Vždycky, když někdo udělá video o roku 1938, probudí to ve mně velké emoce.. Asi bychom pravděpodobně nevyhráli, ale mentalita národa by byla zdaleka jiná, než je dnes. Na místo národa, který nikdy nebojoval, bychom byli národem, který se po vzoru husitských předků opět odhodlaně postavil proti všem. Nehledě na to, že tento společný boj by natolik utužil vztahy Čechů, Slováků, Rusínů a dalších národů ČSR, že by dle mého společný stát existoval doteď. Dost možná i s Podkarpatskou Rusí a třeba bychom dokonce po konci Druhé světové války získali i část bývalých slezských území koruny české, jako národ, který prokazatelně přispěl na porážce Německa. Dost možná bychom na tom po válce byli podobně, jako Rakousko nebo Jugoslávie a náš osud by se neřídil sovětskou rukou. Těžko říci..
Taky by se mohlo stát, že by národ zanikl. Žádné utužování vztahů by nebylo. Slovensko by bylo první, které by se k nám otočilo zády. Získali by tak svůj stát. Slováci s námi šli do jednoho státu z rozumu. Kdyby mohli, rádi by založili svůj stát už po první světové. Poláci by zabrali Slezko a část Moravy. Přes 3 miliony Němců, kteří u nás tou dobou žili by s podporou Německé armády u nás rozpoutali občanskou válku. Nikdy nešlo o otázku zda se ubránime či nikoliv, ale o to, jak prohrát a přitom přežít. Zachovat v nějaké podobě Český stát. Kdybychom bojovali, tak by se mohlo stát, že by podruhé žádné Československo nevzniklo.
Hráli bychom vabank. Na základě Mnichovského diktátu bychom byli prohlášeni všemi mocnostmi za agresora a nebylo by pravděpodobné obnovení Československa po válce. Výhra, nebo zánik a Beneš to věděl. Těžká volba.
@@karelnovak5322 Tak teď si vezmu tuto nelogickou kravinu a dám ji do dnešní doby. Takže prakticky Ukrajina může za to, že je Rus napadl. Dává ti to smysl? Mě vůbec a to, že to někdo řekne neznamená, že to tak opravdu je.
@@petersuchansky2383 To je naprosto jisté. . Když neváhali o rok později vtrhnout tam jak okupant a spojenec Německa tak by určitě využili příležitosti , když by totéž dělali jako naši ochránci a bojovníci proti polským okupantům.
@@zdenekkucera481 Ale I tak Měli sme dohodu pokud by na nás poláci zautočili sověti by nám proti nim pomohli kdyby se tak stalo bylo by to 3v3 možná by se připojila yugoslávie
@@StudioHonzaCZ vyhrali by sme, Sovieti by nám pomohli aj proti Nemcom, koniec koncov neviem prečo sa vlastne nedostali cez Rumunov na pomoc Československu, keď ju ponúkali pri Mníchovskom diktáte ale Poľsko ich odmietlo prepustiť s tým, že ich napadne. Faktom je, že Poliaci mali s Nemcami zmluvu o neútočení a aj iné zmluvy už od roku 1935!
@@A2Coriginal Protože Němci si to připravovali i na diplomatickém poli. Ještě před Mnichovem dokázali dostatečně nahlodat Malou dohodu, aby si to pojistili (především obchodně), a tak Rumuni a ještě víc Jugoslávci docela váhali.
Bro když Slovensko Česko zradilo v roce 1939 když den před tím než němci nám vzali zbytek územní tak vy den předtím stě se staly naciský slovenský štâto
@@matyasnemecek4453 Hm, kdo koho zradil? Češi Slováky přesvědčili, aby vytvořili společně národ československý, protože jedině tak měli čeští náckové ve státě početní převahu a nebyli jen jednou z národnostních skupin. Jelikož Slovácí neměli žádnou inteligenci, domluvilo se, že Češi nechají studovat mladé Slováky na českých univerzitách a pak tito absolventi doma převezmou správu své země. A tak mladí Slováci sice vystudovali, ale Češi jim msta ve státní správě Slovenska odmítli přepustit a tak, jako území všech ostatních národnostních menšin v ČSR, i Slovensko český nácek sprostě kolonizoval. Po zániku druhé republiky bylo Slovensko jediným územím bývalé ČSR, ze kterého hnali Čecha násilím. Tolik o zradě...
@@matyasnemecek4453 Homolov puč urýchlil rozpad Česko-Slovenska. A HSLS vyrástla aj kvôli tomu že sa TGM podpísal pod Pittsburskú dohodu podľa ktorej malo mať Slovensko autonómiu ale následne nám ju nedali, a toto fungovalo ako "voda na mlyn" radikálom a neskôr klérofašistom na Slovensku. Ale jasné cz škola povedala "sk zle sk zradilo" tak je to pravda.
Super video, ale mám pár poznámek: za prvé v případě akcí Maďarska na Slovensku by do akce vstoupila Rumunská královská armáda plnou silou 1,6 milionu mobilizovaných mužů, tím by prakticky špatně připravené Maďarsko během pár týdnů padlo a my mohli použít jednotky ze Slovenska v zemích Koruny české. Další věc je, že na rozdíl od nás měli němci velmi chatrné zásobování. My měli ve skladech materiál, palivo a proviant minimáně na 2-3 měsíce bojů. Oproti tomu Wehrmacht měl zásoby pouze na měsíc a Luftwaffe pouze na 2 týdny, potom by přestali operovat a nebe by bylo zas nás a popřípadě i Rumunů, kteří by si na spojence Maďarů po jejich porážce dělali velký zálusk. V neposlední řadě ještě zmíním, že v onom září/říjnu 38 panovalo pro letectvo velmi nepříznivě počasi a jeho akce by byly omezeny na minimum, což by eliminovalo i poslední výhodu němců. I nejčernější předpoklady nám dávaly 4-6 týdnů sólo boje, když si vezmeme v potaz Německé slabiny v zásobování, je otázka jestli by na konci války náhodou s trochou nadsázky nestála naše armáda v Berlíně.
Češi nebuďte smutní že sme nebojovaly minulost již nezměnime, změniti mužem jen budoucnost a to musime být hrdi abysme něčeho dosahly. Pokud Český národ bude mít stále hlavu dolů nikam se neposunem.
narod bez hanby ani reparacie od nemecka ste nevymyhali a uz chces zabudat na 300 tisic mrtvych?a vopchat sa nemcom do zadku?z tohto sa uz cloveku zaludok zdviha
Velké díky za výborně zpracované video,práci a úsilí.Jen si dovolím sdílet myšlenku některých historiků a intelektuálů : Základní poučení z dějin ( vesměs neustálé války a konflikty) - je že žádné poučení není. Budoucnost : asi plná dalšího celosvětového násilí. Jsem s úctou.
Ahoj,je velmi pravděpodobné že by se na nás vrhli všichni s úmyslem zabrat si svuj díl.. Západ by se na nás,jako vždy vykašlal a my bychom zanikli jako stát.. Ostatně o zánik národních států se jedna i teď,jen jinym způsobem.. Pěkně zpracované video,diky moc..👍
Domnívám se, že boje by zpočátku byly jen mezi Německem a námi. Také se domnívám, že by Němci prorazili jen v některých místech a měli by velké ztráty, my samozřejmě také ! Na naší straně by pak začaly působit i dobrovolnické jednotky ze zahraničí ale postupně by nám začala chybět munice, zbraně a možná i potraviny. Angličané a Francouzi by nám zablokovali mořské cesty a pak už by to šlo z tlustého do tenkého......
@@ludekbarta9073 o munici se dá jednoduše na webu najít srovnání. A mohu říci že ta by němcům došla dříve, měli jsem zásoby snad na 6 měsíců tvrdých bojů. Potraviny by byli asi problém i když vlastě zapomínáme na SSSR a dohodu.
@@zdenekrichter1393 Souhlasím s Vámi, možná by Němcům došel i benzín pro letectvo. Ale pokud by Francie a Anglie nezasáhli, bylo by to pro nás zničující. Nakonec jsme zvítězili (byli jsme součástí víťezných mocností) a odsunuli Němce mimo naše území. Ale souhlasím, že to bylo nesmírně riskantní, nemuselo to vyjít a dnes by tady začná část obyvatel nebyla. Němci s námi totiž měli ďábelské plány !!
@@ludekbarta9073 Tak tak. A i když ta převaha Němců v počtech nebyla velká, tak kdyby se boje táhly, tak naši měli už komplet všechno zmobilizované a nebyly zálohy, zatímco Němci mohli doplňovat stále. Jako šance by byla, kdyby nám pomohli Rumuni a třeba Jugoslávie a Sověti by ve velkém dodávali zbraně a třeba zasáhli letecky.
Nejlepší ❤❤❤❤ Bránit jsme se měli... Líbí se mi, že jsi upozornil na možný puč v Říši, který by za mně pravděpodobně nastal. Jednotky na plán Fall Grün, nebyli pořádně připraveni. Nepředstavuj me si Wehrmacht v roce 38 jako ten co v roce 41 zaútočil na SSSR. Útok by si Hitler asi nerozmyslel, protože by ukázal slabost. Pšonci by šli proti nám.
To je velmi složitá otázka, na kterou není jednoduchá odpověď. Je potřeba si uvědomit, jaká byla tehdy politická situace, jaká byla mapa Evropy, kam až sahaly hranice Německa (po záboru Rakouska), v jakém stavu byla naše nedokončená obranná linie, která po anšlusu Rakouska prakticky ztratila význam, neboť německý útok by směřoval z území dnešního Polska na severní Moravu a z Rakouska na jižní Moravu, což by nás prakticky přepůlilo. Kromě toho by nás napadlo i Maďarsko a Polsko (což se později i stalo), které si činili územní nároky a měly, včetně Polska, dohodu s Hitlerem, že se na Československu přikrmí. Není nezanedbatelná ani 3 milionová německá menšina, která defakto kontrolovala pohraničí (tzv. Suddety) a sympatizovala s Hitlerem a politikou III. říše a tvořila jakousi pátou kolonu. Navíc, pokud bychom se bránili, naši tehdejší spojenci, kteří nás zradili v Mnichově, by od nás dali ruce pryč a označili by nás za původce války. Jediný, kdo nám nabízel pomoc, byl Sovětský svaz, ale ten v té době neměl s námi společnou hranici a Rumunsko nedovolilo přesun sovětských jednotek přes své území. Navíc, naše vláda nabídku odmítla. A samozřejmě nemohu zapomenout na desítky tisíc dobrovolníků z řad tehdejší jugoslávské armády, kteří nám chtěli přijít na pomoc. Co se týče naší obranné linie, jak jsem již naznačil, po záboru Rakouska ztratila význam a je nutno si uvědomit, že v té době nebyla ani zdaleka dokončena a osazena těžkými zbraněmi. Navzdory tomu všemu si myslím, že jsme se bránit měli, i když bychom se pravděpodobně neubránili a mnozí z nás by tu dnes vůbec nebyli, protože jejich předci by v té válce padli. Ale možná bychom dnes byli jiný národ - mnohem hrdější a sebevědomější.
Myslím, že klíčem úspěchu naší případné obrany byl postoj Francie a Anglie, které byly tehdy považovány za mocnosti s rozhodujícím vlivem v Evropě a na mořích. Pokud by nás podpořili, Němce bychom odrazili. Němci nebyli připraveni na válku, neměli dostatek střeliva, benzínu a zásob. My jsme byli připraveni naopak velmi dobře a opravdu bychom německý nápor vydrželi, byť by v některých místech Němci pronikli ale jen nehluboko do našeho území. Jakmile by ale Britové zablokovali německé přístavy a Francouzi začali s námi do kříže bombardovat německé průmyslové oblasti a francouzské útočné oddíly překročily Rýn, museli by Němci zastavit boje ! Toto všechno se dá doložit čísly, bojovat holýma rukama se nedá. O schopnostech naší tehdejší armády svědčí i bleskové potlačení sudetoněmeckého povstání v pohraničí. I tím se Hitler a jeho sebranka přepočítali- oni předpokládali, že budou mít cestu přes hory volnou ale ouha ! Naše armáda byla na pozicích a měla opravdu hodně střeliva a připravené zásoby i pečlivě nacvičený postup při realizaci tzv. pružné obrany !
Vláda neodmítla nabídku naopak se Beneš velvyslance ptal a dostával pouze vágní odpovědi. Druhá věc. Rumunsko povolilo aspoň přelet letadel o přesunu se jednalo, jelikož pro tento případ se tam za peníze ČSR budovala železnice, jenže část peněz byla Rumuny rozkradena. Železnice pokud se dobře pamatuji byla pouze jednokolejná. Polsko by bylo sporné je pravda, že SSSR vypověděl smlouvu o neútočení, tudíž si myslím, že Poláci by vyčkávali jak se situace vyvrbi. Maďarsko no proti tomu byla malá dohoda. Takže to by si taky počkalo jak Němci uspějí. A hranice s Rakouskem. No tam se plánovalo zaplavení a tím znepruchodnení pro tanky a pevnosti tam částečně již byly. Ano bez hlavních zbraní, ale je to bytelnější než polní opevnění.
@@ludekbarta9073 Viete, vo filme Masaryk prezident Beneš povedal: nenechám Čechoslováky krvácet za cizí zájmy. Asi by to chcelo rozvinúť, aké cizí zájmy to boli. A nejak si stále myslím, že záujem minimálne Britov bolo nasmerovať Nemecko do konfliktu zo ZSSR. Inak v tom filme bola aj tá scéna, kde Beneš požiadal, aby nám Briti dali to ultimátum ... buď prijmete, alebo budete označený za pôvodcu vojny. Nazvali to tam diplomacia, ale ten ťah som nepochopil.
Moc pěkně zpracované scénáře! Ono je otázkou, jestli by to byl skutečně takhle izolovaný konflikt, nebo by to byla jiskra, na kterou by se postupně nabalovalo víc hráčů. Protože jak někdo psal níže, také si myslím, že by Maďarsku ta agrese neprošla jen tak. Rumuni na ně stále měli pifku a po Trianonu byla uherská armáda v opravdu dost bídném stavu, nehledě na rumunskou početní převahu. Taky si nemyslím, že by v případě aktivní obrany ČSR zaútočilo i Polsko. Spíš by takticky vyčkávali, až jak to všechno dopadne. Každopádně ČSR měla se svými sousedy dost bídné diplomatické vztahy (až na to Rumunsko) a bylo to tak právě "díky" Benešově arogantní diplomacii, kdy se ve všem spoléhal na velkého francouzského bratříčka, namísto budování dobrých vztahů s regionálními partnery. Vnitropolitická situace taky nebyla moc veselá. Většina lidí zmiňuje v otázkách loajálnosti jen naše Němce, ale ani Slováci na tom nebyli o nic lépe. Česká generalita měla v případě války vypracované i scénáře slovenské zrady - a že to nebylo nereálné. Tiso a lidi v jeho okolí se aktivně připravovali na puč a převzetí moci. Takže v momentě kdy bychom se bránili někde na Vysočině se proti nám dost dobře mohli obrátit o Slováci. První republiku dodnes spousta lidí adoruje. Ano, i já jsem k nim patřil. Ale čím víc o tomto tématu vím, tím víc musím být kritický. Původní plán byl založit federativní stát, kde by existovali jazykové ostrovy - samosprávné kantony. Pak bychom měli dost času na to ukázat Němcům, Slovákům, Rusínům i Maďarům, že nechceme opakovat chyby Monarchie a opravdu dokázat, že jsou si všechny národy rovny. Tohle byl původní Masarykův plán. Namísto toho jsme šli rakouskou cestou. Vytvořením čechoslovakismu jsme ukázali zbytku menšin záda. Nehledě na to, že se Slováky jsme toho krom jazykové blízkosti kulturně až moc společného neměli, což se později ukázalo. A pak to bylo jako za R-U. Chceš být četník? Musíš být Čech. Chceš být úředník? Musíš být Čech. Státní zakázky dostávaly přednostně české firmy. Začali jsme ostatním dělat to, proti čemu jsme dlouhá léta bojovali. Takhle se mnohonárodnostní stát nebuduje. A taky jsme na to v roce 1938 dojeli. Tehdy už bylo pozdě na nějaké národnostní vyrovnání. Neberte to prosím tak, že všechnu vinu hážu na nás, ale spoustu negativních důsledků jsme si defacto vytvořili my sami.
