Köszi a videot, nagyon hasznos! Mindig túlsúlyban raktam a zöldet. És valóban a komposzt rengeteg kukazsákot spórol meg, ráadásul egy év alatt a sóderes sziklás földbôl kert lett! a komposztból indult ki minden :D
Rendkívül fontos, komposzt nélkül egyszerűen nem lehet egészséges talajt létrehozni! Azt tervezem, hogy jövőre behatóbban fogok foglalkozni az egészséges talajjal, mert ez minden alapja. Szó szerint. :)
Köszönjük a jól elmagyarázott komposzt készítést! Nálunk a konyhai hulladékokat megeszik a tyúkok, a kacsák, a libák és a nyulak! Viszont a csirketrágya nagyszerű komposzt anyag! Szép nagy paradicsomaim, paprikáim és uborkáim lettek tőle!
Egyszer egy profi kertész azt mondta: “komposztba nem teszünk földet.” Előtte én is raktam bele, de azóta abbahagytam és sokkal gyorsabb és jobb a komposztom. A kész komposztot, humuszt azonban már lehet keverni rosszabb minőségű földdel.
Az én komposztálóm raklapos, a belseje pedig borászatokban használt műanyag lapokkal van kirakva (pont akkorák, mint egy raklap). Így a raklap is sokáig fogja bírni, és festék sem kerül a komposztba. Jó pár helyen ki kell lyukasztgatni, így levegőzik a rendszer.
Kedves Márk! Egyszer használatos raklapból tervezek készíteni komposztálót, de szeretném kezelni a fát. Pontosan mi az, amivel le kell kezelni? Teljesen laikus vagyok, fogalmam sincs, mit kellene használni? Lenolajat? Köszönöm a választ, előre is.
A déli gyümölcsök, a citrus félék csak akkor tudnák elrontani a komposztunkat, ha túl nagy arányban kerülne bele. De egy normál magyar háztartásban, főleg ha kerttel együtt számoljuk, biztosan nem fog többségbe kerülni a banánhéj. Én soha semmiből nem veszek direkt biot, mégis gyorsan lebomlanak ezek a héjak.
Ami komposzt egyik éven összegyűlt felteszem tavasztól őszig, az következő tavaszra beérik, és akkor lehet felhasználni? Mi a helyzet télen? Akkor is mehet rá a háztartási hulladék? Nem áll meg akkor a hidegben a komposzt képződés? Minden tavasszal "nulláról" kezdjük a komposztálást, csak "beoltjuk" az előző éviből valamennyivel? Bocs a sok kérdésért :)
A komposzt képződés leáll, ha nem raksz hozzá. A meglevő bomlása folyamatos, az erős fagyoknál a lebomlás lelassulhat, főleg a széleken. Nem kell beoltani, magától tudja tenni a dolgát, a vadonban sem oltogassa senki!
A komposztálás közben hő keletkezik, így egy jól működő komposzt halom közepén még nagy hidegben sem áll le teljesen a folyamat, de mindenképpen lelassul. Általában ezek az időtartamok a tél beleszámításával együtt értendők. 10 hónap alatt biztosan beérik, akármilyen hideg volt a tél.
Szia. Segits már, ha nekem ősszel rengeteg lehullott lomb van akkor önmagába kell hogy összerakjam. Tavasszal beindul a komposztálódás, de nincs benne nyers szerves anyag tehát nitrogénszegény lesz. Ilyen esetben ez nem gond?
@@KertTV Valóban sem a metán, sem a széndioxid nem büdös. Mind a kettő színtelen és szagtalan. Mia a büdös mégis? Ugyan az mint sok ember szájából jön ki, ha a fogai nincsenek rendben. Ez pedig nem más bárhogy is csodálkozol, mint a bomlasztás során a baktériumok által termelt (kiválasztott) anyagok. Ha nem hiszed járj utána!
Kedves Márk! Köszönöm a videót, sokat tanultam belőle. Az lenne hozzá a kérdésem, hogy a tűztövis komposztálható-e, vagy mehet-e a magaságyás aljába? (Sajnos nem találtam ennek semmilyen irodalmát) Van egy hatalmas bokrunk, el akarom tüntetni a tüskés ágait, miután megnyírtam. A termését leszedegessem a madaraknak, vagy mehet az ágakkal együtt? Köszönöm válaszod. Üdv, Attila
Kedves Márk! Nagyon hasznos volt a videó, köszönjük ! Érdeklődnék, hogy télen milyen feladatok vannak a komposztálóval? Le kell takarni vagy ugyanúgy állhat szabadon mint nyáron?
Nem szabad hogy teljesen átfagyjon, mert akkor a komposztáló élőlények zöme elpusztul, a komposztanyag rothadásra lesz hajlamos. Ha elég nagy tömegű, akkor a közepe biztos elég meleg marad. Takarni durvább nyesedékkel, szálas anyagokkal célszerű, amelyek a sok csapadéktól is megvédik.
Köszönöm a videót, most komposztálók először és van egy kis baj. A múlt héten latam hogy egy patkány van a komposzt nal (pontosabban akkor jött ki a komposzt bol) Ijenkor mit kel csinálni? Szedjem ki a leveleket és a kávé zacokat, tojashejakat? Előre is köszönöm a választ!
Van esetleg valami idealis idopontja egy kerti komposztalo felallitasanak? Most otthon gyujtom egy bokashiban de szeretnem kikoltoztoztetni a kertbe es kerti hulladekot is beletenni. Kerti komposztalot mikor erdemes felallitani? Lehet osszel/telen is vagy erdemesebb megvarni a tavaszt? Foleg hogy most nincs tul sok komposztalni valo, csak levelek, de azt a fak alatt is lehet hagyni?
Lehet, de csak módjával. A fűrészpor "fekete" összetevőnek számít, tehát annak megfelelő arányban használható, viszont a fenyő nagyon gyantás, ezért ebből én csak fele arányban tennék bele.
Szia. A komposztáló méretekről, valamint a hozzávaló nyersanyag méretekről, mennyiségről tudhatnánk valamit? Mennyi deszkára illetve lécre volt szükséged? A választ előre is köszönöm. 😁
Szia! Igen, csak kicsit lassabban bomlik le, ezért minél jobban összeaprítod, annál jobb. De most ne vágd vissza, majd csak tavasszal, mert kifagyhat. Csak kösd össze most.
Nálam minden évben a komposzt alapja a diófa levél. Körülbelül 6 hónap alatt lebomlik és minden növény jól érzi magát benne. Szóval ez így egy tévhit. :)
@@KertTV Szia Márk! Van házi praktika a déli gyümölcs héjra is . Nem csak a 'kutya gumira' :) . Egy közeli ismerősöm saját giliszta farmot üzemeltet kicsiben a garázsában , egy vagyis kettő műanyag vödörrel. Működik, erdmény: giliszta víz + giliszta trágya. Hallani ahogy falnak :) !
Szia! Az olyan kukorica keményítőből készült zacskókat, amire az van írva, hogy PLA, komposztálható, valóban be lehet tenni komposztba? Van erről tapasztalatod? Vagy csak speciális nagyüzemi komposztban bomlana le?
Szia! Én azt szeretném kérdezni, hogy olyan főtt ételmaradék, amihez nem volt semmi olaj vagy só adva, csak önmagában vízben főtt, beletehető? Illetve penészes zöldség, gyümölcs? Sajnos gyakran járok úgy, hogy tároláskor egy részük megütődik, és elkezd penészedni. Egyébként az olyan zöldség és gyümölcs részek, ami ugyan nem déligyümölcs, de nem is bio (áruházi, vagy sima zöldségestől), tuti permetezve volt.. az mennyire marad a keletkező komposztban?
Hús származék semmilyen formában nem mehet bele, tészta esetleg, de csak módjával, rizs, zöldségek abszolút. Nem jelentenek gondot penész és a nem bio zöldségek.
@@KertTV húst nem, azt nem eszem amúgy se... :) főtt tök, csicseriborsópüré (szintén megpenészedett) pl. van félresikerült fermentált zöldség is. Köszönöm a válaszaid! :)
Abban tudnál segíteni hogy mit csináljak a komposzttal télen? Még nem ért be teljesen és nekem amúgy is csak tavaszra kell. Olvastam hogy le kell takarni, meg hogy ugyanúgy lehet télen is komposztálni, de nem tudom pontosan mit kellene vele csinálnom...
Nem feltétlenül kell csinálnod vele bármit is, de esetleg egy öreg szőnyeget ráteríthetsz, az segíthet melegen tartani. Ez nyáron is segít, ha szárazság van és nem tudod locsolni.
