W następnym filmie z cyklu wspomnę o tym. Ponadto planuję zrobić jeden film poświęcony wyłącznie temu zagadnieniu, ale jeszcze dokładnie nie wiem kiedy..:) Dzięki!
Petarda! Niby niepozorny poradnik nt. początków hodowli, a jednak film dokumentalny rodem z National Geographic :D Z niecierpliwością czekam na następne.
Cześć, fajnie że starasz się dostarczać wiedzy! Sam zastanawiam się nad założeniem kolonii jakiś mało wymagających mrówek. Zastanawiam się jednak nad kilkoma kwestiami, których nie poruszyłeś w filmie: 1 - Jaka temperatura powinna być utrzymywana w formikarium? Chodzi mi o gatunki występujące w Polsce. 2 - Jak często należy karmić mrówki? 3 - Czy formikarium może stać w świetle słonecznym czy raczej powinno być to miejsce zacienione 4 - Jak wygląda możliwość zasadzenia żywych roślin na arenie? Np. jakiś kaktusów wymagających małej ilości wody i z płytkim systemem korzeniowym?
Cześć! Nie poruszałem wszystkich kwestii, bo zwyczajnie nie da się tego zrobić w jednym filmie:) Będą omawiane w innych filmach. Postaram się krótko odp na Twoje pytania. 1. Temperatura pokojowa (20-22*C) wystarcza, aby kolonie większości polskich mrówek mogły normalnie funkcjonować. 2. Zależy od wielkości kolonii. Kolonie startujące wystarczy 1-2 razy w tygodniu, a bardziej rozwinięte nawet co drugi dzień. Najlepiej obserwować swoje mrówki i nauczyć się ich potrzeb:) 3. Jak najbardziej można, ale trzeba zasłonić część gniazdową i nie stawiać formikarium bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, żeby mrówek nie "upiec". 4. Można zrobić wiwarium, gdzie podłożem jest ziemia, posadzić rośliny, normalnie podlewać i dać mrówkom budować mrowisko w tej ziemi, albo mało wymagające rośliny (jak kaktusy) wsadzić w małe pojemniczki, ustawić na arenie i zakamuflować "doniczki". Można też czymś zabezpieczyć dostęp do ziemi (np. siatką), żeby mrówki w niej nie kopały.
@@drmrowczarz Zrobisz odcinek "Jak hodować mszyce w formikarium"? Jestem początkującym mrówczarzem i dzisiaj zacząłem karmić mszyce koniczyną i stokrotkami. Może coś z tego wyjdzie.
Hej mam pytanie: 1. Ile czasu trzeba grzać mrówką? 2. Skąd mam wiedzieć jaka jest temperatura w gnieździe? 3. Czy jak podaje owady to po pewnym czasie mam je zabierać? 4. Czy miód trzeba rozrabiać z wodą? Z góry dziękuję za odpowiedź (Jeżeli ta informacja jest potrzebna to chodzi mi o Camponotus Fedtschenkoi)
1. Najlepiej grzać przez cały czas oprócz przygotowywania oraz wybudzania kolonii z hibernacji 2. Najlepiej zaopatrzyć się w termostat i (jeżeli gniazdo jest bezpośrednio podłączone do areny tzn bez wężyka) umieścić go na arenie, jeżeli natomiast gniazdo jest oddzielone najlepiej umieścić takowy na najbardziej oddalonym od ogrzewania miejscu 3. Zabierać w przypadku, w którym albo przez dłuższy czas go nie wezmą, albo gdy go wezmą ale później wyniosą, ponieważ są to wtedy odpady bez żadnej wartości 4. Niekoniecznie, aczkolwiek ja polecam ci kupić hydrożel i robić go z rozcieńczonego w stosunku 1:1 miodu. Wtedy na 100% robotnice się w nim nie utopią, a będą mogły z niego czerpać korzyści Jakbyś jeszcze miał jakieś pytanie to pisz
15:23 Jedna drobna uwaga: do poczwarek należy dodać troche robotnic, jedną na max 10 poczwarek, bo z polskich tymczasowych pasożytów chyba tylko Formica sanguinea poradzi sobie z odpakowaniem poczwarek. Nie widziałem, aby królowe Chthonolasius czy kartonówki interesowały się poczwarkami, tym zajmowały się robotnice Lasius niger. Także poprawniejsze sformułowanie brzmiałoby "trzeba przeprowadzić tak zwaną adopcję na robotnicach lub robotnicach i poczwarkach gatunku na którym naturalnie pasożytuje".
*Polecam kontent z hodowli Mrówek **#SHORTSY** co tydzień z rozwoju koloni, Play listy 6 gatunków kanał (MrówencjuszeXD) sorka za hamaką reklamę ale jakoś trzeba się wybić XD*
I tutaj też jeszcze jedno pytanie jakiej średnicy probówki najlepiej zakupić myślałem o 25mm i 16mm. 25mm ze względu na to że bardzo zainteresowały mnie mrówki z rodzaju Camponotus i wydaje mi się że taki rozmiar powinien być dla nich najlepszy Natomiast 16mm jako 'uniwersalna' probówka do reszty mrówek. I teraz czy 16mm jako uniwersalna probówka i 25mm jako probówka dla mrówek z rodzaju Camponotus będzie najlepszym rozwiązaniem? Czy może jednak powinienem wybrać inne średnicę lub więcej rodzajów probówek.
