Old autotransformer from the ELTRA Plant (1963)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 16 ก.ย. 2024
  • In this episode, we will take a look at an old Polish autotransformer type P 216, manufactured in 1963 at the ELTRA Electrotechnical Products Plant in Bydgoszcz (Poland). I bought it recently at a flea market in Warsaw. The autotransformer was used to smoothly change the output voltage in the range from 0 to 250 V. In my case, it is mainly helpful when testing vacuum cleaner motors at reduced voltage and at lower rpm.
    There is a mark on the transformer which may indicate that it was used in a factory marked with the symbol T-2, i.e. the Telephone Equipment Manufacturing Plant (ZWUT) in Warsaw.
    After opening the transformer casing, it turned out that it had already been repaired. Initially, the transformer test failed. Only after reopening the housing and cleaning the contacts did the transformer begin to function as intended again. In the video we will test the operation of the transformer after connecting an old Alfa II vacuum cleaner and a light bulb to it. We will also see several other products from the Eltra plant in Bydgoszcz, including: a Jowita radio and two Fema hair dryers.

ความคิดเห็น • 18

  • @kamilbogus
    @kamilbogus หลายเดือนก่อน +3

    Świetny odcinek fajny autotransformator pomimo lat nadal sprawny dobrze wykonany !

    • @marcinbarcz5176
      @marcinbarcz5176  หลายเดือนก่อน

      Dzięki, to nawiasem mówiąc znalezisko z Olimpii 😉

    • @kamilbogus
      @kamilbogus หลายเดือนก่อน +1

      @@marcinbarcz5176 Tak też myślałem że z Olimpii

  • @ZPDU
    @ZPDU หลายเดือนก่อน +2

    No i jest pełen odcinek.
    Ale super. Jest troszkę starszy nie ja :) Ale odrobinkę.
    Ale fajnie. Gratuluję i zazdroszczę. Bardzo klimatycznie.

    • @marcinbarcz5176
      @marcinbarcz5176  หลายเดือนก่อน

      Dziękuję! Oczywiście szkoda, że był naprawiany i nie jest 100% w stanie oryginalnym, ale z drugiej strony fajnie, że działa. Na pewno przyda się do testów przy okazji kolejnych nagrań o starych urządzeniach i będzie częścią kolekcji małych transformatorów.

    • @piotr090
      @piotr090 หลายเดือนก่อน +1

      @@marcinbarcz5176 To trafo ma 200W przegzane uzwojenia świadczą o przeciążeniu temu bezpiecznik 4A zamiast 0.9A

    • @marcinbarcz5176
      @marcinbarcz5176  หลายเดือนก่อน

      @@piotr090 U mnie już będzie na technicznej emeryturze, postaram się go oszczędzać i mam nadzieję, że jako eksponat jeszcze przy okazjonalnych prezentacjach trochę podziała.

  • @abcdefghabcdedfg2342
    @abcdefghabcdedfg2342 หลายเดือนก่อน +2

    mam starego,sprawnego zelmera który idzie na smietnik,ten kwadratowy

    • @marcinbarcz5176
      @marcinbarcz5176  หลายเดือนก่อน

      Można spróbować wystawić np. na OLX, myślę, że znajdą się chętni na niego, choćby na części. Ja mam ich sporo, ale gdyby była możliwość chetnie zobaczę.

    • @UNITRO-MANIAK
      @UNITRO-MANIAK หลายเดือนก่อน +1

      Panie Marcinie cz kiedyś na kanale będzie radio Jowita ,lub co będzie kolejnym odcinkiem?

