Nie ucz się poradników na pamięć - jak intuicyjnie dbać o rośliny - co nam mówi wygląd i kolor.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 14 ก.ค. 2024
  • Rośliny swoją budową i wyglądem dopasowują się do środowiska, w którym żyją. Kolor, wielkość i grubość liści oraz struktura bryły korzeniowej ewoluują przez setki lat, by jak najlepiej pasować do niszy, w której występują. Rośliny porastające pustynie gromadzą wodę w mięsistych liściach i łodygach oraz zmieniają liście w kolce, by ograniczyć parowanie. Rośliny porastające dno lasów równikowych i cieniste zakątki wykształcają liście ciemne od spodu, by złapać i zatrzymać jak najwięcej światła, którego nie dociera do nich zbyt wiele. Możemy te zależności między wyglądem rośliny a jej środowiskiem naturalnym wykorzystać jako doskonałą podpowiedź w pielęgnacji roślin w naszych domach. Nawet nie znając nazwy, a jedynie patrząc na roślinę i analizując jej pokrój i strukturę liści, jesteśmy w stanie wiele powiedzieć o warunkach, jakich potrzebuje.
    Rośliny o liściach ciemnych zazwyczaj możemy uprawiać w miejscach o mniejszej ilości światła. Roślinki o liściach cienkich i papierowych są szczególnie wrażliwe na ostre słońce, suche powietrze i niedobory wody, należy je więc regularnie podlewać, ustawić w miejscu o rozproszonym świetle i zadbać o podwyższoną wilgotność powietrza, np. przez użycie nawilżacza.
    Giganty o bardzo dużej masie liści będą wymagały odpowiednio więcej wody i nawozu. Sukulenty i kaktusy i inne rośliny o liściach bardzo grubych, twardych i mięsistych preferują suche i przewiewne podłoże i skąpe podlewanie.
    Rośliny o liściach gładkich i błyszczących zazwyczaj są prostsze w uprawie niż welwetowe, które są szczególnie wrażliwe na zaburzenia podaży wody i uszkodzenia mechaniczne.
    Analizując w ten sposób wygląd rośliny, który nie jest przypadkowy, a ściśle powiązany z warunkami, w jakich żyje, jesteśmy w stanie przewidzieć, gdzie daną roślinę ustawić, jaką zapewnić jej ziemię i jak często ją podlewać. Takie intuicyjne i oparte na obserwacjach dbanie o rośliny jest dużo prostsze, ale i skuteczniejsze, niż uczenie się na pamięć podręcznikowych wskazówek.
    Jungle Boogie to butik z roślinami doniczkowymi z całego świata 🌿 Stacjonarnie jesteśmy na Prądzyńskiego 13 we Wrocławiu, ale wysyłamy rośliny na terenie całego kraju.
    #roślinydomowe #pielęgnacjaroślin #rośliny #jungleboogie #roślinydoniczkowe #jakdbaćorośliny
    #fikus #calathea #scindapsus #anthurium
    00:00 Intro
    00:18 Jak w sposób intuicyjny pielęgnować rośliny? Co nam mówi wygląd i kolor liści.
    01:30 O czym świadczy kolor liści?
    03:25 Rośliny o cienkich liściach
    05:10 Rośliny o grubych liściach
    08:45 Wielkość liści - jakie ma znaczenie?
    09:43 Fakura liści - ważny wskaźnik potrzeb rośliny
    10:46 Rośliny o liściach welwetowych
    12:33 Jak rozpoznawać potrzeby roślin obserwując stan rośliny?
    Strona naszego sklepu jungleboogie.pl/l/yt
    Mamy zarówno rośliny rzadkie i kolekcjonerskie, jak i proste w uprawie piękne roślinki dla początkujących w zielonym temacie 🍃 Służymy fachową radą, dobieramy rośliny do potrzeb i warunków, wykonujemy również aranżacje zielenią w biurach i domach. Oprócz tego prowadzimy warsztaty florystyczne i komponujemy zielone ściany. ☘️🍀 Nasza misja to zazielenić co się da 💚😍
    Znajdziecie nas na fejsbuku:
    jungleboogie.pl/fb
    I na Instagramie:
    jungleboogie.pl/ig