Hej, na chwilę obecną nie mam żadnego publicznego kontaktu, pomyślę o tym niebawem:) Co do probówek- 25mm to duża probówka, nadaje się dla większych Camponotus, 16mm dla Formica spp., Messor i szybko rozwijających się mniejszych mrówek, polecam też próbówki 10mm, zajmują mniej miejsca i nadają się dla wielu gatunków mrówek. No chyba, że chcesz porobić przegródki i dłużej trzymać mrówki w probówkach, to faktycznie 16mm można uznać za uniwersalne:)
Panie mrówczarzu!! Potzrebuje twojej pomocy ! Złapałem 3królowe Myrmica SP i 1robotnica ,królowe mają już 8larw oraz NIC nie chcą jeść ! Halo one nie jedzą już 6dni a mają miud i moncznika w prubuwce i po 2 nie wiem o nich za duzo .pomożesz?
Krok 1.Uspokój się nie panikuj 2.Mrówki gdy nie jedzą to znaczy że nie są głodne. 3. Postaw miód na arenie lub w probówce będziesz miał pewność że jak będą głodne to zaczną szukać jedzenia znajdą pojedzą i już . A po 4. kolonia jest mała więc może w nocy poszły do miodu pojadły i wróciły ale jest ich tak mało że tego nie widać. Mam nadzieje że pomogłem :)
Zgadzam się z poprzednikiem. Najwyraźniej mrówki nie są głodne, bądź zjadają śladowe ilości. Poobserwuj larwy przez jakiś, czy rosną. To, że jest tylko jedna robotnica, trochę spowalnia rozwój kolonii.. Ale cierpliwości, jak pojawią się kolejne, rozwój kolonii przyspieszy:)
Nie uwierzycie mam 2 wiadomości 1 bardzo dobra 2 bardzo zła : zacznijmy od 1 złapalem królową gatunku którego nie znam oraz zła wiadomość: Kolonia Myrmica SP PADŁA 😞😭
To zależy od wielkości kolonii.. Miód na arenie musi być zawsze, jeśli nie zjedzą wszystkiego w ciągu kilku dni, należy wymienić na świeży i zmniejszać dawkę. Ilość białka zależy od ilości larw - im więcej tym częściej:)
Od 1 dnia hoduje mrówki ale nie mam królowej.... Czy jest możliwość że moje mrówki zaczną budować gniazdo czy raczej nie??? Jak mam zrobić im formikarium???? Proszę o odpowiedź.
To zależy czy będą miały podstawy tak sądzić.. Musiałyby wyczuć wilgoć, żeby zacząć kopać akurat w tym miejscu, w przeciwnym razie to będzie kwestia przypadku:)
Sprawa jest dosyć skomplikowana, bo generalnie mrówki możemy podzielić na dwie grupy: rozpoznawalne na pierwszy rzut oka i takie, których bez konkretnej wiedzy i przyrządów optycznych nie idzie rozróżnić:) Przy tych drugich ograniczamy się do określenia jedynie rodzaju lub podrodzaju np. Myrmica sp. albo Chthonolasius sp. A żeby nauczyć się rozpoznawać to trzeba przestudiować jakiś atlas, oglądać zdjęcia w necie, ewentualnie skorzystać z klucza do oznaczania, i porównywać z egzemplarzami spotykanymi na żywo. Z czasem umiejętności przyjdą, innej drogi nie ma:)
Nie trzeba, zlodziejki zakładają kolonię metodą klasztorną. Faktycznie są pasożytami, praktykują lestobiozę, ale na etapie zakładania kolonii nie ma to znaczenia.
Nie ma zasady, to zależy od wielu czynników.. Może złożyć już po kilku godzinach, ale może też zwlekać z tym nawet parę tygodni. Najczęściej jednak trzeba czekać 1-3 dni
najłatwiej jak będziesz próbował zidentyfikować mrówki w twojej okolicy. polecam "mrówki środowisk leśnych Polski". genialny poradnik, i klucz do identyfikacji. jak nie masz mikroskopu to możesz próbować porównać do zdięć z neta
Świetny film! Tylko jedno pytanie - jak zabezpieczyć watę w probówce przed pleśnią? Ilekroć próbowałem założyć w ten sposób hodowlę, za każdym razem wata pleśniała i wszystko szło na marne :/
U mnie też często grzyby atakują watę, ale w większości przypadków jest to nieszkodliwe.. Żeby zminimalizować ryzyko pojawienia się pleśni należy wykonać first step w sterylnych warunkach - wyparzyć probówkę, użyć przegotowanej i przefiltrowanej wody, umyć ręce przed wzięciem waty (sama wata też musi być czysta/niezakurzona), nawet narzędzie którym wciska się watę do probówki musi być czyste..
