Pięć pytań zadanych. Dziękuję za kolejny świetny materiał, w którym bardzo kompleksowo podszedłeś do tematu wędkowania na tym akwenie. Brawo, bardzo dobry film edukacyjny z tego wyszedł. Widać wpływ Pawła. I bardzo dobrze. Bardzo dziękuję za miło spędzoną godzinę.
Pytanie do konkursu: Jak i czy okonie widzą w nocy? Miałem dwa lata temu całą masę brać ładnych okoni wyłącznie w porze nocnej. Mowa tu o braniach od 00:00 -04:00 Była to późna jesień i początek zimy.
Zajebiaszczy film i wcale nie za długi, bardzo przyjemnie się oglądało i wspominało oby jak najszybciej do następnego spotkania z tym pięknym jeziorem ;)
Pytanie nr 2: Co by się musiało stać żeby okoń miał zdolności przywódcze (dominację) w naszych wodach oraz wyprzeć inne drapieżniki a jeśli nie to w jakim innym środowisku również z drapieżnikami by je posiadał? Pozdrawiam
Pytanie: Okoń odbywając tarło składa ikre w postaci wsęg. Czy istnieje zależność długości wstegi z ikrą, a wielkością samicy okonia? Ile wstęg składa jedna samica i jakie zastosowanie ma ta forma skladania ikry?
Pytanie konkursowe Jakie zadanie spełnia kolczasta płetwa grzbietowa u Okonia? Czy nastroszenie płetwy jest oznaką agresji, zmian ciśnienia atmosferycznego, aby przestraszyć drapieżnika? Co ciekawe nastroszenie płetwy wywołuje także wędkarz po złowieniu stukając w "czoło" pyska ryby aby lepiej zaprezentować ją do zdjęcia. Od czego to zależy?
Łowię czasami na małym starorzeczu bardzo płytkiej rzeki, ale zasobnym w okonie - takie małe 40x20m eldorado z głębokością do 1.7m. Osobniki które tam łowię na spinning mieszczą się w rozmiarach od 8 do 28cm, większych narazie nie stwierdzono, chociaż te największe pomimo rozmiaru nie mają wykształconego garba, więc teoretycznie powinny jeszcze rosnąć. Zwykle połów w kilka godzin daje od 20 do 60 sztuk okoni. Jednak od około 3 tygodni okonie jakby zapadły się pod ziemię. Już w połowie lutego niektóre osobniki ociekały mleczem i ikrą, a teraz nawet te najmniejsze przestały żerować. Ryby są, co widać na echosondzie (chyba że to skan płotki) oraz od czasu do czasu wyciągam jakąś zaczepioną pod pyskiem, ale o żerowaniu nie ma mowy. Okonie łowione teraz (połowa marca) już nie mają mleka. Nie wiem gdzie dopatrywać się przyczyny braku aktywności ryb - lokalni mięsiarze, przedwczesne tarło, norka amerykańska czy może głód sprawił że ryba poszła w rzekę i zniknęła? Jesienia na starorzeczu było widać miliony cierników i innych małych rybek, a dziś woda wydaje się być pusta. Tyle że ta rzeka ma 20-60cm glebokoscia …
Moje pytanie będzie z pogranicza tematu behawiorystyki okoni jak i jego wzroku. Okoń chyba najbardziej słynie z 'ciekawości do świata' z pośród ryb żyjących w wodach na terenie Polski. Zastanawia mnie wzrok okonia - ile widzi kolorów, jak ostro, może jest krótkowzroczny a może wręcz odwrotnie? Na czym polegają przy polowaniu najbardziej - czy na linii nabocznej, wzroku a może ważnym aspektem jest węch? Napewno każdy z nas wielokrotnie widział jakie te ryby są ciekawskie - dla przykładu podpływając do przynęty i uważnie się jej przyglądając. Jestem przekonany, że wiele ataków wynika właśnie z ciekawości. Bardzo mnie zastanawia fakt jak i czy to łączy się ze wzrokiem okoni i jak tak naprawdę jest z tym wzrokiem okoni bo nie znalazłem za wiele informacji na ten temat, a jest to bardzo ciekawy temat. Z tego co się orientuję to sandacze widzą najlepiej kolory pomarańczowy i zielony, ale jak jest w przypadku okonia? Jak zwykle dzięki za materiał i liczę na odpowiedź, pozdrawiam.
Pytanie do konkursu : Samce i samice Okonia w jakim wieku osiągające dojrzałość płciową? Bardzo profesjonalny film . Cieszę się że mamy takich wspaniałych Wędkarzy Polskich którzy chcą poświęcić swój czas prywatny i podzielić się doświadczeniem Wędkarskim.
Pytanie konkursowe. Jakie czynniki odpowiadają u okonia za doskonały proces aklimatyzacji we wszystkich wodach, oraz czemu ma tak doskonałe zdolności rozrodcze stanowiące o jego ogromnej populacji jako drapieżnika?
Pytanie: Do jakiej ryby drapieżnej żyjącej w Azji, Afryce czy też w innych kontynentach można utożsamiać okonia pod względem agresywności i jaka ona jest duża?Pozdrawiam
Podczas łowienia paprochami na boczny trok wiele okoni ginie po zbyt głębokim zassaniu paprocha. Myślę że warto poruszyć ten temat. Jakie podjąć kroki, co zmienić by mieć brania a jednocześnie nie uszkadzać niepotrzebnie ryb, które uwolnione i tak skończą w dziobach ptaków.
Super materiał, czekam na kolejne odcinki z Panem Doktorem Pawłem i liczę, że kiedyś znajdę odpowiedź na poniższe pytanie ;) Dlaczego łuski okonia są przytwierdzone do ciała dużo "mocniej" niż łuski ryb innych gatunków. Dla przykładu łuski uklei, płoci czy nawet leszczy i karpi, są dużo bardziej narażone na ich utratę podczas holu czy obcierki w trzcinach. Niezależnie od rozmiarów, białoryb i karpiowate tracą łuski dużo łatwiej, przy czym okonie, NIEZALEŻNIE OD ROZMIARU, charakteryzują się duża trwałością łusek i tracą je niezwykle rzadko. W zestawieniu z innymi słodkowodnymi rybami drapieżnymi (szczupak, sandacz, kleń, pstrąg, troć), łuski okonia wydają się być na pierwszym miejscu pod względem trwałości, jeśli można tak to nazwać. Dlaczego? Z czego to wynika?
Pytanie do konkursu" Rozród" ::W jaki sposób okonie przygotowują się do tarła i jak ono przebiega? Czy tak samo jak u ich "kuzynów" z rodziny okoniowatych, np. takich jak Jazgarz czy Sandacz? Jakie wybierają miejsca do złożenia ikry i jak je przygotowują? No i czy i w jaki sposób samiec okonia broni złożonych jajeczek? Czy zdarza się mu też jak gębaczowi chronić ikrę poprzez nabieranie jej do pyska? 🐟🐟🐟🐟
Pytanie 2: Jak warunki klimatyczne w ciągu roku takie jak: temperatury i ich zmienność, opady bądź ich niewielka ilość, lekkie bądź mroźne zimy, czystość wody, częste zmiany ciśnienia oraz długość dnia a co za tym idzie duża ilość promieni słonecznych wpływają na możliwości rozwoju okoni?
Pytanie dotyczące migracji okonia w rzece górskiej typu Ina. Pokonanie przeszkód typu przepławki,progi w jaki sposób sobie radzi z utrudnieniami i jak wysoko potrafi zajść na odcinku rzeki.
Ty to szczególnie Tomku tam połowiłeś. Też fajny materiał u ciebie powstał. Z pewnością wiele osób czeka na następne materiały. Powodzenia u połamania ;)
Pytanie: jak długo przeciętnie żyje okoń a ile maksymalnie długo może przeżyć? wiadomo że może być to uzależnione od zbiornika, zatem zawęźmy pytanie do rzeki Wisły. Pozdrawiam
Kłania się Krzysiek. Powiem tak ,w tym sezonie wędkarskim będę próbował łowić okonie na raczki. Już aktualnie zakupiłem te przynęty. Ale moje pytanie jest takie: W jakich okresach i ile razy w ciągu roku raki linieją i dlaczego je w tym okresie uwielbiają. Pozdrawiam wszystkich.
Pytanie a bardziej zagadnienie. Czy mógłbyś przybliżyć roczny cykl żywieniowy większych okoni w wodach na naszej wysokości geograficznej. Na czym żerują względem pór roku, jak często zmieniają bądź powtarzają się aktywne okna żerowe, na co najbardziej powinniśmy zwracać uwagę próbując się do nich dobrać? Materiał jak zwykle kosa!!! Pozdrawiam!