Szia Kerestem a Facebook csoportot, de nem találom. És azt szeretném még megkérdezni, hogy mekkora kereted van, és hol? Köszönöm ha válaszolsz. Amúgy, nagyon szeretem nézni a videóidat. Köszönöm őket.
Kedves Aranka, ha bírod a keresőbe a Facebookon, hogy 'kert tv' az első helyen fogja felhozni. De megtalalod a videó leírásban is. 1000m2 a kert és Pilisszántón van. 👍
Próbálj meg némi "barna" és "fekete" hulladékot is keverni hozzá, mert ez így csak nitrogénes komposzt lesz, ami akár égetheti is a növényeidet, illetve a szerkezete nem lesz levegős, így berothadhat.
Én gyűjtögetnék fahulladékot is (pl erdőből-lehullott ágakat), szomszédoktól falevelet, de lehet az utcán is összegerebjézni valamennyit. Mi idén vettünk házat, csak sima gyep van, nyáron sok fű volt, sok konyhai zöld hulladékkal. Nálunk is szaga volt, így melóból hordtam haza fűrészport7darálékot, valamint faágakat gyűjtök a közeli folyópartról, így remélhetőleg használható komposztot kapok majd. Jövőre tervben van pár gyümölcsfa ültetése (abból lesznek gallyak is metszések után), illetve lesz majd pár bokros növény is.
Sziasztok! Lenne egy kérdésem,hogy ősszel levágtuk a banánfám leveleit és akkor jutott eszembe,hogy miért ne csinálhatnék komposztot, van benne banánfa levél,vágott fű,levelek, ezeket egész télen kint hagytam a kertben, még most is kint van és majd tavasszal mikor a banánfa téliesítése véget ér akkor majd a köré szóróm ezt, nem tudom mennyire jó ez mert elég fiatal vagyok még ehhez,de megpróbálom,ez mennyire jó?
Nem lesz baja a banánfának, de ez így csak mulcsolás lesz, mert ennyi idő alatt, télen nem koposztálódott rendesen. Persze, majd ott a földön idővel lebomlik.
Segítséget szeretnék kérni! A komposztládában sok nagy, fehér pajort találtam. Ezek ártalmasak, ha bekerülnek a zöldséges ágyásba? Nem rágják el a zölségek gyökerét?? Át kéne szitálnom? Vagy ezek csak a rothadó dolgokat eszik és ezt tennék a zöldséges kertben is, a zöldségeket békén hagynák? Már évek óta komposztálódik a sok konyhai zöldhulladék meg a falevelek, de nem merem felhasználni a komposztot a pajorok miatt. Vagy ezt a komposztot, így a pajorokkal nyugodtan hozzákeverhetem a konyhakert földjéhet?
Erről is megoszlanak a vélemények. A legtöbben azt mondják, hogy igen, de attól is függ, hogy milyen a filter. A papír alapú mehet, de vannak műanyag tartalmúak ezek nem. Van, aki csak a teát rakja bele a tasakot nem. Én a klasszikus filtert, ami nem műanyag, bele szoktam tenni.
Nagyon buta kérdés és valószínűleg nemleges lesz a válasz de darazsat, poloskát és egyéb rovarokat lehet rakni a komposztba? Sokan mondják itt falun hogy igen de nem vagyok benne biztos
Nem buta kérdés egyáltalan. Szerinte lehet, hisz az is szerves, bár tény, hogy húst, zsíradékot, csontot nem javasolt, de ezeknek a rovaroknak a nagyon kicsit részük fehérje, úgyhogy ha nem kiló sszámra akarod, akkos nem lehet gond.
A felületét a deszkának szénné kell égetni, az a legkörnyezetbarátabb, legolcsóbb, és tartós is, a régi öregek is használták ezen eljárást. Natúr lenmagolajat is lehet használni, de van aki növényi olajat vagy zsiradékot használ (margalin!), ami a nagy kánikulában hamar beivódik, legalább 3X megismételve, hogy tartósabb legyen, de lehet 1X is.
Én lenolajat használtam már, annyit ért, mint halottnak a csók, de az égetésre sokan esküsznek, magam még nem próbáltam. Én sima vékonylazúrt szoktam használni.
Én vízalapú lazúrt ill. festéket használtam. Kb. 4-5 éve jól tartja magát a faanyag, pedig tulajdonképpen meredek domb teraszolására, amolyan "magaságyáshoz" használom, így tehát állandóan érintkezik a földdel.
Nem tudom, hogy volt e már említve de a minap hallottam róra, hogy télen a komposztálót inkább napra tegyük, ahogy jön a nyár akkor hűvösbe, persze kinek mennyi hely áll rendelkezésre. Ez az állítás megállja helyét? :D
A hidegben leállnak vagy nagyrészt leállnak a bomlási folyamatok, ezért lehet célszerű napra/meleg helyre tenni. De azért az nem igazán jellemző, hogy az ember nagyon könnyen tudja mozgatni a komposztálóját! 😁 Viszont szuper lehet egy olyan fa, ami nyáron árnyékol, télen viszont, lomb nélkül átengedi a napot.
Mondjuk az érdekes,hogy nem kell annyit fizetnünk a hulladék elszállításáért,nálunk ugyanannyit kell fizetni,ha kb.2havonta viszem ki a kukát vagy minden héten.Bár nem ehhez a témához tartozik a megjegyzésem,csak feltűnt ez az ok is,hogy miért ne vitessük el a zöld hulladékot
Ha minden zöld hulladékot el akar vitetni valaki, az nagy valószínűséggel nem fog beleferni abba a limitált mennyiségbe, ami a szemétszállításban alapban benne van, és extra zsákokat kell vásárolni. Ha pedig a háztartási hulladék kevesebb, akkor lehet kisebb kukát vásárolni (mi pl lefeleztük a miénk méretét) és akkor kevesebb szemétszállítási díjat kell fizetni havonta.
Hello. Most ismerkedem a komposztálással. Elnézést, ha túl bugyuta a kérdés, de elbizonytalanodtam egy alapvető dologban. A komposzt ládába folyamatosan (hetek, hónapokon át) tesszük bele a belevalót (kerti hulladék, zöldség, gyümölcs stb) vagy egyszerre feltöltjük és várjuk, hogy beérjen? Remélem érthetően írtam le. Köszönöm előre is!
Kedves Ági! A kérdés egyáltalán nem buta. Így is, úgy is lehet. Az ideális nyilván az lenne, ha feltöltenénk, és csak azt forgatnánk, de ez nem igazán életszerű. Éppen ezért szoktak gyakran két fakkosat építeni; az egyikben van a friss, a másikban az érett. Én az enyémet folyamatosan töltön és mindig alulról szedegetem a friss cuccot.
@@KertTV Köszönöm, akkor megnyugodtam. :) Nekem is az tűnt logikusabbnak, hogy egyszerre feltölteni csak nehéz a kivitelezés. Viszont a folyamatosnál a kevergetéssel összekeveredik a nem friss a frissel. Meg jó nehéz lehet az arányokat így követni. Na mindegy, majd kitapasztaljuk, beletanulunk. Köszönöm, hogy válaszoltál!
Úgy tudom a karton papír tartalmaz ragasztót,én nem tenném bele.Amúgy is elviszik a színes újságokkal amiért kapok papírzsepit,wc papírt stb.Na de a videó jó lett,tartalmas,hasznos infó.👌👍✋
A karton újrahasznosított papírból készül, amely tele van a felirathoz szükséges festék nehézfémekkel! Gondolom nem kell mondjam, hogy a felirat mentes karton is...
Az egyik komposztunkban (3 van) kinőtt pár éve egy diófa, beárnyékolja a komposztot és az 1000L-es tartály, idén pedig előbukkant egy csomó paradicsom és sütőtök:)
Mi komposztálunk, de nem aprítunk, és rétegekre sem figyeltünk, sem az arányokra. De tökéletesen működik! Lehet szerencsénk van. Semmi szaga sincs, és szinte látható ahogy működik.
Persze, ezek nélkül is komposztálódik - én is évekig egyszerűen beledobáltam és lebomlott, de a kapott komposzt minősége már nem biztos, hogy olyan jó lesz. Persze, abban is lehet szerencsétek. ;)
Ha nem teszel legalább geotextilt vagy műanyagot az aljára beszövik a környező cserjék gyökerei és kiélik .Használhatatlanná válik ,csákánnyal kell majd szét cincálni.