dzień dobry Panie mrówczarzu 😊 od jakiegoś czasu zajmujemy się mrówkami i chcemy zapewnić im jak najlepsze warunki, czy jest możliwość uzyskania do Pana jakiegoś kontaktu ? Pozdrawiamy Weronika i Łukasz z WarsawSpiders 🖐
Witam, szczerze mówiąc nie mam żadnego publicznego kontaktu, może kiedyś założę jakiegoś ogólnodostępnego maila, ale nie w tej chwili, bo teraz mam takie urwanie głowy, że zapewne bym na pocztę nie zaglądał..:) Tak z ciekawości zapytam, jak mógłbym Państwu pomóc?:) Bo w sumie najistotniejsze zagadnienia poruszam w filmach..:) Pozdrawiam również;)
oglądam to cały czas od 2k19 i zawsze na podwórku miałem rójke lasius ninger NA PODWÓRKU a więc to tak wygląda : ubieram kapcie bo po co buty biore jakiś pojemnik wychodze 5 metrów z 60 królowych gania sobie vi poprostu biore i tak w około2 minuty mam już królową w tym roku zrobie to samo
Jak nie ma części uskrzydlenia to znaczy, że jest po rójce - czasami zdarza się, królowa przy wyłamywaniu skrzydeł "przeoczy" któreś, ale nie powinno stanowić to problemu:)
okej, więc mam doniczke z zasadzoną roślinką, przez pewien okres stała na dworze a mieszkam na skraju lasu więc zadomowily się w niej lasius flavus i jestem pewien że królowa jest z nimi bo mrówek przybywa, jakiś pomysł jak odłowić taką kolonię zeby przenieść do formi?;)
Mogą, ale to dosyć skomplikowane. Generalnie to, że są znalezione obok siebie, nie oznacza, że się znają:) - raczej są sobie obce. Jeśli jest to gatunek poliginiczny, to nie powinno być problemu z założeniem kolonii wielomatecznej. Natomiast jest coś takiego jak pleometrozja, którą czasami stosują gatunki monoginiczne (np. Lasius flavus). Polega na tym, że kilka królowych zakłada jedną kolonię, co znacznie przyspiesza rozwój w pierwszych etapach, a gdy pojawią się już robotnice, zaczynają likwidować nadmiarowe królowe, aż zostanie jedna - przykre, ale prawdziwe:)
@@drmrowczarz już jej przeszło nie wiem coś ją znów kikneło że znów ma dużo jajek
3 ปีที่แล้ว
@@drmrowczarz Moja ma podobną sytuację. Nawet po zimowaniu. Opcja z niezaplemnieniem odpada, bo zniosła jaja i ma robotnice. Zakończyłem hibernację i nie czerwi. Robotnice i królowa nie chcą również przyjmować pokarmu (muszki owocówki i miód). Co mam zrobić??
W zasadzie dałoby radę użyć małego słoiczka, ale wtedy trzeba pamiętać o regularnym nawilżaniu np. wacika w roli poidełka. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że później, kiedy kolonia zacznie się rozrastać, i tak trzeba będzie przenieść mrówki do formikarium
@@drmrowczarz dodam że mam jeszcze jedna w pudełku złapałem ją 2 dni temu myślę czy by nie zrobić tak że jak by ta która jest w pudełku miała potomstwo to jak się wykluje to w tym słoiku zrobię jej mała arenę a w pudełku „mieszkanie" a ta która jest w słoiku wypuszczę w bezpieczne miejsce przynajmniej taki mam plan co sądzisz?
Witam. Mam pytanie, ostatnio złapałem królową. Czy mogę jakoś przesłać zdjęcie do rozpoznania? Bo nie wiem jak postępować dalej. Może istnieje jakaś literatura na temat mrówek.... Jeśli tak proszę o tytuły...
Niestety nie mam żadnego publicznego adresu, pod który można coś pisać/wysyłać. Możesz krótko opisać jak wygląda, może uda się ją oznaczyć.. Albo wejdź na forum Ants of Poland, tam w zakładce identyfikacja jest bardzo fajnie opracowany fotograficzny klucz do oznaczania:)
Maciej Ignaciuk, już się biorę!:D Tak prawdę mówiąc sam nie wiem, mam teraz mało wolnego czasu..:/ Napewno nie wcześniej niż za tydzień, nie chcę nic obiecywać..
Jeszcze coś o zakazie hodowli mrówek chronionych 👍👍
W następnym filmie z cyklu wspomnę o tym. Ponadto planuję zrobić jeden film poświęcony wyłącznie temu zagadnieniu, ale jeszcze dokładnie nie wiem kiedy..:) Dzięki!
@@drmrowczarz może jakiś filmy nagrasz
W innym filmie jet
@@drmrowczarz kiedy film nowy?
@@drmrowczarz Mistrzu kiedy film? :D
Ja pier.... w końcu ktoś mówi na temat i na poziomie.
Jak grzyby po deszczu powstają kanały o mrówkach a tu proszę facet z taką wiedzą.
Petarda! Niby niepozorny poradnik nt. początków hodowli, a jednak film dokumentalny rodem z National Geographic :D Z niecierpliwością czekam na następne.
Prawda
Najlepszy poradnik o mrówkach jaki mozna znaleźć na polskim yt
prawdopodobnie jest to pierwszy filmik obejrzany przez wszystkich poczatkujących na tym kanale, Świetny materiał i humor, oby tak dałej , sztos
Te nazwy w trakcie filmu serio uczą gatunkow mrówek! Dziękujemy:D
Kto ogląda 10 raz ?
