Díky za tohle video. Jsem rád, že někdo tak hezky shrnul můj oblíbený žánr. Jenom takový detail. Duna původně vyšla na tři části (Duna, Muad'Dib, Prorok)
upřímně duna jako kniha není nic moc. V podstatě Lawrence z Arábie ve scifi provedení ale film od lynche se mi esteticky líbil. Bohužel to samé nemůžu říct o nové verzi kterou jsem znuděný vypnul po pěti minutách.
A co Karel Čapek na toho si zapomněl. 🤔🤔 Čapek je zakladatel české scifi literatury a také vymyslel slovo robot, který se v scifi žánru používá dodnes. 😀❤️
8 หลายเดือนก่อน +5
Je to spíš podané z anglosaského světa. Mě tam zas trochu chybí Stanislav Lem a bratři Strugatští
Tohle si neodpustím. 😀 09:40 - není to Semper F.I., je to Semper Fi [fáj], což je zkratka pro semper fidelis = vždy věrný. Je to poměrně profláknuté heslo Americké námořní pěchoty. 😀
Len pre zaujímavosť - na Slovensku je najstarším scifi Hviezdoveda od Gustáva Reussa, kniha z roku 1856, teda o 9 rokov staršia než prvý román od Julesa Verna.
Star Wars aj Star Trek by sa dali považovať za Sci-Fanty. Star Wars kvoli Sile a Star Trek kvoli Reptilianský rasám ktoré mali predlohu pre svoje vzhlady vo Fantasy ( napríklad v Saurianoch a Jašteroch ).
Duna je podle mě taky z velký části fantasy, ale spousta lidí zapomíná na to že i StarTrek má telepatii a podobný věci, takže sice se to tvráří jako tvrdý sci-fi, ale jsou tam momenty kdy je to přesně naopak a na nějaký vědecký vysvětlování se vykašlou když se jim to zrovna nehodí.
@@Pidalin nie je to úplne tak ako píšeš. Aj Star Trek má Fantastty prvok a to sú práve tie už mnou spomínané Reptlianské ( Plazie) druhy ktoré sa podobajú Saurom a Jašterom s Fantasy. Ak myslíš Telepatiou, schopnosť Betazoidných Ludí rozonať v takmer všetkom živom a vnímavom nálady a celkové psychicke rozpoloženie, to je niečo ako vrodená Psychológia alebo Psychológia 2.0., čiže Veda nie Mágia, alebo máš pocit že Psychológovia, Psychiatri a Teraputi sú tri druhy mágov ? 😄 Prípadne si vysledoval ešte okrem podobnosti Reptilianských rás niake ďalšie konkrétne prvky a znaky ktore patria do žánru fantasty ? ( ak ano, vypíš ích ) Kde má Duna fantasty prvky ?, myslíš na Olgoj-a CHochroj-a ?, mytologickú bytosť s folklóru púšte Gobi ?, ale ten mal byť predsa iba jeden, nikto na ňom nejazdil a ešte bol aj opisom tela velmy odlišným, počul som ale že púštne červy v Dune sú sú podobné Drakom... na druhej strane Duna ale nespomína žeby červy chŕlili oheň ani žeby maly krídla, nesedí ani opis ích hláv ktoré sú tiež podobne červom zo Zeme nie drakom z mytológie Ľudského druhu, navyše toto v Dune na Arrakise sú Červy nie Plazy čiže bezstavovce nie stavovce. Ctené Matere a ích multigeneračná päť aj zo sponienkami sa dosahujú za pomoci drogy menom Voda Života ktorá ak sa ju človek naučí premeniť, má mať schopnosť odomknúť sponienky všetkých ženský predkov a v prípade Kwisatz-a Haderach-a aj všetkých mužských predkov čize multigeneračnú päť Ľudstva ako druhu, to by mohla byť ale len niaka pozmené realita či pokročilá schopnosť mozgu. Alebo obsahuje Duna ešte niake prvky ktore som si nevšimol a patria k Fantasty žánru
Vidím z čeho vycházíš a svým způsobem souhlasím. Ale nazývat to fantasy se scifi prvky je trochu stretch, není to spíš subžánr? Tahle logika se dá natáhnout i na Warhammer 40k a říkat tomu fantasy je až moc nerd stretch
Jen bych dodal, že prvním autorem dystopického románu je nejspíš Jevgenij Zamjatin s jeho románem My. Sám Huxley se při psaní Brave new world, tímto románem inspiroval.