Kedves Márk! Nemrég vettük a házunkat, az előző tulaj komposztált, bár nem tudom, milyen szakértelemmel. Viszont a kert végében van egy hatalmas kupac, amihez kb 2 éve senki sem nyúlt. Idén szeretnék egy konyhakertet, ezt tudom még valahogy hasznosítani szerinted? Előre is köszönöm a választ!
És mi a helyzet a csonthéjasokkal? Pl dióhéj, barackmag, meggymag Nálunk a háztartásból összegyűlt anyag 2-3 naponta megy hátra a komposztba (mert az udvar végében kapott jelenleg helyet), mi van akkor ha esetleg minimális penész indul meg rajta ezidő alatt? (ezt a Biohulladékos kukába szoktam ilyenkor rakni) Jók a videóid (most épp a gyümölcsfa metszéseket nézem)
Köszi. Semmi gond nincs a penésszel! Azok pontosak azoknak a gombáknak a fonalai, amik a komposztálást - részben - végzik. A magokkal sincs semmi probléma, max annyi, hogy jöval lassabban bomlanak le, így akár több évig a komposztban lehetnek, de a szitálásnál úgy is fennakadnak. Ha gyorsítani akarsz rajta, akkor zúzd össze őket.
Kedves Gyula! Remélem azt látod, hogy ebben nem csak az szép, hogy kevesebb pénzt kell fizetni a szemétért, hanem az is fontos, hogy kevesebb szemetet termelünk (nekem legalábbis). Másrészt így lehet kisebb kukát venni, így a havidíj is kevesebb lesz.
És akinek pici kertje van de szeretne komposztálni? Kicsi alatt azt kell érteni hogy 35 nm2. A nagyja konyhai hulladék lenne fás vastagabb ágak meg nincsenek. Akkor az ne is próbálkozzon?
Azt olvastam róla, hogy a bomlás során alleopátiás vegyületeket bocsát ki, ami gátolja növények növekedését. Ugyan akkor magas a nitrogén tartalma is, szóval elbizonytalanodtam. A bálványfa híres arról, hogy nem marad meg a környezetében semmi, ez pont az alleopátiás vegyületei miatt lehet. De erről csak most okosítottam ki magam😁
@@kepzeleterinto ez igaz a diófa levelére is, mégis nyugodtan lehet komposztálni azt is - közhidelemmel ellentétben. Ez az alleopátiás hatás nagyon hamar elmúlik, ráadásul csak csíragátló hatású, ezért nem nő ezek alatt fák alatt semmi, de a komposztban ennek nincs jelentősége. Arra kell csak ügyelni, hogy meg legyen a megfelelő szén-nitrogén arány, tehát ha sokat teszel be a bálványfa zöld hajtásaiból, akkor ügyelj rá, hogy kétszer annyi barna huladék is legyen (száraz ágak, levelek, papír), aminek elsősorban szén tartalma van.
@@szebenyipeterkond a kedveles az teljesen értelmetlen, nem is értem miért van még egyáltalán, a követés a lényeges, és az 217 e. Nyilván ha követed, akkor kedveled is. 😜
Kedves Barnabás! A dió mint (gyakori a Juglans Regia) egy olyan anyagot termel a levelében, ami miatt nagyon hatékony és széles spektrumú enzim inhibitor. Tulajdonképpen növényméreg (állatra is veszélye), Márk is mondta, hogy lassan bomlik, mert a lebontó mikrobákat is írtja/lassítja. Viszont ez is el fog fogyni a levélből. Csak sok időt vesz igénybe, és szerintem az első év végén még nyomokban vissza fog maradni a komposztban is, és az a kevés is képes megfogni a haszonnövények növekedését. Ezért 2 évig is pihentetném a dió levél komposztot és teljesen külön gyűjteném. A juglon és társvegyületeinek hatékonyságát mutatja, hogy dió alatt benapozva sem nő a gyep. Remélem tudtam segíteni. Egy kis infó: en.wikipedia.org/wiki/Juglone
A diófa levele is gyorsan lebomlik, csak a benne lévő méreg anyag marad meg. 1 év kell ahhoz, hogy az is biztosan lebomoljon. ' év után a dió komposzt is bátran felhasználható. Van erre vonatkozó kutatás a neten, rá lehet keresni.
Ez nyilván függ a komposztálás hatékonyságától, ha jó akkor 9-10 hónap is elég. De persze, ha valaki nem akar kockáztatni, az várjon egy évet. Egyik ősszel eltesszük, következő felhasználjuk . ;)
@@KertTV A mérgező anyagok azok, amelyek viszonylag csekély mennyiségben egyszeri vagy rövid ideig tartó behatással károsíthatják az ember egészségét, vagy halálát okozhatják! A LD50 teljesen különbözik!
@@LL-wl3sy Az arzénes vizet is megiszod, hisz az is természetes? Ja ha a kísérleti patkányoknak csak az 50%-a pusztul el, akkor szerinted nem mérgező, de még csak nem s egészség károsító. Érdemes volna elolvasnod az 1800-as évek végi, 1900-as évek eleji bűnügyi históriákat, az alföldi arzénes asszonyokról! Az azbeszt is természetes anyag, meg az ólom, vagy a higany. Az azbeszt lassan öl mert a rákos daganat, se percek alatt fejlődik ki, vagy az ólom és a higany is ideg és egyéb károsodásokat idéz elő ( pl a magas ólom kitettség miatt a fogazat elvesztése, az egyik tünet). A felsorolt természetes anyagokat is gond nélkül használod, mert az LD 50 alatt van a kísérleti állatoknál, tehát szerinted nem mérgező, csak a lázmérőben sem lehet ma már higany!
@@KertTV 2:08nál:"rengeteg co2 és egyéb káros anyagot juttat a légkörbe" az égetés betiltása TELJESEN szerintem hiba, sok fertőzött ágat, leveleket nem szabad komposztálni, azokat el kell égetni, hogy ne fertőzzön tovább...
Az emberi ürülék is komposztálható. Igaz, nem a sima komposztkeret a legalkalmasabb erre. Alomszék a lakásban: th-cam.com/video/uWUfMOdy1-c/w-d-xo.html&ab_channel=Szil%C3%A1rdBer%C3%B3 Alomszék a kertben: th-cam.com/video/ErwrWRoTRjU/w-d-xo.html&ab_channel=okologiaiintezet
A szomszédom a kertbe "végzi el", főleg sötétedés után megy " rottyintani" a növényei tövébe, előtte a kis lapátkával gödröt ás, majd "betakarja". Ha meg nappal jön rá a szapora, nem szép látvány, mondtam is neki, hogy ez így nem lesz jó.😕 Elmélázva hátramegyek a kertbe mit sem sejtve, majd hirtelen bevillan, hogy a paradicsom ágyás szélén, a fűcsomókba kapaszkodik " pozitúrában" a szomszéd.😭 Hát nem egy lélekemelő látvány az bizti! Mondtam is neki, hogy egyszer úgy jár, mint Mari néni a dalban, aki hagymaszárba kapaszkodott és beleesett a ...ába. Idős a bácsi, minden tiszteletem az időseké, de... Mindig mondja, hogy a bazinagy paradicsomjai titka, hogy meg kell mutassa nekik a "hátsó felét", az uborkái titka meg a felesége "alsó részében" van! Szép kertje van, alig bírja leszüretelni, annyi a termése!
Igen, ebben már eléggé megoszlanak a vélemények. Sok helyen használnak emberi ürüléket tápanyagként - sikerrel. A vizelet például tele van nitrogénnel ezért vannak, akik gyakran le is pisilik a komposztjukat. Gyulai Iván is ajánlja a hígított vizeletet. Ennek ellenére én nem tudnám jó szívvel ajánlani, mert ha nincs megfelelően kezelve, nagyon komoly bajokat is tud okozni.
@@KertTV Az emberiség mindig is trágyázta a talajt. De már azt is tudjuk, hogy a trágyát is jobb komposztálni felhasználás előtt. Iván akkor javasolja a vizeletet, ha nem jó a szén nitrogén arány, mert túl sok a fekete vagy barna nyersanyag.
Azért kell forgatni, mert összetömörödik és nem jut be már levegő, és akkor a hasznos, lebontó organizmusok nem tudnak dolgozni. Olyankor kezd el korhadás helyett, rohadni, büdösödni.