Ja 13
Ja
Ja 2
Ja16
Co jakiś czas wracam zmarnować czas XD wszystko pamiętam ale super się słucha hehe
Super film. Prosto i na temat bez zbędnych wywodów. Pozdrawiam.
Wejdź w muj kanał nazwa mruwki123
Trzy lata a ja wciąż to oglądam przed każdym założeniem kolonii
ME TO
Ale z Ciebie pozytywny świr. Szacunek za ciekawe hobby.
Wyjątkowo dobrze nakręcone filmy o mrówka, pozdrawiam 😉
A może kiedyś film o roztoczach
Kolejny Ciekawy Film trzymający poziom:D No i była chwila z humorem:D:D:D Pozdrawiam i dalszych sukcesów życzę:D
Dobra dawka wiedzy, dzięki 😊 tylko ten strój rzeźnika , weterynarza - dzieci mi dziś nie zasną 😉
💯 się zgadzam z odłowem, i :) świetny materiał dla nowych hodowców
Cześć, fajnie że starasz się dostarczać wiedzy! Sam zastanawiam się nad założeniem kolonii jakiś mało wymagających mrówek. Zastanawiam się jednak nad kilkoma kwestiami, których nie poruszyłeś w filmie:
1 - Jaka temperatura powinna być utrzymywana w formikarium? Chodzi mi o gatunki występujące w Polsce.
2 - Jak często należy karmić mrówki?
3 - Czy formikarium może stać w świetle słonecznym czy raczej powinno być to miejsce zacienione
4 - Jak wygląda możliwość zasadzenia żywych roślin na arenie? Np. jakiś kaktusów wymagających małej ilości wody i z płytkim systemem korzeniowym?
Cześć! Nie poruszałem wszystkich kwestii, bo zwyczajnie nie da się tego zrobić w jednym filmie:) Będą omawiane w innych filmach. Postaram się krótko odp na Twoje pytania.
1. Temperatura pokojowa (20-22*C) wystarcza, aby kolonie większości polskich mrówek mogły normalnie funkcjonować.
2. Zależy od wielkości kolonii. Kolonie startujące wystarczy 1-2 razy w tygodniu, a bardziej rozwinięte nawet co drugi dzień. Najlepiej obserwować swoje mrówki i nauczyć się ich potrzeb:)
3. Jak najbardziej można, ale trzeba zasłonić część gniazdową i nie stawiać formikarium bezpośrednio na działanie promieni słonecznych, żeby mrówek nie "upiec".
4. Można zrobić wiwarium, gdzie podłożem jest ziemia, posadzić rośliny, normalnie podlewać i dać mrówkom budować mrowisko w tej ziemi, albo mało wymagające rośliny (jak kaktusy) wsadzić w małe pojemniczki, ustawić na arenie i zakamuflować "doniczki". Można też czymś zabezpieczyć dostęp do ziemi (np. siatką), żeby mrówki w niej nie kopały.
@@drmrowczarz wielkie dzięki :)
Doktorze! Przewidziałeś KORONAWIRUSA rok temu i nic nie mówiłeś!?
Nie chciałem siać paniki:D
Dobre xDD
Dobry poradnik, dużo wiedzy w jednym miejscu, dzięki!
Ale jak te mrówki odróżnić, to ja nie wiem 😂
Super !!! Czekam na kolejne odcinki :D
O wróciłeś :D
Tak zapowiada się świetnie
Fajny film. Zajmujesz się tylko mrówkami, czy hodujesz też coś innego np. ptaszniki?
Dzięki! Mam tylko mrówki i nie planuję hodowli innych zwierząt. Chyba, że są bezpośrednio związane z mrówkami, jak np. larwy mrówkolwa:)
@@drmrowczarz Zrobisz odcinek "Jak hodować mszyce w formikarium"? Jestem początkującym mrówczarzem i dzisiaj zacząłem karmić mszyce koniczyną i stokrotkami. Może coś z tego wyjdzie.
@@jedenzwielumrowczarzy5115pokrzywa karm zasadz im
Hej mam pytanie:
1. Ile czasu trzeba grzać mrówką?
2. Skąd mam wiedzieć jaka jest temperatura w gnieździe?
3. Czy jak podaje owady to po pewnym czasie mam je zabierać?
4. Czy miód trzeba rozrabiać z wodą?
Z góry dziękuję za odpowiedź
(Jeżeli ta informacja jest potrzebna to chodzi mi o Camponotus Fedtschenkoi)
1. Najlepiej grzać przez cały czas oprócz przygotowywania oraz wybudzania kolonii z hibernacji
2. Najlepiej zaopatrzyć się w termostat i (jeżeli gniazdo jest bezpośrednio podłączone do areny tzn bez wężyka) umieścić go na arenie, jeżeli natomiast gniazdo jest oddzielone najlepiej umieścić takowy na najbardziej oddalonym od ogrzewania miejscu
3. Zabierać w przypadku, w którym albo przez dłuższy czas go nie wezmą, albo gdy go wezmą ale później wyniosą, ponieważ są to wtedy odpady bez żadnej wartości
4. Niekoniecznie, aczkolwiek ja polecam ci kupić hydrożel i robić go z rozcieńczonego w stosunku 1:1 miodu. Wtedy na 100% robotnice się w nim nie utopią, a będą mogły z niego czerpać korzyści
Jakbyś jeszcze miał jakieś pytanie to pisz
Super materiał Dzięki i pozdrawiam
Ojj ja oglądałem i filmy i szkoliłem się na ten temat około 0,5 roku!