ความคิดเห็น • 47

  • @agnieskabiaa4916
    @agnieskabiaa4916 2 หลายเดือนก่อน

    Tyle miłości do roślin w jednym filmie ❤ aż przeszłam się po mieszkaniu i zerknęłam na swoje 😁 dwa poszły pić ,reszta- mam nadzieję 😅 w dobrym stanie ❤

  • @mariolaksiezopolska5432
    @mariolaksiezopolska5432 ปีที่แล้ว +7

    Dzięki Aniu za film. Kiedy zaczynałam kolekcjonować rośliny, robiłam sobie tabele ze stanowiskiem, zapotrzebowaniem na wodę itp. itd. Korzystałam z różnych stron w internecie, czasem informacje były bardzo sprzeczne🤔. Latałam z tym notesem i już sama nie wiedziałam co robię 😆 Później odkryłam Twój kanał i innej , konkurencyjnej Ani 😃 grupy praktyków. Nadal niestety zdarza mi się zabić jakąś roślinę , ale wiele się nauczyłam właśnie od praktyków i obserwacji swoich badylków. Pozdrawiam serdecznie 😘

    • @Jungle_Boogie
      @Jungle_Boogie  ปีที่แล้ว

      Pozdrawiam rowniez i ciesze sie, ze sie przydalo 😍 kazdy czasem cos ubije niestety … :)

  • @angelikawiciejowska4869
    @angelikawiciejowska4869 ปีที่แล้ว +4

    Kobieto - dzięki Ci! Szukałam w tych Internetach, a nie wiedziałam, że szukam Ciebie! :)) Od czasu gdy zamieszkałam sama, coś mi odbiło, być może palma (jesli chcemy pozostać w klimacie roślinnym). W każdym razie z osoby, która mówiła kiedyś "nie mam ręki do kwiatów" i poważnie, potrafiłam zabić wężownicę odmawiając jej nawodnienia chyba miesiącami, stałam się roślinomaniaczką. Teraz, moje własne osobiste mieszkanie współdzielę z 31 zielonymi osobnikami i nie mówię dość! Okej... parę egzemplarzy zabiłam po drodze. Po każdym takim przypadku było mi mega głupio i stojąc nad umartym delikwentem przepraszałam go i obiecywałam poprawę. 2 tygodnie temu przesadziłam praktycznie wszystkich Państwa do mojego pierwszego bigosu. Zanim zaczęłam Cię oglądać byłam pewna, że dobra ziemia to taka wiesz... zbita, mokra, czarna jak cholera. No cóż, człowiek uczy się całe życie. ;)) Wracając do meritum... To dzięki Tobie dowiedziałam się jak odratować przelaną roślinkę i dziś właśnie ratuję skrzydłokwiat, który nie przeżył tygodnia pod opieką babci. Dzięki Tobie nauczyłam się wszystkiego o podłożach i ogarnęłam o co chodzi z nawożeniem. Wreszcie dzięki Tobie teraz uspokoiłam swoje skołatane serce. Dotarło do mnie, że by być dobrą kwiatkową mamą nie muszę koniecznie kupić WSZYSTKICH drogich preparatów do roślinek, nie muszę każdej roślince kupować innego podłoża, nie muszę codziennie ich zraszać anie raz w tygodniu przemywać wszystkich listków. Tak, poczułam, że moja nowa zajawka może być intuicyjna. To cudowne odkrycie. Ze szczęścia jutro kupię sobie chyba nowego maluszka! :) Zostawiam suba i bardzo baaaardzo dziękuję za to co robisz.

    • @Jungle_Boogie
      @Jungle_Boogie  ปีที่แล้ว

      Bardzo bardzo sie ciesze 😍😍

  • @beatawysmulek5913
    @beatawysmulek5913 ปีที่แล้ว +6

    Super filmik , bardzo pouczające porady ,aż miło posłuchać tak fajnego przekazu, jak najwięcej takich filmików, kopalnia wiedzy Super i czekam na następne wiadomości 👍👌❤😊

  • @iwonakrasowska9460
    @iwonakrasowska9460 ปีที่แล้ว

    💚 Dziękuję za super porady

  • @iwonakunysz516
    @iwonakunysz516 ปีที่แล้ว +4

    Kiedyś nie wiedziałam, że peperomia nie lubi dużo wody i zabiłam ją przez nadmierne podlewanie. Było przykro 😢. Pozdrawiam i miło było wysłuchać pani.