Nem tudom...ahogy gondolod.-) azóta is próbálom megfejteni mi az a humusz. A humuszban sokkal jobban raktározódik el a foyadék, és a tápanyagok, mint a komposztban. A humusz azt hiszem lassabban bomlik le mint a komposzt anyaga. A komposztban lehet, hogy tök jól lehet termeszteni, mindenképpen jobban, mint a kilugozott földben. Szóval, tök jó videó, gratulálok, csak egy ici picivel tudok többet mint Te a humifikálódásról, nem tudok vele vigéckedni. Ha forgatni kell mert vadtag a komposztálódó réteg, akkor nem nagyon képződik, humusz, csak korhany
Hát ja, főleg, hogy a festékanyag tele van nehézfémekkel! Sokan istenítik a feliratmentes kartonpapírt, de azt nem képesek felfogni, hogy az telenyomtatott hulladékpapírból készül.
@@KertTV lehet, a botcsinálta dizájnoldalak szerint. Ólmos benzin sem volt káros régen, csak aztán kimutatták a környező növények termésében is. Meghalni közvetlenül nem halt meg senki, a kartontól sem fog. Viszont mindenki döntse el maga, hogy fölöslegesen szeretné-e mérgezni saját magát és családját, aztán meg lehet évek vagy évtizedek múlva rákos megbetegedést kap tőle! Ezt egyetemi professzoraimtól tudom, nekik jobban elhiszem, mivel tudományos doktori dolgozatokat írtak erről! Egyébként is a nehézfémek hosszú évtizedek múlva sem bomlanak le a talajban, nem lehet célzottan kivonni a talajból, így a növények a folyamatos fölvételezésükkel halmozzák fel a termésükben is!
Jópofa videót készítettél, de nagyon sok hiba van benne. Kezdjük a végéről. A komposztáló minden oldalát rácsosan zárni kell, hiszen egy kis idő múlva előre kifolyik minden anyag! Ezzel nagyon rossz ötletet mutattál be! Helyben később megforgatni az egész (félig vagy háromnegyedig levő) kupacot mosoly részedről, bármilyen ásóvillád is van. Látszik, ezt Te sem gyakoroltad még. Azt időnként át kell egy mellette levő, hasonló tárolóba rakni. Sőt a tárolók közepébe két-három erősen perforált csövet is lehet beleállítani a jobb levegőzés miatt, mert ha már szinte megtelik a tároló, nem igazán egyszerű az átrakásuk. Az oldalakat, a faanyagot lekenni, levédeni bármilyen (főleg) faanyagvédővel esztelenség és hozzánem értés, maximum lenolaj kencével két-háromszor átkenni! Friss fűnyesedéknél óvatosan a nagy mennyiséggel, mert inkább rothad, mint érik, inkább a levágott fűnek egy részét a komposztáló mellett kissé szétteregetve megszárítani. Lehet, hogy valahol olvastad a komposztálást, de ez a videó nagyon mesterséges illatú, a gyakorlat kissé más. Igaz, kukában is lehet komposztálni, bár az így nem kap levegőt, majd csak ha a kuka oldalát szétvagdosod. Tehát hajrá, van még Neked is mit tanulni, mielőtt készítesz egy műsort. Üdv
Wow, akkor biztos csak a véletlen műve, hogy évek óta sikeresen komposztálok, és épp a napokban szórtam ki kb 100 liter szuper komposztot. Ha te is csinálod, és gondolom azért vagy ennyire lekezelő, akkor tudhatod, hogy elég sokféleképpen lehet és szoktak komposztálni, azért mert nálad más vált be, még nem biztos, hogy a másik módszer rossz. Jópofa kommemtet írtál, de jobb lett volna, ha előtte leszállsz a magas lóról.
Köszi a videot, nagyon hasznos! Mindig túlsúlyban raktam a zöldet. És valóban a komposzt rengeteg kukazsákot spórol meg, ráadásul egy év alatt a sóderes sziklás földbôl kert lett! a komposztból indult ki minden :D
Rendkívül fontos, komposzt nélkül egyszerűen nem lehet egészséges talajt létrehozni! Azt tervezem, hogy jövőre behatóbban fogok foglalkozni az egészséges talajjal, mert ez minden alapja. Szó szerint. :)
I9
Szia Márk! Egy éve kezdtem a komposzt készítést. Most tavasszal pedig a magaságyás egyik fontos alapanyaga lett belőle. Köszönöm a videókat! Hajrá!
Köszönjük a jól elmagyarázott komposzt készítést! Nálunk a konyhai hulladékokat megeszik a tyúkok, a kacsák, a libák és a nyulak! Viszont a csirketrágya nagyszerű komposzt anyag! Szép nagy paradicsomaim, paprikáim és uborkáim lettek tőle!
Na, azt elhiszem! Ez a legjobb módja az újrahasznosításnak.
@@KertTV Az biztos!
Nagyon szépen előadva. Köszönöm.
Köszönöm a videót! Leírnád az aprító pontos típusát, mert az enyém nagyon durvára vág és érdekelne melyik aprít ilyen finoman!
Mégegyszer köszönöm!!
A videó leírásában találsz linket.
@@KertTV Köszönöm! Nekem Makita van, de az durván aprít, nagyon szeretnék egy finomabb alapot előállító gépet!!
aprítsd le még egyszer.
Köszönöm a videót! Most akarom indítani a 2. komposztom, de ezekre figyelve ez már nagyon tuti lesz! 😀
Egyszer egy profi kertész azt mondta: “komposztba nem teszünk földet.”
Előtte én is raktam bele, de azóta abbahagytam és sokkal gyorsabb és jobb a komposztom.
A kész komposztot, humuszt azonban már lehet keverni rosszabb minőségű földdel.
Ahány komposzt, annyi szokás. :D
Köszönöm szépen a válaszodat
Az én komposztálóm raklapos, a belseje pedig borászatokban használt műanyag lapokkal van kirakva (pont akkorák, mint egy raklap). Így a raklap is sokáig fogja bírni, és festék sem kerül a komposztba. Jó pár helyen ki kell lyukasztgatni, így levegőzik a rendszer.
Ez nagyon jó megoldás.
Itt a fa kezelésére ideálisnak tűnik a kéregégetési technika. (A Shou Sugi Ban, más néven a Yakisugi jelentése az égetett cédrus.)
Köszönjük, nagyon hasznos videó!
Kedves Márk!
Egyszer használatos raklapból tervezek készíteni komposztálót, de szeretném kezelni a fát. Pontosan mi az, amivel le kell kezelni? Teljesen laikus vagyok, fogalmam sincs, mit kellene használni? Lenolajat? Köszönöm a választ, előre is.
A déli gyümölcsök, a citrus félék csak akkor tudnák elrontani a komposztunkat, ha túl nagy arányban kerülne bele. De egy normál magyar háztartásban, főleg ha kerttel együtt számoljuk, biztosan nem fog többségbe kerülni a banánhéj. Én soha semmiből nem veszek direkt biot, mégis gyorsan lebomlanak ezek a héjak.
Én arra szoktam rá manapság, hogy felapritom a citrus héjjakat úgy gond nélkül bomlanak.
Ami komposzt egyik éven összegyűlt felteszem tavasztól őszig, az következő tavaszra beérik, és akkor lehet felhasználni? Mi a helyzet télen? Akkor is mehet rá a háztartási hulladék? Nem áll meg akkor a hidegben a komposzt képződés? Minden tavasszal "nulláról" kezdjük a komposztálást, csak "beoltjuk" az előző éviből valamennyivel? Bocs a sok kérdésért :)
A komposzt képződés leáll, ha nem raksz hozzá. A meglevő bomlása folyamatos, az erős fagyoknál a lebomlás lelassulhat, főleg a széleken.
Nem kell beoltani, magától tudja tenni a dolgát, a vadonban sem oltogassa senki!
A komposztálás közben hő keletkezik, így egy jól működő komposzt halom közepén még nagy hidegben sem áll le teljesen a folyamat, de mindenképpen lelassul. Általában ezek az időtartamok a tél beleszámításával együtt értendők. 10 hónap alatt biztosan beérik, akármilyen hideg volt a tél.
Szia. Segits már, ha nekem ősszel rengeteg lehullott lomb van akkor önmagába kell hogy összerakjam.
Tavasszal beindul a komposztálódás, de nincs benne nyers szerves anyag tehát nitrogénszegény lesz.
Ilyen esetben ez nem gond?
Barátom! Tévedsz! A metán színtelen és szagtalan gáz!!!!
Valóban! Akkor viszont mi a büdös?
@@KertTV Valóban sem a metán, sem a széndioxid nem büdös. Mind a kettő színtelen és szagtalan.