Medojed veľmi dobré video, ale jedného veľmi dôležitého ambasádora sci-fi si nespomenul (možno som ho prepočul) a tým je Philip K. Dick, ktorý sa presne zaoberal tým, čo ťa na tomto žánre priťahovalo a ťažko sa to hľadá, čo nás robí tým kým sme? A presne sa zaoberá ľudskosťou (Blade Runner), implantovanými spomienkami (Total Recall), vedomím ovplyvneným drogami (A Scanner Darkly) a to spomínam len tie sfilmované diela, pre ľudí čo sú lenivý čítať 😅 Napriek tomu odporúčam prečítať knihy a ďakujem za tvoju tvorbu 😊
Tak biopunková kultura je rozhodně v trilogii Scotta Westerfielda: Leviathan, Behemoth, Goliath. Je to sice zároveň dieselpunk a young adult, ale není to špatné.
@@karinklang176 No, nejklasičtější postava dieselpunku je Batman, takže hodně dlouho... Ale samozřejmě poklona dieselpunku jsou filmy Rocketeer a Sky Captain And The World Of Tomorrow.
Akschualy není to semeper F I ale semper fi. Je to zkrátka pro semper fidelis což je heslo us marinaku. (myslím že to znamená navždy věrní nebo tak podobně)
Viděl jsem jen náhleďák, ale jdu křičet hned: Star wars nejsou sci-fi! Star wars jsou science fantasy. (Pokud je to zmíněno, omlovám se a můj komentář budiž manipulátor youtube algoritmu)
Vynechal jsi Karla Čapka a jeho díla jako R.U.R. či Továrna na absolutno nebo Válku s mloky ?? Mohl jsi mu dát aspoň čestnou zmínku. Sice nebyl spisovatel science fiction, protože psal všechno, ale vynechat ho..
Asi jsi na to začal koukat už jako moc starej a tak místo ponoření se do těch příběhů jsi koukal víc na papundeklový kulisy, dítěti je tohle jedno. Teda já jako první viděl asi až Novou Generaci kde už to bylo lepší. Ale když poznáš StarTrek, tak zjistíš že skoro všechny ostatní sci-fi seriály ho vykrádaj a všechny ty příběhy už byly ve StarTreku o desítky let dřív.
Zdravím, napíšu sem svůj názor (nikterak fundovaný nutno podotknout). Problém je dle mého v chápání, ale i špatném používání těch slov jako fantasy a sci-fi. Ono jde podle mého o přídavná jména, nikoliv podstatná, která jen upřesňují zasazení děje, ale né děj. Myslím tím označení filmu sci-fi je nedostačující, mělo by být sci-fi akční film, sci-fi komedie nebo fantasy román. Zkrátka samo o sobě to řekne jen "kde" ale ne "co". Pokud tam není ani sci-fi ani fantazy, předpokládá se , že jde o "real" tedy víceméně náš svět, ve kterém fungují naše přírodní zákonitosti a historie je víceméně stejná. Ona už definice rozdílu fantasy a sci-fi je trošku sporná. A dílo nakonec může být obojí - stačí nějaký kosmonaut z budoucnosti na planetě kde funguje magie. Dá se zjednodušit na to, že co je věda "budoucnosti" - tedy to co je asi možné, ale nám zatím nedostupné, jde o sci-fi, pokud jde o kouzla (myšleno i magičtí tvorové, mluvící zvířata, nadlidské schopnosti,...), to je fantazy. A to mluvení je hezký příklad. Budu přehánět a řeknu, že věda dokazuje, že vše kolem nás je jen frekvence hmoty a tu hmotu můžeme tvarovat narušováním té frekvence. Třeba nějakým přístrojem který vydává akustické resonance. Jde o sci-fi. Ale co když se naučíme ten zvuk napodobit pusou a bude vypadat třeba jako nějaké zaklínadlo správně vyslovené. Bude to vědecky podloženo, ale defacto jde o magii. Je to sci-fi nebo fantazy? A co když to zaklínadlo (třeba na ničení kamenů) budou další generace umět používat , ale už si nebudou pamatovat, proč to funguje. Pro ně je to čistá magie. V budoucnosti po válce budou "čarodějové" , kteří slovy budou ničit kameny, ale civilizace upadla a oni neví proč to dělají, jen že to funguje... bude to magie nebo věda? Pro ně nebo pro čtenáře? Co když veškerá kouzla jsou jen zbytky dávného vědeckého pokroku? Je to sci-fi nebo fantazy? No to jsem se tu pěkně vyzvracel, snad jsem někoho pobavil, mějte se pěkně. Jo a fakt mě zajímají odpovědi na ty otázky.