Aktualnie mam kolonię Lasius Niger w lodówce hehe
Gotta catch them all!
Ja w tym roku poluje na flavusy
Mam pytanie jeśli złapie królowa to muszę wsadzić też robotnice do królowej?
Doktorze marzymy o nowych filmikach.
Szczerze mówiąc ja też:) ale życie mnie dociska..
Jezu doktorze wracaj jak najszybciej ja już 50 raz każdy film przestudiowałem
Doktorze pytanko jeśli chodzi o zagraniczne mrówki też pan choduje?
Witam zostawiam pierdoły 👍
Pozdrawiam z Olkusza 🙋
mam pytanie jaką probówke polecasz dla Losius niger?
Ja mam taki problem doktorze... Moja q solenopsis fugax nie ma dwóch tylnych nóg i nie składa jaj od około dwóch miechów. Da się ją jakoś uratować?
Hyba nie
Zimowałeś/aś ją?
@@jaamilek2465 tak ale już nieważne bo ostatnio znalazłem ją martwą w dwóch częściach:(
Świetny, bogaty w informacje film. Pozdrawiam.
Piękne te mróweczki 😍
Jesteś zajebisty
15:23 Jedna drobna uwaga: do poczwarek należy dodać troche robotnic, jedną na max 10 poczwarek, bo z polskich tymczasowych pasożytów chyba tylko Formica sanguinea poradzi sobie z odpakowaniem poczwarek. Nie widziałem, aby królowe Chthonolasius czy kartonówki interesowały się poczwarkami, tym zajmowały się robotnice Lasius niger. Także poprawniejsze sformułowanie brzmiałoby "trzeba przeprowadzić tak zwaną adopcję na robotnicach lub robotnicach i poczwarkach gatunku na którym naturalnie pasożytuje".
*Polecam kontent z hodowli Mrówek **#SHORTSY** co tydzień z rozwoju koloni, Play listy 6 gatunków kanał (MrówencjuszeXD) sorka za hamaką reklamę ale jakoś trzeba się wybić XD*
Fajny film
@@kropkakropka35 to fajny czy nudny
Ja znalazłam rójkową królową u siebie w domu. Mieszkam na 2 piętrze xD
A ja znalazłem królową chthonolasius w domu, była uskrzydlona i zaczęła latać koło lampy... xD oczywiście wypuszczona
Super film
lasius niger najlepszy gatunek dla początkujących (ale jak i wiekszość mrówek ( !!zimujemy!! ))
Po 1 większość mrówek właśnie nie jest dla początkujących
Po 2 wszyskie mrówki trzeba zimować, jeśli królowa zapadnie w stagnacje
W moim ogrodzie rójka jest od maja do września i około lipca w powietrzu jest na oko z 200 zakrojonych krolowych
Hej, jest jakaś możliwość się z Tobą skontaktować, ponieważ mam kilka pytań odnośnie hodowli??
I tutaj też jeszcze jedno pytanie jakiej średnicy probówki najlepiej zakupić myślałem o 25mm i 16mm.
25mm ze względu na to że bardzo zainteresowały mnie mrówki z rodzaju Camponotus i wydaje mi się że taki rozmiar powinien być dla nich najlepszy
Natomiast 16mm jako 'uniwersalna' probówka do reszty mrówek.
I teraz czy 16mm jako uniwersalna probówka i 25mm jako probówka dla mrówek z rodzaju Camponotus będzie najlepszym rozwiązaniem? Czy może jednak powinienem wybrać inne średnicę lub więcej rodzajów probówek.
Hej, na chwilę obecną nie mam żadnego publicznego kontaktu, pomyślę o tym niebawem:) Co do probówek- 25mm to duża probówka, nadaje się dla większych Camponotus, 16mm dla Formica spp., Messor i szybko rozwijających się mniejszych mrówek, polecam też próbówki 10mm, zajmują mniej miejsca i nadają się dla wielu gatunków mrówek. No chyba, że chcesz porobić przegródki i dłużej trzymać mrówki w probówkach, to faktycznie 16mm można uznać za uniwersalne:)
Panie mrówczarzu!! Potzrebuje twojej pomocy ! Złapałem 3królowe Myrmica SP i 1robotnica ,królowe mają już 8larw oraz NIC nie chcą jeść ! Halo one nie jedzą już 6dni a mają miud i moncznika w prubuwce i po 2 nie wiem o nich za duzo .pomożesz?