Mia a büdös mégis? Ugyan az mint sok ember szájából jön ki, ha a
fogai nincsenek rendben. Ez pedig nem más bárhogy is csodálkozol, mint a bomlasztás során a baktériumok által termelt (kiválasztott) anyagok.
Ha nem hiszed járj utána!
Minden étkezésnél az emésztő rendszerünkben ezt csináljuk, fermentállunk! A tápanyag felvételnek 60% ért felleős a bélflóra.
Kedves Márk! Köszönöm a videót, sokat tanultam belőle. Az lenne hozzá a kérdésem, hogy a tűztövis komposztálható-e, vagy mehet-e a magaságyás aljába? (Sajnos nem találtam ennek semmilyen irodalmát) Van egy hatalmas bokrunk, el akarom tüntetni a tüskés ágait, miután megnyírtam. A termését leszedegessem a madaraknak, vagy mehet az ágakkal együtt? Köszönöm válaszod. Üdv, Attila
Kedves Márk! Nagyon hasznos volt a videó, köszönjük ! Érdeklődnék, hogy télen milyen feladatok vannak a komposztálóval? Le kell takarni vagy ugyanúgy állhat szabadon mint nyáron?
Nem szabad hogy teljesen átfagyjon, mert akkor a komposztáló élőlények zöme elpusztul, a komposztanyag rothadásra lesz hajlamos. Ha elég nagy tömegű, akkor a közepe biztos elég meleg marad. Takarni durvább nyesedékkel, szálas anyagokkal célszerű, amelyek a sok csapadéktól is megvédik.
@@alternativgazdasag nagyon szépen köszönöm a segítséget ! :)
Köszönöm a videót, most komposztálók először és van egy kis baj.
A múlt héten latam hogy egy patkány van a komposzt nal (pontosabban akkor jött ki a komposzt bol)
Ijenkor mit kel csinálni?
Szedjem ki a leveleket és a kávé zacokat, tojashejakat?
Előre is köszönöm a választ!
Sajnos ez előfordul. A kávé zacc nem gond, de a tojáshéjj vonzhatja, illetve bármilyen egyéb hús vagy tejtermék.
Oké, köszönöm a választ!
Van esetleg valami idealis idopontja egy kerti komposztalo felallitasanak? Most otthon gyujtom egy bokashiban de szeretnem kikoltoztoztetni a kertbe es kerti hulladekot is beletenni. Kerti komposztalot mikor erdemes felallitani? Lehet osszel/telen is vagy erdemesebb megvarni a tavaszt? Foleg hogy most nincs tul sok komposztalni valo, csak levelek, de azt a fak alatt is lehet hagyni?
Most a legjobb, mert rögtön mehet bele a kerti lomb. De amúgy bármikor csinálhatsz/vehetsz.
Szia Márk! a bambusz vékony oldalhajtásait is lehet komposztálni?(aprítva)
Igen, de arra számitanod kell, hogy lassabban fog lebomlani. De biztos, hogy sokat segit, ha apritod.
Szia jò kis videò,viszont szeretnèm megkèrdezni,hogy fűreszport (fenyő,tölgyfa)lehet e felhasznàlni?
Lehet, de csak módjával. A fűrészpor "fekete" összetevőnek számít, tehát annak megfelelő arányban használható, viszont a fenyő nagyon gyantás, ezért ebből én csak fele arányban tennék bele.
Szia. A komposztáló méretekről, valamint a hozzávaló nyersanyag méretekről, mennyiségről tudhatnánk valamit? Mennyi deszkára illetve lécre volt szükséged? A választ előre is köszönöm. 😁
Szia Márk! Segíts nekem kérlek... A pampafű alkalmas a komposztálásra? Most akarom visszanyírni és felhasználnám, ha belerakható. Köszönöm!
Szia! Igen, csak kicsit lassabban bomlik le, ezért minél jobban összeaprítod, annál jobb. De most ne vágd vissza, majd csak tavasszal, mert kifagyhat. Csak kösd össze most.
@@KertTV Szuper. Köszönöm az infót!
Nálam minden évben a komposzt alapja a diófa levél. Körülbelül 6 hónap alatt lebomlik és minden növény jól érzi magát benne. Szóval ez így egy tévhit. :)
Szia!
Mit csinálsz a kutya ürülékkel, illetve a déli gyümölcsök héjával?
A kakit egyszerűen összegyűjtöm és elásom, a déli gyümölcs héja meg sajnos megy a sima kukába.
@@KertTV Szia Márk! Van házi praktika a déli gyümölcs héjra is . Nem csak a 'kutya gumira' :) . Egy közeli ismerősöm saját giliszta farmot üzemeltet kicsiben a garázsában , egy vagyis kettő műanyag vödörrel. Működik, erdmény: giliszta víz + giliszta trágya. Hallani ahogy falnak :) !
Szia!
Az olyan kukorica keményítőből készült zacskókat, amire az van írva, hogy PLA, komposztálható, valóban be lehet tenni komposztba? Van erről tapasztalatod? Vagy csak speciális nagyüzemi komposztban bomlana le?
Sajnos az csak nagyüzemi. 70+ fok. Emiatt eléggé félrevezető sajnos ez a "biológiailag lebomló" kifejezés.
@@KertTV igen, akkor tényleg megtévesztő.. :(
Gondolom nincs is nagyon olyan gyűjtőhely, ahol ezeket le lehetne adni visszaforgatásra.. :/
Üdv. Pedig a banán héját belerakom!😉
Az lehet, de nem kellene. 😉
Szia!
Én azt szeretném kérdezni, hogy olyan főtt ételmaradék, amihez nem volt semmi olaj vagy só adva, csak önmagában vízben főtt, beletehető?
Illetve penészes zöldség, gyümölcs? Sajnos gyakran járok úgy, hogy tároláskor egy részük megütődik, és elkezd penészedni. Egyébként az olyan zöldség és gyümölcs részek, ami ugyan nem déligyümölcs, de nem is bio (áruházi, vagy sima zöldségestől), tuti permetezve volt.. az mennyire marad a keletkező komposztban?
Hús származék semmilyen formában nem mehet bele, tészta esetleg, de csak módjával, rizs, zöldségek abszolút.
Nem jelentenek gondot penész és a nem bio zöldségek.
@@KertTV húst nem, azt nem eszem amúgy se... :) főtt tök, csicseriborsópüré (szintén megpenészedett) pl. van félresikerült fermentált zöldség is.
Köszönöm a válaszaid! :)
Abban tudnál segíteni hogy mit csináljak a komposzttal télen? Még nem ért be teljesen és nekem amúgy is csak tavaszra kell. Olvastam hogy le kell takarni, meg hogy ugyanúgy lehet télen is komposztálni, de nem tudom pontosan mit kellene vele csinálnom...
Nem feltétlenül kell csinálnod vele bármit is, de esetleg egy öreg szőnyeget ráteríthetsz, az segíthet melegen tartani. Ez nyáron is segít, ha szárazság van és nem tudod locsolni.
@@KertTV Köszönöm szépen!!!
Szia
Kerestem a Facebook csoportot, de nem találom. És azt szeretném még megkérdezni, hogy mekkora kereted van, és hol?
Köszönöm ha válaszolsz. Amúgy, nagyon szeretem nézni a videóidat. Köszönöm őket.
Kedves Aranka, ha bírod a keresőbe a Facebookon, hogy 'kert tv' az első helyen fogja felhozni. De megtalalod a videó leírásban is.
1000m2 a kert és Pilisszántón van. 👍
Ismét remek videó! Köszönjük! Mit javasolsz, ha 99%-ban csak "zöld" hulladék van? (Konyhai+fű)
Keverd össze!😕
Próbálj meg némi "barna" és "fekete" hulladékot is keverni hozzá, mert ez így csak nitrogénes komposzt lesz, ami akár égetheti is a növényeidet, illetve a szerkezete nem lesz levegős, így berothadhat.
Én gyűjtögetnék fahulladékot is (pl erdőből-lehullott ágakat), szomszédoktól falevelet, de lehet az utcán is összegerebjézni valamennyit.
Mi idén vettünk házat, csak sima gyep van, nyáron sok fű volt, sok konyhai zöld hulladékkal.
Nálunk is szaga volt, így melóból hordtam haza fűrészport7darálékot, valamint faágakat gyűjtök a közeli folyópartról, így remélhetőleg használható komposztot kapok majd.
Jövőre tervben van pár gyümölcsfa ültetése (abból lesznek gallyak is metszések után), illetve lesz majd pár bokros növény is.
Tojástartó, karton....
Tolgyfa levelet bele lehet tenni? Nem lesz attol is savanyu?