Ja osobne to zaraďujeme ako sci-fi ak to vzniklo vedecky aj ak si to už ľudia nepamätajú. (K tomuto pohľadu som došla pri čítaní kníh od Anne McCaffrey ((Pern)) a tá tam má dokonca aj telepatiu ktorá síce v príbehu má vedecké vysvetlenie ale čitateľ sa ho nedozvie.) Ale to si každý zhodnotí podľa svojho a teda objektívne to povedať nejde.
Pro mě bylo:
Scifi = vesmír, budoucnost, věda, mimozemšťani
Fantasy = středověk, kouzla, mýtické bytosti
😄
Na scifi mě baví,že se ty technologický věcičky často objeví v reálu 😊
Díky za tohle video. Jsem rád, že někdo tak hezky shrnul můj oblíbený žánr.
Jenom takový detail. Duna původně vyšla na tři části (Duna, Muad'Dib, Prorok)
upřímně duna jako kniha není nic moc.
V podstatě Lawrence z Arábie ve scifi provedení ale film od lynche se mi esteticky líbil.
Bohužel to samé nemůžu říct o nové verzi kterou jsem znuděný vypnul po pěti minutách.
Pěkný a ucelený výlet po historii a stopách sci-fi 👍
9:09 nebude do biopunku spadat i All Tomorrows? Mutování je tam nějakých 90% příběhu a je to naprosto užasné scifi.
Za mě jedno z nejlepších sci-fi posledních 10 let je (skoro) naprosto dokonalá série DARK 💪🔥🤘
Jo v 3s7e kdy to puzzle konečně zapadne do sebe,to uz me asi třikrát dostalo.
@@karinklang176 ten pocit když se na konci dozvíš že jak to celý skutečně je ti celý vyloží už ve druhým nebo třetím dílu
A co Karel Čapek na toho si zapomněl. 🤔🤔 Čapek je zakladatel české scifi literatury a také vymyslel slovo robot, který se v scifi žánru používá dodnes. 😀❤️
Je to spíš podané z anglosaského světa. Mě tam zas trochu chybí Stanislav Lem a bratři Strugatští
@ mě zas kromě Čapka taky chybí Phillip K. Dick a jeho scifi tvorba. ❤️😀
Jenom detail, slovo robot vymyslel Josef Čapek a Karel Čapek ho jen použil ve své hře RUR
zrovna jsem si nedávno kupoval pěkně ilustrovanou Válku s Mloky která nedávno znova vyšla
Tohle video je super. 👍🏻 A řekla bych, že nejlepší český scifi knížky jsou od Jakuba Maříka ze série Utss Salamis.
Potřebuju víc Tvých videí 😀 díky díky.. Ještě jsem to neviděl, ale očekávám kvalitní zpracování jako obvykle. 🎉❤
1:08 Ještě "žánr" animovaný, hraný a dobrodružný
Tohle si neodpustím. 😀 09:40 - není to Semper F.I., je to Semper Fi [fáj], což je zkratka pro semper fidelis = vždy věrný. Je to poměrně profláknuté heslo Americké námořní pěchoty. 😀
Proto prostě říkám, že čtu fantastiku a řadím tam sci-fi, fantasy i horror a se škatulkami se netrápím. :)
0:49 Není to náhodou Pošetilost mocných? :D Jeden z mojích nej filmů
Naprosto správně 🔥
Zhodneme sa že ludia sú ÚPLNE *MORBIUS*
1:08 westernovky bych asi taky počítal
"Postapo má své vlastní subžánry a na ty se vám teď možná tak vyseru" 😂😂
to mne dobře odjebala ta ponorka :D se zrovna léčím po zubech a jak vrták mi to projelo hlavou :D
5:08 Tf? Hazbin Hotel cameo přišlo celkem na random xD
Jsem ráda, že jsem tě našla člověče v komentářích. Říkala jsem si to samý :D
Já jsem pořád převážně scifovej, fantasy dost minimálně, hlavně taková ta tématika rozvoje kosmonautiky a objevování dálek kosmíru
Super práce!