Pokiaľ viem tak väčšina Slovákov mobilizoval a nastúpil k útvarom. Dokonca i príslušníci HSĽS nabádali slovenských mužov, aby mobilizovali. Nechcelo sa nám späť k Maďarom, čo si uvedomovali i slovenský politici. Po páde ČSR sa to mohlo kľudne stať , že nás obsadia. Našim cieľom bola autonómia k zvyšku nás dotlačili Nemci .
@@petersuchansky2383 Ahoj Peter. Já doufám, že můj text nevyzněl nějak ofenzivně. Nebyl tak myšlen. Snažím se být objektivní a maximálně sebekritický. Nemám nic proti Slovákům, mám mezi nimi spoustu přátel a jako rozený Jihomoravan k vám nemám daleko. Vztahy našich národů za ČSR se vlastně teprve utvářeli. Nikdy předtím mezi námi neprobíhalo tolik interakce. Země koruny české byli ještě za Rakouska silně industrializovány, kdežto Maďarsku vyhovovalo vaše agrární zaměření. Nedocházelo k investicím do infrastruktury, vyššímu vzdělání, nebo k budování průmyslu. Takže po vzniku ČSR se republika snažila tohle dohnat. Jenže než stát vychová nové odborníky a specialisty, chvíli to trvá. Na vedoucí místa tedy nastoupili opět Češi. Jenže pak přišla krize a vystudovaný slovenský klučina bez práce viděl, že na jeho místě v jeho rodném městě sedí Čech. Já vím, jsou to blbosti, ale i tohle přispívalo k nevraživosti vůči pragocentrismu. Osobně si myslím, že kdyby nedošla ta příšerná doba v podobě války, tak se poměry v zemi časem narovnají a srovnají, ale to jsou ty kdyby... I Masaryk říkal, že tak mladá země potřebuje alespoň 60 let nerušeného vývoje. Ten čas nám bohužel nikdo nedal. A přesně jak píšeš, Slovákům, ale i dalším menšinám měla být dána určitá autonomie a možnost samosprávy svých jazykových kantonů - viz. Švýcarsko. Takový stát by nebylo tak snadné rozbít.
@@petersuchansky2383 Máš pravdu.. Velkou chybou byla snaha o vytvoření tzv. Československého národa. Nebyly dodrženy dohody z Pittsburgu a Clevellandu, kde Masaryk Slovákům výslovně slíbil Federaci, a dohoda z Filadelfie, kde byla Rusínům slíbena Autonomní republika. Beneš zase nedostál svým slibům z Versailles, totiž, o kantonálním uspořádání Zemí Koruny České, po švýcarském vzoru. Naše tanky dobíjely Polsko, Francii a částečně i CCCP, v té době už byly zastaralé.
@@vizualnihistorie s takymito politikmi ako nam vladnu dnes co su zaslepeny zapadom a su ochotny znasat aj tie najpodlejsie zrady nie...slovensko bolo neslobodny klientsky stat nemecka ked sa otrhlo cize vazal...v roku 1918 vznikla prva slovenska republika ako samostatny stat pricinili sa o to madari mala trvanie mesiac bol to socialisticky stat potom zapad zaviedol ekonomicku blokodu aby sa zmenil rezim a cesko pod masarikom nam zobrali samostatnost...cesi a slovaci rozhodne niesi bratia mi nevieme ani kto sme len balancujeme medzi kazdym
Tak bránit jsme se mohli. Otázkou je zda jsme se mohli později bránit i Rusku a dnes znovu Německu a USA a v budoucnu jiným velmoci třeba Číně. Je to otázka na zvážení. Víte naše dějiny jsou dějiny tak trochu prťavého státu a určitě je potřeba se bránit. Jen ne s touhle vládou a voliči co to volí.
Na rovinu: neměli jsme šanci. Nešlo o to jestli, ale kdy padneme. Autor videa, vůbec nebere v potaz třímilionovou německou menšinu v týlu naší obrany. Taky nezahrnul Maďarsko, které by si zajisté rádo vzalo zpět Slovensko, které, věřte tomu, by jim v tom příliš nebranilo, protože odstředivé tendence od české část státu, tam tehdy byly značné. Polsko by požadovalo Slezsko. Nejsem expert, ale čekal bych Němce v rozmlácené Praze do měsíce od začátku války. Jediným plusem, by bylo naše morálně pozitivní povědomí, které by určitě ovlivnilo i smýšlení následujících generací.
Až na to že mi Slováci sme tak nenávideli Maďarsko že radšej by sme bojovali do posledného než sa im podvoliť, takže tú nešír klamstvá! To skôr vy ste sa zmierili s nemeckom a neskôr s komunizmom. Opakujem nešír proti-Slovenskú propagandu 🙄
Tak černě bych to neviděl, maďarsko i kdyby zaútočilo tak by zafungivala malá dohoda a do války s maďarskem by vstoupilo minimalně rumunsko, německá armáda ná sice převyšovala ale výzbroj a motorizace německé armády nebyla bůh ví jak velká a co se týče německé menčiny, někteří by se hlásili k říši, ale naopak by spousta sudetských němců vstoupila do našich řad a to samé by se stalo i v samotném německu. A na závěr moc lidí nezahrnuje německou doktrínu blitzkrieg která by v té době nebyla na československo použitelná, německo nemělo dostatečnou mobilizaci, přez naše pohoří by byl bleskový útok nemožný a v záloze jsme měli divizi rychlého nasazení která by každý průlom potlačila, proto by válka nezkončila po pár týdnech, nejspíše by se německo vyčerpalo a nebylo schopno jakéhokoli postupu.
Čus super video Mate všíchni pravdu že jsme nebojovali 1938 oficiálně Ale neoficiálnílě jsme o svou zem bojivali v tom roce , naše jednotky SOS bojovali proti německým jednotkam Freikorpsu v Sudetech I na Slovensku probíhali boje našich SOS proti Maďarům. Dokonce po rozpadu Československa naše jednotky které zůstaly na Podkarpatské Rusi v roce 1939 březnu , tak bojovali proti Maďarské armádě Take panove za mě jsme o svou zem statečně bojovali 😎
myslím, že by Německu trvalo hodně dlouhou dobu nás kompletně zabrat, vyhráli by, ale zbytek konfliktu by se vyvíjel úplně jinak, vemte si že už jenom z invaze Polska se Německo zotavovalo celkem dlouhou dobu.
Dobrý den a děkuji za krásnou alternativu. Bohužel po Mnichovu bylo jasně řečeno, že pokud se budeme bránit, pak my ČSR budeme označení za původce války a Velká Británie udělá vše, aby ta válka trvala co nejkratší dobu. Pokud by Němci prorazili linie a to třeba i až na jaře 1939, pak by to byl pro nás totální konec. Ušetření by byli jen Sudetští Němci... Pro nás ostatní by to bylo něco jako osud polabských Slovanu v době germánských válek na začátku středověku.. sice by jsme pustili německé armádě žilou a válka by třeba následně ani nepokračovala či by Němci neměli na tolik válčit, či by válčili až po několika letech a spojencům by to získalo čas, ale proč vlastně? Proč zrádcům získávat čas? Naši předci by jednoduše proletěli komínem a my už by jsme se ani nenarodili.
Hezké video, ale rád bych zmínil, že Rumunsko by se zapojilo na naši stranu, kdyby se zapojilo proti nám Maďarsko, a Sovětský Svaz by se k nám přidal, kdyby Poláci nás napadli
1:59 Každý tank má šancu zničiť ten druhý, aj keď má silnejší pancier. Najväčší vplyv by mala v prvom rade pozícia tankov, z ktorej sú pod paľbou, každý tank má najslabšie boky, lebo tie sa nedajú až tak dobre zabezpečiť. Každopádne cením kvalitu videa, dobrá práca.
@@pejan Záleží že jaký druh tanku. Plus je jedno, pre čo bol určený, tak či onak sa dostal do konfrontácie s druhým tankom počas bojov, a na to musí byť pripravený.
@@slovakiaballstopmotion ne jaký druh. Zpočátku a v té době byl tank chápán a používán jako podpora pěchoty, ne pro boj proti jiným tankům, neměl na to, ani zbraně. Až se potkala Pz.III s krátkou hlavní v SSSR s tanky KV a T -34, teprve potom se řešilo, jak tyto tanky ničit a dali mu dlouhé 75mm dělo. Čili tank Pz II. a nebo náš Lt.35 nebyl konstruován na to, aby ničil jíné tanky, prostě NE. To byly až tanky někdy Pz.IV , Panter, Tiger, KV, T-34, ty už měly dělo a munici na útok proti různým cílům, včetně protipancéřových granátů proti tanku.
@@pejan Už naše ltčka mali k dispozícii protitankovú muníciu, ono nutná modernizácia na východnom fronte bola preto, lebo tanky T-34 a KV-1 mali príliš silný pancier a delo, proti ktorým PZ-3 už proste neboli schopné konkurovať. Nedávalo by ani zmysel, že by tanky vybavené silnou ochranou a palebnou podporou by neboli schopné útočiť proti druhým tankom, ktoré by robili kľúčovú podporu pechote.
Děkuji za zajímavou relaci. S většinou Vašich bodů nelze než souhlasit. Německé tanky Pz I a Pz II byly ve srovnání s našimi "kabice od bot", navíc nedostatečně vyzbrojené (mohla dojít k podobným situacím, jako když na konci války jeden Tiger odrovnal několik Shermanů - v tomto případě 1 LT-35 vs. několik Panzerů). Letadel měli Hitlerovci skutečně velmi mnoho, v r. 1938 šlo ale v naprosté většině o zastaralé stroje; Messersmitů nebylo mnoho, velká část pilotů, kteří na nich uměli létat, bylatou dobou ještě ve Španělsku... Dále, s útokem Maďarska na Slovensko se takřka vůbec nedalo počítat, nejen kvůli bunkrům, na které by tehdejší maďarské zbraně prostě nestačily (a maďarská doktrína spočívala právě v útoku na opevnění), ale též proto, že by Maďaři v případě války nechtěli riskovat pravděpodobný útok mnohem silnějších Rumunů na jejich východní hranice (oba státy měly spolu staré účty...). Pokud jde o naše polské bratry, vztahy s nimi již delší dobu nebyly dobré, takže by se těžko postavili na naši stranu. Ovšem, v případě útoku na ČSR by riskovali možný útok Rudé armády na jejich východní hranice (Stalin jen čekal na příležitost, což se ukázalo o rok později). Navíc, poměrně reálná byla pomoc Sovětského svazu našemu státu - přinejmenším materiální. S pomocí Francie a Británie se samozřejmě počítat nedalo, pořesto že Benešův kabinet se na ni - zcela naivně a hloupě - odvolával (v prozápadní orientaci pokračuje i současná vláda, což svědčí mj. o její neznalosti historie a schopnosti analytiky). A pokud jde o možné ztráty v německo-šeskoslovenském konfliktu, spočítejme si, kolik občanů ČSR padlo, zahynulo, bylo umučeno a zavražděno v tzv. protektorátu, na bojištích na Východě i Západě, během SNP ...
Československo by se úspěšně neubránilo Německu ani náhodou. Hlavní příčina je ale v něčem jiném. Poměry sil nebyly ve prospěch Německa ideální, jenže mohli postupně doplňovat jednotky, zatímco ČS nikoliv. Německo mělo převahu ve vzduchu, v naší armádě by propuklo povstání Němců a nakonec patrně i kolaborantských Slováků, což byl v té době národ... no, doplňte si sami. Udrželi bysme se asi tak nanejvýš 3 měsíce. Důležité ale je, že kdyby jsme nevyklidili pohraničí, tak by nás velmoci považovali za strůjce války. Bezvýchodnost situace byla v tom, že kdyby se po Mnichovu začalo bojovat, tak by jsme bojovali na cizím území, byli by jsme za okupanty a bandity. Ale mohlo se udělat aspoň něco, symobolicky nějaká přestřelka, ale tak aspoň to udělali chlapci v Místku o půl roku později 14. března.
@@charlie5826 kdyby nastala válka mezi Čs a Německem, tak by Čs nemohlo vyhrát, takže Němci by ten průmysl dostali tak jako tak.. Jestli jste ale myslel třeba něco jako českou verzi pozdějšího německého plánu ARLZ, že by při přiblížení fronty naši zlikvidovali továrny atd.., pak by to mělo svým způsobem hlavu a patu, nic takového se ale nestalo. Já rozumím vašemu patriotismu, jen srovnávám fakta.
Domnívám se, že pokud by Francie a GB byli otevřeně a aktivně s námi, Němci by se museli nakonec s velkými ztrátami stáhnout. ČSR napadené Německem a vystavené francouzsko-britskmu nátlaku, samostatně bojovat nemohlo.Spojenci by nejen zablokovali naše mořské cesty ale dodávali by suroviny Německu a ponechali by volnou ruku Polsku, které nám již vyhlásilo ultimátum ! Na to se někdy zapomíná.
@examplenameyoutube Souhlasím, dlouhodobý konflikt s Německem, bez plné podpory spojenců by byl pro nás zničující. Naši pradědové se rozhodnuli správně, byť to mělo velká rizika. Ale nakonec jsme stáli na straně vítězů a plně obnovili Československo. Ale SSSR nám po válce ukousnul ocas.......Prý jako kompenzaci za osvobození ???
@examplenameyoutubePopulaci ano. Ale jak bylo řečeno. Nebyli vycvičení druhá věc část armády musíte držet i na dalších hranicích. Ke blbost vše vrhnout na ČSR a nechat francouzskou nebo jugoslávskou hranici nehlídanou.
To je zase co by kdyby , už jsem to téma tolikrát slyšel v hospodě a každý má jiný názor . Fakta , ze kterých se dá vycházet jsou , že Hitler nebyl na válku v roce 1938 připraven . Počítal se začátkem ofenzívy až na jaro 1939 . Vlastně jen hrozil a sám byl překvapen tím , že jsme tak pokorně přijali Mnichovský diktát . Ale jinak jsi se v tom scénáři celkem trefil . A myslím , že velká otázka zní , jak by reagovali na tak problematickou invazi světové velmoci . V reálu kvůli napadení Polska reagovali vyhlášením války Hitlerovi , takže jsou možné všelijaké scénáře . Jinak dobré téma .
Německo nás tehdy porazilo na mezinárodním poli. To je naše velká slabina, tehdy stejně jako dnes. Nemáme silnou zahraniční politiku a navíc jsme si po rece 1992 rozbili Česko-Slovensko. To je vetší prohra než Mnichov !!!
@@ludekbarta9073 s tím rozdílem, že dnes nás Německo nemusí porážet na bitevním poli, ale klidně si nás dá na talíři ekonomicky a zase jsme jeho kolonie i bez Protektorátu. Hitlerův sen se splnil.
Kdyby jsme se bránili tak by to podle mě vypadalo stejně jako v tomhle videu, po kapitulaci si myslím že by to tu bohužel vypadalo asi jako v Polsku 💀 ale bránit jsme se měli Máme velký štěstí že Němci prohráli. Kdyby Němci vyhráli tak Český národ by dost možná téměř zanikl do pár desetiletí nebo by minimálně hodně utrpěl, nejhorší by bylo to že jsme měli šanci se bránit ale vzdaly jsme se kdyby jsme se bránili ale i tak prohráli tak aspoň můžeme říct že jsme dělali co se dalo. Němci nebyli podle mě daleko od vítězství, proto říkám že máme velký štěstí. Ale třeba by se nám podařilo ubránit jako v druhým scénáři nebo nějak jinak, kdo by to řekl dva a půl roku zpátky že Ukrajina bude schopná se bránit tak dlouho druhé nejlepší armádě světa, i když asi není úplně dobrý Válku na Ukrajině s tímhle porovnávat :D ať už by jsme vyhráli nebo prohráli, byla by to další věc na kterou by jsme byli hrdí a Němcům by jsme určitě způsobily nemalé ztráty. Jinak dobře udělané video :---)
1:00 Pátou. Uvědomme si, bohužel docela opomíjený, fakt, že 23. září jsme povolali jenom první zálohu Po povolání druhé by se číslo vyšplhalo na 1,8 milionů 2:00 Panzry neměli šanci ani proti LT, ani proti LO (nemluvě o TO) 2:08 Akorát že jen dočasně. My měli zásoby PHM na rok, oni na dva týdny 3:10 Při tom že sami věděli že šance na úspěch je minimální asi určitě. Hlavně kdyby se chystali k válce, tak by pro to něco dělali; oni se nenamáhali ani s přesunem celé profi armády k našim hranicím. Jinak k tomu opevnění doporučuju knihu "Boj v lehkém opevnění". Je tam i popsány jak chtěli němci útočit, a že neměli šanci. 4:10 Hahaha. Určitě. Akorát že panzer I je tak krátký, že nepřejde normální střelecký zákop (takže by se zasekli fakt rychle).... A panzer II? Ten by se asi zamotal do drátu, načež by ho vyřadili kulomety 4:30 Konečně pravda. Němci neměli šanci průlom udržet po delší dobu, to by tam museli nasunout fatk hodně sil, čímž by ale ryskovali že mi zatočíme někde jinde (jak Ukrajinci co si to teď valí Kurskem) 4:53 Říká Vám něco plán zkrácení fronty? 5:31 Je to možná neuvěřitelné, ale i my jsme měli těžké bombardéry (Blochy), takže i jejich průmysl by trpěl. A navíc ty letadla by po pár týdnech neměli na co letět 6:24 By jste mohl trochu podrobněji vysvětlit jak si myslíte že by němci přežili do jara. Pokud by jsme je náhodou do té doby neporazili, tak už by ale určitě byli v defensivě 7:15 Pokud by GŠT vyděl, že hrozí odříznutí Čech od Slovenska, tak by určitě zaveleli k ústupu na druhou příčku (čímž ten postup zastavili) 8:30 Lež! Němci neměli šanci! Němci neměli šanci nás porazit. My měli dva miliony vycvičených vojáků, oni jeden vycvičených, a jeden nevycvičených. Navíc my měli mnohem větší zásoby všeho a skvělé opevnění. A pak morálka
Viete, na celú túto vojnu sa pozeráte len z pohľadu ČSR. Ale na svetovom dejisku sa hrali vyššie šachy. V Azií Japonci bojovali s Čínou. A to nebol malý konflikt. "Kolektívny západ" len čakal, kedy sa do toho zapojiť, aby pozbieral hrozny. Nemecko malo potenciál a nejak sa ho podarilo nasmerovať proti ZSSR. Osobne si myslím, že v to dúfali gentlemani nad pohárikom whisky. Československo stálo v ceste. Čiže, ako vieme, že by Británia nemohla Nemecku nás poraziť, keď by nás označili za pôvodcu vojny?
