@@metteaatinen1381 Kiitos ❤️ juu kyllähän siinä säästää jos käy tekemässä isot ostokset kerran viikossa koska muuten mulla ainakin tulee helposti otettua joka kauppa kerralla vähän kaikkea ylimäärästä mitä ei välttämättä tarvitsisi 🤭😅 ja tosiaan helpottaa myös kun on valmiiksi mietitty ruoat viikoksi ja löytyy niihin kaapista ainekset ☺️
Onpa hyvään hintaan iso satsi ruokaa saatu ostettua! Mulla ei ole lapsiperhettä, mutta näitä on kiva katsoa inspiraatiomielessä 😊 Arvostan kyllä kaikkia, jotka kokkaa eri ruuan joka päiväksi! Itse niin kiireistä aikaa elämässä elän, että monesti teen isot ruuat jotka riittää usealle päivälle ja viikossa tulee syötyä kahta eri ruokaa, ehkä kolmea jos töihin tekee eri eväät 😁
@@evm5829 juu ei sitä aina itsekään joka päivä jaksa uutta ruokaa tehdä.. Ja aina on vähintään yksi ruoka, joka kestää kaksi päivää, välillä kaksikin helpottamaan ettei tarvii joka pvä kokata ☺️ se on kyllä ihan fiksua tehdä isoja satseja niin ei tarvii joka pvä olla kokkailemassa 👍🏻 ja ei aina ehdikään ni sen mukaan täytyy tietysti tehdä sitten enemmän kerralla. Meillä vaan ei yleensä enää kahta päivää pidemmälle ruoka riitä tai sitten pitäisi tehdä jo tosi isoja satseja 😅
Tykkään kovasti, hyviä ruokia olet suunnitellut! ❤
@@airiwikstrom7973 kiitos ❤️
Hyviä
Ruokia 😅😂🎉🎉❤
Kiitos 😊❤
Taidatte
Syödä
Terveellisesti ❤❤🎉🎉
Kyllä meillä herkkujakin syödään 😊😅 tuossa ei nyt vain ollut vielä lauantai karkit mukana, ne saa pojat sitten itse valita 😊
Kiitos 🎉 haluan lisää. Oliko jossain mainittu ostosten hinta? Ideoitu ❤🎉.
Kiva jos tykkäsit 😊❤ joo mainitsin ostosten hinnan videolla eli 138,91€ (tässä WC- ja talouspaperit mukana) ja ilman niitä 127,93€ pelkät ruoat 😊
vähäravinteisia vihanneksia, vähärasvaista maitoa ja kanaa, viljoja jne. mistä lapset saa B-vitamiitinit, rasvat ja muun tarpeellisen? punainen liha ja sisäelimet puuttuu, mutta kaikenlaista sokeria ja einesherkkua löytyy.
Hei, tässä kerroin vain mitä satuimme syömään yhden viikon aikana. Ja joka viikko syödään aika eri ruokia. Eikä tämä ollut mikään ohjeistus, että muiden pitäisi ostaa ja syödä näin. Jokainen voi syödä ihan juuri niin kuin itse haluaa 😅 Siltikin tässä oli kyllä useita ruoka-aineita, joista löytyy myös sitä B-vitamiinia, myös punaista lihaa. Eikä tuossa mitään sokeria ja einesherkkua mielestäni ollut paljoakaan.. mukavaa päivän jatkoa 😊
Oletko käyttänyt Lidlissä myytävää Kanian sinappista salaatinkastiketta? Se on vegaaninen ja tosi hyvää on🙂
@@MustikkaMetsä en ole ihan varma olenko just sitä maistanut mutta Kanian French Style -salaattikastiketta olen ostanut usemman kerran ja se on ainakin tosi hyvää 😍
Sipsejä
Ja
Pitzaa en
Syö
Juuri
Ollenkaa 😮😮
Meillä syödään kyllä välillä sipsejä ja pizzaakin 😊 välillä saa ja pitääkin musta myös herkutella, mikä sitten on kenenkin herkku 😊❤
Ostit vettä kasviksien muodossa. Pinattilettuja jossa 1% pinattia loppu vehnäjauhoja. Osta 20€ vaikka munia. Niin lapset ja lompakko tykkää.
Kiitos kommentista. Kai niissä kasviksissa vähän muutakin on 😅
Kananmunat onkin hyviä 👍🏻 mutta ei ehkä ihan 20 €:n edestä tulisi meillä käytettyä viikossa. 😅 voisi lapset olla ainakin ihmeissään kun olisin vain kananmunia ostanut monta kennollista 🤣
Ja juu eihän noissa kaupan ”pinaattiletuissa” paljon pinaattia ole. Itsetehdyt paljon parempia 😊
@jjennaveronica Onko? Ja jos lapset saisi päättää niin tiedät itsekin tuloksen.
Mutta näin voi aikuiset keskustella asiasta.
Ostatteko te yleensä ruoat koko viikoksi vai pariksi päiväksi kerrallaan? Vai miten? Itse yritän ostaa viikoksi mutta ihan joka viikko ei aina tule niin tehtyä. Mutta huomaan, että aina kun jaksaa tehdä kerralla viikon ruokaostokset, niin se helpottaa kyllä arkea paljon 😊
Viikon ostokset ostetaan, maitoa viikolla voi joutua lisää ostamaan
@Mantaviljelia 👍🏻 joo maitoa ja ehkä jotain muuta kuten leipää jos pääsee loppumaan, joutuu meilläkin vielä hakemaan aina lisäksi ☺️
Asun kylläkin yksin kissan kanssa, mutta pyrin tekemään viikon ostokset ja ostan erikseen vielä vain, jos on unohtunut ostaa ekalla kerralla tai on muuten tarve ostaa sellasta, mitä ei välttämättä edellisellä kerralla tullut ostettua jostain syystä (esim. jokin tuote loppuu kesken tai ei ollutkaan ennestää kaapissa, vaikka olikin olettanut näin olevan ilman tarkistamista jne.).
@@Flaronet😊👍🏻 juu aina mekin jotain joudutaan hakemaan yleensä vielä vähän lisää kuten maitoa ja leipää ja samalla ottaa sitten vielä jos jotain onkin unohtunut tai niinkuin nyt en saanu ostettua salaattia tarpeeksi koska ne mitä tykkään ostaa oli kaikki loppu jostain syystä hyllystä 😅
Mä
Tykkään
Maustamattomasta jugurtista
On
Hyvän
Makuinen 😂😂
Ja
Gefilus jugurrttia
Käytän on
Vatsalle hyvä.😅😅😅
Minäkin tykkään maustamattomista jugurteista, sinne on kiva laittaa sitten sekaan vaikka hedelmiä ja pähkinöitä, tai marjoja jne. 😊