Mehet az is bele, persze.
Sziasztok! Lenne egy kérdésem,hogy ősszel levágtuk a banánfám leveleit és akkor jutott eszembe,hogy miért ne csinálhatnék komposztot, van benne banánfa levél,vágott fű,levelek, ezeket egész télen kint hagytam a kertben, még most is kint van és majd tavasszal mikor a banánfa téliesítése véget ér akkor majd a köré szóróm ezt, nem tudom mennyire jó ez mert elég fiatal vagyok még ehhez,de megpróbálom,ez mennyire jó?
Nem lesz baja a banánfának, de ez így csak mulcsolás lesz, mert ennyi idő alatt, télen nem koposztálódott rendesen. Persze, majd ott a földön idővel lebomlik.
Segítséget szeretnék kérni! A komposztládában sok nagy, fehér pajort találtam. Ezek ártalmasak, ha bekerülnek a zöldséges ágyásba? Nem rágják el a zölségek gyökerét?? Át kéne szitálnom? Vagy ezek csak a rothadó dolgokat eszik és ezt tennék a zöldséges kertben is, a zöldségeket békén hagynák? Már évek óta komposztálódik a sok konyhai zöldhulladék meg a falevelek, de nem merem felhasználni a komposztot a pajorok miatt. Vagy ezt a komposztot, így a pajorokkal nyugodtan hozzákeverhetem a konyhakert földjéhet?
Kedves Ildikó! Most olvasom a kérdését. Igen, szitálja át a koposztot, a pajorok ne kerüljenek bele.
Nem kell vele bajlódni. A komposzt jellemző lakója a rózsabogár pajorja. Sem a pajor, sem a bogár nem tesz kárt semmiben.
Régóta gondolkozom rajta, hogy a teafiltert szabad komposztba tenni?
Erről is megoszlanak a vélemények. A legtöbben azt mondják, hogy igen, de attól is függ, hogy milyen a filter. A papír alapú mehet, de vannak műanyag tartalmúak ezek nem. Van, aki csak a teát rakja bele a tasakot nem. Én a klasszikus filtert, ami nem műanyag, bele szoktam tenni.
ha a tojástartó szines (pl.:kék) attól az még mehet bele? eddig nem raktam bele de érdekelne
Mehet.
Nagyon buta kérdés és valószínűleg nemleges lesz a válasz de darazsat, poloskát és egyéb rovarokat lehet rakni a komposztba? Sokan mondják itt falun hogy igen de nem vagyok benne biztos
Nem buta kérdés egyáltalan. Szerinte lehet, hisz az is szerves, bár tény, hogy húst, zsíradékot, csontot nem javasolt, de ezeknek a rovaroknak a nagyon kicsit részük fehérje, úgyhogy ha nem kiló sszámra akarod, akkos nem lehet gond.
@@KertTV méhészetünk van és a kaptár előtt elhullottakoat raknám. Meg az otthoni darázs csapdából.
@@the_q34szmisib96 szerintem nyugodtan.
A megmaradt galuskát és a rizsát bele lehet rakni a komposztba?
Hogyne!
Milyen anyaggal szoktad kezelni a komposztáló alapanygául szolgáló fa deszkákat?
A felületét a deszkának szénné kell égetni, az a legkörnyezetbarátabb, legolcsóbb, és tartós is, a régi öregek is használták ezen eljárást.
Natúr lenmagolajat is lehet használni, de van aki növényi olajat vagy zsiradékot használ (margalin!), ami a nagy kánikulában hamar beivódik, legalább 3X megismételve, hogy tartósabb legyen, de lehet 1X is.
Én lenolajat használtam már, annyit ért, mint halottnak a csók, de az égetésre sokan esküsznek, magam még nem próbáltam. Én sima vékonylazúrt szoktam használni.
Minden szezonban újból kell kenni!
Esetleg tavasszal és ősszel is.
Én vízalapú lazúrt ill. festéket használtam. Kb. 4-5 éve jól tartja magát a faanyag, pedig tulajdonképpen meredek domb teraszolására, amolyan "magaságyáshoz" használom, így tehát állandóan érintkezik a földdel.
Nem tudom, hogy volt e már említve de a minap hallottam róra, hogy télen a komposztálót inkább napra tegyük, ahogy jön a nyár akkor hűvösbe, persze kinek mennyi hely áll rendelkezésre. Ez az állítás megállja helyét? :D
A hidegben leállnak vagy nagyrészt leállnak a bomlási folyamatok, ezért lehet célszerű napra/meleg helyre tenni. De azért az nem igazán jellemző, hogy az ember nagyon könnyen tudja mozgatni a komposztálóját! 😁 Viszont szuper lehet egy olyan fa, ami nyáron árnyékol, télen viszont, lomb nélkül átengedi a napot.
@@KertTV Van lehetőségem mozgatni a komposztot, azért is kérdeztem, hogy van e létjogosultsága. Köszönöm :D
@@agulyas06 akkor igen.
Mondjuk az érdekes,hogy nem kell annyit fizetnünk a hulladék elszállításáért,nálunk ugyanannyit kell fizetni,ha kb.2havonta viszem ki a kukát vagy minden héten.Bár nem ehhez a témához tartozik a megjegyzésem,csak feltűnt ez az ok is,hogy miért ne vitessük el a zöld hulladékot
Ha minden zöld hulladékot el akar vitetni valaki, az nagy valószínűséggel nem fog beleferni abba a limitált mennyiségbe, ami a szemétszállításban alapban benne van, és extra zsákokat kell vásárolni. Ha pedig a háztartási hulladék kevesebb, akkor lehet kisebb kukát vásárolni (mi pl lefeleztük a miénk méretét) és akkor kevesebb szemétszállítási díjat kell fizetni havonta.
Hello. Most ismerkedem a komposztálással. Elnézést, ha túl bugyuta a kérdés, de elbizonytalanodtam egy alapvető dologban. A komposzt ládába folyamatosan (hetek, hónapokon át) tesszük bele a belevalót (kerti hulladék, zöldség, gyümölcs stb) vagy egyszerre feltöltjük és várjuk, hogy beérjen? Remélem érthetően írtam le. Köszönöm előre is!
Kedves Ági! A kérdés egyáltalán nem buta. Így is, úgy is lehet. Az ideális nyilván az lenne, ha feltöltenénk, és csak azt forgatnánk, de ez nem igazán életszerű. Éppen ezért szoktak gyakran két fakkosat építeni; az egyikben van a friss, a másikban az érett. Én az enyémet folyamatosan töltön és mindig alulról szedegetem a friss cuccot.
@@KertTV Köszönöm, akkor megnyugodtam. :) Nekem is az tűnt logikusabbnak, hogy egyszerre feltölteni csak nehéz a kivitelezés. Viszont a folyamatosnál a kevergetéssel összekeveredik a nem friss a frissel. Meg jó nehéz lehet az arányokat így követni. Na mindegy, majd kitapasztaljuk, beletanulunk. Köszönöm, hogy válaszoltál!
Úgy tudom a karton papír tartalmaz ragasztót,én nem tenném bele.Amúgy is elviszik a színes újságokkal amiért kapok papírzsepit,wc papírt stb.Na de a videó jó lett,tartalmas,hasznos infó.👌👍✋
A karton újrahasznosított papírból készül, amely tele van a felirathoz szükséges festék nehézfémekkel!
Gondolom nem kell mondjam, hogy a felirat mentes karton is...
Köszi az infót, utána fogok nézni. Túl sok kartont amúgy sem javasolnék, max egy-két tojásos dobozt vagy kisebb dobozt.
Az egyik komposztunkban (3 van) kinőtt pár éve egy diófa, beárnyékolja a komposztot és az 1000L-es tartály, idén pedig előbukkant egy csomó paradicsom és sütőtök:)
Mi komposztálunk, de nem aprítunk, és rétegekre sem figyeltünk, sem az arányokra. De tökéletesen működik! Lehet szerencsénk van. Semmi szaga sincs, és szinte látható ahogy működik.
Persze, ezek nélkül is komposztálódik - én is évekig egyszerűen beledobáltam és lebomlott, de a kapott komposzt minősége már nem biztos, hogy olyan jó lesz. Persze, abban is lehet szerencsétek. ;)
Ha nem teszel legalább geotextilt vagy műanyagot az aljára beszövik a környező cserjék gyökerei és kiélik .Használhatatlanná válik ,csákánnyal kell majd szét cincálni.
