#zazvony

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 ส.ค. 2024
  • Kladruby u Stříbra máme rádi a moc si vážíme důvěry místostarosty Matěje Havránka, který nám tentokrát umožnil vstup do krásného hřbitovního kostela sv. Petra. A tak jsme se v neděli 7. dubna s Liborkem vypravili #zazvony.
    Dříve románský farní kostel v původní osadě Kladruby zde fungoval až do roku 1779. Poprvé byl zmíněn v písemných pramenech k roku 1344 a lidem sloužil pravděpodobně už ve 13. století. Ve věži prý dokonce bydlel hlásný. Bohužel byl kostel zbořen v roce 1796 a jeho zdivo posloužilo roku 1808 na stavbu místního pivovaru. Na jeho místě v roce 1884 vyrostl nový kostel sv. Petra (uvnitř kostela základní kámen s datem 27. 7. 1884).
    Ve věži nového kostela původně visely 2 zvony z roku 1881 a 1883 od zvonaře Petra Ignaze Hilzera z Vídeňského Nového města. Jeho zvonařství bylo v této době jedním z nejvýznamnějších v monarchii. Ještě v roce 1908 jsou zvony zmiňovány v Soupisu památek (chybně je tam ale uveden rok 1887 namísto 1881). Ani jeden z nich však dnes ve věži nevisí. Co se s nimi tedy stalo?
    Během prvoválečných rekvizic pravděpodobně přišel kostel sv. Jakuba většího o všechny 4 zvony a zůstal němý. V nedalekém kostele sv. Petra naopak zůstaly viset dva krásné libozvučné zvony. A právě v tomto momentu vzniká zajímavá kampanologická zápletka.
    Víme, že bohatě zdobený zvon z roku 1883 s talířovitou korunou, výškou 32 cm, spodním průměru 43 cm a s úderovým tónem g byl do věže kostela sv. Jakuba Většího přesunut s kompletním zvonovým příslušenstvím pravděpodobně v meziválečném období a že tu visí dodnes (více o něm v našem prvním videu z Kladrub).
    Druhý, menší, zvon od Petera Ignaze Hilzera z roku 1881 se spodním průměrem 35,5 cm, talířovitou hlavou a bohatou výzdobou od čepce až po věnec s nápisy však neunikl druhoválečným rekvizicím a putoval do hutě Kaiserwerke Lünen - Westfalia AG k roztavení. Do Kladrub se již, bohužel, nikdy nevrátil. Jeho podoba je zachycena na dobové fotografii na rekviziční kartě, kde je uvedeno, že byl odebrán z kostela sv. Jakuba Většího.
    To by nahrávalo domněnce, že oba zvony byly těsně po první světové válce přesunuty z kostela sv. Petra do kostela na náměstí v Kladrubech, ale… Na půdě kostela sv. Petra zůstalo ležet kompletní zvonové příslušenství (hlava, srdce i s koženým řemenem, závaží) po menším zvonu z roku 1881. To může nasvědčovat tomu, že tento zvon visel v kostele sv. Petra i během druhé světové války, kdy byl svěšen a rekvírován. Tomu také nahrává úvaha: proč by jeden zvon v meziválečném období přesunuli s příslušenstvím a druhý bez něj? A také fakt, že je rekviziční karta neúplná, stejně jako rekviziční číslo, a lze se domnívat, že mohlo dojít k chybnému zápisu.
    Jestli tedy zvon, který dnes visí ve věži sv. Petra, doplnil jeden z Hilzerových zvonů nebo byl v roce 1922 umístěn do prázdné věže, zatím říci nedovedeme. Víme však, že jej věnoval Růžencový spolek z Kladrub, což dokládá i německý nápis na zvonu: GESPENDET VOM ROSENKRANZVEREIN IN KLADRAU 1922. Tento zvon nese také latinský nápis: VIVOS VOCO, MORTUOS LUGEOI (Živé volám, za mrtvé truchlím). Oba nápisy jsou do zvonu "vyryté" při výrobě (nevznikly odlitím). Zvon nemá klasickou korunu (královskou, talířovitou), přímo na čepec je nasazen váleček, ten je zapuštěn do litinové hlavy a uchycen nejen přes střed, ale i zepředu a zezadu šrouby. Nese výše zmíněné nápisy a na přechodu těla ve věnec jsou tři širší plastické linky. Výška zvonu bez koruny je 32 cm, hmotnost do 40 kg, dolní průměr 40 cm a jeho úderový tón zhruba dis3, materiál - zvonovina. Na zvonu jsme neobjevili žádnou značku zvonařství ani nápis o místě jeho ulití. Po konzultaci s našimi spřátelenými kampanology jsme se ale shodli, že jde o práci Richarda Herolda z Chomutova. Zvon nemá žádné druhotné průvrty v čepci a uvnitř nenese druhotné nápis. Dnes je poháněn ručně jedním zvoníkem.
    S Liborkem jsme si na jediný zvon ve věži zazvonili opravdu pořádně a mohli si vyzkoušet různé techniky zvonění. Doufáme, že jsme místní zahrádkáře moc nerušili. Ještě jednou moc děkujeme Matějovi Havránkovi za zapůjčení klíčů a důvěru. Pokud budete mít cestu přes Kladruby, nezapomeňte, že zde nemají „jen“ klášter, ale spoustu dalších zajímavých turistických cílů.
    Díky za zhlédnutí, palce a odběr našeho kanálu @zazvony.
    #zazvony #kladruby #svpetr #kostel #zvon #bell #harang #dzwon #cloche #glocke #campana

ความคิดเห็น • 13