Mám za to že by invazi mohli odsunout, podobně jako třeba ofenzívu se sověty, ale hlavně by se v té době ještě hojně snažili využít politické moci a nátlaku a znevážení, nebo špatného vykreslení naší strany.
V tom byli mistři a podařilo se jim přesvědčit Brity, že naši vojáci v pohraničí vraždí na potkání pokojné Němce. Přitom opak byl prvdou. A co myslíte-komu Britové věřili ?......
@@ludekbarta9073 Tam nejde o to, či nám verili. Ide o to, čo sa im hodilo. A Briti podľa mňa chceli hodiť ČS priemysel do nemeckých rúk, aby ho mohol použiť proti Sovietom.
Ale Poľsko bolo na nemeckej strane. Keď Sovieti na tri krát ponúkali Československu pomoc ktorú Beneš na nátlak anglanov a Francúzov odmietol,Polsko sa vyjadrilo že ak prídu Sovieti na pomoc Československu, budú zostrelovanim ich lietadla a vojenský zasiahnu. Toto sa však na školách neučí. Teraz je v móde iná propaganda
@@bobluhovy1028 viete co cakat od takych vlad ktore si posielali vlastnych obyvatelov do plynu na podriadenost nemecka...polsko bez hanby sa je schopne spojit s kazdym len aby mohli realizovat viziu velkeho polska aj s nackami...sovieti nas sice okupovali ani necudujem sa im nase vlady neboli spolahlive a lahko skorumpovatelne sa snazili preliest na zapad zase robit politiku proti nim co sa dnes aj potvrdilo ale mama nic nespominala ze by sa k nam spravali neuctivo ako sa k nam sprava zapad dnes ze nas ponizuje od rana do vecera cenzura a prenasledovanie za nazor nazivane ochranou demokracie...propaganda je len propagandou za rakusko-uhorska sme boli tie cielom protikomunistickej propagandy a vojaci sa radsej povzdavali na vychodnom fronte ked videli ze ich maju za hovno a posielali ich rovno na samovrazdu na prerazanie linii nepriatela do tylu
Němci by asi neútočili plnou silou na podzim, nechali by si pozemní útoky na jaro a mezitím by využili leteckou převahu a udělali by nám co největší škody letectvem.
Ale na druhou stranu musíš brát v úvahu narcismus a ego Hitlera. Jelikož prohlásil, že pokud se dohoda nepodepíše, tak Čechy zničí den po uplynutí ultimáta.
Jen mne napadá otázka začala by nějaká země co je na pokraji bankrotu nějaký konflikt. A to Německo bylo v roce 1938 . Po první válce bylo ožebračené ,museli platit válečné reparace,potom přišla krize ve třicátých letech . Německo nemělo prostor se z té mizerie dostat . Ti měli armádu na jeden útok a pak už nic a pokud by se něco málo nepovedlo byl by to jejich konec. Tohle si právě spousta lidí myslí že Německo tenkrát hospodářsky silné jako je teď . Což není pravda a ta jejich vyzbroj byla nejspíš na dluh,ale tohle se dá snadno dohledat zdrojů je dost
@@adamnereknu7719tim by si podrezaval vetev pod sebou. Hitler chtel obsadit cesko kvuli prunyslu. SKODOVY zavody. Taky vsechny Ceske tanky a vybaveni ktere ukoristil bylo pouzito pri obsazovani francie. Kdyby Nemci par desitek % svych prisli a nemeli by ty nase dost mozna si ani na francii nettoufne.
Poláci by se na naší stranu jen tak nepřipojili. V tu dobu jsme jim byli spíše trnem v oku a nemohli nám zapomenout ztrátu Těšínska. Spíš by se přidali na stranu Němců než aby nás podpořili. Vím, že bylo řešení jim Těšínsko podstoupit výměnou alespoň za materiální pomoc, ale o tom Benešova vláda vůbec nechtěla slyšet. Také jsem četl, že byla možnost Poláky vyprovokovat k útoku na nás, protože Sověti dali jasné ultimátum, že pokud Polské jednotky zaútočí na Československo, budou to brát jako důvod k válce. V podstatě bychom obětovali Poláky výměnou za Sovětskou pomoc.
Veľmi zaujímavá simulácia aj s započítaním malej dohody. Avšak, neboli do rovnice započítané všetky premenné! Spustite tú simuláciu znova a pridajte si do rovnice pomoc Sovietskeho zväzu Československu, presne tak ako ju ponúkal Sovietsky zväz Československu v tom čase. Avšak Poľsko odmietko prepustiť cez svoje územie armádu Sovietskeho zväzu, povedali, že budú na nich útočiť a lietadlá zostrelovať. V prípade, že by nám začala pomáhať malá dohoda, tak by prepustili armádu Sovietskeho zväzu cez územie Rumunska. A v tom momente by žiadna 2sv. vojna nebola, pretože by Nemecko vykrvácalo už na hraniciach Československa. Prosím spustite tú simuláciu znova a zistíme ako by to dopadlo ;)
Myslím, že je dobré toto téma otevřít k široké diskusi. Jaksi neprávem se vžilo, že jsme nebojovali nebo dokonce, že jsme se nechali Němci zastrašit. Nic není vzdálenější pravdě než tato tvrzení. Porazila nás excelentní německá zahraniční politika a dokonale pracující Abwer. Němci neponechali nic náhodě, Brity zmátli arabským povstáním a skvěle načasovanými pomluvami naší země, Francouze ovlivňovali hlavně politicky a SSSR napadli přes naši rozvědku. Využili dokonale toho že Stalin byl paranoik a Berja-šéf NKVD - šílený !!
Podstatné je že by jsme dali čas Francii min k dobudování letectva a pravděpodobně by nepadla. Bohužel v žádném článku, filmu se nehovoří o vladě , situaci která v ČSR byla když byl prezidentem Beneš. Tato doba nebyla pro lidi to nejlepší ať to byli Češi , Slováci, aĺe i Němci. Beneš nebyl Masaryk😢
Hádám, že v takovém scénáři by byla u vesla vojenská vláda v čele s nějakým generálem. Viz. vláda obrany republiky těsně před Mnichovem. Beneš se u naší generality netěšil moc velké oblibě, ani důvěře, takže by se ho asi snažili postupně co nejvíce omezit na rozhodovací moci. Protože přesně jak říkáš, Beneš nebyl Masaryk...
Domnívám se, že se velmi mýlíte. Den daňové svobody v ČSR v roce 1937 byl již v půlce února. Lidé byli samozřejmě chudí ale vydělat si na živobytí -tím myslím na byt a stravu - bylo snažší než dnes. A to se dá doložit čísly ! Francie tehdy byla v rozkladu morálně-politickém, podobně jako dnes. Moci se tam chopili socialisté a začali znárodňovat a část společnosti to nedokázala spolknout a doufala, že to Hitler za ně vyřeší !!!
Oblíbené téma snad všech nadšenců vojenství, potenciál tu byl, jen bych dodal, že chyběla i dělostřelecká munice a hlavně pro dělostřelectvo, to vše by se muselo urychleně dohnat válečnou ekonomikou, velkou výhodou Němců bylo i početné bombardovací letectvo, které nám v podstatě chybělo úplně, tudíž likvidace letišť by značně přihoršila. Otázkou je také zapojení místních Němců, kolaborantů s NSDAP, kteří by mohli působit záškodnické akce a tudíž by zaměstnávali ozbrojené složky protipartyzánským bojem. Každopádně pěšák byl a je základem armády a ve vhodném terénu a s dobrou morálkou dokáže mnoho.
Zajímavé, dle US vědců, kdyby se Československo bránilo, Německo by nemělo síly na Barbarossa. V případě pomoci letectvo Francie, UK or odmítnuté Rusko, by byl reálný úspěšný odpor ( US archeologie).
No to že by se Čs udrželo až do května, to je příliš velký optomismus, jako v mnohém se dá souhlasit. Nicméně základní fakt je ten, že kromě Německa by proti nám stála Francie a Anglie, škoda že to nebylo zmíněno.
To ako vážne pomoc od Poľska. Ani vtedy a ani dnes. Okamžite využili situáciu na zabratie časti nášho územia. Vo videu sa neráta s henleinovcami v tyle. Ak je pravda to že ľudia mali obrovskú ochotu bojovať tak je nepochopiteľné že sme sa nebránili.
Při vší úctě k autorovi, je video dosti zjednodušené a povrchní. Z dnešního pohledu videoher je mnoho gaučových válečníků, jenže 30tá léta byla pro ČS velmi složitá, Malá dohoda nefunkční, možná Rumunsko, pokud by jim to nezakázala Francie. Možná Sovětský svaz. Ale nikdo nevěděl co bude, a nikdo ze spojenců nechtěl umírat za cizí zemi a riskovat velkou válku. Je velmi těžké dneska soudit co by bylo kdyby.. Zcela určitě by v případě poražky s námi Němci zatočili jinak, viz okupační režim v Polsku. Protektorát jsme dostali za odměnu že jsme nebojovali.
Přesně je to hezké video ke hře, ale nemluví se zde o smlouvách díky kterým vzniklo Československo. Nic o naší vládě. Jazykové zákony, pozemkova reforma atd.
Co to je? někdo kdo neumí vyskloňovat číslovku "devětsetpadesát" cituji "oproti našim devětseti padesáti" a nebo cituji "vykoupení desetitisícemi ztrát" nemůže udělat dobrý dokument : ))) Je tristní že každý kdo stěží dokončil základní školu má ambici stát se "jůůůtůůberem" a při svém verbálním projevu si hlas posadí tak nízko že ho to málem zadusí : ))) chce to míň číst Žáby v mlíce a jinou brakovou literaturu : ) a více se věnovat studiu faktů a různých zdrojů.....
nevím ale možná by opevnění Němcům zkazilo chuť a vzdaly by to protože projít přes bunkry by je stálo asi dost času techniky a hlavně lidí ideálně kdyby bylo kompletně dokončené a připravené tenkrát ta technika nebyla na takové úrovni aby se daly bunkry zničit jako dneska takže je otázka kdo by to déle vydržel a u nás byla vůle bojovat a bránit se asi větší než Němců hlavně kdyby je párkrát odrazily a utrpěli větší ztráty
němecá armada v roce 1938 zdaleka nedosahovala stavových zásob paliva a pazacich hmot jenž byli potřebné pro intenzivni boj, co si tak pamatuju tak měli tyto zasobý na tyden max dva intenzivních boju, na tom by trpělo zejména letectvo a mobilní jednotky, a to nepočítam nedostatek zkušených pilotu, takže ta technologicka a početní převaha ve vzduchu nebyla tak hrozná :)
Jak se říká:na kdyby se nehraje.Jenom fakta.Za 1)neměli pouze Panzer I a II,ale i III a IV.Za 2) letectvo jsme měli dvojplošníky a pár stíhaček,za 3)už při výstavbě Maginotovy linie a důkazu,že je to zastaralá obrana (1.sv.válka).A mnoho dalších aspektů.Největší obavy a opodstatněné,které se projevily byli Madˇaři a Poláci,dále naše země je na obranu to nejhorší co může být (natažená).Chápu,že obrana vlasti je důležitá,ale člověk musí myslet realisticky.Jen tak podotknu,byli jsme mezi prvními,možná i první co jsme měli odboj a úspěšný a v žádné okupované zemi se nepodařilo zabít 2 nejvýše postavenou osobu říše.
Žádné Panzery III v roce 1938 neměli, začali se vyrábět až 1939 cs.wikipedia.org/wiki/Panzerkampfwagen_III. Pevnosti zastaralé? Vždyť se začali stavět až v roce 1935 a Němci je neměli jak zničit.. Československo se mohlo úspěšně bránit otázka je jen jak dlouho a co dalšího by se do té doby stalo. Jak psal někdo další v komentářích sám jsem zapomněl podotknout, že Maďarská armáda byla extrémně malá a měla strach z malé dohody, která by případně mohla zaútočit....
@@vizualnihistorie Němci je neměli jak zničit.--- prosím vás, nastudujte si, jak dopadla ve Francii Maginonota linie, tedy ta část na kterou útočili, ne jednou se objekt vzdal a nebo byl zničen a posádka zabita, nebo v Belgii pevnost Eben-Emael. Hlavně, oni by na těžké opevnění neútočili a tak by vojáci v něm byli Hitlerovi dobře k tomu, aby nepřekáželi tam, kde by se bojovalo.
@@vizualnihistorie Wikipedia není zrovna relevantní informace. Pz III se začaly vyrábět v 1937,pevnosti byly prověřené za 1.sv.války a nepřinesly takový efekt jaký se do nich vkládal. Jediné co by nám to dalo, je utrpení.
Ve videu existuje pár otázek a nepřesností, které je nutné upřesnit. 1. Polsko by se rozhodně nepřipojilo na naší stranu. Měli v živé paměti naší válku z roku 1919, kdy dostali neskutečně na prdel a přesně jak se později ukázalo, tak by naopak zaútočili na nás. Předpoklad z videa je správný. Nejpravděpodobnější varianta je ovšem ta, že by Poláci neudělali vůbec nic. Existuje zde jistá drobná proměnná ve formě SSSR, která byla hrozbou a zároveň hladově dívala na ztracené polské území. 2. Tady volně navážu na SSSR. Aneb tonoucí se stébla chytá. SSSR byla více než ochotna nám pomoci už jen proto, že by to pro ní znamenalo výraznou legitimizaci a opuštění její mezinárodní izolace, ale zároveň i nějaké ústupky právě v rámci výše zmíněného území. Je velmi pravděpodobné, že by v případě války Česká diplomatická mise neustala a že by skutečně docházelo k pokusům ať už na západě nebo na východě k hledání podpory. I přes to, že jsme hranici nesdíleli, tak při velmi pravděpodobné zradě ze strany Malé dohody (zejména ze strany Jugošky - viz Stojanodinovic cs.wikipedia.org/wiki/Milan_Stojadinovi%C4%87 ) by se hledala podpora jinde. A to klidně i za cenu nějakých porušení hranic. Ve válce hledáte různé alternativy. 3. A když už je řeč o Malé dohodě, tak tady je největší chyba celého videa. Státy Malé dohody v předvečer Mnichovské zrady deklarovaly, že proti Německu nám nepomohou, ale, že v případě Maďarska budou stát neochvějně za Československem. Zde je zajímavá věc. Maďarsko si toho bylo naprosto jasně vědomo, ale Hitler ne a tlačil v případě konfliktu na Maďary, aby se proti nám přidali a to by bylo naše vítězství. Ve chvíli, kdyby padl jediný výstřel z Maďarské strany, tak by okamžitě Rumunsko a Jugoška vstupovali do války na naší straně. Jugoslávské veřejné mínění bylo ČSR výrazně silně nakloněno a mimo jiné právě diplomatická zrada (jako jeden z důvodů a nikoliv hlavní) ze strany Jugošky nakonec vedla v roce 1941 k puči a sesazení tehdejší Jugoslávské vlády. V danou chvíli by byly naše šance výrazně větší a i jistá potenciální podpora z výše uvedeného Sovětského svazu by možná nakonec taky prošla. 4. Dále je nutné adresovat situaci v pohraničí a Německé obyvatelstvo. To zdaleka nebylo jen pro Německé a skutečnost byla taková, že na něm Hitlerovi nezáleželo. V situaci brutálních a tvrdých bojů v druhé světové válce docházelo k skutečným zvěrstvům páchaným na civilním obyvatelstvu, což by výrazně propagandisticky hrálo do našich karet a diverzní akce by byly nejspíše výrazně omezeny. V konečném důsledku s tím i československé vedení počítalo mělo dané obyvatele více či méně pod kontrolou. Je však skutečně možné, že by docházelo k podvratným akcím to nikdo nepopírá.