  • @bozenawalkowicz9435
    @bozenawalkowicz9435 ปีที่แล้ว +5

    To prawda. Ja poznaje którym roslinkom chce się pić. Po latach, wystarczy rzut okiem by to stwierdzić. Niestety, czasami kwiaty mogą też tak.klapnac po przesadzeniu i podlaniu do zbyt " ciężkiej" ziemi. Dziś właśnie ratowałam skrzydlokwiata który miał objaw " chce mi się pić" a był to objaw braku tlenu przez zlie zrobiony bigos i przyduszanie korzeni. W porę jednak zareagowałam. Dziękujemy Aniu za te krótkie poradnikowe filmiki.

    • @gabrielajopek4471
      @gabrielajopek4471 ปีที่แล้ว +1

      jak zwiększyć wtedy ilosc tlenu w ziemi? ja chyba też przygniotłam zbyt bardzo

    • @bozenawalkowicz9435
      @bozenawalkowicz9435 ปีที่แล้ว +1

      @@gabrielajopek4471 ja wyciągnęłam z podłoża, i dosypałam więcej perlitu,czyli rozluźniłem podłoże. Dołożyłam też trochę chipsów kokosowych

    • @Jungle_Boogie
      @Jungle_Boogie  ปีที่แล้ว +1

      Dokladnie :-)

  • @patrycjadudzik3290
    @patrycjadudzik3290 ปีที่แล้ว +6

    Dzień dobry :) bardzo przydatny film, który uczy jak intuicyjnie podejść do roślin :) Bardzo dziękuję :)
    Ja dzisiaj robię bigos z Pani przepisu 😃 monsterka i inne roślinki się bardzo ucieszą, że po mieszkaniu w uniwersalnej ziemi nagle doznają spa do dalszego rozwoju :)
    Pozdrawiam serdecznie :)

    • @Jungle_Boogie
      @Jungle_Boogie  ปีที่แล้ว +1

      Super 💜 rowniez pozdrawiam!

  • @reginaoboza901
    @reginaoboza901 ปีที่แล้ว +5

    Bardzo pożyteczna pogadanka

  • @annamechua2501
    @annamechua2501 ปีที่แล้ว +2

    Super filmik , cenne wiadomości....
    Pozdrawiam
    Czekam na sobotni filmik 🥰

  • @ninamajewska727
    @ninamajewska727 ปีที่แล้ว +2

    Dzięki za ten film. Z przyjemnością oglądałam, bo niestety mam tendencję do przelewania swoich roślin. Pozdrawiam

  • @Zooouzi
    @Zooouzi ปีที่แล้ว +4

    Bardzo przydatny filmik! Uwielbiam wszystkie ale takiego mi brakowalo ❤

  • @martajuszczyk6921
    @martajuszczyk6921 ปีที่แล้ว +2

    Te peperomie są po prostu wow! 🥰

  • @alinacieslik8247
    @alinacieslik8247 ปีที่แล้ว +1

    Dzieńdobry, i dzięki wielkie za rady. Zaczynam dopiero moją przygodę z roślinami domowymi,i natrafienie na Pani kanał to dla mnie skarb.! Jeszcze raz dziękuję.

  • @kathik6761
    @kathik6761 ปีที่แล้ว

    Jak ja kocham Was oglądać 🌱💚🌿 niesamowita radość i świetna dawka wiedzy 🌵🪴🌱💚 pozdrawiam serdecznie 🙂

  • @NataliaJakubowska8967
    @NataliaJakubowska8967 ปีที่แล้ว

    Ania masz dużą wiedzę o roślinach fajny filmik dowiedziałam się z niego ciekawych przydatnych informacji które pomogą mi w opiece nad roślinami Super że tworzysz dla nas widzów takie filmiki i dzielisz się z nami pasją do roślin Pozdrawiam Cię Ania 🙂

  • @alinaka1085
    @alinaka1085 ปีที่แล้ว +1

    cenne porady, pozdrawiam

  • @annas.3638
    @annas.3638 ปีที่แล้ว +5

    OOO to już nie Ania z Jungle Boogie! :D

    • @magda6556
      @magda6556 ปีที่แล้ว +2

      Ja tez się zdzwiłam😂 i nawet sprawdziłam kanał, czy to @jungleboogie czy @parantela
      Może się Ani pomyliło! Najważniejsze, że i tak wszystko się zgadza 🌱🪴💚