Wczoraj obejrzałem film u Tomka dzisiaj u Ciebie, bardzo ciekawy film i wcale nie za długi. Chciałbym kiedyś przeżyć taką przygodę. Wiadomo samo nie przyjdzie, ale być może kiedyś się uda wybrać na taką wyprawę
Witam. Kolejny ciekawy film. Mega jezioro. Żadnych łódek z werkącymi silnikami spalinowymi. Czysta natura. Kajak plus wielkie rybska. Naprawdę zazdroszczę takich wypraw. Moje pytanie jest trochę nietypowe. A mianowicie czy jeżeli by stworzyć podobne warunki w naszym kraju do panujących na tym jeziorze to czy osiągniemy takie rezultaty w rozmiarach populacji okonia. Są przecież akweny przy elektrowniach gdzie woda jest ciepła przez cały rok. Do tego do tego dostarczyć dużą ilość pożywienia w postaci drobnicy. No i oczywiście ograniczyć ilość wedkujacych żeby dać rybie czas na spokojny wzrost. Pozdrawiam serdecznie Grzegorz
Który zmysł u okonia jest dominujący ? Czy taki występuje? Szczupak polega na wzroku, Sum na wąsach? A okoń jakby korzystał ze wszystkich, a prze zto bywa bardzo kapryśny bo często kolor ma znaczenie ( słynny motoroil), zapach, albo wibracja i nagle ryby zaczynają brać.
Mega dawka wiedzy 👌 Pytanko: Jak się ma to ile okoń ma lat na karku do jego stylu życia czyt. częstotliwości żerowania, tego jaki i ile pokarmu pobiera i czy z wiekiem robią się coraz bardziej grymasne oraz coraz mniej ciekawskie?
Pytanie konkursowe. Łowie na różnych zbiornikach. Wiem że ubarwienie zależy od wody. Ale zawsze zastanawiała mnie jedna rzecz. Dlaczego w naszych wodach tylko okań ma takie piękne paski. I nie zobaczymy tych pięknych pasów u innych ryb?
W zimę okonie zawsze grupują się w starorzeczach, portach etc. Pytanie jak daleko potrafią wędrować okonie i czy w ciepłych porach roku również migruje do miejsc z zimniejszą/cieplejszą woda.
Moje pytanie dotyczy życia stadnego okoni. Większość z nas miała w życiu taki przypadek, kiedy za holowanym okoniem płynęły inne okonie. Czasem zdarzało się również tak, udało się komuś złowić dwa okonie np. Na jednego woblera. Ok... domyślam się, że ryba ta potrafi stadnie polować wpływając w ławicę drobnicy. Jak jednak wytłumaczyć fakt odprowadzania stada poprzez wypuszczane okonie? Słyszałem to od wielu osób i coś w tym musi być. W jaki sposób wypuszczony okoń potrafi informować stado o niebezpieczeństwie? To jakiś dodatkowy zmysł? Jakaś wrodzona cecha? Czy były przeprowadzane jakieś badania lub obserwacje na ten temat?
Hej Czy schemat pasków u okoni jest taki sam. Czyli trzeci pasek czarny jest podwójny i czy ilość ich też jest określona. Czy polega to na zasadzie stada że tak samo ubarwione zwierzęta dezorientują drapieżnika przy ataku.
Pytanie Konkursowe. Jak okoń radzi sobie ze skorupami raków? Czy posiada zęby gardłowe tak jak np. Kleń? Czy żeruje na rakach tylko w okresie "wylinki"? Kiedy jak wiadomo raki są miękkie?
Na wodach na których łowię zdarzają się "garbate" okonie o bardzo lichym wymiarze, oraz okonie bez garba ale z solidnym wymiarem, od czego jest to uzależnione? To juz ostatnie pytanko, dziekuję za fajne popołudnie z Waszym nagraniem i oby więcej takich! Pozdrowienia z nad Odry.
Witam Serdecznie Kamilu co w biologi okonia sprawia że okoń w zależności w jakim środowisku wodnym przebywa mniewa różne odcienia ubarwienia zaczynając od jasnego koloru , naturalnego lub mocno ciemnego, wrecz czarnego . Pozdrawiam Adam
Film jak zwykle pierwsza klasa💪 Pytanie: W jaki sposób dieta i środowisko, które zamieszkują okonie wpływa na ich tempo wzrostu i ich wygląd? Mam na myśli głównie różnicę między wodami słodkimi a Bałtykiem. Mieszkam w Gdańsku i zaobserwowałem dużą różnicę między okoniami morskimi, a tymi z okolicznych kanałów miejskich. Czasem we wspomnianych kanałach pojawiają się okonie "morskie", o wiele większe, silniejsze i całkiem inaczej ubarwione niż rodzime. Czy różnica wynika z diety krewetkowej, czy jest więcej czynników mających wpływ na różnice między nimi?
Od czego zależy ubarwienie okonia ponieważ łapie na dosyć płytkim łowisku i zdarzają mi się blade okonie A niektóre są tam pięknie ubarwione. Dodam że do akwenu nie wpływa żadna rzeka A głębokość łowiska wynosi max 2m
W jakich warunkach okoń przystępuje do tarła? Temperatura wody etc czy tez zależy to od dostępności pokarmu? W dużych rzekach czasami widać okonie uciekające w górę małych dopływów. A co w przypadku zbiorników zamkniętych bez dopływów?
Pytania do konkursu: Mówi się, że szczupak może odżywiać się rybami wielkości 1/2 drapieżnika, słyszałem o bolenia jedzącym brzany, jak jest z okoniem? Widziałem trzydziestki łowione na shadteezy 16cm, gdzie jest granica? Pyt.2 Jak rozpoznać płeć u okonia (słyszałem, że kolor płetwy odbytowej, ale chyba jest on zależny też od pokarmu). Pozdrawiam serdecznie Ignacy Sadura
Czy pęcherz pławny i jego wielkości ma wpływ na przysłowiowego garba okonia? Jaki pokarm dla okonia jest najbardziej odżywczy co za tym idzie jego wzrost ? Jak zawsze dobry film pięknie połowione !!! Pozdrawiam i miłego wieczoru życzę
Zazdroszczę doznań mega. 👏 Pytanie: Czy budowanie krześlisk w jeziorach by wspomagać rozmnażanie okoni tak jak to się robi dla sandaczy jest zasadne? Jeżeli tak to czym powinno się ono charakteryzować?
Doskonały film!!Docenić trzeba że dzielisz się wiedzą praktyczną,wędkarską. Pytanie.Chciałbym się dowiedzieć czy wraz ze wzrostem okoni do tak potężnych rozmiarów,jego płetwa ogonowa nie jest proporcjonalnie duża do reszty cielska,czy w związku z tym patroluje on mniejszy teren i wydatkuje mniej energii na zdobycie pokarmu,stąd jego podstawowym pożywieniem są raki a rzadziej ryby?
Kamil Łysy Wąż Walicki materiał jak zawsze ekstraklasa💪👏 tak przyjemnie się to ogląda że czas z takim filmem za szybko umyka. Czekam niecierpliwie na kolejne materiały🔥
Ciekawe co musiałoby się zadziać w naszych wodach, żeby okoń stal się gatunkiem drapieżnika dominującego na danym akwenie. Jako ryba warunki ku temu ma odpowiednie przy bardzo dobrych, zasobnych w pożywienie wodach i z odpowiednią temp. P.s. Jezioro niesamowite. Żeby tylko nie dopuścić do nadmiernej presji wędkarskiej w tym miejscu. Takie miejsca zasługują na ochronę i są doskonałym miejscem dla badań ichtiologicznych. Niezwykłe... Panie Kamilu dziękuję za kolejną dawkę inspiracji.
Pytanie: Okoń jest moją ulubioną rybą, dlatego zależy mi na tym, żeby złowione przeze mnie osobniki wracały do wody w jak najlepszej kondycji i potencjalnie stawały się moją zdobyczą w przyszłości. Dlatego drogi Kamilu chciałbym zapytać, czy podbieranie okonia i trzymanie go do zdjęcia z włożonym w gębę kciukiem jest odpowiednie? Czy nie wpływa to destrukcyjnie na jego staw żuchwowy i chrząstki z których zbudowany jest ten jak dobrze wiemy kruchy pyszczek? Spotkałem się z opiniami, że kciuk wkładany jest na tyle płytko, że jedynie naruszamy mało istotne błonki i okoń nadal może bez problemu pobierać pokarm gdyż jego aparat gębowy jest bardziej „wewnętrzny”. Jak to faktycznie wyglada, jak obchodzić się z pasikami, żeby miało to możliwe najmniej inwazyjny wpływ na ich dalszą egzystencje? Pozdrawiam!
Pytanie 1: Czy kanibalizm wśród okoni ma wpływ na szybkość ich przyrostów? Dodam że największe swoje okonie złowiłem na imitacje okonia - wobler malowany na okonia, kogut w prążki w zielonej tonacji, guma również zawsze malowana na okonia. Bez przynęt okoniopodobnych w zasadzie nie łowię okoni.
W takim razie jeszcze jedno pytanie: Jak szybko może pływać okoń, no bo wiadomo że drobnice jakoś musi dogonić, czasami szybsze prowadzenie przynęty też się fajnie sprawdza.. to co z tą prędkością ?