Promiň, nepodíval jsem se na tvoje video celé i když musí být skvělé. Podobné video udělal jeden historik s pomocí vojenských poradců. Závěr byl že jsme měli převahu ale to letectvo. Německo mělo stovky letišť a 6500 bombardérů. Z Frankfurtu do Prahy je to sem 45 minut. A teď si to dejte dohromady, za každých 45 minut přiletí 100 bombardérů kteří mají v pumovnicích 200.000 kilo pum. Civilní ztráty by šly do milionů a města by byla zničena. Němečtí piloti měli hlavně zkušenosti ze Španělska. A spojenci by nás nechali ve štychu jako se tomu skutečně stalo. Asi mě budete mít za zbabělce. Též bych raději bojoval ale výsledek by byl takový že by nás ubombardovali a počet obětí by byl příliš vysoký. Byl bych spíš pro partyzánský boj. Ten se Němcům nedařil a nedaří se žádné dnešní armádě. Protože se na něj logicky nejde připravit.
A spojenci by nás nechali ve štychu.... ani tak ne, jakože v roce 1938 by letadlo z Anglie mělo naše hranice na hranicích svýho doletu, takže by v Sudetech spadlo bez paliva, natož aby tu mohlo nějak operovat... a v té době armáda VB čítala cca 120 000 mužů. Jak by se k nám dostala? Neudržela se ani ve Francii o pár let poté...
@@pejan Jenže ve Francii by proti nim nestály škodovácké tanky, jako o rok později. V případě, že by se i Francouzi nakonec rozhoupali, by ale hodně záleželo na tom, nakolik by byli ochotni opustit teplíčko své Maginotovy linie, stejně jako o rok později.
Dalsi věc nevim jestli jste ohledne srovnání mužů ve zbrani bral, ze Německo muselo také krýt hranici s Francií a teoreticky i dalšími staty. S Francií určitě uz jen z toho duvodu, ze byla spojenecká smlouva. Do bojů by mozna byli posláni az casem, kdy by se vidělo, ze se Francouzi nehnou. I pri útoku na polsko tam zůstalo kryti hranic.
Za mě ta otázka bránit se či ne, vždycky byla spíše o těch diplomatických vztazích a okolností, než těch materiálních a vojenských. Kromě oné Mnichovské dohody a tedy nulové podpory ze Západů a vlastně žádných významných spojencích, tak také jsme byli obklíčeni 4 nepřátelskými státy( Německo, Rakousko, Polsko a Maďarsko)- s tím, že Polsko a Maďarsko samozřejmě na stejné úrovni jako nacistické Německo(s Rakouskem) nebylo, ale rozhodně to nebyli kámoši a v momentě slabosti(což také i Polsko udělalo) by hned toho využili. A nakonec i samotné Slovensko nebylo zrovna ideální partner= Slovenský štát 🤷♂... Takže jsme měli fakt těžkou a vlastně bezvýchodnou pozici, kterou naštěstí dnes Ukrajina nemá a má podporu ze Západu a svých sousedů a to je za mě ten hlavní rozdíl...
Slovenský štát neexistoval a ani by neměl podporu vzniknout, Slovenská autonomní republika ještě neexistovala a navíc i tito Hlinkovští Slováci si uvědomovali, že Maďarsko je nenechá jen tak.
@@vizualnihistorie To vím, ale reaguji na to, co vzniklo ihned po obsazení/napadení Němci, respektive jaká byla reakce Slovenska, tudíž je možné, že by nás mohli během teoretické války opustit a o to víc v momentě, kdy by se nám přestalo dařit.
Je to zajímavé, ale vše bylo dohodnuto v letech 1936-7, měli jsme se bránit, ale Eda se posral. Polsko by neútočilo, kvůli SSSR -Rusku, Maďarsko mělo velmi slabou armádu.Byl by to konflikt půl roku až rok, Německo taky nebylo připraveno A.H. hrál vabank.
Autor klade otázku "Mohlo se Československo Úspěšně Bránit Německu?" Mám-li odpovědět jen mohlo, nebo nemohlo, tak odpovídám : nemohlo. Bombardovaná plzeňská Škodovka by lehla popelem během několika prvních dnů. Stejně tak Praha, od hranice s Německem cca 100km vzdálená. V letectvu jsme se s Německem nemohli měřit. Další naprosto zásadní minus - měli jsme tu 3,1 milionu Němců, velká z nich většina šla s Hitlerem, mnozí z nich by se stali hroznými záškodníky. Dokážete si představit, že vedete boj s Němci v pohraničních pevnostech, a pár kilometrů směrem do vnitrozemí na vás útočí cca 1 milion záškodníků ? Autor modeluje a používá umělou inteligenci. To ať si strčí někam. Chci se zeptat autora, zda vůbec byl na vojně. Já ano, je mi 63 let. Názor mého táty (*1934) na možnou válku s Německem v roce 1938 : "Tak asi za 14 dní by stanuli na Václavském náměstí". Kdeže vaše modelování průběhu bojů a jejich trvání pane autore ! Podotýkám , že táta byl od roku 1955 až do roku 1989 vojákem z povolání, dotáhl to na plukovníka, a armádní prostředí a naše možnosti znal hodně dobře, na vlastní kůži. Samozřejmě by se pak k nám Němci chovali tak, jako v Polsku, Ukrajině, Jugoslávii. Francie nás zradila, ta měla s námi vojenskou smlouvu, Británie s námi smlouvu neměla. Odhodlanost a bojeschopnost Francie se ukázala r 1940 - za cca 6 týdnů je Němci naprosto převálcovali. A to bojovali o své území. Co myslíte, s jakým odhodláním by bojovali Francouzi v roce 1938 s Německem kvůli nějakému Československu ?
Hmmm, jak by při existenci o generaci lepších německých stíhaček, mohly naši stíhači sestřelovat německá letadla, je mi fakt záhadou. Oni nebyli blbí, věděli dobře, kde jsou nejsilnější.
Naše země se účinně bránila Němcům až do " Mnichova ". Pokud by naši představitelé nepřijali mnichovský diktát, byl by to velký problém, Francie a Anglie by na nás dělali velký nátlak. Oni předpokládali že nasměrují Hitlera proti SSSR a na nás jim tehdy nezáleželo, stejně jako dnes !!
ak by došlo k ozbrojenými konfliktu s Nemeckom, tak Hitler by si určite na svoju stranu priklonil Poľsko a Maďarsko, ktoré by na nás zaútočilo. Otázne je ako by sa zachoval Sovietsky zväz, s ktorým ČSR mala vojensky pakt.
Me tam chybí ještě 3. scénář: Československo se již rok hrdě brání, navdory očekáváním... A nakonec dostava pomoc od francie, britanie, usa ... diky tomu 2. sv valka netrva tak dlouho. Hitler byl poražen v r. 1942??? A nacismus nestihl napachat tolik škod.
Z mého pohledu je tento vývoj nereálný, nic ve zlém. Je to spíš sen. Dejme tomu, že by vláda byla zcela jednotná a nemocný prezident by jel s vědomím, že bude válka, bez dcery. Při vyjednávání u Adolfa by polknul jed a tím by se pokusil o odpor. Němce by přivítal roj kulek a ti by Prahu srovnali se zemí, nikdo by nám nepomohl, protože spojenci v tu dobu kakaj do plen. V jejich prohlášení by jsme byly agresor. Slovensko by zradilo a Poláci by se přidali k nepříteli. Národ by se sjednotil a postupně by nás vyhladili. Za kakání spojenců, po válce by naše země již nevznikla. Jistě by to byl epický boj, ale řeky krve.
Nutno dodat, že po válce by přeživší národ pravděpodobně vytvořil odboj podobný Kurdům a ve studené válce by se přidal k sovětům
4 หลายเดือนก่อน
Kdybychom se bránili a uštědřili Německu pořádnou ránu, možná by to přimělo k akci i naše proradné spojence (Francie). Na Poláky bych nespoléhal, ti mají svoje Velkopolské sny. Bohužel neznáme všechny proměnné, především to, kdo v pozadí tahal za geopolitické nitky.
Ne...Hácha to nakonec roozhodl velmi dobře. Spíše bychom už nebyli...byli prostě vojensky silnější nehledě na letectvo, které jsme ani neměli....a těch pár letadýlek by výškové bombardéry neodrazila, které by nasadil na bunkrový pás i absolutní taktický analfabet. Praha by lehla popelem jako všechna vetší města, o zbytek obyvatelstva by se postaraly hladomory a čistky...je třeba se na to dívat z více úhlů...
Dávid dnes by si najskôr neexistoval a ani ja a mnoho ďalších... Podľa mňa by tu nastal maximalny teror po bojoch a nepredstaviteľné utrpenie pre domácich... Frantíci a Angličania by sa bohvie či pridali alebo by sa len dívali na masakre čo sa dejú ďaleko v strednej Európe
Osobně si myslím, že by obrana trvala maximálně jen několik týdnů. Vzhledem k téměř neexistující protiletadlové obraně na straně Československa a zastaralosti našeho letectva ve srovnání s nacistickou Luftwaffe (nehledě na bojové zkušenosti získané ve Španělsku) by Československo poměrně záhy ztratilo vzdušnou nadvládu nad celým územím, což by vedlo k rozvratu zásobovacích a dopravních cest pro armádu. Toto autor videa do svých úvah nezahrnul. Stejně tak ani případné nasazení výsadkářů do týlu naší obrany. A rozdíl v taktice nasazení tanků. Polsko by jen využilo situace a zaútočilo, stejně tak i Maďarsko, což by znamenalo poslední hřebíček pro jakékolik další smysluplné kladení odporu. Celkově kdyby nebyla situace s našimi sousedy tolik tragická, obrana v roce 38 by smysl měla. Jinak ne.
Polsko by se pravděpodobně přidalo, přidalo by se na Německé straně ve snaze si něco ukousnout :) třeba těšínsko. Přidali by se také Maďaři :) a nám by nepomohl nikdo. Nikdo.
@@riki2657Ano, úspěch němců v Ardenách v roce 1940 byl velký, jelikož byly slabě chráněny 2 Francouzskými divizemi typu B (mix mladých voláků se staršími), které byly zároveň vybavené horším vybavením. Potřebovali by zázrak, aby zastavili sílu 2 armád
@@vizualnihistorie mi sme s nemcami nekolaborovali boli sme ich vazal a preto bolo snp druhe najvacsie povstanie v europe kde nam vychod slovenska a zapad neprisiel na pomoc lebo boli posrany
@@zdenekkucera481 v době obsazení protektorátu jich mělo být vyrobeno 150 kusů, do kterých nebyla vycvyčena osádka, kvůli jinému počtu členů. Samozřejmě se to nevylučuje s Vaším tvrzením. A je taky možné že díky válce by projekt ustoupil a soustředilo by se na výrobu vz35 aby se zvládaly doplňovat ztráty.
Vždycky, když někdo udělá video o roku 1938, probudí to ve mně velké emoce.. Asi bychom pravděpodobně nevyhráli, ale mentalita národa by byla zdaleka jiná, než je dnes. Na místo národa, který nikdy nebojoval, bychom byli národem, který se po vzoru husitských předků opět odhodlaně postavil proti všem. Nehledě na to, že tento společný boj by natolik utužil vztahy Čechů, Slováků, Rusínů a dalších národů ČSR, že by dle mého společný stát existoval doteď. Dost možná i s Podkarpatskou Rusí a třeba bychom dokonce po konci Druhé světové války získali i část bývalých slezských území koruny české, jako národ, který prokazatelně přispěl na porážce Německa. Dost možná bychom na tom po válce byli podobně, jako Rakousko nebo Jugoslávie a náš osud by se neřídil sovětskou rukou. Těžko říci..
To je hodně velká fantazie.
Taky by se mohlo stát, že by národ zanikl. Žádné utužování vztahů by nebylo. Slovensko by bylo první, které by se k nám otočilo zády. Získali by tak svůj stát. Slováci s námi šli do jednoho státu z rozumu. Kdyby mohli, rádi by založili svůj stát už po první světové. Poláci by zabrali Slezko a část Moravy. Přes 3 miliony Němců, kteří u nás tou dobou žili by s podporou Německé armády u nás rozpoutali občanskou válku. Nikdy nešlo o otázku zda se ubránime či nikoliv, ale o to, jak prohrát a přitom přežít. Zachovat v nějaké podobě Český stát. Kdybychom bojovali, tak by se mohlo stát, že by podruhé žádné Československo nevzniklo.
PŘESNĚ TAK 🎉❤
Hráli bychom vabank. Na základě Mnichovského diktátu bychom byli prohlášeni všemi mocnostmi za agresora a nebylo by pravděpodobné obnovení Československa po válce. Výhra, nebo zánik a Beneš to věděl. Těžká volba.
@@karelnovak5322 Tak teď si vezmu tuto nelogickou kravinu a dám ji do dnešní doby. Takže prakticky Ukrajina může za to, že je Rus napadl. Dává ti to smysl? Mě vůbec a to, že to někdo řekne neznamená, že to tak opravdu je.
Taková podstatná věc, že v případu útoku Maďarska by Rumunsko na ně zaútočilo a pravděpodobně jako o pár let předtím vyhráli
S Poľskom by si to možno rozdalo ZSSR. Mali sme s nimi dohodu, síce viazanú na Francúzsku pomoc, ale možno by si s Poliakmi radi vyrovnali účty.
@@petersuchansky2383 To je naprosto jisté. . Když neváhali o rok později vtrhnout tam jak okupant a spojenec Německa tak by určitě využili příležitosti , když by totéž dělali jako naši ochránci a bojovníci proti polským okupantům.
@@zdenekkucera481 Ale I tak Měli sme dohodu pokud by na nás poláci zautočili sověti by nám proti nim pomohli kdyby se tak stalo bylo by to 3v3 možná by se připojila yugoslávie
@@StudioHonzaCZ vyhrali by sme, Sovieti by nám pomohli aj proti Nemcom, koniec koncov neviem prečo sa vlastne nedostali cez Rumunov na pomoc Československu, keď ju ponúkali pri Mníchovskom diktáte ale Poľsko ich odmietlo prepustiť s tým, že ich napadne. Faktom je, že Poliaci mali s Nemcami zmluvu o neútočení a aj iné zmluvy už od roku 1935!
@@A2Coriginal Protože Němci si to připravovali i na diplomatickém poli. Ještě před Mnichovem dokázali dostatečně nahlodat Malou dohodu, aby si to pojistili (především obchodně), a tak Rumuni a ještě víc Jugoslávci docela váhali.
Vždy keď počujem o tomto tak mám zimomriavky, cítim hrdosť a chtíč bojovať 🇸🇰🇨🇿❤️🔥
Bro když Slovensko Česko zradilo v roce 1939 když den před tím než němci nám vzali zbytek územní tak vy den předtím stě se staly naciský slovenský štâto
@@matyasnemecek4453 Hm, kdo koho zradil? Češi Slováky přesvědčili, aby vytvořili společně národ československý, protože jedině tak měli čeští náckové ve státě početní převahu a nebyli jen jednou z národnostních skupin. Jelikož Slovácí neměli žádnou inteligenci, domluvilo se, že Češi nechají studovat mladé Slováky na českých univerzitách a pak tito absolventi doma převezmou správu své země. A tak mladí Slováci sice vystudovali, ale Češi jim msta ve státní správě Slovenska odmítli přepustit a tak, jako území všech ostatních národnostních menšin v ČSR, i Slovensko český nácek sprostě kolonizoval.