Len pre zaujímavosť - na Slovensku je najstarším scifi Hviezdoveda od Gustáva Reussa, kniha z roku 1856, teda o 9 rokov staršia než prvý román od Julesa Verna.
já bych řekl že mnohdy má sci-fi a fantasy mnoho společného a v některých ať již filmech a nebo knihách prolínají , tak že díky za rozbor a zamyšlení
Nesleduji tyhle videa chronologicky tak jak byly vydány v čase ale konečně zminka o Červeným trpaslíkovi
Super přehled, za mě ještě Simmonsův Hyperion a Zpěv drozda od Tevise 👍
Z těch zakladatelů jsi ještě mohl zmínit Stanislawa Lema a Solaris.
Ale Star Wars má Sílu, což je měkký magický systém táže je to Fantasy s SciFi prvky XD
Star Wars aj Star Trek by sa dali považovať za Sci-Fanty.
Star Wars kvoli Sile a Star Trek kvoli Reptilianský rasám ktoré mali predlohu pre svoje vzhlady vo Fantasy ( napríklad v Saurianoch a Jašteroch ).
fantasy scifi pohádka
Duna je podle mě taky z velký části fantasy, ale spousta lidí zapomíná na to že i StarTrek má telepatii a podobný věci, takže sice se to tvráří jako tvrdý sci-fi, ale jsou tam momenty kdy je to přesně naopak a na nějaký vědecký vysvětlování se vykašlou když se jim to zrovna nehodí.
@@Pidalin nie je to úplne tak ako píšeš.
Aj Star Trek má Fantastty prvok a to sú práve tie už mnou spomínané Reptlianské ( Plazie) druhy ktoré sa podobajú Saurom a Jašterom s Fantasy. Ak myslíš Telepatiou, schopnosť Betazoidných Ludí rozonať v takmer všetkom živom a vnímavom nálady a celkové psychicke rozpoloženie, to je niečo ako vrodená Psychológia alebo Psychológia 2.0., čiže Veda nie Mágia, alebo máš pocit že Psychológovia, Psychiatri a Teraputi sú tri druhy mágov ? 😄
Prípadne si vysledoval ešte okrem podobnosti Reptilianských rás niake ďalšie konkrétne prvky a znaky ktore patria do žánru fantasty ? ( ak ano, vypíš ích )
Kde má Duna fantasty prvky ?, myslíš na Olgoj-a CHochroj-a ?, mytologickú bytosť s folklóru púšte Gobi ?, ale ten mal byť predsa iba jeden, nikto na ňom nejazdil a ešte bol aj opisom tela velmy odlišným, počul som ale že púštne červy v Dune sú sú podobné Drakom... na druhej strane Duna ale nespomína žeby červy chŕlili oheň ani žeby maly krídla, nesedí ani opis ích hláv ktoré sú tiež podobne červom zo Zeme nie drakom z mytológie Ľudského druhu, navyše toto v Dune na Arrakise sú Červy nie Plazy čiže bezstavovce nie stavovce. Ctené Matere a ích multigeneračná päť aj zo sponienkami sa dosahujú za pomoci drogy menom Voda Života ktorá ak sa ju človek naučí premeniť, má mať schopnosť odomknúť sponienky všetkých ženský predkov a v prípade Kwisatz-a Haderach-a aj všetkých mužských predkov čize multigeneračnú päť Ľudstva ako druhu, to by mohla byť ale len niaka pozmené realita či pokročilá schopnosť mozgu.
Alebo obsahuje Duna ešte niake prvky ktore som si nevšimol a patria k Fantasty žánru
Vidím z čeho vycházíš a svým způsobem souhlasím. Ale nazývat to fantasy se scifi prvky je trochu stretch, není to spíš subžánr? Tahle logika se dá natáhnout i na Warhammer 40k a říkat tomu fantasy je až moc nerd stretch
zapomnel jsi na metropolis
Během přednášky jsem pozorně poslouchal a dělal si čárky kolikrát zazní Blade Runner…výsledek ANI JEDNOU PŘÁTELÉ !!!!! 😅
Jj Philip K.Dick kam ho jen zařadit?