Kedves Márk! Nemrég vettük a házunkat, az előző tulaj komposztált, bár nem tudom, milyen szakértelemmel. Viszont a kert végében van egy hatalmas kupac, amihez kb 2 éve senki sem nyúlt. Idén szeretnék egy konyhakertet, ezt tudom még valahogy hasznosítani szerinted? Előre is köszönöm a választ!
Persze! Az garantáltan egy rendesen komposztalodott komposzt lesz. 👍
@@KertTV szuper, nagyon köszönöm!
És mi a helyzet a csonthéjasokkal?
Pl dióhéj, barackmag, meggymag
Nálunk a háztartásból összegyűlt anyag 2-3 naponta megy hátra a komposztba (mert az udvar végében kapott jelenleg helyet), mi van akkor ha esetleg minimális penész indul meg rajta ezidő alatt? (ezt a Biohulladékos kukába szoktam ilyenkor rakni)
Jók a videóid (most épp a gyümölcsfa metszéseket nézem)
Köszi. Semmi gond nincs a penésszel! Azok pontosak azoknak a gombáknak a fonalai, amik a komposztálást - részben - végzik. A magokkal sincs semmi probléma, max annyi, hogy jöval lassabban bomlanak le, így akár több évig a komposztban lehetnek, de a szitálásnál úgy is fennakadnak. Ha gyorsítani akarsz rajta, akkor zúzd össze őket.
Tavasszal az avart mivel tudom helyettesiteni? 😁
Ágnyesedékkel, tavalyi avarral.
Ha jól értem lepotyogott cseresznyét sem kellene belerakni, mert később csak szétültetjük a magokat a komposzttal?
Azt nyugodtan beleteheted, mert le kell majd úgy is szitalni a kész komposztot, és azon a rostán minden nagyobb mag fennakad majd.
Közepes rostán ami cca 1cm lukakkal van a legjobb de ezen átesik a mag,a kissebb luk meg szer.nemelég.
Ez nagyon szép gondolat ,kedves Márk ,de a szemetet nem kilóra viszik ,hanem havi díja van,mindegy mennyi a szemét.
Kedves Gyula! Remélem azt látod, hogy ebben nem csak az szép, hogy kevesebb pénzt kell fizetni a szemétért, hanem az is fontos, hogy kevesebb szemetet termelünk (nekem legalábbis). Másrészt így lehet kisebb kukát venni, így a havidíj is kevesebb lesz.
És akinek pici kertje van de szeretne komposztálni? Kicsi alatt azt kell érteni hogy 35 nm2. A nagyja konyhai hulladék lenne fás vastagabb ágak meg nincsenek. Akkor az ne is próbálkozzon?
Nyugodtan komposztálhatsz te is!
Persze, Te is komposztálhatsz, csak próbálj meg mellé némi ágat, bogat is tenni, esetleg némi kartonpapírt.
Ha lehet , akkor vásárolj fűrészport, vagy asztalostól hulladékot és azzal tudod pótolni!
Szia! Bálványfa levelét is lehet komposztálni?
Miért ne lehetne? 😜
Azt olvastam róla, hogy a bomlás során alleopátiás vegyületeket bocsát ki, ami gátolja növények növekedését. Ugyan akkor magas a nitrogén tartalma is, szóval elbizonytalanodtam. A bálványfa híres arról, hogy nem marad meg a környezetében semmi, ez pont az alleopátiás vegyületei miatt lehet. De erről csak most okosítottam ki magam😁
@@kepzeleterinto ez igaz a diófa levelére is, mégis nyugodtan lehet komposztálni azt is - közhidelemmel ellentétben. Ez az alleopátiás hatás nagyon hamar elmúlik, ráadásul csak csíragátló hatású, ezért nem nő ezek alatt fák alatt semmi, de a komposztban ennek nincs jelentősége. Arra kell csak ügyelni, hogy meg legyen a megfelelő szén-nitrogén arány, tehát ha sokat teszel be a bálványfa zöld hajtásaiból, akkor ügyelj rá, hogy kétszer annyi barna huladék is legyen (száraz ágak, levelek, papír), aminek elsősorban szén tartalma van.
@@KertTV köszönöm szépen, sokat segítettél és megnyugodtam, hogy tudom hasznosítani🥕🧡
Mivel ápoltad le a fákat ha lehet kerdezni
Melyik fákat?
@@KertTV amivel építetted
@@nagylevente2048 ja, a komposztálót! 😁 Azt hiszen Trilak 3in1 vékony lazur volt.
@@KertTV köszi szépen
15:45 közel 2 év alatt sem lett meg a 130.000 követő Facebookon? :O
Nem, 220e lett. 😁
@@KertTV nekem az fb 129.000 kedvelést mutat.
@@szebenyipeterkond a kedveles az teljesen értelmetlen, nem is értem miért van még egyáltalán, a követés a lényeges, és az 217 e. Nyilván ha követed, akkor kedveled is. 😜
Szomorú Miklóssal mikor csinálsz videót? Fantasztikus a kertje, hatalmas tudása van és nem is laktok túl messze egymástól.
Már csináltam, csak még nem vágtam meg, de hamarosan meglesz. 👍
@@KertTV szeretnem megkerdezni hogy a szulakot vagy futokat! Hogy lehet kiirtani a kertbol???
A diólevél komposztálásáról szeretnék hallani!
Van róla szó a videóban.
Kedves Barnabás!
A dió mint (gyakori a Juglans Regia) egy olyan anyagot termel a levelében, ami miatt nagyon hatékony és széles spektrumú enzim inhibitor.
Tulajdonképpen növényméreg (állatra is veszélye), Márk is mondta, hogy lassan bomlik, mert a lebontó mikrobákat is írtja/lassítja. Viszont ez is el fog fogyni a levélből. Csak sok időt vesz igénybe, és szerintem az első év végén még nyomokban vissza fog maradni a komposztban is, és az a kevés is képes megfogni a haszonnövények növekedését.
Ezért 2 évig is pihentetném a dió levél komposztot és teljesen külön gyűjteném. A juglon és társvegyületeinek hatékonyságát mutatja, hogy dió alatt benapozva sem nő a gyep.
Remélem tudtam segíteni.
Egy kis infó: en.wikipedia.org/wiki/Juglone
Ha lenolajjal kezeljük a komposztáló faszerkezetét, akkor már tényleg nem lehet kifogás a kezelt fa ellen :)
Nem, de nem is fog semmit érni a konzerválás tekintetében sajnos.
A diófa levele is gyorsan lebomlik, csak a benne lévő méreg anyag marad meg. 1 év kell ahhoz, hogy az is biztosan lebomoljon. ' év után a dió komposzt is bátran felhasználható. Van erre vonatkozó kutatás a neten, rá lehet keresni.
Nem méreg az, hiszen természetes!
Bocs, de mondjuk mi a helyzet egy kígyó mérgével, az nem természetes?
Ez nyilván függ a komposztálás hatékonyságától, ha jó akkor 9-10 hónap is elég. De persze, ha valaki nem akar kockáztatni, az várjon egy évet. Egyik ősszel eltesszük, következő felhasználjuk . ;)
@@KertTV A mérgező anyagok azok, amelyek viszonylag
csekély mennyiségben egyszeri vagy rövid ideig tartó behatással károsíthatják az ember
egészségét, vagy halálát okozhatják!
A LD50 teljesen különbözik!
@@LL-wl3sy Az arzénes vizet is megiszod, hisz az is természetes? Ja ha a kísérleti patkányoknak csak az 50%-a pusztul el, akkor szerinted nem mérgező, de még csak nem s egészség károsító. Érdemes volna elolvasnod az 1800-as évek végi, 1900-as évek eleji bűnügyi históriákat, az alföldi arzénes asszonyokról!
Az azbeszt is természetes anyag, meg az ólom, vagy a higany. Az azbeszt lassan öl mert a rákos daganat, se percek alatt fejlődik ki, vagy az ólom és a higany is ideg és egyéb károsodásokat idéz elő ( pl a magas ólom kitettség miatt a fogazat elvesztése, az egyik tünet). A felsorolt természetes anyagokat is gond nélkül használod, mert az LD 50 alatt van a kísérleti állatoknál, tehát szerinted nem mérgező, csak a lázmérőben sem lehet ma már higany!
a széndioxid káros a kertednek? megnézném, mi maradna ott CO2 nélkül...:)
Aki szerint a CO2 káros a növényeknek az nagyon el van tévedve! Növelt koncentrációnál fokozódik a fotoszintézis!
Bocs, de ki mondott ilyet? Mert én biztos nem.