Brak odłowów sieciami i brak kormoranów nad ładnym akwenem może procentować ładnymi rybami a przede wszystkim ładnymi okoniami (o ile jest mała presja mięsiarzy)
Pytanie konkursowe nr 1: Dlaczego okonie, tak samo jak sandacze, posiadają paski na ciele? Czy ich głównym i jedynym przeznaczeniem jest kamuflaż? Jeżeli tak, to dlaczego paski, a nie np tak jak szczupaki (cętki) czy pstrągi (kropki). W skrócie: dlaczego akurat paski? tak na pierwszy rzut oka, nie wydaje mi się, żeby to był kamuflaż idealny. :D
Pytanie:jak wygląda sprawa z tarłem okonia otóż wczesną wiosną są bardzo ,,pojemne,,jaka temperatura wody jest odpowiednia do procesu tarła i utrzymania się ikry,jak również stosunek wielkości okonia(samicy)do jakości materiału -ikry ?słyszałem o niejakich 10°jako odpowiednia temp.wody na tarło.pozdrawiam
Kamilo kolejny świetny film. zawsze zasiadając do Twojego filmu robię dużą kaęe :) Film jak zwykle mega meretoryczny :) Szkoda że w Naszych polskich wodach Okonie mają żarcia pod dostatkiem a rosną tak wolno i jest ich na niektórych zbiornikach cała masa, ale niestety same podrostki. Pozdrawiam serdecznie
Cześć Kamil, dla pasjonata okoni ten film to miód na oczy😀. Pytanie, : lowie dość sporo okoni w sezonie ale jak to się dzieje i co w ciele ryby odpowiada za ubarwienie.W różnych wodach okonie mają inna barwę? Zdazają się że morskie sa bardzo blade a kanałowe zielone a nawet prawie czarne. Ryba nie widzi siebie w lustrze😉 więc co sprawia że mają dużą różnice w ubarwieniu,?
Pytanie konkursowe: Skąd u okonia ten sławny garb? u innych ryb drapieżnych zazwyczaj sylwetki są smukłe można wręcz powiedzieć "aerodynamiczne", natomiast "garbusy" z jakiegoś powodu mają ten właśnie garb. Z czego to wynika i dlaczego przy osiąganiu znacznych rozmiarów tak mocno zmienia się sylwetka tej pięknej ryby, bo jednak gdy ryby są małe to tego garba nie mają.
Pytanie konkursowe:ewolucja okonia (ryb okoniowatych żyjących w naszych wodach), czy z biegiem tysięcy lat gatunek ten zawsze dorastał do rozmiarów max okolo 50 cm czy może kiedyś było inaczej ?Pozdrawiam
Bardzo fajny film, przyjemnie się go oglądało zresztą jak wszystkie inne :). A co do pytania to: Jak okoń który jest pierwotnie gatunkiem słodkowodnym dostosował się do funkcjonowania zarówno w akwenach słono i słodkowodnych? Gdzie wiadome jest że np. okonie z Bałtyku wpływają do słodkich rzek żeby się rozmnożyć a normalnie żyją w słonych wodach.
Kiedy rozmawiam z wędkarzami na temat okonia. Czesto jest poruszany temat okonia morskiego, mowa tu o naszym okoniu jednak mieszkajacym w morzu albo portchach morskich czy zatokach. Mowa jest że te to są dopiero duże sztuki. No i właśnie czy te morskie okonie maja jakies wieksze przyrosty niz te sròdziemne? Łatwiejszy dostep do pokarmu? Mniejsza presja wedkarska? I czy te morskie okonie wycieraja sie w morzu ( czy ikrze nie przeszkadza słona woda) czy na tarło schodzą do miejsc z słodką wodą?
Skąd u okonia taka ciekawość do różnego rodzaju przynęt oraz całej gamy technik połowu? Jakie kolory widzi oko okonia i czy jest dostosowane do polowania w nocy? Na pewno nie ma takiego jak u sandacza które się tak ładnie świeci w nocy.
Pytanie: Niektóre gatunki ryb jak na przykład ciernik lub akwariowy bojownik widząc własne odbicie w lusterku zaczynją stroszyć się oraz podejmują próbę ataku. Czy okoń przejawia podobne zachowania wobec innych osobników, jesli tak czy takie zjawisko ma fachową nazwę?
2 pytanko:). W filmie o okoniach była mowa o grzebaniu w genetyce celem zwiększenia/ wzrostu masy maksymalnej. W jaki sposób może to być uzyskane? Okoń ze względu na wolne tempo przyrostu nie jest celem badań tak jak przy tęczaku i jego odmianach sklepowych( pstrąg łososiowy etc. haha) Jeśli w naturze nie występują hybrydy czyli ryby z którymi okoń może się krzyżować czy też są gatunki z którymi może się krzyżować jednak nie dając płodnego potomstwa ale osiągając przez to większe przyrosty.
Męczy mnie specyfika żerowania małego okonia i dużego okonia . Łowiłem małe okonie na duże przynęty oraz duże okonie na małe przynęty. Im bardziej zgłębiam temat okoniowy tym bardziej mam więcej pytań. Największy okoń na twisterka 1,5- 2 cm a najmniejszy na larwę 5 cm .
Świetny materiał o wielkich okoniach z jeziora Gigantów🙂Pytanie konkursowe: Czy okonie w okresie późnojesiennym grupują się i schodzą w głębsze miejsca podobnie jak białoryb ? Czy może podyktowane jest to tym, że w zimowej porze okonie przerzucają się na zupełnie inny pokarm i z tego powodu często przebywają w okolicach dna ?
jak zwykle super film , a moje pytanie konkursowe brzmi " czy ilość pasków na boku o czymś świadczy i dla czego jedne są proste , a inne przechodzą w literę " V " ? Pozdrowionka hej !!!
1. Czy wpływ słońca, a zarazem fotosyntezy która zachodzi w wodzie, ma wpływ na przyrosty okoni oraz miejsca w których występują? 2. Jaki pokarm wywołuje dodatkowe, szczególne znaki na ciele okonia? Np. charakterystyczne, małe, bordowe plamki (Hiszpania, Holandia) 3. Co było pierwsze, okoń czy sandacz? (jajko czy kura) 4. Jaki % w budowie ciała okonia to woda, a ile to tłuszcz? 5. Czy okonie wycierają się z innymi rybami i powstają z tego hybrydy? 6. Przeciętny czas trawienia przez okonia, oraz długość układu pokarmowego okonia. 7. Dlaczego okonie reagują na ''plumkanie'' popperów zdecydowanie efektywniej, w porównaniu do innych drapieżników - może uda się obalić mit odgłosu żerujących okoni? Pozdrawiam Kamil i życzę co najmniej dwóch ''5'' obok siebie, na tym magicznym jeziorze.
Od jakich czynników zależy kształt i kolor okonia, wszak łowię w jednym jeziorze ryby wyglądające dość odmiennie, szczególnie chodzi mi o proporcje ciała.
Zapytam również o pomarańczowy brzuszek a raczej o pomarańczowe kropki na brzuchu okonia, często zauważałem to u okoni łowiąc je w pierwszych miesiącach roku kiedy wyraźnie wypchane były ikrą.
Czekam na ten materiał, było warto 👊 super spędzone 48min i z chęcią drugie tyle bym obejrzał 🤣 Gratuluję pięknych ryb i dziękuję za ten materiał filmowy. Pozdowionka 👋👋
Piękne GARBY! Ja swojego PB wyjąłem na spinerbajta miał niestety tylko 46 cm. Miałem raz przyłów okonia, podczas sandaczowania i niestety ryba spadła a miała sporo ponad 50cm, może nawet z 60. Sztywny kij z plecionką i zdjęcia nie ma, jak również nowego PB
Pytanie. Czy okoń ma najlepszy wzrok wśród ryb. Bo przy łowienie okoni np. Na paprochy bardzo małe detale kolorystyczne mają znaczenie . Nawet odcień czy grubość brokatu w twisterku. Albo odcień główki jak za bardzo świeci tak jak w jeziorze gigantów. Lepiej widzi niż lipień lub pstrąg. Bo śmiejemy się z kolegami że łowiąc lipienie na muchę np. Nad Sanem to te skubańce podpływają i liczą z ilu segmentów zrobiony jest tłow muszki.
Pytanie konkursowe:Jak okonie odnajdują się w otoczeniu sandaczy czy sandacz jest jego wrogiem a może przyjacielem? Czy okoń jest canibalem? Gdzie dłużej rośnie okoń w jeziorze czy w rzece i czy wpływa jakiś czynnik na jego wielkośc i wagę?
Pytanie: Czy okoń żyjący w wodach Bałtyku rośnie szybciej niż ten, który żyje w jeziorze czy rzece? Mieszkam w Danii i co roku w okresie jesiennym do rzeki wpływają okonie z morza mierzące średnio 40 cm +. Okonie złapane w okresie letnim w tej samej rzece są w rozmiarach od 20 cm do 30 cm.