    • @Jungle_Boogie
      @Jungle_Boogie  ปีที่แล้ว +1

      A jakos tak mi sie powiedzialo :-)

    • @mariolaksiezopolska5432
      @mariolaksiezopolska5432 ปีที่แล้ว +2

      @@magda6556 też sprawdziłam i miałam w komentarzu napisać, ale ubiegłaś mnie :)

    • @mariolaksiezopolska5432
      @mariolaksiezopolska5432 ปีที่แล้ว

      @@Jungle_Boogie dla nas i tak jesteś Anią Z Jungle Boogie😘choć też zerknęłam, jaki kanał 😄 oglądam. Pozdrawiam serdecznie

  • @frizzyalicee
    @frizzyalicee ปีที่แล้ว

    Świetny material! Bardzo lubię rozumieć się z moimi roślinkami a taka wiedza ogola, ale od kogoś z ogromem wiedzy i doświadczenia to chyba najlepsze co można dostać ❤. Moze mogłabyś nagrać podobny film o roślinach z różowymi liśćmi i wariegacjami?

  • @bartakstergart2982
    @bartakstergart2982 ปีที่แล้ว +1

    super!!

  • @tatianaosipienko634
    @tatianaosipienko634 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję

  • @michaszczurowski5543
    @michaszczurowski5543 ปีที่แล้ว +1

    🌵

  • @popiatkaczur7379
    @popiatkaczur7379 ปีที่แล้ว

    💚💚💚💚💚💚💚💚💚💚

  • @agnieszka9013
    @agnieszka9013 ปีที่แล้ว

    Ja też chcę Cisusa cukrowego

  • @companera6989
    @companera6989 ปีที่แล้ว +1

    👌😀

  • @martapiotrowska7388
    @martapiotrowska7388 ปีที่แล้ว +1

    Jestem naczujowa jeśli chodzi o rośliny.

  • @zanetawioleta1267
    @zanetawioleta1267 ปีที่แล้ว

    Moje amplissimum też często było "smutne", nawet dużobardziej niż Twoje Aniu. Niestety posadziłam je w bigosie, a widać takie mocno przepuszczalne podłoże nie koniecznie im służy. Później musiałam je ratować, wyjąć z ziemi i wsadzić do wody. Od kilku miesięcy stoi w słoiku z wodą, bo nie mam weny go ponownie posadzić do innej ziemi 😅

    • @Jungle_Boogie
      @Jungle_Boogie  ปีที่แล้ว

      Tez mysle, ze lepiej by mu bylo w uniwersalnej z perlitem albo przynajmniej bogos pol na pol z uniwersalnym

  • @agataostia6485
    @agataostia6485 ปีที่แล้ว

    Kwiaty poprzesadzane, ale zamówiłam od Państwa tyle podłoża że chyba szklarnię założę. Mam kota, czyli klucz był "rośliny bezpieczne", ale.... w czasie przesadzania zapragnęłam jednak Scindapsusa, no ale tego podłoża to akurat nie zamówiłam 🤔

  • @aniamisiurny9643
    @aniamisiurny9643 ปีที่แล้ว

    Super film! Mam pytanko. Próbuję rozmnożyć starca, a raczej uratować 🥲wsadziłam jeszcze zdrowe dość długie końcówki od razu po obcięciu w przepuszczalne podłoże do sukulentów plus konkretna domieszka perlitu. Niska gliniana doniczka, wystawa południowo-zachodznia. Jak często zraszać podłoże żeby pędy się ukorzeniły, a nie powtórnie zgniły? Będę mega wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam 💚

    • @Jungle_Boogie
      @Jungle_Boogie  ปีที่แล้ว

      Jesli od razu w taka sucha ziemie, to trzeba zraszac przynajmiej 1-2x dziennie zeby podloze bylo stale lekko wilgotne

    • @aniamisiurny9643
      @aniamisiurny9643 ปีที่แล้ว

      Dziękuję 🥰

  • @justynamandryka5412
    @justynamandryka5412 ปีที่แล้ว

    Super odcinek 🙂 a co jeśli skrzydłokwiat jest klapniety a ziemię ma wilgotna?

    • @Jungle_Boogie
      @Jungle_Boogie  ปีที่แล้ว +1

      Byc moze cos jest nie tak z korzeniami i ma problem, zeby sie napic