Švihlíková: Němce v platech nedoženeme nikdy, Evropu ničí green deal a drahé energie
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 20 ม.ค. 2025
- Kdy budeme mít platy jako v Německu? Ptal se Pavel Štrunc v novém podcastu ekonomky Ilony Švihlíkové, které právě srovnávání životní úrovně i vývoj mezd Čechů a Němců dlouhodobě sleduje. „Pokud se Německo samo ekonomicky nezhroutí, platy našich sousedů nikdy nedoženeme,“ tvrdí ekonomka a dodává, že podle ní česká ekonomika trpí nedostatkem strategického směřování, absencí podpory národního kapitálu a slabou ochranou zaměstnanců. „Současná politika vlády směřuje spíše k divergenci než konvergenci. Pokud například oslabujete pozici zaměstnanců nebo ignorujete mzdový dumping zahraničních pracovníků, nemůžete očekávat růst platů,“ kritizuje vládu premiéra Petra Fialy.
„Mám pocit, že tady ještě bylo nadšení z toho, že bude pokračovat komise Ursuly von der Leyenové, která vede Evropskou unii k masivnímu zaostávání. To není otázka už jen Volkswagenu, my se tady prostě bavíme deindustrializaci Evropy,“ tvrdí Švihlíková a upozorňuje na úspěchy Polska, které investovalo do infrastruktury a zachovalo si národní značky. „Polsko má jasně definovaný národní zájem a koncentruje zdroje na strategické oblasti. Tím se výrazně odlišuje od ČR, která tuto koncepci nemá,“ říká ekonomka.
„Evropa si podřezává větev. Bez levných energií a jasné strategie se náš průmysl nemůže dlouhodobě udržet,“ říká a varuje před dalším tlakem na zavádění opatření, jako jsou emisní povolenky pro domácnosti a dopravu. „Tyto kroky přispívají k deindustrializaci Evropy. Bohužel místo realistické reflexe pokračujeme v ideologickém tažení za každou cenu,“ upozorňuje.
Podle ní je důležitou lekcí také silná role státu v ekonomice, která v Česku stále naráží na ideologické předsudky. „Úspěšné země, jako je Polsko nebo Singapur, ukazují, že státní zásahy jsou klíčem k rozvoji. My ale jdeme opačným směrem,“ dodává.
Spojené státy mezitím posilují svou ekonomiku díky levným energiím a protekcionistickým opatřením. „Donald Trump i Joe Biden vsadili na obnovu amerického průmyslu. To vytváří atraktivní prostředí pro evropské firmy, které mohou začít přesouvat své výroby do USA,“ varuje Švihlíková.
Podle ní jde o strategii, která oslabí nejen Německo, ale i jeho dodavatelské země, včetně České republiky. „Bez levné energie a jasné vize zůstane ČR pouze subdodavatelem, zatímco Amerika si buduje soběstačnou a konkurenceschopnou ekonomiku,“ uzavírá Švihlíková.
Celý podcast sledujte na www.Echoprime.cz
X: / echo24cz
Facebook: / echo24cz