No i drugie pytanie jak taka populacja okoni dużych jak w jeziorze gigantów , gdzie przystosowały się do odżywania rakami , nie wydatkując dużo energii do ich pozyskania , wolno pływając bez zapewne szaleńczych gonitw, jakby mogła zareagować gdyby z jakiś powodów tych raków zabrakło ,jakość wody by się pogorszyła itp, mówiłeś że pojawiły się plotki , czy takie okonie mogłyby się w krótkim czasie przestawić na inny sposób zdobywania pożywienia i czy brak raków mógłby spowodować że nie dorastały by do takich rozmiarow
Cześć, bardzo fajny film, chyba sie wybiorę z Wami na to Jezioro. Co do pytania: Dlaczego okoń ma tak "zbite" łuski, dlaczego jest go tak trudno oskrobac? Z czego to wynika? Pozdrawiam:)
Pytanie Nr 2: Od czego bardziej uzależnione jest ubarwienie okoni: temperatura wody, jej przejżystość, roślinność która się znajduje w wodzie, jej brak, skład chmiczny wody?
Byku na twoje filmy czekam jak moja babcia na słowo na niedzielę w telewizji. Temat okoni mnie bardzo interesuje! Mam pytanko czy one polują w stadnie, czy wyjeżdża więcej niż jeden z tego samego miejsca. Osobiście widziałem jak podczas holu odprowadzają holowanego okonia często większe. Coś o tym czy warto używać śmierdziucha, jak z ich węchem, jak działa u okonia linia boczna chodzi mi o wibrujące przynęty z grzechotką. Ile okoń składa ikry i jak jest wartościowa. Na jakich głębokościach zależnie od pory roku się znajduje i na czym żeruje chodzi mi o każdy pokarm o różnych porach roku. Mam nadzieję że kiedyś się tego dowiem. Pozdrawiam i czekam na kolejny film
Niby po czasie ale może skorzystasz z tego pytania nie koniecznie jako konkursowego :) Jak wygląda sprawa wyrównywania ciśnienia przez okonie ? Chodzi o sprawy barotraumy oraz sprawę sposobu żerowania przy powierzchni i przemieszczania się w dolne partie wody ? Czy jak w przypadku sandaczy wyrównywanie ciśnienia po skoku atmosferycznym trwa tak samo długo i ma duży wpływ na ilość brań (sposób żerowania i przebywania okoni w odpowiedniej partii wody) ?
Pytanie : Okoń jest źródłem białka i aminokwasów, których ludzki organizm sam nie potrafi wyprodukować. Dlaczego jednak nie powinny go jadać dzieci i kobiety w ciąży. Chciałbym jeszcze dopytać dlaczego okoń nie występuje w wodach górskich chociaż potrafi się dostosować do różnych warunków panujących w zbiornikach wodnych. Pozdrawiam 👍
W ostatnich latach populacja okoni w Polsce bardzo zmalała. Na jeziorze na którym wędkowałem od dziecka zmalała ilość i wielkość łowionych okazów. Miejscowi wędkarze nie są specjalnie nastawieni na połów okoni. Pytanie konkursowe: co może być przyczyną spadku populacji okoni w poszczególnych zbiornikach?
Mnie interesuje temat rzekomego odprowadzania stada okoni przez złapanego i wypuszczonego okonia. Czy ten efekt wynika z typowo stadnego "ławicowego" zachowania tej ryby dla pewnego rodzaju bezpieczeństwa czy może ryby te komunikują się chemicznie między sobą za pośrednictwem jakiś hormonów czy feromonów wydzielonych podczas holu i stresu jaki temu towarzyszy?
Pytanie: czy popularny chwyt za pysk ryby nie powoduje dodatkowego bólu i cierpienia dla ryby. Czy nie powoduje to w późniejszym czasie zakłóceń w pobieraniu pokarmu. Pytanie kieruję w odniesieniu do budowy pyska okonia. Prześledziłem literaturę i nie znalazłem naukowej odpowiedzi.
Film świetny, jak zwykle :-) Pytanie: Wiadomo, że Okoń z wiekiem robi się coraz bardziej ostrożny. Dlaczego więc będąc już dojrzałym osobnikiem przedkłada życie w samotności nad życie w stadzie?
Pytanie - skąd pasy w umaszczeniu okonia? Szczupak i boleń na przykład kolorystycznie pasują do sposobów polowania: szczupak z przyczajki w wodorostach, boleń pływając w górę rzeki. Zdarzało mi się łowić bardzo brudne, prawie brązowe okonie w mętnej wodzie i pięknie zielone w przejrzystej, ale pasy zawsze są wyraźne, więc co sprawia, że selekcja naturalna poszła właśnie w tym kierunku?
Pytanie konkursowe:(poniekąd biologiczne ,choć bardziej w stronę PZW) Czemu okoń nie ma okresu ochronnego? może gdyby te piękne ryby miały więcej spokoju podczas tarła było by ich więcej i dorastały do większych rozmiarów
Jak zwykle - cudowny film i wspaniałe ryby1 Dziękuję! Pytanie konkursowe 1 Czytałem kiedyś o "przytrzymywaniu" w zasięgu rzutu żerującego stada okoni poprzez holowanie ryb łowionych przez dwóch wędkarzy na zmianę, tak, aby przez cały czas była w wodzie przynajmniej jedna holowana ryba z grupką jej towarzyszących. Czy stosował Pan lub słyszał o stosowaniu takiego triku i ma Pan opinię co do jego skuteczności?
Pytanie konkursowe: Na jakiej podstawie okoń wybiera porę żerowania? Brodząc, często identyczne warunki oraz godziny dają różne efekty. Czasami przyjęte przez ogół "najgorsze" warunki dawały mi dosyć dobre efekty znów przy tych niby najlepszych warunkach często schodziłem o kiju. Dlatego też przestałem wierzyć w ciśnienia itp.
pytanie konkursowe : jak to jest z tymi dorosłymi osobnikami okonia , czy to prawda że podczas nocy zapadają w stan głebokiego snu i czy ten sen jest na tyle głęboki że okonia nie wytrąci nawet jasne światło , czy pokarm pod nosem jak to z nimi jest ? . i kolejne z pytań czy dorosły okoń może dorosnąć do wagi 5kg ? pozdrawiam i dobry materiał
Witam. Fajny film. Pytanie: Najczęściej łowie na dużej rzece [ Rzeka Bug, Narew]. Bardzo rzadko zdarza mi się na nich złowić okonia. W jakich charakterystycznych miejscach mogą grupować się garbuski oczywiście zależnie od pory roku?
Czy oprócz dostępności pokarmu cechy środowiskowe taki jak typ wody( płynąca/ stojąca) wpływają na to czy ryba bardziej idzie na masę czy na długość ?. Stąd ryby rzeczne zwykle są długie i chude a ryby ze stojącej wody są krótsze ale dużo grubsze.
Cierpliwość i konsekwencja została nagrodzona pięknymi rybkami. Gratulacje!!! Pytanie. Osobiście uważam, że wypuszczony okoń (tyczy się tylko tych większych) płoszy ławicę swym dziwnym zachowaniem. Mnie ciekawi dlaczego przy holowaniu okonia inne prawie zawsze go "odprowadzają"? Holowany okoń zachowuje się specyficznie więc powinno to odstraszać resztę a nie zachęcać do odprowadzania. Co powoduje takie nietypowe zainteresowanie?
Super materia!! Pytanie : Czy każdy okoń ma tyle samo pasków , jeśli nie to od czego to zależy. Czy od obszaru występowania , podłoża czy może genetyka? Dzięki
UWAGA! - rozwiń opis pod filmem! Tam znajdziesz informacje dotyczące konkursu z mega nagrodą oraz wszystkie ciekawe linki ;)
Hej Kamilu. Mam pytanko czy było już rozwiązanie konkursu okularowego?Pozdrawiam
Pięć pytań zadanych. Dziękuję za kolejny świetny materiał, w którym bardzo kompleksowo podszedłeś do tematu wędkowania na tym akwenie. Brawo, bardzo dobry film edukacyjny z tego wyszedł. Widać wpływ Pawła. I bardzo dobrze. Bardzo dziękuję za miło spędzoną godzinę.
Pytanie do konkursu: Jak i czy okonie widzą w nocy? Miałem dwa lata temu całą masę brać ładnych okoni wyłącznie w porze nocnej. Mowa tu o braniach od 00:00 -04:00 Była to późna jesień i początek zimy.
Zajebiaszczy film i wcale nie za długi, bardzo przyjemnie się oglądało i wspominało oby jak najszybciej do następnego spotkania z tym pięknym jeziorem ;)
Pytanie nr 2: Co by się musiało stać żeby okoń miał zdolności przywódcze (dominację) w naszych wodach oraz wyprzeć inne drapieżniki a jeśli nie to w jakim innym środowisku również z drapieżnikami by je posiadał? Pozdrawiam
Pytanie: Okoń odbywając tarło składa ikre w postaci wsęg. Czy istnieje zależność długości wstegi z ikrą, a wielkością samicy okonia? Ile wstęg składa jedna samica i jakie zastosowanie ma ta forma skladania ikry?