Po zániku druhé republiky bylo Slovensko jediným územím bývalé ČSR, ze kterého hnali Čecha násilím. Tolik o zradě...
@@matyasnemecek4453 Blbost,Slovensko nezradilo,zradil Beneš.
@@matyasnemecek4453 Homolov puč urýchlil rozpad Česko-Slovenska. A HSLS vyrástla aj kvôli tomu že sa TGM podpísal pod Pittsburskú dohodu podľa ktorej malo mať Slovensko autonómiu ale následne nám ju nedali, a toto fungovalo ako "voda na mlyn" radikálom a neskôr klérofašistom na Slovensku. Ale jasné cz škola povedala "sk zle sk zradilo" tak je to pravda.
@@matyasnemecek4453 ako mohlo Nemecko, zabrať niečo Nemecku? Si Nemec, nie? Tak o čom hovoríš? :D
Super video, ale mám pár poznámek: za prvé v případě akcí Maďarska na Slovensku by do akce vstoupila Rumunská královská armáda plnou silou 1,6 milionu mobilizovaných mužů, tím by prakticky špatně připravené Maďarsko během pár týdnů padlo a my mohli použít jednotky ze Slovenska v zemích Koruny české. Další věc je, že na rozdíl od nás měli němci velmi chatrné zásobování. My měli ve skladech materiál, palivo a proviant minimáně na 2-3 měsíce bojů. Oproti tomu Wehrmacht měl zásoby pouze na měsíc a Luftwaffe pouze na 2 týdny, potom by přestali operovat a nebe by bylo zas nás a popřípadě i Rumunů, kteří by si na spojence Maďarů po jejich porážce dělali velký zálusk. V neposlední řadě ještě zmíním, že v onom září/říjnu 38 panovalo pro letectvo velmi nepříznivě počasi a jeho akce by byly omezeny na minimum, což by eliminovalo i poslední výhodu němců. I nejčernější předpoklady nám dávaly 4-6 týdnů sólo boje, když si vezmeme v potaz Německé slabiny v zásobování, je otázka jestli by na konci války náhodou s trochou nadsázky nestála naše armáda v Berlíně.
A právě pro tyto důvody chtěli němečtí důstojníci Hitlera zavčasu svrhnout, kdyby se ČSR snažil v roce 1938 napadnout.
Češi nebuďte smutní že sme nebojovaly minulost již nezměnime, změniti mužem jen budoucnost a to musime být hrdi abysme něčeho dosahly. Pokud Český národ bude mít stále hlavu dolů nikam se neposunem.
No jo, vy máte zahanbene hlavu dolu, ale my máme hlavu hrdo votknutú do prdele báťušku cára!
narod bez hanby ani reparacie od nemecka ste nevymyhali a uz chces zabudat na 300 tisic mrtvych?a vopchat sa nemcom do zadku?z tohto sa uz cloveku zaludok zdviha
Nerad to říkám, ale potřebujeme válku, jinak našimi nácky ohnutá záda nikdy nenarovnáme.
Velké díky za výborně zpracované video,práci a úsilí.Jen si dovolím sdílet myšlenku některých historiků a intelektuálů : Základní poučení z dějin ( vesměs neustálé války a konflikty) - je že žádné poučení není. Budoucnost : asi plná dalšího celosvětového násilí. Jsem s úctou.
Ahoj,je velmi pravděpodobné že by se na nás vrhli všichni s úmyslem zabrat si svuj díl.. Západ by se na nás,jako vždy vykašlal a my bychom zanikli jako stát.. Ostatně o zánik národních států se jedna i teď,jen jinym způsobem..
Pěkně zpracované video,diky moc..👍
Domnívám se, že boje by zpočátku byly jen mezi Německem a námi. Také se domnívám, že by Němci prorazili jen v některých místech a měli by velké ztráty, my samozřejmě také ! Na naší straně by pak začaly působit i dobrovolnické jednotky ze zahraničí ale postupně by nám začala chybět munice, zbraně a možná i potraviny. Angličané a Francouzi by nám zablokovali mořské cesty a pak už by to šlo z tlustého do tenkého......
@@ludekbarta9073 Celkem stručně ale myslím že správně jste to popsal....
@@ludekbarta9073 o munici se dá jednoduše na webu najít srovnání. A mohu říci že ta by němcům došla dříve, měli jsem zásoby snad na 6 měsíců tvrdých bojů. Potraviny by byli asi problém i když vlastě zapomínáme na SSSR a dohodu.
@@zdenekrichter1393 Souhlasím s Vámi, možná by Němcům došel i benzín pro letectvo. Ale pokud by Francie a Anglie nezasáhli, bylo by to pro nás zničující. Nakonec jsme zvítězili (byli jsme součástí víťezných mocností) a odsunuli Němce mimo naše území. Ale souhlasím, že to bylo nesmírně riskantní, nemuselo to vyjít a dnes by tady začná část obyvatel nebyla. Němci s námi totiž měli ďábelské plány !!
@@ludekbarta9073 Tak tak. A i když ta převaha Němců v počtech nebyla velká, tak kdyby se boje táhly, tak naši měli už komplet všechno zmobilizované a nebyly zálohy, zatímco Němci mohli doplňovat stále. Jako šance by byla, kdyby nám pomohli Rumuni a třeba Jugoslávie a Sověti by ve velkém dodávali zbraně a třeba zasáhli letecky.
Krásně zpracované video 🙏🏻😔
Nejlepší ❤❤❤❤
Bránit jsme se měli...
Líbí se mi, že jsi upozornil na možný puč v Říši, který by za mně pravděpodobně nastal. Jednotky na plán Fall Grün, nebyli pořádně připraveni. Nepředstavuj me si Wehrmacht v roce 38 jako ten co v roce 41 zaútočil na SSSR.
Útok by si Hitler asi nerozmyslel, protože by ukázal slabost.
Pšonci by šli proti nám.
To je velmi složitá otázka, na kterou není jednoduchá odpověď. Je potřeba si uvědomit, jaká byla tehdy politická situace, jaká byla mapa Evropy, kam až sahaly hranice Německa (po záboru Rakouska), v jakém stavu byla naše nedokončená obranná linie, která po anšlusu Rakouska prakticky ztratila význam, neboť německý útok by směřoval z území dnešního Polska na severní Moravu a z Rakouska na jižní Moravu, což by nás prakticky přepůlilo. Kromě toho by nás napadlo i Maďarsko a Polsko (což se později i stalo), které si činili územní nároky a měly, včetně Polska, dohodu s Hitlerem, že se na Československu přikrmí. Není nezanedbatelná ani 3 milionová německá menšina, která defakto kontrolovala pohraničí (tzv. Suddety) a sympatizovala s Hitlerem a politikou III. říše a tvořila jakousi pátou kolonu. Navíc, pokud bychom se bránili, naši tehdejší spojenci, kteří nás zradili v Mnichově, by od nás dali ruce pryč a označili by nás za původce války. Jediný, kdo nám nabízel pomoc, byl Sovětský svaz, ale ten v té době neměl s námi společnou hranici a Rumunsko nedovolilo přesun sovětských jednotek přes své území. Navíc, naše vláda nabídku odmítla. A samozřejmě nemohu zapomenout na desítky tisíc dobrovolníků z řad tehdejší jugoslávské armády, kteří nám chtěli přijít na pomoc. Co se týče naší obranné linie, jak jsem již naznačil, po záboru Rakouska ztratila význam a je nutno si uvědomit, že v té době nebyla ani zdaleka dokončena a osazena těžkými zbraněmi. Navzdory tomu všemu si myslím, že jsme se bránit měli, i když bychom se pravděpodobně neubránili a mnozí z nás by tu dnes vůbec nebyli, protože jejich předci by v té válce padli. Ale možná bychom dnes byli jiný národ - mnohem hrdější a sebevědomější.
Myslím, že klíčem úspěchu naší případné obrany byl postoj Francie a Anglie, které byly tehdy považovány za mocnosti s rozhodujícím vlivem v Evropě a na mořích. Pokud by nás podpořili, Němce bychom odrazili. Němci nebyli připraveni na válku, neměli dostatek střeliva, benzínu a zásob. My jsme byli připraveni naopak velmi dobře a opravdu bychom německý nápor vydrželi, byť by v některých místech Němci pronikli ale jen nehluboko do našeho území. Jakmile by ale Britové zablokovali německé přístavy a Francouzi začali s námi do kříže bombardovat německé průmyslové oblasti a francouzské útočné oddíly překročily Rýn, museli by Němci zastavit boje ! Toto všechno se dá doložit čísly, bojovat holýma rukama se nedá. O schopnostech naší tehdejší armády svědčí i bleskové potlačení sudetoněmeckého povstání v pohraničí. I tím se Hitler a jeho sebranka přepočítali- oni předpokládali, že budou mít cestu přes hory volnou ale ouha ! Naše armáda byla na pozicích a měla opravdu hodně střeliva a připravené zásoby i pečlivě nacvičený postup při realizaci tzv. pružné obrany !
Vláda neodmítla nabídku naopak se Beneš velvyslance ptal a dostával pouze vágní odpovědi. Druhá věc. Rumunsko povolilo aspoň přelet letadel o přesunu se jednalo, jelikož pro tento případ se tam za peníze ČSR budovala železnice, jenže část peněz byla Rumuny rozkradena. Železnice pokud se dobře pamatuji byla pouze jednokolejná. Polsko by bylo sporné je pravda, že SSSR vypověděl smlouvu o neútočení, tudíž si myslím, že Poláci by vyčkávali jak se situace vyvrbi. Maďarsko no proti tomu byla malá dohoda. Takže to by si taky počkalo jak Němci uspějí. A hranice s Rakouskem. No tam se plánovalo zaplavení a tím znepruchodnení pro tanky a pevnosti tam částečně již byly. Ano bez hlavních zbraní, ale je to bytelnější než polní opevnění.
@@ludekbarta9073 Viete, vo filme Masaryk prezident Beneš povedal: nenechám Čechoslováky krvácet za cizí zájmy.
Asi by to chcelo rozvinúť, aké cizí zájmy to boli. A nejak si stále myslím, že záujem minimálne Britov bolo nasmerovať Nemecko do konfliktu zo ZSSR.
Inak v tom filme bola aj tá scéna, kde Beneš požiadal, aby nám Briti dali to ultimátum ... buď prijmete, alebo budete označený za pôvodcu vojny. Nazvali to tam diplomacia, ale ten ťah som nepochopil.
Moc pěkně zpracované scénáře! Ono je otázkou, jestli by to byl skutečně takhle izolovaný konflikt, nebo by to byla jiskra, na kterou by se postupně nabalovalo víc hráčů. Protože jak někdo psal níže, také si myslím, že by Maďarsku ta agrese neprošla jen tak. Rumuni na ně stále měli pifku a po Trianonu byla uherská armáda v opravdu dost bídném stavu, nehledě na rumunskou početní převahu. Taky si nemyslím, že by v případě aktivní obrany ČSR zaútočilo i Polsko. Spíš by takticky vyčkávali, až jak to všechno dopadne. Každopádně ČSR měla se svými sousedy dost bídné diplomatické vztahy (až na to Rumunsko) a bylo to tak právě "díky" Benešově arogantní diplomacii, kdy se ve všem spoléhal na velkého francouzského bratříčka, namísto budování dobrých vztahů s regionálními partnery.
Vnitropolitická situace taky nebyla moc veselá. Většina lidí zmiňuje v otázkách loajálnosti jen naše Němce, ale ani Slováci na tom nebyli o nic lépe. Česká generalita měla v případě války vypracované i scénáře slovenské zrady - a že to nebylo nereálné. Tiso a lidi v jeho okolí se aktivně připravovali na puč a převzetí moci. Takže v momentě kdy bychom se bránili někde na Vysočině se proti nám dost dobře mohli obrátit o Slováci.
První republiku dodnes spousta lidí adoruje. Ano, i já jsem k nim patřil. Ale čím víc o tomto tématu vím, tím víc musím být kritický. Původní plán byl založit federativní stát, kde by existovali jazykové ostrovy - samosprávné kantony. Pak bychom měli dost času na to ukázat Němcům, Slovákům, Rusínům i Maďarům, že nechceme opakovat chyby Monarchie a opravdu dokázat, že jsou si všechny národy rovny. Tohle byl původní Masarykův plán. Namísto toho jsme šli rakouskou cestou. Vytvořením čechoslovakismu jsme ukázali zbytku menšin záda. Nehledě na to, že se Slováky jsme toho krom jazykové blízkosti kulturně až moc společného neměli, což se později ukázalo. A pak to bylo jako za R-U. Chceš být četník? Musíš být Čech. Chceš být úředník? Musíš být Čech. Státní zakázky dostávaly přednostně české firmy. Začali jsme ostatním dělat to, proti čemu jsme dlouhá léta bojovali. Takhle se mnohonárodnostní stát nebuduje. A taky jsme na to v roce 1938 dojeli. Tehdy už bylo pozdě na nějaké národnostní vyrovnání.
Neberte to prosím tak, že všechnu vinu hážu na nás, ale spoustu negativních důsledků jsme si defacto vytvořili my sami.
Jo to je pravda. Bohužel lidé byli zaslepeni pomstou a tak nebyli o moc lepší než starý režim....
Pokiaľ viem tak väčšina Slovákov mobilizoval a nastúpil k útvarom. Dokonca i príslušníci HSĽS nabádali slovenských mužov, aby mobilizovali. Nechcelo sa nám späť k Maďarom, čo si uvedomovali i slovenský politici. Po páde ČSR sa to mohlo kľudne stať , že nás obsadia. Našim cieľom bola autonómia k zvyšku nás dotlačili Nemci .
@@petersuchansky2383 Ahoj Peter. Já doufám, že můj text nevyzněl nějak ofenzivně. Nebyl tak myšlen. Snažím se být objektivní a maximálně sebekritický. Nemám nic proti Slovákům, mám mezi nimi spoustu přátel a jako rozený Jihomoravan k vám nemám daleko.
Vztahy našich národů za ČSR se vlastně teprve utvářeli. Nikdy předtím mezi námi neprobíhalo tolik interakce. Země koruny české byli ještě za Rakouska silně industrializovány, kdežto Maďarsku vyhovovalo vaše agrární zaměření. Nedocházelo k investicím do infrastruktury, vyššímu vzdělání, nebo k budování průmyslu. Takže po vzniku ČSR se republika snažila tohle dohnat. Jenže než stát vychová nové odborníky a specialisty, chvíli to trvá. Na vedoucí místa tedy nastoupili opět Češi. Jenže pak přišla krize a vystudovaný slovenský klučina bez práce viděl, že na jeho místě v jeho rodném městě sedí Čech. Já vím, jsou to blbosti, ale i tohle přispívalo k nevraživosti vůči pragocentrismu.
Osobně si myslím, že kdyby nedošla ta příšerná doba v podobě války, tak se poměry v zemi časem narovnají a srovnají, ale to jsou ty kdyby... I Masaryk říkal, že tak mladá země potřebuje alespoň 60 let nerušeného vývoje. Ten čas nám bohužel nikdo nedal.
A přesně jak píšeš, Slovákům, ale i dalším menšinám měla být dána určitá autonomie a možnost samosprávy svých jazykových kantonů - viz. Švýcarsko. Takový stát by nebylo tak snadné rozbít.
@@petersuchansky2383 Máš pravdu.. Velkou chybou byla snaha o vytvoření tzv. Československého národa. Nebyly dodrženy dohody z Pittsburgu a Clevellandu, kde Masaryk Slovákům výslovně slíbil Federaci, a dohoda z Filadelfie, kde byla Rusínům slíbena Autonomní republika. Beneš zase nedostál svým slibům z Versailles, totiž, o kantonálním uspořádání Zemí Koruny České, po švýcarském vzoru. Naše tanky dobíjely Polsko, Francii a částečně i CCCP, v té době už byly zastaralé.
@@vizualnihistorie s takymito politikmi ako nam vladnu dnes co su zaslepeny zapadom a su ochotny znasat aj tie najpodlejsie zrady nie...slovensko bolo neslobodny klientsky stat nemecka ked sa otrhlo cize vazal...v roku 1918 vznikla prva slovenska republika ako samostatny stat pricinili sa o to madari mala trvanie mesiac bol to socialisticky stat potom zapad zaviedol ekonomicku blokodu aby sa zmenil rezim a cesko pod masarikom nam zobrali samostatnost...cesi a slovaci rozhodne niesi bratia mi nevieme ani kto sme len balancujeme medzi kazdym
Extrémně dobré video a hudba ze Suzerain? Based👍
Podle dokumentů, měla německá armáda zásoby na cca měsíc bojů. letectvo jen na tři týdny. Válka v roce 1938 byla ze strany Německa nereálná!!!!
aj pred invaziou do francuzka malo nemecko malo zasob, iba na kratky konflikt. aj tak do toho hitler siel.