Jen bych dodal, že prvním autorem dystopického románu je nejspíš Jevgenij Zamjatin s jeho románem My. Sám Huxley se při psaní Brave new world, tímto románem inspiroval.
Chybí mi tady díla od Čapka jako RUR a Válka s mloky
Tak tohle je fantascifický video
Rád bych s Mistrem Medojedem pořešil placení,nebo radši s Filmstalkerem (je větší sympaťák).Jedu stále přes Patreon
Medojed veľmi dobré video, ale jedného veľmi dôležitého ambasádora sci-fi si nespomenul (možno som ho prepočul) a tým je Philip K. Dick, ktorý sa presne zaoberal tým, čo ťa na tomto žánre priťahovalo a ťažko sa to hľadá, čo nás robí tým kým sme? A presne sa zaoberá ľudskosťou (Blade Runner), implantovanými spomienkami (Total Recall), vedomím ovplyvneným drogami (A Scanner Darkly) a to spomínam len tie sfilmované diela, pre ľudí čo sú lenivý čítať 😅 Napriek tomu odporúčam prečítať knihy a ďakujem za tvoju tvorbu 😊
WALL-E je muj nejoblibenejsi animak :DD
9:11 za bio punk by se ale dal počítat all tomorrows né
Tak biopunková kultura je rozhodně v trilogii Scotta Westerfielda: Leviathan, Behemoth, Goliath. Je to sice zároveň dieselpunk a young adult, ale není to špatné.
Tak už i dieselpunk jo? Člověk to chvilku nesleduje a pak se diví 😂
@@karinklang176 No, nejklasičtější postava dieselpunku je Batman, takže hodně dlouho... Ale samozřejmě poklona dieselpunku jsou filmy Rocketeer a Sky Captain And The World Of Tomorrow.
@@karinklang176 Dieselpunk existuje už poměrně dávno, ale taky jsem se onehdy docela divil, když jsem zjistil kolik "-punků" existuje 🙂
9:15 ako nečítal? A čo All Tomorrows?
Ještě jsou třeba žánry SpecEvo and spekulativní biologie.
Súhlasím
Huxley rozhodně nenapsal první dystopii, byl to Zamjatin s knihou My - jo, tohle prvenství maj fakt Rusáci a zrovna tohle u nich dává smysl.
Asi nejlepsi space opera, kterou jsem cetl, je Deathstalker od Simon R. Green
Vzít obrázky z filmu Duna a dát jí jako ilustrace do knihy, jinak se ten film použít nedá.
A co třeba Mad Max v rámci postapo
Nadžánr by snad bylo to správné označení? Nedej bože scifi s prvky fantasy a opačně. Žánrovky nedávaj smysl xD
9:19 Co RUR? To by mohl být biopunk, alespoň částečně, ne?
Sci-fi má víc subžánrů než metal a to už je co říct
Jako posluchač metalu bych se hádal 😂
o tom bych taky dost silně pochyboval, každej podžárn metalu má ještě svoje další podžánry a podžánry podžánrů 😀
Akschualy není to semeper F I ale semper fi. Je to zkrátka pro semper fidelis což je heslo us marinaku. (myslím že to znamená navždy věrní nebo tak podobně)
Měkej, tvrdej, měkej, měkej, tvrdej
Kde Karel Čapek ?
Když si u maturity vytáhnu Metro 2033 a jako podobné knihy řeknu Epos o Gilgamešovi, odmaturuju?🤔
Ahoj super rozbor.Dekuji...
Zajímá mě, co si myslíš o scifi significtant other....zdali je to také invazivní scifi...
Duna spadá do subžánru Historie budoucnosti. Zkus něco od Strugackých, třeba je Těžké být bohem.
Není náhodou All Tommorows súčasť Biopunku?
v členění jsem se ztratila již v první půlce 😅fakt to je masakr🤣
Možná jsi to ve videu říkal, a já jen nedával pozor, ale řaděj se komiksy taky do scifi?
Western je taky žánr který poukazuje jen na místo
no, ne nutně, můžeš mít western kterej se vlastně ani na západě USA neodehrává a přesto to má feeling jako typickej western
Viděl jsem jen náhleďák, ale jdu křičet hned: Star wars nejsou sci-fi! Star wars jsou science fantasy. (Pokud je to zmíněno, omlovám se a můj komentář budiž manipulátor youtube algoritmu)
Chápu, že point je v žánru, ale to fakt nešlo kouknout jinam než do západní Evropy a USA?
