„Тоника СВ“ - сладките опълченци в българската музика

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 ธ.ค. 2024
  • Представям ви едни сладки опълченци в българската музика. Така преди години големият български актьор Тодор Колев открива концерт на „Тоника СВ“. Думите му припомни един от вокалистите на формацията - Драгомир Димитров-Драго: „Искам сега да аплодираме опълченците, които ни напуснаха - Ваня Костова, Георги Найденов-Гого, Иван Христов“, каза той по време на двата концерта в зала 1 на НДК - на 15 и 16 ноември.
    „Това е една моя мечта, която става реалност. Ако някой преди 30-40 години ми беше казал, че ще дойде този момент, щях да му кажа, че е фантазьор“, каза пред БТА композиторът Стефан Диомов. Близо осем хиляди фена имаха удоволствието да аплодират своите любимци, да танцуват и да пеят заедно с тях.
    „Сцената беше прекрасна и приказна. Трудно мога да си спомня мой концерт с такова обгрижване. Радвам се, че това ми се случва. Радвам се, че вече има концерти в България, които са мащабни, а не с двама-трима буфосихронисти на сцената“, коментира Стефан Диомов. Разказва, че подборът на 26-те песни е бил труден: „При нас по-трудно е да изберем какво не трябва да пеем, отколкото какво трябва да изпеем. Много песни натрупахме през годините, може би, няколко стотици, някои от които станаха хубави и хората ги заобичаха. Аз не обичам думата хит“.
    „Ние имаме още два пъти по толкова песни, които се оказаха, че са шлагери, и хората ги харесват и обичат“, каза пред БТА Драго.
    „Това, което ме поддържа, е, че много години сме правили много хубави песни, които се вълнуващи за мен, дори и сега. И тук не говорим за две, три, пет или десет песни, а за няколко десетки хита, което е страшно много“, каза пред БТА Ралица Ангелова.
    По думите на Драго, основен мотор за концертите е Тодор Янков: „Това е наш приятел, който е барабанист, завършил и тонрежисура. Много по-млад е от нас, но започна да ни дава хъс. Оркестрациите за щрайха са на Румен Бояджиев-син, на когото сме толкова благодарни. И ще бъдем щастливи, ако продължим да работим с него“.
    На сцената до „Тоника“ имаше оркестър с диригент Димитър Косев, бенд и три беквокалистки. „Мисля, че сме събрали едни от най-добрите музиканти в България, в момента“, коментира Драго.
    „Ние 44 години работим заедно. Всеки знае другият кога диша и какво прави. Усещаме се. Естествено, че има и импровизация на сцената, но най-хубавото е, че много дълго време сме заедно. Нямаме притеснение от това кой какво ще изпее“, каза за БТА Милица Божинова. Тя, заедно с Драго и Ралица са от първоначалния състав на обичаната формация, създадена през 1980 година към ансамбъла на българските строителни войни.
    „Тоника“ е две трети от живота ми дотук - като години и като преживявания. Много бих искала да имаме бъдеще и всички българи да имат нужда от духовна храна“, сподели Милица. Признава, че обикновено, след такива концерти не я хваща сън до сутринта: „Толкова е нагрято и прегрято всичко. Готвихме се доста дълго време и, въпреки дългогодишната ни практика, няма как да не се вълнуваме, когато видим това море от хора“.
    „Публиката ни даде невероятна енергия и любов, че не бих могъл да го обясня, без да ми заседне буца на гърлото. Затова им казахме, че без тях няма „Тоника СВ“, каза Драго. Вълнение, сценична, треска, радост, възторг - най-различни чувства се преплитат в един артист на такова събитие, по думите на Ралица.
    На концерта прозвучаха две съвсем нови песни на Стефан Диомов, който не спира да пише музика за „Тоника СВ“: „Не затварям капака на пианото, все още. Упорит човек съм, не се предавам, продължавам да пиша и да търся, и се радвам, когато се получава“. „Диомов е особен вид композитор, защото неговите песни не са инспирирани от никоя друга песен. Той е голям уникат“, допълва Ралица.
    „Люлякови нощи“, „Моята малка дъщеря“, „Разказвай ми“, „Сутрин рано“, „Обич“, „Лека нощ, усмивки“, „Къде си, лято“, „Приятели“, „Здравей, как си, приятелю“, „Запази последния танц“ бяха само част от песните, изправили на крака публиката в зала 1. „До утре“ и „За старата любов“ звучаха акапелно, а „Зима“ и „Добър ден, море“ бе само в съпровод на пиано, зад което бе четвъртият член на квартета - Емил Василев. „Толкова дълго време да се пее на живо е много мъчна работа“, коментира за БТА тонрежисьорът Деян Тимнев, записвал в „Балкантон“ с най-големите имена в българската забавна музика. Вторият концерт завърши на фона на „Един неразделен клас“. „Текстът е написан от Милчо Спасов по моята музика. Няма нищо любопитно около създаването, важното е, че песента е хубава и се пее повече от 40 години“, каза пред БТА композиторът на песента Недко Трошанов.
    Репортер - Даниел Димитров
    Оператори - Борислав Бориславов, Даниел Димитров
    Монтаж - Валя Ковачева

ความคิดเห็น •