Krok 1.Uspokój się nie panikuj 2.Mrówki gdy nie jedzą to znaczy że nie są głodne. 3. Postaw miód na arenie lub w probówce będziesz miał pewność że jak będą głodne to zaczną szukać jedzenia znajdą pojedzą i już . A po 4. kolonia jest mała więc może w nocy poszły do miodu pojadły i wróciły ale jest ich tak mało że tego nie widać. Mam nadzieje że pomogłem :)
Ok wielkie dzięki
Zgadzam się z poprzednikiem. Najwyraźniej mrówki nie są głodne, bądź zjadają śladowe ilości. Poobserwuj larwy przez jakiś, czy rosną. To, że jest tylko jedna robotnica, trochę spowalnia rozwój kolonii.. Ale cierpliwości, jak pojawią się kolejne, rozwój kolonii przyspieszy:)
Nie uwierzycie mam 2 wiadomości 1 bardzo dobra 2 bardzo zła : zacznijmy od 1 złapalem królową gatunku którego nie znam oraz zła wiadomość: Kolonia Myrmica SP PADŁA 😞😭
Witam, super forma poradnika az chce sie ogladać!
Mam pytanko w 3:13 pojawia sie karmidelko w probowce, gdzie mozna takie konkretnie zdobyć ?
Dzięki!:) Karmidełka robię sam (wycinam małe prostokąty z plastiku/plexi i nawiercam w nich płytkie otwory)
Mam pytanie, czego można użyć zamiast probówki do zrobienia first stepa?
Co kupić Danielowi na urodziny? Urodziny-Patrz co mikołaj przyniósł🤦♂️🤦♂️🤦♂️
chyba nie zrozumiales
@@FIFI-kw8ri może :p
Ile razy karmic mrówki miodrm i hemoglobinami
To zależy od wielkości kolonii.. Miód na arenie musi być zawsze, jeśli nie zjedzą wszystkiego w ciągu kilku dni, należy wymienić na świeży i zmniejszać dawkę. Ilość białka zależy od ilości larw - im więcej tym częściej:)
Od 1 dnia hoduje mrówki ale nie mam królowej.... Czy jest możliwość że moje mrówki zaczną budować gniazdo czy raczej nie??? Jak mam zrobić im formikarium???? Proszę o odpowiedź.
Hodowanie kolonii mrówek bez królowej niestety nie ma sensu..
ja mam kolonię temnothorax sp. około 30 robotnic, ile ja się żołędzi na łupałem to masakra :)
Wejdź w muj kanał nazwa mruwki123
Łał jak można zrobić tyle błędów ortograficznych w jednym zdaniu + mieć błąd w nicku i na końcu mieć 123
Witam, można zmusić samca i samicę by się zapłodnili? Znalazłem tylko taką ze skrzydłami
Siemka pytanko mam, jak zasypalem wejscie do czesci gniazdowej w formikarium, to mrowki sobie ogarna ze tam dobry kwadrat beda miec ?
To zależy czy będą miały podstawy tak sądzić.. Musiałyby wyczuć wilgoć, żeby zacząć kopać akurat w tym miejscu, w przeciwnym razie to będzie kwestia przypadku:)
@@drmrowczarz Dziekuje za odpowiedz :)
Jak rozpoznać gatunki mrówek ? Jak złapie kilka królowych. Niektóre są podobne do innych gatunków.
Sprawa jest dosyć skomplikowana, bo generalnie mrówki możemy podzielić na dwie grupy: rozpoznawalne na pierwszy rzut oka i takie, których bez konkretnej wiedzy i przyrządów optycznych nie idzie rozróżnić:) Przy tych drugich ograniczamy się do określenia jedynie rodzaju lub podrodzaju np. Myrmica sp. albo Chthonolasius sp. A żeby nauczyć się rozpoznawać to trzeba przestudiować jakiś atlas, oglądać zdjęcia w necie, ewentualnie skorzystać z klucza do oznaczania, i porównywać z egzemplarzami spotykanymi na żywo. Z czasem umiejętności przyjdą, innej drogi nie ma:)
Witam, gdzie można dostać takie karmidelko, które wkładasz do probówek?
Pozdrawiam :)
sam robi, z kawałku plastiku wycina płytki otwór mini wiertelkiem pogrubia i gotowe
Czyli w przypadku złodziejek też trzeba przeprowadzić adopcję?
Nie trzeba, zlodziejki zakładają kolonię metodą klasztorną. Faktycznie są pasożytami, praktykują lestobiozę, ale na etapie zakładania kolonii nie ma to znaczenia.
@@drmrowczarz ok dziękuję
Mam First stepa w probówce o szerokości 16mm czy nie wywoła to u mojej królowej śmierci
Super poradnik 👍 co jest użyte jako karmnik w probówce????
Świetny film. Tylko mam jedno pytanie, po ilu dniach od zaplemnienia królowa sklada jaja ?
Nie ma zasady, to zależy od wielu czynników.. Może złożyć już po kilku godzinach, ale może też zwlekać z tym nawet parę tygodni. Najczęściej jednak trzeba czekać 1-3 dni
Jak nauczyć się podstawowych gatunków mrówek i ich rozpoznawania? I jakie strony na których mogę zdobyć o tym wiedzę pan poleca?
Atlas mrówek online poczytaj trochę i się nauczysz
Ja od kilku lat interesuje się mrówkami i podstawowe gatunki znam
najłatwiej jak będziesz próbował zidentyfikować mrówki w twojej okolicy. polecam "mrówki środowisk leśnych Polski". genialny poradnik, i klucz do identyfikacji. jak nie masz mikroskopu to możesz próbować porównać do zdięć z neta
Jak długo trzeba czekać aż królowa złoży jaja?