    • @marcinbarcz5176
      @marcinbarcz5176  หลายเดือนก่อน

      @@UNITRO-MANIAK Bardzo chętnie zrobię o Jowicie film, to radio bylo u mnie w rodzinie od kiedy pamietam, dziadek zabierał je na pikniki do lasu i na ryby 😁 Co prawda nie jestem ekspertem od techniki radiowej, ale mam chyba opis tego radia i schemat jego budowy, zajrzymy do niego, zobaczymy czy dziala. Ale to jeszcze trochę mi zajmie, bo muszę najpierw zrobić kilka filmow o rzeczach, ktore pożyczyłem i muszę zwrócić. Na razie mam na przyszly tydzień gotowy film o starym żyrandolu, a zaraz potem robię o kolejnych odkurzaczach Electrolux, Zelmer i o... starej pompce akwarystycznej 😀

  • @pawelskiba5169
    @pawelskiba5169 หลายเดือนก่อน +1

    Proszę brać pod uwagę że obecnie w sieci powinno być 230V a nie 220. A w rzeczywistości z powodu fotowoltaiki w gniazdkach napięcie jest jeszcze wyższe. Stąd przekłamania.
    Moim zdaniem próby regulacji pokrętła z góry skazane na niepowodzenie. W słoneczny dzień i tak będzie inaczej niż w nocy.

    • @marcinbarcz5176
      @marcinbarcz5176  หลายเดือนก่อน

      Tak, to prawda. Na szczęście do moich zastosowań precyzja wskazania na skali pokrętla i faktycznego napiecia na wyjściu z transformatora w zasadzie nie jest bardzo ważna, po prostu używam go go uruchamiania starych urządzeń, w tym też odkurzaczy, na znacznie zmniejszonym napieciu. No i oczywiscie jest to przede wszystkim ciekawy eksponat z kolekcji.

    • @pawelskiba5169
      @pawelskiba5169 หลายเดือนก่อน +1

      @@marcinbarcz5176 Zastanawiam się jaką ma Pan metodę ustalania do jakiego napięcia można taki silnik rozkręcać? Nie korci by sprawdzić co się stanie przy pełnym lub wyższym? :) A ten transformator ma tylko 200VA i 0,9A więc to on jest tu ograniczeniem. Szkoda go spalić, ale z drugiej strony to sprzęt z prl więc trudno ocenić ile faktycznie wytrzyma.
      Rozmiarowo wydaje się być mniejszy od tb-3 a on miał 120VA

    • @marcinbarcz5176
      @marcinbarcz5176  หลายเดือนก่อน

      @@pawelskiba5169 Jeżelo chodzi o stare silniki np. z moich starych odkurzaczy z lat 60-tych, to jak najbardziej większość z nich zwykle po pierwszych próbach na zmniejszonym napięciu uruchamiam potem na 220 czy 230V, choć na wyższym faktycznie nie próbowałem :-) Tych naprawdę starych, jak Electroluxy z lat 1920-tych czy 30-tych trochę mi szkoda, więc wystarcza mi jak działają na zwolnionych obrotach. Transformatorek rzeczywście pod względem mocy i prądu jest dość słaby, ale do wielu urządzeń się dobrze nada.

    • @marcinbarcz5176
      @marcinbarcz5176  หลายเดือนก่อน

      @@pawelskiba5169 W następnym nagraniu o transformatorach zrobię male zestawienia modeli, ktore mam. TB-3 chyba jest na wielkość dosyć podobny, ale w bakelitowej obudowie. Nawiasem mowiąc mam do obejrzenia, sprawdzenia i pokazania tutaj na kanale starszy TB-2.

  • @Aldrej.
    @Aldrej. หลายเดือนก่อน

    Masa błędów merytorycznych. Proponuje się dokształcić, a następnie omawiać autotransformstor.
    Oczywiscie prędkość x2, inaczej się nie da.

    • @marcinbarcz5176
      @marcinbarcz5176  หลายเดือนก่อน +1

      Ale to jest właśnie główny zamysł moich filmów 😉: nie występuję tu w roli eksperta, po prostu interesuję sie starymi urządzeniami, pokazuję to, co jestem w stanie obejrzeć podczas ich demontażu, mówię co na ten temat znalazlem i bardzo liczę zawsze na komentarze z informacjami, ktore pomogą mi (i innym widzom) dowiedzieć się więcej o eksponatach z mojej kolekcji. Najbardziej lubię pokazywać eksponaty, ktorych wcześniej nie znałem, bo mnie to interesuje. Ten transformator w żadnym znanym mi filmie osób znajacych się na transformatorach nie jest pokazany ani omówiony.