@@KertTV 2:08nál:"rengeteg co2 és egyéb káros anyagot juttat a légkörbe"
az égetés betiltása TELJESEN szerintem hiba, sok fertőzött ágat, leveleket nem szabad komposztálni, azokat el kell égetni, hogy ne fertőzzön tovább...
@@8kerTv így van!!Ha nem mi égetjük el akkor a nagyüzemek.ami rosszabb mert ők egyszerre sokat mi meg kevesebbet ,apródonként tüzelnénk.
@@8kerTv Sőt a fahamu kis mennyiségben jó a talajba!!😀
Hopp, hopp genyó vagyok, aki most piál
Töltsed, locsold, öntsed jól, míg a májam meg nem áll
Ha figyelmesen megnézed a klipet, egy bizonyos kerti vloggert is észrevehetsz benne. 😜
@@KertTV természetesen észrevettem, de a sapesz elvitte a show-t. :DD
A metán színtelen szagtalan ;)
Az emberi ürülék is komposztálható. Igaz, nem a sima komposztkeret a legalkalmasabb erre.
Alomszék a lakásban:
th-cam.com/video/uWUfMOdy1-c/w-d-xo.html&ab_channel=Szil%C3%A1rdBer%C3%B3
Alomszék a kertben:
th-cam.com/video/ErwrWRoTRjU/w-d-xo.html&ab_channel=okologiaiintezet
A szomszédom a kertbe "végzi el", főleg sötétedés után megy " rottyintani" a növényei tövébe, előtte a kis lapátkával gödröt ás, majd "betakarja".
Ha meg nappal jön rá a szapora, nem szép látvány, mondtam is neki, hogy ez így nem lesz jó.😕
Elmélázva hátramegyek a kertbe mit sem sejtve, majd hirtelen bevillan, hogy a paradicsom ágyás szélén, a fűcsomókba kapaszkodik " pozitúrában" a szomszéd.😭
Hát nem egy lélekemelő látvány az bizti!
Mondtam is neki, hogy egyszer úgy jár, mint Mari néni a dalban, aki hagymaszárba kapaszkodott és beleesett a ...ába.
Idős a bácsi, minden tiszteletem az időseké, de...
Mindig mondja, hogy a bazinagy paradicsomjai titka, hogy meg kell mutassa nekik a "hátsó felét", az uborkái titka meg a felesége "alsó részében" van!
Szép kertje van, alig bírja leszüretelni, annyi a termése!
:D
Igen, ebben már eléggé megoszlanak a vélemények. Sok helyen használnak emberi ürüléket tápanyagként - sikerrel. A vizelet például tele van nitrogénnel ezért vannak, akik gyakran le is pisilik a komposztjukat. Gyulai Iván is ajánlja a hígított vizeletet. Ennek ellenére én nem tudnám jó szívvel ajánlani, mert ha nincs megfelelően kezelve, nagyon komoly bajokat is tud okozni.
@@KertTV Az emberiség mindig is trágyázta a talajt. De már azt is tudjuk, hogy a trágyát is jobb komposztálni felhasználás előtt. Iván akkor javasolja a vizeletet, ha nem jó a szén nitrogén arány, mert túl sok a fekete vagy barna nyersanyag.
1× vásároltam komposztot boltban,szép termés volt,aztán figyeltem meg h.emberi ürüléket is tartalmazott.azóta nem találom ezt a trágyát.
Tük jó, de minek is forgatni, bolygatni?
Azért kell forgatni, mert összetömörödik és nem jut be már levegő, és akkor a hasznos, lebontó organizmusok nem tudnak dolgozni. Olyankor kezd el korhadás helyett, rohadni, büdösödni.
@@KertTV Ja értem! Akkor ez a fajta komposztálás vacak dolog, hogy enyhén felyezzzem ki magam.
Nem tudom...ahogy gondolod.-)
azóta is próbálom megfejteni mi az a humusz.
A humuszban sokkal jobban raktározódik el a foyadék, és a tápanyagok, mint a komposztban. A humusz azt hiszem lassabban bomlik le mint a komposzt anyaga.
A komposztban lehet, hogy tök jól lehet termeszteni, mindenképpen jobban, mint a kilugozott földben.
Szóval, tök jó videó, gratulálok, csak egy ici picivel tudok többet mint Te a humifikálódásról, nem tudok vele vigéckedni.
Ha forgatni kell mert vadtag a komposztálódó réteg, akkor nem nagyon képződik, humusz, csak korhany
Nálunk még is egy-két ember csak azért is elégeti.
festékes nyomatott dolgokat jobb ha nem.
Hát ja, főleg, hogy a festékanyag tele van nehézfémekkel!
Sokan istenítik a feliratmentes kartonpapírt, de azt nem képesek felfogni, hogy az telenyomtatott hulladékpapírból készül.
Most külön rákerestem erre, és minden létező fórumon azt mondják, hogy lehet komposztálni. www.compostthis.co.uk/cardboard
@@KertTV lehet, a botcsinálta dizájnoldalak szerint. Ólmos benzin sem volt káros régen, csak aztán kimutatták a környező növények termésében is. Meghalni közvetlenül nem halt meg senki, a kartontól sem fog.
Viszont mindenki döntse el maga, hogy fölöslegesen szeretné-e mérgezni saját magát és családját, aztán meg lehet évek vagy évtizedek múlva rákos megbetegedést kap tőle!
Ezt egyetemi professzoraimtól tudom, nekik jobban elhiszem, mivel tudományos doktori dolgozatokat írtak erről!
Egyébként is a nehézfémek hosszú évtizedek múlva sem bomlanak le a talajban, nem lehet célzottan kivonni a talajból, így a növények a folyamatos fölvételezésükkel halmozzák fel a termésükben is!
A karton doboz,k.papír közepe a hullám ragasztva van bele.KÁROS!!!Adjuk le a papírgyűjtésbe hagy csináljanak másik kartont.
Jópofa videót készítettél, de nagyon sok hiba van benne. Kezdjük a végéről. A komposztáló minden oldalát rácsosan zárni kell, hiszen egy kis idő múlva előre kifolyik minden anyag! Ezzel nagyon rossz ötletet mutattál be! Helyben később megforgatni az egész (félig vagy háromnegyedig levő) kupacot mosoly részedről, bármilyen ásóvillád is van. Látszik, ezt Te sem gyakoroltad még. Azt időnként át kell egy mellette levő, hasonló tárolóba rakni. Sőt a tárolók közepébe két-három erősen perforált csövet is lehet beleállítani a jobb levegőzés miatt, mert ha már szinte megtelik a tároló, nem igazán egyszerű az átrakásuk. Az oldalakat, a faanyagot lekenni, levédeni bármilyen (főleg) faanyagvédővel esztelenség és hozzánem értés, maximum lenolaj kencével két-háromszor átkenni! Friss fűnyesedéknél óvatosan a nagy mennyiséggel, mert inkább rothad, mint érik, inkább a levágott fűnek egy részét a komposztáló mellett kissé szétteregetve megszárítani. Lehet, hogy valahol olvastad a komposztálást, de ez a videó nagyon mesterséges illatú, a gyakorlat kissé más. Igaz, kukában is lehet komposztálni, bár az így nem kap levegőt, majd csak ha a kuka oldalát szétvagdosod. Tehát hajrá, van még Neked is mit tanulni, mielőtt készítesz egy műsort. Üdv
Wow, akkor biztos csak a véletlen műve, hogy évek óta sikeresen komposztálok, és épp a napokban szórtam ki kb 100 liter szuper komposztot.
Ha te is csinálod, és gondolom azért vagy ennyire lekezelő, akkor tudhatod, hogy elég sokféleképpen lehet és szoktak komposztálni, azért mert nálad más vált be, még nem biztos, hogy a másik módszer rossz. Jópofa kommemtet írtál, de jobb lett volna, ha előtte leszállsz a magas lóról.
@@KertTV 😂❤Jó válasz..
szines papirt sem szabad belerakni
A paradicsom,uborka,szőlő levele általában fertőzött,leszáradt,szerintem ezeket nem szabad a komposztba tenni!
Már miért lenne? Csak akkor fertőzött, ha beteg. Márpedig egy egészséges kertben nem az.
Na ez érdekes,átszellőzött illetve bokashi komposzt. A kettő ellentete egymásnak. Ha a kesz bokashit bekevernénk a hagyomànyosba felgyorsítaná???🙄
A CO2 nem káros anyag!
Én úgy tudom a diófa levelet azért nem szabad komposztálni mer savas lesz tőle
Én erről nem tudok.
Igen.