Pytanie konkursowe
Jakie zadanie spełnia kolczasta płetwa grzbietowa u Okonia? Czy nastroszenie płetwy jest oznaką agresji, zmian ciśnienia atmosferycznego, aby przestraszyć drapieżnika? Co ciekawe nastroszenie płetwy wywołuje także wędkarz po złowieniu stukając w "czoło" pyska ryby aby lepiej zaprezentować ją do zdjęcia. Od czego to zależy?
Łowię czasami na małym starorzeczu bardzo płytkiej rzeki, ale zasobnym w okonie - takie małe 40x20m eldorado z głębokością do 1.7m. Osobniki które tam łowię na spinning mieszczą się w rozmiarach od 8 do 28cm, większych narazie nie stwierdzono, chociaż te największe pomimo rozmiaru nie mają wykształconego garba, więc teoretycznie powinny jeszcze rosnąć. Zwykle połów w kilka godzin daje od 20 do 60 sztuk okoni. Jednak od około 3 tygodni okonie jakby zapadły się pod ziemię. Już w połowie lutego niektóre osobniki ociekały mleczem i ikrą, a teraz nawet te najmniejsze przestały żerować. Ryby są, co widać na echosondzie (chyba że to skan płotki) oraz od czasu do czasu wyciągam jakąś zaczepioną pod pyskiem, ale o żerowaniu nie ma mowy. Okonie łowione teraz (połowa marca) już nie mają mleka. Nie wiem gdzie dopatrywać się przyczyny braku aktywności ryb - lokalni mięsiarze, przedwczesne tarło, norka amerykańska czy może głód sprawił że ryba poszła w rzekę i zniknęła? Jesienia na starorzeczu było widać miliony cierników i innych małych rybek, a dziś woda wydaje się być pusta. Tyle że ta rzeka ma 20-60cm glebokoscia …
Moje pytanie będzie z pogranicza tematu behawiorystyki okoni jak i jego wzroku. Okoń chyba najbardziej słynie z 'ciekawości do świata' z pośród ryb żyjących w wodach na terenie Polski. Zastanawia mnie wzrok okonia - ile widzi kolorów, jak ostro, może jest krótkowzroczny a może wręcz odwrotnie? Na czym polegają przy polowaniu najbardziej - czy na linii nabocznej, wzroku a może ważnym aspektem jest węch? Napewno każdy z nas wielokrotnie widział jakie te ryby są ciekawskie - dla przykładu podpływając do przynęty i uważnie się jej przyglądając. Jestem przekonany, że wiele ataków wynika właśnie z ciekawości. Bardzo mnie zastanawia fakt jak i czy to łączy się ze wzrokiem okoni i jak tak naprawdę jest z tym wzrokiem okoni bo nie znalazłem za wiele informacji na ten temat, a jest to bardzo ciekawy temat. Z tego co się orientuję to sandacze widzą najlepiej kolory pomarańczowy i zielony, ale jak jest w przypadku okonia?
Jak zwykle dzięki za materiał i liczę na odpowiedź, pozdrawiam.
Pytanie do konkursu : Samce i samice Okonia w jakim wieku osiągające dojrzałość płciową?
Bardzo profesjonalny film . Cieszę się że mamy takich wspaniałych Wędkarzy Polskich którzy chcą poświęcić swój czas prywatny i podzielić się doświadczeniem Wędkarskim.
Pytanie konkursowe. Jakie czynniki odpowiadają u okonia za doskonały proces aklimatyzacji we wszystkich wodach, oraz czemu ma tak doskonałe zdolności rozrodcze stanowiące o jego ogromnej populacji jako drapieżnika?
Pytanie: Do jakiej ryby drapieżnej żyjącej w Azji, Afryce czy też w innych kontynentach można utożsamiać okonia pod względem agresywności i jaka ona jest duża?Pozdrawiam
Podczas łowienia paprochami na boczny trok wiele okoni ginie po zbyt głębokim zassaniu paprocha. Myślę że warto poruszyć ten temat. Jakie podjąć kroki, co zmienić by mieć brania a jednocześnie nie uszkadzać niepotrzebnie ryb, które uwolnione i tak skończą w dziobach ptaków.
Super materiał, czekam na kolejne odcinki z Panem Doktorem Pawłem i liczę, że kiedyś znajdę odpowiedź na poniższe pytanie ;)
Dlaczego łuski okonia są przytwierdzone do ciała dużo "mocniej" niż łuski ryb innych gatunków. Dla przykładu łuski uklei, płoci czy nawet leszczy i karpi, są dużo bardziej narażone na ich utratę podczas holu czy obcierki w trzcinach. Niezależnie od rozmiarów, białoryb i karpiowate tracą łuski dużo łatwiej, przy czym okonie, NIEZALEŻNIE OD ROZMIARU, charakteryzują się duża trwałością łusek i tracą je niezwykle rzadko. W zestawieniu z innymi słodkowodnymi rybami drapieżnymi (szczupak, sandacz, kleń, pstrąg, troć), łuski okonia wydają się być na pierwszym miejscu pod względem trwałości, jeśli można tak to nazwać. Dlaczego? Z czego to wynika?
Pytanie do konkursu" Rozród" ::W jaki sposób okonie przygotowują się do tarła i jak ono przebiega?
Czy tak samo jak u ich "kuzynów" z rodziny okoniowatych, np. takich jak Jazgarz czy Sandacz?
Jakie wybierają miejsca do złożenia ikry i jak je przygotowują? No i czy i w jaki sposób samiec okonia broni złożonych jajeczek? Czy zdarza się mu też jak gębaczowi chronić ikrę poprzez nabieranie jej do pyska?
🐟🐟🐟🐟
Pytanie 2:
Jak warunki klimatyczne w ciągu roku takie jak: temperatury i ich zmienność, opady bądź ich niewielka ilość, lekkie bądź mroźne zimy, czystość wody, częste zmiany ciśnienia oraz długość dnia a co za tym idzie duża ilość promieni słonecznych wpływają na możliwości rozwoju okoni?
Pytanie dotyczące migracji okonia w rzece górskiej typu Ina. Pokonanie przeszkód typu przepławki,progi w jaki sposób sobie radzi z utrudnieniami i jak wysoko potrafi zajść na odcinku rzeki.
Mega materiał i mega rybska :)! dzięki bardzo za wszystko raz jeszcze i do zobaczyska!
Ty to szczególnie Tomku tam połowiłeś. Też fajny materiał u ciebie powstał. Z pewnością wiele osób czeka na następne materiały. Powodzenia u połamania ;)
tomus ,a co ty sieroto tam robisz? dalej okłamujesz ,czy już sie odważyłes powiedzieć prawde?
Pytanie: jak długo przeciętnie żyje okoń a ile maksymalnie długo może przeżyć? wiadomo że może być to uzależnione od zbiornika, zatem zawęźmy pytanie do rzeki Wisły. Pozdrawiam
Kłania się Krzysiek. Powiem tak ,w tym sezonie wędkarskim będę próbował łowić okonie na raczki. Już aktualnie zakupiłem te przynęty. Ale moje pytanie jest takie: W jakich okresach i ile razy w ciągu roku raki linieją i dlaczego je w tym okresie uwielbiają. Pozdrawiam wszystkich.
Pytanie a bardziej zagadnienie. Czy mógłbyś przybliżyć roczny cykl żywieniowy większych okoni w wodach na naszej wysokości geograficznej. Na czym żerują względem pór roku, jak często zmieniają bądź powtarzają się aktywne okna żerowe, na co najbardziej powinniśmy zwracać uwagę próbując się do nich dobrać?
Materiał jak zwykle kosa!!! Pozdrawiam!
Ostatnio oglądałem perch pro i jedna z ekip łowiących w Szwecji złapała okonia ok. 45cm który wypluł płoć ok 20cm materiał bardzo fajny piękna woda
Wczoraj obejrzałem film u Tomka dzisiaj u Ciebie, bardzo ciekawy film i wcale nie za długi. Chciałbym kiedyś przeżyć taką przygodę. Wiadomo samo nie przyjdzie, ale być może kiedyś się uda wybrać na taką wyprawę
Witam. Kolejny ciekawy film. Mega jezioro. Żadnych łódek z werkącymi silnikami spalinowymi. Czysta natura. Kajak plus wielkie rybska. Naprawdę zazdroszczę takich wypraw.
Moje pytanie jest trochę nietypowe. A mianowicie czy jeżeli by stworzyć podobne warunki w naszym kraju do panujących na tym jeziorze to czy osiągniemy takie rezultaty w rozmiarach populacji okonia. Są przecież akweny przy elektrowniach gdzie woda jest ciepła przez cały rok. Do tego do tego dostarczyć dużą ilość pożywienia w postaci drobnicy. No i oczywiście ograniczyć ilość wedkujacych żeby dać rybie czas na spokojny wzrost.