O tomto by měl být natočen film. Super video.
soubor totálních keců
Tak bránit jsme se mohli. Otázkou je zda jsme se mohli později bránit i Rusku a dnes znovu Německu a USA a v budoucnu jiným velmoci třeba Číně. Je to otázka na zvážení. Víte naše dějiny jsou dějiny tak trochu prťavého státu a určitě je potřeba se bránit. Jen ne s touhle vládou a voliči co to volí.
Na rovinu: neměli jsme šanci. Nešlo o to jestli, ale kdy padneme. Autor videa, vůbec nebere v potaz třímilionovou německou menšinu v týlu naší obrany. Taky nezahrnul Maďarsko, které by si zajisté rádo vzalo zpět Slovensko, které, věřte tomu, by jim v tom příliš nebranilo, protože odstředivé tendence od české část státu, tam tehdy byly značné. Polsko by požadovalo Slezsko. Nejsem expert, ale čekal bych Němce v rozmlácené Praze do měsíce od začátku války. Jediným plusem, by bylo naše morálně pozitivní povědomí, které by určitě ovlivnilo i smýšlení následujících generací.
Až na to že mi Slováci sme tak nenávideli Maďarsko že radšej by sme bojovali do posledného než sa im podvoliť, takže tú nešír klamstvá! To skôr vy ste sa zmierili s nemeckom a neskôr s komunizmom. Opakujem nešír proti-Slovenskú propagandu 🙄
Amen!
Tak černě bych to neviděl, maďarsko i kdyby zaútočilo tak by zafungivala malá dohoda a do války s maďarskem by vstoupilo minimalně rumunsko, německá armáda ná sice převyšovala ale výzbroj a motorizace německé armády nebyla bůh ví jak velká a co se týče německé menčiny, někteří by se hlásili k říši, ale naopak by spousta sudetských němců vstoupila do našich řad a to samé by se stalo i v samotném německu. A na závěr moc lidí nezahrnuje německou doktrínu blitzkrieg která by v té době nebyla na československo použitelná, německo nemělo dostatečnou mobilizaci, přez naše pohoří by byl bleskový útok nemožný a v záloze jsme měli divizi rychlého nasazení která by každý průlom potlačila, proto by válka nezkončila po pár týdnech, nejspíše by se německo vyčerpalo a nebylo schopno jakéhokoli postupu.
Super video Moc jsem si to užil
úžasný....... moc pěkné 😁😁
moc dobré video pokračuj s tím
Čus super video
Mate všíchni pravdu že jsme nebojovali 1938 oficiálně
Ale neoficiálnílě jsme o svou zem bojivali v tom roce , naše jednotky SOS bojovali proti německým jednotkam Freikorpsu v Sudetech
I na Slovensku probíhali boje našich SOS proti Maďarům.
Dokonce po rozpadu Československa naše jednotky které zůstaly na Podkarpatské Rusi v roce 1939 březnu , tak bojovali proti Maďarské armádě
Take panove za mě jsme o svou zem statečně bojovali 😎
myslím, že by Německu trvalo hodně dlouhou dobu nás kompletně zabrat, vyhráli by, ale zbytek konfliktu by se vyvíjel úplně jinak, vemte si že už jenom z invaze Polska se Německo zotavovalo celkem dlouhou dobu.
Super video!
Noc dobrá změna a více takovýdlech videí❤
Noc je dobrá změna, ale den je změna ještě lepší. V mýdlech najdeš výdech, výslech i dost idejí.
Pěkně zpracované.
Dobré video. Mrkněte ještě na knihu Žáby v mlíku a na České století z archivu ČT
Dobrý Video !
Dobrý den a děkuji za krásnou alternativu. Bohužel po Mnichovu bylo jasně řečeno, že pokud se budeme bránit, pak my ČSR budeme označení za původce války a Velká Británie udělá vše, aby ta válka trvala co nejkratší dobu. Pokud by Němci prorazili linie a to třeba i až na jaře 1939, pak by to byl pro nás totální konec. Ušetření by byli jen Sudetští Němci... Pro nás ostatní by to bylo něco jako osud polabských Slovanu v době germánských válek na začátku středověku.. sice by jsme pustili německé armádě žilou a válka by třeba následně ani nepokračovala či by Němci neměli na tolik válčit, či by válčili až po několika letech a spojencům by to získalo čas, ale proč vlastně? Proč zrádcům získávat čas? Naši předci by jednoduše proletěli komínem a my už by jsme se ani nenarodili.
Zajímá mě váš názor na to, jaká by musela nastat změna k tomu, aby jsme se bránili.
Nebýt Beneš u moci hádám... Ale děkuji!
Hezké video, ale rád bych zmínil, že Rumunsko by se zapojilo na naši stranu, kdyby se zapojilo proti nám Maďarsko, a Sovětský Svaz by se k nám přidal, kdyby Poláci nás napadli
Samozřejmě že bychom nevyhráli, ale takhle si Němci hezky bez velkého úsilí převzali naši zem.
1:59 Každý tank má šancu zničiť ten druhý, aj keď má silnejší pancier. Najväčší vplyv by mala v prvom rade pozícia tankov, z ktorej sú pod paľbou, každý tank má najslabšie boky, lebo tie sa nedajú až tak dobre zabezpečiť. Každopádne cením kvalitu videa, dobrá práca.
Jak říkáš, ale osobně si myslím, že jediný problém by bylo těch pár nových PZ.3 a pěchotní děla. A logicky dělostřelci a letectvo.
V roce 1938 byl tank brán jako vozidlo pro podporu pěchoty, nebyl určen na boj proti jiným tankům, jak Lt.35 tak Pz.II
@@pejan Záleží že jaký druh tanku. Plus je jedno, pre čo bol určený, tak či onak sa dostal do konfrontácie s druhým tankom počas bojov, a na to musí byť pripravený.
@@slovakiaballstopmotion ne jaký druh. Zpočátku a v té době byl tank chápán a používán jako podpora pěchoty, ne pro boj proti jiným tankům, neměl na to, ani zbraně. Až se potkala Pz.III s krátkou hlavní v SSSR s tanky KV a T -34, teprve potom se řešilo, jak tyto tanky ničit a dali mu dlouhé 75mm dělo.
Čili tank Pz II. a nebo náš Lt.35 nebyl konstruován na to, aby ničil jíné tanky, prostě NE. To byly až tanky někdy Pz.IV , Panter, Tiger, KV, T-34, ty už měly dělo a munici na útok proti různým cílům, včetně protipancéřových granátů proti tanku.
@@pejan Už naše ltčka mali k dispozícii protitankovú muníciu, ono nutná modernizácia na východnom fronte bola preto, lebo tanky T-34 a KV-1 mali príliš silný pancier a delo, proti ktorým PZ-3 už proste neboli schopné konkurovať. Nedávalo by ani zmysel, že by tanky vybavené silnou ochranou a palebnou podporou by neboli schopné útočiť proti druhým tankom, ktoré by robili kľúčovú podporu pechote.
Děkuji za zajímavou relaci. S většinou Vašich bodů nelze než souhlasit. Německé tanky Pz I a Pz II byly ve srovnání s našimi "kabice od bot", navíc nedostatečně vyzbrojené (mohla dojít k podobným situacím, jako když na konci války jeden Tiger odrovnal několik Shermanů - v tomto případě 1 LT-35 vs. několik Panzerů). Letadel měli Hitlerovci skutečně velmi mnoho, v r. 1938 šlo ale v naprosté většině o zastaralé stroje; Messersmitů nebylo mnoho, velká část pilotů, kteří na nich uměli létat, bylatou dobou ještě ve Španělsku... Dále, s útokem Maďarska na Slovensko se takřka vůbec nedalo počítat, nejen kvůli bunkrům, na které by tehdejší maďarské zbraně prostě nestačily (a maďarská doktrína spočívala právě v útoku na opevnění), ale též proto, že by Maďaři v případě války nechtěli riskovat pravděpodobný útok mnohem silnějších Rumunů na jejich východní hranice (oba státy měly spolu staré účty...). Pokud jde o naše polské bratry, vztahy s nimi již delší dobu nebyly dobré, takže by se těžko postavili na naši stranu. Ovšem, v případě útoku na ČSR by riskovali možný útok Rudé armády na jejich východní hranice (Stalin jen čekal na příležitost, což se ukázalo o rok později). Navíc, poměrně reálná byla pomoc Sovětského svazu našemu státu - přinejmenším materiální. S pomocí Francie a Británie se samozřejmě počítat nedalo, pořesto že Benešův kabinet se na ni - zcela naivně a hloupě - odvolával (v prozápadní orientaci pokračuje i současná vláda, což svědčí mj. o její neznalosti historie a schopnosti analytiky). A pokud jde o možné ztráty v německo-šeskoslovenském konfliktu, spočítejme si, kolik občanů ČSR padlo, zahynulo, bylo umučeno a zavražděno v tzv. protektorátu, na bojištích na Východě i Západě, během SNP ...
Tak ,,západ" sa na nás vykašľal, zatiaľ čo ,,východ" sa o nás ,,zaujímal" až moc, neviem ako vy, ale ja tu rusov nechcem
Československo by se úspěšně neubránilo Německu ani náhodou. Hlavní příčina je ale v něčem jiném. Poměry sil nebyly ve prospěch Německa ideální, jenže mohli postupně doplňovat jednotky, zatímco ČS nikoliv. Německo mělo převahu ve vzduchu, v naší armádě by propuklo povstání Němců a nakonec patrně i kolaborantských Slováků, což byl v té době národ... no, doplňte si sami. Udrželi bysme se asi tak nanejvýš 3 měsíce. Důležité ale je, že kdyby jsme nevyklidili pohraničí, tak by nás velmoci považovali za strůjce války. Bezvýchodnost situace byla v tom, že kdyby se po Mnichovu začalo bojovat, tak by jsme bojovali na cizím území, byli by jsme za okupanty a bandity. Ale mohlo se udělat aspoň něco, symobolicky nějaká přestřelka, ale tak aspoň to udělali chlapci v Místku o půl roku později 14. března.
Jenže na druhou stranu by Německo nezískalo významný český průmysl, veškerou výzbroj, kdo ví jakým směrem by se tyto události vyvinuli..
@@charlie5826 kdyby nastala válka mezi Čs a Německem, tak by Čs nemohlo vyhrát, takže Němci by ten průmysl dostali tak jako tak.. Jestli jste ale myslel třeba něco jako českou verzi pozdějšího německého plánu ARLZ, že by při přiblížení fronty naši zlikvidovali továrny atd.., pak by to mělo svým způsobem hlavu a patu, nic takového se ale nestalo. Já rozumím vašemu patriotismu, jen srovnávám fakta.
Domnívám se, že pokud by Francie a GB byli otevřeně a aktivně s námi, Němci by se museli nakonec s velkými ztrátami stáhnout. ČSR napadené Německem a vystavené francouzsko-britskmu nátlaku, samostatně bojovat nemohlo.Spojenci by nejen zablokovali naše mořské cesty ale dodávali by suroviny Německu a ponechali by volnou ruku Polsku, které nám již vyhlásilo ultimátum ! Na to se někdy zapomíná.
@examplenameyoutube Souhlasím, dlouhodobý konflikt s Německem, bez plné podpory spojenců by byl pro nás zničující. Naši pradědové se rozhodnuli správně, byť to mělo velká rizika. Ale nakonec jsme stáli na straně vítězů a plně obnovili Československo. Ale SSSR nám po válce ukousnul ocas.......Prý jako kompenzaci za osvobození ???
@examplenameyoutubePopulaci ano. Ale jak bylo řečeno. Nebyli vycvičení druhá věc část armády musíte držet i na dalších hranicích. Ke blbost vše vrhnout na ČSR a nechat francouzskou nebo jugoslávskou hranici nehlídanou.
Super 🙂
To je zase co by kdyby , už jsem to téma tolikrát slyšel v hospodě a každý má jiný názor . Fakta , ze kterých se dá vycházet jsou , že Hitler nebyl na válku v roce 1938 připraven . Počítal se začátkem ofenzívy až na jaro 1939 . Vlastně jen hrozil a sám byl překvapen tím , že jsme tak pokorně přijali Mnichovský diktát . Ale jinak jsi se v tom scénáři celkem trefil .
A myslím , že velká otázka zní , jak by reagovali na tak problematickou invazi světové velmoci . V reálu kvůli napadení Polska reagovali vyhlášením války Hitlerovi , takže jsou možné všelijaké scénáře . Jinak dobré téma .
Německo nás tehdy porazilo na mezinárodním poli. To je naše velká slabina, tehdy stejně jako dnes. Nemáme silnou zahraniční politiku a navíc jsme si po rece 1992 rozbili Česko-Slovensko. To je vetší prohra než Mnichov !!!
@@ludekbarta9073 s tím rozdílem, že dnes nás Německo nemusí porážet na bitevním poli, ale klidně si nás dá na talíři ekonomicky a zase jsme jeho kolonie i bez Protektorátu. Hitlerův sen se splnil.
@@ludekbarta9073 S tím přesně souhlasil i můj milovaný Karel Kryl !
Kdyby jsme se bránili tak by to podle mě vypadalo stejně jako v tomhle videu, po kapitulaci si myslím že by to tu bohužel vypadalo asi jako v Polsku 💀 ale bránit jsme se měli Máme velký štěstí že Němci prohráli. Kdyby Němci vyhráli tak Český národ by dost možná téměř zanikl do pár desetiletí nebo by minimálně hodně utrpěl, nejhorší by bylo to že jsme měli šanci se bránit ale vzdaly jsme se kdyby jsme se bránili ale i tak prohráli tak aspoň můžeme říct že jsme dělali co se dalo. Němci nebyli podle mě daleko od vítězství, proto říkám že máme velký štěstí. Ale třeba by se nám podařilo ubránit jako v druhým scénáři nebo nějak jinak, kdo by to řekl dva a půl roku zpátky že Ukrajina bude schopná se bránit tak dlouho druhé nejlepší armádě světa, i když asi není úplně dobrý Válku na Ukrajině s tímhle porovnávat :D ať už by jsme vyhráli nebo prohráli, byla by to další věc na kterou by jsme byli hrdí a Němcům by jsme určitě způsobily nemalé ztráty. Jinak dobře udělané video :---)
Doufám že tenhle komentář není až tak moc chaotický aby to někdo nepochopil a neztratil se v tom 😭🙏💀
Krásně zpracované video klobouk dolu 🤌🤌 PS já Československo udržel 🤌😂 samozřejmě ve hře 🤌😂🫡
1:00
Pátou. Uvědomme si, bohužel docela opomíjený, fakt, že 23. září jsme povolali jenom první zálohu
Po povolání druhé by se číslo vyšplhalo na 1,8 milionů
2:00
Panzry neměli šanci ani proti LT, ani proti LO (nemluvě o TO)
2:08
Akorát že jen dočasně. My měli zásoby PHM na rok, oni na dva týdny
3:10
Při tom že sami věděli že šance na úspěch je minimální asi určitě. Hlavně kdyby se chystali k válce, tak by pro to něco dělali; oni se nenamáhali ani s přesunem celé profi armády k našim hranicím.
Jinak k tomu opevnění doporučuju knihu "Boj v lehkém opevnění". Je tam i popsány jak chtěli němci útočit, a že neměli šanci.
4:10
Hahaha. Určitě. Akorát že panzer I je tak krátký, že nepřejde normální střelecký zákop (takže by se zasekli fakt rychle)....
A panzer II? Ten by se asi zamotal do drátu, načež by ho vyřadili kulomety
4:30
Konečně pravda. Němci neměli šanci průlom udržet po delší dobu, to by tam museli nasunout fatk hodně sil, čímž by ale ryskovali že mi zatočíme někde jinde (jak Ukrajinci co si to teď valí Kurskem)
4:53
Říká Vám něco plán zkrácení fronty?
5:31
Je to možná neuvěřitelné, ale i my jsme měli těžké bombardéry (Blochy), takže i jejich průmysl by trpěl. A navíc ty letadla by po pár týdnech neměli na co letět
6:24
By jste mohl trochu podrobněji vysvětlit jak si myslíte že by němci přežili do jara. Pokud by jsme je náhodou do té doby neporazili, tak už by ale určitě byli v defensivě
7:15
Pokud by GŠT vyděl, že hrozí odříznutí Čech od Slovenska, tak by určitě zaveleli k ústupu na druhou příčku (čímž ten postup zastavili)
8:30
Lež! Němci neměli šanci!