Nie ma zasady - od kilku godzin do kilku tygodni:) Jeśli ma spokój, to zazwyczaj około 1-3 dni
Dr mrówaczarz prosze wróc na yt
Świetny film! Tylko jedno pytanie - jak zabezpieczyć watę w probówce przed pleśnią? Ilekroć próbowałem założyć w ten sposób hodowlę, za każdym razem wata pleśniała i wszystko szło na marne :/
U mnie też często grzyby atakują watę, ale w większości przypadków jest to nieszkodliwe.. Żeby zminimalizować ryzyko pojawienia się pleśni należy wykonać first step w sterylnych warunkach - wyparzyć probówkę, użyć przegotowanej i przefiltrowanej wody, umyć ręce przed wzięciem waty (sama wata też musi być czysta/niezakurzona), nawet narzędzie którym wciska się watę do probówki musi być czyste..
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :) Postaram się zastosować do tych rad następnym razem.
Kozak!
Czemu on już nie nagrywa
Ma ktoś pomysł, jak przenieś taka mało kolonie do ogrodu ? Wiecie, kopce itd. czy jest w to w ogóle możliwe?
Te ze skrzydełkami mrówki u nas występujące to zawsze są królowe?
Skrzydełka posiadają królowe i samce
dzień dobry Panie mrówczarzu 😊 od jakiegoś czasu zajmujemy się mrówkami i chcemy zapewnić im jak najlepsze warunki, czy jest możliwość uzyskania do Pana jakiegoś kontaktu ? Pozdrawiamy Weronika i Łukasz z WarsawSpiders 🖐
Witam, szczerze mówiąc nie mam żadnego publicznego kontaktu, może kiedyś założę jakiegoś ogólnodostępnego maila, ale nie w tej chwili, bo teraz mam takie urwanie głowy, że zapewne bym na pocztę nie zaglądał..:) Tak z ciekawości zapytam, jak mógłbym Państwu pomóc?:) Bo w sumie najistotniejsze zagadnienia poruszam w filmach..:) Pozdrawiam również;)
Bajer film😂
ale pytanko czy w przypadku krolowej mrowek klasztornych to nie musimy dawac jej miodu czy cos?
Nie musimy jej karmić aż do pierwszych robotnic. Potem już trzeba karmić:)
Chłop rok temu wiedział o pandemi xd
oglądam to cały czas od 2k19 i zawsze na podwórku miałem rójke lasius ninger NA PODWÓRKU a więc to tak wygląda :
ubieram kapcie bo po co buty biore jakiś pojemnik wychodze 5 metrów z 60 królowych gania sobie vi poprostu biore i tak w około2 minuty mam już królową
w tym roku zrobie to samo
mam pytanie znalazłem królową z jednym skrzydłem włożyłem do probówki czy to źle
Jak nie ma części uskrzydlenia to znaczy, że jest po rójce - czasami zdarza się, królowa przy wyłamywaniu skrzydeł "przeoczy" któreś, ale nie powinno stanowić to problemu:)
✨MAmO jA ćIę MuWkI Mrówki nie ma mowy! Będą łazić po mieszkaniu!✨ Nigdy nie zapomnę tego w życiu
Cześć, mam pytanie do doktorka i innych osób 😉
Jaki gatunek najciekawszy do gniazda ziemnego nie musi być europejski
Messor barbarus
okej, więc mam doniczke z zasadzoną roślinką, przez pewien okres stała na dworze a mieszkam na skraju lasu więc zadomowily się w niej lasius flavus i jestem pewien że królowa jest z nimi bo mrówek przybywa, jakiś pomysł jak odłowić taką kolonię zeby przenieść do formi?;)
@@Uiti37 hmm nie ;) wypuściłem je na wolność:p
hej mam takie pytanie czy krulowe znalezione obok siebie z tego samego gatunku mogą stworzyć jedną kolonie
Mogą, ale to dosyć skomplikowane. Generalnie to, że są znalezione obok siebie, nie oznacza, że się znają:) - raczej są sobie obce. Jeśli jest to gatunek poliginiczny, to nie powinno być problemu z założeniem kolonii wielomatecznej. Natomiast jest coś takiego jak pleometrozja, którą czasami stosują gatunki monoginiczne (np. Lasius flavus). Polega na tym, że kilka królowych zakłada jedną kolonię, co znacznie przyspiesza rozwój w pierwszych etapach, a gdy pojawią się już robotnice, zaczynają likwidować nadmiarowe królowe, aż zostanie jedna - przykre, ale prawdziwe:)
U mnie agorafobia to lęk przed małą a dostateczną przestrzenią i nwm co zrobić?
Szybkie pytanie czemu moja królowa Lasius Niger ma tylko 5 robotnic i dalej nie czerwi ???
Lasius niger zwykle nie mają problemów z czerwieniem. Spróbuj podać im więcej białka, albo przezimować w lodówce.
@@drmrowczarz już jej przeszło nie wiem coś ją znów kikneło że znów ma dużo jajek
@@drmrowczarz Moja ma podobną sytuację. Nawet po zimowaniu. Opcja z niezaplemnieniem odpada, bo zniosła jaja i ma robotnice. Zakończyłem hibernację i nie czerwi. Robotnice i królowa nie chcą również przyjmować pokarmu (muszki owocówki i miód). Co mam zrobić??