Pozdrawiam serdecznie Grzegorz
2. Dlaczego okoń jest rybą stadną i jak kształtują się stada oraz jaka jest zwięzłość stada na przestrzeni lat?
Który zmysł u okonia jest dominujący ? Czy taki występuje? Szczupak polega na wzroku, Sum na wąsach? A okoń jakby korzystał ze wszystkich, a prze zto bywa bardzo kapryśny bo często kolor ma znaczenie ( słynny motoroil), zapach, albo wibracja i nagle ryby zaczynają brać.
Mega dawka wiedzy 👌
Pytanko:
Jak się ma to ile okoń ma lat na karku do jego stylu życia czyt. częstotliwości żerowania, tego jaki i ile pokarmu pobiera i czy z wiekiem robią się coraz bardziej grymasne oraz coraz mniej ciekawskie?
Pytanie konkursowe. Łowie na różnych zbiornikach. Wiem że ubarwienie zależy od wody. Ale zawsze zastanawiała mnie jedna rzecz. Dlaczego w naszych wodach tylko okań ma takie piękne paski. I nie zobaczymy tych pięknych pasów u innych ryb?
Jeden z najbardziej merytorycznych kanałów wędkarskich! Do zobaczenia kiedyś nad Twoją Wisłą!
W zimę okonie zawsze grupują się w starorzeczach, portach etc. Pytanie jak daleko potrafią wędrować okonie i czy w ciepłych porach roku również migruje do miejsc z zimniejszą/cieplejszą woda.
Moje pytanie dotyczy życia stadnego okoni. Większość z nas miała w życiu taki przypadek, kiedy za holowanym okoniem płynęły inne okonie. Czasem zdarzało się również tak, udało się komuś złowić dwa okonie np. Na jednego woblera. Ok... domyślam się, że ryba ta potrafi stadnie polować wpływając w ławicę drobnicy. Jak jednak wytłumaczyć fakt odprowadzania stada poprzez wypuszczane okonie? Słyszałem to od wielu osób i coś w tym musi być. W jaki sposób wypuszczony okoń potrafi informować stado o niebezpieczeństwie? To jakiś dodatkowy zmysł? Jakaś wrodzona cecha? Czy były przeprowadzane jakieś badania lub obserwacje na ten temat?
Hej
Czy schemat pasków u okoni jest taki sam.
Czyli trzeci pasek czarny jest podwójny i czy ilość ich też jest określona. Czy polega to na zasadzie stada że tak samo ubarwione zwierzęta dezorientują drapieżnika przy ataku.
Pytanie Konkursowe.
Jak okoń radzi sobie ze skorupami raków? Czy posiada zęby gardłowe tak jak np. Kleń? Czy żeruje na rakach tylko w okresie "wylinki"? Kiedy jak wiadomo raki są miękkie?
Na wodach na których łowię zdarzają się "garbate" okonie o bardzo lichym wymiarze, oraz okonie bez garba ale z solidnym wymiarem, od czego jest to uzależnione? To juz ostatnie pytanko, dziekuję za fajne popołudnie z Waszym nagraniem i oby więcej takich! Pozdrowienia z nad Odry.
Witam Serdecznie Kamilu co w biologi okonia sprawia że okoń w zależności w jakim środowisku wodnym przebywa mniewa różne odcienia ubarwienia zaczynając od jasnego koloru , naturalnego lub mocno ciemnego, wrecz czarnego .
Pozdrawiam Adam
Normalnie czuje słonce Hiszpanii na twarzy :) A pytanko brzmi- Ile średnio gram pokarmu ,zjada dorosły okoń w czasie letnim i zimowym . Pozdrawiam
Film jak zwykle pierwsza klasa💪
Pytanie: W jaki sposób dieta i środowisko, które zamieszkują okonie wpływa na ich tempo wzrostu i ich wygląd? Mam na myśli głównie różnicę między wodami słodkimi a Bałtykiem. Mieszkam w Gdańsku i zaobserwowałem dużą różnicę między okoniami morskimi, a tymi z okolicznych kanałów miejskich. Czasem we wspomnianych kanałach pojawiają się okonie "morskie", o wiele większe, silniejsze i całkiem inaczej ubarwione niż rodzime. Czy różnica wynika z diety krewetkowej, czy jest więcej czynników mających wpływ na różnice między nimi?
Od czego zależy ubarwienie okonia ponieważ łapie na dosyć płytkim łowisku i zdarzają mi się blade okonie A niektóre są tam pięknie ubarwione. Dodam że do akwenu nie wpływa żadna rzeka A głębokość łowiska wynosi max 2m
W jakich warunkach okoń przystępuje do tarła? Temperatura wody etc czy tez zależy to od dostępności pokarmu? W dużych rzekach czasami widać okonie uciekające w górę małych dopływów. A co w przypadku zbiorników zamkniętych bez dopływów?
Pytania do konkursu: Mówi się, że szczupak może odżywiać się rybami wielkości 1/2 drapieżnika, słyszałem o bolenia jedzącym brzany, jak jest z okoniem? Widziałem trzydziestki łowione na shadteezy 16cm, gdzie jest granica?
Pyt.2 Jak rozpoznać płeć u okonia (słyszałem, że kolor płetwy odbytowej, ale chyba jest on zależny też od pokarmu). Pozdrawiam serdecznie Ignacy Sadura
Czy pęcherz pławny i jego wielkości ma wpływ na przysłowiowego garba okonia?
Jaki pokarm dla okonia jest najbardziej odżywczy co za tym idzie jego wzrost ?
Jak zawsze dobry film pięknie połowione !!! Pozdrawiam i miłego wieczoru życzę
Pytanie nr 3: Czy jest jakaś ryba z którą okoń żyłby razem współpracując np. w polowaniach i czy są zamknięte na takie relacje?
Zazdroszczę doznań mega. 👏
Pytanie: Czy budowanie krześlisk w jeziorach by wspomagać rozmnażanie okoni tak jak to się robi dla sandaczy jest zasadne? Jeżeli tak to czym powinno się ono charakteryzować?
Doskonały film!!Docenić trzeba że dzielisz się wiedzą praktyczną,wędkarską.
Pytanie.Chciałbym się dowiedzieć czy wraz ze wzrostem okoni do tak potężnych rozmiarów,jego płetwa ogonowa nie jest proporcjonalnie duża do reszty cielska,czy w związku z tym patroluje on mniejszy teren i wydatkuje mniej energii na zdobycie pokarmu,stąd jego podstawowym pożywieniem są raki a rzadziej ryby?
Kamil Łysy Wąż Walicki materiał jak zawsze ekstraklasa💪👏 tak przyjemnie się to ogląda że czas z takim filmem za szybko umyka.
Czekam niecierpliwie na kolejne materiały🔥
Pięknie połowione 👍 Pytanie 1; W jakim wieku okoń staje się samotnikiem, i czy w jeziorach i rzekach wygląda to podobnie?
Ciekawe co musiałoby się zadziać w naszych wodach, żeby okoń stal się gatunkiem drapieżnika dominującego na danym akwenie. Jako ryba warunki ku temu ma odpowiednie przy bardzo dobrych, zasobnych w pożywienie wodach i z odpowiednią temp. P.s. Jezioro niesamowite. Żeby tylko nie dopuścić do nadmiernej presji wędkarskiej w tym miejscu. Takie miejsca zasługują na ochronę i są doskonałym miejscem dla badań ichtiologicznych. Niezwykłe... Panie Kamilu dziękuję za kolejną dawkę inspiracji.
Pytanie: Okoń jest moją ulubioną rybą, dlatego zależy mi na tym, żeby złowione przeze mnie osobniki wracały do wody w jak najlepszej kondycji i potencjalnie stawały się moją zdobyczą w przyszłości. Dlatego drogi Kamilu chciałbym zapytać, czy podbieranie okonia i trzymanie go do zdjęcia z włożonym w gębę kciukiem jest odpowiednie? Czy nie wpływa to destrukcyjnie na jego staw żuchwowy i chrząstki z których zbudowany jest ten jak dobrze wiemy kruchy pyszczek? Spotkałem się z opiniami, że kciuk wkładany jest na tyle płytko, że jedynie naruszamy mało istotne błonki i okoń nadal może bez problemu pobierać pokarm gdyż jego aparat gębowy jest bardziej „wewnętrzny”. Jak to faktycznie wyglada, jak obchodzić się z pasikami, żeby miało to możliwe najmniej inwazyjny wpływ na ich dalszą egzystencje? Pozdrawiam!
Pytanie 1: Czy kanibalizm wśród okoni ma wpływ na szybkość ich przyrostów? Dodam że największe swoje okonie złowiłem na imitacje okonia - wobler malowany na okonia, kogut w prążki w zielonej tonacji, guma również zawsze malowana na okonia. Bez przynęt okoniopodobnych w zasadzie nie łowię okoni.
