Albania na wakacje. Część 6. Tirana.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 ก.ย. 2024
  • Ostatnia część naszego wyjazdu do Albanii.
    Tym razem stolica - Tirana.
    Najważniejszym punktem w Tiranie jest plac Skanderbega. Jest to centralny plac przy którym znaleźć można wiele zabytków.
    Pierwszy zabytkiem jaki nam się rzucił w oczy jest meczet Ethem Beja. Meczet ten ukończony został około 1820 r. W latach 1946 - 1992 meczet był zamknięty. Po śmierci Hodźy, został on ponownie otwarty i w chwili obecnej toczą się tam nabożeństwa.
    Meczet jest udostępniony do zwiedzania z wyjątkiem czasu nabożeństw.
    Posiada on minaret a sam meczet zwieńczony jest kopułą. Ściany wewnątrz świątyni zdobią arabeski odwzorowujące drzewa, wodospady i mosty. Bilet do meczetu kosztuje 100 leków, czyli 1 EURO a zwiedzając go pamiętać należy o zdjęciu obuwia.
    Na placu Skanderbega znajduje się jego pomnik. Ciekawostką jest fakt, że do 1991 r. miejsce to zajmował pomnik Stalina. Obecnie bohater narodowy Albanii wygrał rywalizację z sowieckim dyktatorem i zajął należne mu miejsce.
    Na placu Skanderbega znajduje się także muzeum narodowe z mozaiką przedstawiającą w symbolicznym wymiarze dzieje Albańczyków.
    Katedra Zmartwychwstania Chrystusa. Ten sobór katedralny znajduje się blisko placu Skanderbega. Jest to nowoczesna cerkiew zbudowana na planie kwadratu z błyszczącą kopułą. Obok budynku znajduje się wieża wyglądająca jak cztery połączone świece paschalne. Wnętrze świątyni ozdobione jest mozaikami i złoceniami. Budowę katedry ukończono w 2014 r. i jest to trzecia co do wielkości cerkiew na Bałkanach.
    Piramida w Tiranie. Piramida została zaprojektowana przez córkę Enwera Hodży i początkowo stanowić miała pomnik ku czci dyktatora. Została ona otwarta w 1988 r. Na początku znajdowało się tu muzeum Enwera Hodży, jednakże już w 1991 r. przestało ono istnieć. Pomysły na wykorzystanie piramidy były różne. Obecnie coraz bardziej władze skłaniają się do przekształcenia jej w centrum kongresowe. Z piramidy rozciąga się widok na centrum miasta i można na własne oczy przekonać się, że w Tiranie istnieje boom budowlany.
    Katedra Świętego Pawła w Tiranie. Przed wejściem do świątyni znajduje się pomnik Matki Teresy z Kalkuty. Świątynia usytuowana jest nad brzegiem rzeki Lany. Obecnie jest to największa świątynia katolicka w kraju. Wybudowana została w latach 2000-2001. We wnętrzu znajdują się witraże przedstawiające Matkę Teresę i papieża Jana Pawła II.
    Zamek toptani lub też Fortecę Justyniana. Jest to zabytek dziedzictwa kulturowego Albanii, który pochodzi z 1300 roku i jest pozostałością po epoce bizantyjskiej. Zamek ten był kiedyś główną twierdzą Tirany. Krzyżowały się tu główne drogi wschód-zachód oraz północ-południe tworząc serce miasta. Obecnie wewnątrz murów obronnych powstało centrum kulinarno-kulturalne stolicy. Znajduje się tu wiele restauracji serwujących tradycyjne dania albańskie, ale także galerie czy butiki z rękodziełem. Prowadząca do zamku Rruga Murat Toptani to również jedna z ulubionych ulic spacerowych mieszkańców, wzdłuż której ulokowały się przyjemne kawiarnie.
    Po zmroku miasto pięknieje. Podświetlenia budynków tworzą romantyczną atmosferę, która sprzyja zwiedzaniu. Wolno przechadzamy się więc po mieście natrafiając na koleiny zabytek, jakim jest grobowiec Kaplana Paszy, osmańskiego władcy z XIX wieku. Ośmiokątny pomnik z kolumnami jest dość duży. Wznosi się na około 4 metry nad ziemią i ukryty jest pod złocistą pół-kopułą stworzoną z hotelowej ściany hotelu plaza.

ความคิดเห็น •