Němci neměli šanci nás porazit. My měli dva miliony vycvičených vojáků, oni jeden vycvičených, a jeden nevycvičených. Navíc my měli mnohem větší zásoby všeho a skvělé opevnění. A pak morálka
Viete, na celú túto vojnu sa pozeráte len z pohľadu ČSR. Ale na svetovom dejisku sa hrali vyššie šachy. V Azií Japonci bojovali s Čínou. A to nebol malý konflikt. "Kolektívny západ" len čakal, kedy sa do toho zapojiť, aby pozbieral hrozny. Nemecko malo potenciál a nejak sa ho podarilo nasmerovať proti ZSSR. Osobne si myslím, že v to dúfali gentlemani nad pohárikom whisky. Československo stálo v ceste. Čiže, ako vieme, že by Británia nemohla Nemecku nás poraziť, keď by nás označili za pôvodcu vojny?
Mám za to že by invazi mohli odsunout, podobně jako třeba ofenzívu se sověty, ale hlavně by se v té době ještě hojně snažili využít politické moci a nátlaku a znevážení, nebo špatného vykreslení naší strany.
V tom byli mistři a podařilo se jim přesvědčit Brity, že naši vojáci v pohraničí vraždí na potkání pokojné Němce. Přitom opak byl prvdou. A co myslíte-komu Britové věřili ?......
@@ludekbarta9073 Tam nejde o to, či nám verili. Ide o to, čo sa im hodilo. A Briti podľa mňa chceli hodiť ČS priemysel do nemeckých rúk, aby ho mohol použiť proti Sovietom.
Německo porazilo za tři roky skoro celou Evropu,Dánsko za 6 hodin,mohli jsme fungovat tak do večera,no a pořád se to řeší.Ted vydržíme jen do oběda
Dánsko celou svou existenci nezbrojilo, to nejde srovnávat. Kromě toho Německu pomohl právě náš průmysl a zbraně...
U Polska bych spíš počítal že by se přidalo na Německou stranu..
vsak sa aj pridalo kolaborovalo snim
Ale Poľsko bolo na nemeckej strane. Keď Sovieti na tri krát ponúkali Československu pomoc ktorú Beneš na nátlak anglanov a Francúzov odmietol,Polsko sa vyjadrilo že ak prídu Sovieti na pomoc Československu, budú zostrelovanim ich lietadla a vojenský zasiahnu. Toto sa však na školách neučí. Teraz je v móde iná propaganda
@@bobluhovy1028 viete co cakat od takych vlad ktore si posielali vlastnych obyvatelov do plynu na podriadenost nemecka...polsko bez hanby sa je schopne spojit s kazdym len aby mohli realizovat viziu velkeho polska aj s nackami...sovieti nas sice okupovali ani necudujem sa im nase vlady neboli spolahlive a lahko skorumpovatelne sa snazili preliest na zapad zase robit politiku proti nim co sa dnes aj potvrdilo ale mama nic nespominala ze by sa k nam spravali neuctivo ako sa k nam sprava zapad dnes ze nas ponizuje od rana do vecera cenzura a prenasledovanie za nazor nazivane ochranou demokracie...propaganda je len propagandou za rakusko-uhorska sme boli tie cielom protikomunistickej propagandy a vojaci sa radsej povzdavali na vychodnom fronte ked videli ze ich maju za hovno a posielali ich rovno na samovrazdu na prerazanie linii nepriatela do tylu
Polsko bylo na straně Německa a dalo nám ultimátum ! Někdy se na to zapomíná, zejména Poláci !!
Óda že Polsko by šlo z německém kdo ty Němce dotoval
Němci by asi neútočili plnou silou na podzim, nechali by si pozemní útoky na jaro a mezitím by využili leteckou převahu a udělali by nám co největší škody letectvem.
Cas by hral v tu chvili pro nas. Ikduz zapad mel podepsanou mnichovskou dohodu. Mimochodem narozdil od Ruska
Ale na druhou stranu musíš brát v úvahu narcismus a ego Hitlera. Jelikož prohlásil, že pokud se dohoda nepodepíše, tak Čechy zničí den po uplynutí ultimáta.
Jen mne napadá otázka začala by nějaká země co je na pokraji bankrotu nějaký konflikt. A to Německo bylo v roce 1938 . Po první válce bylo ožebračené ,museli platit válečné reparace,potom přišla krize ve třicátých letech . Německo nemělo prostor se z té mizerie dostat . Ti měli armádu na jeden útok a pak už nic a pokud by se něco málo nepovedlo byl by to jejich konec. Tohle si právě spousta lidí myslí že Německo tenkrát hospodářsky silné jako je teď . Což není pravda a ta jejich vyzbroj byla nejspíš na dluh,ale tohle se dá snadno dohledat zdrojů je dost
@@adamnereknu7719tim by si podrezaval vetev pod sebou. Hitler chtel obsadit cesko kvuli prunyslu. SKODOVY zavody. Taky vsechny Ceske tanky a vybaveni ktere ukoristil bylo pouzito pri obsazovani francie. Kdyby Nemci par desitek % svych prisli a nemeli by ty nase dost mozna si ani na francii nettoufne.
Poláci by se na naší stranu jen tak nepřipojili. V tu dobu jsme jim byli spíše trnem v oku a nemohli nám zapomenout ztrátu Těšínska. Spíš by se přidali na stranu Němců než aby nás podpořili. Vím, že bylo řešení jim Těšínsko podstoupit výměnou alespoň za materiální pomoc, ale o tom Benešova vláda vůbec nechtěla slyšet. Také jsem četl, že byla možnost Poláky vyprovokovat k útoku na nás, protože Sověti dali jasné ultimátum, že pokud Polské jednotky zaútočí na Československo, budou to brát jako důvod k válce. V podstatě bychom obětovali Poláky výměnou za Sovětskou pomoc.
Veľmi zaujímavá simulácia aj s započítaním malej dohody. Avšak, neboli do rovnice započítané všetky premenné!
Spustite tú simuláciu znova a pridajte si do rovnice pomoc Sovietskeho zväzu Československu, presne tak ako ju ponúkal Sovietsky zväz Československu v tom čase. Avšak Poľsko odmietko prepustiť cez svoje územie armádu Sovietskeho zväzu, povedali, že budú na nich útočiť a lietadlá zostrelovať. V prípade, že by nám začala pomáhať malá dohoda, tak by prepustili armádu Sovietskeho zväzu cez územie Rumunska. A v tom momente by žiadna 2sv. vojna nebola, pretože by Nemecko vykrvácalo už na hraniciach Československa. Prosím spustite tú simuláciu znova a zistíme ako by to dopadlo ;)
Zdarec, díky za dost zajímavé video! V čem to děláš? Jakou AI používáš, jaký simulátor (ty záběry z polí ARMA?) palec nahoru!
Myslím, že je dobré toto téma otevřít k široké diskusi. Jaksi neprávem se vžilo, že jsme nebojovali nebo dokonce, že jsme se nechali Němci zastrašit. Nic není vzdálenější pravdě než tato tvrzení. Porazila nás excelentní německá zahraniční politika a dokonale pracující Abwer. Němci neponechali nic náhodě, Brity zmátli arabským povstáním a skvěle načasovanými pomluvami naší země, Francouze ovlivňovali hlavně politicky a SSSR napadli přes naši rozvědku. Využili dokonale toho že Stalin byl paranoik a Berja-šéf NKVD - šílený !!
V jakým programech to děláš❤
Celkem mne sere ze by dost narodu bylo proti nám.
Čau přes co jsi dělal ty 3D animace?
Unity
@@vizualnihistorie díky
@@vizualnihistorie rovnako tak ako vtedy tak aj dnes by nasi politicky vlastenci usli a nechali nas na pospas osudu bojovat o ich majetky
Beneš udělal to nejlepší co mohl, ať se to někomu líbí nebo ne, zachránil tím zemi a mnoho lidských životů.
Parádní video, autor si dal s videem záležet.
Cením záběry z Army. 😂
Záběry z čeho? 🤷♂️🙏
@@johnny_polak z české hry Arma 3
Podstatné je že by jsme dali čas Francii min k dobudování letectva a pravděpodobně by nepadla.
Bohužel v žádném článku, filmu se nehovoří o vladě , situaci která v ČSR byla když byl prezidentem Beneš. Tato doba nebyla pro lidi to nejlepší ať to byli Češi , Slováci, aĺe i Němci. Beneš nebyl Masaryk😢
Hádám, že v takovém scénáři by byla u vesla vojenská vláda v čele s nějakým generálem. Viz. vláda obrany republiky těsně před Mnichovem. Beneš se u naší generality netěšil moc velké oblibě, ani důvěře, takže by se ho asi snažili postupně co nejvíce omezit na rozhodovací moci. Protože přesně jak říkáš, Beneš nebyl Masaryk...
Domnívám se, že se velmi mýlíte. Den daňové svobody v ČSR v roce 1937 byl již v půlce února. Lidé byli samozřejmě chudí ale vydělat si na živobytí -tím myslím na byt a stravu - bylo snažší než dnes. A to se dá doložit čísly ! Francie tehdy byla v rozkladu morálně-politickém, podobně jako dnes. Moci se tam chopili socialisté a začali znárodňovat a část společnosti to nedokázala spolknout a doufala, že to Hitler za ně vyřeší !!!
Tvl to je tooop❤
Počty letadel nejsou správné.... pevnosti a línie opevnění by vydržela náporu až 7 týdnů možná i déle...a to i na jižní Moravě.
Oblíbené téma snad všech nadšenců vojenství, potenciál tu byl, jen bych dodal, že chyběla i dělostřelecká munice a hlavně pro dělostřelectvo, to vše by se muselo urychleně dohnat válečnou ekonomikou, velkou výhodou Němců bylo i početné bombardovací letectvo, které nám v podstatě chybělo úplně, tudíž likvidace letišť by značně přihoršila. Otázkou je také zapojení místních Němců, kolaborantů s NSDAP, kteří by mohli působit záškodnické akce a tudíž by zaměstnávali ozbrojené složky protipartyzánským bojem. Každopádně pěšák byl a je základem armády a ve vhodném terénu a s dobrou morálkou dokáže mnoho.
ty nemecky kolaboranti su pritomny v cesku aj dnes
jeden rozumný člověk. neměli jsme šanci
Většinou, když se člověk z budoucnosti podívá na minulost tak přesné ví co se mělo udělat, ale v tomhle případě fakt nevím co se mělo dělat.
Smutné, tyhle fabulace. Doporučuji si téma nastudovat, popřípadě vystudovat historii jako takovou.
🤯Tak hlavně že vy to máte nastudované
@@vizualnihistorie ano, nastudované to mám skrze Mgr studium historie :)
Zajímavé, dle US vědců, kdyby se Československo bránilo, Německo by nemělo síly na Barbarossa. V případě pomoci letectvo Francie, UK or odmítnuté Rusko, by byl reálný úspěšný odpor
( US archeologie).
no můj děda se jmenoval Hanzl, ale jako mohl umřít v zákopu, to zas jo :D
No to že by se Čs udrželo až do května, to je příliš velký optomismus, jako v mnohém se dá souhlasit. Nicméně základní fakt je ten, že kromě Německa by proti nám stála Francie a Anglie, škoda že to nebylo zmíněno.
To ako vážne pomoc od Poľska. Ani vtedy a ani dnes. Okamžite využili situáciu na zabratie časti nášho územia. Vo videu sa neráta s henleinovcami v tyle. Ak je pravda to že ľudia mali obrovskú ochotu bojovať tak je nepochopiteľné že sme sa nebránili.
jak za zisku
Při vší úctě k autorovi, je video dosti zjednodušené a povrchní. Z dnešního pohledu videoher je mnoho gaučových válečníků, jenže 30tá léta byla pro ČS velmi složitá, Malá dohoda nefunkční, možná Rumunsko, pokud by jim to nezakázala Francie. Možná Sovětský svaz. Ale nikdo nevěděl co bude, a nikdo ze spojenců nechtěl umírat za cizí zemi a riskovat velkou válku. Je velmi těžké dneska soudit co by bylo kdyby.. Zcela určitě by v případě poražky s námi Němci zatočili jinak, viz okupační režim v Polsku. Protektorát jsme dostali za odměnu že jsme nebojovali.
Přesně je to hezké video ke hře, ale nemluví se zde o smlouvách díky kterým vzniklo Československo. Nic o naší vládě. Jazykové zákony, pozemkova reforma atd.
Pre Slovákov bolo vtej dobe a situácii najlepšie urobiť to co urobili.
Co to je? někdo kdo neumí vyskloňovat číslovku "devětsetpadesát" cituji "oproti našim devětseti padesáti" a nebo cituji "vykoupení desetitisícemi ztrát" nemůže udělat dobrý dokument : ))) Je tristní že každý kdo stěží dokončil základní školu má ambici stát se "jůůůtůůberem" a při svém verbálním projevu si hlas posadí tak nízko že ho to málem zadusí : ))) chce to míň číst Žáby v mlíce a jinou brakovou literaturu : ) a více se věnovat studiu faktů a různých zdrojů.....
To je nejaká animacia alebo hra tie ukážky ?
nevím ale možná by opevnění Němcům zkazilo chuť a vzdaly by to protože projít přes bunkry by je stálo asi dost času techniky a hlavně lidí ideálně kdyby bylo kompletně dokončené a připravené tenkrát ta technika nebyla na takové úrovni aby se daly bunkry zničit jako dneska takže je otázka kdo by to déle vydržel a u nás byla vůle bojovat a bránit se asi větší než Němců hlavně kdyby je párkrát odrazily a utrpěli větší ztráty
němecá armada v roce 1938 zdaleka nedosahovala stavových zásob paliva a pazacich hmot jenž byli potřebné pro intenzivni boj, co si tak pamatuju tak měli tyto zasobý na tyden max dva intenzivních boju, na tom by trpělo zejména letectvo a mobilní jednotky, a to nepočítam nedostatek zkušených pilotu, takže ta technologicka a početní převaha ve vzduchu nebyla tak hrozná :)
byla strašná. Naše bombardéry až na těch 60 SB2 , nestáli za nic . Totální šrot. Stihačky byly pomalejší než německé bombardéry,
@@zdenekkucera481 jo jasně naše avie měli maximalku 420km/h a nemecky bf109 480km/h to je mega rozdil že :D
@@pophap no 420 tak střemhlav a upadly by tomu křídla ty vole. Vy jste fakt vyšinutí. Ten dvojplošník se Bf 109 nemohl rovnat...
Všechno pro válku ukradli unas
Jaké tanky měli Němci úplně na začátku a dělaly se celé v Německu
Jak se říká:na kdyby se nehraje.Jenom fakta.Za 1)neměli pouze Panzer I a II,ale i III a IV.Za 2) letectvo jsme měli dvojplošníky a pár stíhaček,za 3)už při výstavbě Maginotovy linie a důkazu,že je to zastaralá obrana (1.sv.válka).A mnoho dalších aspektů.Největší obavy a opodstatněné,které se projevily byli Madˇaři a Poláci,dále naše země je na obranu to nejhorší co může být (natažená).Chápu,že obrana vlasti je důležitá,ale člověk musí myslet realisticky.Jen tak podotknu,byli jsme mezi prvními,možná i první co jsme měli odboj a úspěšný a v žádné okupované zemi se nepodařilo zabít 2 nejvýše postavenou osobu říše.
Žádné Panzery III v roce 1938 neměli, začali se vyrábět až 1939 cs.wikipedia.org/wiki/Panzerkampfwagen_III. Pevnosti zastaralé? Vždyť se začali stavět až v roce 1935 a Němci je neměli jak zničit.. Československo se mohlo úspěšně bránit otázka je jen jak dlouho a co dalšího by se do té doby stalo. Jak psal někdo další v komentářích sám jsem zapomněl podotknout, že Maďarská armáda byla extrémně malá a měla strach z malé dohody, která by případně mohla zaútočit....
@@vizualnihistorie Němci je neměli jak zničit.--- prosím vás, nastudujte si, jak dopadla ve Francii Maginonota linie, tedy ta část na kterou útočili, ne jednou se objekt vzdal a nebo byl zničen a posádka zabita, nebo v Belgii pevnost Eben-Emael. Hlavně, oni by na těžké opevnění neútočili a tak by vojáci v něm byli Hitlerovi dobře k tomu, aby nepřekáželi tam, kde by se bojovalo.