W takim razie jeszcze jedno pytanie: Jak szybko może pływać okoń, no bo wiadomo że drobnice jakoś musi dogonić, czasami szybsze prowadzenie przynęty też się fajnie sprawdza.. to co z tą prędkością ?
Brak odłowów sieciami i brak kormoranów nad ładnym akwenem może procentować ładnymi rybami a przede wszystkim ładnymi okoniami (o ile jest mała presja mięsiarzy)
Pytanie konkursowe nr 1: Dlaczego okonie, tak samo jak sandacze, posiadają paski na ciele? Czy ich głównym i jedynym przeznaczeniem jest kamuflaż? Jeżeli tak, to dlaczego paski, a nie np tak jak szczupaki (cętki) czy pstrągi (kropki). W skrócie: dlaczego akurat paski? tak na pierwszy rzut oka, nie wydaje mi się, żeby to był kamuflaż idealny. :D
Pytanie:jak wygląda sprawa z tarłem okonia otóż wczesną wiosną są bardzo ,,pojemne,,jaka temperatura wody jest odpowiednia do procesu tarła i utrzymania się ikry,jak również stosunek wielkości okonia(samicy)do jakości materiału -ikry ?słyszałem o niejakich 10°jako odpowiednia temp.wody na tarło.pozdrawiam
Kamilo kolejny świetny film. zawsze zasiadając do Twojego filmu robię dużą kaęe :) Film jak zwykle mega meretoryczny :) Szkoda że w Naszych polskich wodach Okonie mają żarcia pod dostatkiem a rosną tak wolno i jest ich na niektórych zbiornikach cała masa, ale niestety same podrostki. Pozdrawiam serdecznie
Cześć Kamil, dla pasjonata okoni ten film to miód na oczy😀. Pytanie, : lowie dość sporo okoni w sezonie ale jak to się dzieje i co w ciele ryby odpowiada za ubarwienie.W różnych wodach okonie mają inna barwę? Zdazają się że morskie sa bardzo blade a kanałowe zielone a nawet prawie czarne. Ryba nie widzi siebie w lustrze😉 więc co sprawia że mają dużą różnice w ubarwieniu,?
Pytanie konkursowe: Skąd u okonia ten sławny garb? u innych ryb drapieżnych zazwyczaj sylwetki są smukłe można wręcz powiedzieć "aerodynamiczne", natomiast "garbusy" z jakiegoś powodu mają ten właśnie garb. Z czego to wynika i dlaczego przy osiąganiu znacznych rozmiarów tak mocno zmienia się sylwetka tej pięknej ryby, bo jednak gdy ryby są małe to tego garba nie mają.
Pytanie konkursowe:ewolucja okonia (ryb okoniowatych żyjących w naszych wodach), czy z biegiem tysięcy lat gatunek ten zawsze dorastał do rozmiarów max okolo 50 cm czy może kiedyś było inaczej ?Pozdrawiam
Już kiedyś o tym napisałem, ale warto powtórzyć. To jest najlepszy kanał wędkarski. Treści są merytoryczne i niesamowity klimat. Dzięki Kamilu ✌️👍
Bardzo fajny film, przyjemnie się go oglądało zresztą jak wszystkie inne :). A co do pytania to:
Jak okoń który jest pierwotnie gatunkiem słodkowodnym dostosował się do funkcjonowania zarówno w akwenach słono i słodkowodnych? Gdzie wiadome jest że np. okonie z Bałtyku wpływają do słodkich rzek żeby się rozmnożyć a normalnie żyją w słonych wodach.
Pytanie:Co ma większy wpływ na szybkość wzrostu okoni,temperatura całoroczna wody,czy dostępność i jakość pokarmu którym się żywi?
Pytanie konkursowe NR 3:
Na co trzeba zwrócić szczególnie uwagę jeśli chodzi o różnice samca okonia od samicy?
Kiedy rozmawiam z wędkarzami na temat okonia. Czesto jest poruszany temat okonia morskiego, mowa tu o naszym okoniu jednak mieszkajacym w morzu albo portchach morskich czy zatokach. Mowa jest że te to są dopiero duże sztuki. No i właśnie czy te morskie okonie maja jakies wieksze przyrosty niz te sròdziemne? Łatwiejszy dostep do pokarmu? Mniejsza presja wedkarska? I czy te morskie okonie wycieraja sie w morzu ( czy ikrze nie przeszkadza słona woda) czy na tarło schodzą do miejsc z słodką wodą?
Skąd u okonia taka ciekawość do różnego rodzaju przynęt oraz całej gamy technik połowu? Jakie kolory widzi oko okonia i czy jest dostosowane do polowania w nocy? Na pewno nie ma takiego jak u sandacza które się tak ładnie świeci w nocy.
Pytanie: Niektóre gatunki ryb jak na przykład ciernik lub akwariowy bojownik widząc własne odbicie w lusterku zaczynją stroszyć się oraz podejmują próbę ataku. Czy okoń przejawia podobne zachowania wobec innych osobników, jesli tak czy takie zjawisko ma fachową nazwę?
2 pytanko:). W filmie o okoniach była mowa o grzebaniu w genetyce celem zwiększenia/ wzrostu masy maksymalnej. W jaki sposób może to być uzyskane? Okoń ze względu na wolne tempo przyrostu nie jest celem badań tak jak przy tęczaku i jego odmianach sklepowych( pstrąg łososiowy etc. haha) Jeśli w naturze nie występują hybrydy czyli ryby z którymi okoń może się krzyżować czy też są gatunki z którymi może się krzyżować jednak nie dając płodnego potomstwa ale osiągając przez to większe przyrosty.
Męczy mnie specyfika żerowania małego okonia i dużego okonia . Łowiłem małe okonie na duże przynęty oraz duże okonie na małe przynęty. Im bardziej zgłębiam temat okoniowy tym bardziej mam więcej pytań. Największy okoń na twisterka 1,5- 2 cm a najmniejszy na larwę 5 cm .
Świetny materiał o wielkich okoniach z jeziora Gigantów🙂Pytanie konkursowe: Czy okonie w okresie późnojesiennym grupują się i schodzą w głębsze miejsca podobnie jak białoryb ? Czy może podyktowane jest to tym, że w zimowej porze okonie przerzucają się na zupełnie inny pokarm i z tego powodu często przebywają w okolicach dna ?
jak zwykle super film , a moje pytanie konkursowe brzmi " czy ilość pasków na boku o czymś świadczy i dla czego jedne są proste , a inne przechodzą w literę " V " ? Pozdrowionka hej !!!
1. Czy wpływ słońca, a zarazem fotosyntezy która zachodzi w wodzie, ma wpływ na przyrosty okoni oraz miejsca w których występują?
2. Jaki pokarm wywołuje dodatkowe, szczególne znaki na ciele okonia? Np. charakterystyczne, małe, bordowe plamki (Hiszpania, Holandia)
3. Co było pierwsze, okoń czy sandacz? (jajko czy kura)
4. Jaki % w budowie ciała okonia to woda, a ile to tłuszcz?
5. Czy okonie wycierają się z innymi rybami i powstają z tego hybrydy?
6. Przeciętny czas trawienia przez okonia, oraz długość układu pokarmowego okonia.
7. Dlaczego okonie reagują na ''plumkanie'' popperów zdecydowanie efektywniej, w porównaniu do innych drapieżników - może uda się obalić mit odgłosu żerujących okoni?
Pozdrawiam Kamil i życzę co najmniej dwóch ''5'' obok siebie, na tym magicznym jeziorze.
Od jakich czynników zależy kształt i kolor okonia, wszak łowię w jednym jeziorze ryby wyglądające dość odmiennie, szczególnie chodzi mi o proporcje ciała.
Zapytam również o pomarańczowy brzuszek a raczej o pomarańczowe kropki na brzuchu okonia, często zauważałem to u okoni łowiąc je w pierwszych miesiącach roku kiedy wyraźnie wypchane były ikrą.
Czekam na ten materiał, było warto 👊 super spędzone 48min i z chęcią drugie tyle bym obejrzał 🤣 Gratuluję pięknych ryb i dziękuję za ten materiał filmowy. Pozdowionka 👋👋
Piękne GARBY! Ja swojego PB wyjąłem na spinerbajta miał niestety tylko 46 cm. Miałem raz przyłów okonia, podczas sandaczowania i niestety ryba spadła a miała sporo ponad 50cm, może nawet z 60. Sztywny kij z plecionką i zdjęcia nie ma, jak również nowego PB
Pytanie. Czy okoń ma najlepszy wzrok wśród ryb. Bo przy łowienie okoni np. Na paprochy bardzo małe detale kolorystyczne mają znaczenie . Nawet odcień czy grubość brokatu w twisterku. Albo odcień główki jak za bardzo świeci tak jak w jeziorze gigantów. Lepiej widzi niż lipień lub pstrąg. Bo śmiejemy się z kolegami że łowiąc lipienie na muchę np. Nad Sanem to te skubańce podpływają i liczą z ilu segmentów zrobiony jest tłow muszki.