Pytanie czy mogę mieć królowa zamiast w probówce to w słoiku z dopływem powietrza czy lepiej nie?
W zasadzie dałoby radę użyć małego słoiczka, ale wtedy trzeba pamiętać o regularnym nawilżaniu np. wacika w roli poidełka. Należy również wziąć pod uwagę fakt, że później, kiedy kolonia zacznie się rozrastać, i tak trzeba będzie przenieść mrówki do formikarium
@@drmrowczarz robię tak i na razie czekam na pierwsze jajka mam ją 4 dni więc chyba jeszcze jest czas
@@drmrowczarz dodam że mam jeszcze jedna w pudełku złapałem ją 2 dni temu myślę czy by nie zrobić tak że jak by ta która jest w pudełku miała potomstwo to jak się wykluje to w tym słoiku zrobię jej mała arenę a w pudełku „mieszkanie" a ta która jest w słoiku wypuszczę w bezpieczne miejsce przynajmniej taki mam plan co sądzisz?
Wideo, sam temat - super. No po co ten cyrk z maską, czarnymi okularami?
Nie każdy chce pokazywać swój wizerunek a w przypadku mrówczarza jego kanał nie skupia się na jego osobie zresztą każdy robi jak chce.
a jak sprawdza sie gatunek mrówki
Dasz link do sklepu z akcesoriami do mrówek?!
Hodzi o żarcie dla nich
@@yashin75 np. Antcenter, AntHillShop, Ant3d, Antkeeper, AntOnTop, ANT-ek, Kraina Mrówek, Cheap Qeens, Mrowkoyad, Vantis terra... Jest ich pełno.
@ ant center zdecydowanie odradzam
Mi się niestety udało łapać tylko dwie lasius Niger i jedną myrmica.Tydzień szukałem Lasius Flavus aż w końcu dałem sobie siana od bociana
L. flavus największe rójki ma w sierpniu, więc nic straconego:)
@@drmrowczarz zgadzam się, nic straconego, u mnie dużo jest rójek flavusków:))
@@meants5817 A gdzie mieszkasz?
@@marcinp2433 W Województwie Podkarpackim
@@meants5817 ja na opolsce
ta? ja mam z 15 robotnic a jak wymieniam talerzyk to wszystkie sie rzucają na wyjście
Czym je karmić i co jaki Czas?
Witam. Mam pytanie, ostatnio złapałem królową. Czy mogę jakoś przesłać zdjęcie do rozpoznania? Bo nie wiem jak postępować dalej. Może istnieje jakaś literatura na temat mrówek.... Jeśli tak proszę o tytuły...
Niestety nie mam żadnego publicznego adresu, pod który można coś pisać/wysyłać. Możesz krótko opisać jak wygląda, może uda się ją oznaczyć.. Albo wejdź na forum Ants of Poland, tam w zakładce identyfikacja jest bardzo fajnie opracowany fotograficzny klucz do oznaczania:)
Dr Mrówczarz można wiedzieć kiedy będzie następny film? Albo chociaż czy będzie w przeciągu tygodnia? Dziękuję serdecznie
Maciej Ignaciuk, już się biorę!:D Tak prawdę mówiąc sam nie wiem, mam teraz mało wolnego czasu..:/ Napewno nie wcześniej niż za tydzień, nie chcę nic obiecywać..
@@drmrowczarz Spoko, poczekam, bo warto :D
Maciej Ignaciuk, dzięki:D
Miałem szczęście łapiąc pierwszą królową. Głupi ja wziąłem uskrzydloną, a ta po kilku tygodniach oderwała skrzydła i złożyła jaja.
Mam pytanie crzy mesor barbarus jedzą miud
Czasami się zainteresują, ale z reguły nie jedzą - nie ma sensu dawać im miodu.
Czy nigdzie momenty są dla beki?
Znasz jakieś mrówki które żywią się nasionami i nie tylko ale żeby nasiona też jadły
Messor
Wie ktoś może gdzie kupić poczfarki lasius flavus
A co to POCZFARKI?
Posiadasz albo planujesz mieć harpegnatos venator
Nie posiadam i nie planuję:)
ten początek to na 101% się pojawia
👍
U mnie na podwurku znalazłem 32 krulowe
A jak rozpoznać co to są za mrówki i jakiego są typu?
Niby są jakieś klucze i atlasy, ale początkującym najprościej wpisywać w przeglądarce nazwę gatunku i pooglądać grafikę:)
Lasius Niger nigdy nie będzie na skraju wyginięcia mrówki przeżyły epokę dinozaurów nie da się ich wytępić
KeRoKo 4 człowiek potrafi
@@maciejignaciuk340 +1
Ja mam Q Camponotus fallax. Zrobisz o nich film???
Na kanale są dwa filmy o odłowionej kolonii C. fallax
@@drmrowczarz Wiem ale chodzi mi o dokładny opis gatunkowy (jakieś 20minutwiem że troche opisałeś w filmie jak im gniazdo robisz).
I bardziej pierwszych miesiącach kiedy sie poszczegulne kasty pojawiają
8:22 eciton burchelli XD
:D Tudzież Dorylus sp.:)