@@vizualnihistorie Wikipedia není zrovna relevantní informace. Pz III se začaly vyrábět v 1937,pevnosti byly prověřené za 1.sv.války a nepřinesly takový efekt jaký se do nich vkládal. Jediné co by nám to dalo, je utrpení.
Ve videu existuje pár otázek a nepřesností, které je nutné upřesnit.
1. Polsko by se rozhodně nepřipojilo na naší stranu. Měli v živé paměti naší válku z roku 1919, kdy dostali neskutečně na prdel a přesně jak se později ukázalo, tak by naopak zaútočili na nás. Předpoklad z videa je správný. Nejpravděpodobnější varianta je ovšem ta, že by Poláci neudělali vůbec nic. Existuje zde jistá drobná proměnná ve formě SSSR, která byla hrozbou a zároveň hladově dívala na ztracené polské území.
2. Tady volně navážu na SSSR. Aneb tonoucí se stébla chytá. SSSR byla více než ochotna nám pomoci už jen proto, že by to pro ní znamenalo výraznou legitimizaci a opuštění její mezinárodní izolace, ale zároveň i nějaké ústupky právě v rámci výše zmíněného území. Je velmi pravděpodobné, že by v případě války Česká diplomatická mise neustala a že by skutečně docházelo k pokusům ať už na západě nebo na východě k hledání podpory. I přes to, že jsme hranici nesdíleli, tak při velmi pravděpodobné zradě ze strany Malé dohody (zejména ze strany Jugošky - viz Stojanodinovic cs.wikipedia.org/wiki/Milan_Stojadinovi%C4%87 ) by se hledala podpora jinde. A to klidně i za cenu nějakých porušení hranic. Ve válce hledáte různé alternativy.
3. A když už je řeč o Malé dohodě, tak tady je největší chyba celého videa. Státy Malé dohody v předvečer Mnichovské zrady deklarovaly, že proti Německu nám nepomohou, ale, že v případě Maďarska budou stát neochvějně za Československem. Zde je zajímavá věc. Maďarsko si toho bylo naprosto jasně vědomo, ale Hitler ne a tlačil v případě konfliktu na Maďary, aby se proti nám přidali a to by bylo naše vítězství. Ve chvíli, kdyby padl jediný výstřel z Maďarské strany, tak by okamžitě Rumunsko a Jugoška vstupovali do války na naší straně. Jugoslávské veřejné mínění bylo ČSR výrazně silně nakloněno a mimo jiné právě diplomatická zrada (jako jeden z důvodů a nikoliv hlavní) ze strany Jugošky nakonec vedla v roce 1941 k puči a sesazení tehdejší Jugoslávské vlády. V danou chvíli by byly naše šance výrazně větší a i jistá potenciální podpora z výše uvedeného Sovětského svazu by možná nakonec taky prošla.
4. Dále je nutné adresovat situaci v pohraničí a Německé obyvatelstvo. To zdaleka nebylo jen pro Německé a skutečnost byla taková, že na něm Hitlerovi nezáleželo. V situaci brutálních a tvrdých bojů v druhé světové válce docházelo k skutečným zvěrstvům páchaným na civilním obyvatelstvu, což by výrazně propagandisticky hrálo do našich karet a diverzní akce by byly nejspíše výrazně omezeny. V konečném důsledku s tím i československé vedení počítalo mělo dané obyvatele více či méně pod kontrolou. Je však skutečně možné, že by docházelo k podvratným akcím to nikdo nepopírá.
Super video ale taky záleží na michovské dohodě.
Promiň, nepodíval jsem se na tvoje video celé i když musí být skvělé. Podobné video udělal jeden historik s pomocí vojenských poradců. Závěr byl že jsme měli převahu ale to letectvo. Německo mělo stovky letišť a 6500 bombardérů. Z Frankfurtu do Prahy je to sem 45 minut. A teď si to dejte dohromady, za každých 45 minut přiletí 100 bombardérů kteří mají v pumovnicích 200.000 kilo pum. Civilní ztráty by šly do milionů a města by byla zničena. Němečtí piloti měli hlavně zkušenosti ze Španělska. A spojenci by nás nechali ve štychu jako se tomu skutečně stalo. Asi mě budete mít za zbabělce. Též bych raději bojoval ale výsledek by byl takový že by nás ubombardovali a počet obětí by byl příliš vysoký. Byl bych spíš pro partyzánský boj. Ten se Němcům nedařil a nedaří se žádné dnešní armádě. Protože se na něj logicky nejde připravit.
mi sme nikdy nemali spojencov boli sme len klientsky stat
6500 bombardérů??? probuď se. Měli 1176 bombardérů + 366 střemhlavých Ju87
A spojenci by nás nechali ve štychu.... ani tak ne, jakože v roce 1938 by letadlo z Anglie mělo naše hranice na hranicích svýho doletu, takže by v Sudetech spadlo bez paliva, natož aby tu mohlo nějak operovat... a v té době armáda VB čítala cca 120 000 mužů. Jak by se k nám dostala? Neudržela se ani ve Francii o pár let poté...
@@pejan Jenže ve Francii by proti nim nestály škodovácké tanky, jako o rok později. V případě, že by se i Francouzi nakonec rozhoupali, by ale hodně záleželo na tom, nakolik by byli ochotni opustit teplíčko své Maginotovy linie, stejně jako o rok později.
Dalsi věc nevim jestli jste ohledne srovnání mužů ve zbrani bral, ze Německo muselo také krýt hranici s Francií a teoreticky i dalšími staty. S Francií určitě uz jen z toho duvodu, ze byla spojenecká smlouva. Do bojů by mozna byli posláni az casem, kdy by se vidělo, ze se Francouzi nehnou. I pri útoku na polsko tam zůstalo kryti hranic.
Ja si mislim že Nemci zvolili politiku pred útokom aj kôli tomu že sme velmi ríchlo a obrovskom počte dokazali presunut vojsko .
Polsko by se k nám připojilo, kdybychom mu dáli celé Těšínsko.
Stejně tak by se mohli spojit s Hitlerem, krytý by jim přihodil i část Slovenska.
Za mě ta otázka bránit se či ne, vždycky byla spíše o těch diplomatických vztazích a okolností, než těch materiálních a vojenských.
Kromě oné Mnichovské dohody a tedy nulové podpory ze Západů a vlastně žádných významných spojencích, tak také jsme byli obklíčeni 4 nepřátelskými státy( Německo, Rakousko, Polsko a Maďarsko)- s tím, že Polsko a Maďarsko samozřejmě na stejné úrovni jako nacistické Německo(s Rakouskem) nebylo, ale rozhodně to nebyli kámoši a v momentě slabosti(což také i Polsko udělalo) by hned toho využili.
A nakonec i samotné Slovensko nebylo zrovna ideální partner= Slovenský štát 🤷♂... Takže jsme měli fakt těžkou a vlastně bezvýchodnou pozici, kterou naštěstí dnes Ukrajina nemá a má podporu ze Západu a svých sousedů a to je za mě ten hlavní rozdíl...
Slovenský štát neexistoval a ani by neměl podporu vzniknout, Slovenská autonomní republika ještě neexistovala a navíc i tito Hlinkovští Slováci si uvědomovali, že Maďarsko je nenechá jen tak.
@@vizualnihistorie To vím, ale reaguji na to, co vzniklo ihned po obsazení/napadení Němci, respektive jaká byla reakce Slovenska, tudíž je možné, že by nás mohli během teoretické války opustit a o to víc v momentě, kdy by se nám přestalo dařit.
Človek až žasne . Za mna sme sa určite mali brániť !
Je to zajímavé, ale vše bylo dohodnuto v letech 1936-7, měli jsme se bránit, ale Eda se posral. Polsko by neútočilo, kvůli SSSR -Rusku, Maďarsko mělo velmi slabou armádu.Byl by to konflikt půl roku až rok, Německo taky nebylo připraveno A.H. hrál vabank.
tři týdny, dýl by to netrvalo
Škoda že národ poslechl Beneše a nebránil se, dodnes jsme zlomení!!!!!!A samozřejmě Polsko by velmi stálo o územní zisky!!!
Autor klade otázku "Mohlo se Československo Úspěšně Bránit Německu?" Mám-li odpovědět jen mohlo, nebo nemohlo,
tak odpovídám : nemohlo. Bombardovaná plzeňská Škodovka by lehla popelem během několika prvních dnů. Stejně tak Praha, od hranice s Německem cca 100km vzdálená. V letectvu jsme se s Německem nemohli měřit. Další naprosto zásadní minus - měli jsme tu 3,1 milionu Němců, velká z nich většina šla s Hitlerem, mnozí z nich by se stali hroznými záškodníky. Dokážete si představit, že vedete boj s Němci v pohraničních pevnostech, a pár kilometrů směrem do vnitrozemí na vás útočí cca 1 milion záškodníků ? Autor modeluje a používá umělou inteligenci. To ať si strčí někam. Chci se zeptat autora, zda vůbec byl na vojně. Já ano, je mi 63 let. Názor mého táty (*1934) na možnou válku s Německem v roce 1938 : "Tak asi za 14 dní by stanuli na Václavském náměstí". Kdeže vaše modelování průběhu bojů a jejich trvání pane autore ! Podotýkám , že táta byl od roku 1955 až do roku 1989 vojákem z povolání, dotáhl to na plukovníka, a armádní prostředí a naše možnosti znal hodně dobře, na vlastní kůži. Samozřejmě by se pak k nám Němci chovali tak, jako v Polsku, Ukrajině, Jugoslávii. Francie nás zradila, ta měla s námi vojenskou smlouvu, Británie s námi smlouvu neměla. Odhodlanost a bojeschopnost Francie se ukázala r 1940 - za cca 6 týdnů je Němci naprosto převálcovali. A to bojovali o své území. Co myslíte, s jakým odhodláním by bojovali Francouzi v roce 1938 s Německem kvůli nějakému Československu ?
Hmmm, jak by při existenci o generaci lepších německých stíhaček, mohly naši stíhači sestřelovat německá letadla, je mi fakt záhadou. Oni nebyli blbí, věděli dobře, kde jsou nejsilnější.
Naše země se účinně bránila Němcům až do " Mnichova ". Pokud by naši představitelé nepřijali mnichovský diktát, byl by to velký problém, Francie a Anglie by na nás dělali velký nátlak. Oni předpokládali že nasměrují Hitlera proti SSSR a na nás jim tehdy nezáleželo, stejně jako dnes !!
Az som sa rozreval😢
Bránit ,jsme se mohli,ale dopadlo by to ,jako s Ukrajinou a bez pomoci Záp.států,by jsme prohráli.
ak by došlo k ozbrojenými konfliktu s Nemeckom, tak Hitler by si určite na svoju stranu priklonil Poľsko a Maďarsko, ktoré by na nás zaútočilo. Otázne je ako by sa zachoval Sovietsky zväz, s ktorým ČSR mala vojensky pakt.
Historie nezná kdyby, protože těch "kdyby" je nekonečné množství.
Me tam chybí ještě 3. scénář: Československo se již rok hrdě brání, navdory očekáváním... A nakonec dostava pomoc od francie, britanie, usa ... diky tomu 2. sv valka netrva tak dlouho. Hitler byl poražen v r. 1942???
A nacismus nestihl napachat tolik škod.
Z mého pohledu je tento vývoj nereálný, nic ve zlém. Je to spíš sen. Dejme tomu, že by vláda byla zcela jednotná a nemocný prezident by jel s vědomím, že bude válka, bez dcery. Při vyjednávání u Adolfa by polknul jed a tím by se pokusil o odpor. Němce by přivítal roj kulek a ti by Prahu srovnali se zemí, nikdo by nám nepomohl, protože spojenci v tu dobu kakaj do plen. V jejich prohlášení by jsme byly agresor. Slovensko by zradilo a Poláci by se přidali k nepříteli. Národ by se sjednotil a postupně by nás vyhladili. Za kakání spojenců, po válce by naše země již nevznikla. Jistě by to byl epický boj, ale řeky krve.
Nutno dodat, že po válce by přeživší národ pravděpodobně vytvořil odboj podobný Kurdům a ve studené válce by se přidal k sovětům
Kdybychom se bránili a uštědřili Německu pořádnou ránu, možná by to přimělo k akci i naše proradné spojence (Francie). Na Poláky bych nespoléhal, ti mají svoje Velkopolské sny. Bohužel neznáme všechny proměnné, především to, kdo v pozadí tahal za geopolitické nitky.
Měli jsme se bránit dneska bysme byly někde jinde
Ne...Hácha to nakonec roozhodl velmi dobře. Spíše bychom už nebyli...byli prostě vojensky silnější nehledě na letectvo, které jsme ani neměli....a těch pár letadýlek by výškové bombardéry neodrazila, které by nasadil na bunkrový pás i absolutní taktický analfabet. Praha by lehla popelem jako všechna vetší města, o zbytek obyvatelstva by se postaraly hladomory a čistky...je třeba se na to dívat z více úhlů...
Dávid dnes by si najskôr neexistoval a ani ja a mnoho ďalších... Podľa mňa by tu nastal maximalny teror po bojoch a nepredstaviteľné utrpenie pre domácich... Frantíci a Angličania by sa bohvie či pridali alebo by sa len dívali na masakre čo sa dejú ďaleko v strednej Európe
Boli by sme tam, kde je západ dnes. V rozklade.
v akej hre si robil tie snímky?
Arma III
Polakům se stalo přesně to jáký odud pripravovali pro ČR .....
Osobně si myslím, že by obrana trvala maximálně jen několik týdnů. Vzhledem k téměř neexistující protiletadlové obraně na straně Československa a zastaralosti našeho letectva ve srovnání s nacistickou Luftwaffe (nehledě na bojové zkušenosti získané ve Španělsku) by Československo poměrně záhy ztratilo vzdušnou nadvládu nad celým územím, což by vedlo k rozvratu zásobovacích a dopravních cest pro armádu. Toto autor videa do svých úvah nezahrnul. Stejně tak ani případné nasazení výsadkářů do týlu naší obrany. A rozdíl v taktice nasazení tanků. Polsko by jen využilo situace a zaútočilo, stejně tak i Maďarsko, což by znamenalo poslední hřebíček pro jakékolik další smysluplné kladení odporu. Celkově kdyby nebyla situace s našimi sousedy tolik tragická, obrana v roce 38 by smysl měla. Jinak ne.
Podle mě by nám vrazili kudlu do zad naší "kamaradi" z Francie a GB..
ale chceme byt sucastou zapadu :D
Polsko by se pravděpodobně přidalo, přidalo by se na Německé straně ve snaze si něco ukousnout :) třeba těšínsko. Přidali by se také Maďaři :) a nám by nepomohl nikdo. Nikdo.
4:20 mluvené slovo zaniká pod hlasitou hudbou. A k té výhodě kopcovitého terénu pro obranu, odpověď jsou Ardeny.
Ardeny byly jeden velmi nepravděpodobný úspěch který se stal, po druhé už jim to nevyšlo, takže celkem slabý argument.
@@vizualnihistorie Slabý argument? Ten úspěch byl skutečný a je velmi dobře rozebráno proč. Narozdíl od této hypotézy.
@@riki2657Ano, úspěch němců v Ardenách v roce 1940 byl velký, jelikož byly slabě chráněny 2 Francouzskými divizemi typu B (mix mladých voláků se staršími), které byly zároveň vybavené horším vybavením. Potřebovali by zázrak, aby zastavili sílu 2 armád
Kromě tanků Panzer III by se s velkou pravděpodobností objěvili i tanky Lt vz 38.
Pravda
@@vizualnihistorie mi sme s nemcami nekolaborovali boli sme ich vazal a preto bolo snp druhe najvacsie povstanie v europe kde nam vychod slovenska a zapad neprisiel na pomoc lebo boli posrany
To rozhodně ne. Na těch se začínalo dělat. Byl zkoušen jeden prototyp . prvních 10 tanků bylo dokončeno 15. května 1939.
@@zdenekkucera481 v době obsazení protektorátu jich mělo být vyrobeno 150 kusů, do kterých nebyla vycvyčena osádka, kvůli jinému počtu členů.
Samozřejmě se to nevylučuje s Vaším tvrzením.
A je taky možné že díky válce by projekt ustoupil a soustředilo by se na výrobu vz35 aby se zvládaly doplňovat ztráty.
Ty byly v roce 1938 na papíře
Ano, Polsko by se přidalo. Ale ne na naší stranu.
Poláci se taky chtěli proti nám zapojit
To jsou keci.
No, v pozemnom boji by boli sily viac než vyrovnané, ale čo sa týka letectva, tam Luftwaffe by malo značne navrch😶