Pytanie konkursowe:Jak okonie odnajdują się w otoczeniu sandaczy czy sandacz jest jego wrogiem a może przyjacielem?
Czy okoń jest canibalem?
Gdzie dłużej rośnie okoń w jeziorze czy w rzece i czy wpływa jakiś czynnik na jego wielkośc i wagę?
Pytanie konkursowe. Okoń najlepiej bierze z rana lub pod wieczór, ale dlaczego najlepiej po deszczu?
Pytanie: Czy okoń żyjący w wodach Bałtyku rośnie szybciej niż ten, który żyje w jeziorze czy rzece?
Mieszkam w Danii i co roku w okresie jesiennym do rzeki wpływają okonie z morza mierzące średnio 40 cm +. Okonie złapane w okresie letnim w tej samej rzece są w rozmiarach od 20 cm do 30 cm.
No i drugie pytanie jak taka populacja okoni dużych jak w jeziorze gigantów , gdzie przystosowały się do odżywania rakami , nie wydatkując dużo energii do ich pozyskania , wolno pływając bez zapewne szaleńczych gonitw, jakby mogła zareagować gdyby z jakiś powodów tych raków zabrakło ,jakość wody by się pogorszyła itp, mówiłeś że pojawiły się plotki , czy takie okonie mogłyby się w krótkim czasie przestawić na inny sposób zdobywania pożywienia i czy brak raków mógłby spowodować że nie dorastały by do takich rozmiarow
Cześć, bardzo fajny film, chyba sie wybiorę z Wami na to Jezioro. Co do pytania: Dlaczego okoń ma tak "zbite" łuski, dlaczego jest go tak trudno oskrobac? Z czego to wynika? Pozdrawiam:)
Pytanie Nr 2: Od czego bardziej uzależnione jest ubarwienie okoni: temperatura wody, jej przejżystość, roślinność która się znajduje w wodzie, jej brak, skład chmiczny wody?
Byku na twoje filmy czekam jak moja babcia na słowo na niedzielę w telewizji. Temat okoni mnie bardzo interesuje! Mam pytanko czy one polują w stadnie, czy wyjeżdża więcej niż jeden z tego samego miejsca. Osobiście widziałem jak podczas holu odprowadzają holowanego okonia często większe. Coś o tym czy warto używać śmierdziucha, jak z ich węchem, jak działa u okonia linia boczna chodzi mi o wibrujące przynęty z grzechotką. Ile okoń składa ikry i jak jest wartościowa. Na jakich głębokościach zależnie od pory roku się znajduje i na czym żeruje chodzi mi o każdy pokarm o różnych porach roku. Mam nadzieję że kiedyś się tego dowiem. Pozdrawiam i czekam na kolejny film
Niby po czasie ale może skorzystasz z tego pytania nie koniecznie jako konkursowego :)
Jak wygląda sprawa wyrównywania ciśnienia przez okonie ? Chodzi o sprawy barotraumy oraz sprawę sposobu żerowania przy powierzchni i przemieszczania się w dolne partie wody ? Czy jak w przypadku sandaczy wyrównywanie ciśnienia po skoku atmosferycznym trwa tak samo długo i ma duży wpływ na ilość brań (sposób żerowania i przebywania okoni w odpowiedniej partii wody) ?
Pytanie : Okoń jest źródłem białka i aminokwasów, których ludzki organizm sam nie potrafi wyprodukować. Dlaczego jednak nie powinny go jadać dzieci i kobiety w ciąży. Chciałbym jeszcze dopytać dlaczego okoń nie występuje w wodach górskich chociaż potrafi się dostosować do różnych warunków panujących w zbiornikach wodnych.
Pozdrawiam 👍
W ostatnich latach populacja okoni w Polsce bardzo zmalała. Na jeziorze na którym wędkowałem od dziecka zmalała ilość i wielkość łowionych okazów. Miejscowi wędkarze nie są specjalnie nastawieni na połów okoni. Pytanie konkursowe: co może być przyczyną spadku populacji okoni w poszczególnych zbiornikach?
Mnie interesuje temat rzekomego odprowadzania stada okoni przez złapanego i wypuszczonego okonia. Czy ten efekt wynika z typowo stadnego "ławicowego" zachowania tej ryby dla pewnego rodzaju bezpieczeństwa czy może ryby te komunikują się chemicznie między sobą za pośrednictwem jakiś hormonów czy feromonów wydzielonych podczas holu i stresu jaki temu towarzyszy?
Pytanie: czy popularny chwyt za pysk ryby nie powoduje dodatkowego bólu i cierpienia dla ryby. Czy nie powoduje to w późniejszym czasie zakłóceń w pobieraniu pokarmu. Pytanie kieruję w odniesieniu do budowy pyska okonia. Prześledziłem literaturę i nie znalazłem naukowej odpowiedzi.
Film świetny, jak zwykle :-)
Pytanie: Wiadomo, że Okoń z wiekiem robi się coraz bardziej ostrożny. Dlaczego więc będąc już dojrzałym osobnikiem przedkłada życie w samotności nad życie w stadzie?
Pytanie
Jakie trzeba spełnić warunki by być skutecznym wędkarzem i łowić zawsze i wszędzie okonie
Pytanie - skąd pasy w umaszczeniu okonia? Szczupak i boleń na przykład kolorystycznie pasują do sposobów polowania: szczupak z przyczajki w wodorostach, boleń pływając w górę rzeki. Zdarzało mi się łowić bardzo brudne, prawie brązowe okonie w mętnej wodzie i pięknie zielone w przejrzystej, ale pasy zawsze są wyraźne, więc co sprawia, że selekcja naturalna poszła właśnie w tym kierunku?
Pytanie konkursowe:(poniekąd biologiczne ,choć bardziej w stronę PZW)
Czemu okoń nie ma okresu ochronnego? może gdyby te piękne ryby miały więcej spokoju podczas tarła było by ich więcej i dorastały do większych rozmiarów
Jak zwykle - cudowny film i wspaniałe ryby1 Dziękuję!
Pytanie konkursowe 1
Czytałem kiedyś o "przytrzymywaniu" w zasięgu rzutu żerującego stada okoni poprzez holowanie ryb łowionych przez dwóch wędkarzy na zmianę, tak, aby przez cały czas była w wodzie przynajmniej jedna holowana ryba z grupką jej towarzyszących. Czy stosował Pan lub słyszał o stosowaniu takiego triku i ma Pan opinię co do jego skuteczności?
Pytanie: W jaki sposób można wspomóc populację okonia w zbiornikach PZW, co zrobić może przeciętny wędkarz?... Poza oczywistym C&R.
Pytanie konkursowe: Na jakiej podstawie okoń wybiera porę żerowania? Brodząc, często identyczne warunki oraz godziny dają różne efekty. Czasami przyjęte przez ogół "najgorsze" warunki dawały mi dosyć dobre efekty znów przy tych niby najlepszych warunkach często schodziłem o kiju. Dlatego też przestałem wierzyć w ciśnienia itp.
pytanie konkursowe : jak to jest z tymi dorosłymi osobnikami okonia , czy to prawda że podczas nocy zapadają w stan głebokiego snu i czy ten sen jest na tyle głęboki że okonia nie wytrąci nawet jasne światło , czy pokarm pod nosem jak to z nimi jest ? . i kolejne z pytań czy dorosły okoń może dorosnąć do wagi 5kg ? pozdrawiam i dobry materiał
Witam. Fajny film. Pytanie: Najczęściej łowie na dużej rzece [ Rzeka Bug, Narew]. Bardzo rzadko zdarza mi się na nich złowić okonia. W jakich charakterystycznych miejscach mogą grupować się garbuski oczywiście zależnie od pory roku?
Jade tam w najbliższy czwartek z Kacprem Dowksza. Oj mam nadzieję że pobicie paru PB bo jeszcze zachaczamy pstrągi :)
Czy oprócz dostępności pokarmu cechy środowiskowe taki jak typ wody( płynąca/ stojąca) wpływają na to czy ryba bardziej idzie na masę czy na długość ?. Stąd ryby rzeczne zwykle są długie i chude a ryby ze stojącej wody są krótsze ale dużo grubsze.
Cierpliwość i konsekwencja została nagrodzona pięknymi rybkami. Gratulacje!!!
Pytanie. Osobiście uważam, że wypuszczony okoń (tyczy się tylko tych większych) płoszy ławicę swym dziwnym zachowaniem. Mnie ciekawi dlaczego przy holowaniu okonia inne prawie zawsze go "odprowadzają"? Holowany okoń zachowuje się specyficznie więc powinno to odstraszać resztę a nie zachęcać do odprowadzania. Co powoduje takie nietypowe zainteresowanie?
Super materia!! Pytanie : Czy każdy okoń ma tyle samo pasków , jeśli nie to od czego to zależy. Czy od obszaru występowania , podłoża czy może genetyka? Dzięki
Od czego zależy ilość promieni na płetwie grzbietowej okonia . Super film pozdrawiam .