Vynechal jsi Karla Čapka a jeho díla jako R.U.R. či Továrna na absolutno nebo Válku s mloky ?? Mohl jsi mu dát aspoň čestnou zmínku. Sice nebyl spisovatel science fiction, protože psal všechno, ale vynechat ho..
R.U.R. kde ?
Mě se třeba star trek nelíbil prostě protože se mi nelíbilo zpracování, spíš než že byl moc technický, ale to je věc názoru...
Asi jsi na to začal koukat už jako moc starej a tak místo ponoření se do těch příběhů jsi koukal víc na papundeklový kulisy, dítěti je tohle jedno. Teda já jako první viděl asi až Novou Generaci kde už to bylo lepší. Ale když poznáš StarTrek, tak zjistíš že skoro všechny ostatní sci-fi seriály ho vykrádaj a všechny ty příběhy už byly ve StarTreku o desítky let dřív.
Sci-fi není žánr ale zasazení :))
No a co to je ?
To byl jen fór.
RUR halo?
Zdravím, napíšu sem svůj názor (nikterak fundovaný nutno podotknout). Problém je dle mého v chápání, ale i špatném používání těch slov jako fantasy a sci-fi. Ono jde podle mého o přídavná jména, nikoliv podstatná, která jen upřesňují zasazení děje, ale né děj. Myslím tím označení filmu sci-fi je nedostačující, mělo by být sci-fi akční film, sci-fi komedie nebo fantasy román. Zkrátka samo o sobě to řekne jen "kde" ale ne "co". Pokud tam není ani sci-fi ani fantazy, předpokládá se , že jde o "real" tedy víceméně náš svět, ve kterém fungují naše přírodní zákonitosti a historie je víceméně stejná. Ona už definice rozdílu fantasy a sci-fi je trošku sporná. A dílo nakonec může být obojí - stačí nějaký kosmonaut z budoucnosti na planetě kde funguje magie. Dá se zjednodušit na to, že co je věda "budoucnosti" - tedy to co je asi možné, ale nám zatím nedostupné, jde o sci-fi, pokud jde o kouzla (myšleno i magičtí tvorové, mluvící zvířata, nadlidské schopnosti,...), to je fantazy. A to mluvení je hezký příklad. Budu přehánět a řeknu, že věda dokazuje, že vše kolem nás je jen frekvence hmoty a tu hmotu můžeme tvarovat narušováním té frekvence. Třeba nějakým přístrojem který vydává akustické resonance. Jde o sci-fi. Ale co když se naučíme ten zvuk napodobit pusou a bude vypadat třeba jako nějaké zaklínadlo správně vyslovené. Bude to vědecky podloženo, ale defacto jde o magii. Je to sci-fi nebo fantazy? A co když to zaklínadlo (třeba na ničení kamenů) budou další generace umět používat , ale už si nebudou pamatovat, proč to funguje. Pro ně je to čistá magie. V budoucnosti po válce budou "čarodějové" , kteří slovy budou ničit kameny, ale civilizace upadla a oni neví proč to dělají, jen že to funguje... bude to magie nebo věda? Pro ně nebo pro čtenáře? Co když veškerá kouzla jsou jen zbytky dávného vědeckého pokroku? Je to sci-fi nebo fantazy? No to jsem se tu pěkně vyzvracel, snad jsem někoho pobavil, mějte se pěkně. Jo a fakt mě zajímají odpovědi na ty otázky.
Ja osobne to zaraďujeme ako sci-fi ak to vzniklo vedecky aj ak si to už ľudia nepamätajú. (K tomuto pohľadu som došla pri čítaní kníh od Anne McCaffrey ((Pern)) a tá tam má dokonca aj telepatiu ktorá síce v príbehu má vedecké vysvetlenie ale čitateľ sa ho nedozvie.)
Ale to si každý zhodnotí podľa svojho a teda objektívne to povedať nejde.
@@lenkatomkova5851 Děkuji za odpověď.
Upřímně tohle řekl nejlíp A C Clarke: Magie je věda kterou jsme nepoznali.